PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHLEYER VERMOORD Terroristen: „slag is pas begonnen Tientallen activisten in Zuid-Afrika gearresteerd Gezamenlijke actie Zeeuwse vakbonden en werkgevers tegen koppelbazen in bouw de krant van zeeland Lichaam na telefoontje ontvoerders gevonden in kofferruimte van in Mulhouse geparkeerde auto 99 vandaag 229e jaargang no. 241 Donderdag 20 oktober 1977 Van onze correspondent PARIJS-BONN - Hanns-Martin Schleyer, de 62-jarige Westduitse werkgevers-voorzitter die 5 sep tember werd ontvoerd, is vermoord. Zijn lijk werd woensdagavond in de Franse stad Mulhouse gevonden in de achterbak van een auto. Zijn ontvoerders hebben hem de keel doorgesneden. „Ontsteltenis en gramschap vervullen ons. De laffe moord bewijst dat de daders niet voor rede vatbaar zijn. De Staat zal de misdadigers die volgens de beschikbare inlichtingen ook verantwoor delijk zijn voor de moorden op de chauffeur van Schleyer, zijn begeleiders en op Jurgen Ponto, Siegfried Buback en Jurgen Schumann, met alle hem ten dienste staande middelen vervolgen", aldus de reactie van de Bondsregering. Regeringwoordvoerder Klaus Bolling zei: „Zij zullen niet meer tot rust komen. Toegeven aan de«e misdadige fanatici zou hen tot steeds nieuwe moorden uitnodigen". Bonn heeft meegedeeld 16 verdachten te sullen opsporen Schleyer werd in Keulen ontvoerd door leden van het Commando Siegfried Hausner, dat gelieerd is met de RAF, beter bekend als de Baader-Meinhof- groep. De ontvoerders van Schleyer doodden diens chauffeur en drie poli tiemannen die hem begeleidden. De volgende dag maakten de ontvoerders hun eisen bekend. Zij verlangden de vrijlating van elf leden van de RAF. onder wie Baader, Ensslin en Raspc, ruzie PAGINA 3 tegenvallers zelfmoord Artsencommissie moord van drie Rf PAGINA 7 personeel Doeen trail sad uitbreiding va PAGINA 13 orlon Dupont ga recht sluit» PAGINA 1 optimisme volgende gezelschap Rlents Gratama gaat na jaren weer met een gezelschap de boer op; Radio- en televisieprogramma's, Strip. PAGINA 19 auto 's In de eerste negen maanden van dit jaar ajn er in Nederland al 450.000 auto's verkocht; Beurs-ünanclén- die dinsdag aelfmoord pleegden. De elf zouden naar het land van hun keuze moeten worden gezonden. Voorgesteld werd Zuid-Jemcn, Somalièof Vietnam. Het Hjk van Schleyer lag in de achter bak van een groene Audi. die afkomstig was uit Eisenstadt, een voorstad van Frankfort. De Audi was dinsdagavond om half elf voor het eerst in de buurt van het ziekenhuis A1 ten r he in in Mulhouse aangetroffen. In de loop van woensdagmiddag stond de auto onbeheerd in de Rue Charles Peguy. Op dat moment ontving de re dactie van het Parijse dagblad Libera tion een telefoontje waarin een anoniem persoon in het Duits meedeelde dat hij deel uitmaakte van het zogenaamde commando Siegfried Hauser, en waarin werd meegedeeld dat zich in de achter bak van de groene Audi het lijk van Hans-Martin Schleyer bevond. Letterlijk zei de man ln het Duits: „Wij hebben een einde gemaakt aan het el lendige en bedorven bestaan van Hans-Martin Schleyer Zijn dood haalt het niet bij ons verdriet en onze woede na het bloedbad van Mogadiscio en Stammheim. Andreas, Oudrun, Carl, Ingmar en wijzelf zijn niet verbaasd over het fascistische toneelspel van de imperialisten om de bevrijdingsbewe gingen te vernietigen Wij zullen nooit het bloed vergeten dat door Schmidt en de imperialisten die hem steunen, is vergoten. De slag is pas begonnen. Vrij heid door de gewapende antiimperialis- tische st.rijd",zo luidde de mededeling van het Commando Siegfried Hausner Nadat de Franse politie