Sterk verdeelde adviezen en nog geen formateur FNV: OPNIEUW KANS OP ARBEIDSONRUST Nobelprijs voor Amnesty International minikrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Financiële positie van de zorgelijk, maar nog geen vismijnen sluitingen Als werkgevers zich blijven verzetten tegen protocol PRIJS 1976 ALSNOG TOEGEKEND AAN DE NOORDIERSE VROUWEN VREDESBEWEGING Zes doden op overweg 229e jaargang no. 233 Dinsdag 11 oktober 1977 Elke vrijdag In de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG-De Koningin heeft maandag door de sterk verdeelde adviezen van PvdA. CDA en D'66 nog geen formateur of informateur kunnen benoe men om de gestrande kabinetsformatie weer op gang te brengen. De Konin gin ontving maandag op paleis Huis ten Bosch in Den Haag achtereenvol gens de fractieleiders van PvdA (Van Thijn). CDA (Van Agt) en D'66 (Ter louw). De Koningin wilde op enige punten nader advies hebben. Over de inhoud van deze adviezen is maandag niets bekend gemaakt, maar in Den Haag wordt het zeer waarschijnlijk geacht dat de Koningin twee infor mateurs zal benoemen-een uit PvdA-en een uit CDA-kring-om de impasse die vorige week rond de zetelverdeling in het nieuwe kabinet ontstond, te doorbreken. PvdA en D'66 adviseerden de Koningin zaterdag Den Uyl tot formateur te benoemen Deze partijen voelen eventueel wel voor een informateur De PvdA vindt dat die informateur uit haar kring moet komen CD A-fractievoor zitter Van Agt adviseerde de Koningin zaterdag een CDA-formateur te be noemen Hy noemde daarbij de namen van de CHU'ers Scholten en Van Verschuer en de KVP'er Nelissen Een woordvoerder van de PvdA-fractie zei maandag dal men zich in zijn partij nogal heeft verbaasd over de uitspraken die CDA-leider Van Agt zaterdag deed over een minderheidskabinet ..Het is bij ons als onvoorstel baar overgekomen dat zo'n kabinet op de eerste de beste dag zou worden weggestuurd", aldus de woordvoerder. Hij noemde een minderheidskabinet een mogelijkheid die men uiteindelijk niet geheel kan uitsluiten. ..Tegen de gedachte van een minderheidskabinet wordt bij ons niet vrolijk aangeke ken". zei hij. In de PvdA-fractie zijn nieuwe verkiezingen, die PvdA-mlnlster Duisenberg zaterdag als laatste mogelijkheid noemde niet serieus overwogen Om uit de patstelling te komen moeten er volgens de PvdA-woordvoerder. nu serieuze besprekingen plaatsvinden over do 8-7-1-formule «acht PvdA-ministers, ze ven CDA en een D'66) en de 7-7-2-formule Zo'n serieus gesprek over beide formules is er volgens de PvdA-fractie nog niet geweest AMSTERDAM - De FNV heeft gisteren gewaarschuwd voor mogelijke arbeidsonrust in het ko mend jaar. „Als de werkgevers zich blijven verzetten tegen uitvoering van het Haagse protocol, moeten we in 1978 rekenen op arbeidsonrust". Dit verklaarde maandagavond FNV-loononderhan- delaar Frans Drabbe na afloop van de vergadering van alle 25 bij de FNV aangesloten bonden met de top van de FNV. toen ter discussie gest elde onderwerpen (omzetten van meer winst in meer werk. het verder 'opschonen' van de prijs compensatie en het kunnen meebeslis sen over investeringen) voortgang be reikt". zo zei Drabbe Hij maakte giste ren nog eens duidelijk dat er over het verder opschonen van de prijsvergoe- ding met de FNV niet valt te praten ..We moeten niet vergeten dat het Haagse protocol begin dit jaar werd ge tekend om de toen aan de gang zijnde stakingsacties te stoppen", aldus Drabbe ..Inmiddels is op geen van de een reële loonsverhoging nodig". aldus FN V-best uurder Drabbe De FNV vindt voortsdat komend Jaar in alle bedrijfstakken een begin wordt ge maakt met de mogelijkheid van het ver vroegd pensioen Tot nu toe kennen slechts enkele bedrijfstakken