Grote brandweeroefening op terrein Hoechst in Sloe Chr. kleuterschool Oostburg draait zonder overheidssteun VMZ heeft het langer volgehouden dan Kaland Gs willen sterke verhoging bijdrage Zeeuwse Landschap PZC/P DATSUN AUTO DATSUN DIJKWEL BV fgp^Rennies *rnoet je altijd bij je hebben. INITIATIEF SCHOOLVERENIGING 'IMMANUEL' INKADER REGELING HULPVERLENING VLISSINGENOOST VLISSINGEN - Op het terrein van Hoechst in het Vlissingse Sloegebied is dins dagavond de tweede oefening gehouden in het kader van de regeling 'Afspraken inzake hulpverlening bij brand en eventuele calamiteiten in de bedrijven in Vlissingen-Oost. Aan deze oefening namen ongeveer 150 brandweerlieden, EHBO'ers, verplegers, een kleii)«*20 brandweerwagens en ambulances deel. Doel van de oefening was het beproeven van de eigen alarraorganisatie, de hulpverle ningsorganisatie in Vlissingen-Oost, van de verbindingen, van de snelheid van hulpverlening en van de samenwerking tussen de verschillende korpsen. De oefe ning van dinsdagavond had een 'verrassingselement'. Maar een paar mensen wiste ndat omstreeks zes uur dinsdagavond alarm zou worden gegeven. Zo kreeg de Vlissingse brandweercommandant C. Janse, die de oefening zou moeten leiden vijf minuten vóór het alarm het sein dat de oefening zou worden gehouden. De opzet was dat door een explosie 'brand' zou uitbreken in een fabriek, terwijl ook een daarnaast gelegen tank park door de vlammen zou worden ge troffen, alsmede een bouwplaats De bedrijfsbrandweer van Hoechst had Districtsraad gaat akkoord met standpunt CNV over arbeidsvoorwaarden GOES - De districtsraad van dc indu stricbond CNV kan zich in grote lijnen verenigen met het landelijk CNV- standpunt over het arbeidsvoorwaar denbeleid. De leden van de districts raad hadden alleen wat moeite met het feit dat steeds een beroep wordt gedaan op de werknemers. Ook vorig jaar kwam dat punt aan de orde bij de be spreking van het arbeidsvoorwaar denbeleid. Toen werd de voorwaarde gesteld dat alle groepen een bijdrage moeten leveren. Maar in de praktijk, constateerde de districtsraad, blijkt daar nog niets van. Verder vroeg de districtsraad van de in dustriebond zich af of de werkgevers wel werkelijk bereid zijn om aan het oplos sen van de problemen die met de werk gelegenheid te maken hebben mee te werken. Daarbij wees men op het inne men van arbeidsplaatsen, die vrijkomen door vervroegde pensionering, door jongeren of werklozen De vergadering vond dat in een aantal bedrijven te veel overwerk wordt verricht en men con stateerde dat dit een schrille tegenstel ling is met de werktijdverkorting die bij een aantal andere bedrijven noodzake lijk is. Over de Zeeuwse werkgelegenheidssi tuatie nam de districtsraad het stand punt in dat het feit dat het werkloos heidscijfer in Zeeland met erg hoog is niet als argument mag worden gebruikt om geen nieuwe werkgelegenheid van de grond proberen te krijgen. Verder be steedde de districtsraad aandacht aan de financiën van de industriebond CNV in Zeeland, waarin het uitgebreide scholings- en vormingsprogramma cen traal staat, GESPREKSAVONDEN CNV-COMMISSIE OVER HET THEMA ECONOMISCHE ORDE GOES - De CNV-commissie voor vor mingswerk in Zeeland houdt een aan tal gespreksavonden, ter voorberei ding van de discussie over het thema *Economische Orde', op verschillende plaatsen in Zeeland. Tijdens deze ge spreksavonden wordt een gezamenlijk standpunt bepaald, dat wordt gerap porteerd aan het CNV. De gespreksavonden zijn donderdag 3 en 10 november in het verenigingsge bouw 'De Schakel' te Middelburg, don derdag 17 en woensdag 23 november in restaurant 'De Opril' te Goes, dinsdag 15 en 22 november in 'De Vroone' in Ka- pelle en donderdag 1 en 15 december in het verenigingsgebouw van de gerefor meerde kerk te Bergen op Zoom Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur Aan alle deelnemers die zich hebben aangemeld wordt documentatie ver strekt ter nadere voorstudie Verderzijn er op de