PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SMITH: KIESRECHT VOOR IEDEREEN Walcherse ziekenhuizen krijgen volgend jaar afdeling cardiologie CDA komt met tientallen wij zigingsvoorstellen 'Jm Voorstel onder bepaalde voorwaarden9 aan zwarte leiders in Rhodesië: India mobiliseert na rampzalige cycloon ONDERHANDELINGEN VAN AGT/WIEGEL WORDEN VANDAAG VOORTGEZET Aanslag in Johannesburg 220e jaargang no. 271 Vrijdag 25 november 1977 1/l/ALëU- Xxtaa pa<s 8 .ML algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN «OU1KAAI 1! MIDDELBURG TELEFOON 1 1 SOJ8000' Van onze correspondent i SALISBURY - Bisschop Abel Muzorewa, ds. Ndabaningi Sithole en senator Chirau. drie gematigde leiders van zwarte nationalistische partijen in Rhodesië, zijn bereid om onmiddellijk gesprekken met Rhodesië's minister-president Ian Smith te beginnen, indien hij aan hun wensen tegemoet Ijomt. Dit was de eerste reactie donderdagavond in nationalistische kringen in Salisbury op de verklaring van Smith, dat hij onder bepaalde voorwaarden bereid is om akkoord te gaan met het algemeen kiesrecht voor blank en zwart in Rhodesië. Smith deed die aankondiging donderdag avond tijdens een persconferentie in Bulawayo. Het. is voor de eerste keer dat de 58-ja- bewind nationale verkiezingen in het vooruitzicht, stelt op basis van algemene kiesrecht voor meerderjarigen In een verklaring van het kabinet van Smith werd gezegd dat de premier alle vroegere eisen voor het houden van ver kiezingen op basis van beperkt stem recht heeft, laten vallen. ..Dit is precies waarvoor wij altijd heb- rige leider van het blanke minderheids- steunen op het Patriottisch Front en de guerrilla-legers De aanhangers van bis schop Muzorewa zijn nog steeds over tuigd dat hun leider in een 'meerder- heidsverkiezing' de meeste stemmen zal behalen. Indien echter de macht aan de 'mannen met. de machinepistolen' wordt overhandigd, zullen zij alles ver liezen ben gevochten", zei een woordvoerder In zwarte kringen in Salisbury is men Jan Smüh tijdens zijn persconferentie. stortplaats De Kroon heeft het, besluit inzake de j vuilstortplaats in de Koegorspolder ge schorst.. werkgelegenheid VNO-voorzitter Van Veen acht in 1980 extra werkgelegenheid haalbaar voor 25.000 mensen. favoriet I .Johan Antheunissé is Johan Anth- 1 heuunisse is favoriet voorde Mosselloop un de Mossellloop in Westerschouwen. hollands glorie Walter van der Kamp over de tv-bevver king van Hollands Glorie*Radio- en televisieprogramma'sStrip volvo van bisschop Muzorewa. Zwart-natio- nalistische kringen in Salisbury zijn verder van mening dat Ian Smith ook bereid is om ..Robert Mugabe, een der leiders van het Patriottisch Front, uit te van opvatting dat Ian Smith bereid is om midden 1978 een overgangsregering te accepteren en dat hij akkoord zal gaan met verkiezingen voor een zwarte meerderheid tegen het einde va nodigen om naar Rhodesiè terug te ko- jaar 1978. De gesprekken tussen de zwarte nationalisten en Ian Smith, die tot de verklaring van Bulawayo leidden, werden pas verleden week vrijdag beëindigd Uit blanke kringen in Salisbury was donderdagavond nog geen reactie te krijgen Een van de voorwaarden om aan een zwarte meerderheidsregering mee te werken, is voor Smith dat zijn regering de tijd krijgt om de blanke Rhodesiêrs ervan te overtuigen dat de men om aan de gesprekken over een zwarte meerderheidsregering voor Rhodesiè deel te nemen. Zij menen ech ter dat Mugabe dit aanbod niet zal ac cepteren Volgens nationalisten in Sa lisbury zal zijn reactie echter geen in vloed hebben op de beslissingen van Muzorewa em Sithole. Hel is bekend dat zowel de bisschop als Sithole van opvatting zijn dat de En