de moge lijkheid van eerder pensioen De basis vakantie dient in de komende vier jaar geleidelijk te worden uitgebreid tot 25 dagen per jaar en er zal een begin moe ten worden gemaakt met de invoering van vormen van educatief verlof De FNV wil het tenslotte aan de leden overlaten om een deel van de prijscom pensatie in te leveren voor werk voor anderen. Thomas Hammarberg. hoofd van Amnesty International ill neemt de felicitaties van de voormalig Zweedse eerste-mmister Olof Palme in ontvangst ontslag foto Een getuige-deskundige heeft, ver klaard. dat de bij het Menten-proces ge bruikte foto van een man ln uniform niet Pieter Menten kan zijn. PAGINA 9 steun PAGINA 11 pacht PAGINA 15 nerveus PAGINA 16 speer Wim lbo stelde zijn serie van 22 caba ret-platen in een jaar tijd samen Radio- en televisieprogramma's Strip PAGINA 19 toekomst Het kleinere bedrijf heeft de toekomst aldusdrs Dieters van hé'. EDI: Beurs-6- nancién-i FNV-voorzitter Wim Kok zei maandag dat de FNV van de werkgevers op zeer korte termijn wil weten of ze hereid zijn concrete afspraken te maken over de kwestie winst werk en met name over de vraag of ze mee willen werken aan het tot stand komen van arbeids plaatsen-overeenkomsten. Kok zei dat de werkgevers in de stichting van de arbeid zich tot nog toe uiterst negatief tegenover deze zaken hebben opge steld. Hij zei ook dat de FNV niet bereid is om over de materiële kant van de arbeidsvoorwaarden te gaan praten, zo lang nog volstrekt onduidelijk is hoe de w erkgevers over immateriële zaken als die arbeidsplaatsen-overeenkomsten denken. „Wij zullen het antwoord van de werkgevers op onze vragen zeer zwaar laten wegen", aldus Kok. Hij zei dat de werkgevers binnenkort een brief van de FNV Hierover kunnen verwach ten. De federatleraad, het belangrijkste or gaan binnen de FNV. heeft gisteren de beleidslijnen vastgesteld voor de ko mendeloononderhandelingen Hierover kunnen de ruim iï miljoen aangesloten leden zich tot begin november in verga deringen uitspreken Op 14 november zal dan de FNV haar standpunt defini tief bepalen Centraal in de nu uitgeko men beleidsnota staan de handhaving van de koopkracht voor de modale werknemer en de vermindering van de inkomensongelijkheid De FNV wil handhaving van de koopkracht berei ken door de overheid vier maatregelen te laten nemen Deze zijn - een verlaging van sociale werkne merspremies - het niet laten doorgaan van de infla tiecorrectie van de loon- en inkom stenbelasting. - een belastingverlaging voor iedereen van ongeveer 200 gulden en - het niet laten doorgaan van de btw- verhoging Op aardgas ..Komt de overheid niet of onvoldoende aan onze verlangens tegemoet dan is (Van ome correspondenti OSLO-STOCKHOLM - Hel Noorse No- bclcomite heeft besloten de vredesprijs van 1977 toe te kennen aan Amnesty International, de onafhankelijke or ganisatie die strijdt voor naleving van de reehlen van de mens waar ook ter wereld. Aan de Nobelprijs is dit jaar een bedrag van rond 350.000 gulden verbonden Het secretariaat van Am nesty is gevestigd tc Londen, maar voorzitter is de in Stockholm wzonach tige en werkzame journalist Hammer- berg. Amnesty International werd in juli 1961 opgericht in Luxemburg In de verantwoording voor het toeken nen van de prijs aan Amnesty Inter national stond dat deze organisatie zich inzet voor het beschermen van de waarde van de menselijke persoon ..in een tyd van toenemende verruwing en internationalisering van geweld, terreur en foltering De organisatie, aldus de Veerdienst op Harwich hervat ROTTERDAM iANPi - Na een 24-uurs staking van Britse zeelieden op de vaar route Hoek van Holland-Harwich de bootdiensten het gebruikelijke vaar- schema hervat De nacht-boor