PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEKAAPT TOESTEL LANDT IN KOEWEIT Jongen (17) vermoordde vrouw en twee kinderen Redelijk grote kans op de bouw van tweede grote zeesluis bij Terneuzen de krant van zeeland DC 8 met 24 gijzelaars uit Dacca vertrokken MOGELIJK AFKONDIGING VAN DE NOODTOESTAND IN ISRAEL MOTIEF NOG NIET BEKEND littOB— Na Amerikaans-Russische verklaring: Militaire opstand Bangladesj onderdrukt Politie ontdekt vijf ton hasj op Panamees schip WINSCHOTEN (ANP) - Een zeventienjarige jongen uit Winschoten blijkt de dader te zijn van de drievoudige moord, die plaats moet hebben gehad in de nacht van vrijdag op zaterdag aan het Oostereind in Winschoten. De jongen is de 17-jarige O. J. P. en was een goede bekende van het gezin. Hij kwam er regel matig om op de kinderen te passen. Het motief van de dader was zondagavond nog niet bekend. De drie slachtoffers, de 31-jarige A. J. H. C. Landschreiber-Koster en haar 6-jarige dochter Natasja en de 5-jarige zoon Andrej. blijken door messteken om het leven te zijn gebracht. Aanvankelijk werd aangenomen dat hen de hersens wa ren ingeslagen. Sectie wees echter uit dat messteken de doodsoorzaak moeten zijn geweest. De 43-jarige caféhouder F K. Landschreiber uit Oude schans, die van tafel en bed gescheiden leefde van de vrouw, heeft tegenover de politie verklaard dat hij zater dagmorgen omstreeks half tien bij de woning kwam en daar de vrouw en de kinderen dood had aangetroffen. In totaal achttien politiemensen hebben dit weekeinde aan een oplossing gewerkt „Het is een van de meest gru welijke moorden die ik heb meegemaakt," aldus de Gro ningse commissaris G. Steenmeijer. die de leiding van het onderzoek had. Een sporenonderzoek, dat ondersteund werd door getui genverklaringen. wees in de richting van P die overigens goed bekend stond. Hij werd in zijn woning aangehouden, waar ook het mes is gevonden waarmee de steken ver moedelijk zijn toegebracht. De jongen werd zondagavond om half zeven in verzekering gesteld. Tegen negen uur bekende hij. Ridderslag 220e jaargang no. 226 Maandag 3 oktober 1977 MINISTER CHABERT VAN VERKEER VAN BELGIE IN TERNEUZEN: „HAVEN VAN GENT ZO RENDABEL MOGELIJK MAKEN" TERNEUZEN - De Belgische minister van verkeerswezen J. Chaberf meent dat er een redelijke kans is op een tweede grote zeesluis bij Terneuzen. Voorts, zei hij zaterdagmiddag in Ter- neuzen, moet er een optimaal gebruik worden gemaakt van de huidige zees luis om dc haven Gent economisch zo goed mogelijk rendabel te maken Bur gemeester C. Ockeloen zei desgevraagd dat dc middensluis van Terneuzen in gereedheid wordt gebracht om een stuk van het zeeverkeer van en naar Gent te schutten. Dat zal. zei de burgemeester van Terneuzen na afloop van dc aca demische zitting ter gelegenheid van 150 jaar kanaal Gent-Temeuzen, een ontlasting betekenen van de grote zees luis. De heer Chabert ging tijdens de acade mische zitting in op de waterkwaliteit van het kanaal De heer Chabert rea geerde op een toespraak van de Gentse burgemeester De Paepe Die zei een week geleden in zijn gemeente dat een tweede zeesluis gewenst is bij Terneu zen In vroegere laren ging van het ge meentebestuur van Gent de wens uit om een groter kanaal, de huidige theoretische- capaciteit van schepen van 60 000 ton moest worden vergroot naar 125 000 ton. Dat argument heeft het gemeentebe stuur van Gent nu (schijnbaari laten varen De Belgische minister Chabert sloot zich zaterdag middag in het Zuidlandtheater van Temeuzen bij de burgemeester van Gent aan In het kader van de samenwerking tus sen Nederland en Belgié in de Benelux en de Europese Gemeenschap dacht de minister geen moeilijkheden bij realise ring van een tweede zeesluis. ..De poli tieke ontwikkeling