ng PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LIJMPOGING CDA- PVDA NIET GELUKT TSJECHISCHE REL RIDDERKERKSE KINDEREN Zwaargewonden bij treffen politie-RAF Brouwershaven herdacht feestelijk de vierhonderdste geboortedag Jacob Cats Beraad suggestie Terlouw: 7-7-1 en justitie en drie staatssecretariaten voor D'66 EUROPA MEUBEL Politie beschuldigd van mishandeling IN AANWEZIGHEID VAN PRINSES BEA TRIX Jjmtlïjn j DEMONSTRATIE IN DORTMUND VOOR MEER KERNCENTRALES oep 220e jaargang no. 260 00r Vrijdag 11 november 1977 PASPOORTSTRAAT TCl 01«44>^60 Omdat u niet elke dag meubelen koopt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het voorstel over de personele samenstelling van het nieuwe kabinet, dat infor mateur prof. Van der Grinten donderdagmorgen voorlegde aan de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66, heeft niet geleid tot een herstel van de breuk tussen PvdA en CDA. De PvdA heeft het voorstel verworpen omdat CDA-leider Van Agt terug zou moeten komen op het ministerie van justitie. CDA en D'66 gingen akkoord met het voorstel, al hadden beide fracties enkele elementen graag anders gezien. D'66- fractieleider Terlouw heeft bij de infor mateureen voorstel ingediend omuitde problemen te komen. Dat voorstel gaat uit van een zetelverdeling volgens de 7-7-1-formule (zeven PvdA-ministers, zeven CDA en een D'66). D'66 zou dan de post justitie moeten krijgen. Als com pensatie voor het laten vallen van een ministerspost zou D'66 drie staatssec retarissen moeten leveren, zoals bij het eerste kabinet-Den Uyt De PvdA blijft op het standpunt staan dat er over de zetelverdeling niet meer onderhandeld kan worden. Men wil in PvdA -kring geen verantwoordelijk heid meer nemen voor eindeloze on derhandelingen over de zetelverdeling. Als minimale procedurele voorwaarde moet de informateur het D'66-voorstel tot het zijne maken. Men wijst er bij de PvdA op dat met het D'66-voorstel het eerder bereikte akkoord over de 7-7-2- verd.eling weer van de plaat wordt ge poetst Bij het CDA heeft men moeite met het voorstel omdat Van Agt niet op justitie zou komen. In CDA-kring vindt men drie zaken (Van Agt niet op justi tie, Andriessen niet op economische De HTS in VLisdngen begint met een opleiding bouwkunde. vorderen mogelijkheid, goederen van particulie- i| ren te vorderen kloof Het RPCZ lager- en vc PAGINA 15 tekort 8 Het financieringstekort van de overheid I kan volgens minister Duisenberg niet verder stijgen. Piet Vonck vreest alleen de Belgen in de Heidecross. hoofdklas tf- 'V toeren Jan Akkerman gaat weer met een 1 groep toeren; Radio-en televisieprog- H ramma's; Strip. krediet zaken, en Andriessen en Kruisinga niet beiden in het kabinet) te gortig. Van der Grinten sloot met zijn voorstel nauw aan bij een voorstel dat Van Agt vorige week donderdagnacht aan for mateur Den Uyl deed. Omd at er op basis van dat voorstel geen overeenstemming te bereiken viel, gaf Den Uyl zijn forma tie-opdracht terug. Van der Grinten kwam nu weer met het voorstel dat Van Agt minister van justitie zou moeten worden, de ARP'er Aantjes zou bin- De twee kinderen Bon (links) Jan, (rechts) Rik met een windbuks. nerüandse zaken krijgen. De PvdA zou volksgezondheid en milieuhygiëne krijgen in ruil voor CRM. Klok terug Volgens PvdA-fractieleider Van Thijn bevatte het voorstel van de infor mateurgeen aspecten „dieniet al in een eerder stadium door ons omstandig onder ogen zijn gezien en verworpen". „Door met name terug te komen op ae bezetting van het departement van jus titie breekt u in feite het in denacht van 24 oktober zo moeizaam bereikte ak koord weeropen, daarmee de klok weer enige weken terug zettend", aldus Van Thijn in zijn brief aan Van der Grinten. In die nacht werd tussen Van Thijn en Van Agt onder meer afgesproken dal Van Agt naar binnenlandse zaken zou gaan. Den Uyl