PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAKBOND: RABO WIL 6000 MAN UITSPAREN Zeeuwen brengen 329.202 op voor de actie 'Geef om de natuur' ZIEKTEKOSTEN 9,5 HOGER VERHOGING HUUR OP 1 JULI Goede voortgang overleg Van Agt en Wiegel Directie: Besluit nog niet aan de orde vandaag Geef om de natuur overschreed 20 miljoen Politie van Almelo zoekt man zonder been BIJNA EEN GULDEN GEMIDDELD PER INWONER Zeeuwen gaven 329.202 om de natuur Grond-, water en wegenbouw vragen om hulp Zieke huizen pagina 3 ZZOe jaargang no. 272 Zaterdag 26 november 1977 DEN HAAG-Na overleg met de landelijke organisaties van ziektekostenverzekeraars zijn de minister van economische zaken en de staatssecretarissen van financiën en van volks gezondheid en milieuhygiëne, akkoord gegaan met een ver hoging van de premies voor particuliere ziektekostenverze keringen met 9,5 procent. Deze premie-aanpassing mag voor lopende contracten worden doorgevoerd per eerstkomende premievervaldag na 31 december 1977 en voor nieuwe contracten per 1 januari 1978. De toestemming tot deze premieverhoging is verleend met liet oog op de in 1978 te verwachten kostenontwikkeling. Voorts is in aanmerking genomen dat de premieverhoging die in 1977 is toegstaan. met. toereikend is gebleken om de kostenstijgingen In dat jaar op te vangen. ook zijn in aanmerking genomen de kostenstijging die een gevolg zijn van de uitbreiding van het verstrekkingenpakket met. tandheelkundige hulp voor kinderen van nul tot negen jaar. LONDEN - Adopteer een spuitgast met. d.e kerst vraagt deze stakende brand weerman met. de duim onhoog voorde deur van het brandweer hoofd kwartier in Londen aan de voorbijrijdende automobilisten. In Engeland is inmiddels een golf van sympathie ontslaan met de slakende spuitgasten, een kwart miljoen handtekeningen en duizenden Engelse ponden stroomden de afgelo pen dagen binnen. Het aantal branden daalde mei bijna de helft. i Van onze parlementaire redactie* DEN HAAG-Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verschui ving van de jaarlijkse huurverho ging van 1 april naar 1 juli 1978. Die huurverhoging zal 7 procent bedra gen. De gunstige ontwikkeling van de bouwkosten en de dalende infla tie zijn mede van invloed geweest op deze beslissing, die al enkele weken geleden door de regering werd aan gekondigd. Minister-president Den Uyl zei vrijdag na liet kabinetsberaad dat er wellicht mogelijkheden zijn om de huren in de komende jaren met min der dan de huidige 7 procent te laten stijgen. Dat. zal afhankelijk zijn van de verdere pnjs- en loonstijgingen. De stijging van de bouwkosten werd voor 1977 nog op 7 procent geraamd, voor 1978 is dat 6.5 procent. Handha ving van de voor 1 april geldende huurverhoging van 7 procent op 1 juli betekent dat de huurstijging in 1978 op jaarbasis uitkomt op 5.6 procent. Het nominaal beschikbare inkomen van de zgn. modale werknemer f28.500 per jaar) zal In 1978 ten op zichte van dit jaar met 5.3 procent stijgen. Het uitstel heeft daarom volgens de regering een gunstig effect op de verwezenlijking van het voorgeno men loon- en prijsbeleid. UTRECHT (ANP)-Volgens de dienstenbond Mercurius (FNV) wil de Rabo-bank via een rigoureuze automatisering tot 1985 ruim zesduizend arbeidsplaatsen uitsparen. Momenteel telt de Rabo-or- ganisatie volgens de bond circa 23.000 werknemers. Bij een ongewijzigd beleid zouden er per jaar rond duizend nieuwe arbeidsplaatsen bijkomen maar als de jongste automatiseringsplannen door gaan blijft er per saldo