VS overwegen stop nucleaire brandstof voor Zuid-Afrika Israël wijst VS-voorstel Genève af Ziekenhuisklimaat voor kinderen behoeft verbetering D'66 BLIJFT VECHTEN VOOR TECHNOLOGIE-DEPARTEMENT Onze beslissing over neutronenbom telt alleen internationaal PZC/bi ARRESTATIES IN ZWARTESTEDEN Rotterdamse hoofdinspecteui nam deel aan demonstratie pro-Baader Paus roept regeringen op de rechten van de mens te eerbiedigen het weer Nog geen beslissing over ministerspost Van Mierlo MAANDAG 31 OKTOBER 1977 gens de Zuidafrikaanse autoriteiten belast waren met de uitvoering van de 'ondermijnende plannen' van de ant.i- apartheidsorganisatles die op 19 ok tober werden getroffen dooreen verbod, en maatregelen tegen de leidende figu ren. WASHINGTON (UPI, AFP, REUTER) - Van officiële zijde in Was hington is zaterdag vernomen dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken overweegt naast alle andere maatregelen tegen Zuid-Afrika, dit land ook geen nucleaire brandstof meer te leveren. Transport van hoog verrijkte nucleaire brandstof is al stopgezet omdat de mogelijkheid erin zat dat aan voorraadvor- ming werd gedaan. De VS zouden verder als blijk van onge noegen over het beleid van de Zuidaf rikaanse regenng een van de vijf Ameri kaanse mili taire a ttache's en een van de twee handelsattaché's in Pretoria kun nen terugroepen Voorts bereidt het State Department een lijst voor van niet>militair materieel dat aan Zuid-Afrika wordt geleverd en dat militair gebruikt zou kunnen wor den. Dit zou aan het wapenembargo worden toegevoegd. De Zuidafrikaanse politie heeft weer op grote schaal arrestaties verricht onder de 'aanstichters' van rellen en inciden ten in zwarte steden m verschillende delen van Zuid-Afrika. zo heeft, gene- raal-majoor David Kriel, belast met. op- roerbestrijdmg, zaterdag meegedeeld Hij wlldenietzeggen hoeveel arrestaties zijn verricht Het zou gaan om een actie tegen 'bandieten', piet tegen tegen standers van de apartheid. Maar eerder had Knel gesproken van 'leiders van de huidige onrust', die wa ren opgepakt Het zou gaan om plaat selijke 'haarden van agitatie', die vol- Ge recht Zuidafrikaanse troepen hebben in een gevecht dat donderdag begon 61 guerrilleros van de bevrijdingsbewe ging Swapo gedood. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Pretoria zaterdag bekend gemaakt In het gevecht dat 36 uur duurde, sneuvelden vijf blanke Zuidaf rikaanse soldaten. De handelsattaché aan de Nederlandse ambassade in Pretoria zou kunnen wor den belast met het toezicht op de toe passing van de gedragscode die binnen de EEG is afgesproken ten aanzien van Zuid-Afrika Minister Van der Stoel hieft die gedachte geopperd in de laatste uitzending van de Werel domroep. zaterdagavond in> het het Afrikaans, de taal van een deel van de blanke bevolking in Zuid-Afrika De Wereldomroep staakt die uitzendingen na 28 jaar wegens bezuinigingsmaatre gelen De omroep heeft dit zaterdag meegedeeld Volgens de gedragscode moeten Zuidaf rikaanse vestigingen van bedrijven uit EG-landen gelijke rechten toestaan aan blanke en niet-blanke werknemers. Hel PEN-centrum Nederland, een afde ling van de PEN-Club, een internatio nale schrijversvereniging, bepleit een wapen- en olie-embargo ten aanzien van Zuid-Afrika en verdere steun aan de bevrijdingsbeweging ANC (African National Congress). Dat zal het vrije woord in Zuid-Afrika stellig ten goede komen, aldus het PEN-centrum in een brief aan premier Den Uvl. De brief is opgesteld tijdens de algemene leden vergadering zaterdag in Amsterdam. MINISTER STEMERDINK: Frankrijk wijst acht vertegenwoordigers van Polisario uit PARIJS (RTR/UPI) - Frankrijk heeft acht vertegenwoordigers van het Poli- DEN HAAG (ANPl- sario, de onafhankelijkheidsbeweging kenbaar maakt ten aanzien van het gebruik van de neutronenbom, terwijl andere ,Het is volstrekt onintessant dat Nederland nu a n de Westelijke Sahara, uitgewezen, zo heeft het ministerie van bin nenlandse zaken in Parijs zaterdag meegedeeld. De uitwijzing volgt op de ontvoering van acht Fransen in