via het dagblad Liberation op de aanwezigheid van de auto attent was gemaakt, trof zij op de achterbank een aanzienlijk aantal bankbiljetten aan De autoriteiten durfden de auto echter niet te openen uit angst voor booby-traps De Audi werd versleept naar het hoofdkwartier van de politie in Mulhouse, terwijl een beroep werd gedaan op de mijnoprui- mingsexperts die in Colmar gevestigd zijn De komst van de experts werd ech ter enige tijd uitgesteld doordat ze ln Epinal aan het werk waren. Ze werden per helikopter overgevlogen. De klopjacht op de ontvoerders, de grootste ln de naoorlogse geschiedenis, strekte zich uit tot Nederland, Belgié. Frankrijk en Scandinavië. Herhaalde lijk werd gezocht naar een jacht waarop Schleyer gevangen zou zijn gehouden en dat onder meer gezien zou zijn op het IJsselmeer Kaping Een nieuwe climax bereikte de zaak toen vorige week vier personen de Boeing 737 Landshut van de Lufthansa op een vlucht van Mallorca kaapten met 91 mensen aan boord. De kapers en de ontvoerders lieten in gelijkluidende verklaringen weten dat zij samen werkten en stelden nieuwe eisen. Zo werd gelsl dat behalve elf Duitse ex tremisten, twee Palestijnen die in Tur kije gevangen zitten, zouden worden vrijgelaten. Zij wilden ook 15 miljoen mark losgeld, plus 100.000 mark voor elk van de vrij te laten gevangenen. De kapers verschoven enkele malen hun f Slot zie pagina 4 kolom 2) MULHOUSE - Agenten onderzoeken de groene Westduitse wagen waarin het lijk van de ontvoerde Hanns-Martin Schleyer werd aangetroffen VERBIJSTERDE REACTIES UIT BUITENLAND BONN-De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en zijn echtgenote woonden woensdag in Bonn een speciale kerkdienst bij: een dankdienst voorde redding van de gegijzelden in de Lufthansa-Boeing Tijdens de dienst werd speciaal gebeden voor de toen nog steeds vermiste industrialist Hans-Martin Schleyer DEN HAAG-JOHANNESBURG - Het regime van premier Vorster heeft >voensdag het georganiseerde zwarte protest in Zuid-Afrika gesmoord door een spectaculair verbod van anti- apartheidsgroeperingen, de sluiting van een vooraanstaand zwart dagblad en de arrestatie van tientallen promh nente zwarte activisten. Als officieel motief voor de maatregel is aange voerd dat het regime een confrontatie tussen blank en zwart wil voorkomen en een klimaat voor revolutie wegne men. Het monddood maken van de nog res terende legale oppositie in Zuid-Afrika door het regime-Vorster heeft geleid tot scherpe afkeuring in Nederland. Enge land en de Verenigde Staten. ..Verbijsterend", zo noemde de Neder landse regering in een verklaring de maatregelen die woensdag werden ge nomen door de Zuidafrikaanse minister van justitie Kruger. Hij liet het bestuur van de zwarte woonstad Soweto ar resteren en verbood verder achttien or ganisaties, waaronder het christelijk in stituut van dr Beyers Naudé Het verbod treft ook het zwarte dagblad The World en zijn zondagskrant Week end The World ligt al een maand met Kruger overhoop over de dood van de studentenleider Steve Biko Beyers Naudékreeg een beperking van de bewegingsvrijheid opgelegd ge durende vijf jaar Naud's Christelijke Instituut is een oecumenische organisa tie die de gezinnen van zwarten helpt waarvan de man is gedetineerd Het treedt op als „waakhond" en pressieg roep voor de rechten van de zwarten De maatregelen druisen, zo staat in de Nederlandse regeringsverklaring, in te gen de meest algemene rechtsbeginse len. „Ze zijn volstrekt af te keuren; bo vendien dreigen zij de problemen waar voor Zuid-ACnka zich gesteld ziet nog onoplosbaarder te maken. Zij scheppen een sfeer van geweld