PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONZEKERHEID ROND GEKAAPTE BOEING Raad voor de volksgezondheid stelt opnieuw een advies over het nierdialysecentrum uit T\ Eis: vrijlating Duitse politieke gevangenen Vandaag gezamelijk gesprek informateurs en fractieleiders CARTER: OLIEMAATSCHAPPIJEN TORPEDEREN ENERGIEBELEID EUROPA MEUBEL vandaag Heftige aanval op 'hebzucht' industrie Miljoen dollar vermist bij bank in Chicago j fjantlijn Zuidafrikaan kreeg steunhart van Chimpansee 229e jaargang no. 236 Vrijdag 14 oktober 1977 PASPOORT STRAAT I! Omdat u niet elke dag meubelen koopt i Van ome redactie buitenland) ROME-LARNACA - Een nog onbekend aantal kapers van waarschijnlijk Arabische afkomst heeft donderdag boven Frans grondgebied een Boeing 737 van Lufthansa overmeesterd. Na tus senlandingen op het Romeinse vliegveld Fiuminico en de luchthaven van Larnaca (Cyprus) zette het toestel donderdagavond laat koers naar - vermoedelijk - een Arabisch land. Aan boord bevin den zich volgens opgave van Lufthansa 81 passagiers en zeven bemanningsleden. De kaper(s) hadden gisteravond nog geen concrete eisen gesteld, maar wel laten weten dat een van de doelen van hun actie is de 'vrijlating van alle politieke gevangenen in West-Duitsland'. In eerste aanleg weid donderdagmid dag uitgegaan van één met een geweer gewapende kaper. Deze man. die zich afwisselend Walter Mohammed en Kat- hoemi noemde, voert de gesprekken via de boordradio en is vrijwel zeker van Arabische afkomst. Maar op het Ro meinse vliegveld Fiuminico. waar de Landshut ruim een uur aan de grond stond, werd de mogelijkheid niet uitge sloten dat het om drie tot vier kapers gaat, en dan vermoedelijke om twee mannen en twee vrouwen "Mohammed" weigerde op het vliegveld van Lamaca met twee daar aanwezige vertegenwoordigers van de Palestijnse verzetsbeweging PLO te praten. Uit het radiocontact werd opgemaakt dat de man zeer nerveus is. Volgens zijn zeggen TOKIO (REUTER) - De Japoanse rege- zal krijgen, De landingsbanen van het vliegveld van Beiroet zijn zelfs gebar ricadeerd. Onsamenhangend Hel Reuter-kantoor in Beiroet ontving gisteravond een boodschap waarin 'de strijdorganisatie tegen het werel- dimperialisme' de verantwoordelijk heid voor de terreuractie opeiste. Vol gens het persbureau werd de kapings- s hij een overlevende van het door de christelfj ke Libanezen vorig j aar met de grond gelijk gemaakte Palestijnse kamp Tall Za'atar bij Beiroet Toen de autoriteiten niet direct gehoor gaven aan zijn eis tot bijvullen van de brand stoftanks, dreigde 'Mohammed' de pi loot van de Landshut te pressen tot op stijgen. Daarop werden de bijna lege tanks opnieuw gevuld en vertrok de Boeing. Zowel in Damascus (Syrië) als Beiroet (Libanon) hebben luchthaven functionarissen al laten weten dat de Landshut geen toestemming tot landen hulp uitlevering Portugal riool nobelprijzen PAGINA 19 nest ia een jaar terug op het podium Ivan Heylen voor het eerst in twee jaar t' weer op het podium: Radio- en televi- sleprogramma's: Strip edisons Een golf van lichte' Edisons in Was- olie ielanden en -maatschappijen achten a I prijsverhoging van de Olie noodzakelijk - 3gurs-A.