gels-Amerikaanse voorstellen te veel PH PA( beknot De gemeente het toekomst PAGINA 3 impuls Het bezoek v nieuwe impul PAGINA 7 integratie invoering van algemeen kiesrecht voor alle volwassen Rhodesiêrs noodzakelijk is om het Rhodesische probleem op te kunnen lossen 'Onzin In de Zambiaanse hoofdstad Lusaka noemde een woordvoerder van de 'Afrikaanse Volksunie van Zimbabwe' (ZAPU) van Joshua Nkomo, de verkla ring van de Rhodesische premier 'al lemaal onzin'. Volgens hem zal de guerilla tegen hel blanke mïn- derheïdsbewind onverminderd wor den voortgezet. „Wat ons betreft gaat de oorlog door totdat wij hebben bereikt, waarvoor wij strijden", aldus de woordvoerder De ZAPU vorml met.de in Mozambique ge vestigde 'Afrikaanse Nationale Unie' van Zimbabwe' iZANU) van Robert Mugabe het "patriottisch front' ..Eik- akkoord dat buiten het patriottisch front om wordt bereikt., zal het vraagstuk niet oplossen of een eind aan de strijd maken aldus de woordvoer der van de ZAPU. Volgens hem probeert premier Smith alleen maar tijd te win- Rhodesiê heeft woensdag gevechts bommenwerpers van het type Mirage en helikopters gebruikt bij een aanval op Mozambique, zo meldt het officiële Mozambiquaanse persbureau AIM Het bureau, dat het ministerie van de fensie citeert, zegt dat de aanval was ge richt op een gebied op 20 km van Chi- moio. de hoofdstad van de centraal ge legen provincie Manica De afgelopen dagen was vanuit Mozambique waarge nomen dal zich overal langs de grens Rhodedische troepen verzamelden De Mozambiquaanse strijdkrachten, geholpen door de bevolking, had de aanval afgeslagen en de Rhodesiêrs tot de terugtocht gedwongen, aldus het persbureau Een overlevende bij de resten van zijn hut. MOGELIJK 50.000 SLACHTOFFERS NEW DELHI (RTR/DPA/UPI) - De In diase minister van landbouw, Bhanoc Pratap Singh, heeft donderdag in een toespraak tot het parlement verklaard dat het hele land gemobiliseerd zal moeten worden om het hoofd te bieden aan de gevolgen van de cycloon, die het afgelopen week-eïnde het zuid-oosten van India trof. Bijna 50.000 zou het aantal slachtoffers kunnen zijn van de cycloon. Dit overi gens volgens niet officiële schattingen Officieel houdt men in het rampgebied nog vast aan 20.000 en de Indiase presi dent Neelam Sanjiva Reddy zei bij een bezoek aan het gebied td hopen dat het er niet meer dan 10 000 zullen zijn. „We moeten niet in paniek raken", zo zei hij. Hele dorpen zijn door de storm en vloedgolven weggevaagd, het aantal daklozen zou rond de twee miljoen be dragen en de oogst op niet minder dan 1.7 miljoen hectare land zou zijn ver nield: Minister Van der Stoel heeft donderdag namens de Nederlandse regering zijn Indiase collega van buitenlandse zaken telegrafisch zijn diepe sympathie be tuigd met de slachtoffers van de cy cloon. Het bestuur van de door een aardbe ving getroffen Argentijnse provincie San Juan heeft donderdag bekend gemaakt. dat een etmaal na de beving de lijken zijn geborgen van tachtig a honderd mensen. Het aantal gewonden werd gister avond geschat op 300. Het meest getrof fen is de plaats Caucete, die er volgens een Argentijnse journalist uitziet alsof zij een hevig bombardement te verdu ren heeft gehad. Een gewonde zwangere vrouw ziekenauto geholpen. Donderdag is in degrotezakenwijk van Johannesburg, het 'Carlton Centre", een bom ontploft, die in een bloempot zaL De ontploffing veroorzaakte een gat van 30 centimeter in de vloer waarop de pot stond. Naar is gemeld, zijn tien blanken en zes zwarten behandeld voor lichte verwondingen. De explosie is de tweede, die de afgelo pen elf maanden zich heeft voorgedaan inhei, complex. De vorige geschiedde op 7 december in een restaurant van het Carlton