PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA HEEFT PROBLEMEN MET MINISTERSPOSTEN Ruime zege voor Arron In aantal Zeeuwse gemeenten in 1978 mogelijk minder gesubsidieerde bouw adria Beloning uitgeloofd in zaak-Caransa Kandidaat-ministers Kandidatuur van Andriessen struikelblok 9 CONCORD SKI' IN DIENST als het om auto's gaat Wc-ioOS PAGINA 11 220e jaargang no. 252 Woensdag 2 november 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100 20440 AMSTERDAM (ANP) - De hoofd-officier van justitie in Am sterdam heeft een beloning- van 25.000 gulden uitgeloofd voor degene die de politie op het spoor van de ontvoerders van de Amsterdamse zakenman en miljonair Maurits Caransa kan bren gen. Gevraagd wordt om aanwijzingen of inlichtingen die kunnen leiden tot de aanhou ding, althans het bekend worden van de dader ofdaders. Men wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Amsterdamse politie. teL 020-752260 of752468 dan wel met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Het blijft intussen angstig stil rond de ontvoering van Caransa. Voor zover bij de Amsterdamse politie bekend, hebben de ontvoerders nog steeds niets van zich laten horen. Het rechtsonderzoek heeft ook nog geen enkel aanknopingspunt op geleverd Inmiddels blijven nog steeds telefonische eisen bij kranten binnenkomen Alle houden het op vrijlating van de in Nederland gevangen gehouden Duitser Knut Folkert. De Amsterdamse politie beschouwt deze tips echter als waardeloos, al worden ze wel allemaal nagegaan. DEN HAAG - Opgewekt slapte de heer Gaay-Fortman demissionair minister van binnenlandse zaken en van justitie, kandidaat van het CDA voor justitie naar buiten nadat hij dinsdag-namiddag besprekingen had gevoerd met kabinetsforma teur Den Uyl. DEN HAAG (ANP)-In de drie bij de format ie betrokken fracties (PvdA. CDA en D'66l circuleerde dinsdag het volgende totaaL-overzicht van kandidaat- ministers: waarover tot gisteravond laat druk werd onderliandeld: Partij van de Arbeid Premier en minister van algemene zaken: Den Uyl (gaat oven buitenlandse zaken: Van der Stoel (gaat oven Financiën: Duisenberg (gaat over) Onderwijs en wetenschappen: Van Kemenade igaat oven Defensie: Stemerdink (gaat over) CRM: Meijer (oud-staatssecretaris CRM-nu kamerlid PvdA) Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening: Schafer loud-staatssecretaris volkshuisvesting en nu kamerlid PvdA) Christen-Democratisch Appel (CDA) Binnenlandse zaken en vice-premier: Van Agt (oud-minister van justitie en nu CDA-fractievoorzitter in tweede kamer) Justitie: De Gaay Fortman mu minister van binnenlandse zaken en justitie) Economische zaken: Andriessen (OUd-KVP-fractievoorzitter in tweede ka- Sociale zaken: Boersma (gaat over) Landbouw en visserij: Kruisinga (oud-CHU-fractievoorzitter in tweede ka mer) Volksgezondheid en milieuhygiëne: Mevrouw Gardeniers-Berendsen (Thans CDA-kamerlid) Ontwikkelingssamenwerking Lubbers (thans minister van economische za ken) Democraten '66 Verkeer en waterstaat: Zeevalking (oud-staatssecretaris van justitie en nu kamerlid) Wetenschapsbeleid: dr Ir. w. J Beek. thans voorzitter van de directie van Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam. tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Binnen het CDA zijn dinsdag grote problemen ontstaan over de bezetting van de ministersposten in het nieuwe kabinet-Den Uyl. Die spitsen zich toe op de persoon van mr. Frans Andriessen, die CDA-Ieider Van Agt graag op economische zaken zou zien. Zowel bij sommigen in het CDA als bij formateur Den Uyl stuit die kandidatuur van de KVP-leider echter op grote bezwaren. Hel verzet tegen Andriessen komt voort uit diens afwijzing van het in de incident minimumloon geen vernieuwing Verkiezingen in Suriname brachten geen vernieuwing. PGAINA 7 