HUWT Bep Thijs tapt uit een ander vaatje Voorlichtingsavonden 'Gééf om de natuur' in drie Zeeuwse plaatsen BELASTINGVERHOGINGEN IN RAAD MIDDELBURG Nieuwe opzet RPCZ in raad Middelburg Filmen om te filmen VERHOGINGEN VOOR VOLGEND JAAR LEERHOEK VLISSINGEN ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 9 De New Yorkse naaktdanseres Georgina Chr,<! is dezer dagen vrijge sproken en van 'aanstootgevend ge drag' door haar nummer ditmaal ge kleed in een maillot, op te toeren tn de rechtzaal De juni. drie mannen en drie vrouwen, zag de 27-jarige Georgina hen minuten lang haar dan sen en vond dat alles wat ze deed door de beugel kon Georgina. die optreedt in de 'wild west bar' op Manhaltan. was in mei samen met drie collega's door de zedenpolitie opgepakt. Ze kreeg van de rechter toe stemming om met hulp van een band recorder te bewijzen 'dat mijn lichaam niet ontuchtig is'. Helemaaltevreden ivas Georginaniet. „Ik dans al sinds mijn vijfde", zei ze, ..maar ik heb door de zenuwen in de rechtzaal ver onder m'n niveau ge danst". Het uit drie delen bestaande 'dag boek van Hermann Gocring' dat op het einde van de tweede wereldoorlog werd gevonden in Beieren, is inder daad van de hand van Adolf Hitlers rijksmaarschalk. Dat meent althans de deskundige van het veilinghuis Sotheby in Londen. Roy Davis. Davis heeft de drie banden sinds maart bestudeerd en het lijdt voor hem geen twijfel meer dat ze geschre ven zijn door de man die Hitiers luchtmacht opbouwde en leidde. Bij de delen zijn een bestelling voor drugs (Goering was aan morfine verslaafd geraakt sinds hij verwondingen had opgelopen bij Hitiers mislukte putsch in München in 1923), de oorkonde die hem het ereburgerschap van Dantzig verleende en de patentbrief die ge tuigenis aflegt van de adeldom van zijn tweede vrouw. Emmy. Nederland telt een heel leger van ama teurfilmers Gelegenheidscineasten, die voornamelijk in het geweer komen als de baby z'n eerste tandje knjgt. wanneer er een verjaardag valt te vie ren of gedurende de jaarlijkse vakan tie. De resultaten van die filmerijen blijven voornamelijk geschikt voor vertoning in de zeer huiselijke kring. En daar is het meestal ook om begon nen. We leggen de beelden vast voor onze eigen herinnering. Leuk om later nog eens op terug te kunen kijken. Want bewegende beelden zeggen al tijd nog veel meer dan foto's. Behalve die kiekjes-filmers neo je ook serieuze mensendie echt filmen om te filmen. Het is een select gezelschap van hobby-isten. die echt metzo'n ca mera gaan werken Daartoe hoort on getwijfeld ook de jonge Vlissinger Joop Kampman Al eerder viel hij tij dens een districtswedstrijd van de NOVA, de Nederlandse organisatie van amateurfilmers, in de prijzen. Onlangs lukte hem dat voor de tweede keer. In november zal blijken of Kampman met zijn ruim negen minu ten durende film een vreemd verhaal' ook op landelijk niveau hoge ogen zal gooien. Als we afgaan op het juryrap port tijdens de distnctswedstrijd be looft dat nog wat want de jury had het over een werkstuk dat met kop en schouders boven de andere inzendin gen uitstak. Kampman legde niet al leen zelf eer tn met zijn film. Ook de acterende medewerkers delen in de hulde. Want Kampman's film kreeg ook nog de prijs voor het beste acteer talent. De film dra ait eigenlijk om iemand die op een rommelmarkt een jas koopt In de jaszak zit een bril en daar doorheen vallen uiterst merk waardige dingen te zien. Kampman is in de film driftig aan de gang gegaan met dubbelopnamen, trucklenseffec- ten en flitsmontages. Ook heeft hij veelvuldig gewerkt met kleurfilters. Om het geheel nog interessanter te maken heeft. Kampman op maarliefst acht lokaties gefilmd. En dat is nogal wat voor een film van nog geen tien minuten Filmen. Joop Kampman gaat er hele maal in op. Hij zegt: het is een soort passie. Vooral de speelfilm spreekt, mij erg aan! in zijn filmische bezigheden is het voor Kampman niet gauw goed. 