Cruson BV eist vergoeding wegens schade van sluiting Gehandicapte heeft nog te weinig mogelijkheden PvdA en bonden tegen nv-vorm PZEM NVV-jongeren in 9Zakgeldtheater' Polen herdacht gesneuvelden op algemene begraafplaats in Axel MILIEU-INSPECTEUR AANSPRAKELIJK GESTELD NOG STEEDS PROBLEEM HINDERWETVERGUNNING almanak MAANDAG 31 OKTOBER 1977 BRESKENS - De directie van het metaalveredelingsbedrijf Cru son bv in Breskens eist een forse schadevergoeding van het rijk. Men wil de Zeeuwse milieu-inspecteur dr A. Adriaanse aanspra kelijk stellen voor de schade, die het bedrijf is toegebracht. De Raad van State besloot in juli '76 dat het bedrijf dicht moest omdat men zich niet hield aan de voorwaarden van de hin derwetvergunning. De milieu-inspecteur had de zaak bij de Raad van State aanhangig gemaakt. De Cruson-directie is echter van mening dat de argumenten, die dr Adriaanse destijds gebruikte, voor honderd procent weersproken kunnen worden. „Die sluiting is ons ten onrechte opgelegd en daarom willen wij nu een schade vergoeding", stelt de directie. Globale berekeningen wijzen uit dat Cruson door de sluiting een verlies van 'vele tonnen' heeft geleden. Drie weken geleden stuurde de raadsman van Cruson bv, de Middel burgse advocaatmrE. H, A. Schutte, de milieu-inspecteur een brief. Daann stelde hij dr Adriaanse aansprakelijk voor de schade. De milieu-inspecteur kreeg drie weken de tijd om te reageren; die termijn liep vrijdag af. Mr Schute vrijdagochtend:..Ik heb geen bericht ontvangen. Het ziet er dan ook naar uit dat we over moeten gaan tot dagvaar ding". De zaak dient, zoals het er nu naar uit ziet. eind november of begin de cember voorde rechtbank in Den Haag. Mr Schutte .Wanneer er uitspraak is gedaan over de aansprakelijkheid, volgt de procedure rond de vaststelling van de hoogte van het bedrag. Hoeveel schade Cruson precies geleden heeft, kan ik nu niet zeggen, maar u mag van mij aannemen dat het om vele tonnen gaat". Milieu-inspecteur Adriaanse wilde vrijdag niet zeggen of hij de aan sprakelijkheid aanvaard. Mr Schutte rekent erop dat hij nog een briefje krijgt, waarin de milieu-inspecteur die aan sprakelijkheid afwijst. Cruson zit overigens nog steeds met de naweëen van de problemen, die zich in de zomer van het vorig jaar voordeden Eind juli "76 besliste de Kroon dat het bedrijf dicht moest. Er was een hele procedure aan vooraf gegaan Milieu-inspecteur dr Adriaanse gelastte destijds onmiddellijke maatre gelen tegen Cruson, omdat hij tot de conclusie was gekomen dat tal van on derdelen in het produktieproces by Cruson in strijd waren met de toen geld ende hinderwetvergunning. De ge meente Oostburg ging echter niet in op het dringende verzoek van de milieu-in specteur, waarna deze zich tot de Kroon wendde De inspecteur stelde in een be roepsschrift dat het niet uitgesloten moest worden geach t d at bij he t te fl one- ren (een van de werkzaamheden, die bij Cruson worden verricht) fluordampen Vergadering Zeeuwse Waterschapsbond MIDDELBURG - In een algemene ver gadering van tic Zeeuwse Water schapsbond spreekt vrijdag 11 novem ber in de Schouwburg te Middelburg drs. J. H. M. Kienhuis, de directeur van de Unie van Waterschappen over het onderwerp 'Waterschapsactiviteiten'. Dat gebeurt na afloop van het huis houdelijke gedeelte van deze vergade ring. die 's morgens om tien uur begint. Na de middagmaaltijd is de archivaris van het Waterschap Walcheren, de heer M. P. de Bruin te beluisteren, die een voordracht houdt over de geschiedenis van de Middelburgse Abdij Hieraan is een excursie verbonden. Om vier uur 's middags volgt een recep tie door het Waterschap Walcheren in de Statenzaal van het Abdijcomplex. Hospitaalschip bezoekt vandaag Zierikzee ZIERIKZEE- Het motorschip 'Pnns Willem Alexander" van de