1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VNO: LOONOVERLEG WORDT MOEILIJK Begin uit het ziekenhuis Gs adviseren minister concessie voor indijking landbouwhaven Colijnsplaat adria Werkgevers willen verlaging loonkosten INFORMA TEURS MOETEN LIJMEN als het: om auto's gaat Gunstige reacties op benoeming Vrolijk en Verdam Nobelprijzen: Amerikanen, Brit en Belg Weg-helm pagina 7 229e jaargang no. 234 Woensdag 12 oktober 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100 20440 •0* (Van onze redactie economiei DEN HAAG - De werkgevers beseffen terdege dat het komende sociaal-economisch overleg moei lijk zal worden, gezien de verschillende visies van de partijen op de mogelijkheden en moeilijk heden van de economische situatie. Zij zullen in ieder geval hun vurige wens naar voren brengen dat de loonkostenontwikkeling wordt omgebogen en dat er een evenwicht moet komen tussen kosten en bestedingen. Veel zal afhangen van de maatregelen die de regering denkt te nemen om de problemen voor 1978 op te vangen Daarop is het wachten, en inmiddels be reiden de werkgeversorganisaties hun eigen visie voor in verband met het vol gende week te voeren gesprek met rege ring en vakbeweging, waama dan het overleg in de Stichting van de Arbeid (werkgevers-werknemers) volgt om te zien of er een centraal akkoord voor 1978 kan worden gesloten Mr Chris van Veen. voorzitter van het VNO. zei dinsdag dat het overleg alleen kan slagen als de partijen nuchter naar dc problemen kijken en zonder voor waarden vooraf beginnen. Volgens de werkgevers moet er een meerjaren- beleid komen dat is gericht op herstel van de economie en de werkgelegen heid. Als men kijkt naar de verwach tingen voor de economische groei in het volgend jaar. is die nuchterheid wel nodig. In dit verband vindt het VNO dat de arbeidsvoorwaardennota van de FNV. maandag gepubliceerd, de zaak te op timistisch ziet. In tegenstelling tot an dere prognoses denken de werkgevers dat de economische groei in 1978 niet meer dan 2 procent zal zijn, in plaats van 3 of 3.5 procent. Wat de stijging van de export bet reft, komen zij niet verder dan een verwachting van 4.5 procent, terwijl de regering aan 7.5 procent denkt Dc groei moet evenwichtig worden oplossing PAGINA 3 isolement PAGINA 4 moeilijk Ook Japan PAGINA 7 helm PAGINA 11 beleid tijd Cru ij ff het wordt, tijd dat ze eens verlie- PAGINA 14 filmrol Zangeres Dianne Marchal gaat een film rol spelen in Amerika R3dio- en televi sieprogramma's Strip verdeeld over de lonen, de winst gevendheid van de bedrijven en de ge meenschapsuitgaven (overheid en so ciale zekerheid), aldus Van Veen. Ver laging van sociale premies, zoals de FNV wil, geeft geen verlaging van de loonkosten. Wat de sociale zekerheid betreft: niet alleen de omvang van het totaal moet worden aangepakt zoals de FNV wil, maar ook het peil van de uitkeringen. Bovendien vrezen de werkgevers dat er toch een forse loonsomstijging (in de buurt van de 8 procent of meen zal ko men in 1978. Dit gronden zij op de wen sen van vakbewegingskant inzake meer vrije dagen, vrijwillige vervroegde pen sionering en allerlei vormen van arbeid stijdverkorting en verdeling van arbeid Die kosten komen er bovenop, ook al zou er een nullijn zijn aan het begin, ar gumenteren zij Maar er is juist een koers nodig die de stijging beneden de 8 procent houdt. De regering zal dus niet alleen iets aan de bestedingen moeten doen om de koopkracht te handhaven (met dit stre ven zijn de werkgevers het wel eens), maar ook maatregelen moeten nemen waardoor de bedrijven meer ruimte krijgen In dit verband willen de onder- LONDEN (Reuter) - President Ibrahim Al-Hamdi van Noord-Jemen en zijn broer, luitenant-kolonel Abdallah Moehammad Al-Hamdi. zijn vermoord,- zo heeft radio Sana dinsdagavond be kendgemaakt. Zonder