verwijst hiernaar in zijn donderdag gepubliceerde eindverslag aan de Koningin. Van der Grinten volgt in zijn voorstel het idee van Den Uyl dat Lubbers op economische zaken zou komen en niet Andriessen, die zich onder meer heeft verzet tegen het akkoord over de ver- mogensaanwasdeling en de sociaal- economische paragraaf uit het re geerakkoord. Over justitie schrijft Van der Grinten dat deze post ..moet worden vervuld door de heer Van Agt, waar het CDA uitdrukkelijk heeft gesteld dat het zal wensen dat de heer Van Agt dat de partement zal beheren". De informateur noemt het moeilijk aan vaardbaar dat de eerste representant van een der partijen (Van Agt) voor een bepaalde post door de andere partijen zou worden afgewezen. „Dit klemt te meer wanneer het een zetel betreft die in onderlinge overeenstemming aan deze partij is toegewezen. Het onaan vaardbaar verklaren houdt in. dat van werkelijk onderling vertrouwen nauw elijks meer kan worden gesproken", al dus Van der Grinten in de toelichting op zijn voorstel. De informateur heeft de ruil volks gezondheid en milieuhygine tegen CRM voorgesteld, omdat het voor de regeling van het abortusvraagstuk volgens hem gewenst is dat justitie en volksgezondheid worden bezet door personen van verschillende politieke AMSTERDAM De schietpartij in Amsterdam richting. PvdA en CDA. AMSTERDAM - Drie Am sterdamse politiemannen en twee, waarschijnlijk tot de Rote Armee Fraktion beho rende Duitse terroristen zijn donderdagavond bij een schietpartij in Amsterdam-Os dorp gewond geraakt. De Duitsers zijn met zware ver wondingen in een ziekenhuis opgenomen. De schietpartij gebeurde donderdag- RIDDERKERK- De ouders van de 13- jarige Rik en de 15-jarige Jan Bon uit Ridderkerk beschuldigen de Ridder- kerkse politie ervan, dat zij hun kinde ren hebben mishandeld, sexueel mis bruikt, drie weken lang hebben vast gehouden en fascistisch hebben geïndoctrineerd. Terwijl dat zou zijn gebeurd, waren de ouders in Tsjechoslowaki je. De moeder van de jongens is van Tsjechische ko maf. Haar oudste zoon heeft de Tsjechi sche nationaliteit, en haar man is han delsagent voor dit Oosteuropese land in ons land. De ouders hebben contact opgenomen met de Tsjechische am bassade omdat ze hier 'overal onbe schoft' zouden zijn behandeld. De Tsjechische ambassadeur in ons land heeft bij de Nederlandse regering geïnformeerd naar de behandeling van de twee kinderen. De zaak heeft in Tsjechoslowakjje grote aandacht gekregen. De televisie be steedde er zendtijd aan. en het com munistische partijblad Rude Pravo be schuldigt de Ridderkerkse politie van 'fascisme'. Volgens de familie Bon ko men vandaag Oosteuropese journalis ten naar ons land om de zaak te ver slaan. Rude Pravo ziet „in deze zaak het bewijs van de hypocrisie van de Nederlandse regering, die op de conferentie in Bel grado de Tsjechoslowaakse regering be schuldigt van schending van rechten van de mens". Het blad meent dat de zaak-Bon de verhoudingen t ussen beide landen opnieuw slechter maakt Overtrokken Volgens commissaris J. van der Steege van de Ridderkerkse politie is de hele zaak sterk overtrokken. Volgens hem werd op 12 oktober door twee vrouwen aangifte gedaan. Een van hen had een kogeltje in haar voorhoofd gekregen, de tweede een in haar rug. Bij de door de vrouwen opgegeven plek vond men de 13-jarige Rik, die toegaf dat zijn broertje Jan met een windbuks had ge schoten. De twee jongens zijn toen meegenomen naar het bureau, waar ze werden ver hoord door mevrouw Keijzer van de kinderpolitie. „Een windbuks en een luchtdrukpistool werden in beslag ge nomen", aldus de heer Van der Steege. „De jongens werden even voor zes uur gearresteerd. Om een uur of tien is Rik teruggebracht. Om half elf hebben we die tante gebeld, en Jan was zo om elf uur thuis. Die zondag daamakwamen om een uur of vijf de twee