PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POLITIE BETRAPT SAMENZWEERDERS Tito in Parijs Twee opvarenden gezonken sleepboot 'Frans' vrijwel zeker verdronken de krant van zeeland Weduwe Jurgen Ponto geconfronteerd met terrorist Folkerts FRACTIELEIDERS HANDHAVEN HUN ZETELVERDELINGSEISEN Officier: Relaties met RAF staan niet vast Eerste gesprek met Verdam en Vrolijk ZOEKACTIE VOOR SCHOUWSE KUST ZONDER RESULTAAT Rouw... pagina 7 229e jaargang no. 235 Donderdag 13 oktober 1977 ROTTERDAM - Het staat niet vast of de drie mannen en de vrouw, die afgelopen vrijdagavond in Capelle a/d IJssel zijn gearresteerd, banden hebben met de terroristische Rote Armee Fraktion tRAF) in West-Duitsland. Wel heeft de politie tijdens de actie een boekje van de RAF over de stadsguerilla in beslag genomen. De justitie in Rotterdam is in ieder geval wel tot de overtuiging gekomen dat de vier deel uitmaken van een groep samenzweerders, aldus de Rotterdamse hoofdof ficier van justitie mr. J. D. de Jong woensdagmiddag op een persconferentie in de Maasstad over de arrestaties in Capelle a/d IJssel. Hij verklaarde voorts dat het hier gaat om een zaak 'van meer dan gewone importantie'. Het onderzoek wordt voortgezet en vol gens mr De Jong is het niet uitgesloten dat nog meer arrestaties volgen. Tijdens de actie van vrijdagavond zijn in ieder geval enkele verdachten in een per sonenauto ontkomen Volgens mr. De Jong waren er niet ge noeg manschappen aanwezig om nog een tweede auto met verdachten die men in het oog hield, aan te houden De arrestaties zijn verricht bU een gara gebox in een nieuwe wijk in Capelle aan de IJsseL Twee van de verdachten had den die box gehuurd. Een van hen kwam juist naar buiten met een zak vol poli- tieuniformen, die men in de box be waarde. Twee anderen werden in hun auto aangehouden. De vierde ver dachte. een jonge vrouw, werd thuis gearresteerd. Dc vier verdachten zijn de 36-jarige R. G. G., die volgens de politie mhi of meer als leider optrad, de 25-jarige A. H. J. O., dc 25-jarige C. W. en de 23-jarige me.i A. A. M. van de B. De arrestatie is door een misverstand tussen het ministerie van justitie en de Rotterdamse politie pas woensdag bekend geworden. Alle ver dachten rijn inmiddels voorgeleid. Ze bevestigden tijdens de verhoren alleen zenders De PZEM krjjgt eigen rlchtatraal- zenders voor betere communicatie over de Westerschelde. klaarheid te klem De nieuwbouw van de stedelijke scholengemeenschap in Middelburg is nu al te klein. slag De Amsterdamse politie heeft de hero ïnehandel een zware slag toegebracht. /L PAGINA 16 pijnigen Frans Verbeeck Ik wil me niet meer j pijnigen flarden j Storm blies totaalvoetbal aan Darden j PAGINA 19 verliezen hun naam, verder weigerden ze vragen te beantwoorden. De vier hebben geen strafblad waarop 'ernstige feiten' voorkomen. Niettemin heeft de rechter-commissaris de voorlopige hechtenis van het viertal bevolen. Ze zijn opgesloten in het huis van bewaring in Rotterdam Het Rot terdamse viertal wordt juridisch bijge staan door vier toegevoegde advocaten van het advocatencollectief. die allen als 'links' bekend staan. Mr De Jong noemde het 'toevallig' dat leden van het collectief de vier gaan verdedigen. Deze juristen hadden het afgelopen week einde namelijk piketdienst. Voor hun arrestatie waren de verdach ten gedurende enkele maanden ge schaduwd Ook in aie tya is niets geble ken van contacten over de grens, aldus de officier van justitie, die niet wilde ver tellen waarom nujuistafgelopen vrijdag tot actie is overgegaan ..Het onderzoek is nog niet afgerond", zei hij. ..ik kan alleen maar zeggen dat het moment voor hun arrestatie dienstig leek" Brand bom m en In de garage en bij de verdachten thuis zijn geen plannen gevonden waaruit zou hebben moeten blijken wat men van plan was. Wel bewaarde men drie uitgewerkte plattegronden van de hui een van drie 'vooraanstaande Neder landers' (aldus de officier), bij wie de UTRECHT - Mevrouw Ignes Ponto. de weduwe