PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN AGT PREMIER Rechter: niemand schuld aan dood van Steve Biko Gedeeltelijke dijkverhoging Oosterschelde in moeilijker rond fase Akkoord over verdeling van de ministersposten Hans Wiegel op binnenlandse zaken HELMO BOETIEK Voor verblijf in Spanje geen pas meer nodig 8 mtam. Toekomst Nederland verkend VERENIGDE STATEN GESCHOKT DOOR UITSPRAAK Manusamagesprek met Indonesische diplomaat MINISTER TERUGHOUDENDER OVER FINANCIEN 220e jaargang no. 278 Zaterdag 3 december 1977 Spijker- en ribbroeken in alle modekleuren. Lois, Levis, Lee 69,- Shetland truien 24,90 LANGE DELFT 61 MIDDELBURG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - CDA-leider Van Agt wordt premier van het nieuwe kabinet van CDA en WD. Die knoop werd vrijdagavond doorge hakt in het overleg met WD-leider Wiegel en informateur Van der Grinten. Na vier uur onderhandelen werden de gesprek spartners het eens over de verdeling van de ministersposten in het CDA-WD-kabinet. WD-leider Hans Wiegel wordt minister van binnenlandse zaken en vice-premier. vesting en ruimtelijke ordening, land bouw en visserij, sociale zaken, cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, ontwikkelingssamenwerking, weten schapsbeleid. De WD krijgt de posten binnenlandse zaken en tevens viceminister-presi- dent, buitenlandse zaken, onderwijs en wetenschappen, verkeer en waterstaat, economische zaken, volksgezondheid en milieuhygiêne- Een kleine kwestie is nog niet opgelost, dat is de vraag bij welk departementhet kabinet voor Nederlandseantilliaanse zaken moet worden ondergebracht Momenteel is dat het ministerie van binnenlandse zaken, maar afgesproken is dat nog overleg over deze zaak met de gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen zal plaatsvinden Maandag antivoord De fractievoorzitters van CDA en WD zullen het vrijdagavond bereikte ak koord maandag aan hun fracties voor leggen. Informateur Van der Grinten heeft aandefractieleidersgevraagd om nog diezelfde maandag het antwoord van de fracties te mogen ontvangen. H ij wil dan tevensde definitieve opstelling van de CDA en WD-fractie weten te genover het nieuwe kabinet van CDA en WD, op grondslag van het re geerakkoord waarover Wiegel en Van Agt het eerder deze week al eens wer- gekregen, voor de hand ligt dat hij mi nister-president van het nieuwe kabinet wordt. Met informateur Van derGrinten en WD-leider Wiegel heeft hij de vraag besproken of andere personen mis schien meer m aanmerking zouden ko men voor het minister-presidentschap dan hijzelf. Bij die vraag heeft het ont breken van een economische achter grond bij Van Agt een rol gespeeld. Formateur De fractieleiders van CDA en WD wer den het vrijdagavond laat eens over de volgende verdeling van het nieuwe ka binet. Het CDA krijgt de ministeries al gemene zaken etr minister-president, justitie, financiën, defensie, volkshuis- MADRID (AP)-Voor een verblijf korter dan drie maanden in Spanje, hoeven inwoners van Nederland, België en nog zeven andere Westeuropese landen geen paspoort meer te bezitten, maar is een identiteitskaart voldoende, zo is donderdag door de Spaanse regering besloten. Evenzo zullen Spaanse ingezetenen die Nederland, België, West-Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Italië. Zwitser land, Monaco en Liechtenstein willen bezoeken slechts een identiteitskaart óch hoeven dragen. fl PAGINA 2 koopplicht ij Pechlney wil van koopplicht af voor ƒ4 miljoen. H PAGINA 