VOORTAAN DRAAIBOEK VOOR ZOEKACTIES VAN POLITIE welslagen 'miniscuul' In het Zwin mogelijk 'filiaal' van ooievaarsdorp Het Liesveld PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Carter geeft Dayan garanties voor Genève de krant van zeeland Schoten op Westduits consulaat Rotterdam Geen kamerdebat politieoptreden vandaag FRACTIELEIDERS SOMBER GESTEMD o„ Raadsels Mi Amigo 220e jaargang no. 229 Donderdag 6 oktober 1977 DEN HAAG - Voor politiële acties als het doorzoeken op wapens van de Molukse wijken van Assen en Bovensmilde. zal voortaan vooraf een draaiboek moeten worden gemaakt. Daarin moet precies worden aangegeven welke autoriteiten in de zaak gekend moeten worden en welke hun verant woordelijkheden zijn. Voorts moet in dat draaiboek staan welk materieel de politie bij de actie zal inzetten en hoe schieten van wie dan ook dient te worden beantwoord. Minister De Gaay Fortman van binnen- De Gaay Fortman en de betrokken ka- landse zaken en van justitie heeft dat na mercommissies openbaar was gemaakt De meerderheid had er echter bezwaar tegen het onderwerp op de agenda te plaatsen In de eerste plaats vreesde men dat het de Molukkers zou irriteren als wéér een debat over het politieop treden zou plaatsvinden en niet het al lang verwachte debat over de gehele Molukse problematiek aan de orde zou worden gesteld. Bovendien wilden de meeste leden niet met een demissio naire regering over een zo belangrijke zaak praten. de acties van begin september in Assen en Bovensmilde bepaald De minister zegt het jammer te vinden dat niet di rect na de gijzelingsacties van mei-juni een draaiboek voor dergelijke zoekac ties is opgesteld. In zijn richtlijnen staat ook dat het draaiboek instructies moet bevatten over de verbindingen tussen de verantwoordelijke autoriteiten in Den Haag en de gemeenten waarin de acties zich afspelen. De minister heeft een en ander meege deeld in het overleg met de vaste Tweede-Kamercommissies voor justitie en binnenlandse zaken en de bijzondere commissie Zuidmolukkers. In dat over leg gaf hij opening van zaken over de achtergronden van de wapenzoekac ties, maar zijn informatie moest tot nu toe geheim blijven, omdat hij het proces tegen de treinkapers en schoolbezetters niet wilde beinvloeden Interpellatie Er zal overigens geen uitgebreid debat in de Tweede Kamer komen over het politieoptreden tijdens de wapenzoe kacties. Wel zal de regering vrijwel ze ker door de PSP'er Van der Lek over deze zaak geinterpelleerd worden. Het houden van een volledig kamerdebat stuitte woensdag op verzet van de meeste grote fracties. Het. verzoek om een debat werd gedaan door mevrouw Wessel-Tuinstra iD'66), nadat het verslag van het overleg tussen tijd te lankmoedig is geweest „Men had eigenlijk al eerder moeten ingrijpen", zo zei hij in het overleg Hij voegde eraan toe dat hij extra maatregelen zou heb ben aanbevolen als hij eerder zou heb ben beschikt over alle informatie met betrekking tot de gang van zaken in As sen. sterven afwezig noodzaak De Vllssingse commissie van economi sche zaken wil de noodzaak voor de bouw van nieuwe kantoorruimte voor het Havenschap eerst nog bezien stoom Frans Deurloo doet in stoommachines PAGINA 11 energie Nederland zal op energie, al< PAGINA 16 karting MRTZ haait Zeeland. PAGINA 17 slaapliedjes De Dik-voormekaar-show komt van avond, voer het eerstop televisie; Radio- en televisieprogramma's. Stnp juichen De PSP'er Van der Lek vroeg daarop in de Kamer voor vandaag een interpella tie aan. Tijdens zo'n interpellatie - die meestal wel wordt toegestaan - kunnen De Gaay Fortman heeft, de kamercom missies meegedeeld dat door de burge meester en de politiechef van Assen in het overleg met onder anderen de com missaris der koningin en de procureur- generaal dat vooraf ging aan de acties, geen melding is gemaakt van een ge sprek dat beiden eerder die dag hadden gehad met de Zuidmolukse leider ds. Metiari en enkele leden van de Ambo- veel