op havengebied is evenmin blijven stilstaan en meer en meer wordt gans de havenpolitiek door Europese wateren geloodst. Met fier heid stellen wij vast dat de Benelux hierbij steeds als motor en promotor is opgetreden en ook nu nog steeds aan de spits staat", meent de Belgische minis ter Hij splitste de samenwerking in twee gedeelten, namelijk een intem en een extern gedeelte De interne samenwer king is het overleg en de samenspraak over Beneluxzaken De externe samen werking komt tot uitingineen gezamen lijk standpunt van Nederland en Beleie in Europa en verder De heer Chabert benadrukte een versterking van de in terne en externe samenwerking in dt toekomst. „De feestzitting van vandaag", zo zette hij zaterdag uiteen„voor de herdenking van de 150e verjaring van de opstelling van het kanaal Gent-Temeuzen en de gezamenlijke viering hiervan door de gemeenten Gent. Zelzate. Sas van Gent en Temeuzen is zeker een treffend voor beeld. een praktische uitbeelding van een voorloper van Benelux-realisatie Inderdaad, vanuit de Noordzee bereikt men via een gemeenschappelijke Wes- Slot zie pagina 2 kolom 5 geroepen Oppositieleider Peres sloot zich aan bij de kritiek van zijn partijgenoot Rabin. Naar aanleiding van stemmen die zon dag opgingen voorhetsamenstellen van een nationale eenheidsregering, stelde Peres dat. hij zo n regering niet ziet zit ten, De verschillen tussen de regerings partij Likoed en de oppositiepartij, de arbeiderspartij, zijn nog even groot, m verklaarde Peres PLO De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PIX) liet via zijn persbureau Wafa we ten dat de verklaring „een positieve stap is naar een rechtvaardige en blij vende oplossing voor het Midden- Oosten". In Egypte werd de verklaring door de staatsomroep gekenschetst als „een be langrijke vooruitgang op de weg naar een hervatting van het Geneefse over leg". President Sadat heeft een ver trouwensman naar zijn minister van buitenlandse zaken. Fachmy. in New York gestuurd met het officiële Egypti sche standpunt over de verklaring. Fachmy zou deze verklaring aan presi dent Carter moeten overbrengen hoop De Belgische overheid blijft hopen op het Baalhoek-kanaal PAGINA 3 compromis Er Is een kans op een 7-7-2- compromis voor de zetelverdeling in het nieuwe ka binet. driemaal PAGINA 9 beginneling Zanger Albert West voelt zich bij tedere single een beginneling PAGINA 11 zwak PAGINA 12 strijdlustig Een strijdlust! zee op na rust PAGINA 13 overeind top Bernard Hinault hoort definitief bij de top van de beroepswielrennerij r.a z zege in de Grand Prix des Nations Tijdens de onderhandelingen met luchtmaarschaik Mahmud lieten de ter roristen in fasen de gevangenen vrij. Zondagavond, toen de uitwisseling was voltoid. hadden de kapers in totaal 120 passagiers vrijgelaten, onder wie vrou wen en zieke mannen. Met het vliegtuig waarmee de vrijgela ten leden van het Rode Leger naar Dacca werd gevlogen reisden ook een Japanse delegatie Met de kapers werd afgesproken dat de vrijlating in fasen zou geschieden. In de eerste fase van de uitwisseling zou de Japanse regering een deel van het los geld overhandigen en een gevangene, in ruil voor de vrijlating van 10 kapers In de tweede fase zou de Japanse regering weer een gevangene vrij laten in ruil voor nog eens tien passagiers. In de derde fase werd weer een deel van het losgeld overhandigd en nog een gevan gene vrijgelaten in ruil voor tien passa giers. De procedure ging zo door totdat de kapers op een gegeven moment met meer bereid waren om passagiers vrij te laten. Er waren in het toestel toen nog 24 passagiers en zeven bemanningsleden achtergebleven. In een zondag in Londen uitgegeven verklaring zegt het Rode Leger, verwij zend naar de zes miljoen dollar die