CPB RAAMT AANTAL WERKLOZEN 240.000 SADAT MORGEN NAAR ISRAEL Sanering in apparatenbouw levert geen gevaar op voor werkgelegenheid in Goes TW Minister Fahmi treedt - boos - af VAN AGT EN WIEGEL STEVENEN SNEL AF OP REGEER AKKOORD Sceptische reactie VNO op gunstiger cijfers EUROPA MEUBEL vandaag Kok vraagt Boersma opheldering Kritiek Syrië en PLO Stankoverlast PAG 220e jaargang no. 266 Vrijdag 18 november 1977 oosr-soueuno MfOOCUVRQ Omdat u niet elke dag meubelen koopt DEN HAAG - Het aantal werklozen komt volgend jaar uit op 240.000, zo blijkt uit gisteren bekend geworden cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB). Deze cijfers zijn gunstiger dan degene die werden genoemd in de in september gepubliceerde Macro-Economische Verkenningen. Toen werd nog een getal van 255.000 werklozen aangehouden. De nieuwe cijfers van het CPB zijn op verzoek van de regering opgesteld met het oog op het loonoverleg, dat vandaag in de Stichting van de Arbeid begint. Vooral de werkgevers hadden er op aangedrongen dat het CPB met berekeningen zou komen voor het overzicht van start zou gaan. By de nieuwe cijfers zegt het CPB dat er loonsomstijging van 6.5 a 7 procent, in §en voor de betalingsbalans Het over plaats van de in september geschatte 7.5 schotop de lopende rekening in 1977 zal procent Afzei wat meer zicht is gekomen op de inter nationale economische vooruitzichten als gevolg van de najaarsbijeenkomst van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. Het CPB verwacht op grond van deze vooruitzichten én het aanvullende beleidsprogramma van de regering onder meer het volgende- - De Nederlandse export zal minder zijn dan in september nog werd aange nomen. Het uilvoervolume zal in 1978 met 5,5 tot 6 procent toenemen, in plaats van de verwachte 7 a 8 procent: - De minder sterk toenemende export wordt deels vergoed door een hogere particuliere consumptie (2,5 in plaats van 1.5 procent) en hogere overheidsbe stedingen (5 in plaats van 3.5 procent): - De inflatie wordt wat minder dan aan vankelijk werd gevreesd Deze zal over 1978 5,5 procent zijn, in plaats-van de verwachte 5,5 tot 6 procent: - De koopkracht van de modale werk nemer (bruto inkomen dit jaar 28.500 gulden) komt er wat gunstiger voor te staan. In september werd voor volgend jaar een achteruitgang van 1,5 procent verwacht. Nu denkt men dat de koopkracht voor de modale werkne mer gehandhaafd blijft: - Thans kan worden uitgegaan van een bestuur Fracties PvdA en PPR in de raad Goes willen ander bestuur voor het zieken huis. bewijs spiegel Opinie: Directeuren kijken in de spiegeL nota PAGINA 9 dialecten j, Onderzoek naar Zeeuwse dialecten B kreeg een aantal nieuwe kansen. M PAGINA 11 identiteit de rechtbank weg overtuiging hoorspel :j De problemen van de derde v. B een hoorspelserie, radio- en I sieprograinma's: strip. Bij de pessimistischer cijfers over de export tekent het CPB aan, dat het vo lume van de wereldhandel, naar alge meen wordt aangenomen, voor volgend jaar niet met zes. doch met slechts vijf procent zal stijgen. Daar de bin nenlandse afzet naar verwachting juist wat groter zal zijn, denkt het CPB. dat de produktie van de hedrijven met een zelfde percentage (3) zal toenemen als in september werd voorspeld. De verminderde export heeft wl gevol- DENHAAG(ANP)-FNV-voorzitterWim Kok heeft donderdag in Den Haag mi- volgens het VNO heeft het kabinet een- slechts 2 milj ard bedragenin pl aats de in september geraamde 3.5 miljard, en in 197.8 2,5 miljard (aanvankelijk ge raamd: 6 miljard). De bedrijfsinvesteringen zullen volgend jaar met nog maar twee procent toene men. terwijl enige maanden geleden een stijging van drie procent werd voor speld Reacties Volgens het VNO blijkt uit de herziene cijfers van het Centraal Plan Bureau dat het aanvullende beleidspakket van het kabinet - exclusief het 'reser vepotje' van vijfhonderdmiljoen gul den - geen enkele bijdrage levert aan het herstel van de ongunstige winst positie van het bedrijfsleven. Terwijl de investeringsraming lager is, laat de arbeidsinkomensuqote geen daling zien. De arbeidsinkomensquoote is het aandeel van het