gespreksavonden Inleiders die een en ander nader zullen verklaren. De discussie en de gezamenlijke stand puntbepaling gaat over de vragen: Welke maatstaven zijn doorslaggevend bij het bepalen van de economische orde. hoe zit het met de economische orde ln de huidige maatschappij en welke veranderingen kunnen worden aangebracht en wat is het toekomstig beleid van het CNV? vooraf gezorgd voor het nodige 'vuurwerk', dat pas werd ontstoken toen de meeste korpsen onderweg waren naar het Hoechstterrein. De bedrijfs brandweer van Hoechst nam uiteraard zelf het begin van de blussingswerk- zaamheden ter hand. Kort na het alarm arriveerden brandweerploegen van de bednjfsbrandweren van PZEM nen To tal Ook de bedrijfsbrandweer van Pe- chiney arriveerde snel De gemeente lijke brandweer van Vlissingen deed er - uiteraard - langer over omdat het Hoechst-terrein een kleine 25 kilometer van de Vlissingse brandweerkazerne aan de Paul Krugerstraat ligt. De eerste Vlissingse brandweerwagen arriveerde ongeveer 29 minuten na het alarm Volgens het draaiboek van de oefening waren er voorts enkele gewonden en vermisten. Bovendien was de brand in het tankenpark moeilijk te bestrijden met het oog op bestrijdingsgevaar Ook was er sprake van 'ontsnappende gas sen en rook', hetgeen het zoeken naar slachtoffers in de fabriek uiteraard be moeilijkte. Er werden brandweerlieden met persluchtmaskers Ingezet. Omdat het Hoechst-terrein op Vlissings grond gebied ligt. was het commando in han den van brandweercommandant Chr Janse. Hl) werd bijgestaan door de heer J G.J Rozemefjer. commandant van de bedrijfsbrand. bedrijfsbrandweer van Hoechst Ongeveer twee uur na het alarm waren de vlammen gedoofd en werd het sein 'brand meester' gegeven In de kantine was er vervolgens een na bespreking Niet ontevreden Regionaal brandweercommandant J W Beenhakker, de Vlissingse v Vlis singse brandweercommandant C Janse en brandweercommandant C den Her tog van Borsele toonden zich na afloop van de oefening niet ontevreden over het verloop ervan Handicap voor het Vlissingse korps is de betrekkelijk grote afstand tussen brandweerkazerne en bedrijven in Vlissingen-Oost. Volgens de directie van Hoechst was gebleken dat de samenwerking tussen gemeente en bednjfsbrandweren zeer goed is "In verband met de complexiteit van de be drijven en de relatief grote afstand van het industriegebied tot de woonkernen is het aanwezig zijn van een goed geoefende bedrijfsbrandweer (be staande uit beroeps- en vrijwilligersper- soneel) van groot belang', aldus het be drijf De Hoechst-directie meent voorts, dat de pas gereedgekomen rondweg tussen industriegebied en woonkernen door de grote afstand daartussen een goede verbetering is Wel hoopt het bedrijf dat de industriespoorlijn door het Sloege bied in de toekomst beter wordt be veiligd. Naast de gemeentelijke brandweer korpsen van Vlissingen en Borsele (Nieuwdorp en 's-Heerenhoekj en de bedrijfsbrandweren nam ook het Ar- nemuidense korps aan de oefening deel In Middelburg werden 4 wagens in ge reedheid gehouden terwijl voor de ze kerheid - omdat de Vlissingse brand weer met groot materieel was uitge rukt - één Middelburgse brandweer wagen naar Vlissingen was overge bracht. voor het geval er 'echt' brand zou uitbreken. DR SMEETS: GEBREK AAN PRECISIE BIJ MEETRESULTATEN MIDDELBURG - In de dinsdagavond in Middelburg gehouden najaarsvergade ring van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft de voorzitter, de heer J. M. Bannink met voldoening gecon stateerd. dat de continuïteit van de VMZ gewaarborgd is. „Het is verheu gend". zo formuleerde de heer Bannink. „om het feit te kunnen constateren dat de wens, als vader van de gedachte, dat de VMZ slechts een kort leven bescho ren zou zijn, kan worden gelogenstraft. We kunnen er inmiddels op terugzien dat de VMZ het langer heeft volgehou den dan het lid van gedeputeerde sta ten dat die gedachte uitsprak nu de heer Kaland zich uit bet provinciaal