van de groei weinig over en telt de Rabo-bank begin 1985 geen 30.000 maar slechts circa 24.000 man personeel. Mercurius ontleent deze gegevens aan een interne nota van de Rabo over het automatiseringsbeleid. Economisch medewerker Wini van Gelder van Mer curius zegt dat de bond op voorhand woningbouw De woningbouw in Zee lopen jaar flink gestegf PAGINA 3 werkloosheid De werkloc daling ondi PAGINA 1! actief Jaap de Rtc nen en bok mets M. J. Hijkoop. na acht Jaar werken in Rwanda, de gedachte: wij zijn arm. dus we kunne niets; daar moet tegen ge vochten wonden. last Zou de goede sint wel komen? Of be zwijkt hij onder zijn last: Stemmen uit de kerken: Ter overdenking. cabaret Jean-Louis Pi cabaret. PAGINA 22 stroom Wassende sgn wetenschappe PAGINA 23 etskunst springlevend Unie van Waterschappen: vijftig jaar oud en springlevend. PAGINA 27 vakwerk grote bezwaren heeft tegen deze auto matiseringsplannen. In een reactie zegt de centrale Raho- Bank. het tc betreuren dat deze vorm van berichtgeving zou kunnen leiden tot onrust onder de 23.000 per soneelsleden van de Rabo-banken. Voor die onrust bestaat echter geen en kele aanleiding, aldus de Rabo-bank. Een woordvoerder van de bank voegde daar nog aan toe dat al twee jaar lang wordt gestudeerd op een verdergaande automatisering en dat de rapporten daarover zich inmiddels ter dikte van een meter hebben opgestapeld. Pas in 1981 of 1982 zal de beslissing moeten vallen Tot die tijd is de zaak in studie en er is dan ook op dit moment 'geen ver standig woord' te zeggen over de vraag hoe het allemaal zal uitpakken. Bij de besluitvorming zullen de sociale aspec ten en de werkgelegenheid zeer zwaar wegen, aldus de woordvoerder van de Rabo-bank Bezwaren Uit werkgelegenheidsoogpunt heeft Mercurius grote bezwaren. Een van de belangrijkste punten die de vakbewe ging straks bij de cao-onderhandelin gen op tafel legt is- het vertalen van 'winst in werk'. Dat doel zou met name kunnen worden bereikt via de arbeids plaatsenovereenkomsten (apo'sl waarbij afspraken worden gemaakt met de werkgevers over de kwantiteit en de kwaliteit van het werk. De dienstensector - en dan vooral de bloeiende bank - en verzekeringssector - wordt door de vakbeweging gezien als een belangrijke 'leverancier', die soelaas (Slot zie pagina 8 kolom 2) VVD-fraktieleider Wiegel schudt CDA-fraktieleider Van Agt injormateur v. d Grinten. 'i de hand. Rechts DEN HAAG - Koningin Juliana en prinses Beatrix in de hal van het Neder landse Congres Centrum in Den Haag nadat zij ter verwelkoming een boeket bloemen hadden aangeboden gekregen van de twee meisjes links op de foto. De konmgtn en prinses, samen met pnns Bernhard 'rechts half verscholen woonden de slotavond van de aktie Geef om de Natuur bij. DEN HA AG- De actie 'Geef om de Natuur, die vannacht werd afgesloten mei een marathonfecst in het Haagse congresgebouw, had vrijdagavond laat de 20 miljoen reeds ruimschoots overschreden. Het gebeuren in Den Haag werd bijgewoond door een groot aantal vooraan staande persoonlijkheden, onder wie koningin Juliana, prins Bernhard en andere leden van de koninklijke familie. De presentatie van de avond werd onder anderen verzorgd door Mies Bouwman en Willem Duys Het. initiatief voor de actie was afkomstig van het Wereldnatuurfonds Nederland. Hel geld wordt besteed voor diverse projecten in binnen- en buitenland. VANDAAG GESPREK OVER SOCIAAL ECONOMISCHE PARAGRAAF: t Van onze parlementaire redactie* DEN HAAG - Informateur Van der Grinten en de