nnn7INGIALE ZEEUWSE l SNELLE ACTIE MAAKT EINDE AAN DE KAPING minikrant PvdA wil 7-7-2-voorstel niet helemaal blokkeren In de nieuwe structuur plaats voor vier nieuwe opleidingen mhno/mspo Zeeland ROUW IN DUITSLAND Gijzelaars vrij na operatie Duitse troepen GROTE WAPEN VANGST POLITIE Voorstel duurdere sigaretten Alternatief pagina 11 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK BONN - Paul Brod, wiens vrouw in de gekaapte Lufthansa Boeing landshut zat, demonstreerde samen met z'n zoon Mike voor de kanselarij in Bonn. Op het bord dat de jóngen draagl staat: ..Bondskanselier! Ik wil mijn moeder terug!". Tal van familieleden van anderen die in het toestel door terroristen gegijzeld werden gehouden pleitten in de kanselarij tijdens een onderhoud met een staatssecretaris voor het tegemoet komen aan de eisen der kapers. FRANKFORT IDPAi- Jiirgen Schumann, de 37-jarige Luflhansa-piloot die maan dagochtend door de kapers van zijn toestel werd vermoord, vloog sinds begin dit jaar als gezagvoerder op de Boeings-737 City-jet' Hij had zich als tweede piloot ruimschoots vertrouwd gemaakt met dit toestel en ook met de 727 'Europa-Jet' die een wat ruimere actieradius heeft Schumann laat een vrouw en twee zoons achter. Voor hij in 1968 bij de Lufthansa in dienst trad. n as hij militair vlieger bij de Bundesluftwaffe Uit die tijd kende hij al de tweede piloot van de gekaapte 'Lands hui'. Jiirgen Vietor die in 1974 naar de Westduitse burgerluchtvaartmaatschappij overstapte '371. gezag- (Van onze correspondent BONN - Een Westduits overvalcommando heeft vannacht een einde gemaakt aan het gijzelings drama op de luchthaven van Mogadiscio, de hoofdstad van de Afrikaanse staat Somali. Alle 86 gijzelaars, onder wie drie Nederlanders, zijn bevrijd. Volgens de eerste berichten zouden drie terroristen zijn gedood. De vierde zou ernstig_zijn gewond. De actie van de Westduitse com mando's werd om 00 00 uur uitgevoerd. Het is nog onduidelijk hoe de com mando's. leden van de GSG 9. zo snel op de luchthaven van Mogadiscio zijn aan gekomen. Naar alle waarschijnlijkheid plannen De vakbonden zijn boos over de plannen van de cokesfabrlek in Sluiskil vooi produktievermlndering. solidair koers Nieuwe koers voor de afdeling Zeeland van de Nederlands-Belgische Vereni ging. belastend zijn de leiders van de commandogroep met het vliegtuig van de speciale West duitse onderhandelaar, minister Wi- schnewski. naar de Somalische hoofd stad meegevlogen. De rest van de over- valgroep is later met. een Boeing naar Somalië overgevlogen. In Tel Aviv had men radiogesprekken opgevangen van de Boeing die met gedoofde lichten op het Somalische vliegveld was geland. Ultimatum Onduidelijk is ook nog hoe de com mando's de gekaapte Boeing Landshut van de Lufthansa zijn binnengekomen. Bij de actie is een lid van het overval commando gewond, zo is in Bonn mee gedeeld. De actie van de Westduitse commando's kwam anderhalf uur voor het verstrijken van het ultimatum. De vier terroristen hadden de Westduitse regering tot half twee onze tijd de gele genheid geggeven om hun eisen in te Westduitse gevangenissen, de vrijla ting van twee in Turkije gevangen zit tende Palestijnen, alsmede een losgeld van 36,5 miljoen gulden. De Westduitse regering heeft tot het allerlaatste moment geweigerd te zwichten voor de chantage van de ter roristen. die evenals de ontvoerders van werkgeversvoorzitter Schleyer de vrij lating van de elf leden van de RAF had den geëist. De kapers hadden in Aden al de captain van de Landshut, de 37-jarige Juergen Schumann, koelbloedig doodgeschoten na een hevige woordenwisseling in de cockpit. Schumann