jongens met een brief van hun vader", zo vertelt hij. Volgens de commissaris stond in de brief dat tijdens de afwezigheid van de ouders de twee kinderen waren gekid napt en ontvoerd „De jongens zeiden dat ze niet naar huis terug mochten We hebben gebeld met de vader en die zei dat het klopte en dat hij de jongens niet terug wilde voor er was uitgezocht wat er nu was gebeurd". „We hebben de kinderen toen bij een particulier ondergebracht. Later werd weer met de heer Bon gesproken, maar die zei dat hij de raad van de politie niet nodig had. Toen heeft mevrouw Keijzer hem erop gewezen dat de Raad voor de Kinderbescherming in Rotterdam zou worden gewaarschuwd. De jongens zijn toen via de raad op maandagavond de 17e opgevangen in een gezin buiten de gemeente". Ambassade Jan en Rik bleven bij dat gezin tot 27 oktober. In die tussentijd vond een in tensieve gedachtenwisseling middels brief, telefoon en telex met de heer Bon plaats. De politie stond daarbij op het standpunt dat hij, als hij zijn kinderen terug wilde, bij de Raad voor de Kin derbescherming moest zijn. Op 27 oktober waren de kinderen weer op het politiebureau van Ridderkerk. Volgens de politie zou Bon toen an dermaal hebben gezegd dat de kinderen moesten blijven. „De volgende dag kwam de moeder ze echter ophalen, omdat ze moesten praten met iemand van de Tsjechische ambassade. De heer Bon heeft nog wel gebeld om te zeggen dat ze die avond weer zouden worden teruggebracht, maar we hebben ze niet meer gezien", aldus de politieman. Mevrouw Bon; „Toen we terugkwamen uit Tsjechoslowakije, is mijn man met de kinderen naar de politie gegaan om dat hij die en wilde weten wat er was gebeurd. De politie heeft toen de kinde ren gehouden, terwijl mijn man ergens anders met hem praatte". Bon: „Wat wil je. Ik kreeg zo'n gorilla naast me, en de politie wilde niet zeggen water met de kinderen was gebeurd". Het echt paar Bon zegt dat het vanaf dat mo ment niet wist waar de kinderen naar toe waren gebracht. avond rond elf uur. toen de politieman nen probeerden een verdachte auto. die al enige tijd gevolgd werd. aan te hou den. De mannen stonden op het mo ment van de arrestatie bij een telefoon cel aan de Pieter-Callandlaan. Zij wer den in schijnwerperlicht gezet. Tijdens de schietpartij die daaro'p volgde, heb ben ze granaten gegooid. De Amsterdamse politie is er zozeer van overtuigd dat het hier om terroristen gaat dat de zaak direct aan het minis terie van justitie in Den Haag is overge dragen. Vanmorgen geeft de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. Mes- schaert een persconferentie waarop meer bijzonderheden over de arrestatie van de Duitsers gegeven zullen worden. De verwondingen van de politieman nen - allen rechercheurs - vallen vol gens de politie mee. Een isgewond door de scherven van een handgranaat, een kreeg een schotwond in de linkerarm en de derde werd getroffen door een schampschot in de rechterheup. De twee gewonde terroristen zijn er ern stiger aan toe- Een van hen zou in le vensgevaar verkeren. De schietpartij deed zich voor op de hoek van de Pieter Calandlaan en de Domela Nieuwenhuisstraat in Am sterdam-West toen de politie een rode auto met Duits kenteken wilde aanhou den. De auto was al enige tijd gevolgd. Zoals bekend werd na de schietpartij in Utrecht, gezocht naar een rode Duitse auto. die in verband werd gebracht met de ontkomen RAF-terroiisten. Alle ge wonden zijn vannat overgebra cht naar het Siotervaartziekenhuis.. De iden titeit van de gewonde terroristen was afgelopen nacht nog niet bekend. Zij waren in het bezit van vervalste papie ren WASHINGTON-JERUZALEM - Presi dent Carter heeft donderdag gewaar schuwd dat het Midden-Oosten oip de drempel staat van het opnieuw uitbre ken van vijandelijkheden op grote schaal, maar hij meent tevens dat Is raël niet moet worden