die het land verder afbrengt van een vreedzame regeling voor de gelijkwaardigheid van de ras sen. waarvoor de Nederlandse regering vaak heeft gepleit, aldus de verklaring Tot de belangrijkste organisaties die onder het verbod vallen behoren be halve het christelijk instituut, een mul- tiraciale instelling van geestelijken en leken die zich verzetten tegen het Zuidafrikaanse rassenbeleid, de con ventie van het zwarte volk. de represen tatieve raad van studenten van Soweto en twee nationale studentenorganisa ties SASO en SASM. de vereniging van ouders en de bond van zwarte journalis ten De Zuidafrikaanse regering zou drie weken lang hebben beraadslaagd over de repressieve maatregelen „Afrikanen geloven in krachtige actie en een rege ring moet tonen dat ze onrust aan kan", aldus de minister van voorlichting Mul der Actief De zuiveringsacties van de politie be gonnen vier uur 's morgens plaatselijke tijd. Dc veiligheidspolitie viel wonin gen en kantoren van zwarte journalis ten. advocaten, doktoren, studenten, academici en zw arte en blanke geeste lijken in Johannesburg. Kaapstad, Durban. East Londen. Pieter Maritz- De maatregelen die de Europese Commissie heeft genomen om bezuini gen op het verbruik van energie in de Europese Gemeenschap te bevorderen hebben in de eerste helft van 1977 geen positieve resultaten opgeleverd De commissie deelde woensdag mee dat het verbruik in de negen landen verge leken met de eerste helft van 1976 met 2,5 procent is toegenomen, evenveel als de gemiddelde toeneming van het bruro nationaal produkt tde marktwaarde van alle goederen en diensteni burg en Soweto binnen. Tientallen mensen werden gearresteerd, allen werden ondervraagd en overal werden documenten in beslag genomen. De reactie ln Zuid-Afrika was bitter. Zoeloeleider chief Gatsha Butulezi noemde de verbodsmaatregel „een er kenning dat de regering van dit land met de knoet regeert" „Er zijn geen wettige gronden voor zo'n drastische actie die slechts onnoeme lijke schade kan berokkenen aan de ras- senrelaties en het beeld van Zuid-Afrika in het buitenland, zei de directeur van The World. Slayter. De Britse regering verklaarde met ont steltenis te hebben kennis genomen van het ingrijpend optreden van het re- gime-Vorster Minister Owen van buitenlandse zaken noemde het een „tragische stap achteruit op weg naar een vreedzame samenleving van alle rassen' „Het tot zwijgen brengen van degenen in Zuid-Afrika die spreken voor de meerderheid, kan alleen maar gezien worden als een stap terug op de weg naar dit doel en zal het werk moeilijker maken van mensen als ik. die pleiten voor een vreedzame evolutie van de Zuidafrikaanse maatschappij", aldus Owen. De Verenigde Staten veroordeelden de verbodsmaatregel erg scherp Zij heb ben aangekondigd dat zij de betrekkin gen met Zuid-Afrika willen herzien In een verklaring zegt het ministerie van buitenlandse zaken „diep verontrust" te zijn over de maatregelen Ook de We reldraad van Kerken in Geneve heeft krachtig geprotesteerd. Op de 293 aan gesloten kerken in meer dan 90 landen is een beroep gedaan hun regeringen te bewegen tot het uiten van de „krach tigste protesten" Het Internationaal Verbond van Vrijt Vakverenigingen wil na de verbods maatregelen in Zuid-Afrika dat op we reldniveau een olie-embargo tegen dil land wordt ingesteld Bunker terroristen §De afschrikwekkend, ge beurtenlsaen, die rich de af gelopen weken rond het Westduitse terrorisme hebben afgespeeld, roepen de laatste dagen van de tweede wereld oorlog ln herinnering. In april 1945 be vonden rich ln een bunker onder de toen al grotendeels verwoeste rijkskanselarij