vragen worden gesteld, maar de tijd nese wijkraad. De burgemeester en de om te debatteren is dan zeer beperkt „Beter iets dan niets", zei Van der Lek, die samen met mevrouw Wessel- Tuinstra nogal wat kritiek op het poli tieoptreden heeft geuit. Van der Lek zegt zelf uit Molukse kringen juist kri tiek opgevangen te hebben over het uït- politiechef hadden in dat gesprek beroep gedaan op ds. Metiari om orde verstoringen, zoals een schietpartij en een brandstichting van de avond tevo ren. te voorkomen De wijkraad is toen bij de burgemeester blijven van een debat over het polit ieop- weggegaan met de mededeling dat men treden tegen de Molukkers. Aan het ar gument om niet met een demissionaire regering te debatteren „heb ik geen boodschap", aldus de PSP'er Politie Politie en marechaussee hebben vol gens de minister in Assen en Boven smilde opgetreden binnen de speel ruimte van de Nederlandse rechtsorde. De Gaay Fortman vindt het echter no dig dat zowel bij de opleiding en de bij scholing als bij het leiding geven in de politiekorpsen men meer vertrouwd moet worden gemaakt met die situaties „en wel in die zin dat bij hen benadrukt dat zij als handhavers van de recht sorde zodanig dienen op te treden dat daardoor de rechtsorde niet bescha digd wordt". Volgens De Gaay Fortman heeft in de loop der tijden een slijtage plaats ge vonden bij het handhaven de openbare orde en veiligheid in de Molukse wijken. Hij schreef de problemen dan ook voor een deel toe aan het feit dat men lange zich over de zaak zou beraden De bur gemeester en ds. Metiari hebben echter geen van beiden een toezegging gedaan. ROTTERDAM (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag is een aantal schoten afgevuurd op het Duitse con sulaat aan de Parklaan in Rotterdam. De schoten troffen de buitendeur van het gebouw. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er geen slachtoffers. Deze heeft gesteld dat het bfj hun de gewoonte was om gezamenlijk over zoiets te overleggen Minister De Gaay Fortman zegt dat door de bewindslieden van binnen landse zaken en van justitie al in juni aan de burgemeesters van gemeenten die moeilijkheden hebben in bepaalde wijken, is gezegd dat zij gesprekken zouden moeten voeren met mensen die representatief geacht kunnen worden voor die gemeenschappen Daarbij is evenwel ook uitdrukkelijk gesteld dat politieoptreden daarvan nooit afhanke lijk kan worden gesteld Schietinstructie Volgens minister De Gaay Fortman hebben de politiemensen in Assen en Bovensmilde volgens instructie uitslui tend naar de daken of in de grond ge schoten. Over de inval in het wijkcen trum Pattimura. waar zich volgens de inlichtingendiensten wapens zouden bevinden en plannen voor acties zouden worden beraamd, zei De Gaay Fortman „dat. de inlichtingendiensten het vaak moeten doen met informaties van men sen die ook met altijd betrouwbaar zijn". De inval leverde namelijk hele maal niets op „Het is overigens ook het werk van de inlichtingendienst om na te gaan of de informatie die zij ontvangen juist is", zo heeft De Gaay Fortman eraan toegevoegd In het overleg kwamen ook de zoekac ties ter sprake die op de maandag na de acties in Assen en Bovensmilde door de politiekorpsen van Amersfoort en Zwolle op de stations in die plaatsen werden verricht. Op grond van geruch ten over een op handen zijnde treinka ping werden toen alle mensen met, een Indisch uiterlijk uit enkele treinen ge haald. tegen het perron gelegd en onder bedreiging met een karabijn gefouil leerd. De Gaay Fortman, die deze gebeurte nissen al eerder afkeurde, liet de Ka mercommissies weten dat hij de in structie gegeven had dat rechercheurs in burger de treinreizigers in de gaten zouden houden en alleen in geval van een ontdekking van iets verdachts tot actie zouden overgaan. De minister noemt het optreden in Amersfoort en Zwolle „ontoelaatbaar", omdat deze wijze van onderzoek niet inhield dat werd nagegaan of tegen bepaalde per