CENTRAAL AKKOORD IS VAN DE BAAN Israël Bezoek Sadat krijgt ojjicieel aan karakter PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwse staten geven 50.000 om begin te maken met actie 'Zeeland helpt Rwanda' Werkgevers"Kabinet biedt ons te weinig ruimte99 NIET INVESTEREN IN ZUID-AFRIKA HELMO BOETIEK BEGIN ZOU VOORSTELLEN HEBBEN VOOR OVERLEG Waarschuwing VS aan Cuba O 220e jaargang no. 267 Zaterdag 19 november 1977 Spijker- en ribbroeken in alle modekleuren. Lois, Levis, Lee 69,- Shetland truien 24,90 LANGE DELFT 61 MIDDELBURG (Van onze redactie economie DEN HAAG - Het centraal akkoord voor 1978 is nu definitief van de baan. „De werkgevers hebben de deur definitief dichtgeknald", zei FN V-voorzitter Wim Kok. „De vakbeweging wilde niet praten over onze verlangens", zei werkgeversvoorzitter Van Veen. De Stichting van de Arbeid, waarin vakbeweging en werkgevers zouden praten over het arbeidsvoorwaardenbeleid, was vrijdag gauw klaar. Werkgeversleider Van Veen las een verklaring voor die er niet om loog. Dit deed de vakbewe ging constateren dat de werkgevers niet wilden praten, en zij stapte op, nadat uitdrukkelijk was gesteld dat de schuld voor het mislukken van het overleg geheel bij de werkgevers lag. „Er is helemaal geen overleg geweest. We hebben alleen de verklaring van Van Veen gehoord", zei Wim Kok. Wim Kok zei dat het godgeklaagd was dat de werkgevers zoveel mensen van de vakbeweging naar Den Haag hadden la ten komen voor overleg dat helemaal geen overleg was. „Zij hadden zelf nog geschreven te willen spreken over de gevolgen van het pakket van maatre gelen van het kabinet. Het enige wat de werkgevers hebben gedaan, is het kabi net beschuldigen dat het hen niet mo gelijk is gemaaktaan een centraal ak koord mee te werken". Werkgeversvoorzitter Van Veen zei dat het vorige driepartijenoverleg tussen vakbeweging, werkgevers en regering geen driepartijenoverleg is geweest, „Het is een bespreking geweest van vakbeweging en regering in onze aan wezigheid. Ook toen al bleek ons dat zowel kabinet als' vakbeweging niet wilde praten over onze verlangens om het herstel in de bedrijven te bevorde ren", aldus Van Veen. „Wij hebben ons in het driepartijeno verleg veel moeite getroost om aan te eurogas Raad Vlissingen positief tegenover komst Eurogas in het Sloegebied. inlichtingen schokkend PAGINA 11 impasse Federatiebesprekingen tussen FNV-ir dustriebonden vastgelopen. PAGINA 17 titel anders Aad van den Heuvel presenteert de 'Al- les-is-anders-show": radio- en televi- sieprogramma's; strip. tonen dat een beleidspakket, waarin voor 1978 een duidelijke trendbreuk in de kostenontwikkeling te zien is. toch kan leiden tot het door alle partijen gewenste resultaat. Tot onze spijt is deze moeite uiteindelijk vergeefs ge bleken", aldus Van Veen. Volgens de werkgevers heeft het kabi net een te grote nadruk op de beste dingskant gelegd, waardoor het kos tenaspect in de verdrukking is geko men. Bovendien heeft het kabinet vol gens de werkgevers te veel aandacht gehad voor de korte termijn, met als on vermijdelijk gevolg te weinig aandacht voor de gevolgen op de middellange termijn, waardoor er nauwelijks sprake kan zijn van structurele verbeteringen „Wij hebben moeten constateren dat het kabinetsbeleid niet voldoende ruimte biedt om tegelijkertijd én de koopkracht van de modale werknemer te handhaven, én onze concurrentiepo sitie zodanig te verbeteren dat er weer een gezond economisch draagvlak ont staat'. met, duidelijke positieve gevolgen voor de werkgelegenheid. Wij hadden daarom geen andere keus dan het kabi net mee te delen dat wij voor dit beleid geen medeverantwoordelijkheid kon den aanvaarden", aldus Van Veen „Dit mislukken van het driepartijeno verleg betekent voor het overleg in de Stichting van de Arbeid dat wij geen mogelijkheid meer zien om via een cen traal akkoord in 1978 de loonsomstij