3 LICHTPUNTJES IN FORMATIE-OVERLEG Grootscheepse jacht op RAF-leden in Duitsland Nederlands asbestbesluit is een voortreffelijk stuk wetgeving PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vorster over kritiek VS: Het interesseert me niet Schleyer was al 36 uur dood Na hele dag vergaderen: EUROPA MEUBEL Rellen in Rome DR J. STUMPHIUS (KMS) TIJDENS STUDIEDAG IN DELFT: Krokodil... pagina 15 229e jaargang no. 242 Vrijdag 21 oktober 1977 PtófOOBTSTHAAT IJ tel on*«-e>?ec L/MGEVCU M ttl 0IIW4M Omdat u niet elke dag meubelen koopt (Van ome parlementaire redactiet DEN HAAG - In het overleg tussen de informateurs Vrolijk en Verdam en de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 is donderdag enige vooruitgang geboekt. Na meer dan zeven uur vergaderen verklaarde PvdA-fractieleider Ed van Thijn dat er in het overleg „enkele nieuwe gezichtspunten naar voren waren gekomen". Welke dat waren wilde hij noch één van de anderen zeggen. Het overleg werd donderdagavond om half negen voortgezet. Toen werd ver- wachtdatde informateurs aan het einde van de avond met een voorstel zouden komen om de impasse waarin het over leg over de zetelverdeling is geraakt, te doorbreken. Zoals bekend zit het ge sprek nog steeds vast op de vraag welke de krachtsverhoudingen in het nieuwe kabinet moeten worden en wie de post van justitie mag gaan bemannen. De PvdA gaat nog altijd uit van de ze telverdeling volgens de formule 8-7-1. terwijl het CDA alleen wil praten over MULHOUSE (DPA/AFP)- De woensdag in de kofferruimte van een auto gevon den voorzitter van de Westduitse werkgevers, Hanns-Martin Schleyer. is met drie schoten gedood en was toen zijn lichaam werd gevonden al 36 uur dood. Schleyers lijk vertoonde geen andere sporen van geweld. Dit heeft de officier van justitie van het Oostfranse Mulhouse donderdag meegedeeld. Op het lijk van Schleyer is autopsie ge pleegd door drie Franse gerechtsart sen. Gezien het door de artsen vastgestelde tijdstip van overlijden moeten de ont voerders van Schleyer him slachtoffer PAOINA 2 kernen De Belgisch-Nederlandse Vereniging wil handhaving van de belangrijkste kernlid de stedelijke assen van het Westerscheldegebied akkoord PAGINA 4 beveiliging PAGINA 7 groei Het inwon sneller dan PAGINA 9 bijzonder PAGINA 15 ziekenhuisbou w tegenstand Topclubs Luctoi en Stöimvogei m s tercompetiiie zonder tegenstand i builen Zeeland PAGINA 19 hekel PAGINA 21 pier hoofdrol Robert Long speelt de hoofdrol in een nieuwe musical van Seth Gaaikema Radio- en televisieprogramma s. Strip crisisplan dinsdagmorgen tegen 05.00 uur hebDen gedood Dit betekent, volgens de nu voorhanden zijnde informatie, dat Schleyer werd vermoord nog voordat de publieke opinie op de hoogte werd ge bracht van de zelfmoord van Andreas politiemacht omringd Ook de meeste Het bedrijfsleven acht een crisisplan voor het redden van de export nodig Beurs-financiën- 7-7-2. waarbij socialisten en christen democraten dus even veel ministers le veren De PvdA is bereid dat laatste te accepteren, maar dan moet de post van justitie in handen van de socialisten komen. De christen-democraten voelen daar weer niets voor Toen het overleg donderdagavond om even na zeven uur werd geschorst, lieten ROME (UPI) - Na een verbod van een demonstratie van ultr-linkse jongeren voor de ambassade van West-Duitsland in Rome tegen de 'moord op anarchis ten in de gevangenis van Stuttgart" is het donderdagavond in de Italiaanse hoofdstad tot ernstige ongeregeldhe den gekomen. Enkele duizenden demonstraten, voor namelijk studenten, leverden straatge vechten met de politie Zij gooiden met stenen en benzinebommen, richtten barricaden op en hier en daar werd op de politie geschoten. Minstens zeven per sonen, onder wie vier politiemannen, liepen schotwonden op De politie ver richtte 25 arrestaties wegen het in bezit hebben van vuurwapens en benzine bommen. De Dutse ambassade was dooreen grote de heren Van Thijn (PvdA) en Terlouw (D'66) weten dat de informateurs de avondpauze zouden benutten om zich te beraden over de vraag of zij met een nieuw, gezamenlijk voorstel moesten komen Tot verbazing van de andere ge sprekspartners vertrokken informateur Verdam en CDA-leider Van Agt echter gezamenlijk om te gaan eten Dat zou. volgens waarnemers rond het Bin nenhof. kunnen wijzen op een pogmg van informateur Verdam om het on wrikbare standpunt