bestuur terugtrekt". In deze vergadering (in gebouw 'De Schakel' i sprak dr J Smeets. afdelings hoofd dienst milieuhygiëne en con- sumptiebelangen van de Commissie van de Europese Gemeenschappen over "Müieupolitiek Europese gemeen schappen - werkzaamheden met be trekking tot, het verbeteren en be schermen van het milieu' De heer Smeets ging daarbij in op de historische aspecten, de technische aspecten en de grensoverschrijdende verontreiniging, mede gerelateerd aan de handelsbe lemmeringen In de loop van zijn betoog stelde hij. dat de 'gemeenschap van de negen' al veel heeft bereikt, maar dat de wetenschappelijke informatie vaak on toereikend is om acties te ondernemen. 'Vogelvrienden'' houdt nationale tentoonstelling in Goes GOES - De Goese afdeling van de Ne derlandse bond van vogelliefhebbers, de vereniging De Vogelvrienden, houdt donderdag, vrijdag en zaterdag haar jaarlijkse vogeltentoonstelling in De Landbouw aan de Grote Markt Het is deze keer een nationale tentoonstelling. Ongeveer 140 vogelkwekers hebben in geschreven met zo n 1050 vogels Voor zitter Schrijver zal de tentoonstelling donderdagavond m 19 30 uur openen. De openingstijden zijn. donderdag en vrijdag van 19 30 tot 22 30 uur en zater dag van 10.00 tot 19 00 uur Zaterdag avond om 19 OOuurisdeprijsuitreiking. De resultaten van veel wetenschappe lijke onderzoekingen, zo moest hy con stateren, kunnen heel dikwijls de toets der kritiek niet doorstaan door de kwa liteit van het onderzoek „Er ls gebrek aan preciese gegevens zo merkte hij in de loop van zijn betoog op. „de verrichte metingen zijn dikwijls onvoldoende of niet objectief' Daaraan moest hij nog toevoegendat de vergelijkbaarheid van de meetresultaten van de laboratoria in de diverse landen door niet uniforme werkmethoden en normen dubieus is Tijdens het, huidhoudelljk gedeeh van de vergadering, dat. aan de inleiding van de heer Smeets voorafging, offreerde voorzitter Bannink bloemen aan mev rouw M van de Rijst-Rlbbius. die als bestuurslid is afgetreden In haarplaats werd de heer N van Willigen benoemd Tijdens dit gedeelte van de vergade ring sprak de heer Bannink nog zijn teleurstelling uit over het onvoldoende respecteren van het belang van buf ferzones tussen de woon- en industrie gebieden in Zeeland. WIJ ZIJN VERHUISD naar een nieuw modern bedrijf aan de GILDEWEG 16 VLISSINGEN (Achter de Miro) tel. 01184-17130. ALS GEVOLG TOENAME WERK VAN 25 MILLE NAAR EEN TON MIDDELBURG-Gedeputeerde staten van Zeeland willen het provinciale subsidie voor het Zeeuwse Landschap drage van ruim 133.000 gulden. Voor beide jaren is nu 25.000 gulden provin ciesubsidie per jaar geraamd, het gaat dus om een verhoging met respectieve lijk 70.000 en 110.000 gulden. Het college van gedeputeerde staten wil tot een regeling komen, waarbij zeker- sterk verhogen. In een voorstel aan de held bestaat voor een periode van vier Maagzuur overvalt je Komt onverwachts Goed als je dan een paar Renmes bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? S «v Druk op de maag? Kennies helpen direkt staten komen zij met het plan in de be heerskosten van natuurgebieden voor de stichting een bijdrage te verlenen van dezelfde grootte als het rijkssub sidie. Voor 1977 kan het Zeeuwse Land schap aanspraak maken op subsidie voor 1377 hectare natuurgebied in be heer. bij een bedrag van 70 gulden per ha komt dat neer op ruim 96.000 gulden provinciegeld. Voor volgend jaar gaat het naar verwachting om een totaal aan beheersgebied van 1407 hectare, waarbij rekening moet worden gehou den met een verhoging van de rijkssub sidie tot 95 gulden per hectare, voor de provincie betekent dat dan een bij- jaar, dus tot 1980. Onder de bijdrage vallen de gebieden, die het Zeeuwse Landschap voor 1977 ln beheer had en de gebieden, die men in de toekomst, met instemming van gs in eigendom of beheer zal krijgen Als toelichting op het voorstel zeggen gs. dat het Zeeuwse Landschap de laatste paar jaar belangrijke