Maure- taniè door het Polisario. Zes Fransen verdwenen al in mei jlen afgelopen week werden 17 spoorweg- werkers - 15 Mauretaniërs en twee Fransen - ontvoerd, naar wordt aange nomen door het Polisario landen nog steeds dringend beroep op Nederland doen - e wederkerig - om gezamenlijk te trachten uit de problemen t' komen derpoli tic in Rotterdam, is opnieuw in opspraak gekomen. Binnen bet Rotterdamse politiekorps is ern stige kritiek gelevered op meelopen van Kalma in een demonstratie ter nagedachtenis van de RAF-leden Baader, Ennslin en Raspen. Kalma is vrijdag opgebeld door een collega, die het vertrouwen in hem opzegde en hem meedeelde dat hij de zaak aanhangig zou maken bij de korps leiding. Hoofdcommissaris A Vermeij heeft, vrijdag via de telex een interne me dedeling laten verspreiden over de kwestie Kalma. De politie was zater dag niet bereid de inhoud van die mededeling bekend te maken Maandag zal Vermeij contact opne men met burgemeester Van der Louw Kalma noemde het zaterdag 'een droeve zaak' dat Vermeij geen con tact met hem heeft gezocht Zoals gewoonlijk moet ik alles uit de kran ten vernemen." zo zei hij. De hoofdin specteur. die al eerder in het nieuws kwam door zijn stellingname ui de Bloemenhove-affaire en zijn kritiek op het politieapparaat, beschouwt zijn deelneming aan de demonstratie als een prive-aangelegenheid Ook de andere landen willen over di' nucleaire wapen discussiëren en be trekken daarin tevens de Nederlandse bezwaren Voor iedere goede verstaan der moet het duidelijk zijn met welke bedoelingen Nederland wil proberen in ternationaal een verantwoorde beslis sing te knjgen. De nationale beslissing is in dit verband niet erg intessant Ik verwacht dat de discussie interationaal komend voorjaar kan worden afge rond" Dit heeft minister Stemerdink van de fensie zaterdag betoogd in het VARA- radioprogramma 'In de Rooie Haan' D'66 De adviesraad van D '66 (partijraad) heeft de neutronenbom afgewezen. Maar het 'neen' is een genuanceerd neen. „De afwijzing van de neutronen bom heeft tot gevolg dat de niet-nu- cleaire, de conventionele bewapening verbeterd moet worden en houdt geen veroordeling in van het inzetten van kernwapens als daarmee een oorlog kan worden voorkomen", aldus de ad viesraad. De adviesraad stemde in met de beslis sing van het hoofdbestuur van D'66 om op zaterdag 5 november, mee te doen aan de demonstratie, in de Merwedehal te Utrecht, tegen de neutronenbom Aan de organisatie werken onder meer PvdA. PPR. PSP. CPN. Pax Chnsti en het interkerkelijk vredesberaad ..D'6€ moet evenwel een eigen inbrengn heb ben bij de demonstratie", aldus de ad viesraad ROME (REUTER/UPI) - Met een breoep van paus Paulus op alle regeringen ter wereld om de rechten van de mens en de vrijheid van godsdienst te eerbiedigen is zaterdag in Rome officieel de vijfde bisschoppensynode ge sloten. De ruim 200 bisschoppen hebben zich vier weken lang beraden over het godsdienstonderricht en de religieuze opvoeding In tegenstelling tot eerdere synodes is de vijfde synode rimpelloos verlopen, zonder controverses of op zienbarende verklaringen De geschillencommissie kreeg geen enkele con troverse voorgelegd Zonder landen met. name te noemen richtte de paus zich in zijn slottoespraak vooral totde communistische landen. „Meerdan ooit ishetdnngend geboden op te roepen tot vrijheid voor de kerk. opdat ze haar taak. opvoeding van de eigen kinderen in het christelijk geloof, kan vervullen Eens temeer vragen wij alle regeringsleiders, ook in het eigen belang van hun naties, de rechten van de mens pn de rechten van de godsdienstige gemeenschappen te eerbiedi gen I)e bisschoppen hadden in het synodedocument 'Boodschap aan het volk Gods' al opgemerkt dat er naties zijn waar de grondrechten van de mens. inbegrepen de vrijheid van godsdienst, op ondragelijke wijze wordt be perkt. of zelfs volledig onderdrukt. Christenen moeten moeidg staan tegen over de ..materialistische, secularistische en atheïstische tendenzen van deze tijd. en tegeno\ er bepaalde totalitaire