kabinetsformatie tot stand gekomen sociaal-economische akkoord. Die af wijzing maakt hem, zo zegt men, moei lijk aanvaardbaar voor de belangrijke post van economische zaken. Vooral in AR-kringen is men gevoelig voor het argument van de PvdA dat de benoe ming van Andriessen het homogene ka rakter van de sociaal-economische driehoek in het kabinet zou bedreigen. Van Agt daarentegen zou liever An driessen op economische zaken zien dan Lubbers, omdat Andriessen beter het gevecht met de „zwaargewichten" Den Uyl, Boersma en Duisenberg aan kan. Door deze problemen is Van Agt er niet in geslaagd aan de formateur zijn vol ledige lijst, met ministerskandidaten voorteleggen Op het lijstje dat Van Agt dinsdagmiddag aan Den Uyl overhan digde prijkten alleen de namen van De Gaay Fortman sr. (voor justitie). Van Agt. zelf voor binnenlandse zaken, Boersma voor sociale zaken en CHU- leider Kruisinga voor landbouw en vis serij. Tot dinsdagavond laat was de CDA-top bijeen in een Haags etablissement om zich te beraden over de gerezen proble men. Naar verluidt zou een uitweg uit die problemen gevonden kunnen wor den dooreen ruil met de PvdA. Andries sen zou dan de nu noe aan de PvdA (Stemerdink) toebedeelde post van de fensie moeten knjgen. terwijl de so cialisten opnieuw voor ontwikkelings samenwerking danwel volksgezondheid en milieuhygine m aanmerking zouden komen. Pront. Minister Lubbers, door Van Agt op ontwikkelingssamenwerking gedacht, komt in dat geval weer op zijn oude post economische zaken terug. De in PvdA-kringen geliefde minister Pronk zou dan opnieuw ontwikkelingssa menwerking mogen beheren. Den Uyl heeft dinsdag wel alvast een begin gemaakt met het horen van de kandidaten voor ministersposten die niet langer omstreden zijn. Een kleine verrassing was het feit dat hij minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken vroeg om minister van justitie te worden. De Gaay Fortman - die altijd al een voorliefde voor dat departement heeft gehad - sprak ongeveer eën uui met Den Uyl over de inhoud van zijn portefeuille. Zij werden het echter nog niet eens. Een probleem is onder meer de taakver deling tussen de minister en zijn (PvdA-)staatssecretaris. De Gaay Fortman zei dat over de invulling van de taken op justitie nog een vervolg-ge- sprek zal plaatsvinden. De Gaay Fortr Slot zie pagina 3 kolom 5) Dr. ir. Beek. de kandidaat-minister van D'66 voor wetenschapsbeleid. boulevard sluiting Omwonenden sloopbedrijf i pleiten voor sluiting. veto gevaar Ajax-trainer Civic: gevaar dreigt dat we achter komen, en wat dan? omroepen MOSKOU (AFP/REUTER/UPI) - Het Russische supersoni sche verkeersvliegtuig Toepolew 144 heeft dinsdag zijn eerste wekelijkse vlucht op de lijn tussen Moskou en Alma Ata in Kazakstan gemaakt. De afstand van 4.000 kilometer werd door de Russische te genhanger en concurrent van de Brits-Franse Concorde af gelegd in iets minder dan twee uur. Het. toestel kan 140 passagiers vervoeren maar daarvoor is de bepaald niet luxueus aandoende cabine werkelijk volgepakt met stoelen, zodat de stewardessen slechts met moeite van uit het uiterst nauwe gangpad de kaviaar en cognac konden serveren Het vliegt bovendien lawaaierig. Bij de start was het het. ergste, maar ook tijdens de vlucht van het toestel dat een snelheid van 2500 kilometer per uur kan ontwikkelen en daarmee het geluid achter zich zou moeten kunnen laten, moesten de passagiers in de cabine schreeuwen zelfs om zich voor hun naaste buurman verstaanbaar te maken Achterin v/as het lawaai eenvoudig niet om te harden. Bij de ontwikkeling van hel programma van de tu-144 hebben zich nogal wat tegenslagen voorgedaan De meest spectacu laire Öaarvan was het neerstorten van een prototype op de Parijse luchtvaarttentoonstelling in 1973. dat aan 14 mensen het leven kostte Het