PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BONDEN: VOLVO MET SLUITING BEDREIGD Westduitse regering wil de gevangenen niet laten gaan Zeeland moet op korte termijn beschikken over geneeskundige en gezondheidsdienst de krant van zeeland „Overheid moet bijspringen" PZC/s, DIRECTIE VOLVO STOMVERBAASD OVER AANVAL VAN HET NW Werkgelegenheid 5500 man zou in gevaar zijn Cholera in Roemenië vandaag ONDANKS TOENEMENDE DRUK OP BONN BOEING IN ADEN 229e jaargang no. 238 Maandag 17 oktober 1977 HEERLEN - De werkgelegenheid voor de 5500 man personeel bij Volvo-Born is in gevaar als er niet spoedig een bedrag van een kwart miljard op tafel wordt gelegd door de Nederlandse overheid. Woensdag 26 oktober hebben de vakbonden in Den Haag een gesprek met de heer J. A. M. Mol- kenboer, directeur-generaal voor de industrie van het ministerie van economische zaken, over de situatie bij het autoconcern. De heer Molkenboer voert namens de Nederlandse regering de onder handelingen in Zweden over overheidssteun aan het bedrijf. Vorig jaar heeft Volvo Car een verlies geleden van 27 miljoen en ook over dit laar wordt gerekend op aanzienlijke verliezen. Om de geleden verliezen te compense ren is een bedrag nodig van 300 miljoen. Nog eens 100 miljoen is nodig om nieuwe investeringen te plegen. In totaal heeft Volvo Car derhalve 400 miljoen nodig. In september heeft, de Nederlandse re gering zich bereid getoond 200 miljoen op tafel te leggen. De rest zou door Zwe- WENEN (AP) - De Oostenrijkse televi sie (ORF) heeft zondagavond gemeld dat de cholera-epidemie die de afgelo pen weken in het Midden-Oosten heeft geheerst nu klaarblijkelijk Roemenië heeft bereikt. De ORF berichtte dat toeristen hadden verklaard dat in de stad Tulcea aan de rivier de Donau massale inentingsacties zijn gehouden en dat de stad volledig van de buitenwereld is afgesloten. De Roemeense media hebben tot dusverre geen melding gemaakt van cholera-ge- vallen in het land den bijgedragen moeten worden Volvo heeft laten weten dat de 200 miljoen te weinig zijn om het bedrijf voort te kun- restauratie kabinet ondergewaardeerd Bassist Ruud Batiaans vindt dat d£ contrabas wordt ondergewaardeerd. Radio- en televisieprogramma's: Strip wilskracht Sparta vloerde AZ met wilskracht gretigheid verpletterd Sparta25 verpletterde Middelburg met onstuimig matig heeft Een verzoek aan de Nederlandse regering om het aandelenpakket van 25 procent dat door DSM beheerd wordt nen zetten. President-directeur Pijr uit te breiden, is door minister Lubbers Gijllehammar heeft onlangs aan de verworpen, vakbonden laten weten dat het bedrijf in Bom dicht gaat als de Nederlandse overheid niet met een kwart miljard over de brug komt. Wanneer de Neder landse regering bereid is bij te springen dan garandeert Volvo de werkgelegen heid voor de komende drie jaar. WIK, het vakbondsblad van de Industrie bond NW dat de uitspraken van Gijl lehammar aanhaalt noemt de han delwijze van Volvo „je reinste chan- Somber Hans Keijzer, districtsbestuurder van de Industriebond NKV in Limburg, be vestigt de uitspraak van Volvo en zegt de situatie bij het bedrijf somber in te zien. „Woensdag over een week zullen we misschien meer weten. Momenteel leven we in grote onzekerheid". Districhtsbestuurder Sleenhoven van de Industriebond NW zegt dat de Ne derlandse regering moei lijk anders kan doen dan steun te geven aan het bedrijf. Ir. Piet Niessen, directeur van de Indu- striebank Liof, zegt dat dc onderhande lingen met Zweden nog gaande zijn en dat nog geen beslissing genomen is. Dit j aar heeft de Nederlandse regering al een lening van 100 miljoen aan Volvo Car in Bom verstrekt De regering is be reid nog meer steun te verlenen als Volvo de garantie kan