PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SADAT ERKENT FORMEEL BESTAANSRECHT ISRAEL Vliegramp Madeira: meer dan 100 doden Arabieren verbitterd over reis van Sadat Rijkspolitie stelde ongevalsgevoelige plaatsen op de Zeeuwse wegen vast Karamanlis blijft meerderheid houden Egyptische president biedt in rede tot Israëlisch parlement vreedzame betrekkingen aan vandaag Uit de koen ■pagina 2 220e jaargang no. 268 Maandag 21 november 1977 GELDERSE PROEF MET VACATUREBANK VOOR LERAREN ARNHEM (ANP) - Volgende maand start in Gelderland een campagne waarbij werkloze docenten en ge trouwde leraressen die tijdelijk wil len werken zich kunnen aanmelden bij een op te richten vacaturebank voor docenten. Ruim veertig scholen voor voortge zet onderwijs in het gebied van Bar- neveld tot Dieren ondervinden vaak problemen met het opvullen van va catures bij ziekte en hopen met de vacaturebank sneller in de openge vallen plaatsen te kunnen voorzien. Van onze correspondent i JERUZALEM - Te midden van woedende reacties uit Arabische landen als Syrië, Irak en Lybië zetten de Egyptische president Anwar as-Sadat en de Israëlische premier Menahim Begin het afgelopen weekeinde de eeaste stappen op weg naar vrede in het Midden-Oosten. In een toespraak voor het Israëlische parlement, de Knesset, erkende Sadat formeel het be staansrecht van de staat Israël, en gaf hij de wens te kennen met dat land vreedzame betrekkingen te onderhouden. Premier Begin sloot zich aan.bij de vele staatslieden die de afgelopen dagen de moed prezen van Sadat, die de vijandschap van een groot deel van de Arabische wereld riskeerde door naar Israël te gaan. Begin stelde voor. als eerste vredesmaa- tregel, de staat van oorlog die nog steeds bestaat tussen Israël en zijn Arabische buurlanden, te beëindigen en normale betrekkingen aan te gaan Sadat bracht in zijn toespraak de be kende Arabische eisen naar voren: te rugtrekking van Israëlische troepen binnen de grenzen van voor de Zes daagse oorlog van 1967 en stichting van een Palestijnse staat Hij legde er sterke nadruk op. dat hij niet naar Jeruzalem was gekomen om apart, los van de an dere Arabische mogendheden en de PLO. vrede te sluiten met Israël Begin bracht in zijn toespraak geen nieuwe gezichtspunten naar voren In Jeruzalem werd aangenomen dat de beide regeringsleiders hun onderhan delingen zouden bewaren voor de ge sprekken achter gesloten deuren die zij voor en na de zitting van de Knesset hadden. PAGINA 2 uitstel PvdA-Zeela oeververbin PAGINA 3 weggeven Aantjes: Wiegel lijkt veel weg te geven. PAGINA 4 werkelijkheid paradijs punt hoogmoed Bekerhouder 1 door de Eagle PAGINA 14 chaotisch PAGINA 15 sterkste Voor zijn optreden in de Knesset had Sadat. overal omgeven door een cordon van Israëlische en Egyptische veilig heidsagenten maar niettemin hartelijk toegejuicht door duizenden Israëli's, in Jeruzalem bezoeken gebracht aan de Al Aqsa moskee, een van de heilige plaat sen van het. Moslim geloof, aan chris telijke heilige plaatsen en aan het joodse monument Jad Vasjem Al deze bezoeken, die tot voor enkele weken nog volslagen onvoorstelbaar zouden zijn geweest., vonden plaats in een serene, kalme stemming. Hoogte punt echter van Sadats bezoek, nu al de belangrijkste diplomatieke gebeurte nis van dit jaar genoemd, was echter zijn toespraak tot de Knesset. Terwijl de 120 Israëlische parlementsle den muisstil toeluisterden vertelde Sa dat waarom hij zijn sensationele reis maakte wat het doel was van zijn be zoek ..Ik ben naar u t<?e gekomen opaat wij samen aan een permanente en rechtvaardige vrede kunnen werken en het vergieten van een druppel bloed uit het lichaam van een Arabier of een Is raëli kunnen voorkomen" Begrip Saaat roonde begrip voor diegenen, vooral in