Nationale Stichting Varende Recreatie voor Zie ken en Verpleegden brengt vandaag (maandag) een bezoek aan Zierikzee. met aan boord ongeveer 60 bewoners van de rk Stichting Stadzicht uit Rot terdam. Ter gelegenheid daarvan heeft de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis een programma'tje opgesteld Vanaf kwart over zes vanavond kunnen de opvarenden drie kwartier luisteren iaarhetdraaiorgel Alanti. Omzeven uur wordt een welkomstgroet gesproken namens Rode Kruis en gemeente Zierikzee. waarna mevrouw C Kort-Van Meurs uit Renesse liedjes van vroeger en nu zal zingen. De muziekvereniging 'Con Amore" uit Noordgouwe beslui t het programma met een vrolijk concert ZEEUWSE Juffrouw Het Kapelsejongetje had een nieuwe juffrouw op school Na de herfstvakantie ivas ze begon nen en het bleek voor de kinderen een hele omschakeling. Het jongetje vertelde z'n moeder, dal het maar een erg vervelend mens was. Nou. dal zal icel meevallen dacht de moeder. ..jullie zijn toch ook wei eens vervelend?" „Ja, maar dal is toch maa r eens af en toe", vond ons jongetje. en die nieuwe juffrouw is hele dagen ver velend" vrijkwamen en dat bij het gebruik van Chlorotheen op de wijze waarop dat bij Cruson gebeurde, zelfs stoffen vrij kon den komen die kankerverwekkend zou den kunnen zijn. De Kroon besliste daarop dat het bedrijf dicht moest Daarna heeft Cruson een halfjaar lang op halve kracht gedraaid, in afwachting van een nieuwe hinderwetvergunning. Die werd eind februari verleend De ver- gunmngbevattemeerdan tweehonderd voorwaarden. Zes weken Nu. ruim een half jaar later, zijn er nog steeds problemen. Tijdens de raadsvergadering van september deel den b en w de raadsleden mee dat Cru- Over het treffen van de overige voor- son nog steeds niet aan alle voorwaar- zieningen zegt directeur Cruson:„We zes weken gesteld. Die termijn is nu verstreken. Functionarissen van de dienst Openbare Werken van Oostburg gaan binnenkort bekijken of het bedrijf inmiddels alle voorzieningen getroffen heeft. Is dat niet het geval dan moeten op nieuw maatregelen worden verwacht. Of het zover komt is overigens zeer de vraag Een woordvoerder van de ge meente We hebben de zaken op 31 augustus gecontroleerd en toen bleek dat nog niet alles in orde was Het gaat om allerlei kleinere dingen, zoals een eenklepjeofzo Eigenlijk ïsernogéen belangrijke voorwaarde, waaraan niet is voldaan de brandmuur rond het gas- vulstation Die moet worden verhoogd tot vier meter" Directeur P Cruson jr bevestigt de pro blemen rond 'de muur'. Hij zegt:.,De hoogte er. an is in het verleden altijd cioor de uistanties goedgekeurd. Enige tijd geleden pas kwamen we er achter dat in die voorwaarden ook stond dat de muur moest worden verhoogd. We heb ben intussen een brief aan de gemeente gestuurd, waarin we verzoeken die zaak nogeens onder de loep te nemen Wij zijn namelijk van mening dat de muur hoog genoeg is. Het gasvulstation heeft een capaciteit van 150000 liter, maar die hoeveelheid hebben we nooit in huis Misschien zou men alleen daarom al wat soepeler kunnen zijn Vorige week donderdag zouden b en w zich over de problemen rond 'de muur' beraden. Men wilde advies vragen aan enkele deskundigen Dat bleek toen onmogelijk. Morgen (dinsdag) komt de zaak opnieuw in b en w. Cruson vorig jaar hij de Raad van State aankaartte houdt zich op dit moment op de achtergrond. Drs G. .1. Beijen van de inspectie:„W'c houden de ontwikke lingen echter nauwlettend in het oog. Momenteel is het een zaak van de ge meente. Oostburg moet controleren of het bedrijf de voorwaarden naleeft en de gemeente kan. wanneer men dat no dig acht. altijd een beroep op ons doen. Voorlopig wachten we rustig af. Dage li jks Over het treffen den van de nieuwe hinderwetvergun ning voldeed. Er werd een termijn van