geven dat over twee jaar orde op zaken is gesteld en als een deel van het management vervan gen wordt De Volvo-top in Zweden heeft inmiddels besloten om volgend jaar het grootste deel van het model 343 dat in Bom vervaardigd wordt niet meer uit. te rusten met de Variomatic maar met gewone versnellingsbakken Ook zou de 343 een zwaardere motor krijgen en een vijfde deur. Eerst moet echter een voorraad van 300 auto's worden weggewerkt die nu in Börn staan opgeslagen. De Zweedse re gering lijkt niet erg happig te zijn op overheidssteun aan het bedrijf in Ne derland te geven omdat het. Zweedse kabinet de uitvoer van deviezen beperkt EINDHOVEN-„Wij zijn stomverbaasd over de aanval van het NW door de heer Van der Steenhoven op Volvo. Wij kunnen deze aanval niet anders zien dan als een in diskrediet brengen van ons produkt en van onze grootste aandeelhouder, Ab Volvo, om op deze manier de gesprekken tussen het ministerie van economische zaken in Den Haag en Volvo over de toekomst van Volvo-Car B.V. te verstoren". Aldus luidt een zondagavond uitgegeven verklaring van de directie van Volvo-Car in Eindhoven. Het lijkt, aldus de verklaring, op een poging van het NW de werkgelegenheid van 5.500 mensen op het spel te zetten. Ons commentaar kan kort zijn. Wij hebben eenzeergoed produkten we werken hard aan varianten daarop Elke fusie geeft in de beginfase problemen, doch deze zijn bij ons geheel opgelost. Ook de vakbonden weten uit het regelmatig overleg hoe de situatie er voor staat en dat vertrouwen voor de toekomst gerechtvaardigd is. Deze 'stant van het NW is dan ook geen enkele positieve bijdrage, maar kan alleen maar negatief werken Wij hebben steun gekregen van de overheid in de vorm van een achterge stelde lening ditjaar van honderd miljoen gulden Deze steun zou niet gege ven zijn als de overheid geen vertrouwen zou hebben in de toekomst. Wij weten dat Ab Volvo de gesprekken met de overheid voortzet. Ab Volvo, noch de regering hebben er behoefte aan, hangende deze besprekingen, daarover nu enig commentaar te geven, aldus de verklaring van de directie vran Volvo-Car in Eindhoven Dc directie van Volvo overweegt gerechtelijke stappen te ondernemen te gen de betrokken vakbondsbestuurder. De raaa van commissarissen waarin vier Zweden zitting hebben heeft en kele weken geleden laten weten dat Volvo in 1980 uit de problemen hoopt te zijn en dat de fabriek in Bom niet ge sloten zal worden. Er is echter wel dringend behoefte aan kapitaal. De vakbonden zullen zich met alle beschikbare middelen verzetten te gen sluiting van de fabriek in Bom om dat deze vestiging naar Limburg geko men is als de grote vervanger van de mijnindustrie De bonden zijn destijds akkoord gegaan met sluiting van de Staatsmijn Maunts in ruil voor de komst van DAF. DAF werd later door Volvo overgenomen Kettingbotsingen door dichte mist AMSTERDAM (ANP) - Een kettingbot sing in dichte mist op de Coentunnel- weg in aAmsterdam-West heeft zon dagavond het leven gekost aan ten minste twee personen. Een nog onbe kend aantal mensen werd gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de afslag Station Sloterdijk op de ooste lijke rijbaan (richting tunnel). Drie a vier in de botsing betrokken personen auto's brandden geheel uil. Zondagavond vanaf half zes hebben zich een aantal botsingen voorgedaan op de rijksweg Naarden-Amsterdam. Automobilisten reden bij Naarden plot seling een mistbank binnen en zijn toen te hard gaan remmen, aldus de gemeen tepolitie van Naarden. Erzijneen aantal licht gewonden gevallen terwijl de blik schade groot was. Een auto ging in de vlammen op Dichte mist heeft zondag het vliegver keer op Schiphol vooreen deel onmoge lijk gemaakt Zondagavond bedroeg het zicht op de nationale luchthaven onge veer honderd meter Vanaf half zeven konden geen vliegtuigen meer landen en moesten uitwijken naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam Zondag morgen landde pas om half elf het eerste toestel. 