ZLM houdt manifestatie in de Wilhelminapolder Werkgevers in bouw vinden houding bond onbegrijpelijk Landbouwpraktijkscholen moeten woekeren met de accommodaties ONGELIJKHEID HEFFINGEN CONCERT, CONGRES, KEURING EN DAG VAN HET PAARD Vijftig jaar Unie van Waterschappen DIRECTEUR LANDBOUWONDERWIJS: 'GELIJKE TRED MET GROEI AANTAL CURSISTEN NIET MOGELIJK' BONDEN VOELEN NIETS VOOR ACTIE VAKMANSCHAP Informatieavond voor psoriasis- patiënten te Middelburg BRINK Luchtverwarming m ZAltHÜAG XL fMÜVciViBtR 13/7 GOES - De Zuidelijke Landbouwmaatschappij (ZLM) houdt vol gend jaar juni een grote landbouwmanifestatie in Wilhelmina- dorp. Hoogtepunten naast het tentoonstelbngsgebeuren zijn: een concert van Zeeuwse musici, een congres over de verhouding boer en burger, interprovinciale veekeuringen en de Zeeuwse dag van het paard. IN JUNI VAN VOLGEND JAAR „De manifestatie is voor de ZLM een traditie. In het verleden bemoeiden de landbouworganisaties zich veel met 'de verheffing van het platteland'. Zo zijn de manifestaties gegroeid. Wij vinden dat de agrarische sector zich ook nu niet al moetsluiten Vandaar ons besluit om na vijfjaar weereen manifestatie te organi seren", vertelt algemeen-secretaris van de ZLM, mr J. Oggel. - De secretaris van de manifestatiecom missie, W. Sinke. wijst erop dat bij de oprichting van de ZLM in 1843 in de sta tuten opgenomen werd de verplichting om elk jaar een tentoonstelling te or ganiseren. De eerste was dan ook al in 1844 in Middelburg. „De ZLM heeft dat door de jaren heen aardig volgehouden. In de 135 jaar van het bestaan zijn er ruim 100 tentoonstellingen geweest", aldus de heer Sinke. Na de tweede we reldoorlog heeft de standorganisatie tot 1959 toe jaarlijks een manifestatie ge houden (met uitzondenng van het rampjaar 1953). Daarna stapte men tot 1965 over op twee-jaarlykse tentoon stellingen. Vanwege de hoge kosten en ook een beetje om een zekere tentoon- stellmgsmoeheid, gaat het de laatste tijd om vijf-jaarlijkse manifestaties. De laatste was in 1973 in Kamperland: er kwamen toen 24.000 belangstellenden. De heer Sinke benadrukt dat de ZLM- tentoonstellingen in het verleden vooral een ontmoetingspunt waren voor de ZLM-leden en hun gezinnen. „Opval lend was altijd de belangstelling van de vrouwen. Ook nu zullen de plat telandsvrouwen weer meedoen", be toogt de heer Sinke Puzzelritten Algemeen-secretaris mr Oggel stelt dat de ZLM zich in 1978 beslist niet alleen op de agrariërs zal richten, zo wordt er VIJF TERREINEN MIDDENSCHOUWEN OP ONTWERP-LIJST MONUMENTEN MIDDENSCHOUWEN Vijf terreinen in de gemeente Middenschouwen zijn op de ontwerplijst van beschermde ar cheologische monumenten geplaatst. Het gaat om terreinen in Loopers- kapelle. Brijdorpe, Nieuwerkerke en Eikerzee (twee maal). Het ene terrein in Eikerzee is het voor malig kerkhof, waar nu tussen de be groeiing nog enkele grafstenen te zien zijn. Daar zijn sporen van vermoedelijk een kerk en bewoning gevonden, waar schijnlijk uit de Middeleeuwen Het an dere terrein is de vluchtberg. die dateert uit de tiende tol. de dertiende eeuw en als 'Kasteelberg' ook een militaire func tie heeft, gehad. Op de kerkhoven van Looperskapelle en Brijdorpe zijn even eens sporen uit de Middeleeuwen ge vonden Ook daar vermoedt men een kerk. waar woningen om zouden hebben gestaan. In Nieuwerkerke gaat het. om het terrein, dat bij de bevolking bekend staat als "t. Schutje'. Hoewel daar nu niets meer te zien is dan een lichtegol- ving in