zou in eerste in stantie hebben geweigerd in Aden te starten omdat hij het landingsgestel van de machine niet meer vertrouwde na een bijna-noodlanding. De ruzie zou in volle vlucht hebben voortgeduurd. In Mogadiscio gooiden de terroristen het lijk van de piloot via de noodglij- baan uit het vliegtuig. Volgens de Lufthansa werd het com mando van de Landshut na de moord op de gezagvoerder overgenomen door de 35-jarige Juergen Vietor. de tweede pi loot. Deze zou volgens experts erg moe zijn. en hoogstwaarschijnlijk een psy chische klap hebben gehad toen zijn captain en vriend voor zijn ogen werd doodgeschoten Onzekerheid bestaat nog over het lot van Schleyer. De familie van de werk geversvoorzitter heeft inmiddels bij de Zwitserse advocaat Denis Payot een 'belangrijke' boodschap voor de kid nappers achtergelaten. De familie meent dat zij nu zelf moet onderhande len omdat vai nelijk 'niets is te verwachten'. De fami lieleden hebben bekendgemaakt dat zij wel aan de eisen van de ontvoerders willen voldoen, voor zover dat ten minste binnen hun mogelijkheden ligt. In Somalië werd het contact tussen de Westduitse regering en de kapers on derhouden door de staatsminister van de Bondskanselarij, Hans Juergen Wi- schnewskL Bondskanselier Schmidt had gisteren circa een uur met de staatsschef van Somali: generaal-ma- joor Barre, getelefoneerd. Schmidt ver telde wie de gevangenen zijn die moeten worden vrijgelaten en welke misdaden (onder andere moorden en vele pogin gen tot moord) zij hebben begaan STRIJD OM DEPARTEMENT VAN JUSTITIE SCHAESBERG (ANP) - De rijkspolitie van de groep Schaesberg heeft een van de grootste voorraden illegale vuurwapens van de laatste tijd in beslag genomen. In totaal zeventien wapens, waaronder dertien tot bruikbare revolvers omgebouwde alarmpistolen, een jachtgeweer, twee pistolen en een flobertgeweer, werden in beslaggenomen. Enkele wapens waren op het moment van de inbeslagname geladen. Verder trof de politie bij de wapen bezitters wat heroine en speed aan plus goederen die van diefstal afkomstig zijn. Dit is maandagavond op een persconferentie door de rijkspolitie van Schaesberg meegedeeld. De wapens waren kennelijk bestemd voor de handel en volgens de politie niet voor terroristische acties. De politie heeft vijf arrestaties verricht- De ver dachten zijn de 30-jarige W.G. uit Heerlen en de 26-jarige N.W. uit Nieuwenha- gen plus diens 20-jarige echtgenote Zij worden verdacht van illegaal wapen bezit. Twee anaere verdachten, die weer op vrije voeten zijn gesteld omdat zij alleen worden verdacht van diefstal, zyn de 26-jarige M.W. uit Eijgelshoven en de 21-jarige H.L. uit Schaesberg De politie trof het grootste gedeelte van de buit aan in een caravan, die aan G toebehoorde. Huiszoekingen bij de verdachten leverde nogde overige wapens op plus onderdelen van enkele wapens, alsmede boksbeugels, stiletto's en de genoemde gestolen goederen. VERANDERINGEN BIJ MIDDELBAAR HUISHOUD- EN NIJVER HEIDSONDER WIJS EN SOCIAAL-PEDAGOGISCH ONDER WIJS 229e jaargang no. 239 Dinsdag 18 oktober 1977 PAGINA 10 kansen Nog vijf Zeeuwse tafektennisteams met kampioenskansen in de landelijke com petitie PAGINA 11 alternatief Deijckers floreert, als Edstroem-alter- naüef bij PSV. PAGINA 13 open SAMENWERKING EEN EERSTE VEREISTE (Van onze onderwijsmedewerk- ster) MIDDELBURG - De veranderingen in het middelbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs (mhno) en het middel baar sociaal- pedagogisch onderwijs <mspo) hebben ook Zeeland niet onbe roerd gelaten Als gevolg van de voorge nomen herstructurering wordt in Zee land in de kringen van deze tak van