sonen wel verdenking bestond, alvo rens zij werden gefouilleerd. DEN HAAG - Bijzonder somber ge stemd hebben de fractieleiders Van Thijn (pvda). Van Agt (cda) en Terlouw (d'66) woensdagavond het gesprek met de kabinetsformateurs Den Uyl en Ver- inga over de zetelverdeling van het nieuwe kabinet opgeschort. Volgens Van Thijn is er slechts nog een 'minis- cule' kans dat het vijftal uit de proble men zal komen. Hij schetste de situatie als ernstig. Van Agt en Van Thijn zullen vanmorgen overleg plegen met hun fractiebesturen en om twaalf uur wordt het gesprek tus sen de informateurs en de drie fractie voorzitters hervat Het gesprek van woensdagavond ging gedeeltelijk over eventuele nieuwe formules en ook is ge sproken over de gevolgen die een breuk in dit stadium van de informatie zou kunnen hebben. DEN HAAG - De informateurs Den Uyl (links) en Verlnga overleggen tijdens het beraad woensdag met. de fractie voorzitters. NEW YORK - Onderonsje tussen president Carter (r> van de VS en minister van buitenlandse zaken van Israël Mosje Dayan in het VN Plaza hotel in New York VREDESOVERLEG OP BASIS RESOLUTIES 242 EN 338 (Van onze correspondent) GENEVE - Amerika en Israël hebben hun meningsverschillen bijgelegd na dat de Israëlische minister van buiten landse zaken Dayan dinsdag tot diep in de nacht besprekingen had gevoerd met zijn Amerikaanse ambtgenoot Vance. Ook president Carter heeft een deel van dit Amerikaans-Isralisch overleg bijgewoond. Na afloop werd gisteren een gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin werd gesteld dat dc Geneefse vredesconferentie slechts op basis van de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad kan plaatsvinden. In deze resoluties wordt onder andere de erkenning van het bestaansrecht van Israël als een voorwaarde gesteld voor de oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. De Amerikaans-Israëlische verklaring volgt op een week van toegenomen spanning tussen Isral en Amerika Afge lopen zaterdag had de Verenigde Staten de woede van Israël opgewekt door sa men met de Sowjet-Unle een verklaring te ondertekenen, waarin de beide mo gendheden opriepen tot het bijeenko men van de Geneefse vredesconferentie, maar waarbij geen enkele melding werd gemaakt van de bovengenoemde reso luties 242 en 338 Israël heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat deze resoluties de grondslag moeten vormen voor een voortzetting van de vredesonderhandelingen. In de gisteren gepubliceerde Amerikaans- Israëlische verklaring distantieert Isral zich dan ook van de Amerikaans- Russische verklaring en stelt dat een aanvaarden van deze verklaring geen voorwaarde voor deelname aan de vre desconferentie kan zijn. Geografische basis Naar alle waarschijnlijkheid luidt de nieuwe Amerikaans- Israëlische for mule dat de onderhandelingen op geo grafische basis moeten plaatsvinden. Dat wil zeggen dat over de bezette ge bieden onderhandeld zal worden lus sen Israël en de staat die voor 1967 in het bezit van het getroffen gebied was. waarbij ook de vertegenwoordigers van deze gebieden aan wezigzullen zijn. Met andere woorden: In de besprekin gen met Jordanië over de toekomst van de bezette westoever zullen Palestijnen van de westoever een vertegenwoordi ger hebben, terwijl in de besprekingen met Egypte vertegenwoordigers van de Gaza-strook de onderhandelingen zul len bijwonen. De Israëlische minister van buiten landse zaken heeft gisteren nog eens verklaard dat de PLO als organisatie geen afvaardiging bij de conferentie zal hebben. Ook heeft Israël haar veto uit gesproken over het plaatsen van het vraagstuk van de Palestijnen als een af zonderlijk punt, op de agenda. Het zijn vooral de Amerikanen die het meest hebben toegegeven aan de Isralische ei sen en zijn teruggekomen van de formu leringen zoals die in de Amerikaans- Russische verklaring tot uiting kwa men. De gezamenlijke verklaring van Israël en Amerika wordt in Jeruzalem dan