het terrein, vermoedt men ook daar sporen vaii bewoning en een kerk Middelburgse Israëlische onderscheiding MIDDELBURG- Mejuffrouw O.H.E. Kloevekorn (71) uit Middelburg wordt woensdag 23 november door de ambas sadeur van Israël in Nederland, de heer Shlomo Argov, onderscheiden voor haar inzet in de Tweede Wereldoorlog om het leven van Joden te redden. De onderscheiding zal in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Am sterdam uitgereikt worden. Naast me juffrouw Kloevekorn worden nog 27 andere Nederlanders onderscheiden. Allen krijgen zij een medaille en een ere-certificaat met het recht op het planten van een boom in de Laan der Rechtvaardigen op de Har Ha-Zik- karon (de Herdenkingsheuvel) in Jeru salem. In Nederland hebben tol nog toe 729 Nederlanders de onderscheiding ont vangen Deze worden toegekend door het Israëlische Rijksinstituut Yad Vas- hem, dat in 1953 door de Knesset (par lement.) werd opgericht ter herdenking van de Joden, die t ijdens de Tweede We reldoorlog zijn omgekomen en diege nen. die zich verdienstelijk hebben ge maakt bij het redden van Joden. Tevens is de Yad Vashe Vashem een internatio naal instituut voor oorlogsdocumenta tie. krijgt! Worstmaker Sturm kreeg brons MIDDELBURG- De heer A. Sturm van de gelijknamige vleeshouwenj aan de Veersesmgel in Middelburg heeft in een door de Arnhemse slage rsvereniging uitgeschreven wed strijd in het maken van Gelderse rookworsten een bronzen medaille gewonnen. De door de heer Sturm ingezonden rookworst is bereid vol gens oudenoets recept. Ook tijdens een vorige wedstrijd haalde de heer Sturm brons binnen met een rook worst. Er waren -ISO inzendingen gedacht aan het organiseren van puz zelritten, voorafgaand aan de manifes tatie. langs landbouwkundige punten. Ook wordt nagegaan in hoeverre de scholen erbij betrokken kunnen wor den. bijvoorbeeld via een opstelwed strijd. Het aspect 'landschap' zal onder andere gestalte moeten krijgen in de vorm van een erfbeplantingswedst rijd. „Bij de manifestatie ligt niet de nadruk op de commerciële presentatie. Groot scheepse werktuigenshows zullen ntb- ken". verduidelijkte de heer Oggel. „We MIDDELBURG - Op 28 november viert de Unie van Waterschappen in Jaarbeurscongresgebouw in Utrecht het 50-jarig bestaan. Dat ge beurt 's morgens met een algemene ledenvergadering. In de middag wordt de huishoudelijke vergade ring gehouden worden. Ter gelegen heid van het jubileum zal de voorzit ter van de vaste tweede kamer commissie voor verkeer en water staat, de heer M. W. Schakel, een rede houden. Rond het jubileum is ook een water- schapstentoonstellïng opgezet, die donderdag 24 november door minis ter Van DoOrri van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. wordt geopend in de Princehof in Delft. De tentoonstelling, met kaarten en voorwerpen, die met her water schapswezen te maken hebben, blijft in het Princehof tot eind januari van het volgend jaar zullen ons wel richten op nieuwe ont wikkelingen op het gebied van werktui gen. onder andere met complete arr- dappel-en bietenlijnen met machines van de leden zelf' De manifestatiecommissie, onder lei ding van kringvoorzitter J Nieuwen- huijse. heeft voorshands alleen de 'grote lijnen' vastgelegd Met de uitwerking Duivenrubriek KAMPIOENENDAG IN BIERVLIET: 55 INZENDERS Van een medewerkeri BIERVLIET - Op zondag 20 november wordt in de zaal 'Willems Beukclszoon' in Biervliet de 27ste Biervlietse Inter nationale Kampioenendag gehouden. In