FRACTIES VOOR POGING BREUK TE HERSTELLEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPTéL^, Prijzen stegen pet. 15 Zeeuwse plannen voor bestrijding van waterverontreiniging: 145 miljoen Meningen verschillen over figuur formateur ZC/zat Den Uyl: geen contact met Bonn over RAF UxjuutJuuuM mxmj Volgende week besluit over uitkering ineens INFLATIE NEEMT AF Dennis Nijssen geopereerd De 'niet-ziekte' pagina 11 220e jaargang no. 231 Zaterdag 8 oktober 1977 Lange Delft Promenade 111 - Middelburg War« klasse verloochent zich niet KABINET PRAAT MET PARTIJEN: (Van ome parleriientaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet heeft volgende week een eerste gesprek met de Stichting van de Arbeid over de omvang en aard van de uitkering-ineens, die moet dienen om de koopkracht voor de modale werknemer in stand te houden. Voor die uitkering zijn bedragen genoemd van 250 tot 350 gulden. Het kabinet zal waarschijnlijk volgende week vrijdag over de hoogte van de uitkering een beslissing nemen. Het overleg met de Stichting van de Arbeid is alleen bedoeld om na te gaan welke punten werkgevers en werknemers, na het bekend worden van de beslissing van het kabinet, aan de orde willen stellen Premier Den Uyl noemde het vnjdag op zijn wekelijkse persconferentie van belang dat de denkbeelden van de sociale partners worden doorgesproken in verband met het overleg over de arbeidsvoorwaarden voor volgend j aar. d at in de loop van november van start gaat De ministers uit de sociaal-economische driehoek hebben deze week een eerste gesprek gehad over het stimuleringspakket, dat waarschijnlijk een omvang zal hebben van in totaal 2.5 miljard gulden. Een voorlopig standpunt heeft het kabinet nog niet bepaald, mede omdat premier Den Uyl door de foimatie-perikelen van de afgelopen dagen nog niet aan het overleg heeft kunnen deelnemen J T I i»i* irü Prins Constanten, de jongste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, wordt dinsdaga s 11 oktober acht jaar Ter gelegenheid daarvan maakte zijn vader deze foto DEN HAAG - Het leven is vanaf midden augustus voor een werknemersgezin O.H procent duurder geworden. Vanaf eind vorig jaar zijn de kosten voor levenson derhoud met 4.8 procent gestegen. Het prijsindexcijfer zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dit maandelijks samenstelt op basis 1969 (is lOOi. liep op van 183.1 midden augustus tot 184.2 midden september In een commentaar van het ministerie van economische zaken wordt gezegd dat „het dalende inflatietempo duidelijk tot uitdrukking komt. De huidige uitkomst be tekent een duidelijke voortzetting van de dalende trend. De stijging van september vorigjaaropseptemberdit jaar bedraagt 6.4 procent" Het ministerie zegt dat het sep- tembercijfer tevens past in de ramingen voor dit jaar zoals deze zijn opgenomen in de Macro-Economische Verken ningen 1978 van het Centraal Planbureau Van de goederen en diensten, waarvoor het CBS regelma tig prijsgegevens verzamelt, gaf 52 procent, een stijging te zien met een invloed op het totaalindexcijfer van plus 0,9 procent. De belangrijkste stijging deed zich voor bij de kleding. Ook vers fruit en schoeisel stegen merkbaar in prijs. Prijsdalingen kwamen onder meer voor bij aardap pelen. groenten, margarine en bloemen. Voor de rest bleef de situatie ongewijzigd. Overeenkom stig het ..Advies inzake loonindexering" van de Sociaal- Economische Raad stelt het CBS tevens een prijsindex cijfersamen op basis 1969 is 100 met een verlaagde weging voor medische verzorging en exclusief de invloed van wij zigingen in de indirecte belastingen en subsidies. Dit in dexcijfer liep op van 176.4 midden augustus tot 177.5 mid den september, ofwel eveneens met 0.6 procent Een vergelijking van recente voortschrijdende 12- maandsgemiddelden met die van een jaar daarvoor laai zien dat de dalende tendens van het tempo van de prijs stijgingen zich nog steeds voortzet DEN HAAG - Koningin Juliana zal vermoedelijk nog vandaag beslissen wie de formatie van een nieuwe regering ter hand moet nemen nu de informatiepogingen van' Veringa en Den Uyl op de zetelverdeling zijn vastgelopen. De fractievoorzitters van PvdA. CDA. WD