'Ik ben te kritisch eigenlijk', stelt hij vast 'Ik doe bepaalde dingen, die zelfs een jurylid niet ziet Maar voor mezelf vind ik dat het zo moet' De opvattin gen van Kampman en zijn mededele- den van de Zeeuwse filmclub 'Shot 68' lopen nogal uiteen. 'Voor mij staat de montage bovenaan', zegt de 25-jarige Vlissinger. En bij ons op de club vin den ze de geluidsband het belang rijkste Er wordt meer geredeneerd in de trant van- de geluiden maken de film en de rest hangt er zo maar een beetje bij. Dat misverstand wordt trouwens ook nog in de hand gewerkt door schrijvers van artikelen in film- blaadies. Wat Kampman zeer betreurt dat is de onderschatting van het werk van se rieus filmende amateurs. 'Dat voor oordeel heeft practisch iedereen. Een amateurfilm kan gewoon niks zijn. Er gens is dat ook wel te begrijpen dat negenennegentig procent en nog wat van de amateurfilms ronduit slecht zijn. Maar ik heb wel films gezien van amateurs, die zo'n enorm hoog niveau hadden. Daar komen de meeste be roepsfilmers absoluut met aan toe. In het buitenland brengen ze dat soort amateurfilms ook op het televi siescherm. Dat zouden ze in Nederland eigenlijk ook moeten doen'. Heeft de jonge Kampman nooit eens de gedachte gehad, dat hij eigenlijk in de verkeerde hoek zit Dat hij beter in dat filmen doorhad kunnen gaan, dan een jobje te kiezen bij de PZEM. Och. zegt Joop.' dat administratieve werk dat ik nu doe is minder interessant, veel minder zelfs. Maar je bent. in ieder geval zeker van je boterham En in dat werk heb je tenminste met te maken met jaloezie de métier In de be- roepsfilmerij is er sprake van een ont zettende naijver. Ze kraken elkaar af tot op het bot'. ZIETB JACQUES CATS De uit Breda afkomstige Bep Thijs, meervoudig wereld kampioene en Europees kampioene windsurfen is gestrand in Middelburg. Bep, die deze zomer samen met haar eveneens op die zeilplank zeer bedreven broers Derk (meermalen wereld kampioen en Wim, eeuwige tweede achter Derk) een 'wind surf accadem ie' van de grond brachten aan de boorden van het Veerse Meer, heeft haar sportieve activiteiten thans tijdelijk gestaakt. Sinds kort staat zij achter de bar van het Middel burgse etablissement De Mug. Kortom,Bep Thijs tapt momen teel uit een geheel ander vaatje. Het is eigenlijk een weinig voor de hand liggende werkkring voor een meisje dat zelfs de hoogste bevoegd heid heeft om op scholen gym nastieklessen te verzorgen. Maar daar heeft Bep wel een verklaring voor. Zij zegt: Door zo'n baan op een school krijg je zo'n regelmatig leven Je kunt dan geen rare dingen doen door hal verwege een tijdje weg te gaan om aan een of andere wedstrijd mee te gaan doen. In dit werk kan ik nog ruimte maken voor het windsurfen. Zo wil ik graag in november naar de wereld kampioenschappen windsurfen op Jamaica, Dat zou ik met een school- baan niet kunnen. Van 'baas' Barend Midavaine van De Mug, kreeg de 24-ja- rige Bredase alvast toestemming om tegen die tijd vrijaf te nemen. 'Mis schien kan ze op J amaica voor de baas wat rum uitproberen', heeft Barend al voorgesteld. Met de oprichting van hun windsurf- school hebben de familieleden Thijs heel wat mensen enthousiast weten te maken voor dat zeilen op een plank. 