1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZELFMOORD HARDE XERN ROTE ARMEE KABINETSFORMATIE WEER IN IMPASSE Terroristen afschuwelijk adria als het: om auto's gaat Twijfels over toedracht drievoudige zelfmoord in gevangenis Stuttgart Bevrijde passagiers Boeing weer thuis iI Italiaanse Rode Brigade wil Duitsers executeren Bevrijding in zeven minuten Justitie blijft struikelblok SO 0.000 pagina 11 n 229e jaargang no. 240 i Woensdag 19 oktober 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100 20440 10* JAN CARL RASPE ANDREAS BAADER GUNDRUN ENNSLIN Voor nieuws en achtergronden over kaping, be vrijding en de zelfmoord van de leden van de Baader-Meinhofgroep: pagina 3 en 4. 'Van ome correspondent) BONN - De zelfmoorden van Andreas Baader, Gundrun Ennslin, Jan Carl Raspe en de poging tot zelfmoord van Irmgard Moller hebben ernstige twijfels opgeroepen in en buiten West-Duitsland. De vier leden van de harde kern van de Baader-Meinhofgroep pleegden hun daad kort na de geslaagde bestorming van de gekaapte Boeing-737 Landshut van de Lufthansa op de luchthaven van de Somalische hoofdstad Mogadiscio. By de snelle actie van een speciale een heid van 28 Westduitse commando's kort na twaalf uur maandagnacht wer den drie van de vier kapers gedood De vierde raakte ernstig gewond Tien pas 's en een commando liepen lichte meetnet Hel Belgische deel van de Kanaalzone heeft een meetnet voor de luchtveron treiniging- weer thuis verwondingen op. De rest van de be vrijde gijzelaars waren ongedeerd Bondskanselier Schmidt verklaarde dinsdag 'diep getroffen' te zijn door de gebeurtenissen in de gevangenis van Stuttgarl-Slammheim waar Baader. Ennslin. Raspe en Irmgard Moller al vijf jaar gevangen zitten. Baader en Raspe zouden zich hebben doodgescho ten met pistolen, Ennslin hing zich op. Een poging van Irmgard Moller om zichzelf te doorsteken mislukte. ..De terroristen hebben tot verscherping van hun fanatieke en moorddadige strijd tegen de Staat het middel van de zelfvernietiging ingezet", aldus een ge meenschappelijke verklaring van de Bondsregering, de leiders van de poli tieke partijen en de minister-presiden ten van de vier Westduitse deelstaten In aanwezigheid van artsen uit Oosten rijk, Zwitserland en België en een verte genwoordiger van Amnesty Internatio nal is dinsdagavond sectie verricht op hun lichamen Minister Bender van jus titie van de deelstaat Baden-Wurtem- berg, legde er de nadruk op dat de fede rale autoriteiten grote waarde hechten aan de aanwezigheid van Amnesty In ternational, een organisatie die zich in zet voor het lot van politieke gevange nen. Op een persconferentie in Stuttgart kon minister Bender geen opheldering geven over de vraag hoe Baader in het bezit is gekomen van een pistool. Hij verzekerde dat alles wordt gedaan om deze zaak op te helderen en sloot niet uit dat sommige mensen, onder wie wellicht hijzelf, consequenties zullen moeten trekken. Temidden van discussies over de twij felachtige toedracht van de zelfmoord van de RAF-Ieden kwamen dinsdag middag de bevrijde gijzelaars in Frankfurt aan. waar ze door hun familie- en kennissen warm werden verwel komd Onder de bevrijde gijzelaars waren ook de 20-jarige telefoniste Helma van Dreumel uit Nijmegen en haar ver loofde, de 24-jarige dienstplichtige mili tair Gerrie Wetenkamp De derde Ne derlandse, Ellse van der Eist (221. is dinsdagmiddag vanuit Frankfurt rechtr streeks doorgereisd naar Palma waar zij woont. Het lot van de ontvoerde werkgevers