's-HERTOGENBOSCH - Een maand voordat dc kantonrechter in Eindho ven (op 24 november) uitspraak zal doen in het arbeidsgeschil tussen de twee röntgenologen P. K. (57) en F. van Z. (61) uit Valkcnswaard en het Sint-Jo- sephziekenhuis in Eindhoven, hebben de twee medici bij de rechtbank in 's-Hertogenbosch een civiele procedure in gang gezet, waarbij zij beogen onge veer twee miljoen gulden aan gederfde inkomsten terug te vorderen. De vijf opvarenden van een West- duitse kustvaarder, de Kuemo Ella uit Hamburg, zijn zondag gered nadat het scheepje als gevolg van een aanvaring benoorden de Oostfriese eilanden was gezonken. Waarschijnlijk als gevolg van mist kwam de 340 ton metende Ella in aanvaring met de 4000 ton grote Libe riaan 'Topaz'. aldus de Westduitse scheepvaart radio DUBAI- De Westduitse minister Hans Jürgen Wischnewski C) in gezelschap van een functionaris v Emiraten op het vliegveld van Dubai zaterdag n de Verenigde Arabiscne (Van onze redactie buitenlandi BONN-ADEN - Ondanks toenemende druk weigert de Westduitse regering in te gaan op de eis tot vrijlating van de elf Baader-Meinhofgevangenen die de ontvoerders van werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer en de kapers van de Lufthansa-Boeing hebben ge steld. In beide affaires liep zondag een ultimatum af. De vier kapers bliezen zoals zij hadden gedreigd het toestel met 87 gijzelaars (onder wie drie Neder landers) niet op, maar vertrokken van Doebai naar Aden in Zuid-,Temen een uur, voordat hun ultimatum om 13.00 uur zondagmiddag afliep. De ontvoerders van Schleyer hadden gedreigd de werkgeversvoorzitter zon dagmorgen om 09.00 uur te vermoorden wanneer de Westduitse regering niet zou toegeven Over het lot van Schleyer is niets bekend het Siegfried Haussner- commando dat hem zes weken geleden ï$BSSsa&* «r 4ite& S Een lichte pantserwagen van de Arabi sche veiligheidstroepen patrouilleert op 250 meter van het gekaapte vliegtuig. ontvoerde, liet zondag verder niets van zich horen De situatie in de Landshut., de Luft hansa-Boeing 737 die donderdag tijdens een vlucht van Majorca naar Frankfurt door twee mannen en twee vrouwen werd gekaapt, is benard Onder de pas sagiers zyn enkele zieken, terwijl de leider van het terroristenkwartet een ui terst nerveuze indruk maakt en koorts schijnt te hebben Direct nadat de Landhut vanuit Doebai de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten, in Aden was geland, sloot de regering van de volksrepubliek Jemen de lucht haven. Dat had onder meer tot gevolg dat de Westduitse minister zonder por tefeuille Hans-Juergen Wischnewski niet van Doebai naar Aden kon komen om daar verder met de kapers te onder handelen. Gesloten Zondagmorgen eisten de kapers in Doebai brandstof. Dat werd geweigerd zolang niet eerst de vrouwen en zieken passagiers werden vrijgelaten. Daarop dreigde de leider van de kapers, die zich Mahmoud noemt, als eerste de ge zagvoerder en vervolgens enkele pas sagiers dood te schieten. Kort daarop werd de Landshut volgetankt. De kapers wilden van Doebai naar het sultanaat Oman. maar zowel het vliegveld Salalah in Oman als de mili taire luchthaven op het eiland Mesirah voor de kust van het sultanaat werden gesloten. Ook de regering van Somali het weten dat het toestel daar niet wel kom was De Landshut zette daarop koers naar Zuid-Jemen De regering van de volksrepubliek wilde de Landshut eveneens niet op zijn grondgebied toela ten en sloot de luchthaven van Aden Maar de gezagvoerder negeerde