Inwoner Renesse gedood bij ongeval Serooskerke (Sch.) Knelpunten in de waterzuivering van Zuid-Beveland in 1978 opgeruimd ekKer ZWENDELZAAK GESTOLEN AUTO'S: 200.000,- Gemeenten voelen zich beknot door komst Grevelingenschap AUTO VERPLETTERD ONDER VRACHTWAGEN almanak Bezwaren Bond Heemschut tegen plannen voor het Badmotel te Domburg PZC/P Onderzoek duurt voort mossels versteege J De auto van de heer Van Oeveren, die bij het ongeval om het leven kwam. werd verpletterd door de Belgische vrachüoagen VERKEER MOEST UREN WORDEN OMGELEID SEROOSKERKE (Sch)- De bijna 40-jarige Cornelis van Oeveren uit Renesse is don derdagmorgen tegen negen uur bij een verkeersongeval op de weg tussen Zierikzee en Haamstede, ter hoogte van Se rooskerke, om het leven geko- ZEEUWSE Bezoek Gisteren smaakten wij het genoegen het eerste bezoek van Sint-Nicolaas in dit seizoen aan een school voor voortgezet ondenvijs te zien brengen. Hij werd op een geheel oorspron kelijke wijze aangevoerd: op een brancard, z'n mijter in het hoofdkus sen, de tabberd bedekt ondereen de ken want er stond een schrale wind. Het doel van deze ongebruikelijke aankomst werd ons niet geheel duidelijk, maar toen wij twee uur la ter opnieuw langs het betrokken scholencomplex kwamen, trad de bejaarde kindervriend juist naar buiten, uitbundig nagewuifd door de scholieren, die zich achter de ramen verdrongen. Er stond nu een schimmel op het schoolplein. Daar wij nieuwsgierig van aard zijn. drongen wij op en bevonden ons al snel voorin een rij langskomende burgers, die allemaal even waren ge stopt om Sinterklaas te zien vertrek ken. Naast ons fluisterde een man die zich ontpopte als de vader van een van de scholieren, in ons oor. dat hij de schimmel persoonlijk naar het schoolplein had gebracht, op ver zoek van zijn zoon en buiten medewe ten van de dienstdoende Sin terklaas. De belabberde bejaarde keek dan ook onthust op. toen hij hel rijdier zag staan, daar hij m de veronder stelling leefde dat-ie door een taxi zou worden opgehaald na zijn be zoek aan de school. De sint had - met een schimmel voor zich en zeshonderd paar ogen van leerlingen achter zich - geen keus...Je zet me d'r niet op hoor." hoorden wij hem nog nijdig fluisteren tegen de man. die hem op het schoolplein uit geleide deed Maar 't ivas een weinig overtuigende poging tot verzei en hij kwam er niet onderuit. Toen hij was opgestegen, gaf zijn be geleider het paard achteloos een klap op de achterhand waarop de schimmel onmiddellijk overging op galop Het dier verloor eerst de mijter van Sinterklaas, toen diens staf en tens lotte - na driehonderd meter de goedheilig man zelf 't Was dolle pret achter de ramen We bedoelen maar: laat alle hulp- Sinterklazen. die de komende dagen de ovenverkte échte kindervriend assisteren toch vooral de eerste wenk uit het Grote Klazenboek in het oog houden: „Sinterklaas dient zelf voor verrassingen te zorgen en er voor te waken, dat men hem ver rast men. De auto die hij bestuurde werd nagenoeg verpletterd door een Belgische vrachtwa gen. Het verkeer over de weg tussen Zierikzee en Haamstede moest, gezien de grote ravage die door het ongeluk was ont staan, tot één uur 's middags worden omgeleid via de De- lingsdijk. De heer Van Oeveren, gehuwd en vader van vier kinderen, reed in de richting Zierikzee Uit tegenovergestelde rich ting naderde een atlaskraan van het wa terschap Schouwen, gevolgd door de Belgische vrachtwagen, bestuurd door de 24-jarige R. L. W. uit Rekkem (B) Deze chauffeur heeft vermoedelijk de langzaam rijdende kraan te laat opge merkt. W- is toen gaan remmen, week naar links uit, raakte de kraan nog en kwam frontaal in botsing met de auto van de heer Van Oeveren. De personen auto schoot door de klap van de weg al en de sloot in. gevolgd door de vracht wagen. die bovenop de auto terecht kwam. De heer Van Oeveren werd op slag gedood De besuurder van de vrachtwagen liep lichte verwondingen op De ravage door het ongeval was groot. Twee takelwagens moesten de vracht wagen uit de sloot trekken De wagen vervoerde stalen matten voor de Oos- terscheldewerken Het verkeer