PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PvdA-CONGRES MOET BESLISSING NEMEN 3 Havenschap wil zaken doen met Eurogas voor gasopslag in Vlissingen-Oost Sociale zaken wil 30.000 arbeidsplaatsen scheppen DRIE DODEN DOOR DICHTE MIST EUROPA MEUBEL Fractie achter akkoord zetelverdeling Nederland in eindronde WK Opnieuw formatie-opdracht Den Uyl Mist pagina 2 229e jaargang no. 247 Donderdag 27 oktober 1977 EUVtQ£A nMji mi i Omdat u niet elke dag meubelen koopt (Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Een buitengewoon congres van de socialisten zal uiteindelijk het definitieve oordeel over het akkoord moeten uitspreken, vindt de PvdA-fractie. Het partijbestuur heeft woensdag avond besloten een speciaal congres bijeen te roepen. Of dat congres nog deze week of de volgende week gehouden zal worden, was-laat in de avond nog onduidelijk. Ook stond nog niet vast of het congres alleen een beslissing zou moeten nemen over het conflict tussen partijraad en -fractie, of dat het congres een eindoordeel over de gehele formatie zou moeten geven. Slaagt Den Uyl snel met de samen stelling van de ministersploeg, dan zou een congres volgende week dat eindoordeel kunnen vellen. Het congres kan. als men het akkoord onaan vaardbaar vindt, socialistische kan- didaatrbewindslieden in feite verbieden in een nieuw kabinet te gaan zitten. De tweede-kamerfractie van de PvdA heeft zich woensdag met grote meer derheid opgesteld achter hel akkoord over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet-Den Uyl. De fractie staat daarmee lijnrecht tegenover de par tijraad van de PvdA, die dat akkoord dinsdagavond juist van tafel veegde. Het besluit van de fractie betekent dat zij niet zal vragen om heropening van de onderhandelingen. PvdA-fractieleider Ed van Thijn zei woensdagavond dat hij zich namens de fractie sterk zou maken voor het bijeen roepen van een congres nadat de for mateur Den Uyl de mannen en vrouwen voor zijn nieuwe kabinet heelt uitge zocht Een vrij sterke stroming binnen de partij voelt echter veel meer voor een spoed congres, om zo snel mogelijk tot verdeling Schouwen-Dulveland heeft geen moeite met de nieuwe verdeling van de onder wijsinspecties. PAGINA 3 scheepsbouw Vakbonden: de werkgevers zijn uit op gedwongen ontslagen in de csheepsbouw. arbeidsplaatsen moeiteloos pusaka De KRO begint een niei De kris Pusaka, Radio- e ramma's: Strip oplossing KSH zoekt met Wessanen en Avebe naar een oplossing: Beurs-finnaciên- economle een uitspraak over het akkoord over de zetelverdeling te kunnen komen. Wijst het congres dat akkoord af. dan is de kans op deelname van de PvdA aan een nieuwe regering vrijwel verkeken. Negentienjarig Aadje D. doodt zijn stiefvader DEN HAAG - Met dertien schoten uit een automatisch geweer heef! woensdagavond Aadje D. (19), lid van de Haagse onderwereldfamilie, zijn stiefvader Cor de Jong doodgeschoten. De schietpartij vond rond negen uur plaats in de woning van de familie D. aan de Haagse Lange Beestenmarkt! Het slachtoffer - in de Haagse bin nenstad bekend als De Blinde - werd overgebracht naar het Westeinde Ziekenhuis, waar de dood gecon stateerd werd. Aadje D wachtte in de gang van de ouderlijke woning op de komst van de politie. Zijn moeder had de Haagse poli tie direct gewaarschuwd nadat de do delijke schoten gelost waren. Moeder en zoon werden voor verhoor meegenomen naar het hoofdbureau. Aad D. is op het bureau ingesloten in afwachting van voorgeleiding voor de officier van justi tie Volgens een politiewoordvoerder was een ruzie tussen moeder D en de man die al bijna twintig jaar met haar sa menwoonde aanleiding tot de schiet partij. ..Vermoedelijk heeft de zoon partij gekozen voor zin moeder", aldus de woordvoerder. Hij deelde mee dat Aadje D. op een gegeven moment naar de tweede etage van de woning was ge gaan en daar het geweer had gepakt. ..Zonder