zi jn er bi jna d ageli jks mee bezig milien-inspectie. die de situatie bij NA ENIGE JAREN VAN 'ZWERVEN' VLISSINGEN - Met een 'open dag' heeft het NW-Jongereneontact. dis trict Zeeland, zaterdag het 'Zak geldtheater' in gebruik genomen. Met dit onderkomen, twee hoog bo ven het Vestzaktheater aan het Bel- lamypark te Vlissingen, hebben de Zeeuwse N W-jongeren weer de be schikking over een eigen onderko men. Enige jaren geleden heeft men al eens enige tijd gebruik gemaakt van de Willem III-kkzerne, eveneens te Vlissingen. Men is uit dat gebouw weggegaan omdat de ruimte er, vol gens districts-bestuurslid Bas Hoogestcger, „zo groot was als een voetbalveld en bovendien niet .ge zellig viel te maken". Na enige jaren bijeenkomsten te hebben gehouden in restaurants en dergelijke werd het jongerencontact (jc). door me dewerking van de Stichting Cul turele Gemeenschap, van de ge meente een gedeelte van de ruimte boven het Vestzaktheater te huren. Het enige officiële onderdeel tijdens de open dag vormde in feite de openingstoespraak 's middags van districts-voorzitter Ingel Baaijens Hij stelde daarbij dat de werkende jongeren een kwetsbare groep vor men: Als er mensen ontslagen wor den dan zijn het vrijwel altijd de jon geren die er het eerst uitvliegen. Ook profiteert een veel te klein aantal van de, door de regering, aan bedrijven verleende subsidies om meermensen in dienst te nemen waardoor de wer keloosheid kan worden bestreden." Volgens de voorzitter zou moet de re gering dan ook haar beleid wat dit betreft veranderen. Daarbij zou dan meer aandacht aan de werkgelegen heid in de sociaal-culturele sector moeten worden besteed. „Er valt bij- vuuiueeid in het welzijnswerken de gezondheidszorg genoeg te doen. Zo zouden een heleboel werkeloze kleuterleidsters in peuterspeelzalen aan het werk kunnen", aldus Ingel Baaijens Het 'Zakgeldtheater' zal voortaan als basis gaan dienen voor vrijwel alle activiteiten van het NVV-jc Zee land. Een vast schema voor het ge bruik van de verschillende ruimten (eèn grote ;en één kleine vergader ruimte en 'n documentatiecentrum redactiekamer voor 'Stroming', het bulletin van NVV-jc Zeeland) is nog niet opgesteld. In ieder geval zullen het districtsbestuur, de ver schillende bonds,jongerengroepen en, naast de redactie van 'Stroming', de andere jc-werkgroepen van het 'nieuwe' onderkomen gebruik gaan maken. Verder bestaan er plannen voor een vast spreekuur, waar jon geren met hun problemen aan gaande hun werk, salariëring en dergelijke terecht kunnen. Verder zullen er in de toekomst activiteiten worden ontwikkeld rond het project 'Jeugdwerkeloosheid' terwijl ook de problemen van het 'zakgeld' (waarbij leerlingen cq stagiaires geen loon maar een lagere uitke ring krijgen) en het ontduiken van het minimum loon door werkgevers zullen worden behandeld. Tijdens de open dag kwamen velen een kykje nemen. Speciaal voor de kinderen werd er in de kleine verga derruimte films van onder meer As- terix en de komiek Buster Keaton vertoond In de grote vergaderruimte was er gelegenheid tot discussie, af gewisseld met optredens van de gita rist Ben Boogerd en een zangeres Vrouw breekt ribben en sleutelbeen bij ongeval GOES - Mevrouw N. de S -W. uit Hon- tenisse heeft zaterdag een gebroken rechter sleutelbeen eneen paar gebro ken ribben opgelopen by een eenzydig ongeval op ryksweg A 58 ter hoogte van het benzinestation by Nisse. Zij reed als passagier mee in een door J A de P. uit Vogelwaarde bestuurde bestelwagen. Deze auto. die In de richting Middelburg reed. kreeg een lekke band. De be stuurder raaktedaardoorde macht over het stuur kwijt. De auto kwam eerst in de rechter benn terecht, slingerde ver volgens naar links en sloeg in de mid denberm over de kop. De vrouw werd in het ziekenhuis in Goes