de kapers hebben ontvangen, dat .het on derdrukte volk, hand In hand, zich aan het bevrijden is en de schatten terug krijgt die het werd ontnomen". Op het ..Japanse volk en de hele wereldbevol king" werd een beroep gedaan om zich te verdedigen en tegen het imperialisme te vechten. .Als onderdeel van deze in ternationale strijd zullen wij het vol gende nastreven: omverwerping van het Japanse imperialisme, dat is gebaseerd op het keizerlijke systeem, het Ameri kaanse imperialisme uit Japan te ver drijven en vestiging van een Japanse volksrepubliek", aldus de verklaring. wraak Wraakactie van Chris Riemens bracht Serooskerke naast Hoek PAGINA 16 (Van onze redactie buitenland) DACCA-TOKIO-KOEWEIT - De regering van Koeweit heeft maandagochtend vroeg de kapers van de DC-8 met aan boord de zes vrijgelaten Japanners, de 24 gijzelaars, de zeven bemanningsleden en het geiste losgeld van zes miljoen dollar toch toestemming gegeven te landen. Twee uur heeft de DC-8 boven het vliegveld van Koeweit gecirkeld alvorens de piloot toestemming kreeg zijn toestel aan de grond te zetten. Eerder had de Koeweitse regering geen toestemming gegeven aan de kapers om op haar luchthaven te landen. Ten minste zes officieren van de lucht macht werden doodgeschoten. Een van Ide omgekomen officieren op het vlieg veld was de assistent van luchtmaar schaik Mahmud, die zelf enige tijd zoek was. Later verscheen hij weer op het vliegveld en zette de onderhandelingen met de kapers voort President Rachman van Bangladesj verklaarde nadat de opstand was on derdrukt in een radiotoespraak, dat de rebellie was uitgevoerd door „enkele ongedisciplineerde militairen" Naar verluidt, zouden meer dan honderd tijnse volk gezien als een ommezwaai in het Amenkaanse beleid. Tot nu toe spraken de Amerikanen altijd slechts over de belangen van de Palestijnen en niet over de legitieme rechten. Boven dien stelt de verklaring duidelijk dat ook Palestijnse vertegenwoordigers bij het overleg aanwezig moeten zijn Juist de Palestijnse vertegenwoordiging is het belangrijkste punt van discussie in het huidige overleg tussen Amerika en Israël geweest De afgelopen week was het al duidelijk dat zelfs de goede diensten van presi dent Carter Genève niet dichterbij brachten Het belangrijkste geschil punt was en bleef de Palestijnse deel name. Israël is niet bereid met een aparte Palestijnse delegatie te onder handelen en zeker niet met de PLO. Volgens de Israëlische minister van buitenlandse zaken. Dayan. betekent onderhandelen met een aparte Pales tijnse delegatie in feite een erkenning van een apart Palestijns vraagstuk, dat noodzakelijkerwijs tot de oprichting van een Palestijnse staat leidt. Aan de andere kant zijn de Arabieren niet bereid zonder een Palestijnse dele gatie en liefst PLO-leden, naar Genève te gaan. De Amerikanen zaten vast, omdat ze ondermeer gebonden aan be loftes die zij Israël in 1975 hebben ge daan en waarbij ze zich vastgelegd heb ben geen verandering in de samenstel ling van de deelnemers aan de conferen tie goed te keuren, dus ook geen Pales tijnse vertegenwoordiging. Druk Door nu de Sowjet-Unie erbij te halen kunnen de Amerikanen schuil gaan achter een gezamenlijk Amerikaans- Russisch standpunt, waarbij de ASme- rikaanse beloften aan Israel geen rol meer hoeven te spelen en waarbij de Amerikanen de druk op Israël kunnen vergbroten. Het is deze nieuwe Ameri kaanse tactiek, die bij de Istaëlische regering grote verontwaardiging heeft gewekt. IJMUIDEN - Met de vondst van 5000 kilogram hasj aan boord van een schip in de haven van IJmuiden heeft de politie de internationale handel in verdovende middelen opnieuw een stevige klap bezorgd. De smokkelwaar, die afkomstig was uit Libanon, vertegenwoordigde volgens