arbeidsinkomen in het totale inkomen van het bedrijfsleven. vens volgens het CNV de opvatting dat 1978 geen verloren jaar hoeft te zijn voor de bestnjding van de inflatie. Het lijkt mogelij k om met een beleid als he t CNV voorstaat, de stijging van de prijzen en arbeidskosten nog weer verder terug te drukken tot. onder het peil van 1977. Het CNV vindt dat op zichzelf al een belang rijk resultaat Maai- te vrezen valt wel dat dat resultaat alleen kan worden be reikt wanneer werkgevers en werkne mers tot overeenstemming komen over het arbiedsvoorwaardenbeleid voor 1978. zo waarschuwt het CNV aan de vooravond van het overleg van werkge vers en werknemers van vandaag in de Stichting van de Arbeid. Bij de Federatie Nederlandse Vak beweging (fnv) was donderdagavond geen commentaar te krijgen omdat men daar de cijfers nog niet binnen had. Ministers en monarchie §In Engeland is onlangs het derde deel verschenen van de 'Crossman Diaries', de dag boeken van wijlen Richard Crossman. in zijn dagen een befaamd journalist, vooral bekend geworden als labour-politicus. Onder premier Wilson was hij onder meer minister van huisvesting en later van sociale zaken, een scherpe, maar grillige geest die in zijn dagboeken rake karakteristieken noteerde over col lega-politici. Toen het eerste deel van de dagboeken kort na zijn dood verscheen, ontstond er een kleine politieke storm in Engeland: sommigen vonden dat het niet aanging dat er zo onthullend over het regeringsbedrijf werd gesproken Er werd zelfs nagegaan of er een wettelijke basis bestond om de publikatie tegen te houden, maar toen een zondagsblad ze als sene begon af te drukken, werd geen actie meer ondernomen. In het derde deel zijn enkele onderwerpen te vinden, die ook in de Nederlandse politiek een rol spelen. Bijvoorbeeld: de verhouding van socialistische bewindslieden tegen over de monarchie en de vraag in hoeverre een kabinet en ministers 'ver moeid' kunnen raken der Boersma van Sociale zaken nadere informatie gevraagd over c brief die de bewindsman vorige week heeft gestuurd aan de voorzitters van de werkgevers en werknemersorgani saties. Kok wildé vooral meer weten lnvujüng van de anderhalf mutedbui. van de K 8tw van M den die bestemd zijn voor de bestrijding s„„„ die van zijdig de nadruk gelegd op het bevorde ren van de consumptie. Het VNO meent overigens dat het beeld nog somberder is dan uit de herziene ramingen blijkt. Nog afgezien van de opsimistische ex- portverwachting is de loonsomstijging r in 1978 beslist onderschat. Ondermeer CAIRO - De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi in heeft donderdagmiddag besloten af te treden nadat vanmiddag bekend uerd dal presi dent Sadat <h zaterdag naar Israël gaat. Op deze archieffoto de beide staatslieden in betere tijden. van de werkeloosheid. Een tweede vraag had Kok ovei minimumloon ten opzichte van die van de contractlonen zal de zogenaamde in cidentele loonstijging eerder twee pro debesteding van het geld dat minister in cent ^an de geraamde anderhall' pro- het. vooruitzicht heeft gesteld subsidiering van het minimunloon. cent bedragen. In een voorlopig com mentaar zegt het CNV dat de nieuwe CAIRO/JERUZALEM (UPI/RTR) - President Anwar Sadat van Egypte heeft don derdag een officiële uitnodiging voor een bezoek aan Israël aanvaard. Hij gaat zaterdagavond naar Jeruzalem. Onmiddellijk nadat dit bekend was gemaakt kondigde de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fahmi, zijn aftreden aan. Hij zei dat hij 'onder deze omstandigheden niet langer zijn taak kon uitvoeren en de verantwoordelijkheden delen." Volgens Kok is het van groot belang dat. ramingen beslist geen rooskleurig beeld de besteding daarvan meer gericht geven. De verwachte werkloosheidscij- wordtopdezwakkerebroedersennietin fers n nog steeds verontrustend de zakken van glijdt van de banken. hoog". Toch bevestigen de nieuwe gege- DEN HAAG - In een informeel gesprek betrapte onze fotograaf de heren Wiegel en Van Agt in het Haagse restaurant de 'Bistroquet op het Lange Voorhout in Den Haag Een gesprek dat kennelijk volledig buiten de informateur omging