Hulst wil contract kabel-tv wijzigen Voor opvang duiker ziekte recompressietank in Goes Winterse lenteboden in 's-H+Hendrikskinderen DEINING ROND CAMPING LEIDT TOT KORT GEDING almanak PZC/P SPECIALE RAADSVERGADERING PVDA WIL UITSTEL VAN BESLISSING Rotterdammer beschuldigd van laster Autozwendel: meer dan 20 Mercedessen Helpt mee aan dit herstel. DUIKOFFICIER M. JUURSEMA IN RAPPORT: Poststukken verbrand in postkantoor KTN heeft geprobeerd, zoals men zelf stelt, om de Duitse zenders zo goed mo gelijk in Hulst en omgeving te doen ont vangen. maar de Franse zender Lille maakt goede ontvangst vaak onmoge lijk. Het contract met de gemeente zal nu worden gewijzigd als de gemeenteraad daar vanavond toestemming voor geeft De Duitse zenders zullen facultatief zijn. alhoewel KTN bij verbetering van de ontvangstkwaliteit in de toekomst - men werkt daar nog aan - een ta riefsverhoging wil invoeren De Partij van de Arbeid in Hulst, die nog niet in de raad is vertegenwoordigd, heeft bur gemeester en wethouders van Hulst en de raad een brief geschreven met het verzoek om een beslissing over een wij ziging van het contract uit te stellen en de abonnees op een hoorzitting eerst te horen. „Wij sluiten ons dan ook aan bij de geluiden vanuit de bevolking, waarin gevraagd wordt om eerst een hoorzit ting te houden", schrijft de PvdA in de brief Vergadering CBTB kring Walcheren in Middelburg MIDDELBURG - De CBTB West-Ne derland. Kring Walcheren, houdt don derdag een vergadering in de Getuige- niskerk in Middelburg. Spreker zaldr A Maris, directeur van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) zijn. die zijn visie zal geven over: „Agrarische ont wikkelingen in een veranderde maat schappij." De aanvang is om 19 30 uur Na de pauze is er gelegenheid tot discus- ADZ besprak de ongunstige positie werkvoorziening MIDDELBURG- Het Administratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) heeft zich in de vergadering van maandag morgen hoofdzakelijk bezig gehouden met de ongunstige positie van de werk voorziening. Tijdens de behandeling van de begroting voor 1978 kwam on der meer ter sprake, dat het ADZ nog steeds mensen krijgt aangeboden, waardoor het steeds moeilijker wordt geschikte arbeidsplaatsen te vinden. Om deze mensen toch van nuttig werk te voorzien, heeft men deelgenomen aan bepaalde onderzoeken van rijksinstel lingen en de gegevens daarvan nader uitgewerkt. Voor deze rijksobjecten wordt wel subsidie verkregen, maar de zogenaamde 'overhead'-kosten vallen daar niet onder. Getracht zal worden hiervoor subsidie te krijgen van de bij het ADZ aangesloten gemeenten. Ver der wordt in Goes gezocht naar een pand voor een sociaal dienstencentrum, waarin verschillende instellingen als huurder willen deelnemen. Een pand dat men eerder op het oog had. is door een inmiddels gewijzigde indeling niet meer geschikt voor het ADZ. ZEEUWSE Straf De Sinterklaas, die wij gisteren tus sen de middag een Vlissingse tap- perij zagen betreden, maakte een ontgoochelde indruk. Hij zette zich. met moeite de tabberd regulerend, aan de bar en nam haastig twee jon kies in. Daarna veerde zijn geknakte ge stalte wat op. maar het duurde ge ruime tijd voor hij de oorzaak van zijn terneergeslagen stemming aan ons wilde meedeien Hij had zojuist een basisschool in de Scheldestad bezocht, meldde hij tenslotte Jawel prima ging hel alle maal. Leuke, milde kinderendie hel geloof van de gelaatjes straalde Goede zangers ook - dus die ge schenken had hij met plezier ver strekt. Maar - en zijn nobele gelaatstrekken versomberden bij de herinnering - halverwege het gebeuren had het hoofd van de school de Grote Kin