de politie een waarde van 17.5 miljoen De Amenkaanse bankier John Gebral werd zaterdag door de kapers vrijgelaten omdat hij last had van een meraandoening Volgens de kapers zou Gabral een vnend zijn van Jimmy Carter tijnse volk. „Onaanvaardbaar", zo reageerde zon dag de Israëlische minister van finan ciën Ehrlicht na een kabinetszitting. „Wij zullen mogelijk de noodtoestand moeten afkondigen en een regering van nationale eenheid vormen om de ver klaring te weerstaan", aldus Ehrlich.t die premier Begin vervangt Begin ligt in het ziekenhuis wegens overver moeidheid In Jeruzalem wordt vooral de para graal over de legitieme rechten van het Pales- Ze werd in de nacht van zaterdag op zondag aangetroffen aan boord van de Helena, een onder Panamese vlag varend voormalig Nederlands visserschip, dat lag afge meerd aan de Haringhaven in IJ muiden. Volgens een politiewoordvoerder is dit een van de grootste hasjvangsten in Nederland. De politie toonde zich bijzonder terughoudend met het verstrekken van gegevens over de actie, die zou zijn uitgevoerd als een routinecontrole in het kader van wat de politie noemt „verscherpt toezicht naar aanleiding van eerdere gebeurtenissen" Omstreeks 2 uur s nachts zou personeel van de gemeentepolitie uit Velsen. de douanerecherche uit Amsterdam en de rijkspolitie te water zich aan boord van het schip hebben begeven. Nadat de politie de partij smokkelwaar had gevonden, werd de zevenkoppige bemanning, waarvan men de identiteit fnogi niet heeft willen vrijgeven, gearresteerd. Overigens zijn het niet alleen de rege ringspartijen die hun verontrusting over de Amerikaans-Russische verkla ring hebben uitgesproken. Ook de op positionele arbeiderspartij heeft van zijn afkeuring blijk gegeven. Ex-premier Rabin noemde het een ernstige wending in de Amerikaans-Israëlische betrek kingen. Hij beschuldigde de regering Begin ervan een falend beleid gevoerd te hebben en meende dat de regering nu duidelijk moest stellen dat op grond van deze verklaring de Geneefse vredescon ferentie onmogelijk kan worden bljeen- De DC-8 steeg onder felle protesten van de Japanse regering zondagavond kwart over negen plaatselijke tijd op van het vliegveld van Dacca, waar op dat ogenblik hevig werd gevochten tus sen regeringstroepen en een groep rebel lerende officieren. Terwijl op het vlleg- I veld de sterke man van Bangladesj, luchtmaarschaik Abdul Gafiar Mah mud, metde kapers onderhandelde over de vrijlating van de gijzelaars bestorm den d e rebellerende militaren een muni tieopslagplaats op de luchthaven. mensen bij de kortstondige opstand zijn gedood. Het Japanse toestel met dc zes vrijgel a- ten gevangenen en dezes miljoen dollar kwam zaterdagochtend in Dacca aan, vele uren nadat het laatste ultimatum van de kapers was verstreken. De leden van het Rode Leger hadden toen ge dreigd dat zij de gijzelaars zouden do den. iVan onze correspondent! In Tokio is de eerste groep vrijgelaten passagiers uit het gekaapte JAL-vllegtuig in Dacca aangekomen. Op de foto het Indiase echtpaar Verghese met hun kind van 2 jaar en op de achtergrond i met gekruiste tasnemem de Amerikaan K. A. Krueger JERUZALEM - De Amerikaans-Russische verkla ring over hervatting van het Geneefse vredesoverleg heeft zondag in Israël bij zowel de oppositie als de regeringspartij een negatief onthaal gekregen. In de verklaring dringen beide mogendheden aan op hervat ting van het Geneefse overleg, nog in december waarbij Israël zich moet terugtrekken uit de gebieden die het sinds de Zes daagse oorlog bezet houdt en waarbij de oplossing voor het Palestijnse vraagstuk moet worden gevonden met inbegrip van de erkenning van de legi tieme rechten van het Pales-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1