verder nog iets te zeggen schoot hij De Jong vanuit de deurope ning neer". Koningin" Juliana heeft woensdag avond PvdA-leider Den Uyl ontvangen en hem opgedragen deformatie van het nieuwe kabinet af te ronden. De konin gin heeft met deze opdracht gewacht tot de mening van de fractie van de PvdA over de zetelverdeling 7-7-2 be kend was. In kringen rond de vorstin werd meegedeeld dat zij het besluit over de benoeming heeft uitgesteld totdat ze er zeker van was dat de eindconclusies van de informateurs Verdam en Vrolijk ook volledig door de fractie werden gedeeld. De tweede-kamerfractie was woensdag aan het slot van een zeven uur durende vergadering vrijwel unaniem Slechts vijf van de 48 aanwezige leden stemden tegen. Dat waren Kombrink. Drenth, Voortman. Spieker en De Graaf Dins dag was de stemming in de fractie nog 35-14 De overige negen tegenstemmers van dinsdag, vrijwel allen nieuwelingen in de fractie, zijn dus omgezwaaid. De fractieerkentdatde partijraad bevoegd is om besluiten over de politieke koers van de partij te nemen, maar vindt dat Ontwerp-resolutie ingediend inzake vliegtuigkapingen NEW YORK (RTR)- Zes en veertig lan den hebben woensdag bij de speciale politieke commissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend, waarin vliegtuigkapingen worden veroordeeld en gepleit wordt voor striktere veiligheidsmaatregelen bij het luchtverkeer. In het voorstel wordt er ook bij alle lan den op aangedrongen gegevens uit te wisselen om kapingen te voorkomen en 'gezamenlijk en afzonderlijk overeen» komstig het handvest van de VN maat regelen te treffen de ffacue inzake de formatie een eigen verantwoordelijkheid heeft. De fractie heeft haar besluit volgens fractieleider Van Thijn genomen „op basis van een eigen taxatie van de stand van zaken in de kabinetsformatie en de uitleg die ik over de onderhande lingen heb gegeven". Volgens Van Thijn mogen de problemen binnen de PvdA niet leiden tot verdere vertra gingen in de totstandkoming van een nieuw kabinet. De fractieleider zei dat de uitspraak van de partijraad van dinsdag nu niet nutteloos is. „Zij zal in de slotfase van de kabinetsformatie ze ker nog haar effect hebben". De fractie heeft met haar eigen opstel ling de partijraad een flinke terechtwij zing gegeven Volgens Van Thijn staat de uitspraak van dinsdag op gespan nen voet met de uitspraken van het laatste PvdA-congres". Dat stelde wel iswaar dat een 8-7-1-formule verre de voorkeur had. maar wees de formule 7-7-2 niet zonder meer van de hand. Bo vendien schonk het congres twee weken geleden haar volle vertrouwen aan on derhandelaar Ed van Thijn Het oordeel van de partijraad van dinsdag wordt door de fractie voorts als té voorbarig gezien. „In de partijraad is te weinig ge legenheid geweest om alternatieven voor het deelnemen aan het kabinet af te wegen", zo zei Van Thijn woensdag AMSTERDAM - Het Nederlands elftal heeft zich geplaatst voor de eind ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal dat volgend jaar in Argenitiniê wordt gehouden. In het Olympisch Stadion te Am sterdam versloeg Oranje gisteravond België met 1-0 dooreen doelpunt van Rene van de Kerkhof in de vierde minuut. Vakbekwaam en koelbloedig speelde het Nederlands elftal de wedstrijd uit Door de zege op de „witte duivels" vergaarde het nationale team in poule vier acht punten en kan daardoor niet meer van de eerste plaats worden verdron gen Na de overwinning op de Belgen, die voor de vijftigste keer hun meerdere moesten erkennen in Nederland, maakten de spelers een ere-ronde over het veld Meer nieuws over Nederland-Belgiè op pagina 15 MAATREGELEN VOOR LANGDURIG WERKLOZEN (Van onze redactie economiei DEN HAAG - Het ministerie van so ciale zaken heeft een aantal nieuwe maatregelen in voorbereiding, waar door via loonkostensubsidies in 1978 een groot aantal tijdelijke arbeids plaatsen tot stand