Nederland is er slechts een Kani- pioenendag diceen langer beslaan kent namelijk die van Sas van Gent. Deze wordt 18 december voor de 32ste maal gehouden. De Biervlietse kampioenendag heeft, zowel in Nederland als in België een goede naam. Ook dit jaar ziet de lijst van inschrijvers er aantrekkelijk uit.zodat het wederom een succesdag lijktd te worden. Om 10 00 uur worden de duiven ingekorfd van 55 inzenders uit België. Zeeland en Noord-Brabant. Tussen deze inzenders bevinden zich Nationale overwinnaars 1977. alsmede de Inter nationale overwinnaar van Perpignan in Belgie. Bijna allen hebben zich in hel seizoen 1977 onderscheiden op provin ciaal en Bondsgebied. Na het gezamen lijk diner zal om 14.30 uur de bon nenverkoop beginnen, bijna 70 bonnen en of duiven zullen aan de man worden gebracht, Zanggroep zingt voor bejaarden Zaamslag ZAAMSLAG - Woensdag 16 november zal de zanggroep 'Intermezzo' uit Sluiskil optreden voor hei open bejaar- denwerk in Zaamslag Deze bijeen komst wordt gehouden m 'De Poort' en begint om half acht ervan is men volop bc-zig Voor de ma nifestatie kan de ZLM in leder geval be schikken over 3000 vierkante meter overdekte standruimte (gebouwen van de koninklijke maatschap 'De Wil helminapolder'i. terwijl in de open lucht ongeveer 35000 m'2 manifestatie-ruimte voorhanden zal zijn Dat allemaal in hei hartje van Wilhelminadorp. Het manifestatie-gebeuren gebint 21 juni '78 met een concert voor ZLM-leden en belangstellende burgers in de Grote Kerk te Goes Medewerkenden zijn in ieder geval her Zeeuws mannenkoor. Mane-Cecile Moerdijk. Wim van Boven en Kees van Eerssel Op 22 juni wordt in de 'Prins van Oranje' te Goes een land- bouwcongres gehouden, rondom de verhouding tussen boer en burger Aan de hand van stellingen zal gepraat wor den. met als aironding een stemming over de stellingen Op 23 juni begint de manifestatie in Wilhelminadorp, De eerste dag staat in het teken van interprovinciale veekeu ringen (Zeeland en Brabant i. De tweede dag is er de Zeeuwse dag van het paard. Naast vele stands, wordt er ook gezorgd voor de nodige attracties, waaronder wedstrijden kleiduiven- schieten. Ter opening van de nieuwe praktijkhal van de landbouivprak.tijkschool te Sehoon dijke reed'de directeur van liet landbouwonderwijs in Nederland, ir P. van der gen. Schans, vrijdag met een tractor door een papieren muur. Overgang Bemhardweg Borssele niet vóór 1979 beveiligd HF.INKENSZAND - Het is niet waar schijnlijk dat de onbewaakte spoorwe govergang in de Bemhardweg (de nieuwe Sloeweg) hij Nieuwdorp vóór het begin van 1979 beveiligd zal wor den. Dat schrijven b en w van Borssele aan de twee PvdAraadsleden I A van Royenen H Fransen, die half oktober vragen hadden gesteld naar aanleiding van twee ongelukken die kort na elkaar op de overgang hadden plaatsgevonden. De situatie bij de overgang, zo vindt ook de provinciale Waterstaat, beheerder van de weg, is gevaarlijk geworden sinds de Bemhardweg voor verkeer is opengesteld. Automobilisten mogen er 100 km per uur rijden. Provinciale Waterst aat heeft aan b en w van Borsele geschreven dat de Neder landse Spoorwegen van plan zijn een beveiligingsinstallatie (half automati sche halve-overwegbomen. rode knip perlichten met bei en gele waar- schuwingslichtenaan te leggen in het begin van 1979. B en w van Borsele schrijven de PvdA raadsleden dat zü, hoewel zij het onno dig vinden in „een paniekstemming te geraken". aan gedeputeerde staten hebben gevraagd