'Je hebt', vertelt Bep. eigenlijk met twee categorieën te maken. De ene ca tegorie is iets sportiever. Dat zijn de windsurfers, die er verslaafd aan ra ken. Je krijgt er een soort kick van. En daardoor blijf je er steeds mee bezig Daarnaast heb je de mooi-weer-sur- fers. Dat zijn met de echte fanaten' Bep schaart zich zelf graag onder de surfidioten. Of zoals ze het zelf zegt: 'Hoe harder de wind. hoe mooier het is'. Vier jaar geleden is het allemaal begonnen, toen de Thijs-en, verblij vend in Kamperland voor het eerst iemand bezig zagen met zo'n surf plank. 'Wij waren aan het zeilen' ver telt Bep'En toen zagen we ineens iemand op het water staan. En even later zagen we hem plotseling niet meer. We begrepen er mets van Pas later toen we er in een blad iets over dat windsurfen lazen, wisten we het: dat moet het geweest zijn. wat we bij Kamperland zagen' Nieuwsgierig ge worden kochten de Bredase broers en zus. alle drie enthousiaste zeilers, een wmdsurfplank. En op wedstrijden bleek dat ze er aardig mee uit de voe ten konden, Op het ogenblik lijkt het erop of het drietal grossiert m bekers, In enkele jaren tijds hebben ze er rond de honderdvijftig weten te verzame len. Veel tijd in training steekt Bep met. 'Als je een beetje slim bent. hoefje niet te trainen' meldt zij. 'Goeie sport,hè!' Eerst dacht ik, zo gaat ze verder, dat het een krachtsport was. Zo ziet het er ook naar uit. Maar datis toch echtniet zo.Het is meer een kwestie van tech niek. En van wedstrijd surfen leer ik het meest. Als ik oefen is het meestal om kunstjes te maken. Want de meeste surfers zijn namelijk enorme showpikken. Als je een boot tegen komt laat je gauw even een kunstje zien. Wat dat betreft heeft het Veerse Meer een mooie maat. Je komt af en toe eens een boot tegen, zodatje je niet zo alleen voelt en je kunteens naar een eilandje toe De ligging van het Veerse Meer vlak bij de zee is bovendien nog gunstig voor de wind' Omdat heter bij windsurfen op aan komt om de na tuurkrachten om te vormen is het een liefhebberij waar nauwelijks leeftijds grenzen voor aan te geven zijn Bep Thijs zegt: 'Je kunt er mee beginnen als je een jaar of acht bent. maar ik heb ook wel een echtpaar van in de vijftig gehad dat ermee is begonnen Ik ken zelfs een windsurfer, die 73 is'. Aanvankelijk had Bep het plan gehad om de windsurflessen ook buiten het seizoen voort te zetten Maar daar heeft ze nu toch maar vanaf gezien. Daar word je helemaal teut van zo heeft ze voor zich zelf vastgesteld Maar ik zou van de winter toch best eens bij Domburg of bij Vlissingen aan windsurfing in de branding willen doen. Dat is mooi, jongen. Bep en thousiast uit. 'Dat is gewoon schitte rend' Voorlopig schuimt er voor Bep wal anders dan de branding. Vóórhaar is het nu het bier van de getapte pils jes. tADVERTENTIEI MIDDELBURG - Volgende week komt in Zeeland de actie 'Gééf om de natuur' op gang met voorlichtingsavonden in Middelburg. Temeuzen en Zierikzee. De elementen van zijn bijeenkomsten, die overal om acht uur beginnen en gra tis toegankelijk zijn, bestaan uit voor lichting, dia-vertoning, gesprek en dis cussie. Het eerst is Middelburg aan de beurt, op maandagavond 17 oktober in de Schouwburg: woensdagavond 19 oktober wordt voorlichting gegeven in het Zuidlandtheatcr in Temeuzen en donderdagavond 20 oktober is Zierik zee aan de beurt, waar de bijeenkomst wordt gehouden in het Hervormd Ver enigingsgebouw. Zoals bekend wordt eind november een grote landelijke