van de op 30 juli door RAF-lr- den vermoorde W'estduitse bankier Jurgen Ponto. is woensdag gecon fronteerd met dc W'estduitse terrorist Knut Folkerts. Wat voor resultaat de confrontatie van mevr. Ponto met Knut Folkerts - de man die eind vorige maand in Utrecht een politieman dood schoot - heeft gehad, is niet bekend. Het vertrek van mevr Ponto uit Utrecht baarde nogal wat opzien Zij vertrok met de Intercity van 17.47 uur naar Keulen. De trein stond langs een afgezet deel van het perron en werd bewaakt door een reeks politiemannen met kaj rabjjnen. Aan de andere kant van het perron, op het spoorwegemplacement, stonden twee pantserwagens van de rijkspolitie Deze pantserwagens kwamen met twee personenwagens en een motoragent om tien voor half zes aanrijden, op het moment dat op spoor 14 nog de stop trein naar Arnhem gereed stond. De In tercity, die normaal van spoor 11 ver trekt. was nog niet binnen. Na vertrek van de stoptrein zette de rijkspolitie onmiddellijk het voorste ge deelte van het perron af. terwijl de pant serwagens langs de andere kant van de juist binnenrijdende Intercity kwamen Volgens justitiewoordvoerster mevr Faber was er om extra bewaking van mevr Ponto gevraagd omdat zij 'extra beveiliging nodig heeft' Voor mevr Ponto en haar begeleiders waren twee eersteklas-coupes gereserveerd Het op de ramen geplakte biljet vermeldde 'ge reserveerd voor gezelschap Janszen uit Utrecht' Vanaf Utrecht zijn er tot Am- hem enkele rechercheurs van de spoor wegpolitie ter bewaking van de coupé meegereden. Na Arnhem is de bewaking overgenomen door de marechaussee Een van de advocaten van Knut Fol kerts. mr. A. W. M. W'illems uit Tiel. be vestigde dat de Westduitser woensdag is geconfronteerd met mevr. Ponto. Over het resultaat van deze confronta tie wilde ook hij niets zeggen. Wei deelde Willems mee dat de komst van Duitse getuigen naar Nederland voor confrontatie met Folkerts voorlopig nog wel door zal gaan. Al eerder werd Folkerts door West- duitse getuigen geïdentificeerd als een van de mannen die betrokken was bij de ontvoering van Hanns Martin Schleyer Folkerts wordt er ook van verdacht be trokken te zyn geweest bij de moord op de Westdultse procureur-generaal Siegfried Buback op 7 mei van dit jaar afgelopen maanden aanslagen met brandbommen zijn gepleegd. Dc plattegronden hebben betrekking op de woningen van drie VMF-topmen- sen. Het gaat om de huizen vanjhr. mr. F O J Sickinghe (voorzitter van de raad van bestuur VMFi en drs M de Jong (lid van de raad van bestuur VMF) in Naaiden en van dr ir F Prakke (ex- commlssaris VMFi in Oosterbeek Op 21 Januari van dit jaar moest de poli tie ln actie komen, nadat onbekenden onder de au to s van de heer en mevrouw Prakke in Oosterbeek brandbommei (met benzine gevulde flessen hadriei. geplaatst. Dr Prakke woensdagavond „Daarna hebben onbekender, gepro beerd de huizen van mijn collega's Sic- kingheen De Jonginbrand testeken Ik dacht dat het ging om een groepering die wilde ageren tegen reorganisa tieplannen bij VMF" Hel plaatsen van benzinebommen btJ de huizen van Sickinghe en De Jong m Naarden was tot woensdag niet bekend Of de vrijdag in Capelle gearresteerde vier dit jaar daadwerkelijk de bomaan slagen hebben uitgevoerd, is niet be kend In de garage tn Capelle aan de IJssel trof men verder drie vuurwapens aan een geweer met vizier, een pistool en een re volver plus munitie voor de wapens. Daarnaast de politieuniformen, ran- gonderscheidmgstekens. blanco for mulieren en stempels van gemeenten, apparatuur voor draadloos contact, in brekersgereedschap. flessen met che- rrucaiién. tv-opname-apparatuur, injec tienaalden met een injectiepistool, ste riele monddoekjes, een kaartsysteem van bedrijven en nog een boek over ex- plosieven Waarvoor al die apparatuur en vooral de chemicaliën dienden, wordt nu uit gezocht. Veel erv an is afkomstig van diefstallen die de laatste tijd zijn ge pleegd. Die zullen we de verdachten dan ook in eerste instantie ten laste