ook gezien als een diplomatieke overwinning van de Isralische minister van buitenlandse zaken Dayan. Zigazag politiek President Carter is duidelijk ge schrokken van de felle reacties van Is ral en de joodse gemeenschap in Ame rika op de Amerikaans-Russische ver klaring en heeft besloten dat een con frontatie met Isral hem niet de gewen ste resultaten oplevert. Overigens heeft zijn zigzag-politiek, waarbij hij nu eens pro-Arabische dan weer pro- Israëlische verklaringen aflegde, hem tot nu toe niet veel geholpen, en het heeft zelfs de irritatie van beide par tijen opgewekt. Door een staking van spoorweg personeel in het gebied rond Bolzano in Italië moeten treinreizigers die via de Brennerpas van en naar Italië reizen het komend etmaal rekening houden met vertragingen, zo heeft NS woensdag meegedeeld. De Italianen staken van woensdagavond 21.00 uur tot don derdagavond 21.00 uur. ZEEUWSCH- VLAANDEREN KAN ROL SPELEN BIJ BEHOUD VAN OOIEVAAR BEVORDEREN SPONTANE VOORTPLANTING (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het Zecuvvs-Vlaamse polderlandschap kan een rol gaan spe len in hel streven van dc Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vo gels om dc ooievaar voor Nederland te behouden. Zeeuwsch-Vlaandcren - en met name het natuurgebied „Het Zwin" - behoort tot de gebieden, die de vogelbescherming op het eerste gezicht bijzonder geschikt acht voor de vesti ging van een natuurlijk „filiaal" van het kunstmatige ooievaarsdorp „Het Liesveld" bij Groot-Ammcrs in de Al- blasserwaard. De definitieve beslissing zal eind dit jaar of begin volgend jaar worden genomen door een werkgroep, die uit deskundi gen bestaat Het geld voor het project waarbij ook aan experimenten in het Zuidhollands weidegebied wordt ge dacht. moer worden opgebracht met de grootscheepse inzamelingsactie Geef om de natuur", die het Wereld Nat urn- Fonds in november houdt De ooievaar is een bedreigde vogelsoort Dit jaar zijn er in Nederland maar vijf paren in het wild gesignaleerd, die sa men dertien jongen ter wereld hebben gebracht Een groot verschil met bij voorbeeld 1939 toen er nog 321 paren werden waargenomen samen goed voor 850 nakomelingen Volgens de heer C de Bruin, directeur van de Vereniging tot Bescherming van Vogels, is de ooievaar een vogel die ty pisch in de Nederlandse gemeenschap thuishoort .Al was het alleen al van wege het bekende verhaal, dat ooie vaars een dienstverlenend aandeel heb ben in menige gezinsuitbreiding. Carter en de ver splinterde vrede §P resident Carter heeft voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties bepleit dat zowel Rusland als Ame rika hun kernbewapening be snoeien en hij gaf tevens de verzekering dat zijn land kernwapens uitsluitend als verdediging zal gebrui ken. Zijn woorden waren nog weer eens een onderstreping van de politiek, die hij al eerder in breder verband heeft uit eengezet namelijk een streven om met Rusland tot zodanige verhoudingen te komen dat de nucleaire bewapening kan worden ingekrompen. In feite pleit hij voor een wat men zou kunnen noe men 'nucleairediplomatie'. een pleidooi waann het besef weerklinkt dat Rus land en Amerika niet kunnen doorgaan met de verdere uitbouw van kemarse- nalen. maar het onvermijdelijk met el kaar eens behoren te worden, wil men een kernoorlog vermijden. xil in 1948 schreef de befaamde poli tieke commentator Walter Lippmann dat het van de Verenigde Staten een grote vergissing zou zijn te denken dat 'macht de diplomatie zou kunnen ver vangen en dat absolute macht zou neer komen op absolute veiligheid.' Lipp mann, die er aan toevoegde dat mach tige staten deze vergissing plegen te maken, noteerde deze opmerkingen naar aanleiding van een nota uit 1948, die in sterke mate de ontwikkeling van de na-oorlogse Amerikaanse defensie heeft bepaald, het 'Finletter Report'. Het werd uitgebracht door een commis sie. die onder leiding stond van Thomas Finletter en was ingesteld door presi dent