inzamelactie gehouden met het doel geld bijeen te brengen voor het behoud van de natuur Daarbij gaat het zowel om de nat uur in Nederland als om de natuur elders in de wereld On derwerpen voor de voorlichtingavond van aanstaande maandag in de Schouwburg vormen de Oosterschelde. het Waddenzeegebied, de ooievaar, de schildpad, walvissen en dolfijnen en na tuurreservaten in Tunesië en Suriname, om enkele voorbeelden te noemen Contacten Voorzitter van het plaatselijke comité in Middelburg is mr Th. Lebret, die in een toelichting benadrukte, dat het niet om 'gewone' dia-show-avonden gaat Doel is contacten tussen alle mensen die aan de actie meedoen en mensen die daar belangstelling voor hebben Tijdens de voorlichtingsavonden zullen alle vragen die uit de zaal komen zoveel mogelijk worden beantwoord In Middelburg telt het actiecomité thans ongeveer dertig leden Evenals in andere plaatsen het geval is heeft.men het. vertrouwen dat zich flink wat mensen 2ullen opgeven als collectanten De taak van deze col lectanten is niet omvangrijk Eén col lectant neemt twintig woningen voor zijn rekening, waar enveloppen voor een bijdrage worden geplaatst Op de grote televisie-avond, vrijdag 25 november, worden deze enveloppen opgehaald. Vanaf begin november zal op tv een steeds geïntensiveerder reeks prog ramma's te zien zijn. die verband hou den met de actie Op de grote' avond staat de AVRO in verbinding met alle banken, waar het geld wordt ingeza meld: in de loop van de avond wordt bekend hoe groot het bedrag is. dat Ne derland voor 'Gééf om de natuur' bij eenbrengt. Tijdens de plaatselijke bijeenkomsten ter voorbereiding van de actie worden aan de zaal folders over het actieplan uitgedeeld. Er is een projectenlijst, waarin de verschillende categoriën zijn vermeld, waaraan het. geld zal worden besteed, zowel het onderzoek ten be hoeve van het natuurbehoud, als de aankoop en het beheer van natuurter reinen. bescherming van bepaalde diersoorten, educatie (voorlichting) en de verdere actiefondsen De actielijst bestaat uit veertig pagina's Mr Lebret lichtte hierbij toe. dat spe ciaal zal worden gewaakt tegen de ver loedering van allerlei reservaten in binnen- en buitenland die door de dreigende vervuiling van lucht, bodem en water toch nog ten onder dreigen te gaan. Een voorbeeld van dit laatste is het Naardermeer. Zeeland komt bepaald ook met. een grote claim in de projectenlijst uit de bus. aldus mr Lebret het gaat om de redding van het Land van Saeftinge. Men wil dit reservaat als geheel veilig stellen tegen verdere aantastingen. De gehele teneur van de actie, zo ver volgde hij, is dat men zich dient te be denken dat de natuur de eigen omge ving is en dat dit ook de omgeving zal ztjn van de kinderen en de kleinkinde ren. Volgende generaties, aldus de voor zitter van het Middelburgse comité, moeten met blijven zitten met de puinhopen van een ongeregeld naat- uurlijk milieu De dia-show zal er spe ciaal op gericht zijn zowel het natuurbe- schermings- als het motiverende ge deelte van de actie aanschouwelijk te maken en is tevens gericht op het prac- tische gedeelte, op de werkwijze van de inzameling Het landelijk comité hoopt intussen, dat ook sportverenigingen, andere organisaties en militairen een steentje zullen willen bijdragen aan de actie Verenigingen worden aange schreven en voorts worden contacten met schoolbesturen gelegd Tot secreta resse .van het plaatselijke comité in Middelburg is intussen benoemd me juffrouw L Adriaansen MIDDELBURG - De gemeenteraad van Middelburg