leggen, alsmede overtreding van de vuurw apen wet", aldus de officier. President Josip Broz Tito van Joegoslavië til in gesprek met zijn Franse ambtgenoot Valery Giscard d'Estaing PARIJS (UPD - President Tito van Joegoslavië is woensdag aangekomen in Parijs voor een officieel bezoek van drie dagen aan Frankrijk tijdens het welk hij met president Valery Giscard d'Estaing over de Europese veilig heid zal spreken. In de Franse hoofdstad zijn voor het bezoek drieduizend politiemannen op de been. omdat Parijs een grote Joegoslavische kolonie heeft van niet alleen Ti to-bewonderaars. President Tito was op Orlv afgehaald door Giscard d'Estaing en premier Raymond Barre en zijn ministers. De Joegoslavische president had elf men sen bij zich maar niet mevrouw Jovanka. die gestraft schijnt le worden omdat ze politiek zou hebben bedreven In een welkomstwoord zei Giscard dat zijn land en Joegoslavië vastberaden werken aan internationale ontspanning en samenwerking. Daar moet nog veel aan gebeuren, zei hij. maar Frankrijk en Joegoslavië kunnen een grote bijdrage leveren. In een rede aan tafel zei Tito woensdagavond dat hij 'emsüg bezorgd' was over de bewapeningswedloop Zonder verder dralen moet aan ontwapening worden begonnen, zei hij. „Wij vmden de vergadering «.je de Verenigde Natifts eraan gaan wijden, een stap in de goede richting", aldus Ti to (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De fractievoorzitters van PvdA. CDA en D'66 hebben in een eerste oriënterend gesprek met de infor mateurs Verdam en Vrolijk hun stand punt ten aanzien van de zetelverdeling in hel nieuwe kabinet volledig over eind gehouden. De PvdA wil nog steeds dat de formule 8-7-1 eerst besproken wordt, terwijl het CDA vast houdt aan 7-7-2. In Den Haag wordt verwacht dat de informateurs over enkele daeen zeil De beide informateurs mr M. Vrolijk ilinksi en dr P J Verdam tijdens hun pers- conferentie woensdagmorgen in Nieuwspoort met een voorstel inzake de zetelverde ling zullen komen. De informateurs Verdam en Vrolijk hebben woensdag met de drie fractie voorzitters afzonderlijk enkele uren ge sproken over de wijze waarop de breuk In de formatie gelijmd kan worden Op hun uitdrukkelijke verzoek onthielden de fractievoorzitters zich na afloop van het doen van mededelingen Van Thijn zei alleen dat hij 'met verve' de formule 8-7-1 had verdedigd, een formule die naar zijn mening ook voor het CDA be spreekbaar zou moeten zijn Van Agt verklaarde dat hij de informateurs had laten weten hoe een oplossing zeker niet (8-7-1) en hoe wel «7-7-2» mogelijk zou kunnen zjjn D' 66 D'66-voorman Terlouw heeft zich woensdag gedistantieerd van de uit spraak van partijvoorzitter Glastra van Loon. dat D'66 zich wellicht alsnog los maakt uit de kabinetsformatie. Van een afhaken van D'66 in de huidige fase van de formatie is geen sprake, zo liet men woensdag bij D'66 weten. De woorden van Glastra van Loon zouden uit hun verband zijn gerukt. De kabi netsinformateurs Verdam en Vrolijk lieten woensdagochtend op hun pers conferentie weten zeer verbaasd te zijn over de stellingname van de par tijvoorzitter van D'66. Zijn uitlatingen zouden zeker aan de orde komen tijdens het gesprek met Terlouw van woensdagavond, zo zeiden Verdam en Vrolijk. De twee nieuwe informateurs, de heren Verdam en Vrolijk, vinden het belang rijkste gegeven uit hun opdracht de spoed waarop wordt aangedrongen. „We zullen een paar blokken uit de weg proberen te ruimen, zodat de op gang zijnde trein verder kan rijdenaldus Verdam. Zijn collega Vrolijk legde ook nadruk op de spoed die voor dit karwei vereist is. Een taxatie hoe lang de informatie zal gaan duren, kon de heer Vrolijk nog niet geven. „Ik reken ln dagen", antwoordde hij. maar hij houdt er ook rekening mee dat het wel eens langer dan een week kan gaan duren Over het al dan niet bespreekbaar zijn van bepaalde zetelverdelingen zei Vro lijk' „Wij zitten straks geheel open aan tafel Aan onze partners vragen wij dat ook te doen" De beide