Duizenden Nederlanders beleven een 'zomerse' winter in Spanje HOE VERANTWOORD IS EEN BOEK VOOR KLEUTERS? Doe eens een spelletje. Het 'schrikbeeld.' van de Nederlandse winter jaagt duizenden landgenoten naar zonniger oorden m/r najaar 1977 35 Omdat de winter in Nederland een grillig, onvriendelijk en vaak zelfs kil karakter heeft, kijkt menig landgenoot half november, december, weer halsreikend uit naar het voorjaar dat op dat moment dan nog wel erg ver weg lijkt. Het is in die maanden zich behelpen met warme kledijmet sj awls, met dikke jassen en warme laarzen die met bont zijn gevoerd en met thuis behagelijk de kachel aan. Winter in Nederland- een kille, vaak tochtige bedoening. Heimwee naar warmere tijden is een algemeen voorkomend verschijnsel. Duizenden Nederlanders maken met een korte vakantie naar Oostenrijk. Duitsland, Zwitserland en Italië van de nood een deugd. Omdat de winters bij ons al jaren lang niet meer zijn wat ze ooit waren - met zeer strenge vorst en een flink pak sneeuw - moetje als je van winters weer toch plezier wil hebben wel naar de wintersport. De reisbureau's hebben voor het komend winterseizoen een keuze als nooit te voren en bovendien is een wintersportvakantie tegenwoordig ook voor de meer bescheiden beurs al redelijk te betalen. Toch zijn er genoeg mensen die ge woon een hekel hebben aan winterkou en ook geen sneeuw of ijs voor wense lijk houden. Die categorie is in ons land slecht af en worstelt zich ieder koud seizoen weer door november storm en de ijzige januari-kou. Vry naar Paul van Vliet kunnen we zeggen: 'Maar daar hebben wij wat op gevon den' En zo is het ook. althans voor wie het betalen kan en dat is helaas lang niet iedereen- Wat we bedoelen? Overwinteren in meer warme streken. Een Ei van Columbus, maar je moet er geld voor (over) hebben. Duizenden landgenoten namelijk brengen de win terperiode of een fors deel daarvan al zonnend en bruinbakkend door aan bijvoorbeeld de Spaanse stranden. Het aantal zonzoekers neemt ieder jaar toe Goedkoop is het niet altijd, maar veel verschil met de bedragen die je hier aan eerste levensbehoeften uitgeeft is er, alles opgeteld, toch niet. Hetgeen vennoedelijk verklaart, dat zoveel mensen van deze mogelijkheid gebruik maken. Voor het Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelingenverkeer is het 'overwinteren' van Nederlanders aan de Spaanse stranden een opmerkelijk verschijnsel. Maar Spanje heeft als vakantieland heel wat te bieden en is sinds men er de democratie wil herstel len ook politiek niet meer discutabel. Wat houdt 'overwinteren' in Spanje gemiddeld in? Een gemiddelde tempe ratuur van 18 tot 20 graden Celsius, gemiddeld zes uur zon per d ag en - voor de dappere zwemmer - een watertem peratuur van rond de 16 graden Cel sius. Een - zeker in de winter aan vaardbaar klimaat. Het Spaans Na tionaal Bureau voor Vreemdelingen verkeer beveelt als 'Overwinterings- verbüjf vooral aan de Costa Blanca met onder andere Benidorm, Denia. Alicante, de Costa aei sol met de 'Ne derlandse enclave' Torremolinos Ma laga, Fuengirola. Marbella. de Canari- sche Eilanden zoals Tenerife en Gran Canana met de plaatsen Puerto de la Cruz, Playa de las Amencas. Las Pal- mas en dan is er verder natuurlijk Mal- lorca. Maar in Nederlandse ogen zijn Costa Blanca en Costa del Sol het meest attractief. De mogelijkheden tot recreatie zijn talrijk Op het strand in de zon zitten, 's avonds een strandwandeling ma ken. bij wat minder warm weereen ex cursie naar het achterland en 's avonds eten in een Spaans restaurant. Voor wie de voorkeur geelt aan Neder lands voedsel: in plaatsen als Torre molinos ismeteven weinig moeite een zak friet te krijgen als op de Middel burgse Markt. Daarnaast, zijn er voor de sportliefhebber ook tal van moge lijkheden. En ook kan men winter sporten in de Sierra Nevada, in het achterland van de Costa del Sol, 36 km van Granada, waar het gebergte een afdaling op de ski's zelfs tot mei toe laat. Maar voor wie voor een langere tijd naar Spanje wil. gelden er bepaalde administratieve regels. Er is de verze kering. voor oudere landgenoten de AOW en er is de fiscus, die ook de Spanje-ganger onverminderd scherp in het oog houdt. Ziekenfondsverze kerden kunnen bij hun fonds een zo genaamd formulier NS 111 aanvragen, waarmee ze zich in Spanje kunnen be geven naar het