behandeld en kon daarna naar huis worden gebracht De bestelauto werd totaal vermeld. Auto gestolen in Nieuwerkerk NIEUWERKERK- In de nacht van za terdag op zondag is van de Kerkring te Nieuwerkerk de personenauto van L. J. van de Z. uit Nieuwerkerk gestolen. In dezelfde nacht werden in de Brouwer straat in Nieuwerkerk twee auto's opengebroken, maar er werd niets vermist. Weliswaar werd uil éen van de auto's een tasje met papieren gehaald, maar dit werd een eindje verderop weer teruggevonden. Zondagmorgen omstreeks negen uur trof de politie bo vendien langs de rijksweg ter hoogte van Nieuwerkerk een auto aan, die in Rotterdam bleek te zijn gestolen. In de Paternosterstraat in Zierikzee werden in de nacht van zaterdag op zondag enkele bebakenlngslampen die bij een gat in het wegdek stonden, weg genomen De polit ie vond ze later terug in De Hem. Auto uitgebrand bij Krabbendijke KRABBENDIJKE- Op rijksweg 58 ter hoogte van Krabbendijke ls zondag avond omstreeks half elf een personen auto geheel uitgebrand De brandweer werd nog wel gewaarschuwd, maar later weer teruggeroepen, daar er toch niets meer te redden viel. De bestuurder, J. K.-M uit Klundert.. was toen inmiddels liftend al een eind op weg naar zijn reisdoel Vlissingen. Vermoedelijk zijn rijbewijs en kentekenbewijs ook in vlammen opgegaan Van de auto, date rend uit 1969, bleef niet"Veel over alleen hetspiegeltje en de koplampen zijn wel licht nog bruikbaar. Bromfietser licht gewond bij botsing HULST- Een bromfietser is zaterdag avond licht gewond geraakt bij een aan rijding in Hulst, Bij deze aanryding wa ren twee bromfietsers en een automobi list betrokken. Het ongeluk gebeurde, toen deautomobilistG. J. d'H. uitHulst, dieoverhetTivoli reed en uitderichting Hulst kwam. linksaf een inrit m wilde rijden, juist op het moment, dat twee bromfietsers, J.-H S. en H F. O beiden uit Hulst, naderden in de richting van het centrum D'H merkte de bromfiet sers te laat op en kwam met hen in bot sing Daar O. klaagde over pijn werd hij naar het rk ziekenhuis Sint Linduma vervoerd Na onderzoek kon hij evenwel zijn weg vervolgen Bromfietsen en auto werden beschadigd VERTEGENWOORDIGER AMBASSADE LEGDE KRANS AXEL - Eerste secretaris M. Strugala van de Poolse .am bassade in Den Haag heeft zaterdagmiddag op de ajlge- mene begraafplaats in Axel een krans en rode en witte anjers neergelegd bij de graven van 22 Poolse militairen, die in '41 omkwamen bij de bevrijding van Oost Zeeuwsch-VIaanderen. De korte plechtigheid ter gelegenheid van Allerheiligen - in Polden de officiële herdenkingsdag - werd bijgewoond door een klem gezelschap in ons land wonende Polen. Zij plaatsten bij enkele grafstenen een brandende kaars. De gemeente Axel en de vereniging Axel-Polen waren niet voor de kranslegging uitgenodigd en datzelfde gold voor de Poolse oudstrijdersorganisatie SPK. die. zoals bekend, bezwaren heeft tegen de huidige Poolse regering. Die be gon vier jaar terug met een 'eigen' herdenking op de Axelse begraafplaats. Op defoto: Eerste secretaris M. Strugalalegt een krans op de begraafplaats m Axel J. STENVERT BIJ 50-JARIG BESTAAN BLINDENBOND „LAATSTE JAREN VERBETERINGEN" GOES - „Het is vooreen belangrijk deel te danken aan organisaties zoals de Ne derlandse Blindenbond dat er in de maatschappij onderhand een beetje rekening wordt gehouden met gehan dicapten. De omstandigheden voor ge handicapten zijn de laatste jaren enigs zins verbeterd, maar er is nog veel te doen". Dat zei gedeputeerde J. Stenvert zaterdagmorgen in zijn toespraak tij dens de viering van het vijftig jarig be staan van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Blindenbond. Die viering vond plaats in de kantine van de am bachtsschool in Goes. X3» 'y J. STENVERT De heer Stenvert constateerde dat de