PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET CDA EIST PORTEFEUILLE JUSTITIE OF ONDERWIJS Nederlander verdacht van hulp aan de RAF Gevolgen pijlerdam Oosterschelde voor het milieu zijn nog niet goed te overzien adria Formatie weer in kritieke fase Carter: kernwapens alleen voor defensie Ex-gegijzelde vrouw bevallen Beter laat dan nooit 220e jaargang no. 228 Woensdag 5 oktober 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100 -20440 als het om auto's gaat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kabinetsformatie verkeert sinds dinsdag opnieuw in een uiterst kritieke fase nude onderhandelingen over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet in een impasse lijken te zijn geraakt. CDA en PvdA hebben de informateurs Den Uyl en Veringa zulke harde, elkaar uitsluitende, eisen voorgelegd dat overeenstemming nauwelijks mogelijk lijkt. Desondanks verwachten de informateurs vandaag tot een afronding te kunnen komen. CDA-leider Van Agt legde dinsdag de eis op tafel dat het CDA ofwel het minis terie van justitie, met hemzelf als minis ter, ofwel het ministerie van onderwijs moet knjgen. Het zijn beide voor de PvdA onaanvaardbare zaken De socia listen blijven de voorkeur geven aan de zogenaamde 8-7-1-formule (8 PvdA- ministers. 7 CDA en 1 D'66), maar zijn bereid eventueel de 7-7-2-formule te aanvaarden. Dan moet justitie (en na tuurlijk onderwijs) echter wel in handen van de PvdA komen, zo is de opvatting van de PvdA-fractie De PvdA acht het voorts niet gewenst dat bij een gelijk aant al ministersposten voor PvdA en CDA. zowel Van Agt als Ananessen en Kruisinga in het kabinet zitting nemen. Alleen bij een 8- 7-1-formule worden deze drie CDA- prominenten wl geaccepteerd. Voor CDA-leider Van Agt en zijn fractie is deze laatste formule „absoluut on aanvaardbaar", zoals de CDA-leider dinsdag voor zijn bezoek aan de infor mateurs op een persconferentie mee deelde Volgens de woordvoerder van de informateurs heeft Van Agt dat „onaan vaardbaar" tijdens het overleg echter met uitgesproken. De informateurs zouden vanmiddag om drie uur aan de drie fractieleiders bijgewerkte versies van hun dinsdag besluit dissidenten Een Ween se psychiater is van mening dat Rusasche dissidenten terecht in een inrichting zitten boycot De Oegandese ex-mlnister Kyemba vindt, dat WesUEuropa Amin kan verja gen door een boycot verrassend te vroeg VARA-Visie komt voor de VARA eigen lijk te vroeg, Radto-en televisieprog ramma's: Strip. PAGINA 15 beslissing De Raac van de Nederlandse werkge versorganisaties vindt een spoedige be slissing over de bouw van drie nieuwe kerncentrales nodig. Beurs-fin ancien economie gedane voorstellen voorleggen. In het post van justitie toebedacht. De infor- ene voorstel gaan de informateurs uit mateurs willen hun werk vandaag zien van de 8-7-1-formule, in het andere van af te ronden. Daarmee is nog niet ge- dc 7-7-2- formule. In beide gevallen zegd dat zij verwachten hun pogingen hebben Den Uyl en Veringa het CDA de met succes te kunnen bekronen. Ken PLECHTIGE BELOFTE IN VN: PAGINA 2 bemiddeling appèl Dc Zuidmolukse treinkapers en school- bezetters willen geen beroep aanteke- i nen tegen hun vonnis. grenzen De zichtbare en onzichtbare grenzen tussen Japan en de rest van de wereld NEW YORK (RTR) - President Carter heeft dinsdag gepleit vooreen besnoei ing tot 50 procent in de Russische en Amerikaanse nucleaire bewapening. De Verenigde Staten zullen wat aan nucleaire wapens in hun arsenaal overblijft, alleen gebruiken voor hun eigen verdediging. In zijn grote rede voor de algemene ver gadering van de Verenigde Naties in New York, zei de Amenkaanse presi dent: „De Verenigde Staten zijn bereid hun nuclaire bewapening zo sterk mo gelijk te beperken en in te krimpen als de nationale veiligheid toestaat. „Op basis van wederkerigheid zijn zij nu bereid haar in te krimpen met 10. 