toestel wordt, in verband met zjin frappante gelijkenis met de Europese Concorde, spottend ook wel 'Concordski' genoemd Kees van der Maas i PARAMARIBO - Uiteindelijk toch nog vrij verrassend heeft het voornamelijk Creoolse N'PK-blok van minister-pre sident Henck Arron in Suriname een comfortabele overwinning uit de par lementsverkiezingen gesleept. Hoewel gisteravond nog niet alle biljetten wa ren geteld stond zo'n klein etmaal na sluiting van de stembussen wel vast dat het ging om 22 tot 24 van de in totaal 39 zetels. „Ik ben wel zo optimistisch om te den ken dat. ik sneller een kabinet, zal heb ben geformeerd dan Den Uyl in Neder land". reageerde Arron toen hem werd gevraagd in welk tempo hij van start denkt te gaan met een nieuw mandaat voor een voortzetting van het beleid, zoals dat sinds 1973 in Paramaribo is gevoerd. Een hossende en juichende menigte troomde de winnaar van de Surinaamse stembus dinsdag rond het middaguur het partijcentrum van de NPK binnen. Toen de opwinding daar even wat was bedaard voordat 's avonds een daver end feest zou losbarsten, liet Arron trots weten dat hij steeds overtuigd was ge weest van de overwinning: Eigenlijk zijn er twee verliezers bij deze eerste stembus in onafhankelijk Suri name' de grote, in hoofdzaak Hindoes- taanse combinatie VDP van Jaggemath Lachmon en het gezelschap van vier militante kleine partijen. Lachmon zal met zijn nogal erg gemengd samen gestelde club. bedoeld om een ..door braak" te forceren in het vanouds op ra ciale gronde gebaseerde partijstelsel van Suriname, vooreen tweede periode de oppositie in moeten met (naar ver wachting) ten hoogste 17 zetels in het parlement. Hij was dinsdag een diep teleurgesteld man. van wie al gezegd is dat hij er na een nederlaag zijn jaren lange politieke loopbaan aan zal geven. In een eerste reactie vond hij de verkie zingen ..zeer emotioneel" verlopen. „Ik moet nu gaan zoeken naar de oorzaak. Op basis daarvan zullen we beslissen of we in de toekomst doorgaan met de doorbraak-politiek" In Lachmon's VDP-combinatie kwa men naast de oude bekenden uit de Hindoestaanse gemeenschap van Suri name ook groeperingen voor zoals die van de zich socialist noemende Her- rendberg en de in Nederland (van zijn optreden in de Tweede Kamer in 1975) bekende Javaan Somohardjo en de Creoolse mevrouw Liesdek-Clarke De pogingen van Lachmon om zo tot een blok met een nationaal symbool te ko men. zijn niet gelukt. In een doorgaans hecht Hlndoestaans en Javaans land- bouwbolwerk als het district Com- mewijne hebben de kiezers deze ma noeuvre zelfs nogal hardhandig afge straft: de twee beschikbare zetels gin gen naar Arron. De kleine, linksgeoriënteerde partijen hebben in deze verkiezingen helemaal het loodje gelegd. De „vernieuwing" in politiek Suriname heeft het dus hele maal niet gehaald. Drie groeperingen hadden zich daar in de verkiezingsstrijd erg sterk voor gemaakt: de Volkspartij van de arts Lie Pauw Sam (met en thousiaste steun van de Surinaamse Nederlanders, vooral in Amsterdam), de progressieve Arbeiders- en Landbou wers Unie PALU) en de min of meer communistisch gerichte combinatie Het Derde Blok. Geheel tot nul gereduceerd is de Partij Nationalistische Republiek (PNR) van mr. Bruma. minister van economische zaken in het vorige kabinet Arron. Zonder de PNR van Bruma zal het tweede kabinet Arron waarschijnlijk behoudend er van samenstelling en poli tieke aanpak worden. Signalen en verwarring f Onrust en onbehagen: het zijn tegenwoordig de thema's van vele gesprekken in vele kringen Een stroom van ver warrende berichten is daar van vooral de oorzaak, berich ten over terrorisme, over moord, dood slag. ontvoeringen, gijzelingen en over politiek gekrakeel, over onzekerheid in het. dagelijks bestaan door bedrijfsslui tingen en werkeloosheid en over