ging met 1 procent te verminderen", ai- dus de verklaring van Van Veen „Hier gooit hij definitief de deur voor het overleg dicht", zei Wim Kok. Van Veen verklaarde de partners in het loonover- leg in de bedrijfstakken en ondernemin gen zoveel mogelijk ruimte te willen ge ven om tot een zo goed mogelijk cao-re sultaat te komen Van Veen deelde wel mee dat by dat cao-overleg in de bedrijfstakken en on dernemingen de relatie winst-werk be spreekbaar zal zijn. echter in relatie tot de economische situatie. Van Veen zei er geen enkele behoefte aan te hebben zich achter het kabinet te verschuilen. „Maar wij kunnen ook niet om de reali teit heen. dat onze ruimte tegenover de vakbeweging door de beslissing van hel kabinet tot nul is gereduceerd", zei hij. „In die verklaring heeft Van Veen her haald wat hij inmiddels in zijn lawaai- brief aan het kabinet heeft geschre ven", zei Wim Kok. De werkgevers zien geen kans om tot een centraal akkoord te komen. Ze hebben de zaak geblok keerd op de punten prijscompensatie en een aantal immaterile punten. Reactie Den Uvl Premier Den Uyl reageerde op het nieuws over het mislukken van het loonoverleg met de opmerking dat er niet sprake was van een „verrassende ontwikkeling". „De mislukking was in feite al aangekondigd in de laatste brief van de werkgevers", aldus Den Uyl. Overigens meent de demissionaire premier dat de gevolgen van de onder handelingen per bedrijfstak op zichzelf niet rampzalig behoeven te zijn, zolang maar de bonden ook in de bedrijfs takken en ondernemingen geen initiële loonsverbetering gaan eisen en dus op de nullijn blijven zitten. Volgens Den Uyl was vooral minister Boersma van sociale zaken zeer teleur gesteld over de houding die de werkge vers hebben ingenomen. Den Uyl wees vrijdagavond op zijn wekelijkse pers conferentie op de verdergaande maat regelen die het kabinet heeft genomen ten behoeve van de lastenverlichting van het bedrijfsleven en de instand houding van de koopkracht van de la gere inkomens. „In totaal komt het neer op zo'n vijf miljard gulden, een for midabele operatie", aldus Den Uyl. Het observatorium van de Zweedse defensie te Hagfors heeft vrijdag een krachtige aardbeving waargenomen, die zich in het zuidwesten van China zou hebben voorgedaan. Volgens voorlopige metingen had de beving ln dunbevolkte streken in het oostelijk deel van Tibet een kracht van 6.7 punten op de schaal van Richter, aldus het observatorium. TEL AVIV - Terwijl de Egyptische delegatie die het bezoek van president Sadat moet voorbereiden bij aankomst op het vliegveld Ben Goeirion in Tel Aviv door Israëlische functionarissen verwelkomd wordt, houden werklieden zich onder be waking van militairen bezig met de bouw van tribunes. Sadat arriveert vandaag, zaterdag. 18.30 Nederlandse tijd in Israël. t Van onze correspondent i JERUZALEM/CAIRO (GPD/UPI/AFP/RTR) - Het bezoek van president Sadat aan Israël is verheven tot een oficieel staatsbezoek. Dat is ge- PAGINA 21 arm Rwanda, het. armste land ter wereld. PAGINA 22 ambtenaren Een kwart van de Surinaamse be roepsbevolking is ambtenaar Stemmen uit de kerken: Ter overdenking DEN HAAG-Het bestuur van de Stichting van de Arbeid was vrijdagmiddag in het gebouw van de SER in Den Haag bijeengekomen om zich te beraden over de gevolgen van het beleidsplan van het kabinet. In de pauze na het vooroverleg ontdekte VN O-directeur mrVulpen dat de vulpen van werkgeversvoorzitter Van Veen in diens binnenzak begon te lekken. In het midden de heer Eijkelenburg. voorzitter werkgevers Bouwnijverheid. blcWn na de besprekingen van vrijdag tussen de Israëlische organisatoren en de Egyptische delegatie die vrijdag al aankwam om de reis van president Sa dat voor bereiden. Intussen hebben vele Arabische landen hun afkeruingover de reis uitgesproken, waaronder het doorgaans gematigde Saoedi-Arabic De algemeen-secretaris