gebieden in beheer of in eigendom heeft gekregen en dat dit gevolgen had voor de organi satie van de stichting. Tot voor kort werkte men in hoofdzaak met vrijwillige krachten, sinds eind 1976 is er een direc teur in volledige dienst en moest ook personeel voor het beheer worden aan genomen. „De stichting kan zich nu be ter aan haar voornaamste taak, be scherming van natuurgebieden, wijden,zo zeggen gs. Daarbij wijst men er met name op, dat de stichting het Zeeuwse Landschap in de loop van 1976 het beheer van het Land van Saeftinge heeft kunnen over nemen en dat dit een uitbreiding van het werk meebrengt. Over de financiële gevolgen daarvan hebben gs en de stichting overleg gevoerd met als resul taat het voorstel, dat het college voor de vergadering van 16 december aan de Zeeuwse staten voorlegt. OUDERS DRAGEN ALLE LASTEN OOSTBURG - Sinds maandag is er in Oostburg een christelijke kleuter school. De schoolbevolking bestaat voorlopig nogslechts uit vijf leerlingen en één juf. Onder leiding van juffrouw R. Wattel uit Serooskerke brengen de vijf kinderen een groot gedeelte van de dag door in het muzieklokaal achter het huis van de heer C Schijvesenior in de Oudestad in Oost burg De school is in zeker opzicht een merk waardige school. Want de overheid - noch het, rijk noch de gemeente Oost burg -draagt in welke zin dan ook bij in de kosten die er nu eenmaal verbonden zijn aan het oprichten en met name het in stand houden van deze school. „De school komt voort uit de wens van de overgrote meerderheid van onze leden", aldus de heer A Kunst Hij is voorzitter van de Christelyke Nationale School vereniging Tmmanuér ln Oostburg Het onderwyspakket dat die vereniging tot nu toe kon bieden, bestond alleen uit een basisschool en uit een mavoschool. Nu is er dan ook een school voot christe lijk kleuteronderwijs by gekomen, die van belang wordt geacht in verband met de Integratie van het christelijk onder wijs, De tot stand koming van deze tak van onderwijs in Oostburg heeft niet van de ene dag op de andere plaats ge vonden Al in 1971 deed de schoolvere niging de gemeente Oostburg een mel ding toekomen waarin werd verteld dat men met een kleuterschool zou starten „Toen was het echter niet haalbaar het ging niet door", aldus de heer Kunst Ook nu werd de gemeente Oostburg weer geïnformeerd over deze activiteit van 'Immanuél' Ook de andere kleuter scholen in Oostburg - de openbare en de rooms-katholieke-kregen een ken- nisgeving van de nieuwe loot aan de kleutcronderwljsboom in Oostburg Doordat de overheden op geen enkele wijze een cent bijdragen moeten alle kosten gedragen worden door de leden van 'Immanuél' Dat zijn er zo n 130 „Slechts vijf daarvan zeiden het niet te zien zitten om met een kleuterschool te starten", aldus de heer Kunst De ande ren zagen het wel En de ouders en ook nog enkele anderen die het christelyk onderwijs een warm hart toedragen verklaarden zich bereid om voor een pe riode van twee jaar alle kosten te zullen dragen die uit dit initiatief voort vloeien „Dat was een enorme rug gesteun voor ons" menen de heren A Kunst en S. Schijve Deze laatste is voorzitter van de oudercommissie van de plaatselijke christelijke basisschool Hoe groot de jaarlijkse kosten zullen zijn staat op de begroting. Die begro tingscijfers wil men echterniel hekend maken, „Het gaat wel om duizenden guldens", is hel enige wal de heer Kunst er over kwijl wil. Beide heren zijn erg blij dat het gelukt is om deze vorm van kleuteronderwijs van de grond te krijgen „De school hoort niet bij e e en bepaalde kerk", zegt de heer Kunst In de voorbije periode is er ook contact geweest - onder andere via het overlegorgaan van het christelijk onderwijs in West-Zeeuws-Vlaanderen - met de verschillende kernen die de regio telt. Overigens staat het streven naar een regionale school niet voorop „Het behoud van het. christelijk onderwys gaat ons gewoon aan het hart", aldus de Twee keer hield de christelijke