Publiek kwam week te vroeg voor duel Terneuzen-Axel Dickie de Pooter rekent op duel met een grote uitslag WEDSTRIJDLOOP PZC CROSS HOUDEN WORDTEEN ZEEUWSE ZAAK ALEX DEHULSTERS: TE JONG OM ORGANISATOR VAN DEFENSIE TE ZIJN stopper PZC/S VOETBAL IN AMERIKA: EEN VEREDELDE VORM VAN VENDELZWAAIEN RIJSBERGEN MOET TIMMAN-SPASSKI WERD REMISE Bop Hope Vlagsignalen Kijk naar de vlag Primaire kleuren Vendelzwaaien ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 TERNEUZEN - Dat het voetbaltreffen tussen Terneuzen en Axel nog altijd tot de verbeelding van het publiek spreekt is in de afgelopen week nog eens duidelijk gebleken. Om iedereen tijdig op de hoogte te brengen van deze derby hingen er reeds tien dagen geleden raambiljetten op in Terneuzen. Ondanks dat daar met grote letters 16 oktober op stond gingen er afge lopen zondag heel wat mensen naar het Zuidersportpark om getuige te zijn van Terneuzen - Axel. Morgen (zondagi kunnen ze deze gang opnieuw maken, wanl dan spelen Terneuzen en Axel echt tegen elkaar Een wedstrijd waarbij meer op het spel staat dan alleen het prestige Terneuzen en Axel zijn aan de competitie begonnen met een vrijwel compleet nieuw elftal Zonder dat beide ploegen tot groots voetbal zijn gekomenbekle- den ze redelijke posttiesop de ranglijst Axel is na vijf wedstrijden zelfs de fiere koploper met acht punten Terneuzen moet het met twee minder doen Posl ties die men zich voor aanvang van de competitie niet helemaal had toebe dacht Voor Terneuzen geldt de wedstrijd van morgen tevens als een revanche voor de smadelijke 4-0 nederlaag die de ploeg van Axel te incasseren kreeg m de eerste ronde van het bekerprogramma Opvallend daarbij is wel dat Terneu zen vorig seizoen beide competitiewedstrijden won en Axel tot tweemaal toe de baas bleef over Terneuzen in het bekervoetbal Alex Dehulsters van Ter neuzen en Dick de Pooler van Axel. mogelijk eikaars directe tegenstander blikken vooruit op Terneuzen-AxeL De Zeeuwse voetbaltopper wordt geleid door scheidsrechter Ferry Rlel.jens uil Koewacht en begint om half drie ROMPELBERG VALT UURRECORD INDOOR AAN MAASTRICHT - Nederlands stayer kampioen bij de professionals Fred Ronipelberg zal volgende week week zondag in het Rotterdamse sportpaleis Ahov' een aanval doen op het werel duurrecord achter handclsmotoren op overdekte banen. De aanval op het record, sinds 25 sep tember 197fi isportpaleis Milaan i in handen van Pietro Algen met 69 741 meter, vindt plaats na hef programma Ahoy op zondag van 23 oktober Eén dag voor Algen, nummer drie in het wereldkampioenschap van de prof stayers te San Cristobal, vorig jaar in Milaan zijn prestatie leverde, verbe terde Rompelberg op de buitenbaan van Rome twee wereldrecords De Maastrichtenaar reed toen. ook achter gangmaker Norbert Koch, in één uur 79.613 kilometer en voltooide de 100 ki lometer in 1.15.24 uur sport 15 TERNEUZEN - Alex Dehulsters, de negentienjarige rechtervleugelverdediger van Terneuzen, had liever gezien, dat het treffen tegen Axel een paar weken later op de voetbalagenda had gestaan. De blonde verdediger vreest nainenlijk dat Terneuzen nog niet helemaal klaar zal zijn voor de confrontatie met de streekri- vaal en lijst aanvoerder in de tweede klas. hetgeen hij als volgt verklaart: „Voor ons wordt het zondag erg belangrijk. We hebben een leuke inleiding gehad legen ploegen die allemaal lager stonden geklasseerd of op dezelfde hoogte. Met uitzon dering van de uitwedstrijd tegen