dervriend even terzijde genomen Hij had de goedheilig man gecom plimenteerd met zijn fraaie tabberd en staf. Pieterbaas prijzend toege sproken voor zijn fraai fluwelen buisje en hij had de Sint terloops ge zegd Die neus van je - die is hardstikke goed. Waar heb je die kokkerd ge leend?" En t was gewoon Sinterklaas z'n ei gen neus geweest. Wij zouden dat schoolhoofd best honderd strafregels willen laten schrijven. Déze: ..Ook Sinterklaas dient met voorkomend heid te worden bejegend." provincie DINSDAG 6 DECEMBER 19/7 HULST - Vanavond, dinsdag, zal de gemeenteraad van Hulst een aparte vergadering houden over de perikelen rond de kabeltele visie in Hulst. Clinge en Sint Jansteen. Zoals gemeld wil het college van burgemeester en wethouders het contract met Kabel televisie Nederland BV wijzigen in die zin dat er een uitbreiding van het pakket komt met een Vlaamse en een Waalse zender. De Duitse zenders zullen blijven, maar niet als deel waarvoor be taald moet worden. wijzigd „Gezien de beloften jegens de bevolking (gedaan in een voorlich tingsfolder van de betrokken firma) en de contractuele kwaliteitsgaranties van de firma jegens de gemeente, vragen wij ons af of een dergelijke verhoging ge rechtvaardigd is", stelt de PvdA De extra-openbare-raadsvergadering begint om 19.00 uur. Enkele heren van Kabeltelevisie Nederland BV zullen tijdens een schorsing tekst en uitleg geven over het hoe en waarom van wij ziging van het contract. De gemeente Hulst heeft overigens een onpartijdige deskundige Er is overigens een hoorzitting aange kondigd. Deze zal op een nader te bepa len datum in het gemeenschapscen trum 'Den Dullaert' worden gehouden De PvdA vindt dat de hoorzitting moet worden gehouden voor het raadsbesluit valt. Een woordvoerder van de ge meente verklaarde, dat de hoorzitting een zaak is van KTV en met van de ge meente. De PvdA wijst erop het geen goede zaak te vinden dat in de toekomst een prijs verhoging van het tarief kan worden in gevoerd. als het contract nu wordt ge- Fosforgranaat gevonden in Axel AXEL- Werknemers van de Watermaat schappij Zeeland stuitten maandag morgen bij graafwerkzaamheden aan de Langeweg te Axel op een fosforhand- granaat Deze is vermoedelijk nog af komstig uit de tweede wereldoorlog. Deskundigen van de explosievenop ruimingsdienst uit Culemborg hebben de granaat in de loop van de dag weg gehaald en onschadelijk gemaakt. Middelburger zat opgesloten in muziekbibliotheek MIDDELBURG - De 19-jarige Middel burger J. R. heeft maandagmiddag on geveer een uur opgesloten gezeten in de zaal van de muziekbibliotheek te Mid- delburg.Toen hij het gebouw door een raam verliet, beet een bouvier in zijn jas, die scheurde. Hijhad niet bemerkt, dat alle medewerkers de bibliotheek hadden verlaten, na de verlichting te hebben uitgeschakeld. De bibliotheek ging in verband met het Sinterklaasfeest eerder dicht dan ge woonlijk: de sluitingstijd was half vier. Toen R. merkte, dat hij nog slechts de enige aanwezige in het gebouw was, trachtte hij een deur open te maken: dat lukte niet. De telefoon bleek te zijn overgeschakeld naar een andere ruimte binnen het gebouw De jongeman be sloot het gebouw via een raam te verla ten en kwam in de tuin van de biblio- theekterecht, waar de hond van de buurman, een goed afgerichte bouvier, hem s„tond op te wachten. De bouvier liet R. niet gaan en zette zijn tanden in de jas van R„ die scheurde. De eigenaar van de hond kwam op het geblaf af, riep de hond terug en bevrijdde zodoende de Middelburger. MIDDELBURG - Op een speciale bij eenkomst van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, zal op vrijdag 9 december afscheid