voorzitter Hans-Martin Schlever isnoe xingswoordvoerder Bolling deed geste- ringswoordvoerder Bolling deed giste ren een beroep op de ontvoerders hun slachtoffer vrij te laten. „Terreur leidt slechts tot zelfvernietiging', aldus Bol ling. De familie van Schlever heeft zoals ge meld de ontvoerders bericht dat zij al les wil doen om het leven van de werk geversvoorzitter te redden. Een derge lijk luidende boodschap is afgegeven bij de Zwitserse advocaat Denis Pavot. De ontvoerders hebben overigens sinds vorige week vrijdag niets meer van zich laten horen. Hans-Martin Schleyer bevindt zich nu al 43 dagen in het ge weld van zijn ontvoerders. raadsel pens konden komen recreatie Een werkgroep uit de recreatieraad vindt afsluiting van de provincie voor de recreatie niet gewenst. MILAAN (UPÏ) - Een onbekende heeft dinsdag het Italiaanse pers bureau Ansa telefonisch laten weten dat de extremistische Rode Brigade 'Duitsers zal gaan executeren' uit wraak voor de dood van de leden van de Baader-Meinhof-groep. „Dit is de Rode Brigade. Wij zullen onze gevallen kameraden in Duits land eren. Wij waarschuwen u dat vanaf vandaag fascistische Duitsers die in Italië leven onder het masker van verschillende etiketten door doodschieten zullen worden terecht gesteld." zei hij Onder het roepen van kreten als "Schmidt potentiële moordenaar" hebben dinsdagavond in Athene 100 jonge anarchisten hun woede geuit over de zelfmoorden van leden van de Baader-Meinhof groep. Kolonel Ulrich Wegener, commandant van de anti terreur brigade GSG-9. inspecteert de manschappen die onderzijn leiding deelnamen aan de overval op de gekaapte Boeing, na aankomst op het vliegveld van Frankfurt. i Van onze correspondenten i BONN - Slechts zeven minuten hebben de Westduitse com mando's maandagnacht nodig gehad om de vier terroristen uit te schakelen en de 86 gijzelaars te bevrijden. De speciale troepen van de commando-eenheid GSG-9. die is opgericht na de aanslag op het Olympische Dorp in 1972. waren vanuit Kreta met een Beomg-707 van de Lufthansa naar Somalië gevlogen Met toestemming van de Somalische autoriteiten begonnen de troepen om klokslag middernacht hun aanval. Zij openden de deuren van de Boeing-737 Lands hut en wierpen een speciaal soort granaten naar binnen, die door het enorm lawaai een verblindende uitwerking had Het lag oorspronkelijk in de bedoeling de bestorming op het vliegveld van Dubai te doen plaatsvinden Op dat vliegveld bevond zich al een groep Bntse anti-terrorisme-experts van de SAS (Special Air Servicei, die het Lufthansavhegtuig ge durende de gehele tijd dat het daar aan de grond stond heb ben gefilmd meteen 200 mm-lens om bewegingen in het toe stel vast te leggen De SAS-experts werden ingeschakeld op verzoek van bonds kanselier Helmuth Schmidt aan de Britse premier James Callaghan, die daartoe zonder aarzelen zijn toestemming gaf. De Britse experts brachten voor hun Duitse collega's de speciale granaten mee die ten slotte zo effectief waren bij de actie in Mogadiscio. Het zijn granaten die wel met TNT gevuld zijn. een betrekkelijk kleine lading, maar die een kartonnen omhulsel hebben waardoor zij geen schade of scherven kunnen aanrichten, maar wel paniek en verwar ring. Het vliegtuig met de Duitse commandotroepen had eerst in Djiboeti zullen landen, maar de piloot waarschuwde dat er daar 'te veel vragen gesteld zouden worden' over de herkomst en bestemming van zijn 'passagiers'. Het werd toen Mogadis cio. In Bonn heerst grote