Geneve-overleg: geen overeenstemming over wie de Palestijnen mag vertegenwoordigen Matte aanloop naar eerste verkiezingen in een onafhankelijk Suriname PZC/o Tekst werkdocument WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 opinie en achtergrond fVan onze correspondent! WASHINGTON. JERUZALEM - De Gf- neefse vredesconferentie staat nog steeds op losse schroeven. De vertegenwoordiging van de Palestijnen in Geneve is en blijft het ;rotc knelpunt dat heropening van „Ge- aève" in de weg staat. Dat de Palestijnen in ;enève aanwezig moeten zijn, daar zijn alle partijen het over eens, ook Israël. De vraag s alleen: wie mag de Palestijnen vertegen woordigen? De Arabische landen staan op het standpunt lat het de PLO moet zijn; Israël sluit deel- ïeming van de PLO uit. Israèls minister van juitenlandse zaken Dajan is tot ongenoegen ,-an vele van zijn landgenoten zover gegaan, dat hij heeft gezegd dat Arabische bur gemeesters van de bezette jordaanoever de PLO mogen vertegenwoordigen, als zij zelf maar geen lid zijn van de PLO Daartegenover heeft Amerika voorgesteld dat onbekende PLO-functionarissen de Pa lestijnenzouden kunnen vertegenwoordigen maar dat voorstel is zeer nadrukkelijk uit het zes punten omvattende werkdocument ge schrapt. waarover Amerika en Israël het be gin oktober eens werden Om Genève niet bij voorbaat te laten mis lukken, blijft Amerika naar een Palestijnse formule zoeken die hetook voorde Arabische landen mogelijk zal maken naar Genève te komen. Met dat doel heeft de Amerikaanse regering een herziene versie van het Israe- lisch-Amerikaanse werkdocument naar Egypte gestuurd De Inhoud daarvan is met precies bekend, maar aangenomen wordt dat daarin opnieuw de PLO op de ene of andere manier is opgevoerd Voorspel Het, voorspel van de Geneefse conferentie is al in september 1975 begonnen. Bij het slui ten van het Slnai-akkoord tussen Israël en Egypte maakten Amerika en Israël aanvul lende afspraken in een „geheim" memoran dum. dat al binnen korte tijd uitlekte „De Verenigde Staten zullen zich keren en zo no dig stemmen tegen elk initiatief in de Veilig heidsraad dat ten doel heeft in ongunstige zin de voorwaarden met betrekking tot de ge neefse conferentie te wijzigen, ofde resoluties 242 of 338 te veranderen in een zin die onver enigbaar is met hun oorspronkelijke doelstelling Zolang de PLO resolutie 242 en 338 en Israls bestaansrecht niet zal erkennen zullen de Verenigde Staten en de PLO met onderhandelen Dat is de tekst van het me morandum. heel zorgvuldig door Henry Kis singer geformuleerd En deze formule bracht Israel ertoe om een stuk van de Smai op te geven. De prijs die Kissinger voor Israèls ge- biedsafstand betaalde, was dat Israel een vetorecht kreeg inzake deelneming van de PLO aan Genve. Dat vetorecht ligt in het i opgesloten, omdat de PLO nooit en te nimmer resolutie 242 kan aan- aarden. Resolutie 242 specekt over het be staansrecht van alle landen in het Midden oosten. maar gaat voorbij aan de politieke dimensie van het Palestijnse vraagstuk. Op grond van deze resolutie zullen de Pales tijnen nooit een eigen staat krijgen. De PLO zou zichzelf overbodig maken door resolutie 242 te aanvaarden. Het meest voor de hand liggende compromis dat Genève zou kunnen redden, is een nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad, waarin be halve alle bepalingen van 242 ook de poli tieke status van het Palestijnse vraagstuk wordt genoemd Maar het Sinai-akkoord staat ook zo n resolutie in de weg, omdat amerika verplicht is tegen iedere wijziging van 242 zijn vetorecht uil te spreken het is dus geen wonder dat een hoge Amerikaanse functionaris in Washington zuchtend op merkt Wij zouden het Sinai-akkoord met deze voorwaarden nooit gesloten hebben maar nu dat akkoord er eenmaal is. zijn ook wij erdoor gebonden" Het is deze uitspraak die het onbegrijpelijk maakt waarom president Carter reeds bij zijn ambtsaanvaarding