Gs willen instelling van een speciale monumentencommissie Werkgroep wil actiever beleid provincie restauratie monumenten Sleepboot zet zinkende sleep aan de grond van zijhaven Hansweert PZC/p Verantwoord concert vandeZierikzeese Oratoriumvereniging REACTIE OP AANBEVELINGEN WERKGROEP kunst Bevolking moet meer informatie over plan zenderpark Circa 60 bezoekers bij optreden van folk-zangeres Isla St. Clair in Vlissingen ZAItHÜAÜ 15 OKTOotR 15/7 AANDACHT VOORAL RICHTEN OP 'KWETSBARE' MONUMENTEN ALS KERKEN, KASTELEN EN MOLENS MIDDELBURG - De provinciale overheid in Zeeland moet een actiever beleid ten aanzien van de restauratie van monumenten gaan voeren. Hoewel de financiële middelen die de provincie beschikbaar heeft voor het subsidiëren van restaura ties van monumentenpanden beperkt zijn. kan de provincie bij die restauratie een belangrijkere rol spelen dan nu het geval is. Het beleid zou daarbij vooral moeten worden gericht op 'kwetsbare' monumenten als kerken, kastelen en molens, ter wijl binnen het monumentenfonds een bepaald bedrag zou moeten worden gere serveerd voor noodgevallen. Gedeputeerde staten zouden in voorkomende geval len over dit 'potje' moeten kunnen beschikken. Dit zijn enkele van de aanbevelin gen die een werkgroep, die in 1975 - in het Monumentenjaa4r werd ingesteld voor het Provinciaal Comité Zeeland Monumentenjaar 1975 doet in een rapport 'Mo numentenzorg in Zeeland, naar een actief provinciaal beleid' doet. De werkgroep had als opdracht gekrefen een studie te verrichten met betrekking tot het provin ciaal beleid ten aanzien van de monumentenzorg. De werkgroep heeft een aantal aanbevelingen gedaan, waarbij overigens is rekening gehouden met de geringe financële armslag van de provincie. HANSWEERT- Vrijdagmiddag omstreeks uur is de sleep- zette hij het verbindingsstuk aan de grond in de zijhaven boot Herman Gre' <12 ton) met een zinkend verbindings- van Hansweert. Vandaag (zaterdag) wordt de lekkage stuk van een pijpleiding de haven van Hansweert bin- nengevaren. Nadat de schipper de toegang tot de sluis was verboden. door experts onderzocht, waarna men zal trachten het verbindingsstuk te bergen provincie Isla St Clair begeleidde zichzelf bij ver schillende nummers op de gitaar Het merendeel van de. zowel korte als wat langere, zong ze echter zonder enige in strumentale steun Sommige er van had ze zelf geschreven, sommige ook waren van haar moeder terwijl ze verder veel nummers van voomamenlijk Schotse folk-singers gebruikte Ook zong zij nog enige volksliederen in het Keltisch. Het concert van de Schotse zangeres, die in 1976 door een Engels popblad werd uit geroepen tot- beste folk-zangeres, werd bijgwoond door circa 60 personen. Reizend Volkstheater speelde 'De Spaanse Brabander' in Hulst HULST- Het Reizend Volkstheater uit Antwerpen speelde vrijdagavond in Den Dullaert' te Huist de bekende klucht van de zeventiende eeuwse schrijver G A Bredero. 'De Spaanse Brabander' De hoofdrollen werden ver tolkt door Walter Claessens als Jero- limo. de Spaanse Brabander, en Walter van de Velde als Robbeknol, zijn knecht. De regie was in handen van Luc Philips. I-Iet Reizend Volkstheater brengt het stuk sinds eind september op de planken Binnenkort zal 'De Spaanse Brabander', waaraan in totaal achttien acteurs meewerken, ook te zien zijn in Terneuzen. Collecte OOSTERLAND - De collecte ten bate van de Mbuma-zending bracht in Oos- terland 229.45 op. R.