moet komen voor langdurig werklozen. Achtduizend van deze tijdelijke arbeidsplaatsen w orden in het bedrijfsleven verwacht. In feite wordt het wenselijk geacht dat met het totaal van plaatsingsmaatre gelen zo'n 25.000 langdurig werklozen in 1978 een tijdelijke arbeidsplaats wordt geboden De kosten worden geschat op 800 miljoen gulden. Telt men daarbij de 5000 tijdelijke plaatsen op grond van een aanvullend werkgelegenheidsprog- ram van 500 miljoen, dan zouden in 1978 zo'n 30 000 mensen tijdelijk aan het werk zijn. Dat blijkt uit een interview in 'De Werkgever', het orgaan van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond, met drs. P. H. Gommers, directeur Al gemeen Arbeidsvoorzieningsbeleid van het ministerie van sociale zaken. Drs. Gommers is bang dat we ondanks BREDA - Bij kettingbotsingen als ge volg van dichte mist zijn woensdag drie mensen om het leven gekomen. Twee slachtoffers vielen op rijksweg 12 tussen Den Haag en Utrecht ter hoogte van Woerden/Bodegraven. Enkele auto's raakten bij deze botsing in brand. Er waren veertig tol vijftig auto's bij het ongeluk betrokken. Tussen Wansum en Venray verloor een buschauffeur het leven, toen zijn bus bij het inhalen van een personenauto op een tegemoet komende cementwa- gen reed. In de bus zaten geen passagiers Nog een personenauto en een andere cementwa- gen reden op de gebotste voertuigen in. Op de autoweg van Breda naar Gorin- chem verloor een vrachtwagen een aan tal betonplaten die op de weg terechtk- wanen In de dichte mist botsten een aantal auto's op de platen. Dodelijke ongelukken deden zich hier niet voor. Op Schiphol verstoorde de dichte mist het vliegverkeer Sommige vliegtuigen moesten uitwijken, enkele vluchten werden geannuleerd. de voorgenomen maatregelen tot sti mulering van de vraag in 1978 niet be neden een werkloosheid van 200.000 a 220.000 te komen. Maar het gaat er nog slechter uilzien, als we niet op korte termijn komen tot gecoördineerde ef fectieve acties in EG-verband. Volgens drs. Gommers zal het moeilijk blijken om een hoge prioriteit voor meer vrije tijd in plaats van meer inkomen op den duur vol te houden Bovendien be staat het gevaar van 'tweede jobs', hoewel daardoor moeilijk vervulbare vacatures misschien makkelijker bezet kunnen worden. Zo kunnen we via een verkorting van de arbeidstijd ontkomen aan een sociale dienstplicht Dc directeur algemeen arbeidsvoor zieningsbeleid voorziet nog het nodige verlies aan arbeidsplaatsen. Wanneer 5 procent van de 300.000 a 350.000 ar beidsplaatsen die bij de sector her structureringen betrokken zijn. zich in verlies zou vertalen, zou dat zo'n 15.000 arbeidsplaatsen betekenen. Voor de werkgelegenheid verwacht drs. Gom mers het meeste van een 'diensteneco nomie'. Het is helemaal niet onwaar schijnlijk dat we in 2000 met een terug lopende beroepsbevolking worden ge confronteerd. Misschien moeten we dan de arbeidstijd weer gaan verlen gen. Met de rug tegen de partijmuur Tffijn. zijn fractie en vooral ook Den Uyl tonen grote moed' zij gaan door met de kabinetsformatie al heeft hun partijraad het akkoord over de zetelverdeling ver worpen Daarmee bruskeren zij hun ei gen partijdemocratie in de kennelijk hoop en verwachting dat ze te zijner tijd het congres - het hoogste partij-orgaan - wel mee zullen krijgen. Over deze hou ding moet men niet gering denken. In socialistische partijen zijn een par tijraad en een congres schier magische j begrippen, ze vormen een soort kerk vergadering. die er op toeziet dat de leer zuiver wordt gehouden, een concilie waarbuiten geen zaligheid is te vinden. En wat. ziet men nu hier gebeuren? De PvdA-partijraad - het orgaan dat in de plaats van het congres treedt zolang dat met in zitting is - wijst het akkoord over de zetelverdeling in een nieuw kabinet af. maar desondanks besluit de kamer fractie om door te gaan. Den Uyl kiest dezelfde