middelbaar beroepsonderwijs hard ge werkt om naast de bestaande mhno- oplciding een dagopleiding voor mspo te krijgen. Eerst voorwaarde om een kans te maken op nieuw onderwijs voor zieningen is samenwerking. De Zeeuwse Stichting HNO/SPO en gezondheid sopleidingen in oprichting is reeds ge ruime tijd bezig de mogelijkheden tot samenwerking met andere scholen in de verzorgende en dienstverlenende sector te onderzoeken. Omtrent vorm. plaats of tijd van een eventuele samen-' werkingvorm isop dit moment nog niets bekend Wel heeft het veelvuldig overleg geleid tot de aanvraag van een aantal projecten binnen de experimenten van het Ministerie van onderwijs voor het MHNO/MSPO nieuwe stijl Zeeland kent negen opleidingen voor mhno twee protestant christelijke: twee rooms-katholiekc. een openbare en vier neutraal bijzondere Een dagopleiding voor mspo is er 111 Zeeland niet. Omdat de opleiding veel overeenkomst ver- In de hele wereld hadden organisaties van verkeersvliegers geprotesteerd. De Duitse piloten van burgervliegtuigen deden een beroep op Somalië om de ge kaapte Boeing niet te du ingen tc ver trekken. Er was immers nog maar één vlieger aan boord. De regeringen van Frankrijk. Engeland en de Europese Gemeenschap hadden hun steun aan West-Duiisland toege zegd. Ook Rusland gaf blijk van zijn medeleven. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim veroordeelde „derge lijke daden van geweld en terreur". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Na de opwinding van liet afgelopen weekeinde is het 7-7-2-voor- stel van de kabinetsinformateurs Ver dam en Vrolijk toch niet ongunstig ontvangen. Uiteraard heeft de PvdA - zeer teleurgesteld over het feit dat de zo goed onderbouwde 8-7-I-formule van vrijdag reeds zaterdagavond van de ta fel verdween - de meeste moeite met de nieuwe voorstellen van de infor mateurs. De socialisten blijven de voorkeur ge ven aan de 8-7-1-formule en eisen dat. deze samenstelling alsnog wordt be sproken, ondanks het onaanvaardbaar uai van Agt er reeds vrijdag over uit sprak. De fractieleider van de PvdA liet maan dagochtend de informateurs weten dat hij het nieuwe voorstel van Verdam en toont met het mhno en er een groeiende belangstelling bestaat voor volledig da gonderwijs van 16-jarigen voor het MHNO MSPOis het volgens het minis terie van onderwijs noodzakelijk beide vormen van onderwijs te integreren. In de praktijk komt het er op neer. dat er. naast het lager- en huishoudonderwijs. afzonderlijke scholen voor MHNO/MSPO zullen komen Dit zal lot gevolg hebben, dat tot concentratie en sanering van opleidingen zal worden overgegaan Volgens de prognose zullen in 1980 ruim tweeduizend Zeeuwse leer lingen de MHNO MSPO opleiding w il len volgen Bij een aantal van 400 a 500 leerlingen per school zou dat voor Zee land neerkomen op 3a 4 opleidingsin stituten Bij deze opleidingsinstituten worden dan ook naast de opleiding Vrolijk niet met zijn fractie wilde be spreken als de 8-7-1 niet meer aan de orde zou kunnen komen in de onder handelingen. De informateurs lieten in een reactie op deze aankondiging een kleine ruimte open voor alsnog een be sprek over die 8-7-1-formule In de fractie is de groep tegenstanders, die steeds heeft gezegd dat de PvdA moet afhaken als er geen meerderheid in het kabinet kan worden behaald, ge slonken tot één persoon. Een tameüjk harde eis van de socialisten blijft echter wel dat Van Agt niet op justitie mag blijven zitten Van Agt In het schriftelijke antwoord op het voorstel van de informateurs stelt CDA-leider Van Agt teleurgesteld te vermoedelijk ook de opleidingen voor verpleegkundigen ondergebracht- De opleidingen voor de gezondheidszorg ressorteren nu nog onder het ministerie van volksgezondheid, maar zullen te zijner tijs worden ondergebracht bij het ministerie van onderwijs y Door deze concentratie en saneringsplannen zal overleg en samenwerking in de toe komst noodzakelijk worden om de on derwijsmogelijkheden in Zeeland opti maal te houden. K rachten bu n del i ng L/c ocvw.'