om er bij Nederlandse Spoorwegen op aan te dringen de be veiligingsinstallatie eerder aan te leg- SCHOONDIJKE - Dc landbouwp raktijkscholen in Nederland zullen de komende jaren moeten woekeren met de beschikbare accommodatie en het aanwezige personeel. Ir. P. van der Schans, directeur van het landbou- wonderijs in ons land. zei vrijdag middag in Sehoondijke: „De groei van (Slot van pag. li Hij meende, dat de waterschappen, die verantwoordelijk zijn voor het achter liggende gebied, betrokken moeten worden bij het beheer, bij voorbeeld als het. gaat om het. stellen van regels voor het sluiten van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde Dijkverhogingen Over de voortgang van de dijkverho gingen in Zeeland zei de heer Geluk op nieuw, dat zowel langs de Wcster- schelde als langs de Oosterschelde ver tragingen zijn opgetreden. „Het tempo dreigt verloren te gaan", zei hij. Hij meende, dat buitenstaanders geen idee hebben van de problemen, waarmee men bij dijkverzwaringen te maken krijgt en hij wees het verwijt, dat wa terschappen geen oog zouden hebben voor de natuur en het milieu, van de hand. „Eeuwenlang hebben de water schappen terreinen beheerd, die nu als de meest waardevolle gebieden wor den beschouwd, onder andere de zoge naamde inlagen. Wij wensen zulks te blijven doen, niet alleen om water staatkundige redenen, maar ook omdat wij menen, dat het een goede zaak is wanneer de verantwoordelijkheid voor deze terreinen in de regio wordt gelaten", aldus de heer Geluk. Hij ver zette zich tegen een soberder aanpak van de dijkversterkingen langs de Oos terschelde, waarover de laatste tijd opmerkingen gemaakt worden. „Het is nu nog te vroeg om groot alarm te slaan, wat we zeker zullen doen indien het rijk aanstuurt op een ombuiging in het beleid voor deze dijkaanpas- singen". zei de heer Geluk. Over de waterschapsconcentratie in Zeeland zei de voorzitter van de water- schapsbond. dat hij de indruk heeft, dat noch de waterschappen, noch het pro vinciaal bestuur staan te dringen om daar spoed achter te zetten. Hij wilde geen uitspraak doen over de mogelijke gewenstheidvan de concentratie, maar hij merkte wel op. dat een langdurige onzekerheid daarover ongewenst is Bij de studie over verdere concentratie zou naar het oordeel van de heer Geluk een gedegen onderzoek naar verdere uit bouw van al bestaande samen werkingsvormen aanbevelenswaardig zijn. Drs. J H. M. Kienhuis. directeur van de Unie van Waterschappen hield vrijdag voor de algemene verbadering een uit voerige inleiding over een aantal ac tuele kwesties, waarmee de water schappen te maken hebben Hij ging daarin onder meer in op de plannen voor de reorganisatie van het binnenlands bestuur en de daaraan verbonden ge volgen voor de waterschappen. „Het be ste zou zijn, dat de hele opzet van de provinciale schaalverkleining door de nieuwe regering in heroverweging zou worden genomen", concludeerde de heer Kienhuis. „Het ware dan te hopen, dat de ernstige bezwaren voor de water- staatszorg de nieuwe regering mede aanleiding zouden geven de plannen van de regering (voor de vorming van 24 mmi-provincies geheel af te voeren of op zijn minst drastisch te herzien", vond hij. De unie-directeur meende, dat. als toch waterkringen zouden moeten wor den ingesteld indien de bestaande plannen voor de vorming van de mlni- provincies doorgaan, het nu door de provincies uitgeoefende beheer niet naar die waterkringen zou moeten gaan. maar naar bestaande