van het Israëli sche kabinet. Arieh Naor. heeft vrijdag hel programma bekendgemaakt dat de Egyptische president Sadat zal afwer ken tijdens zijn bezoek aan Israël zater dag en zondag- ue president; zal zaterdagavond op het vliegveld Ben Gourion bij Tel Aviv wor den ontvangen door zijn Israëlische ambtgenoot Epharhn Katzir. premier WASHINGTON (AFPl- De V.S. hebben Cuba officieel gewaarschuwd dat de voortdurende versterking van de Cu baanse aanwezigheid in Afrika het ri sico met zich meebracht dat het bc- ginxel van de normalisatie der betrek kingen tussen beide landen in het ge ding zou komen. Dit heeft de woordvoerder van het State Depart ment donderdag bekendgemaakt. De verklaring volgde na recente rappor ten van de Amerikaanse inlichtingen diensten volgens welke er in Angola nu 23 000 Cubanen, van wie 19.000 militai ren. zijn. Menachem Begin en andere hoogwaar^ digheidsbekleders. Van het vliegveld wordt de president per helikopter over gebracht in het koning David-Htel. Officieel is Sadat daarna 'vrij' maar verwacht wordt dat hij dan de bespre kingen zal voortzetten die hij en Begin op weg naar Jeruzalem zijn begonnen. In overeenstemming met het protocol bij een officieel staatsbezoek zal presi dent Sadat zondag een krans leggen op het graf van de nbekende soldaat een bezoek brengen aan het oorlogsmonu ment. Jad Washem. ter herinnering van de 6 miljoen joden die in de Tweede We- reldoorglog zijn omgekomen. De Egyp tische leider en Begin gaan dan in be-, spreking en zullen ook samen de lunch gebruiken. Om 16.00 uur plaatselijke DEN HAAG - De Nederlandse regering, in de persoon van minister mr. M. van der Stoel, zal in het Europees Politiek Overleg van de negen EG-landcn het initiatief nemen vooreen beroep van de Negen op het bedrijfsleven om niet meer te investeren in Zuid-Afrika. Dat is een van de consequenties die het demissionaire kabinet-Den Uyl vrijdag heeft getrokken uit de ambtelijke nota over de ontwikkelingen in Zuid-Afrika en de mogelijke reacties daarop. wereld A CTIE OM 2,5 MILJOEN GULDEN BIJEEN TE BRENGEN onmondig Zolang de patiënt onmondig is, blijft, de verpleegkundige het ook. Letterkun dige kronlek./L PAGINA 27 kunstje Zelf tegels zetten, een koud kunstje PAGINA 29 platen GELD NODIG VOOR BOREN VAN BRONNEN MIDDELBURG - De provinciale staten van Zeeland zullen J' 50.000,- be schikbaar stellen om de actie "Zeeland helpt Rwanda" op gang te brengen. Namens alle fractievoorzitters in de staten liet de heer W. Don (pvda) vrij dagmorgen vóór de algemene be schouwingen over dc provinciebegro ting weten, dat men dat bedrag wil op- voeren om de actie te kunnen laten be- ginnen. Het is de bedoeling, dat in de komende driejaar in Zeeland ongeveer I tw ee en een half miljoen gulden bij ei ndt gebracht o -et uit ti il bestaan het aanboren van bronnen voor drink water. De heer Don herinnerde er vrijdag aan. dat. bij de behandeling van de provin ciebegroting vorig jaar al is gesproken over de mogelijkheid om een project uit te voeren ln een land in de derde wereld. Die mogelijkheden zijn nu geconcreti seerd Unicef heeft het Rwandese pro ject aanbevolen en vanuit de provin ciale staten zal nu de actie op gang ge bracht worden De heer Don zei daar over:.,Als Zeeland helpt, dan zal dat naar de opvatting van de fractievoorzit ters een helpen door alle Zeeuwen moe ten zijn Dnarop zal al hetgeen wij van plan zijn zich moeten richten. Het moet een algemene Zeeuwse manifestatie van hulp en dienstbetoon -in werking gezet door ons in deze statenzaal, die zich zo graag -en dat terecht- vertegenwoordi gers van de Zeeuwse bevolking noe men", De heer Don wees erop, dat de actie een grote inspanning zal vergen. Hij maakte duidelijk, dat de staten het actiecen trum gevestigd zouden willen zien in het provinciehuis. Verder zei hij. dat alle politieke groeperingen, die in de staten vertegenwoordigd zijn. in de activitei ten. die ze in ce komende verkiezings tijd zullen ondernemen grote aandacht zullen besteden aan de actie 'Zeeland helpt Rwanda „Vanuit onze partijen kan adviesen kan medewerking worden geboden aan verenigingen, organisa ties. groepen enzovoorts, die zich even eens voor de actie willen inzetten", zet de lieer Don. Over hei bedrag van 50.000.