uit te weiden deelde de omroeper mee dat beiden on der misdadige hand waren gevallen. nemers ook dat de prijscompensatie wordt verminderd en dat de ontwikke ling van het minimumloon beter wordt beheerst. Dat loon mag niet meei sUjgen dan de gemiddelde lonen P rob I pm en Het zal veel problemen opleveren om te voldoen aan de wens van de vakbewe ging tot kortere arbeidstijd in de zoge naamde vol-continudienst. Er ontstaat een tekort aan speciaal personeel, waaraan niet kan worden voldaan. Bo vendien komt er dan een uitzon deringspositie tot stand voor 30.000 werknemers, waarvoor geen aanlei ding is. Ook vrezen de werkgevers ver hoging van de arbeidskosten door het instellen van een vijf-ploegendienst met een totaal van 33.5 uur werken per week (huidige arbeidsduur 40 uur per week) Dit werkgeversstandpunt wordt ver tolkt door het VNO Dit verbond wijst erop dat de arbeidskosten in de verwer kende industrie van ons land in verge lijking tot de rest van Europa m de laatste jaren toch al tot een zeer hoog peil zijn gestegen Daardoor zou de con currentiepositie van Nederland nog meer worden aangetast Voor onze eco nomie. zeer afhankelijk van de export. zou deze stijging fatale gevolgen voor de werkgelegenheid kunnen hebben In deze kwestie hoort Nederland zeker niet voorop te lopen, vindt het VNO Bovendien zou een dergelijke werktijd verkorting in de hele industrie onver mijdelijk leiden tot een druk op de werk tijden Daarvan zijn niet alleen gevolgen Ie verwachten voor andere vormen van ploegendiensten, maar ook voor de dagdiensten in het bedrijfsleven en bij de overheid Ook in die sectoren zou een verdere stijging van de arbeidskosten ontstaan Oplossingen Dc werkgevers denken nu aan andere oplossingen voor dit probleem: zij wil len meer aandacht voor maatregelen ter voorkoming van het sociale isole ment van deze categorie werknemers en om onaangename bijverschijnselen van de vol-continudienst te verminde ren of op te heffen. Ook zou kunnen worden bezien of verbeteringen in de fiscale sfeer mogelijk zijn. zoals minder belasting van ploegen toeslagen. Als de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, zou per bedrijfstak of bedrjjl kunnen worden bezien of een vorm van werktijdverkorting mogelijk is. Dat zou uitsluitend het geval moeten zijn als die gepaard gaat met een evenredige ver mindering van beloning en andere ar beidsvoorwaarden De vakbeweging wil van vier naar vijf ploegen zonder gevol gen voor de lonen van de betrokken werknemers De werkgevers willen ook aandacht besteden aan de positie var de oudere werknemers m vol-continu dienst. TEL AVtV - Geholpen door een politieman e premier Beain tiet ziekenhuis in Tel Aviv een lijficacht verhel de Israëlische TEL AVIV (REUTER. UPD- Premier.Menachim Begin van Israël is dinsdag uit het ziekenhuis ontslagen. Zijn artsen hebben hem echter gezegd dat hij het voorlopig kalm aan moet doen. Hij mag de komende belangrijke kabinetszitting voorzitten maar moet zich voor de rest van deze week ontspannen en zijn werktempo verla gen. Begin heeft 11 dagen m het Ichilov-ziekenhuis gerust Hij was daar opgenomen met ernstige uitputtingsverschijnselen en een lichte ontsteking van het hartvlies. Israëlheeft er dinsdag in toegestemd deel te nemen aan een t weede conferentie van Geneveover het Midden-Oosten op basis van het werkdocument dat het samen met de Verenigde Staten heeft opgesteld Premier Menachem Begin zat het kabinetsberaad voor waarop het besluit werd genomen STOCKHOLM (Reuter/upi) - Dinsdag zijn de Nobelprijzen voor scheikunde en natuurkunde toegewezen. De prijs voor scheikunde ging naar de Belgi sche professor Ilya Prigongin. De No belprijs voor natuurkunde werd toe gekend aan de Amerikaanse doctor Philip. W. Anderson, aan professor John H. Van Vleck (eveneens uit de Verenigde