3 meesters Werken van Nederlandse meesters uit Haags museum gestolen. PAGINA 4 j bourgeoisie De overwinning van de Chileense bourgeoisie. PAGINA 9 1 hobby's Rubriek'Hoort-Ziet-Schrijft': Moeder f| van dertien kinderen en nog tfjd voor Ij Ij hobby's PAGINA 13 j thuis 1 Dolf Bemer wil liever nooit meer naai Turlqje I PAGINA 25 smaakmaker Fons Baart: smaakmaker ln nieuwe 1 voetballichtlng van Temeuzen Jj PAGINA 29 encyclopedie De 19-jarige René Kamphuls werkt aan R een Olmencyclopedie; radio- en televi- p sieprogramma's: strip. PAGINA 17 opdracht Scheldend milieu-inspecteur Ad- j; l| riaanse: we kwamen hier met een duide- B bjke opdracht- PAGINA 20 knotten fi Wilgen knotten, hoog de boom in. Kerk- t| K rubrieken. PAGINA 21 hulp jj Goedkope ontwikkelingshulp laat In- I' 0 diere gevolgen van stormrampen over- leven ij PAGINA 22 overdekt I' Uw eigen zwembad overdekt maken. 8 PAGINA 23 jj eenling ft Randy Newman, een smaak bewuste w I eenling: Denksporten: Hengelen: Puz- f l! Deze procedure betekent dat Van Agt niet eerder dan maandagmiddag en mogelijk zelfs pas dinsdag door konin gin Juliana tot formateur zal worden benoemd. Het valt te verwachten dat hij dan nog enkele dagen nodig zal hebben om de mannen en vrouwen voor zijn nieuwe kabinet definitief aan te zoeken. Over de kandidaten voor de minis tersposten wilden Wiegel noch Van Agt zich vrijdagavond uitlaten. Die zaak houden zij vooralsnog geheim. Zij zullen eerst contact moeten opnemen met de kandidaten die in het. overleg met de informateur over de tafel zijn gegaan. Het is ook nog niet zeker dat de fracties maandag al de definitieve kandidaten- lijstjes voorgelegd zullen krijgen. CDA-leider Van Agt zei dat het, gelet op de plaats die hij in de landspolitiekheeft Hij denkt dat een formateur niet meer dan een week nodig zal hebben om een nieuw kabinet in elkaar te timmeren. Het probleem dat nu rijst voor de CDA-fractie, is wie Van Agt moet opvol gen als fractieleider. Eerste kandidaat daarvoor is de tweede man van de frac tie, AR-leider Aantjes. Maar tegen zijn benoeming tot fractieleider bestaan nogal wat reserves, omdat Aantjes im mers begin deze week het regeerak koord van CDA en WD van de hand heeft gewezen. Aantjes heeft overigens zelf deze week al verklaard de leiding van de fractie niet te zullen afwijzen, mits de hele fractie hem steunt Ook CDA-leider Van Agt heeft enige aandrang op Aan tjes uitgeoefend om zich in ieder geval beschikbaar te willen houden. Pro bleem voor Aantjes zal ongetwijfeld de DEN HAAG (ANP) - Er is een toe komstverkenning voor de komende vij fentwintig jaar van de wetenschappe lijke raad voor het regeringsbeleid op komst. De ministerraad nam vrijdag kennis van dit rapport dat de titel draagt 'De komende vijfentwintig jaar, een toe komstverkenning voor Nederland', dat dinsdag a.s. zal worden openbaar ge maakt- Deze toekomstverkenning is vervaar digd dooreen, voornamelijk uit externe deskundigen bestaande commissie, on der leiding van het WRR-lid prof. dr Cramer. Voor het eerst wordt'in Nederland een dergelijke, het gehele maatschappelijke terrein bestrijkende, toekomstverken ning gepubliceerd. In het rapport wordt ingegaan op de gevolgen van twee be naderingen: ten eerste de zgn. nulgroei en ten tweede de groei met 3 procent per jaar over een kwarteeuw genomen. eis van de fractie worden, dat hij zijn voorbehouden tegen het kabinet in ieder geval op een zacht pitje zet en niet duidelijk manifesteert. Ook de WD-fractie