- zei de heer Don. dat dat niet is gebaseerd op een begroting en dat het mogelijk is. dat het bedrag -bedoeld voor onder andere actiemateriaal- te zijner tijd zal moeten worden verhoogd. Hij achtte het van- zelfdsprekend. dat de provincie voor het project zelf ook een bedrag ter be schikking zal stellen, maar dat het in dit stadium nog te vroeg is om de hoogte van de bijdrage aan te geven. De heer Don „Onze gedachten gaan uit naar een bijdrage in de Romende drie iaren als dat mogelijk is in een bepaalde verhou ding tot hetgeen door de bevolking op tafel word! gelegd' De actie 'Zeeland helpt Kwamla' werd vrijdagmiddag voor hel begin \an de statenvergadering gepresenteerd door tijd (15.00 uur Ned. tijd! spreekt Sadat zondagmiddag de Knesseth, hetlsraëli- sche parlement toe. Maandagmorgen ontvangt de president, de leiders van de diverse fracties van het Israëlische parlement. Na de lunch te hebben gebruikt, met Begin brengt hij een beleefdheidsbezoek aan president Katzir. Maandagmiddag vertrekt hij naar Cairo. Voordien zullen Sadat en Begin een persconferentie geven V oor bereid i ngen Vrijdag was een dag van koortsachtige voorbereidingen in Jeruzalem. Bij de mensen en op straat was daar op een (Slot zie pagina 3 kolom 2) E< Herfst in de staten §De Zeeuwse stalen behan- delden gisteren de provinciale begroting voor het eerst iD nieuwe stijl. Zo nieuw was die stijl overigens niet. er was een tamelijk scherpe rantsoene ring van de spreektijd ingesteld, terwijl de voorzitter er hardvochtig op lette dat de overschrijding tot een minimum werd beperkt. Een verbetering? Ja en nee. Ja. omdat, beter dan vroeger de grote lijn werd gehandhaafd en boven dien uitsluitend de fractievoorzitters het woord voerden, zodat de algemene beschouwingen in eerste termijn in ruim een middag waren bekeken. Nee, omdat nog lang niet iedereen aan het nieuwe systeem gewend bleek en sommigen probeerden om zoveel mogelijk woor den uit te spreken in de beschikbare tijd. De raffelmethode zogezegd. PvdA-woordvoerder Don en SGP- waamemend fractievoorzitter Van Ommeren hadden naar ons gevoel hun normale snelheid het verst opgevoerd en dat kwam de voordracht van hun be toog niet ten goede. Eversdijk van het CDA had kans gezien om het aantal woorden van zijn beschouwing ln rede lijke overeenstemming met zijn tyd- rantsoen te brengen. Hij liet zich niet haasten en riep naar aanleiding van een interruptie uit. „Lieverde helft van mijn betoog dan helemaal in de sneltrein De fractievoorzitters zullen er goed aan doen in de toekomst geen sneltrein meer te nemen, maar de boemel, het boemel- tje in de statenzaal. Dat is prettiger voor de luisteraars. Het doel van een toe spraak blijft, immers: dat er naar ge luisterd wordt. V olgend jaar worden er weer staten verkiezingen gehouden en dat was gis teren duidelijk merkbaar. De meeste sprekers zinspeelden er op. waarbij Eversdijk het verst ging. Hij toog zelfs op de Haagse toer door allerlei for matieformules uit een te zetten voor het komende college van gedeputeerde staten. Bij een CD A-woordvoerdcr wordt er dan altijd scherp geluisterd of hij wat over de SGP zegt en jawel, voor de goede verstaander zaten er halve woorden in Eversdijksbetoog. Eerst zette hij de deur voor de SGP open: „Geen partij mag bij de college-vorming bij voorbaat worden uitgesloten." En daarmee werd de SGP als mogelijke 're geringspartij' binnengehaald Een mi nuut later evenwel ging de deur weer dicht: „Een partij, die - gezien de ver