Staten) en aan de Britse professor Sir Nevill F. Mott. De prijs voor scheikunde is aan Prigo- gin toegekend voor zijn bijdrage aan de kennis van de onomkeerbare warmtebeweging. Prigogin werd 1917 in Moskou geboren en kwam op driejarige leeftyijd met zijn ouders mee inde grote stroom van Russen die naar WesUEuropa vluchtte voorde re volutie. Hij is doctor in de scheikunde en gewoon hoogleraar aan de faculteit wetenschappen van de Vrije Universi teit van Brussel en fungeert in Texas als directeur van het universiteitsin stituut voor statische mechanica en thermodynamica. Dc natuurkunde prijswinnaars zijn onderscheiden voor hun fundamenteel theoretisch onder zoek van de electronische structuur van magnetische en ongeordende sys temen Dr Anderson werkt aan het Bell-telefoon laboratorium in Murray Hill. New Jersey, prof. Van Vleck aan de Harvard Universiteit in Cambridg. Massen Sir Mott is Cavendish Emeri tus Professor in de natuurkunde aan de universiteit van Cambridge in Cambridge. Engeland Van Vleck. de oudste van de drie, is in 1899 geboren. Mott in 1905 en Anderson in 1923 De prijs, wordt door de drie natuurkundi gen gelijkelijk verdeeld iVan ome parlementaire redactiei DEN HAAG - De benoeming door koningin Juliana van de nieuwe informateurs mr. M. Vrolijk (pvda) en mr. P. Verdam, commissarissen van de koningin in resp. Zuid-Holland en Utrecht, is in politieke kringen in Den Haag over het algemeen goed ontvangen. PvdA. CDA en D'66 spraken hun voldoening uit over de aanwij zingvan het tweetal, dat tot opdracht heeft gekregen de breuk te lijmen die tussen PvdA en CDA is ontstaan over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Minder gunstige reacties kwamen er van de VVD en - opmerkelijk - de CHU. De beide informateurs moeten volgens de opdracht van de koningin de tot nu toe gesloten programmatische akkoor den tussen PvdA. CDA en D'66 in acht nemen Die formulering sluit het zoeken naar andere coalitlevormen uit De be noeming van een socialist en een chri ten-democraat betekent dat koningin Juliana koste wat kost wil proberen het kabinet tot stand te laten komen dat gezien de verkiezingsuitslag het meest voor de hand ligt Volgens politieke kringen in Den Haag houdt de opdracht aan de heren Ver dam en Vrolijk niet in dat zij ook de mannen en vrouwen moeten aanzoeken die op de diverse ministersposten moe ten komen. Dat is werk voor een echte formateur. Vrolijk cn Verdam dienen alleen een akkoord lot stand te brengen over de verdeling van de ministersze tels over de vier partijen, iets waar Den Uyl en Veringa vorige week niet in zi.m geslaagd. De belde informateurs zijn dinsdag middag meteen hun werkzaamheden begonnen. Op het ministerie van alge mene zaken hadden zij eerst een ge sprek met de demissionaire premier Den Uyl. Vervolgens voerden zij een ge sprek met wederom Den Uyl en dr Ver- inga in hun positie van ex-informateurs. Vandaag, woensdag, zullen Vrolijk en Verdam eerst ontvangen worden door de vice-voorzitter van de Raad van Stale, dr. M Ruppert, waama ze de frac tieleiders Van Thijn ipvdai, Van Agt (cda) en Terlouw (d'66> zullen ontvan gen Tweerle keus Vrolijk en Verdam waren de „tweede keus" van de politieke partijen waar toe zij behoren. Zowel de fractieleiders van PvdA en D't>6 als die van het CDA hadden koningin Juliana afgelopen za terdag een ander advies gegeven. Van Thijn en Terlouw stelden voor Den Uyl tot formateur te benoemen, terwijl Van Agt de koningin adviseerde een CDA- formateur aan te wijzen. De namen Verdam en Vrolijk kwamen wel voor in de alternatieve adviezen van de fractieleiders aan de vorstin Van Thijn had Vrolijk voorgesteld als PvdA-informateur indien de benoeming van Den Uyl niet mogelijk zou zijn. ter wijl Verdam voorkwam in het lijstje dat Van Agt de koningin als alternatieven