opluchting en erkenning voor het op treden van de regering en staatsminister Wischnewski, die de onderhandelingen met de kapers met succes heeft weten te vertragen. Getreurd wordt om de vermoorde vliegtuigkapitein Jurgen Schumann (37). Hij zou bewust zijn leven op het spel hebben gezet om al het mogelijke te doen voor de inzittenden van de Lufthansa-Boeing. tegenwind Minister Van der Stee tegenwind remt de ontplooiingskansen in de land- en tuinbouw afscheid De nieuwe Harlekijn-produktie is geen toneel, maar kamerrevue. Radio- en televisieprogramma's. Stnp bod De Holland Amenka Lijn meldt, dat er overeenstemming is bereikt over een J bod op de aandelen Beure-financien DEN HAAG - Het overleg over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet zit opnieuw muurvast. Na een gesprek van ruim vier uur zijn de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 dinsdag geen stap dichter bij elkaar ge komen. De informateurs Ver dam en Vrolijk zullen nu woensdagmorgen waar schijnlijk een definitief voor stel op basis van een verdeling 7-7-2 op tafel leggen. Voornaamste struikelblok is de bezet ting van de post justitie PvdA en D'66 willen dat na zes jaar ministerschap van Van Agt het departement in andere handen overgaat Het CDA houdt on verkort vast aan de terugkeer van CDA-lystt rekker Van Agt opjustitie Bij de aanvang van het gesprek van dins dag heeft PvdAfractievoorzitter Var Thiin gels! dat ofde8-7-l-formuleofhet ministerschap van Van Agt opnieuw ter discussie komt Over beide kwesties bleek het overleg echter vruchteloos De informateurs Verdam en Vrolijk ble ken het wel met Van Thyn eens dat de formule 8-7-1 die zij eerder afgelopen za terdag hadden ingeruild voor een ver deling 7-7-2 mei geheel van de baan was By de PvdA noemde men dat na afioop van het overleg het enige winst punt Voor het overige is men nog net zo ver als twee weken geleden bij de infor matiepoging van Den Uyl of Vennga. zo merkt men by de PvdA op .Als de letter ..J'van Justitie valt.stokt het gesprek an \gt In Den Haag wordt verwacht dat de in formateur^ Verdam en Vrolijk woensdagmorgen een voorstel zullen doen waarop de drie betrokken par tijen slechts met ..ja" of „nee" kunnen antwoorden. Omdat een terugkeer van Van Agt op justitie voor de PvdA vol strekt onaanvaardbaar is, neemt men aan dat de informateurs de post bin nenlandse zaken voor Van Agt zullen reserveren, te meer daar Van Agt zelf al enkele keren heeft aangeboden des noods naar dat departement tc willen verhuizen. De vraag is dan of justitie aan een andere CDA'er wordt toebe deeld of toevalt aan de PvdA. zoals de socialisten willen. Een mogelijk comp romis is dat D'66 justitie krijgt (waaarbij gedacht wordt aan oud staatssecretaris Zeevalking). hoewel Van Agt ai verscheidene keren te ken nen heeft gegeven dat ook die oplossing voor hem onaanvaardbuar is Een buurvrouw feliciteert in Stavenisse onder een feestelijk uitgestoken vlag de heer Van der Eist, wiens dochter Elise het Lufthansa-kapingsdrama over leefde Imetfotootje. Elise van der Eist ELISE VAN DER ELST UIT STAVENISSE STAVENISSE -„De terroristen wa ren afschuwelijk. Ze hebben zich heel anders gedragen dan onze Mo- lukkers." Woorden van dc 24-jarige in Haarlem geboren stewardess Elise van der Eist. uit het gekaapte Lufthansa-toeslel. Ze vertelde dit in een kort telefoongesprek met haar vader, de oud-huisarts P. R. van der Eist te Stavenisse. De familie Van der Eist kwam tien jaar geleden vanuit Haarlem naar Stavenisse. waar