in Berlijn de overlevenden van de nari- elite. onder wie Goebbels en Hitier. Op enige kilometers afstand drongen Rus sische troepen op, terwijl in het westen de overige geallieerden in snel tempo oprukten. Een ieder wist - ook in die bunker - dat het einde van het Hitlerrijk nabij was Desondanks werd de strijd niet opgegeven en ging het zinloze do den verder Men had het richt op de werkelijkheid verloren, een proces dat al geruime tijd aan de gang was Toen op vrijdag de dertiende april bekend werd dat Roosevelt was overleden, meenden Hitier en Goebbels dat een keerpunt was ingetreden de kansen zouden ten goede keren. Tot op het laatste moment nep men elkaar verbeten slagzinnen toe. Zo betoogde Hitier kort voor zijn zelfmoord dat de oorlog hem was opge drongen door 'het bolsjewisme, het in ternationale jodendom en de laat-kapi- talistische plutocratie'. In een nihilisti sche sfeer, vervuld van een demonische vernietigingsdrang, nam men an dermans leven en benam men rich het eigen leven. Onwerkelijke demagogi sche kreten, ziekelijk fatalisme, moord en zelfmoord: zijn het niet ook de ken merken van deze Westduitse terroris ten"3 xsndere overeenkomsten dringen zich op. Het betreft hier criminele figuren, die geen misdaden plegen om rich te verrijken, maar ter wille van politieke doeleinden Zij hebben - als eertijds de nazi's en de fascisten van het eerste uur - het vertrouwen opgezegd in het be staande politieke systeem en proberen dat met geweld ten onder te brengen Mensenlevens tellen daarbij niet. ze heb ben geen enkele waarde. Er wordt een terreurbewind uitgeoefend, waarin geen plaats is voor enige nuancering: zelfs binnen de eigen gelederen wordt geen oppositie geduld. Er is voorts sprake van mensen meteen over het algemeen hoge intelligentie, die de zwakke plek ken van een democratische staat heb ben geanalyseerd om daarop hun aan vallen te richten. De intelligentsia van het nazisme deed in wezen hetzelfde. En een dergelijk optreden houdt weer in dat een maatschappij met een con ventionele misd aadbestrijding zelden oi nooit is toegerust voor een passend antwoord. Nog een overeenkomst: de meedogenloosheid waarmee deze ter roristen optreden, meedogenloos te genover weerloze slachtoffers. De ver halen van de gegijzelden uit het Luft- hansa-vliegtuig rijn in dit opricht il lustratief: de terroristen traden 'als beesten' op. zo verklaarden zij. En zo daarover nog enige twijfel zou bestaan, dan is de moord op werkgeversvoorat, ter Schleyer opnieuw een duidelijke aanwijzing. PUBLIKATIE 'ZWARTE LIJST VAN MALAFIDE ONDERAANNEMERSIN VAKBONDSBLAD MALAFIDE TEWERKSTELLING VANUIT ENGELAND GOES/MIDDELBl'RG- Ook in Zeeland steekt in de bouwnijverheid de 'kop pelbaas* of malafide onderaannemer de kop weer op. Ondernemersorganisatie en vakbonden hebben besloten daarte gen gezamenlijk actie te voeren. De laatste tijd opereren 'koppelbazen' ook vanuit Engeland op de Nederlandse en Zeeuwse bouwarbeidsmarkt. Er zou den alleen in Zeeland al 250 tot 300 En gelse bouvakkers werken; naar men bij de vakbonden, maar ook bij de werk geversorganisatie aanneemt, hierheen gelokt via (ook Engelse) koppelbazen. Ir. het nummer van 3 oktober van Pro fiel'. het vakbondsorgaan Van de Fede ratie Bouw- en Houtbonden NKV/NW is een „Zwarte lijst" met de namen en adressen van malafide onderaannemers in het Waterweggebied gepubliceerd Namens "net Algemeen Verbond Bouwbedrijf Waterweg - een werkge versorganisatie is daarbij een advies af gedrukt om met de op de lijst voorko mende onderaannemers geen relatie aan te gaan. De Bouw-en Houtbonden van de federatie zijn van plan hetzelfde