zal nu naar een nieuwe fractieleider moeten uitzien. Dat zal ook nog geen gemakkelijke zaak zijn. Binnen de WD waren nogal wat. men sen die Hans Wiegel liever niet in het kabmet hadden gezien, omdat ze hem als leider van de fractie wilden behou den Binnen de fractie zyn te weinig po litieke zwaargewichten aanwezig die leiding zouden kunnen geven aan de 28 mensen van de WD-fractie. Van Agt. Wiegel en Van der Grinten wa ren vrijdag al eerder bijeen geweest. Zij hadden toen slechts kort overleg ge pleegd. waarna informateur Van der Grinten naar koningin Juliana vertrok om haar verslag van zijn infor matiewerkzaamheden uit te brengen. Als de vrijwel zekere formateur Van Agt denkt een week nodig te hebben om het kabinet in elkaar te timmeren, dan bestaat slechts een heel kleine kans dat het nieuwe kabinet zich nog voor Kerstmis in de Tweede Kamer kan pre senteren. De praktijk heeft uitgewezen dat voor het opstellen van een rege ringsverklaring ongeveer veertien da gen nodig zijn. Kamervoorzitter Von deling heeft overigens wel de moge lijkheid open gehouden om de Tweede Kamer tussen Kerstmis en Nieuwjaar PRETORIA - Met gebalde vuisten heffen zwarte Zuidctfrikanen spreekkoren aan voor de voormalige synagoge in Pretoria. van kerstreces terug te roepen. nadat de rechter-commissaris daar vrijdag tot de uitspraak was gekomen, dat niemand verantwoordelijk kan worden gesteld voor de dood van negerleider Steve Biko. PRETORIA (UPI/RTR) - Niemand is verantwoordelijk bevonden voor de dood van Steve Biko, althans op bas van het beschikbare bewijsmateriaal. Dit betekent dat er geen nader onderzoek zal volgen naar de dood in gevangenschap van de zwarte leider. Zo luidde vrijdagochtend de conclusie van het hof in Pretoria dat in de afgelopen week de zaak van het overlijden van Biko heeft onderzocht. Het onderzoek heeft drie weken ln be slag genomen. Biko overleed op 12 sep tember op 30-jarige leeftijd na onder vraging door de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie. Volgens het lijkschou wingsrapport was zijn dood het gevolg van hersenletsel. Maar rechter-commis- saris Marthinus Prins, die het gerechte lijk vooronderzoek in de zaak Biko leidt, zei in zijn uitspraak van drie minuten dat er geen bewijs voor was aangevoerd dat de dood van Biko was teweegge bracht door een daad of nalatigheid die een strafbaar feit impliceert van de kant van enig persoon. Eerder op de dag had de verdediger van de familie Biko de politie van Port Eli zabeth verantwoordelijk gesteld voor zijn dood. Volgens Sydney Kentridge is het duidelijk dat de politie Biko her senletsel heeft toegebracht. Op 12 sep tember stierf hij in de gevangenis van Port Elizabeth. Rechter Prins onthield zich in zijn uit spraak van enig advies aan de autoritei ten in derichting van het overwegen van strafvervolging in de zaak. Maar Biko's weduwe. Ntsiki. verklaarde onmiddel lijk nadat Prins de zaal in de oude syna goge in Pretoria waar het onderzoek in de afgelopen weken werd gehouden, dat zij nog steeds vastbesloten was in een civiele procedure schadevergoeding te eisen van de Zuidafrikaanse minister van justitie Jimmy Kruger. Haar ad vocaten zeiden de mogelijkheid te be studeren om eveneens in een civiele procedure de autoriteiten op beschuldi ging voor de rechter te dagen op be schuldiging van nalatigheid, daar Biko immers overleed toen hij door de politie werd vastgehouden, maar lieten zich niet uit over eventuele gebruikmaking van de wettelijke