20. zelfs 50 procent. Daama zullen zij ijveren voor verdere beperkingen, tot de wereld echt bevrijd is van kernwapens Carter, die het woord voerde een dag na het verlopen van heteerste Salt-verdrag van vijfjaar ter beperking van de strate gische bewapening van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. legde een plechtige verklaring af ten aanzien van het Amerikaanse gebruik van nucleaire wapens Hij zei: „ter vermindering van de afhan kelijkheid van landen van kernwapens, verklaar ik hierbij plechtig namens de Verenigde Staten, dat wij alleen kern wapens zullen gebruiken voor onze ei gen verdediging. Dat wil zeggen, onder omstandigheden van een daadwer kelijke nucleaire of conventionele aan val op de Verenigde Staten, onze gebie den of krijgsmacht of zulk een aanval op onze bondgenoten." Carter zei dat zijn land en de Sowjet- Unieop het punt staan een verdrag van betekenis te bereiken over beperking van hun tatale aantal wapens en beper king van bepaalde categorieën wapens die voor beide landen bijzondere draagwijdte' hebben Hij had het ook over de huidige onderhandelingen tus sen de beide grote mogenheden en Groot-Brittannié. over een algeheel verbod van nucleaire ontploffingen. Gunstige reactie Westelijke VJ7.-diplomaten hebben de verklaring van president Carter dat de Amerikaanse regenng ook bij een aan val op bondgenoten kernwapens zal ge bruiken, bijzonder positief opgenomen. Zij zeiden dinsdag na Carters rede dat hij ook aanvallen op Amerikaanse troe pen heeft genoemd, wat van betekenis is in verband met de legering van Amen kaanse troepen in Berlijn. Een Egypti sche diplomaat noemde het een voor uitgang dat Carter voor de eerste maal gesproken heeft van 'wettelijke rechten' van de Palestijnen en niet slechts van hun 'belangen' Een diplomatie van het oostblok had waardering voor Carters oproep tot ontwapening en controle daarop. Di plomaten uit de Derde Wereld en Afrika waren teleurgesteld dat Carter met geen woord gerept heeft van het conflict tussen noord en zuid en de kwestie Zuidelijk Afrika slechts ter loops aanroerde. mislukking van hun informal iepoging is niet uitgesloten. Een uitweg uit. de huidige impasse lijkt erg moeilijk geworden, vooral nu CDA- leider Van Agt. zich dinsdag - na overleg met zijn frac t ie - harder heeft opgesteld dan eerder in de onderhandelingen Van Agts aanbod om - voor het weislagen van de formatie - geheel uit de politiek te verdwjjnen indien het CDA toch jus titie krijgt, werd door zijn fractie met geaccepteerd Van Agt is voor de PvdA - gezien zijn opstelling In de abortus <westie - op justitie onaar aardbs Oeworden Van Agt stelde dinsdag voor zijn be zoek aan de informateurs dat het CDA óf justitie óf onderwijs zou moeten heb ben omdat de christen-democraten niet „deze terreinen waarop het, Nederlandse geestelijke leven in de jaren zeventig zich concentreert" beide aan de PvdA wil laten „Dat is ondenkbaar, vooral gezien de grote aandacht die juist wij in de verkiezingsstrijd aan deze immate riële zaken hebben gegeven" aldus Van Agt De fractieleider van D'66, Jan Terlouw. noemde deze eis van het CDA met te recht Gezien de verkiezingswinst van de PvdA heeft deze partij het recht om justitie te claimen. „Het CDA moet een dergelijk verlangen bespreekbaar ma ken Als ze dan zeggen dat onderwijs in ruil voor justitie naar het, CDA moet. is dat. geen bespreekbaar maken Dat is met de ene hand geven en met de andere weer terugnemen", aldus Terlouw Van Agt Ook D"66 houdt ernstige bezwaren tegen een voortgezette ambtsperiode van Van Agt op justitie, omdat justitie i Slot zie pagina 3 kolom 2> DEN HAAG - Aankomst van de CDA-lijcttrekker Van Agt voor overleg met de informateurs Den Uyl en Veringa dinsdag in Den Haag. ARRESTATIE AAN GRENS BIJ KERKRADE NEW YORK-President Carter tijdens zijn rede voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. KERK RADE-DEN HAAG-BONN - De douane heeft maandagavond bij de grensovergang Locht in Kerk rade de 21-jarige Frans Souren aangehouden. Hij wordt verdacht