Sadat benoemde ais opvolger van Fahmi de minister van staat voor buitenlandse zaken Mohammed Riad. Deze weigerde de functie, waarna Boutros Ghali werd aangewezen Ghali is minister zonder portefeuille in het Egyptische kabinet Sadat zal zaterdagavond om 1930 plaat selijke tijd 18.30 onze tijd) in Jeruzalem' aangekomen Hij blijft tot maandag. Dat het Egyptische staatshoofd de uit nodiging van de Israëlische premier. Menachem Begin, had aangenomen werd in Cairo en Jeruzalem bekend gemaakt Begin verklaarde dal Sadat zondagmiddag het Israëlische par lement zal toespreken Syrië gekwetst De regering van Syrië heeft Sadats be sluit scherp veroordeeld en het aftre den van minister Fahmi een na tuurlijke consequentie van de han delwijze van de Egyptische president genoemd. „We verwerpen Sadats bekendmaking categorisch en we stellen hem persoon lijk verantwoordelijk voorde gevolgen van zijn besluit," zo wordt een enkele uren na Sadats vertrekt uit Damascus verschenen officiële verkla ring. President Hafez el Assad, sprekend tij denseen persconferentie, zei dat hij diep was gekwetst door Sadats beslissing naar Israël te gaan. Hij zei dat hij en zijn regering hadden getracht de Egyptische leider tot andere gedachten te brengen, wijzend op de gevaren van zijn voorge nomen bezoek en de negatieve weerslag ervan op de Arabische zaak. Arafat In Beiroet heeft de leider van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Jasser Arafat, felle kritiek op Sadats plan geoefend. Hij deed een beroep op hem het bezoek alsnog af te gelasten. De Indonesische regering wil op 15 december 10.000 gevangenen vrijlaten, die worden vastgehouden in verband met de mislukte staatsgreep van 1965, zo is woensdag door admiraal Soedomo. stafchef van hei veilidheiddscom- mando. bekend gemaakt Gesprek DEN HAAG - Dc formatie van een CDA-VVD-kabinet is donderdag een flink stuk opgeschoten. De kans is groot dat beide onderhandelaars Van Agt en Wiegel, eind volgende week al een regeerakkoord tot stand kunnen brengen. Over de resultaten tot dusver bewaarden Van Agt en Wiegel donderdag een volledig stilzwijgen. De woordvoerder van informateur Van der Grinten deelde slechts rnee dal overeenstemming is bereikt over de lijst onderwerpen die in het akkoord gere geld moeten worden. Ook inhoudelijk hebben Van Agt en Wiegel al op enkele onderdelen overeenstem ming bereikt. Zo is. naar verluidt, de grondpolitiek geregeld op basis van de vergoe ding tegen marktwaarde, een beginsel dat door het CDA altijd is verdedigd en dat ten gi ondslaglag aan het amendement-De Bekker. dat de aanleiding vormde tot de kabinetscrisis van maart van dit jaar. rillen afzien van directe overheidsmaatregelen in de grondprijzen, zoals steeds door de PvdA an Agt en Wiegel zouden voorts ter beteugeling van dc stijging i werd bepleit. Minister van defensie A Stemerdink vindt dat de Partij van de Arbeid een uiterste poging moet ondernemen om te komen tot een kabinet met het CDA en D'66. Hij zei dit donderdagavond in'Eindhoven tijdens een spreekbuert voor de afdeling van de PvdA. Stemerdink zei er van overtuigd te zijn dat zich nog een geschikt moment zal voordoen om een dergelijk voorstel te lanceren. Dat moment zou zijn wanneer het CDA liet eventueel met de VVD bereikte program-akkoord op de weegschaal legt. AKF-PRODUKTIE KAN WORDEN VOORTGEZET resultaten ELDERS ONTSLAG VOOR 900 MAN GOES - Bij sanering van metaalbe drijven op het gebied van de zware ap paratenbouw, hoeft de werkgelegen heid in Goes niet te worden aangetast. Dat is af te leiden uit een rapport van het Amerikaanse ingenieursbureau Arthur D. Little, dat in opdracht van de Nederlandse Herstruclurerings Maat schappij (Nebcin) een onderzoek heeft verricht naar de toekomstmogelijk heden van de Nederlandse ketel-en ap paratenbouw. Het bureau concludeert. dat de bedrijven in Utrecht en Velsen met het werk zouden moeten stoppen en dat de bedrijven in Breda de ma chinefabriek Breda van Rijn- Schelde-Verolme en in Goes de Ap paraten en Ketel Fabriek.de produktie zouden moeten voortzetten. De Nehem heeft minister Lubbers van economische zaken laten