fractieleiders van het CDA (Van Agt) en de WD (Wiegelt heb ben vrijdag goede voortgang geboekt bij de bespreking van de wijzigings voorstellen die zowel hel CDA als dc WD hebben ingediend op het ont- wcrp-rcgcerakkoord. Het moeilijkste punt - de sociaal-economische parag raaf in het akkoord van CDA en VVD - bespreekt men vandaag. Met de bespreking van de andere parag rafen die vrijdagmiddag ruim twee uur in beslag namen, is men zeer ver gevor derd. De bedoeling is om vandaag, za terdag. de besprekingen over hel prog ramma van het nieuwe kabinet af te ronden. Het isechterzeerde vraagofdat zal lukken Juist de wijzigings voorstellen van het CDA op de sociaal- economische paragraaf liggen moeilijk bij de VVD. Zo beeft de VVD grote moeite met. het wijzigingsvoorstel van het CDA over de vermogensaanwasde- ling. het inkomensbeleid, de selectieve groei van de economie en de collectieve uitgaven (overheidsuitgaven en sociale uilkeringem. Lukt, het vandaag de prog rambesprekingen te voltooien, dan kunnen maandag de fracties van CDA en VVD bijeenkomen. Het fractiebe stuur van het. CDA vergadert vandaag al. Kritiek CDA-leider Van Agt zei na afloop van het overleg dat hij de kritiek uit zijn fractie niet heeft ervaren als een neder laag. ..Ik had minder kritiek verwacht Er had ook minder kritiek moeten zijn. Ik vind het nog steeds een haalbaar ak koord". aldus Van Agt die vrijdagavond verslag uitbrachtaan het CDA-bestuur. De informateur en de beide fractie leiders kwamen vrijdagmiddag om twaalf uur bijeen. Na het uitwisselen van eikaars wijzigingsvoorstellen werd ALMELO (ANP) - Sinds woensdagmid dag zoekt de politie van Almelo naat een man die zijn linkeronderbeen mist. Langs de spoorbaan in die plaats trot een NS-beambte een grijze sok met het siuk been erin. De Almelose politie heeft, nog geen idee aan wie het. lichaamsdeel toebehoort Gezien de dichte zwarte beharing zou het afkomstig kunnen zijn van een zuidelijk type. aldus adjudant G Spik- ker van de Almelose gemeentepolitie. Uit de contacten met de NS en zelfs met de Duitse spoorwegen is niet gebleken dal, elders langs de spoorlijn lichaams delen zijn gevonden. Zoekacties in de omgeving van de spoorbaan verschaf ten evenmin duidelijkheid. Het onder zoek wordt nog voortgezet. de vergadering geschorst om Wiegel in de gelegenheid te stellen zijn fractie in te lichten. In de VVD-fractie heeft men de wijzigingsvoorstellen vrijdag nog niet inhoudelijk besproken. Om drie uur kwamen de informateur en de fractie leiders opnieuw bijeen om te onderhan delen over de wijzigingsvoorstellen Den Uyl PvdA-leicfër Den Uyl is van m ening dat zijn partij bereid moetzijn oynieuw met het CDA over regeringssamenwerking te praten als de onderhandelingen tus sen WD en CDA mislukken ..In het licht van de uitzonderlijk miezerige ma nierwaarop hetenkele maltin is mislukt, moet de PvdA bereid zijn de zaak dan open tegemoet, te treden" ze:. Den Uyl vrijdagavond voor de VARA-televisie Volgens Den Uyl kan dat kaoinet van PvdA en CDA er dan alsnog komen Den Uyl uitte in bedekte termen kritiek op de opstelling van de PvdA aan het eind van zijn mislukte format iepoging ..De PvdA had meer moeten aanvaar den dat het geen meerderheid heeft De Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten beginnen half december in Was hington overleg over beperking van de wapenverkopen aan andere landen Dit heeft vrijdag het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. In Washington hoopt men dat dit overleg dat een week zal