van medeplichtig heid aan de schietpartijen in Den Haag en Utrecht van vorige maand, waarbij één politieman werd gedood en twee gewond. Bij die vuurgevechten waren zoals bekend leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) betrokken. De jongeman is afkomstig uit het Lim burgse Nut h, maar woont al sinds enige tijd op kamers in Kerkrade. Hij is werkloos. Maandagavond kwam hij te rug van een bezoek dt hij had gebracht aan zijn meisje in West-Duitsland «ij de grens werd hij herkend, naar ver luidt door een leerling-douanier. De kamers van Frans Souren waren al geruime tijd In de gaten gehouden. Dinsdagmiddag zijn deze kamers door zocht Het is niet bekend ofdal iels heeft opgeleverd Zeker is inmiddels wel. dat de jongeman nooit eerder met de politie in aanraking is geweest Hij is maar even op het politiebureau in Kerkrade gevangen gehouden Een wa gen van het parket bracht hem snel over naar Den Haag. De naam van Frans Souren is al anderhalve week geleden door enige dagbladen genoemd. Hij zou een van degenen zijn wiens naam op de politietelex verscheen kort na de dode lijke schietpartij in Utrecht Volgens goed ingelichte bronnen had hij de kranten waarin zijn naam stond, bij zijn arrestatie bij zich Getuigen Knut Folkerts. het Westduitse RAF-lid dat ervan wordt verdacht de fatale schoten op brigadier Kranenburg te hebben gelost, zal worden geconfron teerd met getuigen van misdrijven die hij in West-Duitsland zou hebben ge pleegd. Vandaag komen daartoe de eer ste getuigen naar ons land. De Westduitse justitie zoekt Folkerts onder meer voor de moord op procureur-generaal Buback. die op 7 april in Karlsruhe werd doodgeschoten. De hoofdofficier van Karlsruhe had zyn Utrechtse collega mr W H. Overbeek gevraagd om de confrontaties op grond van een Europees verdrag over weder zijdse rechtshulp, daterend uit 1959. Hei. opperste gerechtshof in Karlsruhe heeft inmiddels bekend gemaakt dat de maandag in een sneltrein in de buurt van Bremen aangehouden mensen als de 27-jarige Folker Speitel uit Stuttgart en de eveneens 27 jaar oude Ecsemarie Pries uit Hamburg zijn geïdentificeerd. Zij worden verdacht tot een terroristi sche groep rond de vroegere advocaat Siegfned Haag te behoren, die als me deplichtige wordt beschouwd aan de moord op de bankier Jurgen Ponto Speitel is de echtgenoot van de even eens in verband met de moord op Ponto gezochte Angelika Speitel. Beiden werkten, zoals de officier van justitie dinsdag in Frankfurt bekendmaakte, op het bureau van de in Frankrijk op ver zoek van de Bondsregering aangehou den Duitse advocaat Klaus Croissant De Nederlandse justitie verspreide vo rige week een foto van de25-jarige Ange lika Zij zou met de twee schietpartijen in ons land iets te maken hebben. Croissant wordt verdacht als schakel tussen de in hechtenis zijnde leden van de Baader-Metnhofgroep en de buiten opererende terrorisfcengroepen gewerkt te hebben Zijn kantoor werd gesloten en de meeste van zijn medewerkers gearresteerd Schlever In de zaak van de ontvoering van de Westduitse industrieel Hans Martin Schleyer zijn volgens een verklaring van bondskanselier Schmidt geen bijzon dere veranderingen te constateren. De crisisstaf wacht nog steeds op nieuwe informaties van de kant, van de ont voerders via de advocaat Denis Payot in Genève. die als bemiddelaar tussen de terroristen en de regering in Bonn op treedt. Tegen de achtergrond van deze stagnerende ontwikkeling was de kleine crisisstaf maar kort bijeen Zoals bondskanselier Schmidt voor de SPD-Bondsdagfractie duidelijk maak te. zullen alle voorstellen tot verscher ping van de wetgeving tegen terroristen zorgvuldig moeten worden overlegd. Hij kondigde daarbij een tweede topge- sprek tussen regering en oppositie voor half oktober aan. Oppositieleider Hel- muth Kohl wil dat de kwestie van be strijding van het internationale terro risme op de in Belgrado dinsdag begon nen KSZE-conferentie door de Bonds regering ter sprake