van Van Agt inzake de zetelverdeling iets te verzachten De Europese Commissie heeft voor het komende jaar een plan voor de ver strekking van voedselhulp opgesteld, dat naar schatting 1376.4 milioen gul den gaat kosten DEN HAAG Voor de heer Terlouw D' 66 gisteren aan de kabinetsformatie kon beginnen, werd hij op het Binnenhof ingesloten door een groep Leidse meisjesstudenten voor een foto. waarschijnlijk voor het nageslacht CDA KAMERLEDEN: AMBASSADEUR TERUGROEPEN Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carll Raspe in de Stuttgarter Stammheim- gevangenis Volgens de officier van jus titie in Mulhouse hebben de ontvoer- Duitse instellingen in Rome en andere Italiaanse steden hadden politiebewa king gekregen In het parlement, stelde minister van binnenlandse zaken Fran- ders Schleyer met drie kogels in het cesco Cossinga de vorming van antie- hoofd, vanaf korte afstand omgebracht terreurbrigades in het vooruitzicht ALBERTON AFP REUTER ANP - De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft donderdag de volledige verant woordelijkheid op zich genomen van het verbod van 18 anti-apartheid- sorganisaties in zijn land en van de sluiting van het blad, The World.' Vor ster wees de verklaringen vanuit Was hington dat Amerika nu zijn betrek kingen met Zuid- Afrika opnieuw zal bezien van de hand. Tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in Alberton, Juliane Plambeck: Barbara Schulz: Angelika Speitel: Sigrid Stembeck: Willij Stolt: Inge Viett Clemens Wagner: Christoph Michael Wackemaoel VERSCHERPTE WAAKZAAMHEID IN BUITENLAND (Van onze correspondent) BONN - De grootste klopjacht ooit in de geschiedenis van de Bondsrepubliek gehouden, loopt sinds maandagavond op volle toeren. In verband met de moord op werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. de ontvoering van een Lufthansa-Boeing, de moorden op procureur-generaal Siegfried Bu- back en zijn begeleiders, de aanslag op bankier Jurgen Ponto. de moord op de Utrechtse politieagent Arie Kranen burg en de verijdelde aanslag op het Westduitse openbaar ministerie in Utrecht wordt gezocht naar 16 terroris ten. van wie er acht (zes vrouwen en twee mannen) volgens de recherche di rect bij deze misdaden zijn betrokken. De Politie identificeerde de gezochte terroristen als Sunna Albrecht. Rolf Heissler, Christian Klar, Friderike Krabbe, Silje Meier-Witte, Brigitte Mohnaupl. Adelheid Schulz, Angelika Speitel. Sigrid Sternebeck. Willy Peter Stoll. Christoph Waekemagel. Rolf Clemens Wagner. Elisabeth von Dyck, Juliane Plambeck. Inge Viett en Joerg Lang. Er zijn tot nu toe tienduizenden auto's aangehouden en doorzocht Razzia's zijn uitgevoerd op talloze huizen De controles aan grensovergangen zijn ver scherpt evenals die op vliegvelden. De federale recherche heeft een beroep op de Westduitse bevolking gedaan om be grip te hebben voor het ongemak (bij voorbeeld afgezette autowegen) dat dit alles met zich mee brengt Er is een beloning van in totaal 800 000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen die kunnen leiden tot arrestatie van de ver dachte terroristen Drie miljoen bro chures zijn verdeeld met levensbe schrijvingen en foto's van de gezochte personen Er zijn speciale telefoon nummers via welke men de stemmen van de terroristen kan horen Via radio, televisie en kranten, die allen intensief zijn ingeschakeld bij de opsporingsac tie. zijn telefoonnummers bekend ge maakt waarna men eventueel anoniem kan bellen om een boodschap op een band in te spreken De politie is vooral geïnteresseerd in mededelingen over de gezochte perso nen. over de huizen waar zij mogelijk in hebben gewoond en over auto's die zij hebben gekocht of gehuurd. Door uit gebreid onderzoek van conspiratieve woningen en door de terroristen ge bruikte auto's was de federale re cherche. naar zij beweert, al enkele da- Slot zie pagina 6 kolom 1) V.t.n.r. Suzanne Albrecht: Elisabeth van Dyck: Rolf Heissler Christian Klar Fnederike Krabbe: Jorg Lang. Silke Maier-WUt. Brigitte Monhaupt vlakbij Johannesburg, zei Vorsten over de kritiek van de VSHet probleem van Carter, zo hij dat wil. Mij interessert het niet. Het is totaal onbelangrijk". De drie Afrikaanse leden van de Veilig heidsraad hebben donderdag in New York besloten om een spoedbijeenkomst van de raad te vra gen ter bespreking van de maatregelen, die de regering van