Hotel. In verband met deze ex plosie is de 21-jarige zwarte Afrikaan Isaac Seko tot een jaar gevangenisstra! veroordeeld. Hij verspeelde bij de ex plosie zijn hand Verder waren er geen slachtoffers Het jongste kind van de Zuiclaf- rikaanse hoofdredacteur Donald Woods moest zich onder doktersbe handeling stellen nadat zij woensdag avond een truitje had aangetrokken dat met een zuur was geïmpregneerd. Het was door een onbekende aan het gezin gestuurd en droeg een afbeelding van de gestorven zwarte leider Steve Biko. Woods was een vriend van Biko. 'Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - CDA-fractielcider Van Agt en zijn WD-eolIega Wiegel zullen vanmiddag, vrijdag, om 12 uur onder leiding van kabinetsinformateur Van der Grinten de onderhandelingen over het regeerakkoord van VVD en CDA hervatten. Dan zullen de tientallen wijzigingsvoorstellen besproken wor den die - vooral door de CDA-fraetie. maar ook door de liberalen - op het ontwerpakkoord van Wiegel en Van Agt zijn ingediend. Na deze nieuwe onderhandelingsronde zullen de twee fractieleiders - wellicht vandaag nog - hun fracties weer inlich ten. Het oordeel van de fracties zal be slissend zijn over hei slagen van de on derhandelingen. Vooral de CDA-fractie heeft ondub belzinnig duidelijk gemaakt dat aan het akkoord zeer vee! zal moeien worden veranderd, wil het voor de christen-de mocraten aanvaardbaar zijn In de CDA-fraeüevergadering. die töi don derdagmorgen 5 uur duurde, zijn door de CDA-leden tientallen wijzigings voorstellen ingediend. Driekwart daar van betrof redactionele wijzigingen. maar de rest ging over zeer belangrijke, fundamentele veranderingen, vooral in de paragrafen over het sociaal-econo misch beleid De belangrijkste punten zijn: de vermo- gensaanwasdeling. het selectieve eco nomisch groéibeleid en de inkomen spolitiek Volgens hel regeerakkoord lijkt de VAD op de lange baan gescho ven te gaan worden Het CDA voelt daar niets voor en wil zelfs dat de VAD per 1 januari ingevoerd wordt In de WD wordt de VAD echter vooralsnog sterk bestreden. Wat de inkomenspolitiek betreft, is men bij het CDA van mening dat veel te weinig aan inkomensmatiging wordt gedaan Het WD-voorstel om de koopkracht voormensen met inkomens tot 57 000 gulden te handhaven, is vol gens het CDA te duur en onhaalbaar Dat zou alleen kunnen door onder meer te snijden in de sociale uitkeringen, maar van aantasting van de laagste in komens en de positie van uitkerings- i rekkers mag volgens het CDA absoluut geen sprake zijn Andere wijzigingsvoorstellen uit het CDA betreffen de samenstelling van de raad van commissarissen, de ontwik kelingshulp. het stakingsrecht, het be leid ten aanzien van Zuid-Afrika ide WD wil geen. het CDA wel economi sche sanctiesi en het al-dan-niet op de nullijn brengen van de collectieve uit gaven. Bovendien vindt het CDA dat. de in het akkoord opgenomen hogere de fensie-uitgaven de 200 miljoen gulden per jaar niet te boven mogen gaan. Donderdagmiddag hebben Van Agt en Wiegel in een kort beraad van ongeveer een uur de verdere procedure bespro ken. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat Wiegel en Van Agt gisteren nog over de inhoud van de wijzigings voorstellen zouden praten. Van Agt - die donderdagochtend pas om half ne gen naar bed ging-vroeg echter uitstel. Lawine De CDA-leider had nog geen tijd gehad om de lawine van amendementen uit zijn fractie op een rijtje te zetten Hij kon daar pas donderdagavond mee begin nen Volgens een woordvoerder heeft Van Agt Wiegel ook nog niet van de in houd van de amendementen op de hoogte gesteld ..Er zyn geen concrete punten aan de Slot zie pagina 3 kolom 3i NA UWE SAMENWERKING