wat al niet meer. Soms heeft het er veel van weg dat er geen goed nieuws meer is te melden, alsof de ellende per dag toe neemt In een dergelijke situatie worden er dikwijls vergelijkingen met vroeger gemaakt en in vele gevallen wordt dat verleden aanzienlijk rooskleuriger geacht. En met die norm wordt dan het heden veroordeeld. Een niet onbegrij pelijk verschijnsel, maar vaak weinig beredeneerd, vaak ook vervuld van een negatief fatalisme: „Zo erg is het nooit geweest, we hollen met z'n allen naar de afgrond." Op zulke momenten is er re den om althans te pogen tot een zekere analyse te komen, daarbij vooral de vraag stellend of de huidige verwarring wel zo uniek is als sommigen geloven ol willen doen geloven. VV as de wereld vroeger werkelijk an ders? Minder dreigend, minder geweld dadig? Wie terugblikt op de lange pel grimstocht der mensheid, is gedwongen vast te stellen dat zij van revolutie naar revolutie, van oorlog naar oorlog en van de ene gewelddaad naar de andere trok. De geschiedenis van de mens in deze wereld is een lange aaneenschakeling van geweld, van individuele en massale moorden en van onderdrukking en pog roms. Martelpalen, brandstapels, hek senverbrandingen, zij markeren de moeizame weg van de mensheid. Eeuwenlang ook heeft Europa geleefd in de angst voor onverwachte en niet te beteugelen epidemieën, de vrees voor de 'zwarte dood', de pest. en voor de cholera Eeuwen lang heeft men ge sidderd voor de Turken, van wie men meende dat zij het avondland on der de voet zouden lopen. Vermoedelijk heeft Luther zijn beroemde hervor- mingslied 'Een vaste burcht' geschre ven als reactie op berichten dat de Ja- nit-sjaren bij Wenen waren doorgebro ken. Nog in de vorige eeuw vroegen boe ren - ook in Zeeland - marechaussees ter bescherming van hun hoeven tegen plunderende (vermoedelijk ook hon gerende) rondtrekkende benden. En rond de eeuwwisseling zorgden de anar chisten voor terreurdaden die kunnen worden vergeleken met die van deze tijd. Was de wereld vroeger werkelijk anders? De geschiedenis geeft daarop een ontkennend antwoord I fitmt/ijn Eer ALS GEVOLG VAN GROTE BOUWACTIVITEIT IN 'VRIJE SECTOR' lén ding echter was totaal anders: de wereld was - relatief beschouwd - on eindig groter dan die van nu. Zou men in Europa veel hebben geweten van een hongersnood in India omstreeks 1699, waarbij naar schatting drie miljoen mensen omkwamen? Hield men zich in de Europese landen met rampen in de nabuurlanden bezig? In 1846 verhon gerden vele duizenden in Ierland en bU de Parijse opstand in 1848 kwamen even eens duizenden om. Wat wist de gemid delde Nederlander daarvan? Ver moedelijk had hij zelfde grootste moeite om het hoofd boven water te houden. Zodra er nu echter een vrijheidsstrijder in Zuidelijk Afrika wordt vermoord, ziet men dat bij wijze van spreken in de Ne derlandse huiskamers gebeuren. Ster vende kinderen, ergens in Azië, staren miljoenen tv-kijkers aan en de wreed heden van terroristen behoren tot het dagelijks nieuws, in beeld en in woord. Het televisiejournaal, de kranten en de radio geven dagelijks talloze signalen door uit een klein geworden wereld, sig nalen die in een zo grote hoeveelheid en van een vaak zo verwarrende inhoud op de ontvanger afkomen, dat deze zich verontrust en zelfs angstig voelt. In de communicatieleer kent men het begrip 'overload', waarmee een overmaat aan informatie wordt bedoeld die de ont vanger niet meer kan verwerken. Een dergelijke overmaat, komt voor bij b.v mensen die blind zijn geweest en allerlei voor hen zichtbaar geworden signalen niet kunnen 'vertalen'. Zij worstelen met vragen als: wat. betekent een rood licht, wat houden verkeerstekens in. om slechts een paar voorbeelden te noe men Menige krantenlezer en tv-kijker heeft in deze tijd last van een soortge lijke 