.se Stichting MSPO te Mid- delburgnu heeft een begin gemaakt met het onderzoeken van de mogelijkheden tot bundeling van krachten om sterker zijn door het feit dat Verdam en Vrolijk zich in dit stadium niet richten op een 7-7-1-formule. Van Agt vraagt het duo deze zetelverdeling alsnog te overwe gen. Hij schrijft dat D'66 nu overbc- deeld dreigt te worden. Over de verdeling van de portefeuilles zijn de christenocraten niet helemaal tevreden. Zo wensen zij toch een zetel in de buitenlandsector (buitenlandse za ken of ontwikkelingssamenwerking) en verder wenst het CDA de portefeuille van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening- Maar uit, de tekst van Van Agt's brief blijkt dat het hier niet gaat om keiharde eisen. Volgens het CDA bete kent het feit dat men in die kring de 7-7-2 niet afwijst een „aanzienlijke tege moetkoming" D'66 steunt de claim van PvdA op justi tie. Verder schrijft Terlouw dat hij nog wel wil praten met de kabinetsforma teurs en zijn medeonderhandelaars over de zetels die nu aan D'66 zijn toebedeeld (technologie en het departement van volksgezondheid en milieuhygiëne) De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transport-Onderneming en tknvto) in Den Haag heeft de Neder landse regering verzocht er bij de Oos tenrijkse regering op aan te dringen aj te zien van de voorgenomen belas tingmaatregelen. die het goederen vervoer over de weg economisch onmo gelijk zouden maken, terwijl andere vervoersvormen onvoldoende andere oplossingen bieden. te staan bij de aanvragen voor nieuwe' opleidingen. De Middelburgse Stichting die een part-time opleiding onder be heer heeft voor mensen die reeds in het sociaal pedagogische vlak we werkzaam zijn. is voortgekomen uit de middelbare beroepsopleiding Kinderbescherming A en B die werd gegeven door de Vereni ging Kinderzorg te Middelburg. In 1974 werd deze oplcidingsmogelijkheid door het ministerie van onderwijs opgehe ven. Een aantal Zeeuwse inrichtingen kwam hierdoor in moeilijkheden De vereniging Kinderzorg is toen tezamen met de school voor verpleegkundigen te Vlissingen een stichting aangegaan, met het doel een driejarige part-time opleiding voor middelbaar beroeoson- Slot zie pagina 4 kolom 4) Opluchting in Bonn §Toegeven aan de terroristen of niet? De Westduitse rege ring heeft op deze klemmende vraag een antwoord gegeven in de styl van de Israëliërs, die destijds een vliegtuig in Oeganda bevrijdden Het was ver moedelijk de enige weg die de Bonds regering open stond: zij kon niet toege ven aan de eisen van de terroristen, want daarmee zou de weg naar verdere terreur zijn opengesteld. In Bonn heerst nu grote opluchting, begrijpelijk, omd at de gijzelaars nu allen vrij zijn. De West duitse regering stond voor een met ge ring dilemma: als niet spoedig zou wor den ingegrepen, zouden vermoedelijk alle gijzelaars zijn opgeofferd aan ae waanideeën van deze terroristen. En als dat zou zijn gebeurd, zouden alle be trokkenen een levenslang schuldgevoel met zich hebben meegedragen, ook al zouden ze ervan overtuigd zijn geweest dat het niet anders had gekund. In de tweede wereldoorlog zijn vele malen be sluiten genomen, waarbij groepen men sen werden opgeofferd aan belangen die zwaarwegend werden