voorlegde De reacties van de politieke partijen wa ren dinsdag uiterst summier. Bij de PvdA sprak men van 'een goed koppel' De woordvoerder voegde eraan toe dat de PvdA constructief aan de informatie zal meewerken. Voorzitter Glastra van Loon van D'66 gelooft dat het ogenblik nadert waarop D'66 zal moeten zeggen dat het waar schijnlijk beter is niet langer mee te doen met de kabinets(in)formatie. Op een afdelingsvergadering dinsdag avond in Groesbeek zei hij dat de poli tieke toestand in ons land hoe langer hoe meer ongeloofwaardig wordt. „Wij willen meedoen, maar niet tot elke prijs", aldus Glastra van Loon. CDA-fractieleider Van Agt noemde Vrolijk en Verdam „een uitstekend duo met goede kwaliteiten en voldoende distantie ten opzichte van de problemen waardoor de huidige impasse in de ka binetsformatie is ontstaan". Minder gunstig reageerden de CHU-leden bin nen het CDA. Zij betreuren het, dat de Koningin voorbij gegaan is aan het ad vies van Van Agt om mr. Y Scholten (CHU) als CDA-formateur te benoemen. De Christelijk-Historischen vinden het niet leuk, dat weer een AR-man tot in formateur is benoemd (prof. Albeda ging hen voor). Zij vrezen dat bij de ver deling van de ministersposten te weinig rekening zal worden gehouden met de CHU De CHU vindt dat D'66. indien het in het nieuwe kabinet twee zetels krijgt, geen staatssecretarissen meer mag leveren. Met twee ministers is D'66 (acht kamer zetels) tegenover de CHU (tien van de 49 CDA-kamerzetels) overbedeeld. aange zien de CHU vrijwel zeker slechts op één ministerspost kan rekenen. 11 iegel WD-Teider Hans Wiegel zei dinsdag dat. zelfs al slagen Vrolijk en Verdam, niet van succes gesproken kan worden, „gezien het onuitwisbare wantrouwen dat tussen PvdA. CDA en D'66 bestaat". olgens Wiegel lijkt het dan te vormen nieuwe kabinet geen beter leven be schoren dan het kabinet waarin Vrolijk en Verdam zelf ooit zitting hadden, hel kabinet-Cals. dat regeerde van 1965 tot het in oktober 1966 (in ae „nacht van Schmelzer") ten val kwam. Mr Maarten Vrolijk (58) is commissaris van de koningin in Zuid-Holland sinds 1972 Van 1965 tot 1963 en van 1967 tot 1972 was hu lid van de Tweede Kamer voorde PvdA In 1965 werd Vrolijk in het kabinet-Cals minister van cultuur, rec reatie en maatschappelijk werk Mr P J. Verdam (62) werd direct na de oorlog werd hij hoogleraar in het Ro meins en Oudhollands recht en het in ternationaal privaatrecht aan de Vnje Universiteit van Amsterdam, welke functie hij (onderbroken van 1966 tot 1967) tot 1970 vervulde In september 1966 werd mr. Verdam mi nister van binnenlandse zaken in het kabinet-Cals waar hij zijn partijgenoot J Smallenbroek opvolgde, die aftrad nadat hij in opspraak was gekomen. Een maand later viel het kabinet-Cals. Ver dam werd vervolgens ook minister van binnenlandse zaken in het interim-ka binet onder leiding van dr J Zijlstra. Daarna (in 1967) werd hij lid van de eerste kamer voor de ARP. tot zijn be noeming in 1970 tot commissaris van de koningin in de provincie Utrecht. HINDER ZOVEEL MOGELIJK BEPERKEN suiker SCHADE BEPALEN IN LATER STADIUM MIDDELBURG - Gedeputeerde state van Zeeland zijn het waterschap Noord-Beveland van mening, dat de landbouwhaven van olijnsplaal moet worden ingedijkt. Het college heeft de minister van verkeer en w aterstaat nu geadviseerd aan het waterschap een concessie te verlenen op grond van de wet van 14 juli 1904 voor het onderne men van droogmakerijen en indij kingen. De indijking vindt plaats in het kader van de partiële dijkverhoging. Dc werken zullen bestaan uit het aan leggen van een nieuwe zeedijk bij de bebouwde kom van Colijnsplaat zeew aarts van de landbouw haven, ongeveer over de bestaande havendam en ter weerszijden van de dorpskom aan sluitend op de bestaande zeewering. Gs stellen in hun advies aan de