-K Kerk - Zierikzee Zierikzeese Oratoriumverenigitig Men mag de instrumentale en vocale prestaties van amateurensemoies niet met gelijke maat stellen als die van professionele orkesten en koren. Noch tans dienen de verrichtingen van de amateurs te voldoen aan zekere ar tistieke en ook technische muzikale ei sen, willen zij au sérieux worden geno men. Van de Zierikzeese Oratorium Vereniging, die vrijdagavond een con cert gal'in de redelijk bezette rooms-ka- tholieke parochie kerk. mag worden ge zegd dat zij wat dat betreft ernstig ge nomen mag worden. Het vrij kleine koor toonde in de zang een goede balans, de voordracht was ac ceptabel. terwijl de zuiverheid -enkele minder goede momenten daar gelaten- over het algemeen ook vrij constant was. Het gekozen programma bleek binnen de technische en artistieke ver mogensgrenzen van het koor te liggen We hoorden achtereenvolgens 'Panis Angelicus' van Cesar Franck. Agnus Dei' van Bizet. 'Seels des Weltalls' van Mozart en Komm. holder Lanz' van Haydn In de genoemde werken van Franck en Mozart trad de sopraan Matthy Soethoudt solistisch op. Zij is stem- en maatvast en toont geen nei ging tót overdreven ouverturen in de coloratuur-sfeer Haar dictie - en die van koor en andere solisten - kwam niet. al tijd tot zijn recht, hetgeen vooral te wijten is aan de akoestiek van de kerk. De cantate 'Corydon' was het voor naamste solo-werk dat Matthy Soethoudt met de begeleiders van deze avond - Ineke van Asch en Mon Huizinga. Duit. en mevrouw H de Regt-de Ryke. piano- alleen voor haar rekening nam. Zowel soliste als bege- Gedeputeerde staten hebben de staten van Zeeland inmiddels voorgesteld, een aantal van deze aanbevelingen over te nemen. De werkgroep heeft de stelling dat er tot nu toe geen sprake is van een actief provinciaal milieubeleid, overi gens niet bedoeld als kritiek op het pro vinciebestuur. Men wijst er op dat de provincie weinig mankracht en des kundigheid heeft om een verantwoord beleid te voeren en dat de restauratie van monumenten in eerste instantie een aangelegenheid van het rijk is. Gepleit wordt voor een zo intensief mogelijke samenwerking tussen rijk, provincie en gemeenten, opdat de aanwezige finan ciële middelen voor restauraties zo ef fectief mogelijk kunnen worden ver deeld Het beleid van de drie overheden zou zoveel mogelijk op elkaar moeten worden afgestemd en ook zouden de verantwoordelijkheden die die drie hebben duidelijker moeten worden af gebakend. De werkgroep meent dat de regeling die in Noord-Holland bestaat en die neer komt op het aanwijzen van een aantal monumenten als 'nationale monumen ten' ook in Zeeland zou kunnen worden toegepast. Het rijk heeft in principe de verantwoordelijkheid voor die monu menten. omdat de provincie niet over voldoende financiële middelen be schikt. Voor Zeeland zou zo n regeling nog nader moeten worden uitgewerkt De werkgroep merkt verder op dat Zee land over veel monumenten beschikt die al gerestaureerd zijn. In de provin cie staan 2-734 objecten op de monu mentenlijst, wat betekent dat Zeeland de hoogste 'monumentdichthcid' in den lande heeft. Op iedere 121 inwoners is er een monument. 'Het niet verlenen van een provinciale bijdrage in deze monumenten mag echter niet leiden tot het niet behouden van deze monumen ten. Hier zal een duidelijk beroep op het rijk gedaan moeten worden', aldus de werkgroep, die verder wijst op het grote beiang van het restaureren van woonhuizen, waarvoor de laatste jaren bijzonder veel belangstelling is ont staan. 'Deze woonhuisrestauraties be hoorden tot een duidelijk vergeten ca tegorie. terwijl ze toch zeventig pro cent van het totaal aantal beschermde monumenten uitmaken'. De werkgroep meent dat voor deze restauraties bij zonder veel belangstelling bestaat, af gaande op het grote aantal subsi dieaanvragen dat door particulieren wordt gedaan. Men komt dan ook tot de conclusie dat de 'kwetsbare' monu menten als kerken, kastelen en buiten plaatsen bijzondere aandacht verdie nen. 