THORAX-CENTRUM ROTTERDAM VRAAG MIDDELBURG OF VLISSINGEN IS 'NOG OPEN' MIDDELBI RG-De regio Walcheren krijgt vermoedelijk in de loop van vol gend jaar een afdeling cardiologie in een van de beide samenwerkende ziekenhuizen. Dat is mogelijk gemaakt floor staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid Hij heeft toegestemd in een verzoek dat ondersteund door het Middelburgse Gasthuis en de medi sche staf Walcheren door het bestuur van het Be(hesda-S(. Josephziekenhuis in Vtissingen was gedaan. Het verzoek gold de aanstelling van een cardioloog „ter uitbreiding en versterking van het reeds op Walcheren werkzame team de best t Van dc karn va menwerkende i ren liet men des niet exact bekend is waar de afdeling cardiologie gevestigd zal worden, m Middelburg of Vlissingen. „Dat is nog een open vraag." zo zei men. Daarbij wees men erop. dat begin volgend iaar besprekingen met het thorax-centrum van het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam worden gehouden om na te gaan hoeveel ruimte men voor de nieuwe a? deling nodig heeft. Aan de hand van dit informatie zal men nagaan waar de meeste ruimte voorhanden is. in "Mid delburg ol Vlissingen Het gaat met al leen om de apparatuur, maar ook om ruimte voor een poliokliniek De ver wachtingen zijn. dat de voorbereidingen in de loop van volgend jaar afgerond zullen Hoewel de toestemming van staatssecretans Hendriks betrekking heeft op de regio Walcheren, verklaarde men van de kant van de ziekenhuis besturen op Walcheren desgevraagd, dut men de nieuwe voorziening „niet per se als uitsluitend voor Walcheren ziet. voor ons is de reikwijdte wel groter." zo Re SlO In een persbericht zegt de stichting streekziekenhuis Walcheren over de nieuwe voorziening: „De komst van de afdeling cardiologie betekent, dat er een hooggespecialiseerde voorziening ten behoeve van hart- en vaatzickc pa- i Slot zie pagina 7 kolom 11 fiantlijn j Recht of plicht? V)W(i/ Deze week heeft directeur- u&WCj generaal Miedema van het ministerie van economische pgSggj zaken de verhouding aan de feSaë* orde gesteld van de Rijn- Schelde-delta tot overig Ne derland. Geen onbekend thema in de 'ruimtelijke' discussie. Destijds kwam het gesprek over een betere geografi sche spreiding van welvaart en bevol king in dl t land onder meer op gang door een brochure van het Centraal Plan bureau onder de titel 'Het westen en overig Nederland' (1956i. Sindsdien iser op dit stuk van zaken heel wat gebeurd en veranderd: het westen heeft zich uit gebreid over allerlei delen van Neder land. tot in het uiterste noorden toe (DelfzijlI, terwijl ook Zeeland er min ot meer is toe gaan behoren. Drie elemen ten speelden en spelen in deze ontwik keling een belangrijke rol. althans in deze provincie, namelijk de industriali satie (Temeuzen. het Sloei. voorts de recreatie met voor Zeeland nieuwe ca tegorieën zoals de watersport. Hetaerde element, heeft, met beide voorgaande te maken, namelijkeen forse ontwikkeling van de infrastructuur. De laatste jaren echter is een tegenstroom ontstaan, waarbij men het. westen zo ai niet wil terugdringen dan toch wel een halt wenst toe te roepen -A.an het eind van de jaren vijftigen het begin van de jaren zestig werd het ac cent vanuit Zeeland voornamelijk ge legd op het 'recht' op een wezenlijk aan deel indeontwikkeling van denationale economie. Het 'Zeeland voor de Zeeu wen' had een heel andere inhoud dan nu: het betekende in die dagen dat er een zodanig beleid van nationale en provinciale overheden werd gevraagd, dat de Zeeuwen in eigen gewest konden blijven en niet hoefden weg te trekken. Zeeland wenste het proces van de ont volking tot staan te brengen, teneinde aldus een