vanaj Hoek van Holland vertrok om 23 00 uur en uit Harwich om 22 00 uur verantwoording, heeft degenen die vanwege hun ras. godsdienst of poli tieke overtuiging gevangen zijn gezet, haar praktische, menselijke, humani taire en onpartijdige hulp verleend Volgens Al-voorzitter Thomas Ham- merberg zal het aan de prijs verbonden geld worden gebruikt om de werkzaam heden van Amnesty uit te breiden Hammerberg. die werkzaam is bij de Zweedse omroep, heeft achter zijn bu reau een tekening van een ridder in har nas, gewapend met een kroontjespen in plaats van een lans ..Dat geeft duidelijk aan op welke manier we werkenzo verklaarde hij .Wij hebben ontzaglijk veel huip nodig van de massamedia en krijgen die dikwijls ook Het verschaffen van ui formatie over hetgeen zich in ver schillende landen afspeelt, is erg be langrijk" Alleen al in Zweden zijn zo'n 270 zoge naamde adoptiegroepen' Elke groep bekommert zich om drie politieke ge vangenen' mensen die vanwege hun po litieke overtuiging of geloof gevangen zitten, gemarteld worden of hun land uitgezet worden Dat kritiek wordt uit geoefend op Amnesty vindt Hammer berg niet erg Het feit dat deze kritiek van zowel links als rechts komt. duidt erop dat we vrij objectief zijn", zo meende hij We streven er altijd naar te blijven wat we zijn een politiek reli gieus en economisch onafhankelijke beweging De Nobelprijs voor 1976. die vorig jaar niet werd uitgereikt wegens gebrek aan kandidaten, gaat nu naar de twee Woning Amerikaanse consul beschoten ROTTERDAM (ANP) - De woning van de Amerikaanse consul aan de Straat weg in Rotterdam is beschoten. Er zijn tien kogels op de voorruit van het huis afgevuurd. Een van de kogels heeft het huis door de zijruit weer verlaten. Uiteen onderzoek doorde Rotterdamse politie is gebleken, dat de schietpartij vrijdagavond jongstleden omstreeks half twaalf gebeurd moet zijn. Omdat de consul niet thuis was, heeft men niets van de schoten gemerkt Vandaag kwam de consul pas tot de ontdekking, dat zijn woning het doelwit is geweest van een onbekende schutter De kogels zijn afgevuurd uit een 22. ka liber vuurwapen Het gehele geval ver toont gelijkenis van de schietpartij vo rige week woensdagavond op het huis van de Duitse consul aan de Parklaan in Rotterdam Toen werden eveneens om half twaalf tien schoten met kogels van hetzelfde kaliber afgevuurd. Het onderzoek heeft nog niets opgele verd. De politie staat voor een raadsel, zowel wat de dader betreft als het motiet van de schietpartijen, die geen slach toffers hebben geëist. oprichtsters van de Noordierse Vrou wen Vredesbeweging. Betty Williams en Marid Corrigan. In Oslo werd ge steld dat. na de blunder de vredesprijs toe te kennen aan de vroegere Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Henrv Kissinger en de voormalige Japanse premier Eisaku Sato, het Noorse Nobelcomite nu heeft gepoogd vertrouwen terug te winnen en de No belprijs te revalueren. In de verantwoording bij deze toeken ning staat dat Vrouwen voor Vrede een initiatief is dat de weg heeft gebaand voor energieke tegenstand tegen geweld en machtsmisbruik, die in brede lagen van de bevolking opgeld deed De Noordierrse Vrede voorgeragen In plaats van de Nobelprijs kreeg zij de Vredesprijs van het Noorse volk Het Ierland Comité in Amsterdam pro testeert ertegen dat de Nobelprijs voor de Vrede 1976 is toegekend aan Betty Wiliams enMairead Corrigan van de Noordierse Vredesbeweging De vre desbeweging heeft de afkeuring van ge weld nooit gericht tegen het geweld van het Britse legeren de Noordierse politie die - zo zegt het Ierland Comité - de republikeinse bevolking terroriseren, arrestanten martelen en gevangenen schandalig behandelen De vrede waar naar