--ii"iCiei,-econuiiui'. - actie ideologisch in verband gebracht niet het Siegfried Hausner-commando van de RAF (verantwoordelijk voorde ontvoering van Schlever) en de er kenning door de Israëlische regering van de joodse nederzettingen Kfar en Kaddoem op de bezette westelijke Jor- daanoevcr. De onsamenhangende me dedelingen van de kaperis) richtten zich voornamelijk tegen een zoge naamde imperialistisch-zionistisch- j. T racistische alliantie, die zou worden Uevangenen die Japan gevormd door onder meer de regerin- gen van Duitsland. Israël. Zuid-Afrika. moest vrijlaten kregen „ogg«„,, recte relatie met de ontvoering van de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns-Jürgen Schleyer wordt gelegd, is gisteravond wel de zogenaamde kleine crisisstaf van de Westduitse regering bijeengekomen. Deze kleine crisisstaf bestaat uit Bondskanselier Schmidt en onder anderen de ministers Maihofer (binnenlandse zaken) en Vogel (just i tie). De passagiers aan boord van het Lufl- hansa-toestel zijn voornamelijk Duitse toeristen. Onder hen zouden zich geen Nederlanders bevinden; bij hel minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag was daarvan donderdavond ten minste nog geen melding binnengeko- op weg naar Frankfurt. De passagiers waren voordat zij in Palma aan boord gingen oppervlakkig gefouilleerd door de Spaanse politie. De meeste vliegvel den in Spanje, evenals de luchthaven van Palma de Mallorca, beschikken niet over elektronische wapen de tec tors De kaperis) overmeesterden het vliegtuig boven Zuid-Frankrijk, waarna koers werd gezet naar Rome. Even na vier uur gistermiddag landde het toestel daaren werd op een aparte baan gedirigeerd, ruim een kilometer van de stationsge bouwen. Het vliegveld was op dat mo ment geheel omzoomd door zwaarbe wapende politie-eenheden 'Tiger-groep Negen minuten la ongeldig paspoort ring heeft ongeldige paspoorten ver strekt aan de zes gevangenen die zij twee weken gelden van kapers van het Japanse Rode leger heeft moeten vrij laten, zo is donderdag van officiële zijde in Tokio vernomen. Minister van buitenlandse zaken Iitsjiro Hatoyana zei in het parlement dat in de paspoorten wel de namen van de ge vangenen staan, maar dat ze door het ontbreken van de datum van afgifte en het zegel van de regering, juridisch niet aanvaardbaar zijn Het buitenland is op de hoogte gesteld van de paspoortnummers en meege deeld dat deze niet geldig zijn. Hatoyama en premier Takeo Foekoeda deelden het parlement mee dat zij de paspoorten moesten afgeven om de vrijlating van de gijzelaars te verkrijgen. Negèn minuten later kwam het contact met de controletoren tot stand. In ge broken Engels vroeg de kaper lof een van de kapers) om brandstof voor voortzetting van de vlucht. Nadat dit door de politie was geweigerd, kwam hij terug met een verwarde boodschap, waarin hij uit naam van een verder on bekende 'Tiger-groep' de bevrijding vroeg van 'onze kameraden die gedeti neerd zijn in Westduitse gevangenis sen'. Via de boordradio werd doorgege ven dat de kaping onderdeel was van 'de strijd tegen imperialistische or ganisaties in de wereld'. Hoewel niet werd ingegaan op de eis van de politiecommandant de passagiers vrij te laten, gaven de autoriteiten later wel toestemming de tanks bij te vullen Tijdens die operatie meldde de cockpit plotseling dat de Boeing zou vertrek- FRANKFURT: Rozena Vlckova en Vastimil Toupalik dragen nog steeds het uniform van de Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij terwijl zij op het hoofdbureau van politie in l rankfurt worden ondervraagd over het kapen van een Yak- 40 vliegtuig dinsdag op zijn vlucht van Karlovy Vary naar Praag. De twee grondpersoneelsleden dwongen het toestel te landen in Duitsland waar zij zich aan de autoriteiten overga ven en politiek asyl aanvroegen. i Van ome parlementaire redactie i DEN HAAG - De informateurs Verdam en Vrolijk praten vandaag, vrijdag, met de ken Even later gebeurde dat; de Lands- fractieleiders van PvdA (VanThijnl, CDA (Van