vormen van humanisme, die de ware menselijke dimensie van de persoon verstikken." Foto Paus Paulus en de Nederlandse karinaal Wille brandt s in gesprek tij dens de slotceremonie van de bisscoppensynode binnen-buitenland BISSCHOP CAPUCCIKOMT VRIJ I EL AVIV (UPI. ANP)-Isrealheeft categorische nee gezegd tegen een Amerikaans voorstel om de Geneefse vredesconferentie op 21 december te hervatten en ver volgens onmiddellijk voor enkele weken te schorsen. Dit meldde de Israëlische televisie zaterdag. De Israëlische weigeringisgepaseerd op de mogelijkheid dat de Arabische zijde in de schorsingsperiode nieuwe eisen zou kunnen stellen Ook in het voorstel in strijd met het Amerikaans-Israeli- sche 'werkdocument' over de conferen tie dat voorziet in een ononderbroken onderhandelingsronde, aldus de mede deling Israel zal in december 1974 wegens hulp aan de Palestijnse guerilla-or- ganisatie El Fatach tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeelde Grieks- Katholieke aartsbisschop Hilarion Ca- pucci vrijlaten zodra het daartoe een verzoek heeft ontvangen van paus Paulus. De Israëlische radio meldde zondag dat besluit is bekendgemaakt door minister van buitenlandse zaken Mosje Dayan, na een vergadering van het kabinet Dayan zei dat de besprekingen met het Vaticaan over de vrijlating van mgr Capucci waren begonnen kort nadat de regenn g-Begin op 20 juni in functie trad Dialoog De Euro-Arabische dialoog, het ge sprek tussen de EG-landen en de Arbi- sehe staten over samenwerking, is za terdag tegen het middaguur in Brussel besloten, een dag later dan was voor zien. De 'openhartige gedachtenwisseling," over het Midden-Oostenconflict heeft geleid tot een slotverklaring waarin Europeanen en Arabieren de hoop uit spreken dat een rechtvaardige en duurzame vrede tot stand komt. en verder hun eigen, bekende, standpun ten uiteenzetten. Maar de Geneefee conferentie wordt niet met name genoemd, omdat landen als Irak en Libië, die hetzgn. Palestijnse afwijzings-front steunen, van deze con ferentie geen heil verwachten. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga. Machmoed Riad. heeft zater dag in Cairo verklaard dat op de pas beëindigde Euro-Arabische dialoog 'belangrijke en positieve vooruitgang' is geboekt De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Cyrus Vance, heeft in een zondag gepubliceerd vraagge sprek met het blad 'US News and world report' verklaard dat de V S. mogelijk wel bereid zullen zijn een bilateraal de fensieverdrag met Israël te stuiten, maar geen vredesmacht naar het Mid den-Oosten zullen sturen. Het zou een fout zijn van de Amerikanen en Russen om hun troepen werikelijk te laten deelnemen aan vredesoperaties, aldus Vance. De middelgrote en kleine landen kunnen beter voor dit doel troe pen leveren. DS'70 BLIJFT TOCH BESTAAN ARNHEM (ANP) - Na urenlange or dedebatten, vurige pleidooien voorop- heffing en hartstochtelijke beroepen op het congres om met nieuw elan door te gaan met de politieke partij DS'70. Het congres ging hiermee verder dan het hoofdbestuur dat had voorgesteld eerst nog te gaan studeren alvorens te besluiten al dan niet door te gaan. Het congres besloot wel tot een vervol gonderzoek en een nieuwe toetsing. Als mocht blijken dat bijvoorbeeld geen kandidaten kunnen worden gevonden voor de komende staten- en raadsver kiezingen of dat de partij bij die verkie zingen zich met heeft hersteld, zullen de leden zich opnieuw moeten gaan bera den. Een nieuwe commissie zal een enquete onder de leden moeten gaan organise ren en de organisatie van de partij ver beteren. De partijraad zal medio januari van die commissie een tussentijds rat>- port ontvangen. Actie Enkele tientallen arteisten hebben za terdagmiddag op de Dam in Am sterdam actie gevoerd tegen de neutro nenbom. Onder hen waren Pleuni Touw. Hugo Metsers. Yoka Beretti, Els Ingeborg, Smit en Dans Dagclet. Vol gens het organiserende comité 'Stop de neutronenbom' hebben de kunstenaars zesduizend handtekeningen onder hel publiek verzameld. In totaal hebben volgens