op nieuw op te richten waterschappen Over dc organisatie van het waterk waliteitsbeheer zei de heer Kienhuis. dat het niet juist is de hele water schapsorganisatie aan de voor dat be heer te stellen eisen op te hangen. Hij wees erop. dal op grond van die over weging na de inwerkingtreding van de wet verontreiniging oppervlaktewate ren in een aantal provincies nieuwe waterschappen zijn opgericht, die uit sluitend zijn belast met het waterk waliteitsbeheer. In de praktijk blijkt dal goed te werken. Een splitsing van het zuivcringsbeheer en het overige kwaliteitsbeheer van het water wees de heer Kienhuis van dc hand. Gedeputeerde mr. J F G Schlin- gemann. die zich in het college van gs bezigjoudt met. waterschapsaangele genheden. na vrijdag met een kort, woord afscheid van de water- schapsbond, De heer Schlingemann zei onder meer. dat aan de nu gekozen op lossing voor beveiliging van de OOster- schelde met meer mag worden getornd Hij ging verder in op de problemen rond de dijkverzwaring bij Colijnsplaat en bij Yerseke, waarvoor snel oplossingen moeten worden gevonden. Over de con centratie van waterschappen in Zee land zei de gedeputeerde dat men er rekening mee moet houden, dat het wa terschapswezen voor het platteland „een groot goed" is Ook van dijkgraaf H van Gorsel. die volgend jaar met pensioen gaat. werd afscheid genomen Dc algemene vergadering stelde vrijdag zonder discussie de begroting voor het volgend jaar vast. In het be stuur van de bond werden gekozen drs. R. C. E. Barbé te Hoek. K. J. A. baron Col lot d'Escury te Kloosterzande en de heer G. J. de Jager uit Anna-Jacobapol- der. Tijdens de lunch voerde de com missaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. het woord en 's middags hield dc archivaris van het waterschap Walcheren, de heer M. I'. de Bruin, een korte inleiding over de geschiedenis van de abdij. de scholen zal geen lijke tred kunnen houden met de toename van hel aantal cursisten. Voor praktijkscholen zijn re latief hoge investeringen nodig. De top in de ontwikkeling zal afgevlakt moe ten worden". Ir Van der Schans zei een en ander in de toespraak die hij hield ter gelegenheid van de opening van de nieuwe prak- lijkhal van de landbouwpraktijkschool Prins Willem in Sehoondijke. De direc teur van het landbouwonderwijs stond uitvoerig stil bij de ontwikkelingen in deze sector. „De groei van het landbou wonderwijs lijkt onstuitbaar. Voor her. lopende schooljaar bedraagt die groei voor lagere middelbare en hogere ag rarische scholen respectievelijk 10, 14.5 en 15 procent Het aantal leerlingen van de lagere agarische scholen is in vijfjaar verdubbeld", aldus ir. Van der Schans. Door dit alles zijn de uitgaven voor het' landbouwonderwijs tot ongekende hoogte geslegen. Gemeten naar de hoogte van de uitgaven is de Directie Landbouwonderwijs momenteel de omvangrijkste van het ministerie. „Ui teraard heeft deze toeneming grenzen". En die grenzen zijn. volgens ir. Van der Schans langzamerhand bereikt. Overigens sielde hij vast dat het belang van het praktijkschoolonderwijs zich zeker niet in dalende lijn beweegt, „In ternationaal gezien zijn de praktijk scholen uniek, zowel qua functie als qua vormgeving. Meer en meer dringt in het landbouwonderwijs het bewustzijn door dat de praktijkscholen een onderwijs voorziening vormen, waar we zuinig op moeten zijn en die in gezamenlijke ver antwoordelijkheid gedragen moet wor den", merk te de heer Van der Schans op. Hij voegde er aan