Zuid-Afrika heeft genomen tegen anti-apartheidsgroepen en personen Minister van der Stoel heeft woensdagmiddag de Zuidaf rikaanse ambassadeur, de Villiers Booysesn. op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden en hem gdezegd, dat het- beleid van de regering in Pretoria naar een ramp dreigt te lei den Mr. Van der Stoel, aldus de woordvoerder van het ministerie, heeft 'de diepe zorg van de Nederlandse rege ring' tot uitdrukking gebracht over de onderdrukkingsmaatregelen die in Zuid Afrika zijn genomen en die naar een ramp dreigen te leiden Ambassadeur De tweede-kamerleden Scholten (CDA) en ter Beek (PvdA) hebben donderdag avond gezegd, dat de Nederlandse rege ring maatregelen, gericht tegen de Zuidafrikaanse regering, moet treffen. Deze maatregelen worden noodzake lijk geacht gezien het besluit van de re gering van Zuid-Afrika om op te treden tegen een groot aantal organisaties, dat zich tegen de apartheid keert. In de loop van donderdag vroeg het kamerlid Scholten, daarbij ondersteund door zijn fractiegenoten Aarts en Gualtherie van Weesel. schriftelijk aan minister Van der Stoel van buitenlandse zaken de Nederlandse ambassadeur te Preto ria terug te roepen voor consultatie. Afrikaans schrijvende Zuid-Afrikaanse kranten die de regering en haar beleid steunen, hebben zich aangesloten bij de afwijzing van het optreden van minister van justitie Jimmy Kruger tegen 18 anti-apartheidsbewegingen, critici en kranten Die Transvaler in het verle den altijd stut en steun door dik en dun van de regering en met een aantal mi nisters in zijn raad van beheer, noemde de actie het optreden van „bange en dwaze mensen'1 In een speciaal artikel op de voorpa gina onder de kop naar een tijdperk van duisternis", schreef de Rand Daily Mail. een oppositiekrant, dat Zuid- Afrika werd gestuurd in de richting van een dictatuur waarin de laatste lichten van vrijheid en meningsuiting worden gedoofd". BEDRIJFSARTS SCHELDE IN LANDELIJKE COMMISSIE (van onze Haagse redacteur) DEN HAAG-DELFT - Dr. J. Stumphius, het hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de koninklijke maat schappij De Schelde in Vlissin- gen, beschouwt het onlangs in het leven geroepen Asbestbe sluit als een voortreffelijk stuk wetgeving. Met het besluit is Nederland naar zijn mening in Europees verband koploper geworden. De bedrijfsarts, die met de publikatie van zijn proefschrift over het verband tussen asbest en kanker de aandacht voor de asbestpro- blematiek belangrijk ver grootte. zei dat donderdag tij dens de door TNO georgani seerde studiedag over asbest in de Technische Hogeschool te Delft. waardige ziekte van long- en buikvlies in het begin van de jaren 60 uit Zuid- Afrika kwamen Het ging om omwonen den van een asbestmijn in een zeer droge, winderige streek De ziekte leek aanvankelijk op een vorm van tube rculose Geen enkele therapie daarte gen had echter enig resultaat de patin- ten overleden aan een langdurig, lang zaam voortschrijdend ziekteproces De oorzaak bleek een tot voor kort als zeer zeldzaam gekenschetste vorm van kanker het diffuus mesothelioom. een uitgesproken kwaadaardig gezwel van Vorster en het zwarte volk tO De zuidafrikaanse regering -2- gaat onverbiddelijk verder ftf met het trekken van scherpe a] scheidslijnen tussen de rassen 3 en aarzelt niet maatregelen te nemen, die in een politiestaat thuishoren. Haar jongste besluiten zijn eerst en vooral gencht op de gematig den. zowel aan blanke als aan niet' blanke kant. De radikalen - zij die gewa pend verzet tegen de blanken plegen en prediken - zijn reeds jaren in de let terlijke zin van het woord aan banden gelegd, maar nu zijn dan diegenen aan de beurt die verzachting van het apart- heidsbeleid bepleiten Zijn dat misda digers'' Niet naar algemeen geldende begrippen. Hetgaatom blanken, die op recht geloven dat de harde toepassing van Vors te rs politiek tot een ramp zal leiden, het gaat om zwarten die er hark stochtelijk voor pleiten om te mogen worden gehoord in de multi-raciale sa menleving van Zuid-Afrika Maar der gelijke groepen worden in dat land als een ernstig gevaar beschouwd en moe ten daarom monddood worden ge maakt De regering heeft al laten weten dat zij zo nodig nog verder zal gaan: de oppositie móet zwijgen. Vo, orster en zijn regering voeren met een ijzeren consequentie de opdracht, uit die naar zij menen hun geschiedenis