gedacht Diége nen die deze verantwoordelijkheid droegen zijn er vaak door getekend. Uit de geschiedenis van het Neder landse verzet is de dood van een grote groep 'TrouW-mensen er een voorbeeld van. dat een bepaalde besluitvorming menigeen is blijven knellen. Ben van Kaam vertelt er over in het voorwoord tot de herinneringen van Bruins SloU BU de ver- spreïdingsgroep van het illegale Trouw was een brieve bin nengekomen. dat getekend moest worden terugbezorgd bij de SD met de verklaring datdekrantzouophouden te verschijnen. Zo niet, dan zou het dood vonnis worden voltrokken aan enkele tientallen gevangenen van de Trouwgroep. Tot diegenen die daarover moesten besluiten, behoorde Bruins Slot Men besliste niet in te gaan op het ultimatum, waarna drieëntwintig drukkers en verspreiders van Trouw voor het vuurpeleton stierven. Van Kaam stelde in zijn gesprekken met Bruins Slot vast. dat deze gebeurtenis voor hem een 'blinde vlek' was gewor den. Een verdringing? Hij werkte er niettemin aan mee om alle feiten rond deze gebeurtenis opgespoord te krijgen Ze bleken nog schokkender dan hij, dacht, maar toch kwam hij achteraf tot de kwellende conclusie dat hij niet an ders had kunnen beslissen. HCen ander voorbeeld. In het najaar van 1940 onderschepte de Britse ge heime dienst Hitiers bevelen aan de Duitse luchtmacht om Coventry te bombarderen. Voor Churchill was op dat moment te beslissen of er speciale maatregelen moesten worden genomen: waarschuwingen aan het gemeentebe stuur bijvoorbeeld of zelfs evacuatie. Eén ding was echter duidelijk' als daar toe zou worden overgegaan, zouden de Duitsers onmiddellijk begrijpen dat de Engelsen over hun codes beschikten en daarmee zou een onschatbaar voordeel definitief verloren gaan. Churchill be sloot aan het project-Ultra (het breken van de Duitse codes) voorrang te geven en gaf opdracht geen speciale voor zorgsmaatregelen te nemen om Coven try te beschermen. In de nacht van veer tien op vijftien november 1940 werd Coventry gebombardeerd: vijfhonderd- vieremijftig doden, achthonderd vUfen- zestig zwaargewonden en een ver woeste stad Maar het geheim van 'Ul tra' werd bewaard en droeg in belang rijke mate bij tot de geallieerde over winning. Voor een dergelijk Coven try-dilemma nu is de Westduitse regering gespaard gebleven, gespaard dankzij een eigen optreden, een uit oogpunt van inter nationaal recht wellicht twijfelachtig optreden. Maar andere mogelijkheden waren uitgeput: men mag aannemen dat weinigen zich zullen beklagen over deze gang van zaken. Men mag hopen dat de les wordt geleerd, de les van be tere beveiliging van de vliegvelden, de les vooral ook van een betere inter nationale terreurbestrijding. DEN HAAG (ANP) - Bij de tweede ka mer der statcn-generaal is op voor dracht van minister Duisenbcrg van Financiën het wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld: De tarieven van de omzetbelasting en de accijns voor sigaretten zodanig te verhogen dat de prijs van een doorsnee pakje van 25 stuks op 2.75 gulden komt •De energiedragers gas. olie kolen en het verstrekken van warmte over te brengen van het verlaagde (4 procent) naar het algemene (18 procent) tanef van de omzetbelasting. Tussen de acht honderd en duizend van de 5400 siga renwinkeliers in ons land zullen binnen een jaar hun zaken moeten sluiten. Dit gaat volgens voorzitter H.J. Hulsman voorzitter van de Nederlandse Sigaren winkeliers Organisastie (N SO i gebeu ren als het wetsvoorstel van minister Duisenberg van Financien om de ac- cUns op sigaretten en shag te verhogen wordt aangenomen. Jiarilïjn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1