genomen worden van mejuffrouw dr. A. H. A. Bakker, be stuurslid namens de kleine kerk genootschappen en algemeen adjuncte, en van de heer drs. M. de Bruijne, be stuurslid namens de Gereformeerde Kerken en penningmeester van de stichting. De afscheidsreceptie zal ge houden worden in de gymnastiekzaal van .Vijvervreugd' te Middelburg. De bijeenkomst begint om 15.00 uur en de receptie is van 16.00 tot 17.30 uur. HULPVERLENING IS THANS ONTOEREIKEND VLISSINGEN - Om goed en verant woord hulp te kunnen bieden aan men sen die bij het duiken in diep water de zogenaamde 'caisson-ziekte' oplopen, is het noodzakelijk dat een zogenaamde recompressietank wordt aangeschaft. Deze recompressietank zou het best kunnen worden verplaatst in het Streekziekenhuis 'De Bevelandcn' in 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN-Hoewel de winter nog maar nauwelijks begonnen is. zijn de eerste lenteboden al gesignaleerd zaterdag werden in 's-Heer Hendriks- kinderen twee lammetjes geboren. Het was het schaap Barbara van de familie Fokke dat er al zo vroeg bij was. De schapenfokkerij is een liefhebberij van mevrouw Fokke. Zaterdag zag zij tot haar grote verbazing dat er tussen de ongeveer 50 schapen in de ei twee lammetjes rondliepen. Deze heugelijke gebeurtenis kwam onver wacht. De twee vroege lammeren zijn gezond en wel. Moeder Barbara heeft volop melk zodat de toekomst zonderzor gen tegemoet kan worden gezien Stichting Oecumenische Hulp Giro 5261 Utrecht. Het zal jaren duren voor de toestand weer enigszins hersteld is. Schadevergoeding van 100.000 gulden geëist SIR JANSLAND- De Eutoboden Finanz UG, die onlangs de camping Sirjans- land heeft overgenomen, heeft een van de vaste camping-bezoekers gedreigd met een kort geding wegens laster. Bo vendien heeft de onderneming die zich met grondspeculatie bezig houdt, van de man (de 32-jarige Rotterdammer W. Bonthuis) een schadevergoeding geeist van honderdduizend gulden. Eurobo den Finanz UG de hoofdzetel van deze onderneming is in Lichiensleiii geves tigd heeft de Rotterdammer tien dagen de tijd gegeven om in het openbaar op een aantal uitlatingen rond de over name van de camping terug te komen. Eind van deze week loopt het ultima tum af. Zoals bekend is er de nodige deinig ont staan over de aankoop van de camping Sirjansland. Eutoboden Finanz heeft van de camping een coöperatieve ver eniging gemaakt. Een lidmaatschap van die vereniging kost tienduizend gulden. Voor dat bedrag en een jaar lijkse contributie van honderdtwintig gulden heeft men dan het levenslange recht voor zichzelf en de erfgenamen op een standplaatsop de camping, die even buiten het Schouwse dorp ligt. De cam- pinggasten. die met met de door Euto boden Finanz UG opgelegde regeling akkoord willen gaan. rest slechts één mogelijkhei vertrekken De ontstane si tuatie leidde medio november tot een uiterst chaotische bijeenkomst van on geveer tweehonderd vast campingbe zoekers Ir. H J. Tun tier. vertegenwoor diger van de Euroboden Finanz en de man achter de overname van de cam ping. werd tijdens die bijeenkomst voor alles en nog wat uitgemaakt. Het begrip vuile oplichter werd daarbij vele malen gehanteerd. Maar daarover heeft ïr Tuntlerzich niet zo boos gemaakt. Wat hem wel dwars zit is. dat de Rot- terdammer Bonthuis één van de wat Tuntler dwarsliggers noemt verklaard zou hebben dat de kans bestaat dat de camping binnen tien jaar moet ver dwijnen. Volgens ir Tuntler is dit vol strekte onzin. Hij noemt deze medede- Op Tholen minder ratten gevangen OUD-VOSSEMEER - Op Tholen en Sint. Philipsland zijn in de maand november respectievelijk 46 en 7 bisamratten ge vangen. Een