PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT P VD A-CON GRES WIL REPUBLIEK Schleyer en passagiers van Boeing met dood bedreigd E093HB Voorkeur voor nv-vorm bij PZEM boven gemeenschappelijke regeling of dienst PARTIJBESTUUR DISTANTIEERT ZICH JSriTHELMO BOETIEK Besluit tegen de zin van het partijbestuur ULTIMATUM LOOPT ZONDAGMORGEN AF Van Agt gaat verkiezingen niet uit weg Joegoslavië wil banden met EEG versterken E29e jaargang no. 237 Eaterdag 15 oktober 1977 Spijker- en ribbroeken in alle modekleuren. Lois, Levis, land truien 24,90 AMSTERDAM - Het PvdA-partijbestuur heeft vrijdagavond, nadat het con gres zich in meerderheid had uitgesproken voor een Republikeinse staats vorm. zich van deze uitspraak gedistantieerd. Vrijwel onmiddellijk nadat de uitslag van de herhaalde stemming over het republikeinse voorstel was be kend gemaakt, gaf het bestuur de volgende verklaring uil. Diep in ons hart zijn ivij socialisten tegen erfelijk leiderschap. Het partijbe stuur acht het niet opportuun dat in een beginselprogramma vast te leggen Het congres besliste anders Natuurlijk betekent dit met dat de PvdA in haar politieke opstelling op korte termijn tot een andere opstelling met betrekking tot dit punt zal komen. Koningin Juliana verdient ons aller achting en we hopen haar nog lang als komingin te houden. Kortom het partijbestuur vindt het besluit wat minder gelukkig, maar het besluit zal geen verandering bren gen in onze opstelling, aldus de verklaring van het PvdA-bestuur <Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM - Het PvdA-congres heeft zich vrijdagavond uitgesproken voor de republikeinse staatsvorm. Met een vrij grote meerderheid steunde het congres een wijzigingsvoorstel op het beginselprogramma, waarin wordt gesteld dat in een samenleving die is gebaseerd op de democra- tisch-socialistische beginselen het staatshoofd gekozen moet worden. Het partijbestuur had in een eerste reactie gesteld dat deze gedachte op zichzelf niet onjuist was. Maar men vond het weinig opportuun die thans in het beginselprogramma op te nemen. De in het nieuwe beginselprogramma opgenomen uitspraak vroeg in totaal drie stemmingen, omdat de verschillen tussen voor- en tegenstanders van de repubüek uiterst miniem waren. Op het conngres was sprake van een nek-aan- nek-race tussen 'republikeinen' en 'mo narchisten' Het voorstel zich uit te spreken voor een republikeinse staatsvonn was afkom stig van de afdeling Koog-Zaandijk. Bij de verdediging van liet bestuurs- standpun t werd er op gewezen, dat men zich nu niet moet vastleggen, omdat een en ander 'domweg' in de politieke praktijk verkeerd zou overkomen. „Denk aan de krantekoppen", zo werd van bestuurszijde opgemerkL Ook werd in dit kader gewezen op de lo pende kabinetsformatie. Het zich uit- stookolie Tachtig ton stookolie in het kanaal van Temeuzen naar Gent na een scheeps- botslng stemmingmakerij De justitie doet aan stemmingmakerij, vinden de advocaten van de RAF-sym- pathisanten. verf Prins Clï de oranje PAGINA 14 knoop Meta Menter de keel. PAGINA 15 te vroeg opinie De pers is voor de opinievorming van het publiek belangrijker dan radio en televisie. Radio- en televisieprog ramma's- Strip PAGINA 19 leermiddel mijnendienst spoor Stan Laurtjs ter Mengele PAGINA 23 i rijbuiteren spreken op dit ogenblik voor een repu blikeinse staatsvorm, zou daarop aver echts kunnen werken. Niet aanstonds verkreeg het voorstel een geconstateerde instemming. Een eerste hoofdelijke stemming gal een on duidelijk beeld, er is met uit te komen, zo luidde de conclusie. Een tweede stemming gaf weliswaar een meerder heid voor de republikeinse staatsvorm te zien. maar deze was te klein om er conclusies aan te verbinden Het was het congres presidiumlid. mevrouw Ti neke Schilthuis. die deze mededeling deed. Zij is commissaris der koningin in de provincie Drenthe Een derde schriftelijke stemming was daarop noodzakelijk. De uitslag daar van was dat 5828 stemmen werden uit gebracht voor de republikeinse