maatschappij nog steeds voornamelijk is ingericht voor valide mensen. Dat blijkt onder meer uit de toegankelijk heid van gebouwen. Hij vond het ver heugend dat door de invloed van ge handicaptenorganisaties langzemer- hand wat verbetering in begint te ko men. De gedeputeerde bracht de Zeeuwse visueel gehandicapten de ge lukwens van het provinciaal bestuur over met het gouden jubileum van hun bond. Hij wees ook op de grote vlucht die de activiteiten van de bond heeft gemaakt. Aanvankelijk werden alleen maar dagreisjes gemaakt, maar de laatste jaren worden complete vor- mingsweken op touw gezet. De voorzitter van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Blindenbond, de heer R. Weeland. dook in de geschiede nis van de 'gouden' afdeling. Die afde ling werd op 2 juni 1927 in de Eendracht in Middelburg opgericht. V^n de twaalf oprichters was er nog één, de heer J. van de Berg, oud-propagandist van de Blin denbond, op de jubileum-viering aan wezig. De heer Weeland wees op het be lang van de bond en hij sprak er zyn vreugde over uit dat binnen de blin- denorganisatie de verschillende 'zuilen' zo goed kunnen samenwerken. Tijdens het officiële gedeelte van de ju bileumviering voerde nog een groot aantal sprekers het woord, onder ande ren J. Viergever, die gedurende vele ja ren activiteiten voor de Zeeuwse Blin denbond heeft georganiseerd. J van der Veer namens de afdeling Limburg, oud-propagandist Van de Berg. C. J. van der Lijcke namens radio Walcheren, die het gesproken weekblad voor de blin den verzorgt, penningmeester Lambeek van de Nederlandse Blindenbond en H. Houtzager, de assistent van het bestuur van de afdeling Zeeland. Na het officiële gedeelte voerden het koor Jong Leven uit Vlissingen en het Zonnebloemorkest uit Hulst een feeste lijk programma voor de ruim 100 visueel gehandicapten en hun begeleiders op. (Slot van pag. 1 georganiseerd overleg, zoals dat bij de PZEM bestaat, bestrijdt Jacobs: „De zaken, waarover ccn ondernemingsraad mee beslist, zoals premie-., winst- en spaarregelingen. werk-en vakan- tietyden, maatregelen op het gebied van de veiligheid en gezondheid zijn al door het georganiseerd overleg gere geld Daar pralen we bij de PZEM bo vendien over allerlei sociaal-economi sche aangelegenheden rond de bedrijfs voering Dat de ondernemingsraad meer bevoegdheden bij het personeel legt is in feite een dooddoener Hij liet weten, dat een werkgroep van de amb tenarenbonden bij de PZEM een reactie op het siructuurrapport zal opstellen voor de leden vergaderingen l»i- oorzJtter van de PvdA in de provinciale staten herinnerde er in een eerste reactie aan. dat de structuur van de PZEM in feite naar aanleiding van de kwestie van het verlenen van „bin dend mandaat" aan de vertegen woor- digers van de provincie bij de PZEM: een meerderheidsuitspraak van de sta ten geldt in bepaalde zaken als bindend voor de aandeelhouders van de provin cie. Don: „En omdat de provincie twee derde van het aandelen- en stem- menpakket heeft, werden en worden de gemeenten monddood gemaakt. Ook als bijvoorbeeld in de staten maar een zeer krappe meerderheid over een on- deruerp zou worden gehaald. Dan wordt een grote minderheid buiten spel gezet. In ieder geval is zo de beslis sende invloed van de gemeenten nihil. Daar is terecht bezwaar tegen gemaakt van die kant en zo is het onderzoek naar de structuur van de PZEM eigenlijk begonnen." Hij wees erop. dat deze zaak actueler werd toen de regering in de energienota met plannen kwam om het land in vijf energieeilanden m te delen en Zeeland, Brabant en Limburg daarop vooruitlie pen met fusieplannen. Don. „Die lijken intussen in bestuurlijk opzicht, volledig van de baan. maar ik heb het gevoel, dat de directies er m hun opstelling nog wel degelijk rekening mee houden Dan