Gastel hebben we daar punten uil gchaald". Zondag wordt het voor ons een soort test-case. Axel is de eerste topploeg die we tegenkomen, de uitslag van zondag .zal dan ook grotendeels bepalen wat onze positie in de tweede klas zal zijn Daarom vind ik dat de wedstrijd tegen Axel slecht uitkomt, omdat in deze wedstrijden nog andere zaken een be langrijke rol spelen. Persoonlijke had ik liever eerst tegen Vlissingen Madese Boys of Rood Wit gespeeld Dan was de druk om te winnen niet zo groot geweest als nu" Alex Dehulsters ziet de wedstrijd tegen Axel dan ook bepaald niet al te optimis tisch tegemoet Hij voorziet dat Terneu zen het wel eens knap lastig zal kunnen krijgen tegen het sterk counterende Axel. Alex Dehulsters- „Vooral de or ganisatievan deverdedigmglaatbij ons wel eens te wensen over. We spelen zeker defensief niet al te sterk en dat, laat zijn sporen na op heel de ploeg. In vergelij king met vorig jaar staat er nu een com pleet nieuwe verdediging in het veld. vrijwel zonder ervanng Daar kom bij dat trainer Harry Tijssen mijns inziens terecht de oefenwedstrijden heeft ge bruikt om iedereen de kans te geven. AMSTERDAM - De vierde partij in de schaaktweekamp tussen de Neder landse grootmeester Jan Timman en oud-wereldkampioen Boris Spasski (Sov) is na 32 zetten in remise geëindigd. Spasski leidt in de twee kamp met 3-1. De vierde partij had het volgende ver loop: Wit. J. Timman (Nederland) Zwart: B. Spasski (Sovjet-Unie), 1 r.2-e4: e7-efi 2 Pbl-c3, d7-d5, 3 d2-d4. Pg8-f6, 4. Lcl-g5. Lf8-e7, 5. e2-e3. h7-h6. 6 Lg5-h4. 0-0. 7 Tal-cl Pf6-e4, Lh4xe7, Dd8xe7,9. c4xd5. Pe4xc3. 10. Tclxc3, e6xd5. 11 Lfl-d3. c7-c6, 12. Ld3-bl. Pb8-d7. 13 Pgl-e2. Pd7-f6.14. f2-f3, Tf8-e8.15 0-0, b7-b5.16 e4-e4. d5xe4,17 f3xe4. fPf6xe4.17 f3xe4. Pf6xe4. 17 f3xe4. Pf6xe4. 18 Pe2-g3. f7-f5 19 Pe2-g3.f7-fö. 19 Pe2-g3. De7-g5. 20 Ddl-d3. Dg5-g6. 2l Pg 3xe4. f5xe4 22 Te3xe4. Dg6xe4.23 Db 3xe4 Te8xe4. 24 Lb lxe4. Lc8-d7.25. d4-d5. Ta8-e8.26. d5xc6. Te8xe4. 27. c6xd7 Te4-d4. 28. Kg -f2. Td4xd7. 29 Kf2-e2. Td7-d5. 30 Tfl-12. b5-b4. 31. Tf2-f4. Td5-a5. 32 Tf4xb4 Remise Daardoor zijn we nog niet op elkaar in gespeeld" Frappant Frappant is wel dat juist Alex Dehul sters medeschuldig is aan het verdedi gingsprobleem bij Terneuzen. Hoewel hij nog erg jong is is hij wel de man met de langste staat van dienst in de Ter- neuzen-verdediging. Alex Dehulsters: „Daar ligt inderdaad een deel van hel probleem. Ik speel het langst in de ver dediging. dus ik zou de organisatie op me moeten nemen, maar met mijn ne gentien jaar ben ik daar weer te jong voor en dat is het probleem waar heel de ploeg meekampt. Daarnaast missen wc gewoon de klasse, om ploegen, die met tien man voor de goal gaan hangen, te kloppen". Meteen snijdt Alex Dehulsters een van 'de problemen aan waarmee Terneuzen tegen Axel ongetwijfeld krijgt af te re kenen Axel zal zondag zeker geen over dreven risico's in aanvallend opzicht gaan nemen, waardoor Terneuzen zelf het spel moet maken. Alex Dehulsters ..Het is natuurlijk bekent, dat Axel graag vanuit de verdediging op de counter speelt, dat maakt het voor ons alleen nog moeilijker We moeten er voor waken dat Axel met op voorsprong komt. Als datgebeurtdan zie ik het voor ons zeer somber in". Een en ander gevaar dat Alex Dehul sters signaleert is het, optimisme bij de Temeuzen-aanhang „Iedereen praat erover dat het een keer fout moet gaan 'oij Axel Men onderschat de kracht- van Axel Ik ben bang dat het zondag