PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „MEERDERHEIDSKABINET CDA EN VVD MOGELIJK" an Extra Nederlandse hulp voor Senegal Stortplaats in Koegorspolder te Terneuzen nog deze week dicht Zes CDA-ers zijn het niet eens met akkoord adria Politieke kringen verrast door uitspraak informateur: DEEL VAN HET LOSGELD VAN CARANSA DUIKT OP IN ITALIË als het; om auto's gaat; Amsterdamse rechercheurs naar Rome BESLISSING B. EN W NA UITSPRAAK RAAD VAN STATE Ortrusf Pagina 2 220e jaargang no. 275 Woensdag 30 november 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100 -20440 iVan onze -parlementaire redactie) DEN HAAG-In politieke kringen in Den Haag is dinsdag verrast gereageerd op de mededeling van kabinetsinformateur Van der Grinten dat de vorming van een parlementair meerderheidskabinet van CDA en VVD mogelijk is, ook ai hebben zes leden van de CDA-fractie zich tegen het regeerak koord verklaard. Daardoor wordt het regeerakkoord slechts gesteund door 71 van de 150 kamerleden. Tal van politici vragen zich nu af of er welasprake kan zijn van de vorming van een kabinet dat kan rekenen op voldoende steun in het parlement, zoals in de opdracht aan Van der Grinten stond. Zo niet. dan zou de informateur zijn opdracht te buiten zijn gegaan. Indonesië verwerpt VN-resolutie over Oost-Timor DJAKARTA (AP) - Indonesië heeft de resolutie, van de algemene vergadering van de Verenigde Naties verworpen waarin de Indonesische aanspraken op Oost-Timor worden afgewezen, aldus is dinsdag in Djakarta bekend gemaakt door de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken. In de resolutie werd de bijzondere com missie voor de kolonisatie gevraagd een missie naar Oost-Timor te sturen om de onafhankelijkheid te bespoedigen. PvdA-fractieleider Ed van Thijn ging zelfs zo ver. dat hij zei dat de vorming van een parlementair meerderheids kabinet mislukt is Van der Gnnten moet volgens de PvdA nu naar andere mogelijkheden gaan zoeken Van Thijn verklaarde in een brief aan de infor mateur bereid te zijn de onderhandelin gen met het CDA, die drie weken gele den afketsten, te heropenen De informateur sprak dinsdagmiddag met de fractieleiders Van Agt en Wiegel Daarna verspreidde hij een communi que waarin hij kortweg stelde dat op ba sis van het regeerakkoord een par lementair meerderheidskabinet ge vormd kan worden De zes tegenstemmers in het CDAiAan- wrjzigmg B en w Domburg wijzigen ontwerpplan van het Badmotel. stemmen Blank Zuid stembus, PAGINA 4 leeuwen Senegal, het heel verdwer PAGINA 7 moord Verdachte barkeeper in Gentse rechts zaak: rechter heeft zijn vrouw zelf ver moord vrij laag open Archief-Menten moet open commissie Scholier. functie uit koers Agatha Christie's -Muizenval' 25 jaa: de Londense planken: radio- en tot sieprogramma's: strip. frisdrank tjes. De Boer. Van Houwelingen. Beu- mer. Scholten allen AR. en Dijkman. KVP) zijn het er echter niet allemaal mee eens Zij hebben maandagnacht toen het in de CDA-fractie op stemmen aankwam uitdrukkelijk gezegd ..geen parlementaire binding met een kabinet van CDA en VVD te willen aangaan" Zij verklaarden wel de t ot standkoming van een dergelijk kabinet niet te zullen be vorderen of beletten en het op zijn da den te zullen beoordelen Ext ra pari e ment ai r ateur WiegeliVVDien Van Agl tCDAi treclitsi op weg naar informateur Van der Grin- daaruit geconcludeerd dat toch sprake kan zijn van een meerderheidskabinet CDA en VVD hebben in de Tweede Ka mer samen 77 zetels Wanneer de zes tegenstemmers daar afvallen, blijft een minderheid van 71 zetels over In poli tiek Den Haag wordt opgemerkt dat dan eigenlijk slechts sprake kan zijn van een extra-parlementair kabinet en aan zo'n kabinet is geen enkele fractie zonder meer lot steun gedwongen CDA-leider Van Agt verklaarde dins dagavond dat de informateur in rede lijkheid tol zijn conclusie kon komen Hij zei het er zelf ook mee eens te zijn. maar plaatste later wel twijfels bij de vraag of staatsrechtelijk ook van oen Slot zie pagina 6 kolom 2 Ik, 'i Y* DAKAR De Senegalese belangstelling voor het Nederlandse koninklijke paar is ovenoeldigend. Tijdens het bezoek a bouwproject bij de hoofdstad zdakar werd kowqin Juliana bijna bestormd door de wachtende jeugd. TOEZEGGING TIJDENS KONINKLIJK BEZOEK i Van onze speciale verslaggever DAKAR - Nederland zal het Westafri- kaanse Senegal helpen in de strijd te gen de kusterosie. Hiervoor wordt een bedrag van 1.7 miljoen gulden be schikbaar gesteld. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft dit dinsdag toegezegd tijdens het gesprek met zijn Senegalese collega Diouf. De bewindsman is in het kader van liet staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernard vier dagen (e gast in Se negal. Het erosieproject is door de Senegalese regering zelf aangedragen. Nederland kan en mag niet langer toe staan. dat de droogte in een groot deel van Senegal zo verwoestend uithaalt. Om het menselijk lijden onder de hon gerende bevolking te verzachten, zullen op korte termijn voedselpakketten naar dit. Westafrikaanse land worden overge vlogen. Koningin Juliana beloofde dit dinsdag nadrukkelijk op de tweede dag van haar bezoek aan Senegal. De vor stin bevestigde hiermee de plannen van de Nederlandse regering om 8.5 mil joen uit te trekken voor de door de ge ringe regenval geteisterde Sahel-lan- den. Van dit krijgt Senegal er 3 - mil joen Hoe warm het in een land als Senegal iVan onze correspondent i ROME-AMSTERDAM - Een deel van het losgeld van de Amsterdamse zakenman Caransa is dinsdag in Rome achterhaald. Ongeveer 300.000 gulden die deel uitmaakten van de tien miljoen gulden losgeld voor de vrijlating van de op 28 ok tober ontvoerde Maup Caransa, wei den de afgelopen dagen in Rome gewisseld. De Italiaanse politie werd getipt door een geldwisselkantoor in de binnenstad van Rome en arresteerde de 33-jarige Cesare Sannini. toen deze zich voor de tweede keer aan de kassa presenteerde met 48 000 gul den Eerder wisselde hU al 240.000 gulden. De gearresteerde man is een ambtenaar van de Italiaanse spoor wegen. die nooit eerder met de politie in aanraking is geweest Hfj beweerde het geld op straat te hebben gevonden, maar gaf tijdens de verhoren al snel toe dal hij het geld had gekregen van de 33-jarige straatkoopman Dan te Ottaviani Ottaviani. die een kraam heeft op de Piazza dei Cinquecento dichtbij het station Termini, bleek intussen te zijn verdwenen. Hij wordt door de politie gezocht. De nummers van de bankbiljetten waarmee het losgeld voor Caransa werd betaald, waren bij de Neder landse politie bekend en werden vla pui doorgegeven aan de politie van andere Europese landen Het feit dat een deel van het losgeld nu in Rome boven water is gekomen, wijst er op dat de ontvoering waar schijnlijk het werk was van een in ternationale bende met het hoofd kwartier in Italië Zakcentje Onmiddellijk nadat het geld in Rome opdook, waarschuwde de Romeinse politie haar collega's in Amsterdam. Hoofdcommissaris Toorenaar stuurde een hoofdinspecteur en een rechercheur naar de Italiaanse commissaris Di Gennaro. die het on derzoek in Rome in handen heeft. meende dat er aanzijzingen zijn dat de ontvoering van Caransa zijn oor sprong in Ialië heeft. De gezochte marktkoopman Ottaviani is al eer der met de justitie in aanraking ge weest wegens diefstal en oplichting. De Italiaanse commissaris verwacht enig resultaat van het onderzoek naar de contacten die Ottaviani in de Italiaanse misdaadwereld heeft. Maup Caransa is maandag naar Ca nada gevlogen waar hij gast is in een televisieprogramma gewijd aan ontvoeringen. De Canadezen zouden hem een voorbeeldig slachtoffer achten omdat hij getracht heeft met zijn ontvoerders te praten en be vriend te raken. kan zijn. heeft, het koninklijk paar in middels kunnen ervaren. Na de be wolkte eerste dag brak dinsdag de tro pische zon pas goed door Het moet voor de koningin en haar ech tgenoot daarom prettig zij n geweest, dat het programma niet al te overbela- den was. 