Juist het noemen van da tums - eind decemeber is de meest recente - blijft een onbegrijpelijke zaak Om de Ara bieren naar Geneve te knjgen. moet de PLO worden uitgenodigd Resolutie 242 staat de komst van de PLO in de weg, en van 242 moet Amerika afblijven Geen ruimte De gebeurtenissen van de afgelopen weken hebben nog eens duidelijk gemaakt hoe weinig manoeuvreerruimte Amerika heeft. Op 1 oktober gaven Amerika en Rusland een gemeenschappelijk communiqué uit over Genève. Daarin werd om nu wel duidelijke redenen over242 gezwegen. Even begrijpelijk is het dat Israël direct op de barricade klom Dgjan dreigde de besprekingen af te breken, want als dat communique een uitgangspunt was voor Geneve, dan schond Amenka daarmee het Sinai-akkoord. Mede onder de druk van de Amerikaans-joodse gemeen schap moest president Carter dan ook drie dagen later een stap terug doen door nog maals Amerika's verplichtingen ten aanzien van 242 in het Amenkaans-Israëlische werk document te herhalen. En ten overvloede werd m een bijlage van dat document vastr gesteld dat Amenka punt 7 van het werkdo cument. waarin werd voorgesteld de Pales tijnen door onbekende PLO-functionanssen te laten vertegenwoordigen, had laten vallen Om Genève voor 31 december bijeen te krijgen, blijft Amerika niets anders over dan dit document als uigangspunt te nemen voor de verdere voorbereidingen. Dat is inmiddels gebeurd Egypte en Jordanië hebben geen overwegende bezwaren, maar vooral Syrië en de PLO liggen dwars Om aan die bezwaren tegemoet te komen, heeft Amerika de Ara bieren laten weten dat er geen afspraak met Israël is. dat de PLO niet naar Genève mag. Een juiste maar irrelevante uitspraak, gezien de vermelding van 242 in het Israèlisch-Ame- rikaanse document waaruit Dajan in het openbaar - terecht - de conclusie heeft ge trokken dat Amenka en Israël het erover eens zijn dat er voor de PLO in Genève geen plaats is. De clou van dit Genève-spel is, dat Amenka nooit hardop mag zeggen dat er in Genève voor de PLO geen plaats is Is Geneve dus een hopeloze zaak? Niet hele maal. Het prestige van president Carter staat op het spel. Alle partijen, ook Syrië, willen goede vriendjes blijven met Amerika en zijn dollars. Dat is de reden dat iedereen tegen beter weten in zo optimistisch blijft doen. Niemand wil de schuld krijgen van een fiasco, ook Syrië niet. Dat is de Ameri kaanse troef. De tekst van het Amerikaans-Israëlische werkdocument met suggesties voor de hervatting van de Geneefse vredesconferentie luidt 1. De Arabische deelnemers zullen worden vertegenwoordigd door een verenigde Arabische delegatie, waar Palestijnse Arabieren deel van uitzullen maken Na de openingszitting zal de conferentie worden opgesplitst in werkgroepen 2. De werkgroepen voor vredesonderhandelingen en het sluiten van vredesverdragen zullen als volgt worden samengesteld a Egypte-Israël, b Jordanië-Israël, c. Syriè-lsrael. d Libanon-Israel. 3. De problematiek van de westoever en de Gazastrook zal worden besproken in een werk- groep die bestaat uit Israël. Jordanië. Egypte en Palestijnse Arabieren 4. De oplossing van het vraagstuk van de Arabische vluchtelingen en de joodse vluchtelingen luit de Arabische landen - JvW) zal worden besproken volgens voorwaarden waarover partijen het eens moeten worden, i„besproken" en niet ..onderhandeld" - JvWi 5. De overeengekomen basis voor de onderhandelingen op de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten zijn de VN-resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad 6 Alle oorspronkelijke bepalingen ten aanzien van de Geneefse vredesconferentie blijven van kracht, tenzij de pariijen anders overeen komen. Suriname naar de stembus openbare gebouwen. Aan het bronzen monument voor het honderd jaar oude parlement van Suriname is een krans opgehangen Partijgrootheden reizen af en aan naar massameetings in de districten Op zondag is er na de vogel tjeswedstrijden