de Arabische wereld, die hem (soms in de bloedigste termen hebben aangevallen vanwege zijn reis naar Is raël ..Zij die met mij contact hebben opgenomen na de bekendmaking van het besluit, maakten bezwaar omdat de diepe achterdocht en het volledige ge brek aan vertrouwen tussen de Arabi sche landen en het Palestijnse volk enerzijds en Israël anderzijds blijft be staan in alle geesten" De Egyptische president gaf echter te kennen dat hij uit het feit dat Egypte, als het grootste (Slot zie pagina 4 kolom 2) BEZWAREN VOORAL VAN PSYCHOLOGISCHE AARD iVan onze correspondent) BEIROET - 'Sadat of Palestina', dat schreeuwden honderden moslim-gelo vigen en demonstranten gisterochtend vroeg bij de Al- Aqsa moskee in Jeruza lem, nadat president Sadat er gebeden had. Het geeft de kern weer van de Ara bische reacties, verwachtingen en emoties op het feit dat Sadat werkelijk, in levenden lijve, naar Israël is gegaan. De Arabische reacties van buiten Israël zijn: overdonderd, ongeloof, hoop. woede en angst Op regeringsniveau hebben Libië. Syrië en Irak het felst ge reageerd De Palestijnse leider Arafat heeft na aanvankelijke stilte. Sadats aanwezigheid in Israël 'abnormaal' ge noemd In Beiroet ging er tijdens het weekend geen minuut voorbij of men werd opge schrikt door schieten en ontploffingen men schoot niet op elkaar, maar in de lucht, als uiting van ongenoegen, vooral van Libanese progressieve moslim zijde. Alleen de reacties uit Saoedi-Arabië en Jordanië zfjn rustiger van aard" officiële communiqués spreken weliswaar van de uitermate delicate situatie die er nu in het Arabische kamp ontstaan is. maar tegelijkertijd wordt er gewaar schuwd dat de Arabische natie niet ten prooi mag vallen aan interne conflicten' als gevolg van emotionele en overhaaste reacties. Psychologisch Mefi zou uit ae felle en gewelddadige reacties in de Arabische wereld de in druk kunnen krijgen dat de overige arabische landen geen vrede met Israël zouden willen. Die indruk is onjuist De bezwaren zijn vooral van psychologi sche aard en gericht tegen de methode die Sadat toepast om vrede te bewerk stelligen Deze methode wordt als on gewoon. te overhaast en vooral vernede rend ervaren. Sadats komst naar Israël is. vanuit de Arabische psyche gezien, de uiterste concessie. Voor veel arabie ren is het zelfs te veel Opvallend was dat op het moment dat president Sadat zijn speech in de Knes set begon, de straten in Cairo waren uit gestorven. omdat iedereen enthousiast voorde tv zat., en dat ook het geratel van automatische wapens en gedreun van ontploffingen In Beiroet afnam en een uur lang verstomde Sadat week in zijn speech geen duimbrred af van de be kende Arabische positie, die door alle confrontatielanden. inclusief de PLO. en de rest van de Arabische werled - Libië en Irak uitgezonderd - wordt on derschreven: vrede voor Israël binnen veilige, erkende en internationaal gega randeerde grenzen, en - duidelijker had Sadat het niet kunnen zeggen - een iVel- kome gast in het Midden-Oosten Maar Israël moet de bezette Arabische gebie den inclusief Arabisch Jeruzalem opge ven en de legitieme rechten van de Pa- lestijnen. inclusief het recht op een ei gen staat, erkennen. Sadat noemde de PLO in zijn toespraak niet met name - iets wat hem door Ara fat niet in dank'zal worden afgenomen - maar de Egyptische president onder streepte dat vrede in het midden-Oos ten ondenkbaar was zonder het oplos sen van het Palestijnse probleem in po litieke termen. Sadat zei ook dat hij niet naar Jeruzalem was gekomen voor een separate vrede met Israël, noch vooreen derde Sinai-akkoord. noch voor beëindiiging van de staat van oorlog. Kortom. Sadat kan ondanks de afkeu ring in de rest van de Arabische wereld, niet van verraad aan de Arabische