's Morgens werd het museum voor Westafrikaanse kunst in de hoofd stad Dakar bezocht Na de lunch op het presidentiële palels vertrok het gezelschap naar een nieuwe woonwijk even buiten Dakar. Een pronkstukje van de Senegalese over heid. wanthierzaldearmemandienu in de periferie van de stad hokt. een keurig net huisje kunnen vinden Hij zal hier voor uiteraard moeten betalen. Maar. legde de minister van openbare werken de Nederlandse gasten uit, „de grond en de bouwkosten zullen laag zijn en er zullen gunstige leningen op lange ter mijn kunnen worden afgesloten." Voor de weinige televisiekijkers in dit land tin het begin van de jaren '70 waren er niet meer dan 1400 beeldbuizen gere gistreerd) worden gedurende deze da genjournaals van meer dan een uur uit gezonden. Op normale dagen moeten zij het stellen met puur eaucatieve pro- grammas. De grootste Senegalese krant. 'Le Soleil', had gisteren vijf pa gina's ingeruimd voor het staatsbezoek en opende met de forse kop 'Leve de Koningin'. De dag werd dinsdag beslnlen met een bezoek aan het nationaal danstheater, waar het vaak door Europa toerende Senegalese Ballet een uitvoering gaf. En opnieuw werden de nodige handjes geschud. Senegal moet wel een land van edelachtbarcn zijn. want alleen al op de presidentiële receptie van maan dagavond waren een kleine twee duizend in kleurige gewaden gesierde en met de nodige sieraden behangen vrouwen en mannen het koninklijk echtpaar komen begroeten. De kamer: het laatste woord vlAl/ Belangrijkste vraag op dit rftlJv?! ogenblik van de kabinets- formatie is: past een CDA- feriggE] WD-kabinet in de opdracht aan informateur Van der Grinten ('voldoende steun in de volksvertegenwoordiging"). Nee, zegt Van Thijn. want er zijn er bij het CDA zes tegen het regeer-akkoord en daar door wordt de meerderheid niet ge haald. Ja. zegt Van Agt. de zes tegen stemmers willen weliswaar geen 'par lementaire binding' met het kabinet, maar zij zullen het niettemin loyaal be jegenen en het op zijn daden beoorde len. En de informateur - de belangrijkste man op dit ogenblik voor het beoorde len van de situatie - is eenzelfde mening toegedaan. En daarmee gaat de kabi netsformatie op basis van het CDA- WD-akkoord verder. Wie heelt er ge lijk? Voor beide opvattingen valt in theorie wat te zeggen. Wie de formule aan Van der Grinten zodanig uitlegt dat ze tot een parlementair kabinet moet leiden, moet Van Thijn gelijk geven: in ort- hodox-staatsrechtelijke zin - om het zo maar eens te zeggen - kan er in de huidige omstandigheden geen 'parle mentair kabinet' CDA-WD tot stand komen, want daartoe ontbreekt de meerderheidsbasis Wie echter de op dracht letterlijk interpreteert ('vol doende steun'i kan met Van Agt mee gaan. De regels voor dit spel staan evenwel nergens precies omschreven, maar worden bij elke formatie weer an ders toegepast, soms precies, dan weer 'rekkelijk', het laatste vooral wanneer men in een moeilijke stelling is geraakt. Er is echter één instantie die een defini tief antwoord kan en ook zal geven op de vraag of de verdere formatie wel of niet in de opdracht aan Van der Grinten past, namelijk de kamerzelf. En zij doet dat op het moment waarop een nieuw kabinet voor haar verschijnt. Op dat ogenblikt. neemt de nieuw optredende minister-president de verantwoor delijkheid op zich voor de formatie van zijn kabinet en de kamer toetst vervol gens de juistheid van deze beslissing. Dat kan heel eenvoudig: de oppositie dient een motie in. waarin wordt gesteld dat dit kabinet niet in overeenstem ming met de opdracht is geformeerd of- om de woorden te gebruiken uit de be faamde motie-Deckers. waarmee op 27 juli 1939 het laatste kabinet-Colijn naar huis werd gestuurd - ..dat de formatie niet heeft geleid tot het optreden van een kabinet dat de nodige waarborgen biedt voor een deugdelijke behartiging van 's lands belang in gemeen overleg met de staten-generaaL" Als een derge lijke motie wordt aanvaard, heeft de kamer de formatie veroordeeld en dient het nieuwe kabinet te gaan. Wordt ech ter de motie verworpen, staat het mets in de weg om met zijn beleid te begin nen. Zo werkt nu eenmaal de parlemen taire democratie: de kamer heeft het laatste woord COLLEGE OVERWEEGT JURIDISCHE STAPPEN TERNEl'ZEN - De stortplaats in de Koegorspolder te Terneuzen gaal nog deze week dicht. Hiertoe hebben ben w van Terneuzen dinsdagmiddag beslo ten na overleg met gemeente-advocaat nir J. .1 van der Weel en een aantal ad viseurs. De sluiting iseen gevolg van de uitspraak van de Raad van State, die planologische beslissingen van Ter neuzen en gsmet betrekking lot het ter rein heeft