staats vorm en 4180 daartegen. In de wandelgangen was er bij de par tijtop een duidelijke onrust be speurbaar over het voorstel Men was bang dat deze beslissing van het con gres wel eens nadelig zou kunnen wer ken op de formatlepenkelen Par tyvoorzitster Ien van den Heuvel liet er dan ook geen twijfel over bestaan dat het partijbestuur best tevreden is met koningin Juliana. ..De koningin doet het voortreffelijk We hebben grote achting voor haar en we hopen dat ze nog lang zal blijven" riep zij uit. maar een deel van de zaal liet merken het met die woorden nauwelijks eens te zijn. Even voor de stemming over het. wijzigmgs- voorstel van Koog-Zaandijk was met klein verschil een voorstel verworpen dat zich veel directer uitsprak voor de afschaffing van de monarchie Het par tijbestuurhad hierop gereageerd met de woorden juist in 1976 is weer eens ge bleken dat leden van hel koninklijk huis hun gezag niet ontlenen aan hun er felijke positie, maar aan respect van de burgers Wordt het respect verspeeld, dan verdwijnt ook het gezag" (Zie ook pagina 14» De twee Palestijnse terroristen wiens vrijlating door de kapers van het Lufthansa- toestel wordt geéisl Links Hussein Mohammed El Reshia en rechts Mehdi Moham med Zirheyde HILVERSUM (ANP) - In Vara Visie heeft CDA-fractieleider Van Agt vrijdagavond gezegd nieuwe ver kiezingen niet uit de weg te zullen gaan. Van Agt zei voorts een even tueel progressie! minderheidskabi net niet overeind te zullen houden. Hij sprak de hoop uit, dat de infor mateurs Vrolijk en Verdam alsnog op basis van een 7-7-1 of7-7-2 formule tot een regeling zouden komen Uit het gesprek bleek, dat de heer Van Agt tijdens het overleg met de beide in formateurs nog eens heeft bevestigd dat hij zichzelf zowel in de formule 7-7-2 als 8-7-1 voor de ministerspost van justitie beschikbaar heeft ge steld. Van Agt was van mening dat beide informateurs bij hun werk de PvdA tegemoet waren gekomen iVan onze redactie buitenlandi BONN-DUBAI - Werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer en de 91 inzit tenden van de gekaapte Lufthansa- Boeing in Dubai zullen zondagmorgen om negen uur worden doodgeschoten alsnietaar. deeisen van de ontvoerders wordt voldaan. Dit betekent dal elf Baader-Meinhof-gcvangenen en twee in Turkije gevangen zittende Pales tijnse terroristen zondagmorgen hun 'doel' moeten hebben bereikt. Dat doel is Vietnam. Zuid-Jcinen of Somalië, zo staat in een ultimatum dat de Bonds regering vrijdag via de Zwitserse ad vocaat Payot heeft ontvangen. Boven dien moeten de elf gevangen zittende terroristen in de Bondsrepubliek elk een losgeld van 100.000 Duitse mark krijgen. Van de Turkse regering wordt een bedrag van 15 miljoen dollargeëist. Regeringswoordvoerder Klaus Boiling zei vrijdag op een persconferentie dal men zich „zeer bewust is van de emsl van de situatie". Doel van de strategie van de Westduitse regenng isom levens te redden, die van de passagiers, onder wie vrouwen en kinderen, en de beman ning (5 personen» van het vliegtuig en dat van Hanns-Martin Schleyer In het ultimatum dat kennelijk is opge steld door de ontvoerders en de kapers samen, staat dat bondskanselier Hel mut Schmidt nu genoeg tijd heeft gehad om een beslissing te nemen Na40dagen gevangenschap van Schleyer zal geen verlenging van hel ultimatum meer plaatsvinden, zo is dreigend gefor muleerd Nadat de terroristen de bevestiging hebben gekregen dal aan hun eisen Is voldaan zal Hanns-Martin Schleyer binnen 48 uur worden vrijgelaten In een zogenaamde politieke verklaring hebben de terroristen hun acties om schreven als .noodzakelijkestrijd tegen het wereldimperialisme" In Bonn leiden sommige politieke waarnemers uit het feit dat regerings woordvoerder Bolling voor het eerst sinds weken weer een verklaring met betrekking tol de ontvoering van Schleyer heeft gegeven, af dat de Bondsregering waarschijnlijk van plan is de elf Baader-.Meinhof-ge- vangencn vrij te laten. Dit zijn Baader Ensslin. Raspei alle drie tot levenslang veroordeeld