PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOP IN TRIPOLI LEIDT TOT BREUK Geen solide meerderheid voor kabinet Waterkwaliteit in het oostelijk deel van de Westerschelde 'over het dieptepunt' heen de krant van zeeland Egypte zegt betrekkingen op met Syrië, Irak, Libië, Algerije en Zuid-Jemen Molukse leiders naar Jakarta OAE wijst onafhankelijkheid van Bophoetatswana af vandaag DE KWAADSTENIET (ARP) BIJ DE 'DISSIDENTEN' Snelverkeer MEER DODEN J fjantlijn 220e jaargang no. 280 Dinsdag 6 december 1977 CAIRO/LONDEN (UPI/REUTER/DPA) - Egypte heeft maandag de diplomatieke betrekkingen ver broken met Syrië, Irak, Libië, Algerije en Zuid-Jemen. Deze maatregel vormt een reactie op het besluit van de topconferentie van tegenstanders van het vredesinitiatief van president Sadat in Tripoli om de politieke en diplomatieke betrekkingen met Cairo te 'bevriezen'. Aan deze bijeenkomst namen behalve Syrië, Libië, Algerije en Zuid-Jemen ook Irak en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) deel. De Iraakse afvaardiging in Tripoli heeft de anti-Egyptische verklaring niet ondertekend, omdat zij deze niet krachtig genoeg vond. Zij had gepleit voor een volledige diplomatieke en economische boycot van Egypte. Volgens een communiqué van de rege ring in Cairo moeten de Egyptische am bassadeurs in de vijf genoemde landen binnen 24 uur hun post verlaten. Ook het personeel van de vijf ambassades moet onverwijld naar Egypte terugke ren. Voor woensdag is een buiten gewone bijeenkomst van het Egypti sche kabinet aangekondigd De ambassadeurs van Syrië, Iran, Libië. Algerije en Zuid-Jemen moeten binnen 24 uur Egypte hebben verlaten. Overigens waren de Egyptische am bassadeurs in Damascus. Triopi. Al giers en Aden zaterdag al voor overleg naar Cairo ontboden. In het maandag uitgegeven Egyptische communique werd geen melding gemaakt van de PLO. die ook de anti-Egyptische verkla ring heeft ondertekend. De officiële ver tegenwoordiger van de PLO in Cairo. Kamal el Sourani, en de afgevaardigde van de guerrilla-organisatie El Fatach, Rebhu Awad, werden kort, na de terug keer van president Sadat uit Jeruzalem al uit Egypte gezet Op het ogenblik bevinden zich in Cairo nog twee Palestijnse functionarissen. contract revolutionair Werkloosheid en inflatie in de EEG ma ken een revolutionaire oplossing nood zakelijk. spanning rust Ex-EintrachGspeler Frank Met de komst van Paul Breitner verdween de it uit de ploeg minderheden engelse roek-formatie steunt minderhe den. Radio-en televisieprogramma's. Strip. Dat zijn Achmed Sedki en Dajjani. lid van het dagelijks bestuur van de PLO. en Said Kamal. plaatsvervangend hoofd van de politieke afdeling van deze organisatie. Dajjani is degene die de uitnodiging van Sadat aan de PLO ont- ving voor het komend voorbereidend vredesoverleg waarvoor o.a. ook Israël Het Egyptische besluit kwam als een verrassing. Nog nooit in de diploma tieke geschiedenis van Egypte was een dergelijke omvangrijke maatregel ge nomen. Officieel vormen Egypte. Libië en Syrië nog de "Federatie van Arabische Repu blieken' (FAR). Hoewel de betrekkingen tussen Cairo en Damascus tijdens de burgeroorlog in Libanon gespannen werden, kwamen de twee landen na af loop van deze strijd overeen een geza menlijk politiek orgaan te vormen. Front Syrië, Algerije, Libië, Zuid-Jemen en de DEN HAAG - Vijf vooraanstaande Zuidmolukkers zijn van plan volgend jaar - vermoedelijk in februari - een bezoek te brengen aan de Molukken en aan Jakarta. De Indonesische am bassade in Den Haag is op de hoogte van de reis en staat er niet onwelwil lend tegenover. De Zuidmolukse dele gatie zou bestaan uit de heren L. Ch. Mantouw. Th. O. Kuhuwael. Ruud Me- tekohy, A. Manuhuttv en O. Rutuma- lessy. Vandaag praten enkele Zuidmolukkers die de reis zouden gaan meemaken, on der wie de heren Kuhuwael en Man- touw. in Driebergen met de vroegere In donesische ambassadeur in Nepal J. de Fretes Hij is momenteel in Nederland op verzoek van de Zuidmolukse ge meenschap in Jakarta met het doel ge sprekken aan te knopen met Zuidmo lukkers in Nederland Volgens ir. Manusama. 