in de vroege ochtend op het Onafhankelijkheidsplein na afloop van de eerste kerkdienst een lieve verkiezingscampagne aan de Waterkant, compleet met waters kidemonstraties op de Surinameri- vier Maar het lijkt alsof het kleurige publiek meer belangstelling heeft voor de verslagen van de voetbalwed strijden uit de alomtegenwoordige transistorradio's dan voor de diepere politieke achtergronden van een der gelijke gebeurtenis En juist omdat de wat agressieve be langstelling voor de stembus ont breekt - die was in 1973 na de sociale onrust in Paramaribo wel duidelijk aanwezig - durven maar weinigen zich te wagen aan een voorspelling over de opkomst. Kunnen de traditio nele Creoolse en Hindoestaanse blok ken alleen rekenen op hun vaste aan hang? Blijft de zwevende kiezer thuis, of gelooft hij het verder wel? Of pro beert hij zich opnieuw bij een van de actieve kleine partijtjes, die zich vooral met veel woordelijk geweld op radio en televisie presenteren, aan te sluiten? Wat er bij deze eerste verkiezingen in onafhankelijk Suriname aan ver nieuwingsdrang nog is te merken, komt daarvandaan Stuk voor stuk ontlenen die partijtjes hun be staansrecht in de campagne voor een belangrijk deel aan onvrede over de ontwikkelingspolitiek van de huidige regering Ze willen naar een drastische ombuiging van de besteding van de hulpgelden die Nederland aan Suri name spendeert en het eigen aandeel dat aan de economische toekomst wordt geleverd Niet langer dus de na druk op grootschalige projecten, zoals de bauxietontginningsactivlteiten in West-Suriname (de voorkomens in het Bakhuysgebergte) en de waterk rachtcentrales. De kleine partijen mikken op produktieve projecten van klein formaat in de direct produktieve sfeer- kleine landbouw, uitbouw van bedrijven die behoeften in de bouwwe reld kunnen dekken, kleine indu strieën om de enorm grote importen waaraan Suriname economisch mank gaat, te kunnen afremmen. Kleine clubs Op hun eigen manier zijn ze bijna al lemaal links, die kleine partijen Sommige politiek gebaseerd op radi cale ideologieën, zoals het „Derde Blok", aangevoerd door het Com munistisch Volksfront en met verder kleine groeperingen van indianen, bosnegers en progressieve landbou wers in hun gelederen Daarnaast is er de nationalistische PNR van Bruma. de partij die het na vier jaar opvallend gedurfd meeregeren in het kabinet-Ar- ron nu op eigen gelegenheid zal moe ten zien te klaren. En dus in een duide lijk nadelige positie is. Voor het eerst doet ook mee aan de stembus de Progressieve Arbeiders- en Landbouwers Unie (PALU). een ge zelschap van voornamelijk uit Wage- ningen afkomstige agrarische des kundigen. die voorspellen dat Suri name aan de rand van een diepe crisis staat, omdat er nog geen enkele in houd aan de onafhankelijkheid is ge geven Volgens de PALU is het eerst en vooral noodzakelijk dat de achter stand in de bewoonde Surinaamse dis tricten in het binnenland wordt weg gewerkt door voedselproduktie en al lerlei direct nuttige maatschappelijke voorzieningen Om enig politiek houvast te krijgen, hebben de PALU-mensen een monsterverbond gesloten met de conservatieve Hin- doestaande VDP van Lachmon. En Het gerestaureerde Fort 'Zeelandia'. waarin het Surinaams Museum is ondergebracht. Een van de meest markante herinne ringen aan de Nederlandse tijd dat geeft deze groep dan weer een stempel mee, moeilijk plaatsbaar voor de buitenstaander Volkspartij Opvallendste nieuwe verschijning aan de Surinaamse politieke hemel is de Volkspartij van de arts Rubin Lie Pauw-sam (34). Zes jaar terug ves tigde hij zich na zijn studie in Neder land in Paramaribo. Nu staat hij aan het hoofd van een gezelschap actieve jongeren, die zich gesteund weten door een schaduworganisatie in Ne derland. De Volkspartij wil een zeer gerichte terugkeer uit Nederland van Surinamers die van aanpakken we ten. „Op papier zijn we socialist, maar we weten dat in de praktijk