wordt gebracht De internationale verstrengeling van het terrorisme zei Kohl in een inter view. raakt ook de kwestie van veilig heid en samenwerking in Europa Vreemde Haagse handel §De nieuwste ontwikkeling rond een eventuele zetelver deling in het komende kabi net gaat mank aan een zon derlinge inconsequentie. In het ene geval (formule 8-7-1) beperkt men zich tot zakelijke aangele genheden. namelijk de verdeling van de departementen, in het andere geval daarentegen speelt men keihard op de man. m casu op Van Agt. De achter grond daarvan is duidelijk: de PvdA kan Van Agt niet pruimen en zou hem het liefst ver weg wensen, bijvoorbeeld naar een kleine Limburgse gemeente op de Mookerhei. Dat zij zo. Het vreemde ech ter is dat de socialisten bereid blijken over hun bezwaren heen te stappen in dien het CDA de 8-7-1 formule accep teert. In dat geval mag Van Agt wel naar justitie Een zonderlmg spel, waarbij zaken tegen personen worden uitgewis seld op een weinig elegante manier Nu wordt politiek overigens niet bedreven terwille van de elegantie: in de meeste gevallen is er sprake van een onver bloemde machtsstrijd. Maar ook dan mag men eisen dat er consequent wordt gehandeld. Indien Van Agt voor de PvdA onaanvaardbaar is als minister van justitie, dan is hij dat bij elke formu le. Het gaat niet aan de -tegen de figuur Van Agt gerichte- bezwaren maar even in te ruilen tegen een extra ministers- zetel. Een weinig hoogstaande Haagse handeL LJe vraag is bovendien: is het van de PvdA verstandig te handelen zoals zij nu doet? Het gevolg van de jongste for matiegebeurtenissen is dat het CDA de rijen sluit.En dat is iets wat deze groepe ring best kan gebruiken: zo uniform wordt er in haar fractie met gedacht. De PvdA fungeert sinds gisteren als een 'externe integrator', als een dreiging van buitenaf, waardoor de bedreigden min of meer in eikaars armen worden gedreven. Dat was gisteren al merk baar- vertegen woordigers van de drie samenstellende CDA-delen riepen om strijd dat ze Van Agt niet laten val len Op die manier levert ook de PvdA nog weer een bijdrage tot de verdere ontwikkeling van het CDA. Bij die party kan men ook om andere redenen moei- ïyk anders doen dan achter Van Agt te gaan staan. In de afgelopen maanden is hij immers duidelfik dé CDA-poUticus geworden. Dat was al in de verkiezings strijd het geval, maar vooral tijdens de formatie heeft hij het gezicht van het CDA naar buiten bepaald. Hy was en is de onderhandelaar voor zyn geestver wanten bij deze formatie en heeft daar mede zijn stempel op gedrukt, of men dat nu prettig vindt of niet. In zo'n situa tie kan men moeilyk van zyn fractie vergen, dat zy hem op een zijspoor zet. Dat zou niet alleen tot gezichtsverlies van betrokkene leiden, maar ook tot grote interne moeilijkheden binnen het CDA Zelfs diegenen, die niet behoren tot de bewonderaars van de heer Van Agt -ook op deze plaats is vaak kritiek op hem uitgeoefend - zullen met be vreemding van de nieuwste formatie- ontwikkeling hebben kennis genomen HOOFD AFDELING MILIEU EN INRICHTING DELTADIENST: PRESENTATIE OP OPEN DAG MIDDELBURG - De gevolgen, die af sluiting van dc Oosterschelde doer middel van een stormvloedkering zal hebben op het milieu, zijn op een aantal punten nog niet goed te overzien. De uitwerking van de afsluiting op de ge tijdestanden en - stromen is wel vrij nauwkeurig te voorspellen, maar over hoe het onderwaterlandschap mei alles wat daarin leeft, erop zal reageren, is heel wat minder zekerheid. Dat geldt ook voor het landmilieu. Er is wel be kend hoeveel de oppervlakte van de schorren en slikken zal afnemen, maar de veranderingen in de flora en de fauna als gevolg van het gedempte getij, zijn niet goed te overzien, Dat schrijft de hoofdafdeling milieu en in richting van de Deltadienst van de rijkswaterstaat in een bulletin, dat zal worden uitgereikt aan bezoekers van deopen dag. die op 14 oktober door deze afdeling wordt gehouden. In het bul