nog met verkeerd afloopt voor Axel", aldus Alex Dehulsters. Hij heet in ieder geval wel het voordeel dat hij.niet als de meeste van zijn me despelers gek wordt gepraat over de wedstrijd van zondag. Dehulsters volgt twee dagen per week in Utrecht een op leiding tot rijksbelastingconsulent, een studie die hem ook nog een dag in de week naar Breda voert. Dehulsters: ..Op die manier merk je er niet zoveel van en onze trainer beschouwt het zondag als een normale wedstrijd die gewoon moet worden. Het neemt met weg dat Axel een tegenstander blijft die je meer doet 'dan welke ploeg ook We moeten alleen proberen de zenuwen de baas te blijven en voorkomen dat Axel scoort" Alex Dehulsters iser wel van overtuigd dat het zondag qua kijkspel beslist geen topper gaat worden. De rech tervleugel verdediger voorziet zelfs een komische situatie als hij zegt: „Wij zul len misschien proberen om Axel te la ten komen, de vraag blijft dan of Axel inderdaad bereid is om te komen. Ge beurt dat niet. dan is het goed mogelijk dat we allebei op eigen helft blijven spelen totdat er een van beiden het ini tiatief neemt". besluit hij ons gesprek. ALEX DE HULSTERS SPUI- Wanneer de voorgevoelens van Dickie de Pooter op waarheid berusten, dan eindigt Terneuzen-Axel zondag in ieder geval met een uitslag die niet aan twijfels onderhevig zal zijn. De20-jarige rechterspits van Axel leeft namelijk met de ge dachte dat het zondag een grote uitslag wordt, al weet hij niet te vertellen in wiens voordeel dit zal uitpakken. Dickie de Pooter: „Ik denk het zo maar. Ik kan het niet nader verklaren, maar ik verwacht gewoon sensatie in de 'kuip'. Wie uiteindelijk de gelukkige wordt weet ik ook niet. dat zal vooral afhangen van wie de eerste goal maakt. Wie daar in slaagt wint volgens mij de wedstrijd royaal" Los van zijn voorgevoel zegt Dickie de Pooter blij te zullen zijn om uiteindelijk een punt aan de derby te kunnen over houden. Dickie de Pooter- 'Terneuzen zal natuurlijk gebrand zijn om revanche te nemen voor die 4-0 nederlaag tegen ons voor de beker Dat werkt natuurlijk door Daarom denk ik ook dat we het zondag lastig zullen krijgen" De Pooter woont als het ware in het niemandsland tussen Terneuzen en Axel Dwars door de gemeenschap Spui loopt namelijk de gemeentegrens tus sen Terneuzen en Axel Dwars door de gemeenschap Spui loopt namelijk de gemeentegrens tussen Ter neuzen en Axel „Ik ben Terneuzenaar", zegt hij ..Vroeger was ik ook niet zo voor Axel. Het Axelse voetbal beviel me niet zo en ook de jongens in het veld maakten geen al te leuke indruk op me toen ik nog bij Spui speelde Nu ik aan mijn derde seizoen bij Axel ben begonnen durf ik te zeggen dat het achterak enorm is mee gevallen Voor jongens waar ik vroeger tegen opkeek heb ik nu bewondering gekregen Het is nu alles oranje-wit wat de klok slaat Goaltjesdief i heeft Dickie de Pooter zich ontpopt als een goaltjesdief voor Axel. Samen met Jaap Lensen vormt hij de tweemansvoorhoede van Axel die suc cesvol aan de competitie is begonnen. Dick de Pooter: „In het begin zag ik het met zitten om in de spits te gaan spelen. Vorig jaar speelde ik w at meer terugge trokken en dat beviel me uitstekend. Nu ik een paar maal heb gescoord gaat het me beter bevallen. Hel valt alleen niet mee om in de spits te moeten op tornen legen meestal- een overmacht aan verdedigers". De samenwerking met Jaap Lensen klopt, echter formidabel- We wisselen el kaar veel af en een van ons tweeën is