school vereniging een bijzondere ledenverga- heer Kunst We zyn blij dat dit moge lijk is. ook al is het getal klein Het gaat er in principe om de kinderen bij Jezus te brengen Naar bijbels voorbeeld. Je zus Christus staat centraal", aldus de heer Schijve Hij vindt - en met hem de heer Kunst - dat de school een verleng stuk moet zyn van de opvoeding thuis. Qua onderwys zeggen ze mets dan goeds over de andere vormen van on derwijs - zoals openbaar en rooms-ka- tholiek -maar ze vinden dat hun levens overtuiging, hun geloof, ook in het on derwijs door moet klinken. „Je bent er niet met. een uur godsdienstonderwijs in de week" dering over dit onderwerp. Na de laatste keer - op 5 oktober - werd de knoop defi nitief doorgehakt: de kleuterklas kwam er „Ondanks de tegenslag die we gehad hebben zyn we er mee door gegaan", al dus de heer Schijve. Geen kans Voorlopig maakt de school nog geen enkele kans op subsidie uit 's rijks kas of uit de gemeentepot. Volgens de heer H. den Hamer van de gemeente Oost hurg moet je kunnen beschikken over 30 leerlingen in een bepaalde leeftijds groep (ruwweg tussen de 3.5 en de 5.5 jaar) om een school op te kunnen rich ten. De mensen van 'Immanuél' zijn er ech ter rotsvast van overtuigd dat het leer lingenaantal zal stygen De schoolvere niging hoopt er dan op dat by het berei ken van het leerlingenaantal van 20 ontheffing wordt verleend van de stich tingsnorm van 30 'Immanuél' ziet het wel hoopvol in Voorlopig is het nog niet zover Volgens de heer Kunst, is dit de tweede school in Zeeland die op deze manier draait, zonder overheidssteun dus Zeker is het dat het de eerste in Zeeuwsch-Vlaanderen is, die op ini tiatief van particulieren is opgericht en in stand wordt gehouden. Waar het de gemeente Oostburg aangaat rekent, de heer Kunst erop dat deze overheid zeker zal helpen waar dat binnen het raam van de wet mogelijk ls. „Dat vertrouwen hebben we" Tot nog toe hebben de andere kleuter scholen nog niet veel gemerkt van de komst van de 'nieuweling'. Dat zou ech ter nog wel eens kunnen veranderen, al geven de beide heren daar nog geen ge tallen over prijs. Foto Onder leiding van juffrouw R Wattel betreden de kleuters van de zon der overheidssteun opgerichte chris telijke kleuterschool hun lokaaltje in de Oudestad Ie Oostburg Man en dochter bij ongeluk zeer ernstig gewond VLISSINGEN - Bij een ongeluk op bet afgesloten gedeelte van de Sloeweg te Vlissingen-oost zijn dinsdag tegen de avond een Vlissingse man en zijn doch tertje (14J zeer ernstig gewond geraakt. Drie andere meisjes die bij de man in de auto zaten werden lihct gewond. De Vlissmger C.H. de R reed met zijn personenauto over het afgesloten van de Sloeweg, dat naar Pechiney leidt. Op dat gedeelte stond een partij pontons opgesteld, waar R. met rijn auto tegen aan reed. R. en rijn dochtertje werden zwaar gewond naar het Vlissingse Be- thesda-ziekenhuis gebracht. De drie andere meisjes (6,10 en 13 jaar oud) wer den voor onderzoek eveneens naar toe vervoerd. Het ongeluk is waarschijnlijk ontstaan, doordat de man naar de brandweeroefening zat te kijken die op dat moment bij het aangrenzende Hoechst aan de gang was Motorrijder bij aanrijding te Breskens gewond BRESKENS- Een motorrijder is dins dagmiddag omstreeks vier uur ernstig gewond geraakt bij een aanrijding in de Dorpsstraat te Breskens. Met onder meer horstklachten werd de man, R. V. uit Breskens. per ambulance overge bracht naarhet St. Anloniusziekenhuis te Oostburc Het ongeluk gebeurde toen V.. door de Dorpsstraat in de richting van het Spuiplein rijdend, twee auto's wilde in halen De voorste van die twee auto's, bestuurd door J w R. uit Sluis, sloeg echter juist op dat moment linksaf de Langeweg in. Met het gevolg, dat V. met zijn motor tegen de auto botste Er was aanzienlijke schade provincie WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 VOORZITTER BANNINK IN NAJAARSVERGADERING:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 7