en de harde kern van de Rote Armee Fraküon vor mend) Dellwo Krabbe Rossner (even- Eindhovense politie lost groot aantal diefstallen op EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepolitie heeft in samen werking met de politie van Geldrop cn de rijkspolitie een groot aantal diefstallen en twee gewapende over vallen opgelost. Acht personen in leef tijd variërend van 15 tot 36 jaar werden aagehouden. De buil bedroeg op en nabij dc half miljoen. De verdachten worden in totaal 140 za ken ten laste gelegd Daaronder zijn 21 diefstallen van auto's. 73 inbraken en twee gewapende overvallen Een kaper komt uit het vliegtuig om de container met voedsel te controleren eens tot levenslang veroordeeld wegens de aanslag op de Westduitse ambassade in Stockholmi. Becker. Hoppe. Schu bert. Moller en Sonnenberg i verdacht van de moord op procureur-generaal Siegfried Bubacki Ernst Aangenomen wordt dat de verklaring van de Bondsregering ertoe dient om de Westduitse bevolking de ernst van de situatie duidelijk te maken cn haar erop voor te bereiden dat aan de eisen van de terroristen moet worden vol daan. Onzekerheid bestaal over het land datde vrijgelaten terroristen eventueel zal willen opnemen. In de Bondsrepu bliek houdt men er rekening mee dat Vietnam en Zuid-Jemen niet op hun eerder uitgesproken afwijzingen terug zullen komen. De houding van Somalië is niet bekend. Regeringswoordvoerder Bolling maakte vrijdag eveneens bekend dat er een Duits vliegtuig naar Cyprus is ge vlogen met aan boord mensen van de federale recherche en leden van een spe ciaal commando van de Bundengrenz- schutz. Eventueel was men bereid ge weest, aldus Boiling, om een gewapende bevrijdingsactie te ondernemen Niet bekend is evenwel of het speciale commando voor terreurbestrijding weer in West-Duitsland is teruggekeerd De eis tot uitlevering van de twee Pa- lestijnen die in Turkije gevangen zit ten, vormt ongetwijfeld een aan zienlijke extra complicatie. Van alle landen die met dit soort problemen te maken hebben gehad zijn Turkije en Is- ral de enige twee die nooit aan enigerlei eis van terroristen hehhen toegegeven en er is nauwelijks reden voor de ver wachting dat Turkije dit nu wel zal doen. De twee Palestijnen waar het om gaat hebben zich in augustus vorig jaar schuldig gemaakt aan een schietpartij en het gooien van een bom bij het ver trek van een El Al-vliegtuig vanaf het liegveld van Istanboel. waardoor vier mensn omkwamen - onder wie waar schijnlijk een van hen - en 21 personen gewond raakten. Ze werden in eerste in stantie veroordeeld tot de doodstraf, de voltrekking waarvan door het hoogge rechtshof werd verhinderd. Ze zitten nu een levenslange straf uit Op hel vliegveld van deoliestaat Dubai wordt sinds vrijdagochtend zes uur druk onderhandeld met dc twee kapers van een Boeing 737 van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa. Aan de onderhandelingen nemen deel de minister van defensie van Dubai en de Westduitse ambassadeur in de Ver enigde Arabische Emiraten. Zij willen proberen allereerst de elf vrouwen en zes kinderen en een zieke passagier aan boord van het vliegtuig vrij te krijgen Onder de zeker 90 inzittenden van het vliegtuig bevinden zich drie Neder landers: de 22-jarige stewardess Elise van der Eist, woonachtig in Palma de Mallorca, en een verloofd paar uit Nij megen, de 24-.iarige dienstplichtige mi litair Gerrie Wetenkamp en de 20-ja- rige telefoniste Helena van Dreumel. PARIJS (Reuter) - President Tito van Joegoslavië die volgens goedingelichte kringen meer economische steun wil om zijn land in rustig vaarwater te kunnen houden, heeft vrijdag in Parijs verklaard dat Joegoslavië zich ver waarloosd voelt door de Eutopese Ge meenschap en de banden tussen zijn land en de Europese Gemeenschap wil uitbreiden en versterken. Tito die een officieel bezoek van twee dagen aan Frankrijk brengt zei dit te gen verslaggevers na zijn derde ge spreksronde met president Valery Gis- card d'Estaing van Frankrijk Een woordvoerder