aantal, dat volgens rijks rattenvanger. de heer J. Meyll uit Poortvliet, enigszins beneden de ver wachtingen is gebleven. Door de lang durige regen van de afgelopen tijd heb ben de rattenvangers vele klemmen niet kunnen lichten. lingen uiterst misleidend en vindt het noodzakelijk dat de Rotterdammer daar publiekelijk op terug komt. Vol gens een woordvoerder van de ge meente Duiveland heeft Tuntler gelijk. Hij verklaarde dat er geen sprake van is. dat er bij de gemeente plannen bestaan om in de toekomst de bestemming van het betreffende stuk grond te wijzigen. De camping Sirjansland telt zo'n 220 staanplaatsen. Het is de bedoeling, dat ditaantal tot300 wordt uitgebreid. Vol gens ir Tuntler hebben ongeveer 100 vaste gasten laten weten akkoord te gaan met de nieuwe regeling, zoals die hen is voorgeschoteld De vertegen woordiger van Eutoboden Finanz ve- wacht, dat uiteindelijk zo'n tachtig pro cent van de campingbezoekers ja zal zeggen. KAPELLE - De autozwendel met Mer cedessen, waarvoor onlangs een inwo ner uit Kapelle en één uit Nieuwdorp werden aangehouden, betreft - zo blijkt nu - nu al meer dan 20 Mercedessen. Een aantal van deze auto's werd gesto len op diverse plaatsen elders in het. land. De wagens werden naar de werk plaats van J. K. uit Kapelle gedirigeerd, waar vervalsingen werden aangebracht. Vanuit Kapelle werden de meeste Mer cedessen weer via J. K gedistribueerd over het hele land. Het blijkt inmiddels dat het. hier gaat om een onderzoek dat veel tijd en mank racht vergt van het, rijkspolitiedistrict, dat over deze zaak contacten heeft met diverse andere politieinstanties in het land. zette daarvoor al 17 man ln Nieuwe arrestaties hebben tot op heden nog niet plaatsgevonden. Stichting VRZ neemt afscheid van twee bestuursleden Er is voldoende informatie doorgedrongen over de cy cloonramp in India. De schade is zo aanzienlijk, dat er nauwelijks juiste ge tallen beschikbaar zijn. Daarom moeten er ook voldoende financiële midde len zijn om te kunnen helpen bij de eerste opvang en bij het begin van de wederopbouw. Voor India is het de ergste ramp in deze eeuw uw hulp is dringend nodig. Goes. Dit advies staat in een rapport dat de duikofficier van de Koninklike Marine in de Vlissingse marïnekarne, luitenant ter zee der eerste klasse van speciale diensten M. Juursema heeft gezonden aan ondermeer gedeputeerde staten, de rijkspolitie te water, de rijkspolitie en tal van andere instan ties. Het rapport is opgesteld met als achtergrond de stormachtige ontwik- kelng van de duiksport. De aanschaf i een reeompressietank zou een in- .sterlng vergen van ongeveer 180.000,-. G.s. zullen zich binnekort over het rap port van luitenant ter zee Juursema be raden. In zijn rapport wijst de heer Juursema er op dat in de afgelopen vier jaar zesmaal in Zeeland een sportduiker moest wor den behandeld in een recompressietank en dat daarbij desondanks drie doden vielen te betreuren. „Zonder de vraag te behandelen of bij snelle en doelmatige recompressle be tere resultaten behaald zouden zijn, staat wwel vast dat een succesvolle be handeling van de decompressieziekte (of caisson-ziekte) direct afhankelijk is van de snelle opname in een recompres sietank." Gezien de toenemende belangstelling voor de duiksport, met name in de Zeeuwse wateren, valt te verwachten dat het aantal sportduikers in Neder land tot en met 1980 zal stijgen met on geveer 40 procent tot een totaal van 15.000. Daarin zijn niet begrepen de vele buitenlandse duikers. De Zeeuwse wa teren. die op veel plaatsen dieper zijn dan 25 meter, komen steeds meer in trek bij de onderwatersport. Hoewel voor een duiker die caisson