kiezingsuitslag best zou kunnen deel nemen aan gedeputeerde staten, kan op basis van het uit. te voeren program af haken." Na enige ogenblikken ging de deur opnieuw open, namelijk in een na dere uitwerking van het thema: ..Geen partij mag bij voorbaat worden uitge sloten." Om kort daarop weer in het. slot te vallen: „Er kunnen andere factoren zijn waardoor niet alle potentiële deel nemers in het college kunnen worden opgenomen." Dit deurengeklapper was niettemin het levendigste moment van het debat, want Don iPvdAi en Van Ommeren (sgp) vergezelden de Evers- dij kse trein met reeksen van interrup ties. 'jjantlijn Nederlands beroep op EG Deze nota is onder verantwoordelijk heid van minister Van der Stoel opge steld door een werkgroep van ambtena ren van verschillende departementen De werkgroep werd opgericht na het verbod, door Zuid-Afrika, van een aan tal zwarte organisaties en kranten Premier Den Uyl gaf vrijdagavond te kennen, dat binnen de EG nog verschil van mening heerst over wenselijkheid (Slot zie pagina 3 kolom 5) de commissaris van de koningin in Zee land, dr C. Boertien. Tijdens een korte persconferentie wees de heer Boertien erop, dat tot enkele jaren geleden de lagere overheden niet veel mogelijk heden hadden om voor de derde wereld iets te doen. Dr Boertien maakte duide lijk. dat men niet wil volstaan met het plaatsen van een post op de provincie begroting. De heer Don zei. tijdens dc persconferentie, dat er een project is gevonden, dat met water te maken heeft. Ook de heer H. Eversdijk. voor zitter van de CDA-fractie. ging kort op de actie in. „Voor ons is het van groot belang, dat de actie meer inhoudt dan een greep uit de provincickas. Dat zou te mager zijn. Het gaat er vooral ook (Slot zie pagina 13 kolom 7) opmerking van Eversdijk bracht PvdA-ffactievoorzitter Don tot enig ge noeglijk handenwrijven en aan zijn ge zicht was merkbaar dat hij amper tot de replieken van maandag kor. wachten. Ze betrof de verdeling van de por tefeuilles Eversdijk wenst over deze verdeling in het 'formatie-overleg' te spreken, al erkende hij dat het hier for meel om een zaak van het nieuwe col lege gaat. De vorige maal is over de por tefeuilleverdeling nogal wat te doen ge weest: ook toen kwam ze bij het voor overleg aan de orde. maar achteraf be wandelde het college in dit opzicht ge heel eigen wegen, tot grote gramschap van de PvdA-fractie Enfin, voor maan dag heeft Don stof genoeg en bovendien wordt hij dan niet meer gehinderd door te dicht beschreven vellen die in te korte tijd moeten worden voorgelezen. Overi gens was er nog een persoonlijke voor bode van de verkiezingen met de daarbij behorende college-vorming- Don kwam met de gedachte om te beginnen met een provinciale voorlichtingskrant (voor een betere verhouding best.uur- bestuurde). waarop VVD-fraot ie voorzit ter Hoekstra nadrukkelijk bij interrup tie liet weten het, met die gedachte vol komen eens te zijn Hetgeen hier en daar tot de gefluisterde opmerking aanlei ding gaf dat deze instemming veelbelo vend was voor de samenwerking in het komende college Hoekstra en Don zijn immers beiden kandidaat voor het "pro vinciale ministersschap'- Zo waren de komende verkiezingen gisteren in de staten tot in details merkbaar 'er het algemeen echter leverde deze eerste dag van de begrotingsbe handeling een weinig boeiend schouw en luisterspel op Na vier jaar begint er een vermoeidheid over de staten te da len en is er weinig spanning en spank racht meer Dat zal weer wel beter wor den zodra de kiezers hebben gesproken, de college-vorming achter de rug is en duidelijk wordt hoe een nieuwe ploeg zich het beleid in dit gewest voorstelt. Deze staten en dit college leven op dit ogenblik in de herfst van hun politieke leven. Het wachten is op de lente. Mis schien komt er dan wel een nieuw ge luid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1