geen en kel „isme" aanspreekt in Suriname", legt hij uit. De Volkspartij maakt zonder omwe gen duidelijk, dat terugkeer van Suri namers uit Nederland wordt tegenge houden, omdat de politici die het in Paramaribo voor het. zeggen hebben geen antwoord hebben op kritischc- jongeren, klaar om de mouwen op te stropen en hel ontbrekende midden kader aan te bieden Lie Pauw-sam voert een harde, goed georganiseerde campagne voor sociale rechtvaardig heid. recht op arbeid en een goede oudedagsvoorziening. Zijn Volkspartij wil in Suriname regelrecht aansluiten op de behoeften die er in de economie zijn en - zoals hij zegt - zich daarbij niet; bedienen van kretologie. Volgens hem moet Suriname het van de nieuwe generatie hebben Spookbeeld Of de ..kleintjes" in het ingewikkelde, gemengde Surinaamse kiesstelsel een slag aan de bak krijgen, is op zijn minst twijfelachtig. Wanneer je op de voor eigen parochie verkondigde voorspel lingen moet afgaan, zou het nieuwe Surinaamse parlement uit honderd man moeten bestaan In werkelijkheid zijn er niet meer dan 39 zetels Zoals bij de onafhankelijkheid het spookbeeld van de chaos en politiek machts misbruik werd opgeroepen, dat vooral veel Hindoestanen op de loop bracht naar Nederland, zo wordt nu het com munisme als de grootste bedreiging op het verkiezingstoneel getoverd. Op de Nederlandse Antillen was dat afgelo pen zomer ook al het geval, met als resultaat een stevige ruk naar rechts Op hun beurt betichten de kleine linkse partyen in Suriname de van ouds bekende partijblokken van ge knoei met de oproepkaarten voor de verkiezingen. Een boekje van minister van binnenlandse zaken Ooft over de werking van het Surinaamse par lementaire stelsel heeft in de linkse hoek een vernietigende kritiek gekre gen. Ooft, wordt ervan beticht dat hij enkele tienduizenden kiezers meer opvoert dan er in werkelijkheid zijn Suriname heeft het met zijn gebrek kige bevolkingsadministratie erg moeilijk als het er om gaat de kiesge rechtigden boven 21 jaar te bereiken Ongeveer een jaar geleden is iedereen opgeroepen toch vooral zelf te komen controleren of hij op de kiezerslijst voorkomt. De nationaliteitenkwestie heeft dat er niet eenvoudiger op ge maakt. Lang niet alle kiezers hebben zich die moeite getroost. En nu het bijna zover is, ontstaat er veel lawaai over. De grote politieke partijen zijn niet meer zo zeker van hun zaak. Ze lijken over hun hoogtepunt heen Vooral omdat meer dan een kwart van de bevolking nog steeds in Neder land woont, telt hier iedere stem zwaar door en zou de uitslag wel eens een erg moeilijke opgave kunnen op leveren. PARAMARIBO - Acht politieke partijen in Suriname gaan aanstaande maandag de verkiezingen in zonder dat er na twee jaar wennen aan de onafhankelijkheid een belangrijk nationaal twistpunt voorhanden is om elkaar eens stevig de oren mee te wassen. Vandaar misschien dat de aanloop naar de stembus zo'n matte vertoning is gebleven. Afgezien van de gebruikelijke verdachtmakingen, beschuldigingen en roddels over en weer, is er van een werkelijk groot verkiezingsvuurwerk in Paramaribo geen sprake. Voor de eerste keer in zijn bijna twee jaar jonge bestaan als zelf standige republiek houdt Suri name op 31 oktober aanstaande verkiezingen voor een nieuw par lement. Toch kan eigenlijk maar driekwart van de bevolking naar de stembus: de rest <130 000 Sun- namers) verblijft in Nederland. Hoe staan de zaken ervoor in het land dat op 25 november 1975 het koninkrijk verliet en zijn eigen weg ging? Onze redacteur Kees van der Maas peilde aan de vooravond van de Surinaamse verkiezingen de stemming in Paramaribo Van daag zijn eerste impressie. In het hart van Suriname's hoofdstad staat het standbeeld van de eerste grote staatsman van het lan 'JopiePengel (minister-president van 1963-19691 komt er een 'herhaling' van zijn brede-basis-politiek0 De maatschappelijke vernieuwing die men zichzelf had beloofd toen op 