toe: „Het recent uit gebrachte rapport mabo-praktijk- scholen kan een startpunt vormen vooi een nauwere samenwerking van de ge meenschappelijke taakstelling. Ook voor de lagere en voor de hogere agrari sche scholen en de leerlingenstelsel en cursussen zullen bestaande overlegp rocedures wellicht moeten worden aan gepast om een zo goed mogelijke aan sluiting tussen school- en praktijk schoolonderwijs te bewerkstelligen" Produkliciteit Over de w aarde van de praktijkscholen zei de directeur landbouwonderwijs: „De praktijkschool in Sehoondijke heeft samen met de scholen in Eede en Enimeloord een sleutelspositie inge nomen hij de verhoging van de produk- tiviteit van de Nederlandse landbouw Als de Nederlandse landbouw efficiënt produceert, als de Nederlandse boer en tuinder een goede naam hebben in dc wereld, als de welvaart is verhoogd doordal hij vermindering van het aan tal agrarische beroepsbeoefenaren, dc landhouwproduktie per man werfd verhoogd, dan is dal in belangrijke male te danken aan de scholen in Eede Enimeloord en Sehoondijke". Ir. Van der Schans stelde verheugd vasl M. J. LEENHOUTS: drijfstak voor legio moeilijkheden en eker in Zeeland Met grote kapitaals- VAKBEWEGING MOET werken als de gedeeltelijke afsluiting van de Oosterschelde voor de deur. zul- VOORDEEL VAN SCHOLING INZIEN SCHOONDIJKE - De Zeeuwse werkge vers in de bouw' (Verenigd in de N'VOB) vinden het onbegrijpelijk dat de bouwbonden zich distantiëren van de actie 'vakmanschap', die de werkge vers optouw hebbengezet. Volgens de werkgevers is het noodzakelijk dat de jeugd op dit moment wordt gewezen op dc mogelijkheden in de bouw. De werkgevers hopen, via de actie, iets te kunnen doen aan het schrijnend tekort aan vakbekwame mensen in deze be drijfstak. Vrijdagmiddag, bij de opening van de nieuwe praktijkhal van de landbouwp raktijkschool in Sehoondijke stelde de woordvoerder van de NVOB. M. J Leenhouts nog eens „Een kleine ople ving in de bouw, zoals die het laatste jaar heeft plaatsgevonden, stelt de be ien deze voorlopig niet minder worden Daarom hebben de werkgevers in de bouw besloten hieraan iets te doen De heer Leenhouts vertelde op welke wijze men de zaak aan wilde pakken: „Alle reerst willen we natuurlijk trachten niet-inzetbare mensen middels her- en bijscholing inzetbaar te maken. En ver der willen we de jeugd stimuleren een bouwberoep te kiezen, zodat de toe komst gewaarborgd is.' De heer Leenhouts meende dat de actie niet alleen een zaak is van de werkge vers, maarzekerook van de werknemers en hun vertegenwoordiging- de bonden. „Het is voor ons dan ook onbegrijpelijk dat deze pure bouwmensen zich distan tiëren van de actie We lazen in de krant dat bouwbondvoorzitter Buys in Oosi- Souburg heeft gezegd dar de werving van jongeren voor de bouw onverant woord is Meneer Glas zegt namens de federatie hout- en bouwbonden dood leuk dat de werknemers hun medewer king aan de actie niet zullen verlenen. Waarom0 Onzekerheid? Natuurlijk kan het bouwbedrijf geen langdurende ga ranties geven, maar welke bedrijfsiak kan dat vandaag de das wel Onderbezet De heer Leenhouts voegde er aan toe: „Zelfs bij een teruggaande bouwmarkt zal er voor degenen, die een bouwbe roep kiezen en zich voorzien van vol doende vakbekwaamheid. ook in de toekomst werk zijn. Het vakbekwaam arbeidspotentieel is zwaar onderbezet en veroudert snel- Alle reden om nu het licht op groen te houden, zeker voor de jeugd." Met klem ontkende de lieer Leenhouts