'president'-in- ballingschap van de RMS, zal op de bij eenkomst in Driebergen ongetwijfeld gepraat worden over de reis. ..Het zal overigens een geheel particuliere aan gelegenheid zijn en zeker geen bezoek van een RMS-delegatie". aldus ir. Ma nusama. Hij vindt dat zo'n reis overi- gensniet zo maar gemaakt kan worden, maar dat er volgens hem eerst onder ling over gepraat moet worden. Ir Manusama noemde maandagavond de kans dat hij zelf voor een bezoek naar de Molukken zou gaan gering. „Gezien de uitlatingen die de Indonesische am bassadeur in Nederland zondag in een interview heeft gedaan, kom ik tot de conclusie dat men bij de ambassade over zo'n bezoek niet erg enthousiast is". De Indonesische ambassadeur zei in dat radiointerview dat de komst van ir. Manusama 'binnen de mogelijkheden ligt'. Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) hebben op de geëindigde con ferentie in Tripoli een 'front voor ver zet en confrontatie' gevormd om de vredespogingen van president Sadat te verijdelen. In de verklaring over de vorming van dit front, officieel 'Het document van Tripoli' genoemd, wordt Sadat heftig aangevallen en zijn bezoek aan Israël als 'hoogverraad' bestempeld. De voornaamste punten van de slot verklaring zijn het besluit om de poli tieke en diplomatieke betrekkingen met de Egyptische regering te bevrie zen en de aankondiging van een weder zijds veiligheidsverdrag. Ondanks alle ronkende retoriek die in de verklaring doorklinkt zyn waarne mers In Tripoli van mening dat prew- sident Assad van Syrië in feite een man daat heeft gekregen door te gaan met zijn streven via onderhandelingen tot vrede met Israël te komen. Volgens waarnemers zullen de in Tripoli genomen maatregelen maar weinig ef fect sorteren, althans voor Egypte In het document wordt de leiding van het nieuwe, tegen Egypte gerichte front toevertrouwd aan Syrië, de enige staat op de conferentie die aan Israël grenst. De Arabische landen moeten volgens het document economische, politieke en militaire steun geven aan Synë.dat het belangrijkste controntatleland en de basis van verzet is geworden De Israëlische premier Begin heeft (Slot zie pagina 4 kolom 3 Fractieberaad CDA: Van Agt en een wat geeuwerige Aantjes. De snelle wagen van Sadat vMf D e situatie in het Midden- °osten is n°S even ondoor- EgfAo zichtig als sinds het begin van jpgsga Sadats opzienbarende reis. {55353 Spectaculair blijft de zaak overigens wel. zoals de eerste effecten van de conferentie van Tripolis hebben duidelijk gemaakt. De Arabi sche broeders waren het daar niet zo eens als ze het wel zouden willen zijn en bovendien heeft Egypte op zijn beurt niet geaarzeld om de diplomatieke be trekkingen te verbreken Een bijna even opvallend gebaar als Sadats reis zelf Vermoedelijk zal het nog een hele tijd duren voordat alle zetten en tegenzet ten op dit bizarre schaakbord naar bui ten bekend zijn en een diepgaande analyse mogelijk wordt. Wat dat betreft is de huidige gang van zaken er een van een aandoenlijk ouderwetse stijl, zij het dat daarin allerlei modeme accenten worden gelegd, geheime diplomatie af gewisseld met vreemde spektakelstuk ken. Pas