ziekte oploopt wel een hulpverlenings- regeling bestaat is deze momenteel nog verre van waterdicht. De Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) houdt van hulpverlenende instanties een lijst bij. waarvan de rijkspolitie en de Hulp dienst voor Noord- en Midden-Zeeland zich in voorkomende gevallen bedienen. Een particulier duikbedrljf in Bergen op Zoom, rijkswaterstaatin Haamstede, de Koninklijke Marine in Vlissingen, de Belgische Zeemacht (marine) te Oos tende en het bergingsbedrijf Smit Van OOSTKAPELLE - Bij de brand in een brievenbus van het post kantoor te Oostkapelle zo is nu geble ken, een groot aantal poststukken ver loren gegaan. Onder deze stukken be vonden zich enkele foto-rolletjes, met daarop een bruidsreportage. De schade aan het gebouw bedraagt ongeveer 1500 gulden. De brand die. zoals gemeld, in de nacht van zaterdag op zondag door onbeken den. meteen tot nu toe onbekend geble ven voorwerp werd aangericht, be schadigde de pakjesbus. Verder werd ook verfschade aangericht. De rijkspo litie heeft de zaak in onderzoek. De res ten van de verbrandde poststukken zijn overgebracht naar het, gerechtelijk la boratorium in Den Haag en worden daar door de technische recherche onder zocht. Hoeveel poststukken precies verbrand zijn is niet. te zeggen. Van de poststukken die niet of bijna niet be schadigd waren, wordt geprobeerd de afzenders te vinden. Er moet volgens een woordvoerder van de PTT wel een nieuwe pakjesbus komen. AXEL - Donderdag wordt in Axel de jaarlijkse veemarkt gehouden. De markt begint om 09.45 uur-waarna om 10.00 uur de officiële opening wordt ver richt.. Dat gebeurt in hotel Van Hilst aan de Markt, waar tevens het secretariaat is gevestigd. der Tak in Rotterdam beschikken over recompressietanks waarin meerdere personen (slachtofferen hulpverlener(s) kunnen worden ondergebracht. Of al tijd op zeer korte termijn een recomp ressietank beschikbaar is, is de vraag. Veel van deze tanks zijn aan boord van schepen en daardoor mobiel. Onze lieve factoren De heer Juursema: „Het probleem Is dat wij in Zeeland xvel hulp kunnen bieden, maar dat die hulp van te veel onzekere factoren afhang t. De marine heeft een recompressietank op de Hr. Ms. 'Rhenen', maar dat schip vaart na tuurlijk wel eens en ondergaat op ge zette tijden periodiek onderhoud. Dan is het veel makkelijker om zo'n tank op een vaste plaats te hebben, bij voorkeur in een ziekenhuis. In zo'n ge- vak is niet alleen de aanwezigheid van goed opgeleid personeel zeker, maar bovendien kan de tank in een zieken huis efficiënter worden gebruikt voor medische doeleinden, zoals bijvoor beeld gangreen operaties - behande ling van hartinfarct - en koolmo- noxydevergiftiging.' De heer Juursema acht de kosten van zo'n recompressietank niet zo onrede lijk hoog, dat ze niet zouden zijn op te brengen. „We krijgen er een voorziening mee die gewoon onvermijdelijk is en ik stel me voor, dat de procincie, erm, het ministerie van volksgezondheid, de grootste Zeeuwse gemeenten die bij de watersport betrokken zijn, het betrok ken ziekenhuis en de Nederlandse On derwatersport Bond als organisatie van sportduikers. samen de kosten zouden kunnen dragen.' Het rapport is behalve aan g.s. toege zonden aan de voorzitter van de Werk groep Wettelijke Regeling Sportduiken Middelburg, de voorzitter en de directie van de NOB. de directie van net Goese ziekenhuis, de voorzitter van de afdeling Zeeland van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), de Goese bur gemeester mr. F. G. A. Huber. de com mandanten van de rijkspolitie (zowel te land als te water).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 2