minister, dat aan de verlening van de concessie aan het waterschap een aantal voor waarden moet worden verbonden on der meer om de hinder die door de wer ken zal optreden, zoveel mogelijk te be perken Zo merken gsop. dat het water schap er m hel algemeen voor moet zor gen dal tijdens de uitvoering van het werk in de omgeving zo weinig mogelijk hinder optreedt voor het verkeer en dat met name het verkeer naar en van de vissershaven het handelsbedrijf v an de Regt en het horecabedrijt van W uetitink steeds ongehinderd kan door gaan Over de manier, waarop de nieuwe toe gangsweg naar de vissershaven wordt aangesloten op de dorpsstraten zal nog nader overleg worden gevoerd met de gemeente Verandering in die aanslui ting mag niet tot gevolg hebben, dat de bedijkingswerken worden gewijzigd. Een voorwaarde is ook dat het water schap Noord Beveland er. oor moet zorgen, da' tn de onmiddellijke omge ving van Colijnsplaat vervangende lig plaatsen voor tenminste 35 sportvis sers', aartuigen beschikbaar zijn voor dat de landbouw haven wordt afgesloten dan wel niet meer toegankelijk is voor hoogste tweelaarnadat de bedijking tot stand gekomen is. worden nagegaan of de heren W Lentink en Th P van Laar schot aanmerkelijke schade hebben geleden doordat hun omzet is vermin derd ofdoordat de w aarde van hun pan den is verminderd Om dat te bepalen moet een commisdie van drie deskundi gen worden aangesteld Het waterschap zou naar het oordeel van gs de eventueel te constateren aanmerkelijke schade moeten vergoeden. Een laatste voorwaarde is. dat het werk binnen een jaar nadat de concessie is verleend, moet zijn begonnen en dat het karwei moet zijn voltooid binnen twee jaar na de concessieverlening Gedeputeerde stalen gaan in hun ver slag aan de minister da: tevens dient als advies aan de bewindsman, uiivoe Niet gij, maar de Staten Wl Het vroegere eerste kamer lij lid mr Van Riel van de WD heeft in het openbaar de rol KSÏia van de koningin bU de kabl- netsformatie ter sprake ge bracht en daarbij kritische opmerkingen gemaakt, zoals elders in deze krant wordt bericht. Van Riel vindt dat er in Nederland 'sterke krachten' zijn die op een kabinet aansturen van CDA en PvdA en meent dat 'Soestdijk' daar 'vermoedelijk' toe behoort. We vragen ons af of mr Van Riel met derge lijke opmerkingen op de goede weg is; de koningin is als staatshoofd niet aan spreekbaar voor haar werk tijdens de formatie, ook voor deze regeringsdaden is zij onschendbaar en zijn de ministers verantwoordelijk De opmerkingen van de oud-senator zijn dan ook uiterst on gebruikelijk: het is in ons iand een gul den regel om het staatshoofd buiten partijpolitieke discussies te houden. Van Riel heeft er in dit verband op ge wezen dat in de negentiende eeuw de liberalen herhaaldelijk kritische op merkingen over het staatshoofd hebben gemaakt Dat is juist, maar niet relevant voor deze tijd In de negentiende eeuw had de parlementaire democratie in Nederland namelijk nog niet de vorm die zij tegenwoordig kent. Zo kon Wil lem III zich maar moeilijk schikken in zijn rol van constitutioneel staatshoofd: hij hield vast aan een koninklijk gezag dat met de beginselen van de Neder landse grondwet onverenigbaar was. hetgeen enige malen aanleiding gaf tot openbare conflicten Van Weideren Rengers sprak in dit verband in zijn parlementaire geschiedenis over 'onze constitutionele leerjaren' Die leerjaren zijn echter al lang voorbij Dc fjmtlijn 'e enige vraag van belang in deze kwestie luidt: treedt het staatshoofd zodanig op dat er thans een kabinet wordt geformeerd van een geheel an dere signatuur dan er binnen de huidige parlementaire ver houdingen valt te verwachten? Het antwoord is zonder meer: nee. Dc koningin is - afgezien van het staatsrechtelijk gegeven dat zy als staatshoofd onschendbaar is - in