het landingsverbod, op last van de kapers of mogelijk gedwongen door de slinkende brandstofvoorraad, en zette het toestel aan de grond op een sintelbaan die evenwijdig aan de landingsbaan van het vliegveld loopt De autoriteiten in Zuid-Jemen zijn niet van plan met de kapers te onderhande len. maar willen dat het toestel zo snel mogelijk weer vertrekt. Zij hebben toe stemming verleend voor het innemen van brandstof. Het is nog volstrekt on duidelijk wat na een eventueel vertrek uit Aden de volgende bestemming van de gekaapte Boeing zal zijn De Westduitse ambassadeur voor Noord- en Zuid-Jemen, Klaus Franke, is - nu minister Wischnewski niet met de kapers kan onderhandelen - zondag middag vanuit zijn standplaats in Noord-Jemen naar Aden gereisd. Het w as nog onduidelijk of de regering in Zuid-Jemen Franke toestemming zou geven met de kapers in contact te tre den. In Bonn verklaarde regerings woordvoerder Klaus Bolling zondag middag dat de situatie „onverminderd ernstig" blijft. Hij voegde daar aan toe dat de Bondsregering al het reel moge lijke zal doen om de levens van de inzit tenden van het vliegtuig en dat van Hanns-Martin Schleyer te redden. Bol ling zei verder dat bondskanselier Hel mut Schmidt een reeks telefoonge sprekken heeft gevoerd met staatshoof den en regeringsleiders De Britse pre mier James Callaghan en de Franse staatpresident Valrv Giscard d'Estaing hebben hun raad en hulp aangeboden De Westduitse hoofdstad wordt be heerst door twee vragen. De eerste is in hoeverre Zuid-Jemen bereid is om mee te helpen aan een oplossing van de af schuwelijke problemen. Deze volks republiek, die in 1975 vijf Duitse ter roristen opnam teneinde het leven te beschermen van de ontvoerde CDU-po- liticus Peter Lorenz. had immers al la ten weten dat zij nu in geen geval be reid is om elf Baader-Meinhof-ge- vangenen en twee in Istanboel gevan gen zittende Palestijnen tot haar grondgebied toe te laten. Een tweede bange vraag is. hoe het is gesteld met werkgeversvoorzitter Schleyer. Maan dag is het zes weken geleden dat hij werd ontvoerd. Bij deze actie vielen vier doden. De boodschap die het Bundeskrimina- lamt (de federale Westduitse recherche) zaterdag bü de Zwitserse advocaat Payot heeft gedeponeerd is. voor zover bekend, nog steeds niet door de terroris ten afgehaald- Ondanks het feit dat de Bondsregering deze boodschap als ..ui terst belangrijk en dringend" had ge kwalificeerd. In Bonn is gedurende het weekeinde onophoudelijk vergaderd Het kabinet, de grote en kleine crisisstaf zijn afwis selend bijeengekomen. Een ernstige moeilijkheid tijdens de beraadslagin gen is, naar mag worden aangenomen, dat geen van de drie door de terroristen genoemde landen van plan is de even tueel vrij te laten gevangenen van de Rote Armee Fraktion op te nemen Vietnam en Zuid-Jemen hadden het al eerder af laten weten. Somalië was aan vankelijk uit ..humanitaire overwegin gen" wel bereid om terroristen toe te la ten. maar daar is zondag verandering in gekomen Kort Geding Het Bundesverifassungsgericht (het hoogste Westduitse rechtscollege, dat waakt over de grondwet) heeft na een uren durende zitting zondagmorgen om uur besloten dat de Bondsregering riet verplicht is om aan de eisen van de jntvoerders en de kapers te voldoen. De oudste zoon van Hanns-Martin Schleyer, de 33-jarige advocaat Hans Eberhard, had zaterdag een eis in kort geding aangespannen. Hij wilde dat het Bundesverfassungsgericht de regering ertoe zou dwingen aan de eisen van de terroristen te voldoen. De zoon van Schleyer vond. samen met zijn familie, dat de grondwet het leven van zijn va der. hoe dan ook. diende te beschermen De hoogste rechters in Karlsruhe waren weliswaar van mening dat de staat indi