informateurs vinden dat aan de 'invulling' van de zetelverdeling in dit stadium niet te ontkomen valt. Eigenlijk zou het infonnatiekoppel al leen maar de zetelverdeling moeten re gelen, zonder daarbij ook voor de be manning van de posten te zorgen. Maar volgens Verdam is het onvermijdelijk dat in deze fase bepaalde den genoemd. werelden De twee werelden van Rodger Hodgson 11 Radio- en televisie-programma's; Strip j' AGINA PAGINA 21 OORZAAK RAMP NOG RAADSEL VLISSINGEN-Er worden twee opva renden vermist van de Rotterdamse sleepboot „Frans", die woensdagmor gen op de Noordzee voor de kust van Schouwen-Duiveland is gekapseisd. Het is vrijwel zeker, dat zij zijn ver dronken. Een uitgebreide zoekactie had woensdag geen resultaat. De twee vermiste zeelieden zijn de 41-jarige stuurman H. Dekker uil Rotterdam en de binnenvaartkapitei» H.P. van Gils uit Dordrecht (25). De vier andere opva renden konden zich met een rub berboot ternauwernood in veiligheid stellen en zijn opgepikt door een pas serende Duitse vrachtvaarder, de „Gretina Holwerda" Zij zijn woensdagmiddag in Vlissingen aan land gebracht De vier bemanningsleden van de „Frans", die in Vlissingen via de loodsboot „Wega" en de RP 10 van de rijkspolitie te water aan wal werden ge bracht zijn kapitein A Slot uit Katwi jk aan Zee machinist R Deutzuit Rijswiik en de matrozen C A van Gendersen u:t Rijswijk en J Hensenpeter uit Rot terdam. Zij verklaarden, dat hun schip plotseling is omgeslagen Dat gebeurde rond vijf uur 's 's morgens en zeer plot seling Meer duidelijkheid over de toe dracht van de ramp konden zij niet ge ven. De bemanningsleden zeiden, ..dat de boot een beetje slagzij begon te ma ken, dat twee van de drie compartimen ten vol water liepen en dat de boot zonk" \iot op wrak De rijkspolitie te water heeft bu de ge sprekken met de geredde beman ningsleden .uitputtend" zoaismer. ver klaarde de mogelijkheid in de beschou wing betrokken, dat de sleper op een wrak is lekgestoten „Men heeft daar geen enkele aanwijzing voor kunnen ge ven. de bemanning heeft niets gevoeld, dat. in die richting houvast geeft zo zei men bij de waterpolitie in Vlissingen De haven- en kustsleper „Frans" - 450 pk, eigendom van sleepbedrijf Adriaan Kooren uit Rotterdam vertrok dins dagnacht uit de haven van Rotterdam, op weg naar Bordeaux De sleper werd gebouwd in 1951 en volgens de verkla ringen van kapitein Slot was geheel in orde toen de reis naar Bordeaux werd begonnen .Dinsdag is de boot nog Koude oorlog via de media erligevers en werlmemers m Nederland houden er te genwoordig een eigenaardige manier van vooroverleg op na; voordat ze aan de eigenlijke onderhandelingen beginnen, praten ze met elkaar via de publici teitsmedia, in het bijzonder via de tele visie Dat vooroverleg" heeft meestal een zo weinig hartelijk karakter, dat vrijwel memand meer verwacht dat er uit de 'echte' onderhandelingen nog iets goeds te voorschijn komt. Gevolg: de moeizame sfeer plant zich door het hele land voorten in allerlei bedrijven begint men grimmig te doen alsof er elk ogen blik grote conflicten kunnen uitbreken Een vreemde toestand. Het 'voorover leg' heeft zijn eigen ritueel. Zo verschijnt op zeker ogenblik Wim Kok van het FNV op het scherm en doet enige mede delingen over standpunten die zijn or ganisatie inneemt inzake de sociaal- economische situatie van dit land Te genover hem bevindt zich een verslag gever. in de meeste gevallen Bob de Ronde Zodra Wim Kok is uitgesproken - als hij althans mag uitspreken De Ronde is een begaafd in-de-red e-valler - begint het vraaggesprek en wordt de FNV-voorzitter allerlei posities van de werkgevers voorgehouden. Koks ge zicht knjgt een harde, zelfs dreigende uitdrukking en hij spreekt vierkante woorden. Het wachten is vervolgens op een volgende uitzending en jawel, daaris-ie werkgeversvoorzitter Van Veen. Hem worden eveneens de stand punten van de tegenpartij voorgehou den. De bouw van Van Veens gelaat maakt het hem moeilijk om dreigend te