25 november 1975 de laatste restanten van de koloniale banden met Neder land werden doorgesneden, is uitge bleven. Het lijkt er veel op. dat de twee grootste politieke groeperingen (de Creoolse NPS van premier Arron en de hindoestaande VDP van opposi tieleider Lachmon) aansturen op op nieuw een grote coalitie met een ste vige meerderheid in het parlement, die voor de komende vier jaar het zicht op een stabieler beleid opent. Heeft de Surinamer een beetje genoeg van het politieke avontuur dat in 1973 begon? In ieder geval is van de radi cale sfeer in het Creoolse blok. dat toen een meerderheid behaalde die erg be trouwbaar leek, niet veel heel geble ven. Langzaam gegroeid wantrouwen en een knetterende ruzie tot besluit hebben het Arbeidersfront van PNR-minister van economische zaken Eddy Bruma op een zijspoor geran geerd Hij mag in het Creoolse blok van Arron niet meer meedoen, volgens de officiële lezing, omdat zijn kleine militante club met drie ministers in het huidige kabinet sterk overge waardeerd zou zijn. In werkelijkheid komt het erop neer. dat de oude Creoolse massapartij van wijlen de legendarische Jopie Pengel - de eerste grote zwarte staatsman in Suriname - de radicale vakbondsfigu ren niet meer zo nodig heeft, nu de on afhankelijkheid er in de voorbije rege ringsperiode is doorgedrukt. Het komt nu aan op een beleid in Suriname dat een economische ontwikkeling op gang moet brengen, waarvoor in het akkoord met Nederland over hulp tel een totaal bedrag van 3.5 miljard gul den in een penode van tien tot vijftien jaar de basis is gelegd. Hoe. met welke politieke motieven en waaraan die hulp moet worden besteed, daarover zal het in de nieuwe kabinetsperiode vooral gaan En hoewel het niet met zoveel woorden wordt gezegd: rondom die vraag zal de polit ieke scheidslijn in Suriname zichtbaar worden Cadeautjes Daarom is de verkiezingstijd in Pa ramaribo de laatste weken voor 31 oktober eigenlijk traditioneler dan ooit. De voormannen van de grote blokken, Arron (NPK) en Lachmon (VDP, hij heeft maar een nieuwe naam gekozen voor de partij), keren terug van hun stembusexpedities naar hel binnenland. Daar hebben ze opval lend argeloos wat verkiezingsca deautjes achtergelaten: een elekt risch aggregaat in een Indianendorp, een stukje medische voorziening in een boslandnederzetting. Op die trips komen ook de verhalen over onregelmatigheden die zich bij de vorige verkiezingen zouden hebben voorgedaan er zou de hand zijn ge licht met een bepaling in de Kieswet omtrent vingerkleuren Partijpropa gandisten zouden hulpbehoevende kiezers nadrukkelijker dan nodig bij het invullen van het stembiljet hebben geholpen In de stad schrijft de cen trale leiding van een van de polit ieke partyen dan een brief op hoge poten aan de voorzitter van hel onafhan kelijke kiesbureau om erop toe te zien dat dit met meer voorkomt Trouwens, ook in Paramaribo kan plotseling van allerlei worden gere geld. dat al heel lang op zich heeft la ten wachten De eerste tien volkswo ningen kunnen worden opgeleverd van een project dat kampte met stag natie op stagnatie De Bejaardenbond krijgt de toezegging - nadat daarover een open brief aan de regering is ge schreven - dat een begin zal worden gemaakt met, de uitbetaling van de ouderdomsuitkering van sociale za ken. die na het laatste kwartaal van 1975 was stilgelegd. En dan zijn er de geruchten over smeergelden en regeringsbijdragen onder de tafel aan verkiezingskassen van bepaalde partijen Het is allemaal al zo vaak vertoond en het hoort er allemaal zo bij in de laatste weken voor de Surinaamse verkiezingen Rustig Met uitzondering van een enkel inci dentje op een politieke vergadering, gaat het vooral op straat erg rustig toe Af en toe stormt een stoet auto's met vlaggen en luidsprekers door de bin nenstad. Erg in trek zijn de plakacties op bomen, lantaarnpalen huizen en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 4