Betty Williams en Mairead Cor rigan streven is een Pax Bnttaniea. wat betekent dat de rust en orde worden hersteld met Britse wapens ONDERZOEKNAAR TOESTAND IN NEDERLAND AFSLAGEN WERKEN MET VERLIES VLISSINGEN - De vismijnen in Zeeland staan er niet gunstig voor, maar in de nabije toe komst vallen geen sluitingen te verwachten. Wel zal binnen het Permanent Overleg Visafsla- gen worden bezien welke maatregelen genomen moeten worden. Dat overlegorgaan voert een onderzoek uit naar de financiële omstandigheden van alle Nederlandse vis mijnen. De resultaten zijn niet op korte termijn te verwach ten. Volgens de wethouders G. J. A. M. Adan van Vlissingen en J. J. Vergouwe van Oostburg en ook naar het oordeel van bur gemeester J. D. van der Linde van Kortgene zal in ieder geval van het opdoeken van de vis mijnen in Vlissingen, Colijns- plaat en Breskens geen sprake zijn. De heer Adan bracht de slechte finan- riële situatie, waarin de Vlissingse vis mijn verkeert, onlangs onder cïe aan dacht var de gemeenteraad die zich be zighield met de voorbehandeling van de gemeentebegroting Hij liet weten dat de perspectieven ongunstig zijn De heer Adan desgevraagd Het gaat re ver om te stellen dat de gemeentelijke vismijn za! .vorder opgedoekt Dat is beslist riet her geval Bovendien speelt ook het probleem mee dat Ar- nemuidense en Vlissingse vissers nooit gebruik zuilen maken van de vismyn in Breskens We gaan nieuwe investerin gen wel zoveel mogelijk tegen, het per soneelsbestand is minimaal en de ge meente doet er alles aan om het jaarlijks exploitatietekort zo beperkt mogelijk te houden De heer Adan is van mening dat het verkopen van vis buiten de mijn om een slecht effect heeft op de posiiie van de mijn. maar aan een schatting over de omvang waaet hfj zich niet Ook wethouder Vergouwe van Oost burg heefl geen inzieht in de hoeveel heden vis. die huiten de mijn om op de markt worden gebraeht Over de vis mijn in Breskens zegt hij: Net als overal lijdt de mijn een kreupel be staan. Niettemin moet ik zeggen dat de toestand dit jaar niet verder is ver slechterd. Doordat er behoorlijke prijzen zijn gemaakt, is een stabiele si tuatie ontstaan. Vorig jaar hadden we een verlies van f 60 000.-. We verwach ten. dat we daar dit jaar onder zullen blijven. Over sluiting wordt in ieder geval niet gedacht. Burgemeester Van der Linde van Kort gene constateert dat de vismijn van Colijnsplaa' nog steeds verliesgevend werkt Hij merkt daarbij op. dat de sj- Slot zie pagina 5 kolom 5 Stemmen in het licht tOver het algemeen zal ze- ker in Nederland, met grote instemming zijn kennisgeno men van het bencht dat zowel Amnesty International als de Vredesbeweging van de vrou wen uit Ierland de Nobelprijs voor de vrede hebben gekregen Bij Amnesty International gaat het om een organisa tie die zich het lot van politieke ge vangenen aantrekt zonder zich te be kommeren over de ideologie van een re gering: zij werkt - om een voorbeeld te noemen - voor gevan genen in Chili als voor politiek-vervolgden in Rusland, zonder aanzien des regiems. De vrou wen uit Noord-Ierland hebben de afge lopen jaren grote sympathie uit de hele wereld verworven met. het streven om in eigen land vrede te stichten Toen een vorig maal de Nobelprijs voor de vrede niet werd toegekend, werd van vele kan ten verontwaardigd gevraagd waarom deze Ierse vrouwen de prijs niet hadden gekregen, zij dienden eerder dan wie ook daarvoor in aanmerking te komen, was de algemene opvatting De prijs is dan nu verleend, gelukkig en terecht Overigens zullen deze gevoelens wel niet overal worden gedeeld. De leden van het Ierse Republikeinse Leger bij voorbeeld zullen weinig ingenomen rijn met deze toekenning van de