FNV: VERKORTING VAN ARBEIDSTIJD """VINCIALE ZEEUWSE 'Rode leger' dreigt met nog meer acties Aantal doorvaarten van plezierjachten in de Zeeuwse sluizen flink gestegen Kok: gulden dwingt niet tot loonmatiging POLITIE O VERMEESTERT KAPERS HELMO BOETIEK- Van der Stoel: i geen onenigheid in EG over Midden Oosten Rashonden pagina 13 Spijker- en ribbroeken in alle modekleuren. Lois, Levis, Lee 69,- Shetland truien 29,50 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - De FNV-voorzitter Kok meent dat niet in de industriële sectoren moet worden gezocht naar vervangende werkgelegenheid. Veel meer zoekt Kok het in de herverdeling van het beschikbare werk via verkorting van de arbeidstijd. „Arbeidstijd delen, betekent ook inkomen delen. Zo'n beleid stelt hoge eisen aan de solidariteit. Het kan betekenen dat men bereid moet zijn om in koopkracht achteruit te gaan", aldus Kok. Hiroshi, Sensui, een van de gevangenen wiens vrijlating wordt geëist door de kapers van het JAL-vliegtuig, wordt naar het vliegtuig gebracht dat hem naar Tokio zal brengen vanwaar hij naar Dacca zal worden overvlogen. TOKIO BESCHULDIGD VAN 'VERTRAGINGSTAKTIEK' 220e jaargang no. 225 Zaterdag 1 oktober 1977 Dit zei FNV-voorzitter Wim Kok vrij dagmorgen in zijn openingsrede tot de bijzondere FNV-vergadering. waar werd gediscussieerd over de arbeidsvoor waarden De Nederlandse concurrentiepositie in het buitenland is vooral aangetast door de steeds sterker wordende gulden en niet in de eerste plaats door de stijging van de loonkosten. „Wie denkt dat een hoge koers van de gulden dwingt tot een sterke matiging in de lonen, zit ern aast". Wim Kok Kok meent dat als heel Nederland de loonkosten zal matigen, er een heel grote kans bestaat dat de valutaspecu lanten op zoek naar gemakkelijke win sten zich massaal op de gulden gaan storten. „Dit zou de gulden nog duurder maken, waardoor het effect van de loonkostenmatiging weer verloren zou gaan. Er bestaat een goede kans dat een op exportbevordering gerichte loonkos tenmatiging als het ware wordt afge straft door valutahandelaren", zei Kok, Kok meent dat de overheid door aan deelhouder te worden in bedrijven, de bedrijvigheid kan aanzwengelen, om dat de bedrijven thans niet meer over voldoende kapitalen beschikken om uit te breiden. Voorts meent hij dat ex tra arbeidsplaatsen gevonden kunnen worden in het zoeken naar alternatieve energiebronnen, de milieutechnologie en -industrie. Volgens de FNV-voorzitter staan thans zo'n 600.000 mensen, of wel 15 procent van het totale aantal werknemers, door werkloosheid en arbeidsongeschiktheid aan de kant Zij vormen het verontrus tende ziektebeeld van een economisch stelsel, dat de problemen met op een maatschappelijk aanvaardbare manier aankan, zo meent Kok Inkomens In zijn rede liet Kok duidelijk uitko men dat de vakbeweging voor 1978 zal kiezen voor het aftoppen van de hogere inkomens. Als harde eis blijft overeind staan dat de gemiddelde werknemer met een inkomen tot f38.500 er niet op achteruit mag gaan. Vandaar dat een aantal maatregelen werd voorgesteld, zoals f200 belastingverlaging voor ie dereen, verlaging van de sociale pre mies, het niet-doorgaan van de aardga sprijsverhoging en het helemaal laten vallen van de inflatiecorrectie. Kok hekelde het besluit de ministers en staatssecretarissen een hoger inkomen toe te kennen De FNV-voorzitter verbond de verla ging van de sociale premies wel aan de voorwaardedatzeoverenkelejaren niet weer fors mogen worden verhoogd Kok meende dat met de door de FNV voorge stelde maatregelen het mogelijk moet zijn de koopkracht tot het gemiddelde inkomen van f28.500 te kunnen hand haven. ..Het gevolg van de operatie is een niet onaanzienlijke herverdeling van het beschikbare inkomen ten gun ste van de lagere inkomens", zei hij Ook kunnen de inkomens van de mid dengroepen op deze manier worden ge handhaafd. Inkomens van meer dan een ton zullen volgens Kok er in 1978 dan 2 procent op achteruit gaan. Herverdeling Dc bij de FNV aangesloten bonden heb ben vrijdag duidelijk uitgesproken de discussie over de herverdeling van het beschikbare werk niet uit de weg te zul len gaan. Bij deze discussie zal ook worden betrokken de dan onvermijde lijke herverdeling van inkomens. Aric Groenevelt, voorzitter van de Indus triebond NW, zei