duren, de aanzet zal zijn tot een officieel akkoord tussen de twee supermogendheden tot. beperking van de stroom van con ventionele wapens naar landen van de 'derde wereld' MIDDELBURG De actie .Gei natuur.' heeft in Zeeland een L drag van I 329.202.13 opgelev neerkomt op bijna een guldei nog geen vergelijkbare cijfers bekend, maar op provinciaal niveau was er een duidelijk verschil waar tc nemen tus sen verschillende gemeenten. Opval lend hierbij waren de resultaten van bijvoorbeeld Westcrschomven l.f 2.95 per inwoner). Middelburg tf 1.60) en Kapelle i 1,38) om er maar enkele te noemen. Enigszins achterop bleef Ter- neuzen met gemiddeld ongeVeer zeven dubbeltjesper inwoner. Als eerste van de 55 gemeenten, meldde Arnemuiden zich vrijdagavond even na zeven uur bij het regionaal centrum Zeeland, dat gevestigd was in de Amro Bank te Middelburg. Spoedig daarna volgden enkele grotere gemeenten, zoals Kapelle en Axel. Rond acht uur kon het coördinatie centrum, onder lei ding van Amro Bank directeur m: H H van West en procuratiehouder G C Slimmen. de eerste stand per telex doorgeven aan het landelijk aelie co mité De cijfers waren echter nog te summier om een duidelijk overzicht te krijgen ofrie aerie m Zeeland al dan nic een succes zou worden Een derde tussentelling. ever» na huif tien. gaf een voorlopig resultaat te zien van ongeveer 130.000. Bekend waren toen de eindbedragen van 23 gemeen ten. die met onregelmatige tussenpozen hun bedragen telefonisch doorgaven Daarna ging het snelleren kon rond half elf een voorlopige telling worden opge maakt van even 250 000 van 48 van de 55 Zeeuwse teleentra Goes en Vlissin- gen lieten nog op zich wachten, terwijl Zierikzee f 1.35». en Veere i .80» een zeer gunstig gemiddelde lieten noteren De bet Stoon. die de resultaten vanuit het Zeeuwse centrum volgde, zei en thousiast te zijn over de inzet van de bijna 400 leden van de comite's en de honderden collectanten in Zeeland, die bij deze actie betrokken waren. Hij noemde het doel van de actie tweeledig het onder de aandacht brengen van het grote belang van het natuurbehoud en bescherming onder dc Nederlandse be volking en de financiële wil om dit ook daadwerkelijk waar te maken. Hij Het zevende lied li If Vandaag komt deBelgische WoVriV minister van Nederlandse cul- fêsïSw tuur en Vlaamse aangelegen- Egggy heden - mevrouw Rika de pssggJ Backer - naar Zeeland: in Goes opent zij een tentoon stelling van Vlaamse schilders. Het is niet voor het eerst dat een minister uit het nabuurland deze provincie bezoekt, in de loop der jaren zijn hier nogal eens bewindslieden uit België - offciëel en ook wel eens terloops - te gast geweest Geen ongewoon verschijnsel derhalve. Toch is er aanleiding om ditmaal met enige nadruk woorden van welkom te richten tot deze bewindsvrouwe: zijzelf en haai" ambt zijn immers symbool voor het niet geringe zelfbewustzijn van de moderne Vlamingen Enl jnkele jaren geleden zondde Vlaamse televisie een manifestiatie uit. die in Brugge werd gehouden en een inzicht gaf in wat er op dit ogenblik onder de Vlamingen leeft. Het geheel bestond uit een mengeling van artistieke gebeurte nissen met elementen die aan een fami liefeest deden denken. Er werd voor uit eenlopende. maar voortreffelijke kunst zinnige prestaties gezorgd en ook het publiek deed herhaaldelijk mee. Zo werd er nog "ouderwets' gezongen, zoals in Nederland maar zelden meer gebeurt. Geboeid hebben we toen naar deze ma nifestatie van Vlaams zelfbewustzijn gekeken: zij maakte