deze formatieperiode allerminst almachtig. Zij vraagt en krijgt van verschillende kanten adviezen en op grond daarvan komt zij tot een conclusie. In een ge sprek met hoofdredacteuren van Ne derlandse kranten heeft zij daarover ln augustus 1972 een aantal opmerkingen gemaakt en ze gebruikte daarbij een merkwaardige beeldspraak. „Ik ben de onpartijdige trechter waar alle adviezen in vloeien." Tegelijkertijd stelde ze na drukkelijk: „Ik laat mij niet leiden door bepaalde persoonlijke voorkeuren, zoals wel eens van mij wordt verteld." En ze wees op een principiéel element: Aan het einde zijn er altijd weer de sta- ten-generaal die het laatste woord heb ben over het resultaat van een formatie. Het gaat er om. met de verkiezingsuit slag als uitgangspunt, tezamen met de gebruikelijke adviseurs de grootste ge mene deler of het kleinste gemene veel voud te vinden, dat volgens schatting - alweer van de adviseurs - de goedkeu ring van de sta ten-generaal zal krijgen." Een verantwoorde en correcte uiteen zetting van de gang van zaken zoals die ook nu wordt toegepast. W„ ng in op de t waalf bezwaarschriften, die tegen uitvoering van het werk zijn inge- bracht- Dorps hela nge n Het breedst reageren gs in hun verslag geving en analyse van dc door de ver eniging Dorpsbelangen Colijnsplaat naar \oren gebrachte bezwaren, die zich richten legen aantasting van het dorpskarakter, problemen met het erkeer cn gevolgen voor de rekreatie. Demping \an de landbouwhaven tast volgens de vereniging het karakter van Colijnsplaat op ontoelaatbare wijze aan. Zij wil de landbouwhaven „her scheppen" in een zeehad. Vooreen deel. Slot zie pagina 9 kolom 5- ij hebben dit betoog van de konin gin nog eens opgezocht omdat daarin precies wordt geformuleerd hoe het bij een formatie toegaat, terwijl bovendien de verantwoordelijkheden worden ge legd waar ze horen: bij ministers en parlement Als de tweede kamer hetmet een bepaald kabinet niet eens is. bij voorbeeld omdat het staatshoofd in een bepaalde richting zou hebben gestuurd die niet in overeenstemming is met de parlementaire krachtsverhoudingen, dan is dat onmiddellijk merkbaar. Zo werd op 27 juli 1939 het vijfde kabinet- Co lijn (in feite een 'koninklijk kabinet"') naar huis gezonden voordat het aan re geren was toegekomen In de huidige format iepenode heeft het CDA voort durend gesteld - ook na de mislukkin gen - dat het wilde samenwerken met de i PvdA. niet met de WD De adviezen van de PvdA gingen eveneens in derich- ting van een kabinet met een soortge lijkesignatuur Wat wil nu mr. Van Riel? Dat de koningin tegen deze adviezen van een ruime parlementaire meerder- held in. aanstuurt opeen kabinet met de VVD? Dat zou eerst recht inconstitutio neel zijn. Het gaat dan ook niet aan om de koningin in de partijpolitieke discus sie te betrekken zoals mr. Van Rie! nu doetniet zy is verantwoordeüjk voor de thans aan de orde zijnde combinatie, maar de adviezen van een comfortabele kamermeerderheid, nameiyk PvdA. DA en D'66 De vaderlandse geschiedenis kent een overbekend, zy het vermoede lijk onjuist verhaal over Willem van Oranje, die by het vertrek van Filips n uit Vlissingen in 1559 namens de sta- ten-generaal aandrong op terugtrek king van de Spaanse troepen. Waarop Filips zou hebben uitgeroepen.Niet de staten, maar gij. gy. gij Van Riel had het omgekeerde moeten zeggen- „Niet gy. maar de staten." Er is nog een aspect van de kabinets crisis dat hier naar voren moet worden gebracht. De koningin moet er namelijk met alleen mede voor zorgen dat er een nieuw kabinet komt, zy dient er ook op toe te zien dat het demissionaire kabi net niet butten zyn boekje gaat: het mag met meer doen dan het 'in het belang van het koninkrijk noodzakelijk acht' Slot zie pagina 3 kolom 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1