kijken, maar hij is weer meester in het trekken van bezorgde gezichten. Op zulke momenten ziet Van Veen er uit alsof hij 'tut-tut' en 'tsjonge-tsjonge' zegt, maar ondertussen meldt hij on verbiddelijk dat de werkgevers er niet aan denken ook maar even hun mening te wijzigen. Zo werkt dit openbaar 'vooroverleg' finntlijn Soms heeft het er veel van weg dat de kabinetsformatie op dezelfde manier verloopt Van Thijn en Van Agt verschijnen met ontstelde en verontruste gelaatstrekken op het scherm, zeggende dat er een in-tneste situatie is ontstaan, waarvan uiteraard de tegenpartij de schuld draagt. Daarna kom t Terlouw om Iets mee te delen in de sfeer van 'vader is niet boos. vader is verdrietig, heel verdrietig'. Niettemin praat men bij de kabinetsformatie nog met elkaar, de openbare verklaringen komen tn de meeste gevallen na de on derhandelingen Bij de werkgevers en de werknemers evenwel moeten de 'echte' gesprekken nog helemaal begin nen. Onderhandelingen? Men kan beter spreken van 'vijandelijkheden'. Tussen beide partijen is immers een soort koude oorlog aan de gang, waarin de publiciteit een belangrijke rol speelt. Werkgevers bijvoorbeeld stellen een vertrouwelijk rapport voor hun leden op, kennelijk de vreemde illusie koeste rend dat in dit land het woord 'ver trouwelijk' nog enige inhoud heeft. Prompt publiceert daarop de vak bondspers het bewuste document met als gevolg dat nijdige verklaringen heen en weer schieten Zo gaat het tegen woordig in Nederland de stellingen worden over en weer met zoveel misbaar en tam-tam betrokken, dat daarna niemand meer een stap voor- of achter uit kan. M., drooggezet, het was volkomen zeewaar dig." aldus de rijkspolitie te water. Het drama speelde zich af bij de Schou- wenbank, voor de kust tussen Walche ren en Schouwen-Duiveland. Het was tegen vijven en nog donker, hoewel er geen sprake was van mist De „Frans" verging binnen enkele minuten. De vier overlevenden waren ln het voorcom partiment toen de sleper plotseling slagzij en water begon te maken. Zij slaagden erin een automatisch -pblaas- bare rubberboot te bemachtigen en za gen kans van boord te komen. „De beide isiot zie pagina 7 kolom 5> Let het oog op deze situatie is het aardig om de troonrede van dit jaar er nog eens op na te slaan. Daarin werd 'intensief overleg met de vakbeweging en de werkgeversorganisaties' aange kondigd, waarbij tevens werd opge merkt dat in dit overleg de vraag aan de orde moet komen 'hoe een vertrouwens sfeer kan worden geschapen' Van die sfeer raakt men echter met de dag ver der verwijderd: twee vraaggesprekken via de tv zijn al voldoende om het woord 'staking" door het hele Nederlandse be drijfsleven te laten gonzen. Overigens is het wel ironisch dat deze vertrouwens sfeer werd gevraagd onder de verant woordelijkheid van politici, die zelf weinig nalaten om wantrouwen te be vorderen. Woorden en daden zijn vaak twee totaal verschillende dingen. Mis schien zou het helpen als de sociale partners eens begonnen met terug houdendheid in hun merkwaardig 'vooroverleg' via de media. Maar dat houdt in dat ze wat minder op de tv moeten komen en dat nu zal wel te veel gevraagd zijn. BRANDSTICHTER LISSE GEPAKT LISSE (ANP)-Op verzeek van de rijks politie in Lisse is woensdagmorgen in Rotterdam door de spoorwegrecherche de 24-jarige ongehuwde D. S. uit Lisse gearresteerd. Hij heeft na zijn aanhou ding tegenover de rijkspolitie bekend in de nacht van maandag 10 oktober op dinsdag 11 oktober 1977 in Lisse ach tereenvolgens een winkelruit van een radio- en tv-zaak te hebben ingegooid, een poging te hebben gedaan een be nzinetankstation in brand testeken en tenslotte een school in brand te hebben gestoken. Als reden werd door hem opgegeven dat hij dit uit balorigheid heeft gedaan na dat hij met familie en kennissen onenig heid had gehad. Of er verband bestaat tussen deze en voorgaande branden te Lisse is uit het onderzoek nog niet ge bleken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1