Agt)en D'(i(i (Terlouw) gezamenlijk hut had toen brandstof voor ongeveer over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. De informateurs hebben de hele 4.5 uur vliegen in de tanks De West- donderdag besteed aan het onder de loep nemen v Tol dc passagiers behoren 11 schoon heidskoninginnen die bij wedstrijden in discotheken op Majorca vorig jaar een reis van acht dagen naar dit eiland hadden gewonnen. Een van hen is dc Westduitse Jutta Brod. De Boeing was van Palma op Mallorca duitse regering had de Italiaanse auto riteiten verzocht om het toestel zolang 'eek leidden lot beëindiging van de informatiepoging van Veringat de beide informateurs vandaag met een uitgewerkt voorstel over c mogelijk aan de grond te houden om hng zullen komen, is onduidelijk. meer over de identiteit en de politieke achtergronden van de kaperis) te weten te komen. Even voor negen uur gisteravond landde de Landshut op het vliegveld van Lamaca. een havenstad op het Gnekse gedeelte van Cyprus De autori teiten daar hadden toestemming tot de Intussen lijken PvdA en CDA nog lijn recht tegenover elkaar te staan De PvdA blijft bij zijn voorkeur voor de zo genaamde 8-7-1-formule (acht PvdA- ministers. zeven van het CDA en een D'66). de 7-7-2-formule is voor de PvdA bespreekbaar Het CDA wil in ieder ge- •al evenveel ministers als de PvdA i landing gegeven, op voorwaarde dat het hetnieuwe kabinet, waarbij de voorkeur Westduitse toestel brandstof zou inne men en direct weer zou vertrekken De actie van het 'anti-impenalisme- commandó betekent de vierde vliegtuigkaping in één maand tijd Het is ook voor de vierde keer sinds 1972 dat Lufthansa-toestellen door terroristen overmeesterd worden De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft donderdagavond de toch al ver scherpte bewaking van Lufthansa-toe stellen op Schiphol geïntensiveerd. Het gekaapte Westduitse toestel op de luchthaven van Rome. tijdens het tanken De militaire gezaghebber van Pakis tan. generaal Zia-Oel-Haq. heejl don derdag gezegd dat er de eerste acht maanden geen parlementsverkiezingen worden gehouden omdat het technisch niet haalbaar is uitgaat naar zeven ministers voor de PvdA. zeven voor het CDA en een voor D'66. Eventueel is het CDA bereid om akkoord te gaan met twee ministerspos ten voor D'66. zodat dan de verdeling 7-7-2 wordt. D'66 is voorstander van deze formule Voorts blijft het CDA erbij dat Van Agt weer minister van justitie moet wor den, Voor de PvdA een onverteerbare zaak. Men wil zelf hel ministerie van justitie in handen krijgen. Mogelijk zal Van Agt terugvallen op zijn eerdere voorstel om naar binnenlandse zaken uit te wijken. Maar men zwijgt angst vallig over eventuele compromissen om de formatie niet opnieuw' te laten stranden. WD-fractieleider Wiegel lietdonderdag weten dat een groot aantal kiezers voor WASHINGTON (REUTER) - President Carter van de Verenigde Staten heeft de oliemaatschappijen er donderdag van beschuldigd dat ze op winstbejag uit zijn en het torpederen van zijn plannen om de Verenigde Staten afhankelijk te maken van brandstof uit het buitenland. Het energiebesparingsprogramma van Carter is in de senaat in snippers gescheurd De regering stelt haar hoop nu op het Amerikaanse volk. door zo het congres te dwingen tot het goedkeuren van maatregelen die nodig zijn voor het winnen van een slag waarvan Carter zegt dat het om het morele equivalent van oorlog gaat. De president deed een heftige aanval op de hebaucht van de olieindustrie ..Zoals het geval ls in oorlogstijd, biedt de dreigende energiecrisis de kans op yrïnstbejag Dit zou in