van de Franse president liet weten dat Frankrijk Joegslavie zal steunen bij de onderhandelingen om $pt een nieuw handelsakkoord met de Eutopese gemeenschap te komen AMBTELIJKE WERKGROEP BRENGT RAPPORT UIT INVLOED VAN GEKOZEN BESTUURDERS VERZEKERD MIDDELBVRG-De ambtelijke werk groep. die door gedepuleerde staten is ingesteld om de beste toekomstige structuur van de provinciale Zeeuwse energiemaatschappij te onderzoeken, kiest voor een opzet, die het gemak kelijkst aansluit bij de huidige situatie, de NV-vorm. Men geeft de voorkeur aan de „grote naamloze vennootschap" ho ven de mogelijkheid van de PZEM een provinciale dienst of een gemeen schappelijke regeling tc maken. De werkgroep ziet mogelijkheden ..om binnen het wettelijke regime van de grote naamloze vennootschap een structuur te bewerkstelligen, waarbij dc invloed van gekozen overheidsbe- stuurders op het beleid van het ener giebedrijf gew aarborgd is Hierin hoeft degrote naamloze vennootschap niet te verschillen van dc gemeenschappe lijke regeling.zo zegt de werkgroep in het rapport, dat gedeputeerde staten nu naar buiten hebben gebracht De omzetting van de PZEM in een grote NV is gemakkelijker uit te voeren dan wanneer het bednjf wordt omgezet tn een provinciaal bedrijf of een gemeen schappelijke dienst, aldus de werk groep die bestaat uil statengriffierdrD van der Wel J Wagenvoort provinciale griffie mr E H A M Donders, directie-' secretaris var de PZEM en secretaris mr J A R M Douwes De vennootschap blijft in hun conceptie in feite m stand zodat hei geheel der relaties en daar mee samenhangende rechten en ver plichtingen onaangetast blijft Dc werkgroep erkent, dat de gemeen schappelijke regeling .goede mogelijk heden biedt voor een ruime invloed van de gekozen overheidsbestuurders op de beleidsorganen van het energie bedrijf. Die mogelijkheden acht men echter niet groter dan bij de grote naamloze vennootschap, als daar recht kan worden gedaan „aan het bijzondere karakter van het energiebedrijf als openbaar nutsbedrijf Daarbij tekent men aan. dat de werkgroep uit informa ties by het ministerie van justtitie de indruk heeft gekregen, dat het daar ge voerde ontheffingsbclcld in die richting voldoende ruimte' laat en dat men aan de wensen op dat stuk van zaken tege moet wil komen Behalve de controle van de provincie en de gemeenten via hun vertegenwoordi gers in de vergadering van aandeel houders is er volgens de werkgroep op een aantal belangrijke punten" ook preventief toezicht mogefijk Daarby kan de invloed van met name de provin cie volledig tot zyn recht komen, als de vertegenwoordigers in dc vergadering van aandeelhouders bindend mandaat wordt verleend zoals nu ook gebeurt by belangryke zaken Om het preventieve toezicht inhoud te geven kunnen in de statuten bepalingen worden opgeno men over zaken, waarover voorafgaand goedkeuring van de algemene vergade ring nodig is In haar rapport attendeert de werk groep erop. dat de erole NV een onder- i Slot zie pagina 12 kolom 2 Verkeerd besluit, verkeerd moment fv/ongressen van de PvdA zijn vaak radikaler dan de lei ding van deze partij. Gister avond deed zich dit ver schijnsel opnieuw voor. toen het congres besloot dat Ne derland in beginsel een republiek zou moeten zijn. Op zichzelf geen opzienba rend besluit: de voorgangster van de PvdA. de SDAP, heeft jarenlang uiterst koel. ja zelfs vijandig tegenover het ko ningsschap gestaan en vele jaren ook heeft zij de opening van de sta ten-gene-1 raai geboycot Van Troelstra is de uit drukking dat in Nederland het konings schap slechts een 'onschuldige liefheb berij' is. maar hij voelde zich niettemin gedwongen zich er tegen af te zetten. Hij deed dat vooral omdat het 'Oranje-bo- ven' naar zijn mening m Nederland 'Weg met het socialisme' betekende Hij be toogde altyd weer dat niet hy. maar zyn politieke tegenstanders het konings huis in de politieke strijd betrokken. Langzamerhand werden de repu blikeinse gevoelens van de SDAP min der nadrukkelijk uitgedragen Destijds zei