letin wordt een uiteenzetting gegeven o\er de talrijke onderzoeken, die mi lieu en inrichting uitvoert, om meer in zicht te krijgen in wat w ordt aangeduid als „De nieuwe Delta". Tijdens de open dag zal aan de be zoekers van liet nieuwe kantoor van de hoofdafdeling milieu en inrichting van de Deltedienst worden duidelijk ge maakt op welke terreinen met onder zoek verncht en hoe dat is georgani seerd. In het bulletin wordt uiteengezet, dat de afdeling innchtingszaken zich bezighoudt met de bestudering van de inrichting van de nieuwe bekkens met hun dammen, eilanden, oevers en ha vens. Concrete onderwerpen zijn het maken van projecten voor de openluchtrecreatie op drooggevallen platen zoals het Grevelingenstrand en hetpian Schelphoek in her YeerseMeer. Over de Oosterschelde merkt ir G.H S. Hofker van de afdeling inrichtingszaken op. dat één van de grote vraagstukken is, na te gaan m hoeverre belangen van natuurbehoud en van de recreatie op el kaar afgestemd kunnen worden. Hy voorspelt, dat de druk op het Ooster- scheldegebied zeer zwaar zal zijn en hij bepleit een geleidelijke ontwikkeling van de recreatie. Een belangrijk deel van de studies van de hoofdafdeling milieu en inrichting is gewijd aan de waterhuishouding, zoals die in de nieuwe Delta gevoerd zal moe ter. worden. De afdeling waterhuishou ding van milieu en inrichting houdt zich Jjentlijn Er specifiek bezig met de aanpassing aan de nieuwe situatie, die ontstaat door de uitvoering van de Deltawerken. Zo wordt onder meer gezocht naar metho den om zoet en zout water zo goed mo gelijk van elkaar gescheiden te houden. De afdeling milieu-onderzoek van de in Middelburg gevestigde dienst houdt zich in de eerste plaats bezig met de Grevelingen. de Oosterschelde. het Veerse Meer en het toekomstige Zoom meer. In het bulletin wordt uiteengezet, dat wetenschappelijk onderzoekers uit allerlei richtingen zich bezighouden met Slot zie pagina 7 kolom 5> zyn ook nog politieke redenen, die aan deze gang van zaken een twyfelach- tig karakter geven Dit spelen-op-de- man leidt tot spanningen tussen de twee grootste fracties, waarop de nieuwe re gering moet steunen Toen het eerste kabinet-Den Uyl optrad werden er over en weer nogal wat onvriendelykheden geuit, maar bij de debatten over de rege ringsverklaring ontstond er tenslotte een sfeer van 'laten we het maar probe ren. misschien groeit het vertrouwen tydens de nt. Daarvan is met zo heel veel terecht gekomen en dat houdt in dat er op dit ogenblik nog altyd weinig vriendelijk tussen PvdA en CDA wordt gedaan Toch moet men nu samen aan het regeren, toch moet men samen een reeks van problemen oplossen, die bij wyze van spreken een nationaal kabinet verantwoord zouden doen zyn. Er komt nog bij dat de tot nu toe gemaakte af spraken -vooral m de sociaal- economische sector- tamelijk mager zijn. zodat in de prak ty k nog heel wat zal moeten worden ingevuld Met andere woorden: het is dringend nodig dat er een hecht en goedwerkend team komt. dat kan steunen op een grote mate van overeenstemming tussen PvdA en CDA Van de wil om daartoe te geraken is nog niet veel gebleken. De gebeurtenissen .van gisteren dragen met bij tot verbete ring van de verstandhouding tussen de toekomstige regeringsfracties. Jammer GRONINGEN - In het Academisch Ziekenhuis in Groningen is mevrouw V Ellenbroek-Pnnsen. die in mei 10 dagen was gegijzeld in de trein bij De Punt., bevallen van een welgschapen zoon. Hij kreeg de namen Johannes Petrus Henricus Het jongetje woog bij de geboorte 3300 gram. Mevr. El lenbroek was vorige week al naar Groningen gegaan om in het zieken huis de bevalling af te wachten Toen. zij op 23 mei werd gegijzeld, was zij, eveneens op weg naar dat zieken huis. om een specialist te raadple gen. Tegelijkertijd met een vrouw uit Ntjmegen. die eveneens zzcanger was, werd mevr EUenbroek na lang aandringen van het crisisteam uit de trein vrijgelaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1