de maanden die nu voorbijgaan kunnen uitdraaien op de grootste roof uit de geschiedenis. Wat ik h in de olieindustrie betreur is haar graaien naar financieel gewin", aldus Carter. De president zei dat zijn energieprogramma 'gagarandeert dat het Amerikaanse volk niet wordt opgelicht. Het garandeert ook dat de oliemaatschappijen vol doende prikkeüng krijgen om bevredigend te exploreren en produceren Maar de maatschappijen willen blijkbaar het oinderste uit de kan hebben Carterzei dat de oliemaatschappijen voorde verviervoudiging van de olieprijzen door de organisatie van olie exploterende landen in 1973, een inkomen van 18 miljard dollar genoten. „In het kader van ons programma zou him jaarinkomen tegen 1985 ongeveer 100 miljard dollar bedragen, een enorme stijging", aldus Carter. „Maar dc olie- en aardgasniaatschappijcn eisen nu - en niet zonder initieel succes - 150 miljard." Carter voorsperlde dat het congres nog dit jaar een energiewet zou goedkeuren die voor hem aanvaardbaar is. Hij liet weten dat hij zijn veto zal uitspreken tegen een hem onwelgevallig congrespakkel. De president zei verder dat hij gasrantsoenering en accijns op olie uit het buiten land zal overwegen ten einde de brandstofimport te beperken PresidentCarterzei dat de wereld toekijktbij wat de Verenigde Staten doen aan het verminderen van het energeiverbruik De grootste vraag die men zich daar sttelt. zei hij. is of wij als natie de wil hebben onze enorme olie-invoer aan banden te leggen De president sprak op een persconferentie, die vrijwel uitsluitend aan binnenlandse problemen was gewijd. BEMIDDELINGSCOMMISSIE MOET O VERLEGGEN De werelden van het CDA By het CDA doen zich af en 106 vreemde voorvallen voor. waardoor men zich als bui ten- staander verbaasd afvraagt: Ïev-5 Is er nou een CDA of is het. er niet?" Het laatste voorval in deze sfeer speelde zich af na de aanwij zing van de informateurs Vrolijk en Ver dam - een combinatie van namen die doet denken aan eén politiek 'Potas en Perlemoer' toen bleek dat enkele voor aanstaande CH-ers flink nijdig waren. Zij waren allerminst ingenomen met het passeren van hun eigen informateurs kandidaat (Scholteni en vonden het maar zo-zo dat er opnieuw na Albeda een AR-man was aangewezen. Nu het om een beslissende fase van de formatie gaat, toonden deze CH-ers zich bevreesd dat ze nu tot de minder-bedeelden van hetnieuwe kabinetgaan behoren. Later werden deze reacties afgezwakt, maar het kwaad was geschied: in allerlei pu- blikaties was de indruk gewekt dat op sommige kritische momenten het CDA niet meer is dan een vemisje. En in dit geval was de CH-ergemis dwars door dit vemisje gegaan. Waarom is er eigenlijk niet wat meer zelfbeheersing in deze groep? Toen onlangs bekend werd dat van PvdA-kant was geprobeerd om be paalde CH-mensen uit bet nieuwe kabi net te weren (motief: 'een opposi tiepartij'was er van CD A-kant maar één reactie mogelijk: wij treden als één geheel op. Indien het echter niet in staat blijkt om bij bepaalde gebeurtenissen eenstemmigheid te demonstreren, vraagt het eenvoudig om moeilijk heden. In ieder geval is dan onvermij delijk dat de PvdA grondig overweegt wie het CD A in het nieuwe kabinet gaat vertegenwoordigen, want dat is kenne lijk een factor van betekenis. i die vorige i Den L'yl. Oi het door hem voorgestelde nationale kabinet van PvdA, CDA. WD en D'66 is. Uit een NlPO-ei^quéte bleek dat 46 pro centvan de ondervraagden vooreen na tionaal kabinet is. terwijl 41 procent daar tegen was: 13 procent had geen mening Opmerkelijk is dat van de PvdA-stemmers er 37 procent vóór Wie gels