dat een verantwoor delijke vakbeweging bereid moet zijn de gevolgen te aanvaarden, ook als blijkt dat offers zullen worden ge vraagd. De hout- en Bouwbonden denken bij de herverdeling van het werk tevens aan verkorting van de werktijd, langere va kanties en de mogelijkheid van ver vroegd uittreden uit het arbeidsproces. „Door betere verdeling van het werk is het misschien mogelijk meer mensen aan de slag te krijgen", zei Fiet Spijkers, voorzitter van de Industriebond NKV. De Vervoersbonden zagen een herverde- juli is de drukste maand VLISSINGEN - Het aantal jachten en andere pleziervaartuigen, dat in de 'seizoenmaanden' mei, juni, juli en au gustus van dit jaar de rijkssluizen in Zeeland passeerde is toegenomen ten opzichte van diezelfde maanden in 1976. De sluizen van Ylissingen, Yeere. Kats, Hansweert. Terneuzen en Bruin- isse schutten dit seizoen 74401 recrea tievaartuigen. tegen 70719 in dezelfde vier maanden van vorig jaar: een groei dus met 3682. ling van het beschikbare werk als een onontkoombare noodzaak, doch meen den dat een vermindering van het in komen daarbij een te groot beroep op de solidariteit van de werkenden naar de werklozen zou zijn Het speciale FNV-congres. gewijd aan het arbeidsvoorwaardenbeleid, was met het FNV-bestuur van mening dat de koopkracht voor de gemiddelde werk nemer in 1978 onverkort gehandhaafd moet blijven en dat alles moet worden Nederland wil snel verbod van nucleaire proeven (Van onze correspondenti WENEN - „De Nederlandse regering is van mening dat snelle verwezenlijking van een verbod op nucleaire proeven thans van veel grotere betekenis is dan de mogelijke voordelen van een con trole van voor vreedzaam gebruik van kernenergie aangewende nucleaire ontploffingen waarvan de economi sche zin trouwens nog bewezen moet worden". Met dit gedeelte uit de verklaring, die de Nederlandse ambassadeur in Oosten rijk W. de Boer als een van de laatste van 110 vertegenwoordigde lidstaten af legde voor deze week gehouden de In ternationale Organisatie Voor Atoom energie, gaf de Nederlandse afgevaar digde duidelijk te verstaan wat de Ne derlandse opvatting is en welk stand punt de Nederlandse regering inneemt Een groot aantal van de 110 afgevaar digden wilden in hun verklaringen niet zover gaan dat zo atoomproeven in hun geheel zouden willen verbieden Het grootst aantal plezierjachten wordt verwerkt door de Zandkreekslulzen bij Kats. gelegen tussen Veerse Meer en Oosterschelde Volgens de cijfers van de Rijkshavendienst Oosterschelde-West werden daar dit jaar in de vier seizoen- maanden 24829 recreatievaartulgen ge schut. tegen 24806 in hetzelfde tijdvak van 1976. De sluis bij Bruinisse. die de doorvaart naar de Greveüngen regelt, steekt die van Kats naar de kroon Bij Bru werden dit seizoen 24211 plezier boten geschut tegen 23280 in de over eenkomstige maanden van vong jaar Ook bij Veere maakte een groot aantal recreatievaartuigen gebruik van de gedaan om de werkloosheid terug te dringen. VNO Het VNO beschouwt de fnv-nota als een intern discussiestuk, waaruit op dit moment nog geen conclusies kunnen worden getrokken. Wat de algemene benadering betreft, constateert het VNO dal het FNV-bestuur de emst van de economische situatie wel degelijk onderkent, maar dat men de oorzaken toch te veel buiten de deur dat wil zeg gen in de intemattionale ontwikkeling zoekt Het FNV-bestuur onderschat naar de mening van het VNO de binnen landse oorzaken (vooral ons kostenpeib van de huidige problemen zoals deze tot uitdrukking komen, niet alleen in het afvlakken van de export, maar ook in een steeds verder doordringen van bui tenlandse concurrentie op onze eigen markt TOKIO/DACCA - Het Japanse rode le ger heeft vrijdag gedreigd met meer ac ties als de regering niet tegemoet komt aan de eisen die de kapers van de Ja panse DC-8 op het vliegveld van Dacca hebben gesteld. Het kantoor van het persbureau Reuter in Beiroet kreeg een communiqué waarin de regering ervan werd beschul digd dat zij een vertragingstactiek toe past In de in het Engels gestelde verklaring wordt van de Japanse regering geéist sluizen in de vier seizoenmaanden. In mei, juni. juli en augustus van dit jaar passeerden daar 12739 plezierjachten de sluizen, tegen 11143 in het seizoen van 1976. Bij Vhssingen werden in diezelfde