vidueel leven moet beschermen, maar zij stelden tegelijkertijd vast dat de staat eveneens de plicht heeft het leven van alle burgers te beschermen. Het hooggerechtshof was verder van me ning dat de eis van de familie Schleyer ook daarom niet kan worden ingewilligd omdat dan toekomstige terroristen pre cies zouden weten waar zij aan toe zyn. De Bondsregering kan zich het recht blijven voorbehouden om flexibel te reageren. De Israëlische veiligheidsdienst is er van overtuigd dat een vanuit Zuid-Je men opererende terreurorganisatie aan de touwtjes trekt in de zaak- Schleyer. Zowel diens ontvoering als dc kaping van de Lufthansa-Boeing zouden, aldus verluidt in veiligheids kringen, ontsproten zijn aan het brein van dr. Wadia Hadad. Hadad was lid van de PLO, maar werd na een breuk met de overkoepelende Palestijnse be vrijdingsorganisatie leider van een in ternationale terreurgroep die zich vol ledig heeft toegelegd op vliegtuigka pingen en stadsguerrilla-acties. De naam van Hadad is ook gevallen tij dens het proces in Tel Aviv tegen de Nederlandse Ludwina J., die met de NederlanderMarinusN.een toestel van Air France had willen kapen. GENEESKUNDIG INSPECTEUR S. LELIE: SLAGVAARDIGER OPTREDEN MOGELIJK MIDDELBURG - Er moet in Zeeland zo snel mogelijk een geneeskundige en ge zondheidsdienst komen om op een breed terrein van de openbare gezond heidszorg slagvaardiger te kunnen op treden. Dat is de mening an dokter S Lelie, inspecteur voor Zeeland van het staatstoezicht op de volksgezondheid. De gebeurtenissen rond het Griekse vrachtschip, de „Attican Unity" heb ben de noodzaak van een geneeskun dige en gezondheidsdienst naar dc me ning van de heer Lelie opnieuw aan het licht gebracht. .Maar ook afgezien van ongelukken als dat mei het schip met chemische sloffen is zijns inziens aan toonbaar. dat Zeeland over een derge lijke dienst moet beschikken. Volgens de geneeskundig inspecteur zou de dienst in Zeeland zich m eerste aanleg moeten gaan bezighouden met een beperkt aantal taken Die zouden liggen op het terrein van de bedrijfsge zondheidszorg. het ambulancevervoer, medisch-sociale advisering school- gezondheidszorg en op het gebied van de uitvoering van wettelijke taken zoals die zijn geregeld in de inentingswet en de wet besmettelijke ziekten Als wis selende 'aker. zou de diens* in Zeeland voorlopig moeten krijgen de bestrijding van rampen, het verlenen van bijstand aan politie en justitie het organiseren van vaccinaties en bevolkingson derzoeken en het verlenen van hygiëni sche zorg De heer Lelie heeft In een rapport, dat vorig jaar is uitgebracht door een werkgroep, die zich onder voorzitterschap van de heer Lelie met de kwestie heeft beziggehouden, is die opzet gemaakt Het rapport is intussen besproken door gemeenten en provin cie Die bespreking leidde tot de con clusie. dat aan eer. meer uitgebreid ta kenpakket voor de dienst dc voorkeur gegeven moet worden Daarop wordt nu nader gestudeerd door een werkgroep De heer Lelie Ik hoop toch. dat de gemeenten tot de overtuiging komen, dat de totstandkoming van een genees kundige en gezondheidsdienst niet al te lang meer op zichkan laten wachten. Een dergelijke dienst kan slagvaardiger een aantal taken tot uitvoering brengen dan de nu bestaande instanties, die slechts een deel van het veld bestrijken In een aantal gevallen werken die in stanties met een arts. die part time dienst doet. Je ziet datinstellingen be schikken over een kwart arts hier en een derde arts daar Dat zal ook het geval zijn als de wet op het ambulancevervoer in werking treedt. Het ambulancever- voer moet dat, verricht worden onder s„„#er I Slot zie pagina 2 kolom.2Hdns Martin Schleyer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1