idee is. 53 procent van de PvdA- stemmers is daar tegen CHICAGO. ILLINOIS (REUTER! - Uit dekluizen van het hoofdkantoor van de First National Bank in Chicago worden 1 miljoen dollar vermist, zo heeft de bank donderdag bekendgemaakt. Hetgeldt moet zijn verdwenen tussen vorige week vrijdag en dinsdagavond van deze week. Daar viel het Colum- busweekeinde van drie dagen in. De bank deelde mee dat de kluizen in het weekeinde enkele keren werden geopend voor het afhandelen van routine eeldinkomsten De FBL de rijksrecherche, is in de arm genomen om een onderzoek in te stellen. De eerste ice-president van First Natio nal, Homer Holland, zei dat de bank vooralsnog niet wilde denken aan ver duistering en het resultaat van het on derzoek wilde afwachten. Holland zei dat de verdwenen bfijettren een pak vormen ter grootte van een koffer. DODEN IN EGYPTE CAiRO (RTRi - Een vreemde ziekte, die gepaard gaat met hoge koorts en ern stige darmbloedingen, heeft tot dusver het leven geëistaan 35 Egyptenaren. Dit. meldde donderdag het dagblad Al Gomhoeria. De doden waren alle inwo ner van Bassatin. een dorp ten noord oosten van Cairo Artsen vermoeden dat de ziekte veroor zaakt wordt door een infectie van de le- CENTRUM IN GOES OF OP WALCHEREN KAPELLE - De provinciale raad vooi de volksgezondheid in Zeeland (Ravez) heeft voor de tweede keer géén stand punt bepaald over dc vestigingsplaats van een Zeeuws haemodialysecen- trum. Na uitvoerig beraad en schorsing besloot de raad donderdag tijdens een vergadering in Kapel Ie, een bemidde- lingscommissie in het leven te roepen. Deze commissie moet in overleg met de besturen en medische staven van de streekziekenhuizen Bevelanden (Goes) en Walcheren (Middelburg/Vlissingen) proberen tot een eensgezind advies over de vestigingsplaats van het 'nier- schoonmaakcentrunT te komen. De commissie zal bestaan uit leden van dc Ravoz Een voorstel van hetstatcnlld mevrouw C. G. van Zanten-Leijsen om gedeputeerde staten als bemiddelaars te vragen (onder leiding van commissa ris van de koningin drC. Boertieni. werd door de overgrote meerderheid van de raad afgewezen Verwijzing naar gede puteerde stalen vond de meerderheid van de raad een teken van zwakte en het geven van een brevet van onvermogen aan de Ravoz zelf. De bemiddelings- commissie zal tegelijk met de zieken huizen moeten praten over de ves tigingsplaats van een bestralingscen- truin (voor megavolttherapici, waar voor eveneens Goes en Walcheren kan didaat zijn. Eind augustus 1977 bleef de Ravoz voor de eerste keer steken in het geven van een advies over de plaats voor het nierdialysecentrum. De commissie li chamelijk zieken van de raad had als voorkeur uitgesproken Goes Daarover verschilden de meningen in de raad flink De commissie lichamelijk zieker, kreeg toen de opdracht om Goes en Walcheren opnieuw af te wegen De commissie kwam met hetzelfde advies: Goes is het meest geschikt, onder meer omdat de Ganzestad voor het meren deel van de Zeeuwse bevolking het meest gunstig gelegen ls. Het tweede advies van de commissie li chamelijk zieken werd met. name door het statenlid J. D. de Voogd fel aange vochten. In een uitgebreid beioogsteide daarbij dat hij alle zogenaamde boven bouwvoorzieningen ispecialistische voorzieningen, waarvan in de provincie maar eén vestigingsplaats kan zijni op Walcheren wenst te zien Hij kwam tot die uitspraak op grond van 'planologi sche. maatschappelijke, economische en organisatorische redenen' De heer De Voogd onderstreepte dat de nood zaak tot de bouw van een ziekenhuis op Walcheren het grootst is. ..Het stagne ren