maanden 8732 jachten geregistreerd tegen 8260 in 1976. Hansweert. telpunt van de Rijkshaven dienst Oosterschelde-Oost boekte in de vier seizoenmaanden van dit jaar 2047 recreatievaartulgen. tegen 1600 in ge heel 1976. die toen de sluizen van het Kanaal door Zuid-Beveland passeer den Voorde sluizen van Terneuzen waren de dat zij 'onmiddellijk' alle negen geest verwanten die voor vroegere strafbare feiten gedetineerd zijn. vrijlaat. Voorde 141 gijzelaars leek een oplossing in zichtte komen. Op het vliegveld van Dacca werd een speciaal vliegtuig uit Tokio verwacht, met aan boord een los geld van zes miljoen dollar en met zes van de negen leden van het Rode L^ger. wier vrijlating door de kapers was geëist Drie van de negen gevangenen in Japan weigerden naar Dacca te reizen Tot de zes due dat wel deden, nehoort de 28- jarige Junza Okudaira. een van de voormannen bij de gijzelingsactie in de Franse ambassade in Den Haag in 1974 Het losgeld is verpakt in stapels van 100-dollarbiljelten. De Japanse rege ring heeft d aarvoor een speciaal beroep op de Amerikaanse autoriteiten moe ten doen omdat in Japan niet voor een Op voorstel van de koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Dierge neeskunde hebben dierenartsen van de ministers van economische zaken en van landbouw en visserij toestemming gekregen hun tarieven voor zowel de kleine als voorde grote huisdierenprak tijk met ingang van 1 oktober 1977 met drie procent te verhogen. Dit met uit zondering van de taneven voor de zo genaamde georganiseerde dierziekte- bestrijding. cijfers voor de vier seizoenmaanden resp. 1843 voor dit jaar en 1630 voor die maanden van vorig jaar. Drukste maand. De drukste maand in de watersport blijkt ook nu weer juli te zijn. Toen pas seerden er bij de rijkssluizen m Zeeland 33451 pleziervaartuigen In 1976 waren dat er 29756 Augustus is de tweede maand wat de drukte betreftmet 19770 pleziervaartuigen, tegen 18738 in augus- tusvorigjaar Juni toonde vermoedelijk ten gevolge van het mmder gunstige weer slechts' 10433 plezierjachten, die de Zeeuwse rijkssluizen passeerden zo groot bedrag aan dergelijke biljetten aanwezig was. Het crisisteam in Tokio heeft gisteren zeker tien landen in het Modden- Oosten en Afrika gevraagd de kapers op te nemen, wanneer de uitwisseling van passagiers legen gevangenen en losgeld in Dacca een feit is. Er is in To kio niets bekendgemaakt over de reac ties van de aangesproken staten. Uit de hele wereld zijn inmiddels tele grammen in Tokio aangekomen met protesten tegen de 'toegeeflijke hou ding* van de Japanse regering jegens de terroristen. NS-PROEF MET GOEDKOPE REIZEN IN EERSTE KLAS UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen gaan in de weekeinden van de maand november op ver schillende stations een proef nemen met reducties op eersteklas kaar tjes. Op de stations Roosendaal en Zwolle kan men dan eersteklas kaartjes ko pen met25 procent, reductie en op de stations Alkmaar en Deventer be taalt de reiziger de prijs van een tweedeklas kaartje plus twee gulden vijftig. Jacques Robert. tegen 12453 in juni 1976. Mei laat weer een toename zien met 10727 recreatie vaartuigen tegen 8172 in diezelfde maand van het vorig Jaar. Nationaliteiten. De Nederlanders vormen nog steeds de grootste groep, die met recreatieboten de Zeeuwse wateren aandoet. In mei. juni. juli en augustus kwamen 31147 Nederlandse plezierv aartuigen door de Zeeuwse rijkssluizen. Onmiddellijk daarna kwamen de Belgen, met 11278 'Slot zie pagina 7 kolom 4i Utrecht, politie en terreur doende is ingesteld op de .af schuwelijke terreurmethoden', zoals die door de Rote Armee Fraktion worden toegepast Een eigenaardige opmer king Wanneer in een geval als dit zo nadrukkelijk de aandacht wordt geves tigd op het element .terreur', treedt een versluiering op: de feiten worden niet meer scherp onderscheiden. Sterker nog: het gebruik van het woord .terro risme' in relatie tot wat de burgemeester het .er niet op ingesteld zijn' van de^Ne derlandse politie noemde, klinkt ontlas tend. En dat nu lijkt ons in dit geval onjuist W aar ging het hier om? De Utrechtse politie moest vorige week één of meer mensen aanhouden, die van zware misdrijven in de Bondsrepubliek wer den verdacht Ofhethier nu om bankro vers ging of om terroristen lijkt ons geen