moet deze maand al beslis sen over de gisteren door burgemeester en wethouders in de begrotingsbrief voor 1978 aangekondigde belas tingverhogingen. Het gaat om verho ging van de onroerend goedbelasling. de reinigingsrechten, de scheepvaar trechten cn de hondenbelasting. Burgemeester en wethouders komen met deze voorstellen voor de raadsver gadering van maandag 24 oktober De reden voor deze vroegtijdige behande ling heeft te maken met de omstandig heid dat de gemeente anders te laat is voor het verkrijgen van koninklijke goedkeuring De belastingverhogingen zijn nodig om de begroting voor 1978 sluitend te krijgen Normaal zouden deze voorstel len bij de behandeling van de begroting aan de orde moeten komen Nu de be grotingsbehandeling pas in december valt is de termijn om met ingang van 1978 goedkeuring te krijgen te kort. De verhoging van de genoemde belas tingen ligt steeds rond de vijf procent Voor de reinigingsrechten geeft dat een meeropbrengst van rond de 55 000 gul den. voor de hondenbelasting zo'n 4500 gulden en voor de scheepvaartrechten zo'n 3.000 gulden De meeropbrengst uit de verhoging van de onroerend goedbelasting is met aangegeven. Wel de totale opbrengst dte met de verho ging op ruim 4.7 miljoen gulden is ge raamd In de vergadering van 24 oktober krijgt ee raad verder een voorstel voorgelegd financiële medewerking 1e verlenen aan een plan van de woningbouwvereniging Middelburg voor de renovatie van 42 woningen in de Prinses Margrietstraat en omgeving. Hiermee ls een bedrag van rond de 1.7 miljoen gulden gemoeid De medewerking van de gemeente bestaat uit het doorbetalen van de Leer prettig om te dragen! Dames lederen jasjes blouson model 165.90 blouson model voor heren 199,75 Lange nappa damesjassen 499,- Lange Zelke 7 B en w willen verder alsnog medewer king verlenen aan het geven van start-en finshruimte voor auto-oriënta- ticritten bij het sportcomplex Nadorst. Aanvankelijk wees het college dit af uit vrees dat dit in de binnenstad - die men juist wil ontzien - teveel verkeersover last zou geven. Inmiddels stellen b en w zich op het standpunt dat de betrokken plaats aan de rand van de bebouwde kom ligt en men tn feite op weinig overlast hoeft te rekenen, terwij! daarnaast het parkeer terrein bij 'net sportcomplex aan de Na dorst uitstekend geschikt is voor de onéntatientten Verder krijgt de raad voorstellen voor gelegd 45 000 gulden uit te trekken voor het maken van een nieuwe ontsluiting in de omgeving Spanjaardstraat Spui straat en 5 000 gulden beschikbaar te stellen voor het maken van een omhei ning rond een brandvijver in Zuid B. EN W. ACHTER EERSTE STAP NAAR RA YON-INDELING WERK West Zeeuws-Vlaamse plattelandsvrouwen bijeen OOSTBURG - De afdeling West Zeeuwsch-Vlaandoren van de chris telijke plattelandsvrouwen bond houdt woensdagavond 26 oktober een een vergadering in 'Pro Rcge' te Oost burg. Op de vergadering, die om half acht be gint, zal dr R Coster, geneeskundig di recteurvan 'Ter Schorre uit Temeuzen spreken over zijn werk en over be staande misverstanden omtrent ver pleegtehuizen De creativiteitscursus van de CPB is met een goede belang stelling van start gegaan, dinsdag l8ok- tober wordt deze cursus voortgezet Donderdag 20 oktober zal de tweede lesdag zijn van de EVAV-cursus. Eind november wil de CPB-afdeling starten met een niepwe cursus getiteld 'Ron dom het boek' BIJDRAGE '78 FORS OMHOOG MIDDELBURG - De aangekondigde decentralisatie van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland(RPCZ), die ook uitbreiding van