later- als bronnen toegankelijk zijn en memoires van de deelnemers aan het spel zijn gepubliceerd - zal het pro ces rond Begin en Sadat duidelijker worden dan het op dit ogenblik is De buitenstaander ziet er nu vermoedelijk nog minder dan de helft van. De i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De tweede-ka merfracties van SGP (drie ze tels), GPV (één), DS'70 (één) en de Boerenpartij (één) zullen zich positief opstellen tegen over een kabinet van CDA en WD. De fractievoorzitters van deze partijen hebben dit maan dag laten weten aan infor mateur Van der Grinten. Met deze steun kan het kabinet-Van Agt-Wiegel nog niet rekenen op een solide meerderheid in de kamer, want de CDA'er De Kwaadsteniet (arp) voegde zich maandag bij de zes 'dissiden ten' in de CDA-fractie. Nu de fracties van CDA en WD akkoord zijn gegaan met de verdeling van de mi nistersposten in het nieuwe kabinet, zal informateur Van der Grinten waar schijnlijk vandaag, dinsdag, zijn infor mal iearbeid besluiten met het uitbren gen van een eindverslag aan de konin gin Kort daarna kan CDA-leider Van Agt dan worden benoemd tot formateur om ministers voor zijn kabinet aan te trekken Van Agt overlegde maandag middag op een geheime plaats met de voorzitters van KVP. ARP en CHU over de ministerskandidaten van het CDA. Het AR-kamerlid dr. Willem de Kwaadsteniet baarde maandag opzien in de CDA-fractie met zijn mededeling ADDIS ABEBA - De organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) heeft maandag een beroep op de internationale ge meenschap gedaan zich 'zonder voorbehoud' uit te spreken tegen de onafhankelijkheid van Bophoetatswana. HetZuidafrikaanse thuisland (Bantoestan) Bophoetatswana zal op 6 december officieel onafhankelijk worden verklaard. Eerder is het thuisland Transkei al onafhankelijk geworden. De OAE veroordeelt in een verklaring de leiders van Transkei en Bophoetatswana. Deze twee Bantoestans zijn volgens de OAE 'pseudo-staten'. die gevormd zijn met het doel de arm ste gebieden aan de zwarten toe te wijzen en de rest aan de blanken. Foto: Chief Lucas Mangope (1) en de Zuidafrikaanse presi dent Nicolaas Diederichs (r) nemen de parade af van Zuidaf rikaanse troepen ter gelegenheid van plechtigheden voor af gaand aan de onafhankelijkheid van Bophoetatswana. dat hij zich aansloot bij de groep van zes fractieleden die geen actieve steun wil verlenen aan het kabinet van CDA en WD. De Kwaadsteniet behoorde ook vorige week maandag, toen het re geerakkoord werd besproken, tot de mensen die bezwaren hadden. Aan vankelijk sprak hij ook toen een tegen stem uit, maar later kwam hij op dat besluit terug. Maandag besloot De Kwaadsteniet uit eindelijk toch zijn bezwaren te laten prevaleren. Hij zei gewacht te hebben tot hij een totaaloordeel kon geven Vo rige week was alleen het regeerakkoord aan de orde. nu was ook duidelijk ge worden op welke basis het kabinet zou moeten werken. ,.Na een afweging op grond van de vier formatiecriteria van (Slot zie pagina 4 kolom 1) DEN HAAG (ANP» - Bij verkeerson gelukken zijn in de eerste negen maan den van dit jaar in ons land 1S40 men sen om het leven gekomen tegen 1773 mensen in dezelfde periode van vorig jaar. Het aantal gewonden nam ook toe. namelijk 47.510 tegen vorig jaar 46.435. De stijging van het aantal ongevallen is voornamelijk veroorzaakt door de toe neming van het aantal verkeerson gevallen in het eerste kwartaal van 1977, zo blijkt uit de voorlopige gege vens van het CBS. In het tweede en derde kwartaal is het aantal verkeersongevallen enigszins gedaald ten opzichte van vorig jaar Binnen de bebouwde kom bleef het aan tal