Nobelprijs. Zij verfoeien immers het werk van deze vrouwen, omdat het hun onverbidde lijke en meedogenloze actie voor aan sluiting van Ulster bij Ierland door kruist. En de protestantse tegenvoeters van de Ira-fanatici zullen evenmin enige lof voor deze toekenning kunnen op brengen Deze vrouwen brengen name lijk de radikaie doelstellingen van beide strijdende partijen in gevaar doordat zij op andere waarden wijzen, bijvoorbeeld op de onvervangbaarheid van een men senleven Soortgelijke afwijzende reacties zijn voorspelbaar ten aanzien van Am nesty International, wellicht niet uit Ne derland. want hier beschikt deze or ganisatie over veel sympathisanten. Misschien heeft dat mede te maken met de omstandigheid dat ons land het zich tegenwoordig kan permitteren derge lijke gevoelens te koesteren: het ge vangennemen zonder enig proces van mensen met poll tiek-afwijkende me ningen is in deze tijd hier een onbekend en zelfs onmogelijk verschijnsel. Zo is het niet altijd geweest. Veertig jaar ge leden - om maar eens een datum te prik ken - zou het allemaal wat dieper in het vlees hebben gesneden: de onafhan kelijkheidsbeweging van de Indonesiërs bijvoorbeeld werd in die dagen vrij al gemeen beschouwd als een ongehoorde revolutie, waartegen fors moest worden opgetreden. Een van de weinige keren dat een Nederlands minister kamervra gen met slechts éën woord afdeed, had te maken met de arrestatie van Soekamo in 1933 De communist Roestam Effendi had naar het waarom van deze gevangenneming gevraagd, waarop Colijn als minister van koloniën hooghartig antwoordde: „Omdat de In dische regenng een en ander nodig oor deelde En op de vraag of de regering bereid was de maatregel ongedaan te maken, antwoordde Colijn met ver moedelijk het kortste antwoord uit de parlementaire geschiedenis: „Neen." Als er toen een Amnesty International was geweest, die zich met Soekamo zou hebben beziggehouden, zou deze or ganisatie vermoedelijk over slechts wemig populariteit in Nederland heb ben beschikt, om overde reacties op een Nobelprijs maar niet te spreken Over Colijns antwoord schreef men in die da gen dat het naar het hart was 'van het overgrote deel van ons volkHet noopt tot enige bescheidenheid de gang der geschiedenis bepaalt vaak hoe op zeker moment de sympathieën van een volk zijn gericht. fiadlijn Do beide organisaties die thans de Nobelprijs voor de vrede hebben gekre gen. hebben een gemeenschappelijke karaktertrek: zij gaan in tegen verbeten figuren, die menen dat him eigen ideologie de enige ware leer is. zo enig en zo waar dat die met geweld en zonder proces moet worden gevestigd en ge handhaafd Er is moed voor nodig om daar tegen in te gaan. vooral in Ulster. Deze Ierse vrouwen lopen zelf gevaar Nochtans durven zij de kruistocht voor de vrede aan. zij hebben - om Nijhoffs dichterlijke woorden te gebruiken - 'een stem m het licht' vernomen. Daarnaar luisterend werden beide organisaties zelf 'stemmen in het licht', stemmen ge richt tot mensen die in kerkers worden opgesloten omdat zij hun mening dur ven te zeggen, gencht tot vrouwen en kinderen die dreigen te worden ver moord omdat fanatici van twee ge loofswijzen elkaar met wapens verket teren. Er zijn Nobelpnjzen voor minder verleend. KAMPEN (ANPl - Op een niet be veiligde overweg in de Oosterholtse steeg op rond 1500 meter van het sta tion Kampen is maandagmiddag rond kwart voor zes de stoptrein Zwolle- Kampen op een auto gebotst. Alle inzit tenden, twee mannen, twee vrouwen en twee kinderen kwamen bij het ongeluk om het leven Allen hadden de Turkse nationaliteit Fr waren op dc overweg wel knipperlichten maar deze ware*i noe niet in werking

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1