altijd wel in de buurt van de keeper Eventuele foutjes worden zodoende af gestraft, Kijk maartegen Rood Wit. op dat moment moetje wel de mazzel heb ben datje precies daar staat waar de bal valt maar het zit er bij ons een beetje in opgesloten". Verrassend Dickie de Pooter ervaart de co peti- tiestart van Axel net als velen met hem als uiterst verrassend. Na een matige oefencampagne had hij zoiets in leder geval niet verwacht Dickie de Pooter We konden vriendschappelijk nauw elijks van Cadzana en Oost burg winnen, maar in de competitiewedstrijden lukte het plotseling wel Toch ben ik een beetje bang dat er een terugslae zal ko men. Iedereen roept nu wel dat onze verdediging sterk speelt maar dat komt ook voort- uit het feit dat ze nog nooit echt onder druk hebben gestaan. We hebben deze competitie nog altijd zelf de eerste goal gemaakt waardoor de vraag blijft wat het. wordt als we eens achter komen te staan Dan zal pas blijken hoe sterk we defensief zijn Dat neemt niet weg dat ik bewondering heb voor die jongens van achteren, want ze werken als paarden" Dat Terneuzen voor Axel een aantrek kelijke tegenstander is bewijst de vol gende uitspraak van Dickie de Pooter. „Voor zondag hebben we eigenlijk geen trainer nodig. Iedereen stapt gemoti veerd binnen de lijnen dat was tijdens de laatste trainingen al duidelijk te merken. Telkens als de animo iets dreigde te verslappen riep er wel iemand dat we tegen Terneuzen moesten waarna het tempo weer omhoog ging. Aan de motivatie zal het. met mankeren, wij willen wel", aldus Dickie de Pooter Voor Dickie de Pooter die tussen zijn Spui-periode en Axel nog een jaar bij NAC heeft gespeeld maakt het niet uit wie zondag zijn tegenstander wordt. Diekie de Pooter: „Iedere directe te genstander is een lastpost dat is ge woon zo. Het wordt ongetwijfeld weer veel praten tijdens de wedstrijd. Pro beren elkaar te intimideren. Voor de rest zuilen we het beste er maar van hopen". Nu de vice-voorzitter van New York Cosmos, dat door Peleaan te kopen het Amerikaanse volk in luttele jaren voetbalminded heeft gemaakt, afgelopen woensdag in Rio de Janeiro officieel bekend heeft gemaakt dat zijn club zowel Itivelino als Gerd Muileren Johan Cruijff wil kopen, wordt het tijd dat we ons even in het Amerikaanse voetbal gaan verdiepen, dat overigens niet verw ard dient te worden met het Amerikaanse football. Dank zij Ruurd Edens uit Spaarndam. die in Amerika de laatste wedstrijd van Feyenoordmidvoor Clvde Best voor Portland Timbers zag. beschik ik over het oriieieel programma van 44 pagina's dat bij de wedstrijd Dallas Tor nado-Portland Timbers gratis werd uitgereikt. Weliswaar worden 24 van die 44 pagina's gevuld met advertenties, maar er blijven dan toch nog 20 pagina's over voor allerlei relevante zaken. Het blad heet 'Tornado Soccer', en voert de slogan "It's a kick in the grass', ofte wel 'liet is een schop in het gras'. Maaromdat je ook een geweldige 'kick' kan krijgen als je 'grass' rookt (ofte wel marihuana), is het duidelijk dat met deze slagzin gepoogd wordt het voetbal tot een verslavend genotmiddel te maken voor soccer-addicts. Om dezelfde reden heeft Gunter Grass zulke hoge oplagen in Amerika, maar dat is weer een ander chapiter. Laten we eerst even de opstellingen bekijken, en daar bijvoorbeeld de speler Bob Hope van Dallas Tornado uitpikken. Een bekende naam tenslotte in Amerika Hij staat als volgt vermeld: 8. Bob Hope. MF. 5-8.155.33.2. British Rang en legemummcr zo te zien De 8 slaat op zijn rugnummer. Bob Hope is zijn naam. MF betekent Midfielder tofte wel middenveldspelen. 