moest tot eén uur 's middags worden omgeleid Het stoffelijk overschot van de heer Van Oeveren. die in Renesse een camping dreef, werd overgbracht naar het mor tuarium van het Zweeds Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee SCHARENDIJKE - De provincie Zeeland en de Schouwse gemeenten hebben ernstig bezwaar gemaakt tegen de dooi de minister van erm voorgestelde gebiedbegrenzing van het toekomstige Grevelingenschap. Maar het oordeel van de provincie en de gemeenten houdt dit voorstel een te sterke uitbreiding van het beheersgebied in. Zodoende zouden de gemeenten over een groot deel van hun territoir geen zeg genschap meer hebben wanneer het gaat om zaken als de behartiging van de belangen van natuur, landschap en openluchtrecreatie. De minister heeft zijn voorstel gedaan aan de stichting recreatieplan Greve- lingenbekken De gemeenten en de provincie zien de samenhang niet tussen de Grevelingen en een zo groot binnendijksgebied Ze dringen er dan ook op aan om aan de kust alleen de jachthavens onder het beheersgebied van het toekomstige Grevelingenschap te laten vallen. Voor de gemeente Midden- schouwen zou het voorstel van de minister betekenen dat de gemeentegrens langs de Brouwersdam - Weelweg - Kloosterweg - Kapelleweg - Ringdijk - Delingsdijk zou komen te lopen En voor de gemeente Brouwershaven zou meer dan de helft van het territoir onder het beheergebied van het Grevelin genschap komen te vallen. PERSOONLIJKE GESCHENKEN in goud in zilver in briljant U vindt ze te kust en te keur bij: VAN DEKfMADEN 'MEEST MARKANTE ELEMENTEN' DOMBURG - De Bond Heemschut te bezwaren, daar hiermede het karakter Amsterdam heeft bij de gemeenteraad van bovengenoemd stedebouwkundig van Domburg een bezwaarschrift inge- element ons inziens niet ontoelaatbaar diend tegen het nieuwe ontwerp-be- wordt aangetast, te meer omdat de be stemmingsplan Badhotel. Het complex stemming van dit gedeelte blijft in de Badhotel te Domburg, zo stelt de Bond sfeer van de hotellerie". zo zegt de Bond Heemschut, is één van de meest mar- Heemschut in het bezwaarschrift kante landschappelijke en stede- Tivee takelwagens ivaren er voor nodig om de Belgische vrachtwagen weer uil de sloot te trekken. bouwkundige elementen van de bad plaats. Tesamen met strand en duinen en de zogenaamde Manteling vormt het Badhotel-complex de voor een bad plaats zo nodige open ruimte en groenvoorziening. „Er bestaat uiteraard begrip voor het feit, dat het oude gebouw van het Bad hotel in zijn huidige vorm niet meer aan de eisen van modem comfort en exploi teerbaarheid kan voldoen. De in het ontwerp bestemmingsplan mogelijk gemaakte bebouwing en vergroting van het hoofdgebouw ontmoet dan ook geen VERVUILING YERSEKE MOER EN WELEN BIJ 'S GRAVENPOLDER WATERSCHAP VOLGT WEG VAN OVERLEG GOES - Twee flinke vervmlingsbron- nen van hel oppervlaktewater op Zuid-Bevcland moeten volgend jaar zijn opgeruimd. Het gaat om de vervui ling van de Yersekse Moer (lanclbouw- en natuurgebied) en de verontreiniging van welen (natuurgebieden) nabij 's- Gravenpolder. In beide gevallen zijn de veroorzakers van de waterveron treiniging bekend: mosselverwer- kende bedrijven in Yerscke en een ui- enverwerkingsbedrijf in 's-Graven- polder. Dijkgraaf G J de Jager van het water schap 'Dc Brede Watering van Zuid-Be veland' (dat belast is met de taak het oppervlaktewater schoon te houdem is ei 'vrij zeker van dat de knelpunten Yerseke en 's-Gravenpolder in 1978 lot een oplossing komen. Hij benadrukt dal een en ander in nauw overleg met de betrokken gemeenlebesturen iReimer swaal en Borselei en bedrijven geregeld moet worden. De heer De Jager beschouwt de vervui ling van de Yerseke Moer als het groot ste knelpunt binnen het verzorgingsge bied van 'De Brede Watering' Mos- selbedrijven lozen op de Moer hun onge zuiverd afvalwater en daardoor wordt volgens hel waterschap de meeste el lende veroorzaakt ..Iedereen ergert zich terecht eraan dal die Moer zo vuil is. We krijgen er ook nogal wal klachten over. En inderdaad: het moet andersaldus dedijkgraaf. Hij wijsteropdateen snelle oplossing moeilijk