veroordeeld vanwege zijn bombardementen op Pa lestijnse nederzettingen in Libanon. Schrijven en solliciteren Een veel gehoorde klacht is week opnieuw naar bui ten gekomen: sollicitatiebrie ven zijn dikwijls in slecht Ne derlands geschreven. In een recente publikatie van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond wordt betoogd dat taal- en stijl-, fouten in sollicitatiebrieven van jonge academici geen uitzondering zijn. Dat leidt er nogal eens toe dat dergelijke epistels zonder meer terzijde worden gelegd: waarom zou men in nader over leg treden met jongemensen die blijk geven van een slechte taalbeheersing? Ieder die sollicitatiebrieven onder ogen krijgt, kent dit verschijnsel: taalfouten, slordigheden, doorhalingen, verbete ringen. een slechte indeling en wat niet aL In een dergelijke situatie vraagt de ontvanger zich vaak verbaasd af of de schrijver van zulk een brief er wel aan heeft gedacht dat zijn epistel een eerste toetssteen is. Schrijven is namelijk een vorm van menselijk gedrag en daarop wordt men bij sollicitaties mede beoordeeld. Het gaat immers om een eerste presentatie: „Hier ben ik en zo zie ik er uit" Als die presentatie slordig is en op slecht taalgebruik duidt, is er bij de ontvanger neiging om kortweg te een slordige Osdorp. Agenten houden gewapend met karabijn de wacht bij de plaats waar een collega van hen even tevoren gewond raakte, de bloedsporen zijn duidelijk te zien RECHERCHEUR AMSTERDAM GEWOND DOOR GRANAAT We, erd er vroeger meer aandacht aan het schrijven van goede sollicitatiebrie ven besteed? Onlangs hoorden we van een mevrouw, de tachtig gepasseerd, een ervaring, tekenend voor de geest van de tijd waarin zij jong was. Zij had de lagere school met goed gevolg door lopen en bezocht voor voortgezet on derwijs een avondschool, toen haar va der in de krant een advertentie zag voor een functie, die hem wel leek voor zijn dochter. Hij pakte pen en papier en schreef een model sollicitatiebrief in zijn eigen karakteristieke handschrift met als gevolg dat de dochter vooreen be zoek aan het bedrijf werd uitgenodigd. Zij werd aangeno men - een kantoor functie - maar na een paar dagen kwam de chef met haar brief aanzetten, ver geleek die met haar eigen handschrift en zei droog: „In die brief had je zo'n mooie hand van schrijven, vreemd dat die in een paar dagen sterk veranderd is." De oude mevrouw van nu kan nog kwaad worden op haar vader van toen: in die dagen gold als enige norm de maatstaf van de oude generatie en die werd zo nodig de jongeren zonder vooroverleg dwingend opgelegd. Het is overigens de vraag of de brief er - qua taalgebruik - wel anders had uitgezien als het meisje in kwestie zelf als schrijfster was opge treden: het taalonderwijs in die dagen was vooral gericht op de toekomst van het kind als volwassene en niet op het eigen kinderlijke heden. Al vrij vroeg op de lagere school leerde men ernstige sollicitatiebrieven schrijven. Zjïl daarin niet mede een verklaring van het verschijnsel 'slordig schrijven'? De jongeman of -vrouw die een sollicita tiebrief opstelt, is zich er vaak niet van bewust met dit stuk in een wereld te komen, waar de taal als een andersoor tige communicatievorm wordt be schouwd dan bijvoorbeeld het geval is in zijn bestaan als student, scholier of gezinslid. In het bedrijfsleven gaat het om een maatschappelijk-functioneel taalgebruik: er moet precies worden geformuleerd, misverstanden dienen te worden uitgesloten en zakelijkheid is een verdienste. Dat nu realiseren zich jonge briefschrijvers niet altijd, zeker niet wanneer er tijdens de vooropleiding weinig aandacht is besteed aan deze maatschappelijk-functionele taalbe heersing. Zo zijn er jonge mensen, die complete taalvirtuozen zijn in hun eigen kring, maar die volstrekt hulpeloos blijken zodra zij zich van een taalge bruik moeten