en Palestijnse zaak beschuldigd worden Desondanks kraakte Yasser Abdel Abursh van de informatieafdeling van de PLO Sadats woorden af als zijnde 'demagogie, om zijn capitulatie te mas keren'. De PLO roept de 'patriottische' Arabische landen - Algerije. Irak. Syrië en Zuid-Yemen - op om Sadat te isoie- ren. Begins antwoordtoespraak wordt in de Arabische wereld over het algemeen als zeer negatief ervarenN vooral omdat de Israëlische premier de Palestijnse kwes tie nagenoeg negeerde Westerse di- (Slot. zie pagina 4 kolom li i Egypte drukt premier Begin van Israël de hand na hun eerste JERUZALEM- Een historische handdruk President Sadat v besprekingen in Sadats hotelsuite zaterdag in Jeruzalem MISLUKTE LANDING PORTUGEES TOESTEL JERUZALEM - Het bezoek van de Egyptische president Sadat aan Israël Sadat icist zich met een zakdoek het voorhoofd tijdens zijn toespraak tot het Israëlische parlement, de Knesset Rechts luistert Knesset-voorzitter Yitzhak Shamir naar de directe vertaling van de rede. die in het Arabisch werd gehouden. FUNCHAL (RTR/L'PI/BELGA) - Een Boeing 72" van dc Portugese lucht vaartmaatschappij TAP is zaterdag- a\ ond laat verongelukt tijdens de lan ding op liet Portugese vakantie-eiland .Madeira in de Atlantische Oceaan. Vol gens de Portugese staatsradio zijn 130 personen om het leven gekomen. 34 overlevenden bevinden zich in het ziekenhuis van Funchal. de hoofdstad van Madeira. Vijf van hen zijn zwaar gewond. De Boeing727. die met 165 personen aan boord een vlucht maakte van Brussel via Lissabon naar Madeira, landde in zware regenval, explodeerde en brak in twee stukken aan het eind van de lan dingsbaan Een Portugees team van onderzoek is naar het eiland gegaan om de oorzaak van het ongeluk vast te stel len Het is het eerste ongeval in de ge schiedenis van de Portugese lucht vaartmaatschappij. Het merendeel van de passagiers waren Portugezen. Verder bevonden zich aan boord van het veron gelukte toestel vermoedelijk 40 Belgen, een aantal Italianen, een Nederlander, een Spanjaard en een Zuid-Afrikaan. Explosie Het vliegveld van Madeira wordt aan heide zijden afgesloten door rotswan den die in de Atlantische Oceaan ver dwijnen. Volgens de eerste berichten schoot de Boeing aan het eind van de landingsbaan door. gleed over de rand van een rotswand en stortte neer op een rotsachtig strand, een honderdtal me ter lager. Het voorste stuk van het toe stel. dat in de lucht werd geslingerd, explodeerdeen vloog in brand, het ach terste stuk verdween in liet water. Volgens luchtvaartfunctionarissen was de landingsbaan verduisterd door tegen en mist toen de Boeing landde, maar waren de omstandigheden binnen de perken van een normaal opereren. Oog getuigen meenden dat het toestel pas halverwege de landingsbaan de grond raakte en dat de afstand toen nog te ge ring was om tijdig tot stilstand te kun- (Slot zie pagina 4 kolom 7) PAPANDREOU STERK VOORUIT Van onze correspondent) ATHENE - De partij Nieuwe Democra tie van dc Griekse premier Karamanlis zal met een aanzienlijk ingekrompen meerderheid in het parlement terugke ren, en dc socialistische PASOK onder Andreas Papandreou wordt de grootste oppositiepartij, met 80 tot 100 van de 300 zetels. Dit is de conclusie uit de eerste uitslagen van de Griekse par lementsverkiezingen. zoals die zon dagavond laat binnenkwamen. KRUISPUNT VIERWEGENMEEST OPVALLENDE PUNT SURVEILLANCES WORDEN DAAR GECONCENTREERD MIDDELBURG - De rijkspolitie in Zee land heeft op grond van haar waarne mingen een aantal 'ongevalsgevoelige punten op de Zeeuwse wegen vast gelegd. Ter verhoging van de preventie zal zij haar surveillance met de ver- keersgroep op deze punten concentre ren. Dat deelden de stafofficier voor verkeerszaken de luitenant E. Groot- aarts en de