'overvloed' van nieuwssignalen. En omdat hij ze met onmiddellijk kan plaatsen, bevangt hem grote onrust: hij meent dat de wereld in vergelijking tot vroeger totaal anders geworden is. Ten onrechte. Vo, Maartje van Weegen roept alleen maar om. radio- en televisieprogramma's, strip. ommezwaai ABN-dlrecteur Post alleen een radicale ommezwaai kan een crisis afwentelen, beurs-financién-ec GEDEPUTEERDE 'VERONTRUST' OVER GANG VAN ZAKEN MIDDELBURG-Het is mogelijk, dat in een aantal Zeeuwse gemeenten vol gend jaar aanzienlijk minder gesubsi dieerde woningen gebouwd mogen worden dan tot nu toe gebruikelijk was. Dat heeft te maken met de sterke toename van de woningbouw in de zo genaamde „vrije sector", de bouw dus van particulieren zonder financiële hulp van de overheid. De commissie, die voor Zeeland de minister van volkshuisvesting adviseert over de aantallen te bouwen woningen, is vol gens voorzitter mr J.P. Boersma - lid van gs - „errtstig verontrust" over de hoge vlucht die de „vrije woningbouw" in Zeeland dit jaar heeft genomen Aan de minister was een totaalpakket van 2900 huizen geadviseerd, inclusief on geveer 600 woningen in de vrije sector In die sector komen dit jaar 2000 huizen gereed, waardoor er in de provincie niet 2900 maar 4000 huizen gebouwd zullen worden. Die ontwikkeling nu verontrust de voorzitter van de Zeeuwse advies commissie voor de verdeling van de rijkssteun bij de woningbouw, mr J P Boersma. „Zo'n gang van zaken ver stoort het planologisch beleid." is zijn visie „ERnstig is vooral, dat die versto ring vooral optreedt In de relatief kleine kernen Je krijgt daar volstrekt scheve verhoudingen in relatie tot wat we met de nota bewoningspatronen willen be reiken- een evenwichtige spreiding Tweeduizend woningen in de vrije sec tor is veel te veel om bij de verdeling van de gesubsidieerde bouw bulten be schouwing te laten.Het blijkt gewoon nodig om die vrije sector-woningen te gaan zien als een onderdeel van het hele bouwpakket voor de provincie". Enquête Via de adviescommissie verdeling rijkssteun woningbouw zijn aan de Zeeuwse gemeenten nu enquêtefor mulieren gezonden, waarmee men met name een inzicht wil krijgen in de ont wikkeling van die vrije bouw per ge meente. Boersma: „We willen graag weten of de bewoners uit de gemeente zelf, uit de regiouit Zeeland of buiten de provincie vandaan komen en waar ze werken, in de regio in Zeeland of bui ten Zeeland.Ik voel er weinig voor hier grote aantallen mensen op te nemen. die buiten de provincie werken." De gemeenten moeten voor 12 november reageren, daarna zal het resultaat in een aantal besprekingen met de ge meentebesturen worden doorgespro ken I Hij wijst erop, dat de bouw van grote aantallen woningen zo ten koste dreigt te gaan van de gesubsidieerde bouw in de gemeente. Boersma: „Voor de toekomst staat dit wel vast: als een gemeente grote aantallen huizen in de vrije sector blijft bouwen zal men de gevolgen daarvan ondervinden in de toewijzing van de gesubsidieerde bouw. van woningwetwoningen en Slot zie pagina 7 kolom 4) orige maand werd de Vredesprijs van de Westduitse boekhandel toege kend aan de in Engeland werkende, uit Polen verdreven filosoof Leszek Kola- kowski. Ter gelegenheid van deze uit reiking verscheen een boek met essays van zijn hand onder de titel 'Leben trotz Geschichte', leven ondanks de geschie denis. Een indrukwekkende titel. Kola- kowski's houding wordt daarin met markante beknoptheid aangeduid: niet neerzitten in een fatalistisch terugblik ken op de vaak weinig verheffende ge schiedenis van de mens in deze wereld, maar een onverminderd en hardnekkig pogen om de verwarrende signalen uil verleden en heden te duiden voor de toekomst. En ondertussen moedig doorgaan, ondanks de geschiedenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1