uitvoerbaar is ..Formeel kun je die bedrijven hard aanpakken, maar dat is ondoenbaar. We hebben moeten kiezen en hel. voortbe staan van de bedrijven vinden we het belangrijkste, hoe rot het ook is voor de Moer", betoogt de heer De Jager. Hij vertelt dat verschillende oplossingen bestudeerd zijn. ..De gemeente gaat nu de Grindweg in Yerseke rioleren. Daar moeten de mosselbedrij ven verplicht op aansluiten Als de gemeente op tijd klaar kan zijn. dan verwacht ik dat het voor de zomer van '78 zijn beslag kan krijgen stelt de dijkgraaf. IT el en Een tweede knelpunt voor 'De Brede Watering' is de verontreiniging yan de Zwaakse en 's-Gravrnpolderse welen. De lieer De Jager brengt naar voren dat er hierbij twee zaken goed onderschei den moeten worden: de watervervui ling, aar het watersehap alle bemoei enissen mee heelt en het storten van vast afval op land. waar hel water sehap niets mee uitstaande heelt. Ver oorzaker van de hinder is hel plaatse lijke verwerkingsbedrijf voor uien. Dijkgraaf Di1 Jager: ..Hel ligt allemaal niet zo simpel. We zijn in gesprek met de gemeente en hel bedrijf, om te kijken hoe we het geval op kunnen lossen. We zijn nog niet zover als we liet willen hebben, maar in 1978 inoet het opgelost Het bedrijl in s-Giavetipolrier beschikt over een eigen biologische zuivering sinstallatie De werking daai geweldig, omdat de installatie tot nu toe alleen in gebruik was tijdens de uien- campagne. Daar wordt nu verandering in gebracht en de verwachting is dat de zuivering van het afvalwater betere re sultaten zal opleveren. Volgens een woordvoerder van de gemeente Borsele ligt het niet in de bedoeling'om het be drijf voor wat betreft het proceswater op de riolering aan te sluiten Het waterschap 'De Brede Watering' meldde onlangs dat de resultaten van het onderzoek naar de toest and van het oppervlaktewater in het verzorgingsge bied. slecht waren. ..Een tegenvaller zegt de heer De Jager. „We hadden ver wacht dal er een beter beeld naar voren was gekomen. Het vervelende is dat je niet precies kunt aangeven hoe de on gunstige uitkomsten veroorzaakt wor den We tasten voor een groot, deel in het duister Dat er weersinvloeden zijn. is duidelijk. En hel feit dat je in een zoute wereld leeft, speelt ook een rol" \larrn klok De dijkgraaf vindt liet nog te vroeg om nu al de 'alarmklok' te luiden. Hij her innert eraan dat met het onderzoek pas dit jaar begonnen is (door de technolo gische dienst van de Zeeuwse water schappen). Ruim 20 monsterpunten in het hele gebied worden regelmatig be keken. met de bedoeling om te zien welke lijn er zit in de waterkwaliteit. Om een gefundeerd oordeel te kunnen vellen, zijn er meer gegevens nodig dan de eerste bemonsteringen hebben opge leverd. De heer De Jager vestigt er de aandacht op dat de waterschappen de zuivering- slaak nog maar betrekkelijk kort uit voeren „Hel. hele bouwwerk van de wet verontreiniging oppervlaktewateren staat nog in de steigers Voor 1975 werd er met veel aan gedaan. We zitten nu ui een overgangsfase. Dan kun je met me teen al te zware punten op de zetten, want dan jaag je de mensen onnodig le gen je in hel harnas Daarom zijn over leg en samenwerking zo belangrijk. Al leen dan kun jeer iets goeds van maken Je moet met z'n allen die kar trekken" In dit verband wiist de diikejraaf on hei „Anders is het echter gesteld met de be stemde woondoeleinden, de stapelwo- ningen. Hieronder valt aan de westzijde van het terrein een massal bouwblok van een hoogte van maximaal negen meter tot de goot met daar boven nog} toegestaan een kap. waardoor de totale hoogte kan oplopen tot ongeveer twaalf meter boven het maaiveld Overigens kunnen b en w zo zegt de Bond Heem schut. „nog eens vrijstelling verlenen tot 125 procent van de aangegeven hoogtemaat, waardoor de totale hoogte van het bouwblok nog eens met enkele meters kan worden verhoogd en op vee rtien a vijftien meter kan komen' Het bezwaarschrift vervolgt dan:.,Het zelfde geldt voor de twee bouwblokken aan de oostzijde van het terrein. Uit gaande van de aangegeven hoogte in het ontwerp bestemmingsplan van twaalf