hun heeft verstrekt Men zet de wagens van de voortrekkers in een wijde cirkel en de wacht wordt betrokken om er voor te zorgen dat geen andere dan het eigen blanke volk binnenkomt Dit denken gaat terug tot in de achttiende eeuw: m 1779 was er het eerste van vele grote t.reffens tussen zwart en blank - de 'eerste kafferoorlog' - en dat nu werd een merkteken in de blanke geschiedenis van Zuid-Afrika. Op dat ogenblik wer den namelijk de aanzetten ontworpen voor een territoriale rassenscheiding, een politiek die werd versterkt vooral nadat in 1789 de 'tweede kafferoor log' was uitgebro ken. Sindsdien heb ben zich de opvat tingen van grote groepen blanken over de zwarte bevol king niet pnncipeel gewijzigd. Zij be schouwen de zwarten niet als medebe woners van het land. niet als medemen sen met wie men samen verantwoor delijkheid moet dragen, maar als 'ande ren' die men verre van zich dient te hou den Een iederdiehetdaarmeenieteens is. behoort naar Vorsters oordeel niet thuis in Zuid-Afrika. Een opvatting, die thans met scherpe beleidsmaatregelen tot gelding wordt gebracht- Jycrtlïjn W, e leven echter niet meer in 1779. de wereld is tweehonderd jaar verder. Het blanke zelfbewustzijn heeft zijn tegen beweging gekregen bij mensen van an dere huidskleur, een zelfbewustzijn dat vaak een ongewone en inspirerende kracht heeft Een Amerikaans dich teres. Desirée Barnwell, zwart van huidskleur, heeft enige jaren geleden een gedicht geschreven dat grote indruk heeft gemaakt op de zwarte intel lectuelen van Afrika. „Will the real black people please stand wil het echte zwarte volk thans opstaan Er is hier een oud literair procédé toegepast aan een algemeen bekende zin werd een totaal nieuwe gevoelswaarde gegeven Het doet denken aan het verschijnsel dat vroeger in Europa voorkwam we reldlijke liedjes, soms met een weinig verheffende inhoud, werden getrans formeerd tot kerkliederen die tot van daag tot de klassieken behoren. De eerste regel uit dit gedicht - Will the real black people please stand- is in de Verenigde Staten - en ook in Nederland - bekend uit het. televisiespelletje 'wie van de drie?' enkele spelers moeten er via vragen achter zien te komen wie van drie personen de echte is En als ieder zijn keus heeft gedaan, klinkt de be faamde vraag van de spelleider 'Wil de echte meneer (of mevrouw i X nu op staan?' Deze versleten zin heeft bij Barnwell meuwe inhoud gekregen zaj appelleert aan een zwart zelfbewustzijn, aan de gevoelens van het zwarte volk, „dat onbevreesd het ongewone tege moet treedt, op weg naar het eigen zwart-zijn, gereed om invloed uit te oefenen en nchtmg aan te geven zoals het gedicht verder gaat. In een boek over Zwarte theologie van Basil Moore - het verscheen ook in het Nederlands verwijzen twee zwarte theologen uit Zuid-Afrika naar Bamwells gedicht om het groeiende zelfbewustzijn van de zwarte bevolking aan te geven Een ci taal. ..Wij zullen leven zonder te doen alsof we voortdurend om veront schuldiging moeten vragen Wij ieven niet van de genade van blanken, maar zijn onszelf, bewust van onze eigen waarde De long- en buikvlies In tegenstelling ech ter tot andere kwaadaardige gezwellen vindt uitzaaiing door het lichaam niet ol nauwelijks plaats. Het gezwel toont een progressief beloop, maar houdt zich aan de anatomische structuren waarin het zijn origine vindt Dat zijn de buitenste lagen van de longvliezen, respectieve lijk het buikvlies De constante groei van het gezwel heeft tot gevolg dat de longen steeds verder worden ingekapseld in een pant- Slot zie pagina 7 kolom 'e mensen die nu m Zuid-Afrik* monddood worden gemaakt behoren tot diegenen die nog hoopten op een samengaan en een vreedzaam samenle ven van de vele rassen, die het zuiden van Afrika bevolken Vorster heeft hen met een nijdig gebaar het zwijgen op gelegd en daarmee tevens het zwarte zelfbewustzijn nieuwe impulsen gege ven. Nog een citaat uit het boek van Moore: ..Wij willen geen Integra'ir we verwerpen het zelfs Als wc onszelf niet bevestigen in ons zwart-zijn. zullen we niet overleven in een wereld die zo dichtbevolkt is met blanke nihilisten De toekomst van Zuid-Afrika ziet er weinig hoopvol uit. "Wil het echte zwarte volk thans opstaan?' het is niet alleen een appel op het zwarte zelfbewustzijn, maar ook een onheilspellende profetie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1