Instituot Nacional de Pervision. Daar krijgen ze een soort bdnnenboekje. waarmee men terecht kan bij arts. specialist en ziekenhuis. Wie particulier is verzekerd, moet een afschrift van de polis meenemen. Deze verzekering is overigens niet altijd toereikend. De kosten van het zieken huis moeten direct worden voldaan en worden pas later gedekt. Verder loopt de AOW via bank of giro. Ze wordt niet direct door de Raad van Arbeid over gemaakt. Wie speciale medische be handeling nodig heeft doet er verstan dig aan een speciaal medisch paspoort mee te nemen waarin een beschrijving wordt gegeven van een bepaalde kwaaL Het verdient aanbeveling, dit medisch paspoort in het Engels of het Spaans te laten opstellen. Voeding Winterse drukte in de warmte: In de wintermaanden zoekt een leger Westeuropeanen de zon op in het zuiden Veel Nederlandse 'overwinteraars' ge ven in Spanje de voorkeur aan de ei gen. vertrouwde Hollandse keuken. Daarbij moet worden aangemerkt dat win ter kost als boerenkool met worst niet in Spanje verkrijgbaar is. Zuur kool met spek. bruine bonen, capucij- ners en andere in de wintermaanden gangbare gerechten zijn al evenmin voorradig. Een keur aan verse groen ten en fruit zal overigens een welkome compensatie vormen en voor de hard nekkige liefhebber van de vaderl andse keuken herhalen we nog eens: in ty pisch "Hollandse' toeristencentra een biefstuk met friet met als regel vlo verkrijgbaar. Net als thuis. dus. Tenslotte nog dit. Wie het plan heeft en dus machtig veel vrije dagen moet hebben - om langer dan drie maanden in Spanje te blijven moet zich voordat deze drie maanden om zijn naar de plaatselijke politie begeven, die de verblijfsvergunning dan kan verlen gen. Wie langer dan zes maanden blijft moet voor de tweede keer naar de plaatselijke politie. Wie negen maan den blijft komt eventueel in aanmer king voor een 'Residencia'. Het Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelingenverkeer weet ook hier wel de weg. 'Overwinteren' in de zon wordt voor steeds meer mensen een attractie. En het is zeker in ons kouwe landje heel wat als je gebronst door de zon van vakantie terug komt. Maar het geldt als regel wel: je moet het kunnen betalen. En op die manier vallen er heel wat mensen af, die hun herinne ringen aan de zon moeten bewaren tot. laten we zeggen, mei volgend jaar.. Nu de duisternis al heel vroeg invalt en het weer een wat somber der karakter krijgt, is 's avonds buiten spelen voor de kinderen er niet of nauwelijks meer bij. Bovendien zijn de scholen in volle gang en dat betekent zeker voor de allerkleinsten bijtijds naar bed, in ieder geval nadat Meneer de Uil van de dagelijkse beleven issen van zijn mededieren heeft verhaald. Voor de kleinere kinde ren is het naar bed gaan een ritueel en in veel gevallen moet er nog even worden voorgelezen voor ze slapen gaan. Wat wordt er voor gelezen? De kinderboekenmarkt is de laatste jaren groter en gro ter geworden. Niet alleen boeken van Nederlandse schrijvers, maar ook vertalingen van werkjes van buitenlandse schrijvers zijn in de boekhandel in ruime mate te koop of bij de openbare bibliotheek in al even ruime mate te leen. Veel kleinere kinderen kun je geen groter plezier doen dan ze voorlezen Ieder kind heeft wel zijn favoriete boek en op de kleuterscholen vult men dat voorlezen graag nog wat aan. Kleuter leidsters krijgen tijdens hun opleiding heel wat informatie over hel kinder- boekenwereldje en leren als regel het vele kaf van het koren te scheiden Want er wordt wat afgerammeld op het gebied van het kinderboek On langs woonden we een ouderavond bij van een kleuterschool in het Vlissingse Westerzicht. waar een lerares Neder lands aan de rijks pedagogische aca demie in Middelburg een inleiding hield over het kinderboek. Er was ge legenheid om vele tientallen kinder boeken in te zien en er over te discus siëren. De inleidster had ervoor ge zorgd, dat er een keur aan boeker, te bekijken - en te beoordelen - viel en spaarde zelf haar kritiek op een aantal van die boeken niet Ze kreeg ui ruime mate bijval van de aanwezige ouders, die ook kritiek hadden op veel kinderboeken. Een paar hoofdpunten van die kritiek: schrijvers van kinderboeken denken zich te weinig in in de fantasiewereld van de kleuter, spelen onvoldoende ui op wat voor de kleuter begrijpelijk is. schrijven 