duidelijk dat de Vlamingen hun lange en moeizame weg niet tevergeefs hebben afgelegd. Zij hebben immers een vooraanstaande en belangrijke plaats bereikt in zowel eigen koninkrijk als in het Nederlandse cul tuurgebied. Terecht zijn zij daar trots op. En aan Nederlandse kant past voor deze Vlaamse strijd en voor het resul taat bewondering en respect. Aan het slot van de manifestatie verwoordde minister De Backer de sfeer van het ogenblik voortreffelijk: zij toonde zich een - er vloeit ons hier een woord uit de pen dat Vlamingen meer gebruiken dan noordelijke Neder landers - fiere vrouw, fier op wat het Vlaamse volk thans heeft bereikt ftantlijn Hier deren daarin Nederland bestaat nog altijd nei ging om de verschillen tussen Vlamingen en Nederlanders sterker aan te zetten dan hetgeen er aan gemeen schappelijks bestaat. We geloven dat in Zeeland die neiging niet of vrijwel nietmerkbaar is" sinds vele eeuwen zijn er hechte bindingen tussen deze provin cie en Vlaanderen. Beide gewesten vormden in de middeleeuwen een een heid. die als zo natuurlijk werd gevoeld dat ook na de scheiding intensieve con tacten bleven bestaan. Om slechts één voorbeeld te noemen: toen in de zeven tiende eeuw de Maria Magdalenakerk van Goes door brand grotendeels werd verwoest, zorgden Vlamingen voor de herbouw Ondanks de reformatie waren de culturele relaties kennelijk nog ste vig. Zo zijn er heel wat voorbeelden te noemen, waaruit blijkt dat de band tus sen Zeeland en Vlaanderen hecht is ge bleven Zo werden na de tweede wereld oorlog twee opvallende manifestaties georganiseerd Oost-Vlaanderen liet zich van zijn beste kant in Zeeland zien en Zeeland toog naar Gent. En één be langrijke Vlaming - een man op papier - had in het begin van de tachtigjarige oorlog een attractieve functie in Zee land Uilenspiegel, de zoon van Klaas de kooldrager uit Damme. 'harles de Coster, de negentiende Belgische auteur, die de avontu ren van Uilenspiegel op onnavolgbare wijze boekstaafde, liet aan het slot van zijn magistrale vertelling Thijl de toren in Veere bewonen: hij was daar bevel hebber en wachter voor 'een gulden daags, twee pinten, bier. bonen. kaas. beschuit alsmede drie pond vlees in de week.' Op de laatste bladzijden van het boek beschrijft De Coster hoe Uilen spiegel. doodgewaand, hen-ijst, tot schrik van pastoor, boor. koster, bur gemeester en schepenen. ..Uilenspiegel ging tot hen en schudde hen Begraaft men. zeide hij. Uilenspiegel, den geest. Nele. het hert van Vlaanderen? Neen' Vlaanderen kan ook slapen, maar ster ven nooit! Kom Nele En hij toog henen met heur en zong zijn zesde liedeken. maarniemand weet waar hij zijn laatste zingen zal Misschien heeft dat zevende lied wel te maken met. een hernieuwde culturele eenheid van Zeeland en Vlaanderen. En misschien ook zijn we met manifestaties als vandaag in Goes ongemerkt bezig om dat zevende lied mee te neuriën Zuid-Holland en Zeeland, de heer P A Slot Zie pagina 13 kolom 1 DEN HAAG (ANP)- De werknemers-en werkgeversorganisaties in de grond-, water- en wegenbouw vinden dat niet gewacht kan worden op een definitieve beslissing van een nieuwe kabinet. De al uitgetrokken 400 tot 600 miljoen gulden voor werken in die sectoren moe ten daadwerkelijk beschikbaar worden gesteld De organisaties hebben dit. aldus vrijdag een persbericht, aan de minis ters van volkshuisvestingen ruimtelijke ordening, verkeer en waterstaat, eco nomische zaken en sociale zaken ge schreven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1