5-8 is zijn lengte i met 6-2 ofte wel 6 feet 2 inches was Clyde Best de langste speler in die wedstrijd155 (pounds) is zijn gewicht. 33 is Bob Hopes leeftijd en die 2 is het aantal jaren dat hij voor Dallas Tornado speelt Daarvoor speelde hij overi gens 17 jaar ui de Engelse league en was hij Schots international Dc meest curieuze bladzijde van het officieel programma is gewijd aan de verklaring van de vlagsignalen. De inleiding luidt aldus: „Voetbal is een spel van voortdurende, vloeiende acties. Het spel wordt na menige overtreding hervat zonder duidelijk signaal of klaarblijkelijke in terruptie door de scheidsrechter. De volgende verklaring van iedere beslis sing van de scheidsrechter is bedoeld om je het spel beter te laten begrijpen. Deze beslissingen zijn in kleur gecodeerd meteen overeenkomende vlag die getoond zal worden in de Haggar Hints Loft. de noord-oost hoek van het stadion direct na de beslissing van de scheidsrechter. KIJK NAAR DE VLAG". En "dan volgen al die vlagsignalen. die ik voor alle zekerheid maar aan u doorgeef voor het geval vice-voorzltter Rafael de la Sierra van New York Cosmos gelijk krijgt („wij zullen Cosmos tot een van de beste ploegen in de wereld maken") en Cosmos over een of twee jaar tegen Ajax komt spelen (ik bedoel natuurlijk AZ'67). We beginnen met de 'major fouls' ofte wel de 'ern stige overtredingen" (Blauw-Geel) Het trappen of een poging tot het trappen van een tegenstan der (Rood-Geel) Bovenop een tegenstander springen. (Rood-Geel-Groem Ruw of gevaarlijk attaqueren van de tegenstander (Rood-WitrBlauwi Aanvallen van achteren, tenzij de tegenstander obstructie pleegt iRood-Witi Slaan of een poging totslaan van de tegenstander iRood-Wit-Rood) Het vasthouden van de tegenstander iZwart-Wit-Zwarti He* duwen van de tegenstanden. (Groen-Geeli Hands (in het Amerikaans handball Geldt van de schouder tot de hand behalve voor de goalkeeper in het strafschopgebied. Vervolgens wordt gemeld dat al deze ernstige overtredingen een directe vrije schop tot gevolg hebben, etcetera De vlagsignalen vanuit de noord-oost hoek van het stadion die de minder ernstige overtredingen begeleiden en verklaren zien er als volgt uit: (Witi Gevaarlijk spel (Blauw) Aanvallen als de bal buiten speelbereik is (Geel) Obstructie. (Groen) Het aanvallen van de keeper, tenzij deze: a. de bal vasthoudt, b. obstructie pleegt, c. buiten zijn doelgebied is. (Oranje) De keeper loopt, meer dan 4 passen met de bal. Tijdrekken. Tenslotte wordt de RODE vlag getoond als er sprake is van buitenspel, dus als een speler zich binnen de 35 yards-lijn bevindt en niet minstens twee tegenstanders dichter bij de doellijn zijn op het moment dat de bal gespeeld wordt, terwijl de BLAUW-WIT-BLAUWE vlag wordt gehesen zodra er een hoekschop moet worden genomen L' begrijpt dat de Amerikanen de eerste jaren nog niet aan het kijken naar het voetbal zelf zullen toekomen. Voorlopig is voetbal voor hen een ver edelde vorm van vendelzwaaien. met als bijzonderheid dat de vendelz- waaier draadloos bestuurd wordt door 22 spelers en een scheidsrechter. L' weet van films en tv-scrics hoe het in Amerika toegaat bij baseballwed strijden en footballgamesen basketbal Imatches: kleurig uitgedoste meisjes met blote benen en hoge mutsen volvoeren al dan niet met vlaggetjes inge wikkelde, tussen ballet en