meter kan hier de totale hoogte oplopen tot ongeveer achttien meter Deze massale bouwblokken moeten geacht worden geheel buiten de schaal van de huidige bebouwing te zijn en ze zullen het karakter van dit waardevolle landschappelijke en stedebouwkundige element grondig aantasten en teniet doen" Het schrijven van de Bond overleg dat het waterschap (zonder de Heemschut besluit:.,Voorts zal voor het botte bijl') voert met bedrijven die ver- realiseren van de parkeerkelders ver ontreinigen Ook noemt hij de wijze moedelijkbronbemalingnodigzijnenin waarop verboden gierlozingen worden verband met de zanderige, poreuse aangepakt: door middel van gesprek- grondgesteldheid moet dan wel ge- ken wijzigging brengen in de foute toe- Vreesd worden dat de reste rende be stand. „En de mensen zijn er ontvanke- planting door uitdroging ten gronde zal hjk voor", stelt de heer De Jager. „We gaan. Dit zal zeker ook gelden voor de moeten naar schoon watertoe. Maarwe toch al zo kwetsbare Manteling" moeten geen plankgas geven en ook niet op de rem gaan staan Het is nodig om de hele operatie rustig te begeleiden". De dijkgraaf benadrukt dat het. water schap de opbrengsten van de zuiver ingsheffing inmiddels goed besteed. Er zijn al enkele persleidingen gelegd, aan de leiding Wemeldinee-Kapelle wordt gewerkt en de plannen voor de leiding 's-Heer Arendskerke - 's-Heer Hen drikskinderen - Goes zijn vrijwel klaar. Ook is een akkoord bereikt over de overname van de gemeentelijke rioolwaterzuiveringsinstallaties door het waterschap. Nog dit jaar moet er duidelijkheid komen over de zuivering sinstallatie voor Oost-Zuid-Beveland: een aparte zuivering bij Waarde, or sa mengaan met, de zuivering van het. wa terschap 'West-Brabant' bij het Schelde-Rijnkanaal. De heer De Jager voorziet dat de huidige zuiverings heffing jaarlijks wel verhoogd moet worden: de bouwkosten en exploita tiekosten van alle werken moeten uiter aard betaald worden. Daar komt bij dat liet waterschap voor het afvalwater dat op de Westerschelde geloosd wordt een heffing aan het rijk moet betalen En die heffing gaal liet komende jaar van ell naar vijftien gulden per vervuilingseen- heid Allerlei leuke Sint-Nicolaas- geschenken vindt u vanzelf als u door onze zaak wandelt. Ook bloemgeschenken via Fleurop, waar ook ter wereld. Uoemen- en tuincentrum KAPELLE - Het rechercheteam van de rijkspolitie heeft don derdag opnieuw enkele Mer- cedessen achterhaald, die naar alle waarschijnlijkheid van diefstal afkomstig zijn. De wa gens waren voorzien van valse of vervalste chassisnummers. De waarde van de tot dusver achterhaalde Mercedes-auto's en -motoren gaat de 200.000 reeds te boven. De Zeeuwse rijkspolitiemannen hebben bij het onderzoek in de zwen- delzaak rond de gestolen wa gens inmiddels steun gekregen van diverse politiekorpsen in den lande. Het verhoor van de verdachte J. K uit Kapelle is gisteren voortgezet Over de resultaten hiervan wilde men in het be lang van het onderzoek geen medede lingen doen. zo werd gisteren in eei persbericht meegedeeld Vandaai vrijdag i zal K voor de officier van justi tie in Middelburg worden geleid. Het is de rechercheurs van de rijkspo litie inmiddels gebleken dat een aantal mensen die hun auto's van K hadden gekocht - tevergeefs - hebben gepro beerd deze van de hand te doen. Commissie R.O. VKiJUAÜ 25 NUVtMötH Iy77 provincie uw raadsman voor: piano': Middelburg, tel. 01180-27684 ino's. vleugels, orgels 684 Goes. lel. 01100-27258 Domburg behandelt ontwerpplan Badhotel DOMBURG - Het ontwerp-bestem- mingsplan Badhotel, zal dinsdag in dc vergadering van de commissie van ruimtelijke ordening van de gemeente Domburg besproken worden. Naai aanleiding van het ontwerpplan op hei gemeentehuis, zijn een achttal be zwaarschriften tegen het plan inge diend. De inhoud van de bezwaarschrif ten zal rechtstreeks in de raad worden behandeld, maar het college heeft, verband met de indiening van de be zwaarschriften. een wijziging aange bracht in het ontwerp-plan, die aan de commissie zal worden voorgelegd t ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 2