en D'66 brengen de vorstin vanochtend op Paleis Soestdijk advies uit over de te volgen werkwijze. Haar keuze wordt sterk bemoeilijkt door het uiteenlopende karakter van die adviezen, die overigens wel in hoofdzaak uitgaan van het herstellen van de breuk tussen PvdA en CDA. inkrimping getuige herrie gisteren vreemde controle De PvdA-traclie - die vrijdagmiddag over de ontstane situatie vergaderde - is van mening dat koningin Juliana een formateur dient aan te stellen die de vorming van een kabinet moet nastre ven waarin toch weer PvdA en CDA sa menwerken Fractieleider Van Thijn vindt dat PvdA-leider Den Uyl opnieuw de formatie-opdracht dient te krijgen De socialisten vinden dat in de infor matieperiode van Veringa en Den Uyl de zogenaamde 8-7-1-formule <8 PvdA-mi- nisters. 7 CDA- en 1. D'66) niet uitput tend genoeg isbesproken. De informatie is. zo zeggen zij, vooral stukgelopen op de 7-7-2-formule. Omdat het CDA de 8-7-1-oplossing categorisch heeft afge- Ook Terlouw en zijn fractie denken daarbij in eerste instantie aan Den Uyl Nu na het mislukken van de informatie een open situatie is onstaan zal de ko ningin voorts ook weer WD-leider Hans Wiegel om advies vragen Zoals na de vorige mislukking in de formatie heb ben de liberalen besloten de vorming van een zogenaamd ..nationaal kabi net" aan te bevelen.In zo'n kabinet zou den dan zowel PvdA. CDA en D'66 als ook de WD een plaats moeten vinden De WD vindt dat alleen zo'n kabinet onder de huidige moeilijke omstan digheden in staat is de ecnomische pro blemen daadwerkelijk aan te pakken Het voorstel van de WD is ovengens al wezen is daar nog niet serieus over ge- eerder door alle andere bet rokkenen als brug 'niet-ziekte' onderzoek Clubarts Roling van Ajax vindt het nog niet nodig een doping onderzoek in te stellen hermans De prijs der Nederlandse letteren is toe gekend aan Willem Frederik Hermans Radio- en televisieprogramma's: Strip. zaterdag n meer rusthet woonerf in sproken. De PvdA vindtdatdatnu eerst dient te gebeuren Ook de CDA-fractie wil dat een for mateur wordt benoemd, maar zoekt deze in christendemocratische hoek. Den Uyl komt in CD A-ogen niet meer in aanmerking nu zijn pogingen driemaal gestrand zijn In de CDA-fracüeverga- dering van vrijdag stonden twee mo dellen ter discussie de benoeming van twee formateurs, één uit CDA en één uit PvdA (maar zeker met Den Uyl). of de benoeming van éen CDA-formateur Het ad vies dat fractieleider Van Agt za terdag aan de koningin zal meedelen gaat vermoedelijk in de richting van het laatste In christendemocratische kring circuleren voor deze functie de namen van o.a. dr. J. de Pous, de voor zitter van de Sociaal-Economische Raad en AR-minister De Gaay Fort man. De laatste kwam al eerder op het „verlanglijstje" van het CDA voor. t an Agt noemde hem eind augustus toen een informateur gezocht werd om de abortusproblemen op te lossen. Het CDA stelde toen Veringa Of De Gaay Fortman voor, waarna de eerste werd gekozen. Het CDA vindt dat de aan te wijzen for mateur een zeer ruime opdracht dient te knjgen. Dat kan betekenen dat hij niet alleen een oplossing zou dienen te zoe ken voor de problemen rond de zetel verdeling in het nieuwe kabinet, maar ook dc bewindslieden voor de bewinds lieden voor die plaatsen dient aan te zoeken. Pas daarna zou Den Uyl als premier van het nieuwe kabinet weer naar voren mogen t reden Evenals de socialisten zal fractieleider Jan Terlouw van D'66 mogelijk de be noeming van een formateur voorstellen niet serieus en onhaalbaar van de hand gewezen De liberalen willen dat de koningin een informateur aanzoekt om de vorming van zo'n kabinet voor te bereiden Die formateur zou goed op de hoogte moe ten zijn van de sociaal-economische \Taagstukken. maar daar niet via de politiek direct bij betrokken moeten zijn. Ook in WD-knngen is al eerder de naam van dr De Pous gevallen. Uit het feit dat de vorstin op zaterdag nog de vier fractieleiders op Soestdyk ont vangt wordt afgeleid dat zy veel haast wil maken met de benoeming van een informateur dan wel formateur. Vrij dagmiddag ontving zij ook op Soestdijk haar adviseurs, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, resp