het comité 80.000 mensen met hun handtekeningen tegen de bom ge protesteerd. VERENIGING KIND EN ZIEKENHUIS' OPGERICHT Van onze departementale redactie) ROTTERDAM - Het ziekenhuisklimaat voor kinderen moet worden verbeterd. Dit is een van de voornaamste doelstellingen van de vereniging „Kind en Zieken huis", die zaterdag werd opgericht. Wil er sprake zijn van een pedagogisch goed klimaat dan zullen toch ten minste de ouders in het ziekenhuis moeten kunnen komen wanneer zij dat willen en zelfs moeten kunnen blijven slapen bij het jonge kind. aldus de kinderart: tingsbi.jeenkomst. Mevrouw Boelen, wier proefschrift van vorig jaar t. Kmderkllnlek. veranderin gen in de ziekenhuissituatie van kinde- AMSTERDAM- Op de Dam in Amsterdam verrees zaterdag een kraampje, waar handtekei protest tegen de neutronenbom rouw. T. Boelen-Van der Loo op de oprich- ren"). leidde tot een toenemende aan dacht voor de 3ltuatie van kinderen in ziekenhuizen, stipte aan wat een En gelse zustervereniging op het gebied van de bezoektijden heeft bereikt Ne gentien procent van de ziekenhuizen zijn daar 24 uur toegankelijk, een derde 10 tot 15 uur. eveneens een derde van 7 tot 9 uur, 14 procent van 4 tot6 uur en 2 procent van 0 tot 3 uur In de Nederlandse situatie voelen de ziekenhuizen zich al vooruitstrevend bij bezoektijden van 4 tot 6 uur. Mev rouw Boelen stelde dat het kind door een ziekenhuisopname uit zijn normale wereld wordt weggerukt. Het isole ment is een belangrijk gegeven voor zijn situatie, slechts de ouders zijn het enige contact met de buitenwereld. Er zijn veel factoren die uit het oogpunt van het kind negatief kunnen worden genoemd. Ter verbetering van de huidige toestand moet zoveel mogelijk worden gestreefd naar het instandhouden van het contact tussen ouders en kinderen Daartoe zullen alle betrokkenen een mentali teitsverandering moeten ondergaan Naast medische en verpleegkundige zorg moet ook de pedagogische zorg een plaats krijgen. Bestaande opvattingen en gewoonten moeten kritisch worden bezien of zy in het belang van het kind zijn De vereniging, die reeds een zevental werkgroepen in het land heeft (onder andere in Gelderland. Friesland. Noord-Brabant. Overijssel lis nu gestart. ereniging heeft reeds nauw contact commissie „Ziekenhuisklimaat voor deNationaleZiekenhuisRaad.de 0-18-jarigen ingesteld, die tot taak kreeg het formuleren van concrete aanbevelingen aan ziekenhuizen voor de verbetering van het ziekenhuis klimaat voor kinderen. overkoepelende organisatie van alle ziekeninrichtingen. De NZR heeft Kapers Vietnamees toestel in Singapore in hechtenis genomen SINGAPORE (REUTER/UPI/AFP) - De kapers van een Vietnamees vliegtuig hebben zaterdag twee Vietnamese functionarissen aan boord van het vliegtuig gedood, en een derde man gewond toen ze de controle over het toestel overnamen. Vijf uur na de lan ding van het vliegtuig op een vliegveld bij Singapore gaven de vier kapers zie h over. Ze lieten de 34 passagiers en twee bemanningsleden gaan en gooiden hun wapens op de baan. Russische dissident Toertsjin brengt Nederland bezoek HILVERSUM (ANP/DPA/AFP) - De Sowjetrussische dissident Valentin Toertsjin. die op 14 oktober in Wenen arriveerde nadat hij van de Sowjetrus sische autoriteiten toestemming had gekregen het land te verlaten, komt vandaag (maandag) met zijn vrouw en twee zonen naar Nederland, zo is zon dagavond meegedeeld in de NOS-rub- riek 'Kijk op buitenland' Toertsjin zal dinsdagmiddag worden rangen op een informele bjjeen- kunden worden gezet als met het uitwisselen van informatie en komst van de tweede-kamercommissie ervaringen. voor buitenlandse zaken Veel wind Weersverwachting van het KNMI Meest zwaar bewolkt met later op de dag voornamelijk in het westen van het land plaatselijk regen. Tot krachtig of hard en aan de kust later mogelijk tot stormachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Maxima ongeveer 15 gra den. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI Af en toe regen of een bui. maar ook opklaringen. Tijdelijk veel wind. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor dinsdag Aantal uren zon 1 tot 6. minimum temperatuur omstr. 8 gr., max temp omstreeks 12 graden Kans op een droge penode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal' 30 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6: min. temp omstreeks 5 graden: max. temp. omstr 12 gr.. Kans op een droge penode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent tVan onze parlementaire redactiei APELDOORN - D'66 zal de komende dagen in het formatieberaad blijven vechten om alsnog een departement van technologie van de grond te krijgen. D'66-lcider Jan Terlouw heeft dit zaterdag in Apeldoorn gezegd op een vergadering van de voorlopige ad- viesraad van zijn partij (VAR). Hel de partement van technologie en weten schapsbeleid werd zoals bekend „uit gekleed" op last van hel CDA. dat een aantasting van de (CDA)portereuille van eronomisehe zaken vreest Alleen de post wetenschapsbeleid bleef over De voorlopige adviesraad van D'66 bleel grote moeite houden met het halveren van de CDA-portefeuille Jan Terlouw kon nog net voorkomen dat de advies raad in conflict kwam met de fractie De adviesraad, -stond op het punt een motie te aanvaarden waaruit bleek dat D'66 zou moeten afhaken als technologie toch niet samen met het weten schapsbeleid in één portefeuille wordt gebundeld Als die motie was aanvaard zou de VAR in strijd komen met de frac tie. die zich afgelopen week akkoord verklaarde met de overeenstemming tussen de onderhandelaars bij het kabi netsformatieberaad Volgens Terlouw isernog ruimte in het akkoord van vorige week om het de- parlement van technologie voor D'66 alsnog binnen te halen. Het VAR-lid Van Ginkel. de indiener van de motie, benadrukte dat dat hard nodig zal zijn omdat zaterdag bekend werd dat er bij de minister van economische zaken twee staatssecretarissen worden toe gevoegd: een van de PvdA en een van het CDA „De invloed van D'66 op eco nomische zaken dreigt verloren te gaan", aldus Van Ginkel Vanuit de afdeling Limburg kwam za terdag kritiek op het feit dat de voor malige D'66-fracticleider Hans van Mierlo genoemd zou worden als een van de twee ministers die D'66 in het toe komstige kabinet zal hebben Jan Ter louw zei daarop met. de grootste nadruk dat de D'66-top nog geen enkel definitief besluit heeft genomen over de bezetting van die twee portefeuilles Terlouw nam duidelijk afstand van de geruchten als zou Van Mierlo op de post wetenschapsbeleid komen Overigens weerlegde hij de Limburgse kritiek op Van Mierlo ..Ik keer mij tegen de sug gestie alsof Van Mierlo geen echte D'66'er zou zijn Nadat hij aftrad als fractievoorzitter heeft hij nog vier jaar iang in de fractie gezeten Hij heeft naar buiten toe nooit enige deloyale daad be gaan Van Mierlo is het eens met de on afhankelijke koers van D'66" zei Ter louw. die op deze woorden een spontaan applaus van de zaal kreeg Over de positie van de fractie van de Partij van de Arbeid, die zich woensdag geplaatst zag tegenover een negatief oordeel van de partijraad van de PvdA over het formatie-akkoord zei Ter louw „Dit staat op gespannen voet met het handelen zonder last of rug gespraak" Maar hij zou het onverstan dig van D'66 vinden om over het con flict tussen partijraad cn fractie een uitspraak te doen. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vllssingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. <01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten ken- Advertentie-afdeling. (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur Expeditie (01184)63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 40,35; franco per post 46,-, per maand 13,65; losse nummers 0.60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr 3754316, t.n v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 82 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12,30; ingezonden mododelingen 2'/ix tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met con tractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 3