'te moeilijk' of gaan uit. van opvattingen uit de kinderpsychologie, die op zijn minst omstreden zijn In de vorige eeuw en m de eerste decennia van deze eeuw werd het kind voorge houden dat de braafheid het hoogste goed was. Hiërony mus van Alphen liet heel wat Brave Hendrikken de revue passeren. Godfried Bomans weet er in .zijn boek vol herinneringen van het 'Rijke Roomse leven' ook van mee te praten de katholiekejeugd in de jaren twintig moest het vaak doen met boe ken over de jeugd van zeer deugdzame lieden, die nimmer een appel stalen, nimmer ondeugend waren en later dan ook in een geur van heiligheid zalig werden verklaard. Braafheid, vroom heid. de deugd vooraan De kinderlite- ratuur van tegenwoordig toont geluk kig heel wat andere facetten. Ook al komen die misschien met direct die van vader of moeder is. Zoals de boe ken waarin naar hartelust wordt ge moord, monsters voorkomen of hek sen worden verbrand. Je kunt je afvra gen of een boek als 'Max en de Maxi- monsters' waarin een jongetje dat niet eten wil. vervolgens door zijn moeder als 'monster' wordt be schouwd en nare avonturen beleefd met 'echte' monsters, wel zo bevorder lijk is voor een goede nachtrust zonder enge dromen. Maar dat geldt voor de sprookjes ook. De reus in Klein Duimpje begaat ook een meervoudige moord op zijn eigen kinderen en met veel andere figuren in sprookjes die 'het kwade' representeren loopt het al even slecht af. Of hetschadelijk is voor de kleuter, als hem of haar die verha wordt de deugd nog altijd beloond, de hoofdpersoon uit een kinderboek komt veel natuurlijker over. Maar he laas blijft overeind. datervoorde vier- of vijfjarige nog altijd weinig op de markt verschijnt, dat aan de wensen van de kleuter voldoet Fantasiewereld Tijdens die ouderavond ging mej. Stunn. de inleidster, in op de fanta siewereld waarin de kleuter leeft. Bij de vier-, vijfjarige is een ontwikkeling in volle gang. Hij gaat meer begrijpen, projecteert wat hij in krant of boek ziet op zijn eigen wereldje en verwerkt alles op zijn eigen manier. Veel auteurs blij ken zich in dat kleine wereldje maar bijzonder slecht te kunnen inleven. De illustraties en de tekst stemmen in veel gevallen niet met. elkaar overeen en soms is de tekst veel en veel te moeilijk voor de kleintjes. Leerlingen van de dei-de of vierde klas van de la gere school blijken zelfs nog moeite met die tekst te hebben. De aanwezigen op de ouderavond - een willekeurig samengesteld gezelschap, maar niettemin nauw bij het kinder boek betrokken - waren het met de in leidster eens dat het schrijven van een boek voor de kleuter niet eenvoudig is Toch noemden ze kinderboeken, die alleszins van goede kwaliteit zijn en die ook op de kleuterscholen bijzonder populair zijn Een voorbeeld dat met veel instemming werd aangehaald zijn bijvoorbeeld de zogenaamde Blok- boekjes of de Gouden Boekjes, die stuk voor stuk zijn afgestemd op het bevattingsvermogen van de kleuteren die bovendien de mogelijkheid laten om zijn eigen fantasie volledig tot zijn recht te laten komen Over een ding weid men het eens het verantwoorde boek voor de kleuter bestaat eigenlijk niet. Iedere ouder zal weer anders oordelen over wat zoon ol dochter moet lezen en daarnaast kan de vier- of vijfjarige bijvoorbeeld in een openbare bibliotheek tot een keuze len voor slapen gaan worden voorge schoteld. daarover zijn de deskundi gen het niet eens. Verantwoorde keuze De psychologische achtergrond van het hierboven genoemde 'Max en de Maximonsters' bijvoorbeeld is dat een kind zijn angst wel zal overwinnen, als je het maar 'wapent' tegen dingen waarvoor het doodsbenauwd is. Dus moet Max de Maxunonsters recht in de ogen kunnen zien en vooral daar door zijn angst overwinnen. Psycholo gisch verantwoord, zeggen sommige deskundigen, maar anderen vragen rich af of je zo'n verhaal aan een kleu- ,er werkelijk zonder schadeliijke ge- /olgen kunt voorlezen. De verantwoorde keuze van een boek voor de kleuter blijft dus vooral een zaak voor de ouders. In boekhandel of bibliotheek heeft men keus genoeg en het hangt er maar van af. of men een 'bloederig' kleuterboek verantwoord vindt, of niet Een verantwoorde keuze is daarmee ook een persoonlijke keu ze. Maar boeken voor kleuters die niet 'griezelig' zijn en niettemin leuk en be grijpelijk. zijn er te over. Genoemd werden al de