bedienen dat bijvoor beeld in hetbedrijfisleven normaal is. Er komt nog bij dat het schrijven van brie ven in het verleden even vanzelfspre kend was als het nu ongewoon is. Een veelgehoorde opmerking: „Waarom brieven schrijven als er telefoon is?" In dit opzicht werkt dit apparaat-hoe nut- i tig ook - cultuurverarming in de hand. Het schrijven van brieven is een kunst is het hanteren van de taal in een ge schreven dialoog en betekent tevens voor de schrijver een gesprek met zich zelf En tenslotte is schrijven de eindfase van het denken, behoort het althans te zijn. Een vermaard aforisticus uit de ne gentiende eeuw noteerde eens dat er mensen zijn „die denken om te schrijven en mensen die schrijven om niet hoeven te denken." Misschien behoren som mige sollicitanten uit deze tijd tot de laatste groep. Ze zullen met schade en schande wijs moeten worden. "CATS WAS GEEN GROOT STAATSMAN" BROUWERSHAVEN - In aanwezig heid van prinses Beatrix is in de Nico- laaskerk te Brouwershaven don derdagmiddag de 400ste geboortedag van Jacob Cats herdacht. Tijdens de sfeervolle bijeenkomst in de geboorte plaats van 'Vadertje' Cats werden twee kanten van de beroemde Gouden- Euwer belicht: zijn staasmanschap en zijn kwaliteit als literator. De her denkingsbijeenkomst vormde het sluitstuk van de activiteiten, die dit jaar in het kader van 400ste geboorte dag van Cats in Brouwershaven op touw zijn gezet. Onder de talrijke genodigden waren be halve prinses Beatrix en haar particu lier secretaresse mejuffrouw M. H Wol ter, minister mr. H. W. van Doom van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de Belgische ambassadeur in Ne derland mr. Lodewijck. commissaris van de koningin dr C. Boertien en ver tegenwoordigers van de algemene con ferentie der Nederlandse letteren. Na een welkomstwoord van burgemees ter C. Slabbekoom van Brouwershaven hield prof. dr. A. Th. van Deursen, die verbonden is aan de faculteit der lette ren van de Vrije Universiteit in Am sterdam een inleiding over de raadspen sionaris Jacob Cats. Hij constateerde dat Jacob Cats met tot de grote Neder landse staatslieden behoort .Cats miste daar de allure voor Het vaderland is nooit van hem afhankelijk geweest Er valt, populair gezegd, geen spannend jongensboek over hem te schrijven, al vond Cats zelf van wel. Want toen hij in 1651 ontslag nam als raadspensionaris keek hij terug op de "bovenmenselijke taak. die hij toch met goed resultaat had weten te verullen" Cats beschouwdde het raadspeniona- risschap als "een gevaarlijke en ha chelijke zaak", aldus prof. Van Deursen Hij vertelde verder hoe Cats zijn werken schetst aan elke eisen een staatsman moet voldoen: hij moet een regent zijn. geboren om leiding te geven aan de kleineren in de maatschappij: hij moet niet te begaafd zijn. omdat hij anders boze plannen zou weten door te druk ken hij moet niet te jong zijn en hij moet niet te snel besluiten nemen want. zo schreeg Cats, ..de wijsheid wandelt met bedaagde tred" Maar de opvatting van Cats moet het land bestuurd worden door wijze, rustige, bezonnen - en dus bejaarde - mannen, die zich niet haas ten belissingen te nemen en die het ■'Slot. zie pagina 7 kolom 5) Prinses Beatrix' werd bij haar aankomst in Brouwershaven verwelkomd door de veertienjarigw Jacqueline Kuijper. die een boeket bloemen aanbood. DORTMUND (AP) - Ongeveer 40.000 le den van vijf grote Westduitse vakbon den hebben donderdag in een stadion in Dortmund gedemonstreerd voor de bouw van meer elektriciteitscentrales die moeten 'draaien' op steenkool of kernenergie. In West-Duitsland behoren de vakbon den tot de krachtigste steuners van bet kem-programma der regering zeggend dat als een vertraging in de uitvoering der plannen intrad, dit betekend dat vele duizenden mensen zonder werk zouden komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1