is voor mij de vraag in welke situatie de gekozen vertegenwoordigers de meeste invloed op het bedryf kunnen uitoefe nen. En dan zegt Don dat is zeker niet het geval by de NV-vorm Naar mijn in druk is de invloed van de bevolking hel best gewaarborgd als je van de PZEM een provinciale dienst maakt. Dat geldt temeer, nu in het structuurrapport geen grotere invloed aan de gemeenten wordt gegeven. Dan zeg ik: de gemeenten heb ben in feite geen invloed, als je de zaak dan volledig naar de provincie brengt is er van die kant in ieder geval optimale controle mogelijk." Het is naar zijn mening ..zeer de vraag" ofde ministervan justitie bereid zal zijn de PZEM een aantal ontheffingen zal toestaan bij de overgang naar een grote NV Don- „Als je ziel. dat de minister van sociale zaken heeft geweigers ont heffing te verlenen voor het instellen vaneen ondernemingsraad dan vraag ik me sterk af of andere ontheffingen wel gegeven zullen worden Volgens de fractievoorzitter van de PvdA geeft een provinciale dienst ook meer greep van de gekozen bestuurders op het geheel clan een ombouw van de PZEM tot gemeenschappelijke rege ling: „De praktijk leert dat daar vooral benoemde burgemeesters in komen te zitten. En met een provinciale dienst houdt de provincie de sterkste invloed als er eventueel samengewerkt moet worden met andere nutsbedrijven: voor die samenwerkingsconstructie kun je dan altijd nog een gemeen schappelijke regeling kiezen." In dit opzicht vraagt hy zich af of een provinciale dienst zo moeilijk door de vergadering van aandeelhouders te loodsen zal zyn als in het structuur rapport wordt verondersteld „Zo'n be slissing is pasmogelijk als zeventigpro cent van het aandelenkapitaal voor stemt De provincie heeft - met bindend mandaat aan de vertegenwoordigers natuurlijk - al tweederde deel Dan is maar meer drie procent van het aande lenkapitaal nodig, dat in handen is vande gemeenten Dat een NV slag vaardiger zou werken dan een provin ciale dienst betwijfelt Don „Ik heb nooit gehoord, dat het energiebedrijf in Rotterdam bijvoorbeeld problemen heeft met een vlotte bedrijfsvoering o) dat het by deprovinciale diensten ln het noorden zo stroef loopl De in het rapport genoemde mogelijk heid om ter verzekering van liet „bin dend mandaat" in de aandeelhouders vergadering een vertegenwoordiger al te vaardigen namens de provinciale aandelen.ziet Don als „niet reet". „Ik ben ervan overtuigd, dat de staten nimmer als politiek verantwoordelijke instantie hun politieke macht uit han den zullen geven aan eén man. een ver tegenwoordiger van gedeputeerde sta ten. Als men die richting opwil, moet men eens bedenken «al er van de PZEM-affaire indertijd zou zijn gewor den als de staten geen vertegenwoordi ging in de vergadering van aandeel houders hadeen gehad en men zou eens moeten informeren in Brabant over de gevechten die daar worden gevoerd rond dealleenvertegenwoordiging van de commissaris der Koningin in de PNEM". Uit de fracties van het CDA, de WD en de SGP uit de staten liet men weten, dat het structuurrapport daar nog maar „oppervlakkig" kon worden bestu deerd WD-fractievoorzitter J Hoekstra betoogde „het niet erg te vin den als de huidige situatie zou worden gehandhaafd Ik heb voor de PZEM nooit zo aangedrongen op een andere structuur. De gemeenten voelen zich weieens ondergewaardeerd, maar het geheel werkt helemaal niet gek Ik ben tamelijk gelukkig met de conclusies van het rapport Bij een andere opzet dreigt het gevaar, dat een directie met slag vaardig kan optreden en onvoldoende armslag krijgt ALs zijn persoonlijk oordeel gaf sgp-frac- tievoorzitter in de state R van Omme ren. dat hij „in grote lijnen het advies wel kon volgen ..lk geloof met. dal het in een andere beheersvorm beter zal gaan bijde PZEM." zo zei