dat de werkgevers 'door de nood gedre ven besloten hebben een actie re slui ten „Alsof niet al tijden door de werk gevers gewezen is op de noodzaak vak bekwaam personeel op te lelden. Jaren achtereen al waarschuwden wij dar er een schrijnend tekort zou ontstaan als men er niet tijdig iets aan zou doen Ruim een jaar geleden, bij de inge bruikname van de kerk in Groede. stelde ik het tekort aan vakmensen aan de orde.' De heer Leenhouts sprak de hoop uit dat de vakbeweging zal inzien dat scholing en de daarmee te ver krijgen vakbekwaamheid voor jongeren ook in de bouw een goede zaak is. zelfs al zou er het risico van werkloosheid in de toekomst aan vastzitten De heer Leenhouts: „Het verleden heeft bewe zen dat goed geschoolde bouwvakkers dikwijls gemakkelijk aan het werk kun nen in andere bedrijfstakken en dat is zeker te verkiezen boven niets doen. Bovendien zal een en ander de moge lijkheden en de slagvaardigheid van onze bedrijfstak ven goede komen, zodat het in tijden van overspanning niet di rect nodig is om arbeid weg te geven aan buitenlanders, terwijl in eigen land nog werklozen zijn De heer Leenhouts voerde in Sehoon dijke hei woord namens het aanne mingsbedrijf Leenhouts. dat de derde praktijkhal van dc landbouwpraktijk school bouwde Biljartwedstrijd Rijkspolitie GOES - Vrijdag 25 november houdt de rijkspolitiesportvereniging 'Luctor'. district Middelburg, voor haarleden en oud-leden een biljartwedstrijd. Deze wedstrijd wordt gehouden in café Baarends in Goes en begint om 10.00 VLISSINGEN - De Psoriasis vereni ging afdeling Brabant en Zeeland, houdt op dinsdag 22 november een in formatie-avond in het 'Nederlands Kof fiehuis' aan de Markt le Middelburg. Twee sprekers zullen uitgebreide inlich tingen over en voor de psonasispatiën- ten geven: dr J.C.M. Grosfeld, derma toloog. praat over de ervaringen met, de behandeling van psoriasispatiënten. enheer C.M.J Lambermont. hoofd maatschappelijk werk en bijstand-ver lening. spreekt over 'de sociale en maat schappelijke mogelijkheden voor een psoriasispatiënt.' De informatie-avond begint, om 20 00 uur. Psoriasis is een niet besmettelijke, erfe lijk gebonden huidziekte, die wordt ver oorzaakt door een te snelle deling van de opperhuid. De huidziekte kenmerkt zich door rode schilferende plekken op de huid (psoriasis is afgeleid van het Griekse woord psorié. wat 'schub' bete kent). Psoriasis wordt wel de 'verzwegen volksziekte' genoemd Naar schatting 200.000 mensen lijden aan deze huidkwaal Psoriasis bevindt zich. stelt de vereniging, in een onnodige 'taboe sfeer. Men spreekt zelfs van „onnodige discriminatie door de maatschappij" De informatie-avonden zijn dan ook be doeld psoriasis patiënten over hun ei gen huidaandoening voor te lichten, omdat zij er zelf vaak niet veel van we ten. en om te trachten psoriasis uit die taboesfeer te haien Psoriasis is. op dit moment, nog niet te genezen Wel zijn er behandelingsme thodes die een tijdelijke geneeskrach tige werking opleveren, psoriasis patiënten reizen vaak naar Ein Bokek in Isrel. waar het zonlicht over een der mate hoeveelheid ultraviolette straling beschikt, dat dit ln samenspel met het zoute water van de Dode Zee ge neeskrachtig werkt Andere methoden zijn onder meer be- stralings-therapieën. yoga. acupunc tuur en iranscedente meditatie Yoga en iranscedente medidatie zijn. zo zegt de vereniging, er uitsluitend op gericht de geestelijke stabiliteit van de patiën ten te bevorderen. dat de uitbreiding