mogelijkheid om te verzoeken om een nieuw onderzoek van de uitkomsten van het oorspronkelijke onderzoek. Arrestaties Mevrouw Biko zei ook dat Biko's broer Kaya en zijn neef Solomon Biko tesa- men met minstens vier vrienden van de familie vrijdagochtend vroeg door de politie waren gearresteerd in de zwarte woongemeenschap Soweto bij Johan nesburg. De vier anderen waren domi nee Julian Ntchekeng, dominee Jefï Moselane, een zekere Michael Jordaan en Mandia Kopo. De Zuidafrikaanse politie heeft vrijdag avond ook N. Molope, vice-voorzitter van een comité van actie van leraren in Soweto aangehouden, zo heeft Molopes vrouw vrijdag aan de pers meegedeeld. Een woordvoerder van het kapittel van de St.-Marykathedraal in Johan nesburg. deelde mee dat de Anglicaanse geestelijke Stephen Masjikane Mont- jane. is aangehouden. Vrijdag werd in Den Haag het gesprek over de zetelverdeling voortgezet. V.l.n.r.: Van Agt (cda), informateur Van der Grinten en Wiegel (vvd) DEN HAAG tANP) - Ir. J. A. Manusama, president van de RMS in balling schap, heeft een gesprek gehad met de Indonesische diplomaat. J. de Fretes over de positie van de Molukken in Indonesië. Volgens Manusama heeft De Fretes gezegd dat de Indonesische ambassade van de ontmoeting op de hoogte is. „Mogelijk wilde de Indonesische regering mij op deze manier eens polsen", aldus ir. Manusama „Ik heb de heer De Fretes men visie op het probleem nog eens uiteengezel en gezegd dat wij streven naar zelfbeschikking. Tegelijker tijd heb ik hem gezegd dat we wel reëel zijn en inzien dat volledige soevereini teit niet mogelijk is en we een deeel daarvan willen afstoten. Dat is wat anders dan autonomie. Die krijg je van bovenaf opgelegd." Het gesprek met De Fretes. die op vakantie in Nederland was. had enige tijd terug plaats op verzoek ixin de Indonesiër. PROBLEEM YERSEKE NU IN STUURGROEP VLISSINGEN - De stuurgroep dijk verhoging Oosterschelde komt vol gende. week toe aan de bespreking van één van de moeilijker onderdelen .van de partiële dijkverhoging. Aan de orde komt de manier, waarop de problemen bij Yerseke moeten worden opgelost. Bij de discussie daarover zal op de ach tergrond spelen de wat terughouden der opstelling, die het ministerie van verkeer en waterstaat sinds kort heeft gekozen ten opzichte van de financiële kant van de werken. Voor de dijkverhoging bij Yerseke zijn tot nu toe twee plannen naar buiten ge komen: één van de gemeente Reimer- swaal, waarin wordt uitgegaan van ver zwaring van de dijk langs het bestaande tracé en één van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland", dat voorziet in de aanleg van een ring dijk buitendijks. Mogelijk zal gezocht worden naar een tussenoplossing. Duidelijk is. dat bij de bespreking van de plannen en ook bij volgende plan nen voor de gedeeltelijke dijkverhoging door de vert egenwoordigers van het mi nisterie van verkeer en waterstaat voor zichtiger dan voorheen gemanoevreerd zal worden als de kosten aan de orde komen. Minister Westerterp van ver keer en waterstaat heeft de stuurgroep onlangs in een brief over dijkverhoging op Noord-Beveland laten weten, dat hij in principe wel akkoord gaat met de voor dat gebied ontwikkelde plannen, maar dat hij pas definitief goedkeuring zal geven als hij ze eerst per onderdeel nader heeft bezien. Bij de waterschap pen en ook bij het provinciaal bestuur van Zeeland is die brief overgekomen als een voorzichtige aanwijzing dat bij de dijkverhoging meer soberheid moet worden