'Deze restauraties zijn economisch ge zien voor de eigenaars niet interessant. Na restauratie zijn zij in commercieel opzicht niet of nauwelijks méér waard. Deze monumenten zijn echter des te meer waard uit cultuurhistorisch en landschappelijk oogpunt. Wat beteke nen 50 prachtig gerestaureerde huizen als er een vervalleen kerk en een molen- stomp tussen staan? In veel gevallen betreft het ook nog een eigenaar die nauwelijks een financiële inbreng kan leveren', zo wordt gesteld Werkgroep wil inventarisatie beschermde stads en dorpsgezichten MIDDELBURG - Het is van groot be lang dat de bestemmingsplan- nenprocedure, zoals deze bij be schermde stads- en dorpsgezichten wordt voorgeschreven, goed wordt uitgevierd. Tot deze conclusie komt de werkgroep, die is ingesteld door het Provinciaal Comité Zeeland monumentenjaar 1875 in de nota die pleit voor een actiever provinciaal beleid op dit gebied. Opgemerkt wordt dat veel gemeenten in Zeel- andbeschermde stads- of dorps gezichten hebben. De werkgroep pleit ervoor, in het kader van het streekplanwerk de historisch en landschappelijk waardevolle zo mogelijk te behouden stads- en dorpsgezichten te inventariseren. Ook moet wprden nagegaan of bij waardevol geachte stads- en dorps gezichten een provinciale bijdrage kan worden verleend in kosten die ten ehoeve van het behoud daarvan worden gemaakt. Ook moet er vol gens de werkgroep op worden toege zien dat de bestemmingsplan- nenprocedurs goed worden uitge voerd. In Zeeland zij nin de volgende ge meenten beschermde stadsof dorps gezichten- Brouwershaven. Dreischor, Zierikzezee, Veere. Vlis singen, Kloetinge. Wemeldinge en Sint Anna ter Muiden In procedure zijn Burgh, Haamstede. Noord- gouwe, Sint Maartensdijk. Tholen. Colijnsplaat, Biggekerke. Middel burg. Borssele. Nisse. Goes. Groede en Aardenburg De gemeente Hulst is tegen de aanwijzing als beschermd stadsgezicht in beroep gegaan, de werkgroep verwacht dat nog meer stads- of dorpskernen hiervoor in aanmerking zullen komen Gepleit wordt dan ook voor een inven tarisatie van al die kwetsbare monu menten.waarbij de onderhoudstoe- stand en andere technische aspecten dienen te worden opgenomen. Vooral deonderhoudstoestand van alle kerken en kastelen zou dienen te worden geïnventariseerd. In Zeeland staan 102 kerken. 39 gedeelten van kerken of ob jecten daarin op de monumentenlijst. Een groot aantal daarvan is al geres taureerd maar om de restauratie van de overige gebouwen mogelijk te maken pleit de werkgroep voor een bijdrage van tien procent die de provincie voor de subsidiabele restauratiekosten dient te verschaffen. Verder wil de werkgroep na restauratie van een ge bouw een bijdrage in de onder houdskosten. Omdat na restauratie bij uitblijven van onderhoud een gebouw weer snel in staatb kan achteruitgaan is het volgens de werkgroep zeer be langrijk dat aan periodiek onderhoud VVD-KAMERLEDEN: Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De tweede-kamerleden N'ijpels en Keja(vvd) willen dat de be volking van West-Zeeuwsch-Vlaandc- ren op korte termijn wordt gerefor meerd over de plannen voor de even tuele vestiging in dit gebied van een kortegolf-zenderpark voor Radio Ne derland Wereldomroep. Ze schrijven dat in vragen aan de minister van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk en aan de staatssecretaris van verkeer en waterstaat. De WD'ers zet ten vraagtekens bij de juistheid van de manier waarop deze plannen naar bui ten zijn gekomen. Op eerder gestelde kamervragen - van de PPR-senator Van Waterschoot - heeft staatssecretaris Van Huiten al geantwoord dat de plaatselijke bevol king uitvoerig zal worden geïnformeerd en bij de besluitvorming zal worden be trokken zodra daartoe aanleiding is. De heer Van Huiten heeft bij die gelegen heid ook gemeld dat hij de uitgifte door de provincie Zeeland van een pers bericht