weg: de koningin heeft hem op dracht gegeven tot het formeren van een tweede kabinet-Den Uyl en hy is aan het werk getogen op basis van het verwor pen akkoord. Zowel Van Thijn als Den Uyl gaan tot de uiterste grens van de partijdemocratie- zij zetten alles op eén kaart, de overtuiging namelijk dat zij te zijner tijd het congres kunnen overtui gen Een houding, waarvoor men res pect moet hebben. In de praktijk van de formatie zal dat niet zonder gevolgen blijven. Den Uyl kan zich nu niet permitteren met een ploeg voor de dag te komen, waarin van CDA-kant figuren zijn te vinden die bij de PvdA een 'rechtse' reputatie hebben. Als dat namelijk het geval zou zijn, kan hij te zijner tijd voor zijn congres praten als Brugmans. maar dan krijgt hij zon der meer een 'nee' te horen. En op dat ogenblik zou Den Uyl m politiek opzicht voor nu en altijd een afgedane man zijn. Dat houdt in dat hij zich in de komende I dagen als een terrier I zal opstellen: hij zal en moet met een kabinet voor de dag komen, dat hij althans in eigen party het zegel 'progressief kan meegeven Daarmee worden de onderhandelingen met Van Agt (die immers de PvdA met wil laten meebeslissen over zijn kan didaten) nog moeilijker als ze al zouden zijn. Om een voorbeeld te noemen: Den Uyl zal zeker Boersma op sociale zaken eisen en op justitie zal hij een CDA-er verlangen die voor het PvdA-congres zonder meer acceptabel is. Den Uyl kan moeilijk anders: hij staat met de rug te gen de eigen partijmuur en als hij daar niet doorheen kan breken is hy politiek verloren. Gelet op deze ontwikkeling mag men hopen dat men by het CDA geen oogkleppen opzet en dat men er niet gaat betogen dat het hier uit sluitend om de zorgen van Den Uyl gaat Het CDA heeft tot nu toe op punten ge wonnen, maar aldus wel zyn toekom stige regeringspartner voor de spitsroe den van de eigen partij geleld. Daarmee zal rekening moeten worden gehouden, ook met het. oog op de regeerbaarheid van het land. Als namelijk Den Uyl en Van Thijn door hun eigen congres de deur zou worden gewezen, is Nederland nog weer verder van huis De hele kabi netsformatie moet dan met andere par tyen worden overgedaan en bovendien zou de verhouding PvdA-CDA voor vele jaren grondig zyn verziekt. i We, Eerste Nederlanders op 8091 meter hoge top in Himalaya KATMANDU (REUTER!ANP> - Een el] man sterke expeditie onder leiding van Alexander Veerijn-Stuart is er als eerste Nederlandse groep in geslaagd de 8091 meter hoge Anapura in de Hi malaya te beklimmen. Het was een dub bele premiere omdat het ook dc eerste maal was dat de berg in de herfst be klommen werd. VOORSTEL GRONDTRANSACTIE NU NAAR RAAD VAN BESTUUR „BEDRIJFSVOERING KAN AANVAARDBAAR GESCHIEDEN" VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van het Havenschap Vlissingen wil aan Eurogas Terminals CV voor de vesti ging van een gasterminal m het Sloegehied vier hectare grond in erf pacht geven en optie verlenen op een terrein van twaalf hectare. Het dage lijks bestuur doet daartoe een voorstel aan de raad van bestuur. Het gaat om het terrein, dat aanvankelijk voor Pe- chinoy bestemd was en dal - zo ver mo gelijk naar het noorden - aansluit aan dc ophoging van de vuilnisstortplaats In de uitvoerige toelichting bij het voorstel, spreekt het dagelijks bestuur de mening uit. dat door het slellen van voorwaarden in de hinderwetvergun ning. de bedrijfsvoering van Eurogas op aanvaardbare u ijze kan geschieden en dat de vestiging van belang is voor de verdere industrialisatie van Vlis singen-Oost. In het voorstel wordt uitvoerig aan dacht besteed aan het overleg d.n over de vestiging van Eurogas is gevoerd in een speciale werkgroep, die op verzoek van de Provinciale Commissie Begelei ding Industrialisatie in augustus van het vorig jaar werd ingesteld In die werkgroep werden zes aspecten van de vestiging van de gasterminal ln het Sloegehied