mr. Thurlings en dr Vondeling en de vice- voorzitter van de Raad van State, dr Ruppert. De informatiepogingen van de infor mateurs Den Uyl en Veringa over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet zijn geen verloren tijd geweesL „Ook deze fase moesten we door. De partijen moesten inzien dat met de thans inge nomen onw rikbare posities het bevrij dende antwoord niet gegeven kon wor den". Dat zei ex-informateur dr. G. Ver inga vrijdagmorgen op een persconfe rentie in Den Haag. Na negen dagen praten was het. aldus Vennga. niet verstandig dat hij en Den Uyl nog verder zouden zijn doorgegaan „We moesten terug treden en de weg vrij maken vooreen andere oplossing Ook ex-informateur Den Uyl wilde de mis lukking van de informatie niet dramati seren „Dat mag pas als blijkt dat de verkiezingsuitslag niet kan worden om gezet in de vorming van een kabinet. En dat is nog steeds mogelijk, al is het moeilijk geworden" Beide ex-informateurs betoogden dat het voor hen weinig zin zou hebben ge had zelf met een gezamenlijk definitief voorstel over de zetelverdeling te ko men. Den Uyl weet dat aan de door de partijen geblokkeerde situatie Volgens de PvdA-leider zou een voorstel van de kant van de informateurs zijn afgewe zen. „Dat ontnam aan zo'n voorstel elke zin" Informateur Veringa zei dat men niet van hen mocht verwachten meteen (Slot zie pagina 3 kolom 6) KASSEL-Een onbekende zuur spuit er heeft vrijdag in kasteel Wilhelmshöhe in Kassei drie schilderijen van Rembrandt en een werk van Willem Drost ernstig beschadigd Het was de 9de maal sinds maart jl dat in een Westduits museum een of meer schilderijen op een dergelijke manier werden gehavend Op de foto rechts 'De apostel Thomas' van Rembrandt en links een zelfportret uit 1654 DEN HAAG - Vnjdag hebben de ex-informateurs Den uyl en Vermga de pers uitgelegd waarop hun informatiewerk nu voor de derde keer stuk liep. Foto Premier Den Uyl en de heer Veringa tijdens hun persconferentie ALLEEN VAN JUSTITIEEL ZIJDE DEN HAAG (ANP) - De afgelopen rtien dagen is er geen aanleiding ge weest tot gouvernementele contacten tussen Nederland en West-Duitsland voor wat betreft het doen en laten van de Rote Armee Fraktion in het alge meen en de aangehouden Westduitser Knut Folkerts in het bijzonder. De con tacten zijn alleen van justitiële aard. Dit heeft premier Den Uyl vrijdag avond gezegd op zijn wekelijkse pers conferentie. De Nederlandse minister-president wilde geen nader oordeel geven over de wijze, waarop Knut Folkerts behandeld wordt. „Wie hii ook is. hij wordt behan deld volgens de Nederlandse rechtsre gels' zei premier Den Uyl. Drs. Den Uyl zei voorts geen oordeel te hebben over de recent tot stand geko men Westduitse wet. waarin onder meer de scheiding van verdachten en hun ad vocaten is neergelegd „De afgelopen weken eiste de kabinetsformatie veel van mijn aandacht op om de inhoud van die wet te bestuderen Maar uit de verte heb ik er wel mijn twijfels over", aldus drs. Den Uyl. Kort geding Folkerts heeft een kort geding aange spannen legen de officier van justitie in Utrecht en de staat der Nederlanden Hij vraagt de president van de recht bank de officier en de staat op te leggen, dat hij tijdens zijn voorarrest kan ver blijven in een huis van bewaring. Mo menteel zit hij vast in een marechaus seekazerne Zijn raadslieden mr P H. Bakker Schut en mr A W M Willems hebben vrijdag het geding dat dinsdag 11 oktober voor de president van de rechtbank in Utrecht zal dienen, aange kondigd. Volgens een verklaring van Folkerts' advocaten heeft de officier van justitie laten weten dat hij voorshands niet van plan is Folkerts naar een huis van bewa ring over te brengen. Vrij gelaten De 21-jarige Frans Souren. enkele dagen geleden in Kerkrade aangehouden is vrijdag vrijgelaten. „Er zijn geen termen aanwezig hem langer vast te houden omdat niets van medeplichtigheid is gebleken", aldus de woordvoerder. Sou- ren wilde niets zeggen over de gronden voor de aanhouding van afgelopen maandagavond UITVOERING IN PERIODE TOT 1990 zelf Doe het zelf- vrfie tijd. blfle tijd GROTE VERSCHILLEN IN HEFFINGEN IN REGIO'S BLIJVEN MIDDELBUKG-De planner, die de