welen, dal de vier bij het onderzoek betrokken onder nemingen -Stork Ketel- en Apparaten bouw in Utrecht Stork Velsen. de ma chinefabriek Breda en de AKF-het best in één onderneming kunnen worden on dergebracht. die op twee produktie- plaatsen actief zou blijven. De Nehem spreekt zich in het advies aan de minis ter niet uit over de vraag welke twee productieplaatsen dat moeter. zijn Mi nister Lubbers heeft dat ook niet ge daan. Hij heeft het rapport van Arthur D. Little zonder commentaar naar de vier concerns gestuurd. De Nehem merkt over de plaatsen van vestiging van de nieuwe onderneming wel op. dat bij de keuze hiervan .wellicht ook reke ning gehouden zal moeten worden met de besluiten, die de concerns gaan ne men op andere gebieden' De Ne hem:.,Andere dan strikt economische grondslagen kunnen daarbij medebe palend zijn" Door de sanering binnen de zware ap paratenbouw zal het werk van zeker 900 mensen direct in gevaar komen, zo blijkt uit het advies van de Nehem. Stork Ketel- en Apparatenbouw in Utrecht heeft 550 werknemers. Stork Velsen 300, de Machinefabriek Breda 350 en de AKF in Goes 300. Volgens de Nehem zou de nieuw te vormen onder neming. die met de productie van zware apparaten op twee productieplaatsen zou kunnen doorgaan, werk kunnen bieden aan hooguit 620 tot 670 man. De drastische sanering in de ketel- en ap paratenbouw is nodig om een eind te maken aan de miljoenenverliezen die ..Fatah verwerpt dit bezoek als een ge vaarlijk keerpunt, dat het internatio nale Zionisme en zijn door de Ver enigde Staten aangevoerde bondgeno ten bevoordeelt." aldus een verklaring van het uitvoerend comité van Fatah. Arafat heeft donderdag een 'spoedteleg- ram' naar het Kremlin gestuurd over de jongste ontwikkelingen in het Mid den-Oosten' De inhoud van de bood schap. is niet bekendgemaakt. De nationale Libanese beweging, een overkoepelend orgaan van de meeste linkse partijen in Libanon, heeft in een verklaring het bezoek van het Egypti sche staatshoofd aan Israël een 'top punt van verraad' genoemd De organi satie heeft voorts opgeroepen tot een al gemene staking op zaterdag, de dag dat president Sadat naar Jeruzalem reist Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat het geschil tussen Syrië en Egypte de kan sen voor een heropening van de Ge- neefse conferentie voor het, einde van dit jaar niet kleiner maakt De Amerikaanse president Jimmv Car ter zei donderdagavond in Washington dat de reis van Sadat verbonden is met goede vooruitzichten, maar ook met politieke risico's. Hy vond echter wel dat het 'een goede zaak' was. en hij toonde zich verheugd over het initiatief. De reactie van Syrië was volgens Carter voorspelbaar. In een eerste reactie zei hij officiële Rus sische persbureau Tass donderdag avond dat de Egyptische leider de pro testen van de Arabische wereld negeert fiantlijn Premier Begin zette later tegenover journalisten uiteen dat hij en Sadat na een bezoek aan de Al Asgua-moskou een onderhoud zullen hebben. Een tweede gesprek en een officieel diner zullen vermoedelijk zondagavond, na Sadats toespraak in het parlement, plaatsvinden, zei hij. Dc Israëlische premier, die pas vijf maanden in func tie is, verklaarde te hopen dat het tot vredesbesprekingen zal komen, hoewel Sadat had gezegd dat hij alleen het par lement wilde toespreken. Israël heeft donderdag de Verenigde Naties verzocht het voor volgende week op de agenda van de algeme vergade ring staande debat over het Midden- Oosten uit te stellen met het oog op de nieuwe ontwikkelingen de VMF. RSV en in mindere mate de Hollandsche Betongroep op dit gebied lijden. De vestigingen in Utrechten Vel sen behoren tot het VMF-concem. Het Amerikaanse bureau, dat voor de Nehem het onderzoek heeft verricht, heeft vier mogelijkheden aangegeven van vestigingen, cüe behouden kunnen blijven In alle vier die varianten wordt Goes, in combinatie met steeds één van de andere productieplaatsen genoemd. De minst dure en meest practische op- tSlot zie pagina 9 kolom 1) vyrossman was overtuigd republikein en verbaasde zich voortdurend over het. respect voor de monarchie en de gene genheid