over een voorbereidend onder zoek in Zeeuwsch-Vlaanderen be schouwde als voorlichting aan de be volking. De heren Nijpels en Keja hebben hun vragen gesteld naar aanleiding van de demonstratieve optocht op 1 oktober van tegenstanders van een zenderpark in Zeeuwsch-Vlaanderen. Eerder deze week stelde het CDA-tweede-kamerlid Eversdijk al vragen over het zen- derpark. Hij vroeg met name om duide lijkheid over de bereidheid van grondei genaren in Zeeuwsch-Vlaanderen om voor het park grond af te staan. De staatssecretaris heeft onlangs meege deeld dat die bereidheid bestond. Een week later bleek echter dat hij zich ver gist had en had bedoeld dat de grondei genaren in de omgeving van het huidige zenderpark in IJsselstein bereid zijn om grond te verkopen of te verpachten. SUBSIDIES AANGEPAST MIDDELBURG - De zoge naamde 'kwetsbare monumen ten', kerken, kastelen en mo lens, zullen de speciale zorg van de provincie Zeeland moeten krijgen bij het bepalen van een verantwoord provinciaal mo numentenbeleid. Deze ge dachte hebben gs van Zeeland ontvouwd in een voorstel aan provinciale staten over de zorg die de provincie heeft voor de restauratie en het onderhoud van monumenten. Het voorstel van gs aan de staten is mede een reactie op de aanbevelingen die wordt gedaan. De subsidiabele kosten zouden vooral die kosten moeten zijn die betrekking hebben op het wind- en waterdicht houden van de gebouwen en de bestrijding van bijvoorbeeld houtworm. 'Om de subsidiabele kosten te kunnen bepalen en het uitgevoerde onderhoud te kunnen controleren zou het lidmaat schap van de Monumentenwacht ver plicht dienen te worden gesteld Aan de hand van de inspectierapporten van deze wacht kan de controle plaatsvin den en kunnen d e zwakk punten in het onderhoud worden opgespoord Hier door wordt de monumentenwacht actief ingeschakeld bij het provinciaal beleid. Om het behoud van de Zeeuwse kerken te stimuleren zou de provincie ookposi- t lef kunnen reageren op het initiatief tot oprichting van een stichting Oude Zeeuwse Kerken', aldus de werkgroep Molens Bijzonder veel aandacht heeft de werkgroep in haar rapport besteed aan, de restauratie van molens in Zeeland. Er staan in de provincie 77 molens op de monumentenlijst en nog 24 molens zullen grondig moeten worden geres taureerd. Vier molen hebben een be scheiden restauratie nodig. De kosten om het totale Zeeuwse molenbestand, uitgaande van het huidige prijspeil, weer in goede staat te brengen worden geraamd op 4.218.000 ,-. Het restaure ren van molens hangt overigens af van medewerking van de eigenaar, van de verstrekte subsidies en van het be schikbaar zijn van een molenmaker, een ambacht dat in Nederland maar door een paar mensen wordt beheerst en dat dan ook als een knelpunt bij po gingen tot restauratie wordt gezien. Het komt volgens de werkgroep nogal eens voor. dat de eigenaar van een mo len niet erg behulpzaam blijkt als men zijn molen wil restaureren. Vaak wil hij wel restauratie, maar dan moet het hem niets kosten.'Het gevaar is dik wijls dat de molen na restauratie niet goed wordt onderhouden, zodat na een aantal jaren weer een restauratie noodzakelijk is. Uit ervaring blijkt dat molens die het eigendom worden van een gemeente vrij snel worden geres taureerd en redelijk goed worden on derhouden. In het algemeen opgemerkt kunnen worden dat molens in eigen dom van een gemeente of molen stichting (of iets dergelijks) vrij snel worden gerestaureerd en redelijk goed worden onderhouden. Gelukkig zijn er uitzonderingen op deze regeling. De provincie zou dus de restauratie van molens kunnen bevorderen door bij voorbeeld een subsidieregeling toe te passen om de aankoop van molens door gemeenten en molenstichtingen te be vorderen en daarbij een aantal voor