hij. Voorzitter drs H. Eversdijk van de CDA-fractie in de Zeeuwse staten sprak van „een gede gen" rapport. Hij liet weten bij zijn me ningsvorming „veel belang le hechten aan de visie van het bedrijf en het per soneel. „Naar mijn indruk is de huidige situatie bij de PZEM de allerbeste, zo wel voor de bedrijfsvoering als voor de personeelssituatie." zo zei hij. In een eerste reactie zei burgemeester mr F.G.A. Huber van Goes - als voorzit ter van de afdeling Zeeland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten dat naar zijn „stellige o vertu iging" alle Zeeuwse gemeenten zich zullen verzet ten tegen de ombouw van de PZEM tot een provinciale dienst. „De gemeenten hebben steeds vooreen grotere invloed van die kant gepleit, ik dacht niet. dat zij terwille van de provincie helemaal afstand van hun zeggenschap zullen doen." Als zijn mening gaf mr Huber. dat ook een gemeenschappelijke rege ling voor een bedrijf als de PZEM ..geen ideale oplossing is", omdat men snel moet kunnen inspringen op ontwikke lingen in het bedrijfsleven. Naar zijn mening is het zaak om een scheiding aan te brengen tussen de produktie en de distributie van energie: mr Huber meent, dat met name in de distributie de zeggenschap van de gemeenten gro ter zou moeten zijn. „De gemeenten hebben zeker zoveel b-lang bij het energiebedrijf als de provincie. Daarom zou een fifty-fifly verhouding zeer wel te verdedigen zijn." zo zei hij. Zwakzinnigenzorg beziet vormen blo MIDDELBURG - In een bijeenkomst van het 'plenair beraad van het provin ciaal overlegorgaan Zwakzinnigenzorg in Zeeland' zal donderdag 24 november aanstaande via inleidingen en discussie aandacht worden besteed aan de di verse vormen van buitengewoon on derwijs. De bijeenkomst wordt gehou den in de Klimopschool aan de Greve- lingenstraat ln Middelburg. Veel belangstelling voor interkerkelijke zendingsdag in Goes GOES - Ongeveer tweehonderd belang stellenden hebben zaterdag in de Prins van Oranje in Goes een interkerkelijke zendingsdag bijgewoond. Het was de eerste keer dat zo'n zendingsdag in Goes gehouden werd. De organisatie was in handen van de Nederlandse zen dingsraad. Het thema van de dag was 'Zending doorbreekt grenzen'. De al gemeen secretaris van de raad voor de zending in de Nederlands hervormde kerk, drs Bootsma, leidde dat thema in. 's Middags werd het thema van de zen dingsdag in drie groepen nog nader toe gelicht. In de eerste met voorbeelden uit Azie. in de tweede met voorbeelden uit Afrika en in de derde met voorbeelden uitZuid-Amerika. Daarbij kwam ook de relatie met kerk en samenleving in Ne derland aan de orde. De opbrengst van de collecte was bestemd voor de ver woeste scholen in Libanon. Algemene vergadering van het waterschap Schouw en-Duiveland ZIERIKZEE - De algemene vergadering van liet waterschap Schouwen-Duive- land komt dinsdag 22 november bijeen. Op de agenda staat onder meer de vastr stelling van het tarief voor 1978 van de heffingsverordening verontreiniging oppervlaktewater Het dagelijks be stuur van het waterschap stelt voor dat tanef te bepalen op 43 gulden. Aan de orde komt ook de begroting voor 1978. Verder zal afscheid worden genomen van de hoofdingelanden, die volgend jaar niet meer in de algemene vergade ring zullen terugkeren. De vergadering wordt gehouden in 's-Landskamer te Zierikzee en begint om 14.00 uur. Sluizen Terneuzen: minder zee- en binnenvaart TERNEUZEN - De Terneuzense sluizen hebben van januari tot en met sep tember dit jaar 5824 zeeschepen ver werkt tegen 6502 in de overeenkom stige periode van '76. De gezamenlijke bit. bedroeg 22.615.962 tegen 22.086.914. Er passeerden 52.140 iwas: 54.887) bin nenschepen meteen gezamenlijke ton nage van 32.122.603 (was. 32 469.407).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 2