Zeeuwse waterschappen hebben opge steld om de w aterverontreiniging te bestrijden zullen volgens een globale schatting ongeveer 145 miljoen gulden kosten. De werken zullen moeten wor den uitgevoerd in de periode tot 1990. Het milieuverslag van de provinciale waterstaat 1977 over de periode medio 1976 tot halverwege dit jaar geeft een overzicht van de zuiveringstechnische werken, die in Zeeland zijn gepland en de kosten, die daarmee volgens globale ramingen mee gemoeid zullen zijn. Het milieu-verslag van provinciale wa terstaat meldt dat nu alle waterschap pen behalve de Braakmanpolders en her Axelcr Ambacht een plan tot be strydmg van de waterverontreiniging hebben vastgesteld in deze twee water schappen is dat nog niet gebeurd in ver band met de problematiek rond de overdracht van de afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen Goedgekeurd door gs zijn de plannen van Schouwen-Duiveland (kostenra ming 13,2 miljoen gulden i, Noord-Be veland (kostenraming 6.2 miljoen». Tholen-Si Philipsland (7 9 miljoen in vestering geraamd' de Brede watering van Zuid-Beveland (kostenraming 27.6 miljoen' en het Vrije van Sluis (raming 21.5 miljoen) Wel ingediend, maar nog niet goedgekeurd zijn de plannen van de waterschappen Walcheren (kostenra ming 55 miljoen i en het Hulster Am bacht ibijna 14 miljoen» De plannen om do waterverontreiniging tegen te gaan hebben in opzet, doelstelling en uit gangspunten zoveel mogelijk overeen komst. aldus het milieuverslag Het gaat er met name om. dat de problemen meer centraal dan tot voor kort worden aangepakt „Beziet men de voor toekomstige zuiveringstechnische werken te inves teren bedragen dan zal het duidelijk zyn dat bij de uitvoering van de plannen een aanzienlijke stijging van de zuiverings heffing mag worden verwacht Voor 1980 worden - globaal berekend - de volgende heffingen per inwonerequivalent ge raamd Schouwen-Duiveland 68 gulden nu 38 gulden. Tholen 69 gulden nu 37 gulden: Noord-Beveland 83 gulden, nu 40 gulden De Brede watering 50 gulden nu 40 gulden: Walcheren 46 gulden, nu 35 gulden, het Vrije van Sluis 65 gulden, nu 28 gulden. Hulster Ambacht 60 gul den. nu 12,50 gulden Verenigde Braak manpolders 32 gulden mu nietsi. Axeler Ambacht 30 gulden, nu eveneens niets Voor de grote verschillen tussen de wa terschappen zijn - aldus het verslag met name de aantallen en omvang van de kemen. de verspreiding van de dorpen Slot zie pagina 7 kolom 3i Den Uyk kabinet op punt van eigen salaris fatsoenlijk DEN HAAG - Premier Den Uyl heeft vrijdag op zijn wekelijkse persconfe rentie stelling genomen tegen berich ten dat de ministerssalarissen op 1 ja nuari flink omhoog gaan. Volgens Den Uyl is het hogere bedrag dat op de be groting voor volgend jaar is opgeno men. alleen een rekenkundige aangele genheid zonder enige betekenis voorde feitelijke verhoging op 1 januari. Op de begroting moet geld worden gere serveerd voor de salarissen van minis ters en staatssecretarissen Dit gebeurt aan de hand van prognoses van het Cen traal Plan Bureau over de ontwikkeling van de ambtenarensalarissen „Het staat het nieuwe kabinet echter vrii een andere beslissing te nemen", aldus Den Uyl Den Uvl bracht in herinnering dat sinds het optreden van het kabinet in 1973 de salarissen van bewindslieden reCel met 25 procent zyn gedaald Ten opzichte van de overige lonen zelfs met 29 pro cent. „Daar zijn we besteen beetje trots op. Je kan veel kwaad zeggen van het thans demissionaire kabinet, maar op het punt van de eigen portemonnee is het uitzonderlijk fatsoenUJk geweest,", aldus Den Uyl. ROTTERDAM (ANf) - Dennis Nijssen, een van de twee jongetjes van de zes- ling. die op 19 september in Leiden werden geworden, is vrijdagavond in het Rotterdamse Sophiaziekenhnis geopereerd. De operatie was nodig, omdat het kind leed aan een perforatie van de dunne darm. Volgens de woordvoerster van het ziekenhuis is de operatie, die een paar uur duurde, geslaagd De toestand van de baby is echter nog steeds kritiek. Het operatieteam stond onder leiding van prof dr J C Molenaar, hoogleraar In de kinderchirurgie aan de Erasmusuniver siteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1