behandeld. Het dageiyks bestuur geeft daarvan een beschrijving en stelt, dat de werkgelegenheid in de vestiging relatief gering is „Toch me nen wij dat de vestiging van een ter minal voor LPG een goede zaak is, om dat daarmee nieuwe kansen geschapen worden voor verdere ontwikkeling van de industrialisatie in dit gebied met name voor de petro-chemische indu strie schrijft het dagelijks bestuur van het havenschap Het tekent daarby aan dar het ministerie var economische za ken positief staar tegenover de vesti ging en dat de afgeleide werkgelegen heid in de vervoerssector aanzienlijk Druk Over de manier, waarop gas moet wor den opgeslagen is de algemene mening, zo laat het dagelijks bestuur weten, dat gekoelde opslag onder atmosferische druk veiliger is dan opslag onderdruk Uit een oogpunt van technische ex ploitatie is een bepaalde hoeveelheid drukopslag. zeker in de beginfase, noodzakelijk. In het voorstel wordt uiteengezet, dat de vest iging in de derde fase voorziet in een opslagcapaciteit van 300 000 kubieke meter Dat houdt in dat Jaarlijks drie miyoen kubieke meter gas in vloeibare vorm zal worden aangevoerd en afge voerd. Over de omvang van de eenheden waarin het gas wordt opgeslagen merkt het bestuur op. dat aan de ene kant de de opslageenheden zo klem mogelijk moeten zijn om de effecten van een on geval te beperken. Aan de andere kant zouden de opslageenheden zo groot mo gelijk moeten zijn om de gevaarskansen tiidens de overslagbehandeling het aan- en afkoppelen van leidingen - te beper ken De Provinciale Commissie Bege leiding Industrialisatie is tot de con clusie gekomen, dat druktanks met een 'Slot zie pagina 7 kolom 2 e geloven dat Den Uvl en Van Thyn een juiste beslissing hebben genomen, hoe ongewoon die ook moge zijn in het licht van hun partijdemocratie Mis schien kunnen zij enige troost vinden in de geschriften van socialistische pa triarchen, die in het verleden vaak voor de hete vuren van de partijdebatten hebben gestaan. Een voorbeeld: Troelstra. Toen die by het uitbreken van de eerste wereldoorlog in 1914 in de kamer had verklaard dat „in deze ern stige omstandigheden de nationale ge dachte de nationale geschillen over heerst". werd hem dat in eigen kring al lerminst in dank afgenomen. Binnen de partij ontstond een felle oppositie, ook toen al in het byzonder in Amsterdam En tydens een vergadering in Leeuwar den voegde een radikale partijgenoot Troelstra toe dat deze er voor diende te zorgen „dat de bourgeoisie hem als een ploert beschouwt In deze tyd fijkt het er wel eens op dat sommige PvdA-leden het pas zuiver op dc graad vinden indien het CDA Den Uyl en Van Thyn met, dit woord zouden karakteriseren. Overi gens meldt Troelstra met zonder ironie in zyn memoires dat de „gewenstheid en noodzakeiykheid van deze gedragslijn hem nog nooit in gedachten waren ge komen Aan het eind van zyn bewogen politieke loopbaan schreef hij in 1924 ln Het Volk een drietal artikelen over de SDAP als eventuele regeringsparty Hy constateerde in deze beschouwingen dat de betekenis van de regering tegen over het parlement steeds toeneemt, een verschynsel dat in 1977 zeker niet minder Is dan in 1924. „Dit maakt dat het belang der partyen om met slechts ln de kamer, maar ook in de regering te zyn vertegenwoordigd, toeneemt." En daaraan voegde Troelstra deze opmer king toe .In een land met zoveel poli tieke splitsing als het onze. moet het verwerven der absolute meerderheid van een partij nog meer tot de vrome wensen worden gerekend dan ln landen, waar sectarisme en separatisme minder welig bloeien. Alles dry ft ons naar sa menwerking met anderen" Voor Troelstra ging het er daarby om het ei gen programma zo goed mogelijk te kunnen uit voeren Den Uvl en Van Thyn hebben met hun houding duidelyk ge maakt er eenzelfde opvatting op na te houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1