voor de koningin bij collega ministers. Enige tijd was hij voorzitter van de Privy Council, een soort kroon raad, in welke kwaliteit hij herhaalde lijk in contact kwam met koningin Eli zabeth. Na daarover eens rapport te hebben uitgebracht aan premier Wilson noteerde Crossman met enige verwon dering' ..Hij met zijn wekelijkse ontr moetingen met de koningin bleek zo waar een beetje jaloers op de voorzitter van de kroonraad, die zomaar zijn eigen contacten met de koningin heeft." In 1969 veroorzaakte prins Philip enige op schudding door in een Amerikaans tv-interview te ver klaren dat het hof 'in de rode cijfers' zat. De zaak kwam in het lagerhuis -een soortgelijke discussie als ook wel in Nederland is gehouden: vra gen over het, privë-vermogen van de ko ningin - waarbij Wilson excelleerde ais verdediger van de monarchie De kriti sche Crossman daarover in zijn dag boek: „Trad hij maar eens op dezelfde manier op zodra het om andere zaken gaat." En verder ..Harold toont een ge passioneerde zorg voor de koningin en de monarchie." Elders in zijn dagboek stelde hij nog vast dat de koningin erg op bepaalde socialistische minister is gesteld, maar dat die gevoelens weder kerig zijn. Soortgelijke verschijnselen zijn ook wel in Nederland geconstateerd- De verhouding bijvoorbeeld tussen konin gin Juliana en dr. W Drees als minis ter-president was voortreffelijk. In een interview met Puchinger vertelde hij dat hij zijn vertrek als premier de konin gin 'heel hartelijk' afscheid van hem had genomen. „Het hoogtepunt kwam aan het einde, toen zij mij een portret gaf van haar en prins Bemhard en mij daarna een portret van mij vroeg, geschikt om op haar werktafel te zetten. Ze gaf ook aan welke foto zij prefereerde U begrijpt dat dit. slot mij zeer getroffen heeft." Den Uyl lijkt ons niet de man voor dergelijke opmerkingen, maar wel is bekend dat de verhouding tussen staatshoofd en de huidige premier uitstekend is. In de af gelopen kabinetsperiode heeft hy. bo ven de partyen staand, waardig en af standelijk de Lockheed-affaire behan deld Mede dank zij zijn optreden werd vermeden dat er een monarchale kwes tie' ontstond Overigens een aardige opmerking in Crossmans dagboek, af komstig van koningin Elizabeth over de troonrede: zij vond het onmogelijk om enig gevoel te leggen in zinnen, die amb tenaren voor die rede hadden uitge broed. Koningin Juliana zal het in dit opzicht zeker met haar Britse ambt genote eens zijn. Zij moest het dit jaar hebben over de „verlichting van lasten en andere tijdelijke maatregelen ter vergroting van de bestedingen zonder de grenzen van een verantwoord finan cieringstekort te overschrijden." An de zomer van 1969 stelde Crossman in zijn dagboek vast dat vijfjaar minis tersschap lang genoeg is voor iedereen Hij was weliswaar nog niet 'afgedraaid', maar wist dat hij minder waakzaam was geworden en voelde zich teruggezakt in een dagelijkse routine. Een ministers schap van vijf of zes jaar achtte hij een maximum Tien j aar geleden is eens uit gerekend hoe lang het ministeriële le ven in Nederland duurt: het bleek zeife korter te zijn dan in Frankrijk onder de derde en de vierde republiek. Dr W. H. Vermeulen van de Utrechtse universi teit rekende uit dat van de 74 ministers, die er van 1945 tot, 1965 regeerden, er 27 korter dan twee jaar aan hel bewind wa ren, van wie acht. zelfs minder dan één jaar. Slechts twaalf bleven langer dan zes jaar aan. Crossmans opmerkingen betreffen echter de zittingsperiode van een kabinet als geheel: hij vond dat in een twee partijen-stelsel de oppositie na vyf, zes jaar weereen kans moet krygen. In Nederland met zijn afgebakende pe rioden van vier jaar ligt dat anders: de vraag is hier of een kabinet in zijn eerste periode zijn programma heeft kunnen afmaken en ook of er een hechte sa menwerking tussen de regeringspar tijen is ontstaan Bij een verlenging van de coalitie is het toch wel goed om hier en daar ministers uit te wisselen, het houdt de zaak fris Tenzy het wisselen gebeurt als in de jongste formatiepe riode: dat was heel onfris

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1