betracht. Dat blijkt uit uitlatin gen van de voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond, de heer A M. Geluk en van het lid van gedeputeerde staten mr. J. F. G. Schlingemann. die tevens voorzitter is van de stuurgroep dijk verhoging Oosterschelde De heer Geluk zei onlangs tijdens de al gemene vergadering van de water- schapsbond. dat de laatste tijd opmer kingen worden gemaakt over een sobe rder opzet van de dijkverhogingen. Hij tekende daarbij overigens aan. dat er nog geen reden is voor grote onrust. Het is nu nog te vroeg om groot alarm te slaan, wat we zeker zullen doen indien het rijk aanstuurt op een ombuiging ln het beleid voor deze dijkaanpassingen". zei hij- De heer Schlingemann ging tijdens de (Slot zie pagina 7 kolom 7\ Amerika beeft vrijdag scherpe kritiek geleverd op de uitspraak van de Zuidafrikaanse rechtbank over Steve Biko. De woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken, Hodding Car ter. zei dat er doorslaggevende bewijzen waren van onverwantwoordelijk gedrag van de kant van de overheid. ,Het is niet te geloven dat gezien het aangevoerde bewijsmateriaal, een rechter kon bevin den dat niemand verantwoordelijk was voorde dood van Biko. Wij zijn geschokt door die uitspraak", aldus de woordvoerder. „Ook al zou persoonlijke schuld niet zijn komen vast te staan, dan nog is de dood van Biko het gevolg van een stelsel dat grove mishandeling toestaat,, waarbij de meest elementaire mensenrechten worden geschonden". Verkiezingen Premier Den Uyl meent dat de ver kiezingsoverwinning van premier Vor- stcr in Zuid-Afrika weinig uitzicht op verbetering van de situatie van de zwarte bevolking daar. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei Den Uyl het tegendeel te vrezen. De opstelling van de Zuidafrikaanse regering beidt weinig hoop. De tegenstellingen zullen verscherpen en de kans op oorlogshan delingen zal toenemen. Een triest per spectief, aldus de minister-president, Vorster Zuid-Afrika zou 'misdadig dom' zijn als het zich niet voorbereidt op een even tuele buitenlandse aanval, zo heeft premier John Vorster van Zuid-afrika vrijdag gezegd in een radio- en televi sierede over de grote verkiezingsover winning van zijn nasionale partij „Geen man heeft meer gedaan om de vrede na te streven dan ik de afgelopen elf jaar (sinds zijn ambtsaanvaarding) heb ge- daan", aldus Vorster. „Maar wetend welke plannen er ge maakt worden tegen Zuid-Afrika, we tend wat de uiteindelijke doelen zijn van de marxisten, namelijk de controle over de zuidelijke tip van Afrika, de route om de Kaap. zou het dwaas zijn. misdadig dom van een regering om geen voorbe reiding te treffen om die aanval op Zuid-Afrika af te slaan, als hij komt" Vorster zei dat in elke democratie twee principes van vitaal belang zijn: vrij heid van de staat Afhankelijk van de omstandigheden moet nu eens op het een, dan op het ander de nadruk gelegd worden. „Maar u zult begrijpen dat het individu geen rechten kan hebben als de veiligheid van de staat niet be schermd wordt". VLIEGTUIG MET MEKKAGANGERS VERONGELUKT BEIROET (UPD - Een pas- sagiersvliegtuig vol pelgrims die naar Mekka waren geweest, is vrijdag ln Li bië bij een noodlanding verongelukt. Volgens de eerste berichten werden van de 159 Libische passagiers er 56 ge dood en tientallen gewond. Het toestel wilde op de luchthaven van Jalilan landen, maar slaagde daar niet in als gevolg van het slechte zicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1