Truman. Een zin uit het rapport; "Veiligheid kan alleen worden bereikt via een politiek, waarbij de Verenigde Staten zo sterk worden bewapend dat andere landen zullen aarzelen om tot een aanval over te gaan en wel omdat de tegenaanval gewelddadig zal zijn en omdat deze tegen aanval kan worden begonnen op het vroegst mogelijke tijdstip' Deze filo sofie van de af schrikking werd de basis voor de Ame rikaanse bewapeningspolitiek en is nog steeds van kracht Ondertussen is ech ter het arsenaal waarop zij steunt on vergelijkbaargroteren in uitwerking af schuwelijker dan in 1948. Aan beide kanten wordt dit arsenaal gemeten In megatonnen van een zodanige hoeveel heid dat geen sterveling meer de gru welen van een moderne atoomoorlog kan omvatten. Vandaar dat een nu cleaire diplomatie dringend nodig is. Jjadlyn 'nlangs is aan het Finletter-rapport herinnerd in een zorgvuldig gedocu menteerd boek van een jonge Ameri kaanse geleerde. Daniel Yergin. Het be handelt de oorsprong van de koude oorlog en het Amerikaanse concept van dé 'national security state', de natie die zo machtig moet zijn dat zij zich tegen elke aan- en inval kan verweren. Yergin. die zijn studie de titel 'versplinterde vrede' (Shattered peace) gaf, vataan het slot de huidige situatie op een markante manier samen. In wezen is zij nog de zelfde als die van de jaren vijftig, aan Amerikaanse kant is men nog altijd be zig te pogen om doel en middelen van de Sowjetrpolitiek te analyseren, een soort wegen van het onweegbare. Nog altijd is de tegenstelling tussen de VS en de Sowjet-Unie het belangrijkste - en het gevaarlijkste - element van de inter nationale politiek. En Yergin con stateert 'De koude oorlog is nog immer onder ons. evenals de altoos verwar rende vragen over de rol van de Sow jet-Unie in de internationale politiek en over de middeien. de betekenis en de omvang van Amerika's veiligheid. Er zyn echter geen definitieve antwoorden mogelijk, er is alleen het schouwspel van mannen en vrouwen, gedreven door ambities en kansen, bewogen ook door angsten en gevaren en voortdurend be zig om kortstondige zekerheden te zoe ken temidden van de stormloop der ge beurtenissen." Terecht stelt Yergin dat de "versplinterde vrede' van na 1945 op dit ogenblik nog altijd de mensheid be heerst In de benadering van president Carter evenwel, namelijk in diens voortdurende accentuering van de kernbewapening en haar gevaren, lijkt ons een hiemieuwde poging zichtbaar om de splinters op te rapen, een poging om de vrede minder angstig te maken clan zij nu is. Depresidentheeft daarmee geen gemakkelijke weg voor zichzelf en voor zijn regering uitgestippeld' daar voor is er sinds 1948 teveel gebeurd. Het is echter vurig te hopen dat ook de 'an dere zijde' de noodzakelijkheid zal In zien om splinters bijeen te zoeken. Pas dan zal Carters weg begaanbaar blijken. Moeilijkbeden Dc vogel beschermers zijn in 1969'be- gonnen met het ooievaarskweekexpe- rimeiit in „Het Liesveld". Aanvanke lijk kampte men daar nogal met moei lijkheden. Het kostte veel tijd om erachter te komen in welke omgeving de ooievaars zich het meest op hun ge mak voelen en aan w elke voeding ze de voorkeur geven. Het ging echter steeds beter en dit jaar herbergde het kunst matige ooievaarsdorp ongeveer 120 exemplaren, oud en jong door elkaar. Nu het in „Het Liesveld" zo goed gaat met de ooievaarskweek. wil men zo langzamerhand door de vestiging van Slot sze pagina 4 kolom 5 DEN HAAG - Sinds enkele dagen wordt geen levensteken meer ver nomen van de disc-joekeys aan boord van het illegale Belgische zcndschip Mi Amigo. Om nog onver klaarbare redenen zijn zaterdag middag om vier uur de recht streekse uitzendingen van Mi Amigo gestaakt. Vanaf dat moment wordt aan boord alleen nog maar nonstop-muziek gedraaid. Ook de programma's, die in de studio in het Spaanse Playa de Aro zijn op genomen. worden niet meer uitge zonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1