ongevallen ongeveer gelijk aan dat van 1976. Het aantal ongevallen buiten de bebouwde kom steeg met6.2 procent. De toeneming van het aantal verkeers doden. aldus hetCBS. komt geheel voor rekening van het snelverkeer, want bij het langzame verkeer en de voetgangers zet de trend naar minder doden zich voort. Bij 15 procent van alle dodelijke ongevallen werd alcoholgebruik gecon stateerd IR. H. SLUMP, MILIEUDIENST RIJKSWATERSTAAT: sluiting GEEN VERBETERING KANAAL TERNEUZEN MIDDELBURG-De kwaliteit van hel Westerscheldewater in de omgeving van de Belgische grens is volgens dt milieudienst van de directie Zeeland van rijkswaterstaat ..over het diepte punt heen". „De kwaliteit is er nog slecht, maar nadat er tien jaar lang bi; metingen in de Schaar van Ouden Doel op de Belgische grens een geleidelijke teruggang van het zuurstofgehalte tt zien was. is er sinds 1973 sprake van een voorzichtige kentering, met een ten dens tol verbetering," signaleert ir H. Slump van rijkswaterstaat. De metin gen geven de laatste jaren ook een ver mindering in het gehalte van andere kwalijke stoffen in de Westerschelde aan. Dat is niet het geval voor het ka naal Gent-Terneuzen: daar is aldus ir Slump - „geen verbetering van de slechte waterkwaliteit aan te wijzen." Dc metingen hebben aangetoond da! de laatste drie. vier jaar ook de amo- nium-gehalten in het oostelijk deel van de Westerschelde (die een indicatie ge ven voor de lozing van vooral huis houdelijk afvalwater' dalen Ook de hoeveelheid fenol en kwik tonen de laatste paar jaar een dalende tendens. De gehalten aan zware metalen bij het meetpunt Schaar van Ouden Doel blijven ongeveer constant, er is nog wel sprake van een belangrijke thermische verontreiniging'" aldus ir Slump: het Westerscheldewater is bij de grens eén tot twee graden te warm Bij elkaar duiden de verschillende meetresultaten er volgens ir Slump op. dat ..er toch wel wat gebeurt op het ge bied van de zuivering in België." Naar zijn mening is de lichte verbetering van de waterkwaliteit ln het oostelijk dcc! van de Westerschelde niet uitsluitend hetgevolgvan minder lozingen van fab rieken. die op halve kracht draaien. ..Je begint de maatregelen rond de water zuivering druppelsgewijs terug te vin den in de kwaliteit van het Wester scheldewater De vooruitzichten voor de toekomst zijn niet ongunstig. Erzijn ook bij de Belgische industrie allerlei saneringsmaatregelen in ontwikkeling. In het verleden iser wel bestraffend naar België gewezen, als het om de slechte waterkwaliteit van De Schelde en de Westerschelde ging. Er werd dan ge zegd. dat daar niets gebeurde. Maar dat is bepaald veranderd." Ir Slump wijst te laatste dagen komen er allerlei ge gevens los. waaruit, blijkt dat Sadats reis en Begins snelle reactie te maken hadden met de angstige verwachting dat er elk ogenblik een nieuwe oorlog tussen beide landen zou uitbreken Egyptische legerofficieren drongen aan op een verrassingsaanval" ook dit land kent zijn 'duiven' en zijn 'haviken' en de laatsten zijn, zoals vrijwel overal in de wereld, te vinden in de legerleiding. De afgelopen maanden had Egypte zijn militaire sterkte dank zij een niet ge ringe wapenimport scherp kunnen op voeren en dat had weer tot gevolg dat ook in Israel sprake was een versterkte waakzaamheid. Zo werden plannen op gesteld voor grote manoeuvres in het Sinaïgebied met als eigenlijk doel Egypte duidelijk te waarschuwen voor roekeloze avonturen. In die periode ook was er voor het eerst sprake van onver wachte en vage reizen van Mosje Dajan. onder andere naar Europa. Aangeno men wordt dat hij informele contacten met Egyptenaren