Drees er in zyn memoires over dat de vraag 'monarchie of republiek' geleide lijk in een ander licht was komen te staan, „zowel in het algemeen als in ver band met de historisch zo sterk gewor den band van Nederland met het vor stenhuis." En met enige ironie herin nerde hij er aan dat tijdens de tweede wereldoorlog in Londen radio-Oranje voornamelijk door sociaal-democraten werd verzorgd Overigens wilde Troelstra evenmin de monarchie na drukkelijk tot inzet van de politieke strijd maken. Zo stelde hij in 1918 vast dat bij een eventuele revolutie in Ne derland het koningsschap buiten be schouwing diende te blijven: „Het zou een nodeloze verzwakking van onze kracht betekenen, die wij voor reëlere doeleinden hebben te sparen Het con gres van de PvdA zou er goed aan heb ben gedaan als het deze woorden gister avond nog eens had fjanttijn overgelezen: heeft door dit nieuwe beginselbe sluit de kracht van de PvdA tijdens deze moeizame kabinetsformatie no deloos verzwakt, De komende dagen zal dat ongetwyfeld duidelyk worden, dit besluit zal tegenkrachten oproepen, die de PvdA beter had kunnen voorkomen Een verkeerd besluit op een verkeerd moment Omgekeerde discriminatie in de Verenigde Staten zijn deze week voor het hooggerechtshof in Was hington de pleidooien gehouden m een ongewone 'discriminatie'-zaak. Zy be treft de weigering van de universiteit van Califomië om een Vietnam-vete- raan blanktoe te laten tot de medische studie, hoewel hij daartoe volledig was gekwalificeerd. De afwijzing stoelde op een verdeling van het aantal he schikbare plaatsen: zestien procent wordt toegewezen aan mensen uit min derheidsgroepen. zoals negers. Porton- canen enz Daardoor kan het voorko men dat blanken met goede cijfers wor den afgewezen ten gunste van iemand uit een minderheidsgroep met lagere cijfers. Dat was hier hetgeval en daarom had de bewuste blanke Amerikaan be roep aangetekend bij het hof van Cali- forrue. welk college hem m het gelyk had gesteld De universiteit echter vocht deze beslissing aan by het hoogge rechtshof in Washington en dat nu zal een uitspraak moeten doen over de vraag of deze 'omgekeerde discrimina tie' toegelaten is of niet. Ooi 'ok in Nederland wordt wel over der gelijke 'omkeringen' gediscussieerd. De bekendste uitdrukking in dit verband lijkt ons 'omgekeerde klassejustitie' Met deze term wordt gesuggereerd dat sommige figuren uit wat 'hogere klas sen' heet forser worden aangepakt dan de gemiddelde verdachte, teneinde ook maar de schijn te vermijden dat zij over privileges zouden beschikken. De zorg om klassejustitie te voorkomen zou al dus tot een omgekeerde vorm van dit verschijnsel leiden Het is overigens de vraag of dat waar is. Als regel wordt de uitdrukking 'klassejustitie te haastig gebruikt en dat geldt precies zo voor de omkering ervan Niettemin hoeft ei geen twijfel over te bestaan dat be paalde verschijnselen in hun tegendeel kunnen verkeren De Amerikaan, wiens zaak thans dient voor het federale hooggerechtshof, is kenneUjk de me ning toegedaan dat daarvan m zijn ge val sprake is: minder gekwalificeerde mensen dan hyzelf worden voorgetrok ken om de schijn van discriminatie te vermijden en daardoor voelt hy zich op zijn beurt gediscrimineerd. Toch lykter ons een groot verschil te bestaan tussen wat men een 'primaire discriminatie zou kunnen noemen en de vervolgens optredende afgeleide, dan wel omge keerde vorm Betrokkenen uit de eerste groep zijn namelijk slachtoffer van een (m de loop der tijden ontstane en blijk baar algemeen geaccepteerdei opvat ting dat bepaalde minderheden nu eenmaal minder kansen hebben dan de (blanke) meerderheid. Mensen uit de tweede groep komen echter pas in de knel omdat men iets voor de eerste ca tegorie wil doen Het gaat hier niet om een vooropgezette discriminatie, maar om een gevolg van een poging om daar aan een einde te maken De basis van dit conflict heeft met ra cisme te maken, het zich afeetten tegen t Slot zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1