commandant verkeers- groep C. van de Velde van het rijkspoli tiedistrict Middelburg desgevraagd Aan de hand van rapportage middels formulieren is men er in geslaagd op de kaart van Zeeland een aantal 'onge valsgevoelige punten' aan te duiden, die richtinggevend kunnen zijn bjj de sur veillance Het kruispunt bij Vierwegen tussen Kapelle en Goes is éèn van die meest opvallende punten Er zijn daar bij het viaduct over rijksweg 58 en bij de toevoerwegen van de oude rijksweg 258 een vijftien verschillende kniisingspun- len met diverse aanvoerweeen "Dat zijn 15 mogelijkheden voor ongevallen, die er dan ook plaats vinden. Er is hier een ruim kruispunt- De grote autoweg van rijksweg 58 brengt sommige auto mobilisten in de roes van het snel wegsyndroom, dat ze bij dat grote kruispunt nog niet kwijtzijn. ondanks borden, ondanks zelfs de aanwezigheid van een politieauto. Men rijdt vaak in volle snelheid de kruisingen op Het zou aan te bevelen zijn even te stoppen bij het kntisingsvlak. om zich eerst even te oriënteren meent de luitenant Groot aarts. Dan past men veel makkelijker Ook de kruising, die leidt naar het Veer- plein bij Kruiningen levert met zijn op bepaalde tijden massaal verkeersaan bod. dat van hei veerde autosnelweg op wiL nogal eens aanleiding tot een onge val. De zak van Zuid-Beveland levert, enkele concentratiepunten van onge vallen. Vorig jaar vielen daar nog drie doder. Het landschap met zijn kleine polderwegen en weinig verkeer schijnt sommigen uit te dagen tot te hard rijden met soms noodlottige gevolgen. ..De Sloeweg vormt een probleem", meent adjudant Van de Velde ..Men negeert van de zijwegen komend vaak de ver bodsborden. die links- en rechtsafslaan verbieden, onder meer in de omgeving van Lewedorp en 's Heerenhoek zondigt men er daartegen. Het leidt tot ernstige ongevallen. Een onprettige zaak. die de belangstelling van onze surveillance- groepen heeft", aldus de heer Van de Velde. Het ongevallen-beeld op Noord- Beveland kan als vrij normaal' worden bestempeld. Walcheren is een vrij druk gebied waar de wegverbinding Seroos- kerke-Domburg-Westkapelle-Zoute- lande-Koudekerke nu wel niet direct gevaarlijk is. maar als twee-strooks 'Slot zie pagina 8 kolom 7) Karamanlis. die in 1974 nog 220 zetels behaalde met 54 procent van de ytem men. ziet dit percentage dalen tot 40 a 42 De PASOK, die vorige maal derde werd met. 14 procent van de stemmen en 15 zetels, stijgt naar 24 a 26 procent en passeert daarmee de Unie van het De mocratisch Centrum onder Mavros. die een tuimeiing maakt van 20 naar hoog uit 13 procent Dit resultaat zal een enorme verschui ving en sfeerverandering in het Griekse parlement teweegbrengen Bekende fi guren. ook ministers, uit Karamanlis' partij zuilen er niet terugkeren en een heel nieuwe groep van vele tientallen parlementair totaal onervaren links georiënteerde intellectuelen dient zich Het meest dramatisch is het resultaat voor de oude Cent rumpar tij. die met een miniem groepje zal terugkeren. De ui terst rechtse Nationale Groepering lijkt naar circa 7 procent te gaan: in het ko ningsgezinde Zuiden boekte zij haar be ste resultaten, maar ook in de grote ste den wist zij beduidende stemmenaan- tallen te ontnemen aan de regerings partij. De orthodoxe Moskou-trouwe Communistische Partij komt waar schijnlijk net iets hoger uit. op 8 pro cent. terwijl het zogenaamde Bond genootschap van Progressieve en Linkse Krachten, waarin de Onafhan kelijke Communistische Partij van het Binnenland zeer slecht boerde en niet meer dan 3 procent lijkt te gaan halen De opkomst bij deze verkiezingen was. misschien door hei regenachtige weer. wat minder hoog dan verwacht. Zij verliepen in complete rust en orde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1