heeft gehad en dat hij hun zelfs een ontwerp-vredesakkoord heeft voorgelegd. In antwoord daarop kwam Sadat met zijn eigen ideeën, die tenslotte uitmondden in zijn voorstel om naar Jeruzalem te komen Vanaf dat ogenblik raakten de gebeurtenissen in een versnelling, die nog steeds niet kon worden teruggeschakeld. De snelheid was aanvankelijk zo gToot dat met name Washington het allemaal niet kon meemaken Vandaar dat zowel in Egypte als in Israel forse kritiek wordt uitgeoefend op het Amerikaanse beleid sinds de jongste gebeurtenissen. Sadat met name schijnt er nogal door aange slagen te zijn dat de Verenigde Staten pas tamelijk laat instemming hebben betuigd aan zijn reisplannen naar Jeru zalem. De Amerikaanse diplomaten hadden zich zo vastgebeten in een her vatting van de conferentie van Geneve en in hun eigen leidinggevende rol bij die conferentie, dat ze maar moeilijk konden omschakelen. Daarmee zijn ze nu nog voortdurend bezig Zo aarzelden ze opnieuw toen Sadat zijn conferentie van Cairo aankondigde Al deze ont wikkelingen geven echter wel aan hoe broos de Sadat-Begin-diplomatie op dit ogenblik nog is. Wa, erop. dat er vanaf Hansweert in de rich ting van de monding van de Wester schelde sprake is „van een vrij snelle kwaliteitsverbetering van het water Los van de beïnvloeding van plaatse lijke lozingen bij Vlissingen is de wa terkwaliteit daar redelijk goed. Als ge volg van de eb en vloedbeweging heeft de Westerschelde in het westelijk deel vooral een flink zelfreinigend vermogen. Je vindt bij Vlissingen niet veel van de verontreiniging meer terug.aldus ir Slump. Dc grensoverschrijdende verontreini- fSlot zie pagina 4 kolom 2i at nu? Het is de vraag, die vele voorpagina's blijft beheersen Sadat werkt op topsnelheid, hij wil kennelijk geen tijd verliezen. Een van de grootste zorgen van zijn geheime dienst op dit ogenblik is om hem in leven te houden. Ook dat is de ouderwetse <of misschien wel' de antieke) kant. Als een leider van een land naar hel oordeel van (vroegere) medestanders uit de pas loopt en voor de collectieve politiek gevaar oplevert, dan wordt de man zonder meer uit de weg geruimd. De wereldgeschiedenis kent tientallen van dergelijke moorden, ze kent er ook tientallen voorbeelden van dat dergelijke aanslagen tot desa streuze gevolgen leidden op het. wereld toneel. Voor Sadat is het op dit ogenblik van het grootste belang dat Israel een gebaar maakt, waardoor beide landen wezenlijk dichter bij een definitieve vrede komen. Dat gebaar echter is tot nu toe achterwege gebleven. Begin wil blijkbaar enige ruimte overhouden voor onderhandelingen, hij heeft niet alleen met Egypte te maken, maar ook met andere tegenstanders. Vermoedelijk bepaalt de verhouding Egypte-overige Arabische landen mede zijn beleid. Wat dat betreft kan hij na de Tripolis-con- ferentie geruster zijn dan ooit. want Sa dat heeft er op gereageerd met een ver bluffend consequente houding: verbre king van de diplomatieke betrekkingen. Aan gebaren van zijn kant heeft het niel ontbroken De vraag blijft of het hem zal lukken zijn race-wagen op de weg te houden hij is met een ril bezig waarvan niemand weet. hoe die zal aflopen. Israel kan er heel veel aan doen De voorzitter van de 'Indepentent Oil Workers Union' op Aruba. Hyacinto Geerman. is vrijdag veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Geerman was in augusutsu aangehouden omdat hij opruiende pamfletten had verspreid tegen leden van de Arubaanse min derheidspartij PPA. Een ander bestuurslid van de olievak bond kreeg vier weken omdat hij Geerman had geholpwn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1