Blokboekjes en de Gou den Boekjes, maar ook 'prentenboe ken' met veel illustraties als 'Bij ons in de stad' en "Bij ons in hetdorp' waarbij weinig of geen tekst is gebruikt zijn bij uitstek geschikt om het kind zelf te laten vertellen en om het zelf het ver haal te laten 'invullen'. De kleuter zal veel projecteren op de dagelijkse wereld, al is het ook een punt van discussie of de vier- of vijfja rige moet worden geconfronteerd met problemen als milieuvervuiling, olie crisis en andere problemen die althans voor veel volwassenen van wezenlijk belang zijn. Onder auspiciën van Man. Vrouw. Maatschappij schijnter zelfs al maatschappijkritische kleuterlectuur te bestaan, compleet met gescheiden werkende moeders en kindercrèches Een gevaar voor maoctnnatie is aan natuurlijk niet ondenkbeeldig en het is de vraag, of je dat kinderen van die leeftijd mag aandoen, bevattelijk als ze zijn voor wat de ouder zegt Zoals gezegd, de kmderboekenmarkt is zeer veelzijdig. Er is veel goeds, maar helaas schrikbarend veel slechts. Om dat het bepalen van wat goed dan wel slecht is ieders persoonlijke keus is. lijkt, het raadzaam zich bij boekhandel of bibliotheek zoveel mogelijk te laten voorlichten. Bovendien weet men op de kleuterschool ook als regel wel wat voor de kleuter - en ook daar geldt dat het ene kind het andere met is - bij uitstek geschikt mag worden geacht Een verantwoorde keuze is altijd mo gelijk. maar kan zeer uiteen lopen. Is hij eenmaal gemaakt, dan is het voor lezen voor kleuter en ouder een groot plezier En die mogelijkheid isgezien de ruime boekenmarkt, meer d an reëel te noemen Tot slot nog een paar punten waaraan een goed boek voor kleuters zou moe ten voldoen de tekst moet duidelijk zijn en de kleuter niet m verwarring brengen. Datzelfde geldt voorde illus traties die aangepast moeten zijn aan de tekst. Ook de kleur is belangrijk omdat die de kleuter vaak meer aan spreken dan de tekeningen in zwart- Mens erger je niet een veel gespeeld spel. Wie denkt aan de winterse avon den. zal, naar we hopen, ook eens denken aan de vele spelletjes, die op die lange, donkere avonden zijn te doen. In de zomermaanden zitje inje vrije tijd in de zon en raakt het ganzeborden, het monopolyspel. het Scrabble, het dammen en het schaken m het vergeetboek. Totdat omstreeks half zes 's avonds de duisternis valt .men de kracht h eefl de televisie een avond lang uit te laten - aanbevolen! - en bij warme chocolademelk net als vroeger een spelletje doet. En het is net als met de kinderboe ken wat er tegenwoordig op de spellenmarkt verschijnt is nauwe lijks meer te volgen. Naast de ver trouwde spellen komen er allerlei, nuttige en minder nuttige gezel schapsspelen uit die zijn geent op een actueel gebeuren of die bij voorbeeld een onderzeebootoorlog natuurgetrouw moeten nabootsen. Spanning verzekerd, zo staat wer vend in de folder, spanning onze ker. voegen wij er weifelend aan toe Over het opvoedkundig nut van het voeren van een onderzee bootoorlog voor kinderen valt nu eenmaal te discussiëren en de in druk, dat veel nieuwe gezelschaps spelen enig misbruik maken van de actualiteit, lijkt allerminst onjuist Tips over nieuwe spelen geven wc dan ook liever niet Bij voorkeur gaan weafop eigen ervaring, dieer borg voor staat dat wat meer ou derwetse gezelschapsspelen als het simpele sjoelen, het Monopoly, het dominospel, het dam- en schaak bord of het pesten of toepen een avond kan 'maken'. Uiteraard geldt ook hier sterk een persoon lijke voorkeur. Maar juist wat ou dere spelen als ganzebord domino en dammen kunnen een garantie zijn voor een uiterst genoeghjke avond, waarmee overigens niet miszegd moet worden van moderne spelen als Stratego, Memory en waarmee ook het altijd weer ac tuele spel 'Mens erger je niet'je je medemens wat nader leert kennen Dit korte verhaaltje houdt eigenlijk het pleidooi in, zeker in de ko mende ivinteravonden weer eens op de speelse toer te gaan. Het doet er eigenlijk niet zoveel toe hoe en met wat. Een speelgoedhandelaar kan adviezen verstrekken, maar ook het eigen geheugen hoe brach ten we vroeger onze avonden door'') moet uitkomst kunnen bie den. Een ervaringsfeit: speel es een avondje Monopoly en laat de tele visie uit.. De garantie van een bij uitstek gezellige avond geven we U graag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 63