geschorst. Het Terneuzense college zal ine! he! provinciaal bestuur overleggen overliet eventueel nemen van juridische stap pen tegen deze schorsing Ben w denken de raad die inmiddels in een brief van de laatste ontwikkelingen op de hoogte is gesteld- mogelijk nog deze week te informeren over andere si or: mogelijk lieden Die zouden gevonden kunnen worden door gebruik te maken van de vuilverbrandingsoven in het Belgische Smt-Niklaas. of van de stortplaats in Midden-Zeeland. In de r,i'i gorspokier wordt momenteel vuil aangevoerd van Terneuzen. Oost- urg. Sluis en Sas van Gentigedeelte- „z> In de toekomst zou hier een cen trale voorziening voor Zeeuwsch- Vlaanderen moeten komen. Behalve een bnetje aan de gemeenteraad twaarinzeondenneerook melden dat de Raad van State "en aan/icn van de hm derwetprocedure een voor de gemeente gunstige beslissing heeft genomeni zonden b en vv van Terneuzen een tele- xboodschap aan de advocaten jhr mr Th. Sand berg van de 'Centrale Vuilver- werkende industrie' tcvu m Terneuzen en mr C L. Capel. vertegenwoordiger van een aantal omwonenden Indeze mededeling staat dat het college heeft besloten het storten in de Koegor spolder te staken 'met ingang van 5 de cember 1977 of zoveel 'eerder als moge- hik is" Het gaat m zowel de brief aan de firntlijn E„ enkele opmerking over de ver houdingvan de zes CDA-dissidenten tot een eventueel CDA-WD-kabinet. Mis schien is het beter hen aan te duiden als 'loyalisten'want ze hebben besloten om het kabinet op zijn daden te beoordelen en het voorts in loyaliteit te bejegenen. Dat oordelen op daden betekent on vermijdelijk dat er eerst geregeerd moet. worden. Met andere woorden: de dissi denten zullen, naar men moet aanne men. niet meewerken aan een motie van afkeuring op de eerste dag van het kabi- netsoptredea Eerst daden, daarna oor delen of eventueel veroordelen. En wat de 'bejegening in loyaliteit' betreft: zij be tekent dat de dissidenten zich in ieder geval niet blijvend verzetten tegen de totstandkoming van een CDA-WD-ka binet. Voor htm verder optreden in de kamer jegens dit kabinet is dat van groot belang. Drees heeft er als premier in 1955 eens op gewezen dat een rege ringsfractie heus wel tegen een rege ringsvoorstel mag stemmen: een derge lijk tegenstemmen hoeft helemaal niet tot een kabinetscrisis te leiden. Waar hetechteromgaat - zosteldeDrees- isof dit tegenstemmen wordt verbonden aan het opzeggen van het vertrouwen in het kabinet. Als dat niet gebeurt is er niets aan de hand: uitsluitend op zakelijke gronden stemt men tegen een voorstel. Dat- geldt ook voor deze dissidenten: met tegenstemmen hoeft hun 'loyaliteit' niet verdwenen te zijn. Ov, raad als in die aan de raadsleden om het voorshands' stilleggen van de stort plaats. Zoals bekend is Terneuzen eerder deze week gesommeerd de belt te sluiten door de advocaten van CVI en omwo nenden. die indertijd ook de procedure bij de Raad van State aanspanden. Was er niet tot sluiting overgegaan, dan zou liet tot een kort geding tegen de ge meente zijn gekomen. Het. is zeer waar schijnlijk dat CVI en bewoners nu van verdere stappen afzien "verigens: het kabinet-Den Uvl be gon ook met de nodige dissidenten: A an tjes kreeg destijds slechts acht van de veertien fractieleden mee en An- driessen had drie tegenstemmers, niet minder dan negen afwijzingen in totaal bij de twee confessionele regeringspar tijen van toen. Wel moet daarbij op wor den gewezen dat de basis van dat kabi net anders was en binnen een andere opdracht dan de thans geldende tot stand kwam. Maar wel is het feit van belang dat tijdens de regeringsperiode van het kabinet-Den Uyl van de hier be doelde dissidenten weinig meer is ge hoord. Ze traden in geen geval op als een tegengesteld blok binnen AR en KVP. In zulke situaties zijn drie factoren van groot belang, in de eerste plaats de kwaliteit van het kabinet, vervolgens de manier waarop de premier zijn ploeg bij elkaar weet te houden en tenslotte de communicatie met de regeringsfracties Als de nieuwe premier (Van Agt?i deze drie punten goed verzorgt, zijn de dissi denten vermoedelijk snel vereeten. Dat iSlot zie pagina 3 kolom lt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1