van de uitbouw op Walcheren en de opbouw van een nieuw centrum in Goes zal neerkomen op een vacuüm dat zeer lange tijd zal duren. De continuïteit is gediend met een bundeling van voor Zeeland unieke centrale voorzieningen op Walcheren. Aldus kunnen voorzie ningen worden aangetrokken, die het basispakket te boven gaan. Deze vor- i Slot zie pagina 9 kolom 6i Ho, loe moet dat gaan als de kamer eenmaal op volle toeren draait en de CDA-fractie dagelijks voor de opgave staat als eenheid op te treden? Hoe zul len de samen stellende partijen in hun congressen en vergaderingen reageren op het op treden van de geza menlijke fractie voorals in die gevallen waarin de eigen specifieke achtergrond met duidelijk herkenbaar is? Onlangs stelden we deze vraag aan een vooraan staand CDA-man van AR-afkomst en hij toonde zich tamelijk bezorgd. „We spreken uit verschillende traditites.' meende hij. „er is één CDA. maar het bestaat uit drie werelden." Een situatie die hem vaak opvallende ervaringen be zorgde. In diverse figuren van de PvdA bijvoorbeeld herkende hij nog altijd de reformatorische geest „Zij kunnen hun verleden niet afschudden, het zit in hun hele denken, in formuleren en optreden: men kan ze er zo uithalen." Onze man noemde daarvan een aantal voorbeel den met bovenaan Den Uyl. „En dat leidt er toe dat ik de benaderingswijze van deze figuren onmiddellijk begrijp, ik heb maar een half woord nodig om te weten waar ze naar toe willen en wat hun opvattingen zijn. Maar als ik soms naar onze eigen beste Van Agt zit te luisteren, vraag ik me wel eens af: 'Man. wat bedoel je nou precies? Formuleer toch eens wat directer.' Daar kan Van Agt niks aan doen en ik evenmin: wij komen uit twee verschillende geestes kringen. die eeuwenlang vrijwel geen tussenverbindingen hebben gehad. En die verschillen haal je niet met een mid dagje vergaderen weg: daar is tijd voor nodig, tijd en geduld Zjou men zich bij het CDA wel bewust zijn van de grote moeilijkheden, die ook in de toekomst uit deze situatie kunnen voortvloeien De CH-reacües van de af gelopen week duiden er op dat in die kring het eigen christelijk-historische hemd nader was dan de christen-de mocratische rok Voor de leiding van de CDA-fractie. in het bijzonder voor de voorzitter, is er een niet geringe taak weggelegd er moet voor worden ge zorgd dat.de gelederen gesloten blijven, niet alleen binnen de kamer, maar vooral ook naar buiten, bijvoorbeeld te genover de media en in het bijzonder tegenover de oorspronkelijke partij. In het Britse parlement beschikken de fracties over een chief whip', de man die voor de discipline zorgt, in het bijzonder bij stemmingen. De naam van deze functionaris is oorspronkelijk ontleend aan de jachbterminologie: de 'chief whip' was de baas van de hondendrij vers. Ook voor deze politieke 'drijver' geldt dat het met onwillige honden slecht hazen vangen ts. Ais de CDA-frac tie de komende jaren ronder veel mis sers de parlementaire jacht doorkomt, mag aan haar voorzitter wel een 'gouden zweep' worden uitgereikt. Het blijkt nu al nodig om tikken uit te delen. KAAPSTAD - Dr. Chrisiiaan Barnard heeft donderdag in het ziekenhuis Grootc Schuur in Kaapstad een blanke Zuidafrikaan van 60 jaar een een steunhart van een Chimpansee gegc- De operatie duurde vier uur en geldt voorlopig als geslaagd. Eerder in het Jaar probeerde Barnard een soortgelijke operatie met het hart van een Baviaan, maar de recipient overleed na enkele uren. Barnard werd geassisteerd door de Bel gische hartspecialist dr. Jacques Los- man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1