waarden te stellen betreffende de res tauratie en het onderhoud', aldus de werkgroep. Overigens is het tekort aan molen makers van veel invloed op het verloop van de restauraties De molenmakers die in ons land nog actief zijn hebben het zo druk. dat ze niet direct 'oproepbaar' zijn voor restauratieprojecten in Zee land De wachttijd is ongeveer twee jaar. waardoor het aanvankelijke en thousiasme kan zijn gezakt en de prijzen fors zullen zijn gestegen 'Om het Zeeuws molenbezit. toch gefaseerd ge restaureerd te krijgen zou de provincie er naar moeten streven dat er per jaar ongeveer drie molens worden gerestau reerd. Zo zou het mogelijk zijn dat er een molenmakersploegconstant in Zeeland aan het werk is Dit werk moet dan wel worden gegarandeerd Er zullen dus af spraken moeten komen met rijk en ge meenten'. aldus de werkgroep, die ver der nog stelt dat de provincie activitei ten als die van de vereniging 'De Zeeuwse Molen' vooral moet stimule ren. Woonhuizen De werkgroep acht dc provinciale bij drage in de kosten van restauratie van woonhuizen van veel belang. Men wijst de werkgroep, ingesteld door het Provinciaal Comité Zeeland Monumentenjaar 1975 heeft ge daan. GS stellen de staten voor. akkoord te gaan met een nieuwe verordening op de toekenning van subsidies voor monumen ten in Zeeland. veel waardering te hebben voor de werkzaamheden die de werkgroep heeft verricht. Gs geven toe. dat hoe bescheiden ook de rol van de provincie bij'de restauratie van monumenten mag zijn. de provinciale overheid een niet onbetekenen de rol kan spelen Omdit beleid meer te activeren zullen gs een commissie instellen die de aan bevelingen van de werkgroep nader kan uitwerken. 'We denken hierbij in het bijzonder aan het inventariseren van de kerkelijke gebouwen, kastelen en de als "nationale monumenten' aan er overigens op dat deze bijdragen sinds 1963 niet meer zijn aangepast aan dc formidabel gestegen bouwkosten Ook staal de werkgroep nog stil bij de mogelijkheden die speculanten met monumentenpanden hebben. De werk groep vindt dat in eerste instantie rijk en gemeenten dienen te waken tegen onredelijk geachte speculaties. 'Gezicb de beperkte provinciale bijdragen zou een alleen door de provincie opgeno men anti-speculatiebeding weinig ef fect hebben. Zodra het rijk echter ook een dergelijk beding ziu gaan invoeren, zou de provincie hierop kunnen inha ken bijvoorbeeld door als de rijkssub sidie wordt teruggevorderd dit even eens te doen. Met nadruk willen wij er nog op wijzen dat men bijzonder voor zichtig moet zijn et het nemen van maatregelen om te voorkomen dat de restauratie-activiteiten ernstig wor den gefnuikt. Zoals gemeld wil de werkgroep een snelle inventarisatie van kerken kas telen. archeologische monumenten en zovoorts in Zeeland. De provinciale bij drage in de restauratiekosten zou moe ten worden vastgesteld op 10 procent van de subsidiabele restauratiekosten terwijl ook een onderhoudssubsidlere- geling van de grind zou moeten komen Met rijk en gemeenten zouden afspra ken moeten worden gemaakt om ewa- tauraties zo efficiënt mogelijk te laten geschieden. Belangrijk hierbij is dat doorde diverse overheden gelden wor den gereserveerd voor restauraties van kerken en kastelen in Zeeland', aldus de werkgroep. De werkgroep bestond uit voorzitter jhr mr T A J W Schorer. de Middelburgse wethouder W P J. Baars, de heren B Oele en J van Tuinen, ir. M. de Vink en secretaris W de Meurichy te duiden objecten, het onderzoeken van de mogelijkheden om te komen tot een meer planmatige aanleg van res tauraties van kerkelijke gebouwen, kastelen en molens het nader ingaan op dc aanbevelingen die zijn gemaakt ten aanzien van de beschermde stads en dorpsgezichten en het onderzoeken van de mogelijkheden tot