de heer Van der Eist zijn beroep als huisarts voortzette. Dit jaar moest de heer Van der Eist. 73-jaar. met een hartaanval worden opgenomen in het ziekenhuis Hy woont nu in bij familie in Stavenisse. de familie Goedegebure. Dokter Van der Eist zou volgens plan dinsdag naar Frankfort vertrekken, de plaats waar de gegyzelden aan kwamen en waar hij zijn dochter zou opvangen. Zy reisde echter onmid dellijk na aankomst in Frankfort door naar Ibiza. waar ze samen met haar moeder woont „Ze voelde zich niet erg goed en heeft in Frankfort niemand te woord gestaan Ze is op slag met het vliegtuig doorgereisd naar Mallorca". zo vertelde haar va der Met haarkeerden ook vijf mede bemanningsleden van de Spaanse chartermaatschappij TAE terug, die jongstleden donderdag aan boord van de 'Landshut' van Palma op weg waren naar Frankfort om een vliegtuig op te halen, toen vier ka pers zich van het toestel meester maakten. Verbranden Elise vertelde na aankomst in Mal lorca: Er was een ogenblik dat ik geloofde dat zij mij om het leven zouden brengen, want zij pakten mij bij het hoofd en zeiden dat ze mij zouden verbranden." Volgens de TEA-gezagvoerder Albe rto Cerezo werden de Spanjaarden beter behandeld dan de overige gij zelaars. „Ik weet niet waarom" was zijn antwoord. Volgens alle betrokkenen kwam de bevrijdingsactie van het commando voor de kapers even onverwachts als voor de gijzelaars. Volgens dokter Van der Eist was Ellse heel erg nerveus en erg opge wonden Ze kon niet goed praten en dat was met veel van de andere gij zelaars precies zo Tijdens zyn. ongeveer vijf minuten durende, telefoongesprek heeft de heer Van der Eist zijn dochter 'rustig laten praten en alles laten vertellen wat ze kwijt wilde Uit het gesprek bleek dat de verhou ding tussen de gijzelaars onderling erg goed was Over deverhouding ten opzichte van de kapers had de heer Van der Eist geen woord gehoord. Verbaasd Dokter Van der Eist over de toestand van zyn dochter Ik ben er eigenlijk verbaasd over. als ik de mensen op de televisie uit het vliegtuig zie aanko men in Frankfort, dat ze allen rede lijk vrolijk kijken. Uit de woorden van mijn dochter bleek namelijk dat er in het vliegtuig zelf ontzettend veel mensen waren die volmaakt over stuur waren en heel fel reageerden De heer Van der Eist kon niet zeggen of zyn dochter door de kapers Is be dreigd „Ik heb geen bijzonderheden gevraagd. Je moet in het algemeen niet direct naar die dingen vragen We hebben in Nederland tot onze spijt nogal wat ervaring met mensen die psychische afwijkingen hebben gekregen kortere of langere tyd na een gijzeling. De juiste methode daarvoor is ze rustig te laten praten en alleen maar ja. ja. ja en gut of oh ja zeggen en verder zonder veel commentaar steeds een ander onderwerp aan te „Ik kon wel uit haar woorden aflei den dat de toestand in het vliegtuig onder de gijzelaars erg wanhopig was. Maar over de contacten met de kapers en hoe de bevrijding in zijn werk ging weet ik niet veel. Ik hoop daar iets van aan de weet te komen als ik morgen in Ibiza aankom. Over de bevrijding heb heeft Ellse geen woord gezegd. Ik heb alles vla de nieuws-media moeten vernemen De heer Van der Eist vertrekt van daag (woensdag) om vijf uur 's mor gens naar zijn dochter Wanneer hij denkt terug te zijn kon hij dinsdag avond nog niet meedelen „Het is niet mijn bedoeling daar lang te blijven. Eén of twee dagen." zo ver telde hij- Dokter van der Eist

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1