te doen met een lijst van in Zeeland werkende malafide onderaannemers. „We krijgen die lijst ter publikatle ln ons bondsblad van het Zeeuwse Gewest van het NVOB. het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid", deelde districtsbestuurder H Lenting mede namens rijn collega R de Vries mee We hopen op die wijze de bij de bonden aangesloten werknemers attent te maken op die onderaannemers, waarbij ze vooral n i e t in dienst moeten treden", zegt de heer Lenting. Penningmeester J M Goedemondt van NVOB-Zeeland -voorzitter M Leen- houts was met vakantie- bevestigde een en andcr:„Wij zullen die lijst inderdaad aan de bonden ter publikatie verstrek ken. Want vooral de werknemers in de bouw moeten het weten Alle namen en adressen, die erop voorkomen betreffen stuk voor stuk malafide onderaanne mers. waarmee men slechte ervaringen heeft" aldus deze werkgeversbe stuurder Het aantal namen op de lijst zal om en nabij de vijftig bedragen Sluw Vakbondsbestuurder Lenting wees nog eens op de sluwe praktijken van malafide onderaannemers: „Zij hebben een vergunning, en hebben zich officieel laten registreren bij de bedrijfsvereni ging, die de sociale wetgeving uitvoert. Ook houden ze keurig loonlijsten bij. waarop bijvoorbeeld tien werknemers voorkomen Daarvoor wordt netjes 'Slot zie pagina 7 kolom St frontlijn Hei Let is nog te vroeg om aan te geven welke gevolgen de gebeurtenissen van de afgelopen weken zullen hebben Niet alleen in WestrDuitsland zullen alle fei ten zorgvuldig moeten worden geanaly seerd, ook in de rest van de wereld isdat nodig, waarbij met name de vraag aan de orde behoort te komen hoe de inter nationale terreurbestrijding het best kan worden aangevat Aan de orde ook hoe het zo kwetsbare luchtverkeer beter kan worden beveiligd. Op sommige vliegvelden wordt de hand gelicht met de simpelste veiligheidsvoorschriften, terwijl toch het toeristenverkeer er ui terst intensief ia Geen wonder dat de organisatie van verkeersvliegers zo scherp heeft gereageerd op de gebeur tenissen met het Lufthansa toestel: de terroristen rijn immers door een lucht havencontrole geslipt De onderlig gende vraag evenwel bij dit alles luidt hoe kan een efficlente bestrijding van deze terreur worden uitgevoerd zonder dat de regelen van de rechtsstaat wor den aangetast, zonder ook dat er een sfeer van angst en wantrouwen ontstaat tussen burgers onderling, maar vooral ook tussen de burger en rijn staat Er rijn tekenen, die er op wijzen dat deze verhouding in WesLDuitsland is ge schaad. Ais dat een algemeen en blij vend verschijnsel zou blijken, dan zou den de terroristen toch nog successen hebben behaald In West-Duitsland ls al opgemerkt dat 'na Schleyer de bonds republiek niet meer zal zijn als daar voor.' Gevaarlijke woorden. Het is te hopen dat de gebeurtenissen van de af gelopen maanden het jxilitieke klimaat in en van dit land niet zullen aantasten. Aan Berlljnse bunkers, omhetevenofze door lieden van links of van rechts wor den bevolkt, heeft Europa geen be hoefte. Militaire rechtbanken in Bangladesj hebben 37 doodvonnissen en 20 maal le venslang uitgesproken tegen de deel nemers aan een muiterij ln het leger en de daaropvolgende mislukte poging tot staatsgreep op 2 oktober. De dood vonnissen zijn al voltrokken. De tribunaals spraken 63 beklaagden vifl De algemene bond van arbeiders lUGTi, een Spaanse vakvereniging die de socialistische arbeiderspartij PSOE na staat, heeft zich maandag uitgespro ken tegen het economische program van de overheid, waar alle politieke partijen het over eens geworden zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1