het personeel met zich meebrengt, komt deze maand aan de orde in de gemeenteraad van Middelburg. Zoals gemeld blijft het RPCZ niet langer op één plaatstSint Laurens) geconcentreerd, maar gaat men in de komende jaren vanuit ver schillende plaatsen(ravons) werken. Burgemeester en wethouders van Mid delburg houden de gemeenteraad voor dat de huidige opzet, waaruit van één punt de hele provincie wordt bestreken 'tekort schiet' en 'grote nadelen' heeft „Het is noodzakelijk de stichting dich ter bij de scholen te brengen om een be tere relatie tussen de stichting en de scholen te krijgen", aldus b en w De rayon-indeling van het RPCZ zal zich in fasen voltrekken. Volgend jaar zet men de eerste stap. wanneer naast hef huidige centrum in Sint Laurens een vestiging in Goes wordt geopend. Van uit Sint Laurens bestrijkt men dan Zeeland-west en vanuit Goes Zeeland oost Het is dan vervolgens de bedoeling om in 1979 tot verdere personeelsuitbrei dingen t,e komen, die het mogelijk moe ten maken om ook in Zeeuwsch-Vlaan deren en de regio Schouwen Duive- land.Tholen, Sint Philipsland met- ves- tigmgenieen derde en een vierde rayon te beginnen) Ten aanzien van de voorstellen voor 1979 willen b en w nog geen beslissing nemen Men houdt de raad voor dat de financiële mogelijkheden nog onvol doende bekend zijn om hierover nu al een beslissing te kunnen nemen Voor volgend jaar willen b en w de ge vraagde bijdrage van f 3.50 per inwoner verstrekken Voor de gemeente komt dal op een bijdrage van 130 000 guiden Du is een aanzienlijke verhoging ten op zichte van de bijdrage voor dit jaar Verder stellen b en w de raad voor in te stemn.cn met de opvatting dat aan niet in de RPCZ-regeling deelnemende scholen van niei in de RPCZ-regeling deelnemende scholen geen medewer king meer verteend moet worden Het Overlegorgaan van het RPCZ heeft hierover echter deze week al een beslis sing genomen De zaak komt in de ge meenteraad aan de orde op maandag 24 oktober. OPEN DAG VAN DELTADIENST DRUK BEZOCHT MIDDELBURG - De open dag van de hoofdafdeling milieu en inrichting van de Deltadienst van rijkswaterstaat in de nieuwe huisvesting op het Groot In dustrieterrein in Middelburg trok vrijdag een massale belangstelling, 's I Middags waren er al meer dan 500 be zoekers. De organisatoren verwachtten voor de hele dag zeker 1.000 bezoekers. De hoofdafdeling milieu en inrichting van de Deltadienst is sinds mei in het nieuwe complex 'Amestein' gehuisvest. In totaal werken er zo'n 120 man. die daarvoor verspreid zaten over vestigin gen in Zierikzee. Goes s Heer Arends- kerke Middelburg en Den Haag. Bij de open dag werd de bezoekers op uitvoerige en overzichtelijke wijze een overzicht gegeven van de activiteiten van de afdeling milieu en inrichting De afdeling houdt zich op uiteenlopende wijze bezig met het milieu in het del tagebied en is daarnaast nauw betrok ken bij de inrichting van de nieuwe wa tergebieden die in het deltagebied ont staan Buiten het overzicht van de activiteiten van de verschillende onderdelen van de afdeling was in de tot filmzaal ingerichte kantine regelmatig een film over het werk te zien Daarvoor bestond een grote belangstelling De open dag werd s morgens bezocht door scholieren 's Middags kwamen er vooral vértegenwoordlgers van andere rijksdiensten en provinciale en gemeen telijke instellingen alsmede van weten schappelijke instellingen waarmee men contact heeft. Verder kwam een opval lend groot aantal particulieren een kijkje nemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 9