installing van een materialendepot. Wij zullen onder andere vertegenwoordigers van devereniging De Zeeuwse Molen, de Stichting Oude Zeeuwse Keerken en de Zeeuwse Monumentenwacht verzoe ken zitting te nemen in deze commis sie'. aldus gs. Finuncielè gevolgen Zouden alle aanbevelingen van de werkgroep «orden opgevolgd, dan zouden die voor de provincie naar het oordeel van het college niet geringe fi nanciële consequenties hebben l'ii- gaande van hot voorstel aan de staten, dat erop ieerkomt dat de provincie nijdraagt voor tien procent in de subsi- VLISSINGEN - Vrijdagavond trad in het Vestzaktheater aan het Bellamy- park te Vlissingen de Schotse folk-zan geres Isla St. Clair op. In een ruim twee en een half uur durend programma, dat slechts werd onderbroken door een pauze van twinitg minuten, bracht zij een groot aantal, voornamelijk Ierse en Schotse, balladen, volksliederen en zo genaamde traditionals. diabele kosten van kerken en kastelen. 25 procent voor dc restauratie van mo lens. vijf procent bij niet-woon- huismonumentcn. vijf procent van maximaal 100.000 bij woonhuismo numenten en vijf procent van maximaal 75.000.-. bij restaura- ticpanden in dc subsidiabele restaura tiekosten zou vorig jaar een bedrag no dig zijn geweest van bijna 1.2 miljoen gulden. Als alle voorstellen van de werkgroep zouden zijn overgenomen, dan zou een bedrag van bijna twee mil joen nodig zijn geweest, zo rekenen gs de staten voor. Gs menen dat voor de uitvoering van de nieuwe verordening jaarlijks een bedrag van - geïndexeerd - een half miljoen no dig zal zijn Op dit bedrag inde komende jaren voldoende zal zijn hangt af van de aanvragen om subsidie en de hoogte van de vastgestelde subsidiabele kosten en het 'empo waarin erm de kosten vaststelt Dc taak van de door gs in te stlien commissie zal zijn het inventari seren van de kerkelijke gebouwen, kas telen en de als nationale monumenten' aan te duiden objecten, het onderzoe ken van de mogelijkheden om te komen tot een meer planmatige aanpak van restauraties van kerkelijke gebouwen, het nader ingaan op de aanbevelingen die zijn gemaakt ten aanzien van de be- schernde stadsen dorpsgezichten en het onderzoeken van de mogelijkheden tot instelling van een materialendepot. Samenvattend komen gs tot het vol gende voorstel over de subsidie die de provincie verleent in restauratiekosten - bij kerkelijke gebouwen en kastelen 10 procent by molens 25 procent: - bij overige monumenten die geen woonhuis zijn vüf procent - by bescchemrde woonhuismonumen ten vijfprocent an maximaal 100.000.- - bij de overige woonhuismonumenten vijf procent van maximaal 75.000- De staten van Zeeland spreken zich in de vergadering van 16 december uit over het voorstel van gs. leiders oogstten terecht waardering voor deze uitvoering Solist was ook de bas Henk Gout Men kon hem met de sopraan, koor en bege leiders horen in 'Jesu melne Freude' van Buxtehude, waar in zijn donker timbre zeer wel voldeed Het concert werd be sloten met het bekende 'King All Glo rious' van Wesley-Vail, dat na een staande (en terechte) ovatie van het pu bliek herhaald werd. Dirlgente mevrouw H. van Asch-Faas toonde zich een leidster met vaste hand en duidelijke opvattingen. Voor haar en de solisten waren er bloemen. Zoals gezegd de Zierikzeese Orato riumvereniging. haar solisten, dirigente en begeleiders voldeden vrijdagavond aan muzikale maatstaven, en we! op zo danige wijze dat men mag spreken van een geslaagd concert G. v. L Zeeuws Mannenkoor viert eerste lustrum met twee concerten GOES - Het Zeeuws Mannenkoor viert binnenkort zijn eerste lustrum. Het koor wil dit vijfjarig bestaan herden ken met twee jubileum-concerten: het eerste op vrijdagavond 28 oktober in de rooms-katholieke kerk te Goes en het tweede op