redelijke basis voor enige welvaart te kunnen ontwikkelen. Op dit ogenblik worden de accenten anders gelegd: sommigen gebruiken het 'Zee land voor de Zeeuwen' om de immigra tie van nietrZeeuwen tegen te houden, waarbij men er dan van uitgaat, dat in dit gewest een verzadigingspunt is be reikt Het. opvallende nu in hetbetoog van drs. Miedema deze week in Dord recht was dat hij het eens zo vurig be pleite 'recht op een aandeel in de groei van de Nederlandse economie omzette in een plicht om in benardere omstan digheden dit aandeel te leveren. Hij ge bruikte daarvoor een medisch-aan- doende beeldspraak. „Alleen als de polsslag in de delta voldoende krachtig blijft, zal de sociaal-economische bloedcirculatie in de lage landen bevre digend blijven." Zijn conclusie was niet voor tweeërlei uitleg vatbaar: „De bij zondere functie van de delta voor de welvaart van de lage landen en van noord west Europa heeft tot gevolg dat men in die delta geen beleid kan voeren dat uitsluitend rekening houdt, met de eigen welvaartssituatie." Hij zei het wat ingewikkelder - economen drukken zich zelden in normaal Nederlands uit - maar we menen zijn opvatting toch wel cor rect te hebben weergegeven. Nog weer anders gezegd: 'Zeeland voor de Zeeu wen' kan kan in het huidige tijdsbestek niet zonder meer worden aangeheven, omdat teveel niet-Zeeuwse belangen ook van deze Schelde-delta afhangen. IVIiedema vond dat de regionale en nationale overheden een gelijke visie op de delta moeten ontwikkelen en dat zij zich door deze gezamenlijke visie dienen te laten leiden Hij erkende overigens dat het. zover nog niet is. maar juist daarom moet, mede met het oog op de huidige economische situatie, het besel groeien - vond hij - dat de Rijn- Schelde-delta in het nationale beleid een strategische plaats dient in te ne men Het komt ons voor dat van de na tionale overheid dan wel eerst een duidelijke, eensluidende mtspraak mag worden verwacht over de functie van het deltagebied in liet algemeen en die van Zeeland in het bijzonder. De natio nale overheid spreekt namelijk- met drie. vier verschillende tongen, waarbij de aard van het gesprokene afhangt van het ministerie, waar het geluid vandaan komt. Een ambtenaar van de rijkspla- nologische dienst bijvoorbeeld legt dikwijls heel andere accenten dan een directeur-generaal van- het ministerie van economische zaken. Soms lijkt het er wel eens op alsof de departementen hoekse en kabeljauwse twisten met ei kaar voeren: economie bestrijdt milieu, ruimtelijke ordening is het oneens met landbouw, om maai- een paai- voorbeel den te noemen. Ook drs. Miedema is de vertolker van een subjectief standpunt, namelijk dat van economische zaken. En dat. zal eerst tot objectief en alge meen aanvaard regeringsstandpunt moeten worden verheven, wil Zeeland er rekening mee kunnen houden. He, Letgeen niet wegneemt dat Miedema's thema in intern-Zeeuwse discussies wel eens een wat nadruk kelijker rol zou mogen spelen, he t thema namelijk dat de belangen van Zeeland niet kunnen worden los gezien van ont wikkelingen in breder verband. Er wordt hier nog wel eens gedebatteerd alsof men in deze provincie alleen met eigen nonnen en eisen heeft te maken en overige belangen rustig kan negeren. Een kwaal die overigens zo oud is als Zeeland zelf: tijdens de beginjaren van de republiek wilden Middelburgse re genten zeer nauw e bindingen aangaan met Holland (wij zouden zeggen: met het western, maar overig Zeeland ver zette zich daartegen. Kennelijk een dis cussie zonder eind: met andere deelne mers. onder andere omstandigheden en met andere accenten, is zij nog steeds aan de gang. a

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1