taptoe zwevende patronen om de toeschouwers op te zwepen en tot aanmoedigingen tc verleiden. Nu het voetbal is inge voerd voorspel ik dat niet langer de rol van majorette het ideaal van elk Amerikaans meisje zal zijn, maar de rol van vlaggenist op het voetbalveld. Ik geef toe. voorlopig wordt de vlagalleen maar sober getoond, en kunnen de Amerikanen in hun programmablad na lang zoeken de bijbehorende over treding vinden, maar in de toekomst zullen ook die verklarende vlagsigna len natuurlijk door de majorettes worden overgenomen, en zal men niet langer de spelers en de scheidsrechter toejuichen of uitjouwen, maar de majorettes met hun vlagsignalen. Want zij zullen de eigenlijke hoofdperso nen worden! ROME - Wereldkampioen Niki Lauda zal niet deelnemen aan de grote prijs van Japan, de laatste Grand Prix van dit seizoen, die op 23 oktober op het cir cuit van Ftyi wordt gehouden DICKIE DE POOTER VLISSINGEN - Het ziet er naar uit dat. de PZC cross (wed strijdloop dit jaar een Zeeuwse winnaar krijgt. Voor de wed strijdloop. die vanmiddag (za terdag) voor de trim cross van start gaat in Oranjpzon hebben zich inmiddels zeventig atleten aangemeld en alles wijst er op dat het een Zeeuwse aangele genheid zal zijn. De afwezigheid van bekende atleten van buiten de provincie wordt veroorzaakt door het officieuze kampioen schap 4 x 15 kilometer dat zon dag in Utrecht wordt gehouden. Veel lopers wille zich kennelijk voor die wedstrijd sparen Grote iavonet voor de eindoverwinning van de PZC cross is Piet Vonck uit Hulst Hij kan echter op sterke tegen stand rekenen van zijn RKHAV-club genoten Wies van Houte en Willv Ver biest en van Johan Antheunisse 'Mara thon i. N:ek Flipse tAV'56i en Simon Blom (Delta SportNaast deze atleten zullen ook de jeugdige Jan de Bart en Henk Lindner ongetwijfeld van zich doen spreken De veteranen die aar. de wedstrijd deel nemen zullen apart worden geklasseerd. Voor hen is ook een aparte prijzen tafel De KNAU-atleten lopen een wedstrijd over zes kilometer. Ze leggen drie maal een lus van twee kilometer af door het prachtige bosnjke gebied van Oran jezon. De start is om half drie. Na de wedstrijd start om drie uur de grote prestatieloop over vijfenhalve ki lometer Verd er is er de mogelij kheid om tussen 11 HO en 14 00 uur (het aanvangs- Ujdstip kan zelf worden gekozen) van start te gaan voor het oriéntenngs- trun-evenement over drie kilometer. Startpunt is de kantine van camping Oranjezon te Vrouwenpolder. Zowel voor de deelnemers aan de cross als aan het onentenngs-evenement is er na af loop een fraaie herinneringsmedaille. ROTTERDAM - Fevenoorder Win» Rijsbergen heeft voor de komende da gen absolute rust voorgeschreven ge kregen. Pas wanneer het bloed en liet vocht uit zijn beschadigde enkeln die hij opliep in de interland tegen Noorri- Ierland. verdwenen zijn. zal hij nader onderzocht worden en behandeld kun nen worden door een fysiotherapeut. De specialisten hebben geen scheur in de enkelband kunnen ontdekken, wel is de kapselband beschadigd. Het meespelen van de blonde voorstop per in de alles beslissende interland te gen Belgie op woensdag 26 oktober u het Olympisch Stadion te Amsterdam i.- nu onzeker geworden „Ik wil er natuur lijk dolgraag bij zijn", aldus Rijsbergei ..maar ik ga beslist niet forceren Dan bestaat het gevaar dat ik een aantal we ken niet voor Feyenoord kan spelen en dat is het mij niet waard"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 15