zaterdagavond 29 oktober in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg. Bijzonderheid is dat het voor het eerst in zijn bestaan zal worden begeleid door een symfonieorkest, namelijk hel Zeeuwse Jeugdorkest, evenals het Zeeuwse Mannenkoor zelf onder lei ding van dirigent Han Beekman. Koor en orkest zullen onder zijn leiding uitvoeren het Soldatenkoor uit 'Faust van Gounod, het Pelgrimskoor uit Tannhauser' van Richard Wagner en 'Landerkennung' van Edvard Grieg. In dit laatste werk zal de solo-partij wor den gezongen door de bariton Marinus Gorsel. die tijdens deze concerten ook nog een eigen solistisch optreden brengt. Dat, doet ook de sopraan Tilly den Boer-de Kok. Bovendien zingt zi) samen met, het mannenkoor het reli gieuze werk 'King All-Glorious' van Wesley-Vail Het Zeeuws Mannenkoor komt. verder nog met. nummers uit zijn repertoire, die zowel "a capella' zullen worden gezon gen. als met orgel- of pianobegeleiding van Stoffel Gunst De heer Gunst zal ook solistisch optre den. Tijdens zijn vijftigjarig bestaan heeft het koor al heel wat concerten gegeven: „Er zijn zoveel aanvragen, dat we er nauwelijks aan kunnen voldoen", zei de voorzitter van het Zeeuws Man nenkoor. de heer J. Valkier uit Goes. De leden van het koor komen uit alle delen van de provincie, maar het koor heeft de Ganzestad als domicilie. ..Hoogtepunten uit ons korte bestaan zijn wel het televisieoptreden, en de langspeelplaat, met kerstliederen, die wij samen met Marle-Cécile Moerdijk hebben gemaakt meent de heer Val kier Het koor zong verder ook buiten de provincie en in België De LP is inmid dels - gezien het grote succes - in her persing genomen en komt één dezer da gen weer uit De concerten op 28 en 29 oktober beginnen om 20.00 uur TENTOONSTELLING PI ETER HOGENDOORN GEERSDIJK- De kunstschilder Pieter Hogendoom uit Colijnsplaat exposeert van woensdag 19 oktober tot zaterdag 5 november in de galene Het Oude Win keltje in Geersdijk Vanaf woensdag middag om half zes zijn zijn pastelkleu- rige abstracte werken te bezichtigen. De galerie is vanaf 's morgens elf uur tot ongeveer zeven uur 's avonds geopend op woensdag, vrijdag en zaterdag- Va kantie-activiteiten SKW Zaainslag ZAAMSLAG - De slichting sociaal kul- tureel werk te Zaamslag houdt de ko mende week een aantal vakantie-ac tiviteiten. Zo gaat men maandag om 10.00 uur naar dc Clingense bossen met een gezelschap bestaande uit lagere schooljeugd en kleuters. Bij regen wordt dit programma-onderdeel naar donderdag verplaatst. Dit uitstapje duurt tot 17.00 uur. Bij regen is er die dag een herfst-knutsel-instuif. Die zou dan beginnen om 14.00 uur. Dinsdag houdt, de stichting een ping pong dag in gebouw 'Het Klup-uus'. Deze speldag begint om 9,30 uur. Om ongeveer 17.00 wordt de finale gehou den s Avonds is er om 19.30 uur een weefcursus in hetzelfde gebouw Woensdag is er 's avonds om 19.00 uur een jeugd-soos in hel club-gebouw. Van 14.00 uur tot 16 00 uur wordt er donderdag een herfst-knutsel-instuif gehouden. Op de laatste dag, vrijdag, is er om 14.00 uur een spelinstuif voor la- gere-schooljeugd en s avonds om 20.00 uur is er een disco-avond. Alle bin- nenactiviteiten worden in 't Klup-uus' gehouden. Franeina s zat vast op Veerse Meer HANSWEERT - In de nacht van don derdag op vrijdag op vrijdag is in dichte mist op het Veerse Meer vast gelopen het motorschip Franeina S (1000 ton) van dc firma Smit. De sleepboten de Tijgerhaai. de Inktvis en de Zeehond van Polderman uit Han sweert zyn de hele vrijdag bezig geweest het schip, dat was geladen met boomstammen, los te krijgen. Dat lukte omstreeks vier uur vrijdagmiddag, waarna het schip de reis. die ging van Vlissingen naar Duitsland, kon voort zetten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 7