van het aantal leer lingen van agrarische scholen niet aan Zeeland is voorbijgegaan. Hetlijkterop zo meende hij, dat naast. Goes. Sehoon dijke v.reer een levensvatbare middel bare agrarische school kan worden „Het blijft te betreuren", vond ir. Van derSchans, dat grote delen van Zeeland verstoken zijn van lager agrarisch on derwijs. De Zeeuwse landbouworgani saties hebben dan ook een goede beslis sing genomen toen zij aan het. LEI vroe gen de mogelijkheden te ondereoeken van vestiging van lager agransch on derwijs buiten Kapeile. Het resultaat van deze studie verdient onze aandacht en belangstelling. Daarbij zullen de ri sico's van te kleine schooleenheden na tuurlijk moeten worden voorkomen". Tot slot keek ir. Van der Schans nog even over de landsgrenzen heen: „In uw meest stoutmoedige momenten doemt voor u het beeld op van een Europese schooL Binnen de budgetaire mogelijk heden. de gestelde prioriteiten en de ontwikkeling van het Europees land bouw- en onderwijsbeleid zou er in de komende tien jaar best iets van deze ge dachte verwezenlijkt kunne worden". Tractor De directeur landbouwonderwijs zette zich. later op de middag, in het zadel van een 225 pk traetor. die een 7-scha- rige ploeg voorttrok. Daarmee reed ir. Van der Schans door een paieren 'muur'. Op die manier opende hij de nieuwe praktijkhal (40 bij 65 meter met een totaalopperv lakte van 2600 vierkante meter). De genodigden kre gen in de nieuwe hal (de derde van de school) een interessante show vooi^e- sxchoteld. Er werden ploegende paar den getoond, maar ook oude tractoren uit het begin van deze eeuw. Voorzitter A. de Fey ter had .eerder op de middag, in zijn welkomstwoord de ge schiedenis nog even de revue laten pas seren. In 1960 telde de school 309 leer lingen. In '68 waren het er al ongeveer 1800 In 1970 volgde de uitbreiding en nu. in '77. werd de bouw van een derde praktijkhal harde noodzaak om de bijna 3000 cursisten op te kunnen vangen. „De school is niet meer weg te denken uit. de landbouwwereld". vond de heer Dc- Feyter. Burgemeester A. Schipper van Oostburg stelde vast dat de ontwi- keling in de landbouw adembenemend is geweest. Hij noemde de toename van het aantal leerlingen in het landbou wonderwijs een verademing. In dit ver band wees burgemeester Schipper op de problemen rond de scholengemeen schappen en de moeiliukheden bij het kleuter- en basisonderwijs. In die on derwijssectoren ui West-Zeeusch- Vlaanderen wordt men geconfronteerd met een voortdurende afname van het aantal leerlingen. „De rapporten be nauwen ons. Ik constateer dat samen werking nodig zal zijn. Enkele scholen zullen zelfs moeten worden opgeheven. Dat is toch wel een schril contrast met het agrarisch onderwijs", aldus Oost- burg's burgemeester. ZLM-vooratter A. J. G Doeleman vond dat, de ontwikkeling in de landbouw goed begeleid is door het onderwijs. „Het onderwijs is erb belangrijk voorde landbouw. En door goede samen werking kan er heel wat tot stand ko men" De heer Doeleman toonde zich verheugd over de mededeling van ir. Van der Schans dat het ministerie wil bekijken of er nog plaats is voor een la gere landbouwschool. De praktijkhalien hebben sinds vrijdag nu ook alle drie een naam. Voorzitter De Feyter onthulde ze: Nortscure. Pel- kescure en Boesccure. Het zijn namen, ontleend aan de geschiedenisboekjes. ADVERTENTIE MAASAIR B.V. - THOLEN Ampèrestraat 1. Postbus 24. Telefoon (01660)21 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 7