principieel, hoogstens een gradueel ver schil voor de politie. Eerst en vooral moest zij immers vooraf beoordelen of te verwachten was dat de verdachten bij hun aanhouding gewelddadig zouden optreden. Er waren redenen te over om er van uit te gaan dat dit het geval zou zijn en dat derhalve de grootst moge lijke behoedzaamheid noodzakelijk was. In Utrecht is dat kennelijk onvol doende doordacht want er is - zo is ko men vast te staan - niet gehandeld In overeenstemming met de zwaarte' van de betrokken criminelen. Maardatheeft weinig te maken met de vraag van bur gemeester Vonhoff of de Nederlandse politie wel voldoende is ingesteld op .af schuwelijke terreurdaden". De Duitser die vorige week de Utrechtse agentheeft gedood, handelde niet anders dan een bankrover, die probeert schietend te ontkomen. Strikt genomen had het bewuste misdrijf geen ander terroris tisch kenmerk dan dat het door een ter rorist werd gepleegd. In zo'n situatie is het naar ons gevoel niet juist om een extra-accent aan dat terrorisme te ge ven. de feiten inzake de waakzaamheid van de Utrechtse politie worden erdoor versluierd. •Aigezien daarvan: is de twijfel van de Utrechtse burgemeester gerechtvaar digd? Is de politie van dit land niet inge steld op terreurmethoden? Indien deze vraag bevestigd zou worden beant woord, zou tegelijkertijd aan de politie een brevet van onbekwaamheid worden uitgegereikt. Ons land heeft immers de afgelopen jaren zijn portie terreur echt wel gehad en de politie weet dat zij voortdurend op herhaling bedachtmoet zijn. Vielen bijvoorbeeld de treinacties in het noorden niet onder de categorie terreur? Wat waren de gijzelingen in de Franse ambassade en in de gevangenis van Scheveningen anders dan terreur daden? Dergelijke gebeurtenissen zijn moeilijk of niet te rangschikken onder .gewone' criminaliteit. In al deze geval len ging het om dreiging met geweld, waarbij enige malen deze dreiging tot uitvoering werd gebracht. Tegen deze achtergrond bezien gaat het niet aan om in de discussie over de trieste voorvallen in Utrecht naar voren te brengen, dat men hier niet op dergelijke affaires zou zijn ingesteld. Men weet hier uit bittere ervaring wat terrorisme is en kan zijn. De gang van zaken in Utrecht duidt er dan ook op dat daar sprake is geweest van een verkeerde taxatie, terwijl men beter kon weten. Dat kan voorkomen, overal worden fouten gemaakt. Ver moedelijk zullen diegenen, die in Utrecht verantwoordelijkheid dragen binnen het politiecorps, zichzelf ern stige verwijten maken. Maar dat is geen reden om met argumenten aan te ko men. die weinig of mets met deze kwes tie hebben te maken. NEW YORK (ANP. APi - Alle negen landen van de Europese Gemeenschap onderschrijven volledig, zonder enige reserve, de verklaring die de Europese raad op 29 juni in Londen heeft afgelegd over het midden ossten. Deze verkla ring, een algemene stellingname vormt het algemene uitgangspunt", aldus mi nister Van der Stoel naar aanleiding van persberichten dat de negen het niet eens zijn over het Midden Oosten con flict. Minister Van der Stoel sprak in New York drie kwartier met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Cyrus Vance over actuele internationale vraagstukken, voornamelijk het Midden Oosten en non-profiferatie (het tegengaan van de verspreiding van kernwapens). Mr. Van der Stoel verklaarde na afloop dat „evenals bij voorgaande ontmoe tingen. een grote mate van paraleUiteit tussen de Amerikaanse en Nederlandae opvattingen aan de dag was getrede» Het gesprek was ..in een positieve e« plezierige atmosfeer" verlopen (Van onze correspondent) PARUS - De politie op het Parijse vliegveld Orly heeft vrij dagavond eeu eind gemaakt aan de kaping van een Cara- velle van de binnenlandse luchtlijn Air Inter, door het toe stel te bestormen en de kaper te arresteren. Het gaat om de 45-jarige fantast Jacques Robert, die al eerder sterke staal tjes uithaaldeen een pathologische behoefte heeft om in het nieuws te komen. Bij de overval door de politie op de Cara- valle werden drie passagiers gewond: eén van hen bezweek later in een ziekenhuis, een andere verkeerde in levensge vaar. Er bevonden zich 91 passagiers en zesbemanningsle- deii in het toestel. Vrijdagmorgen tegen het middaguur werd de vlucht van Pa rijs naar Lyon verstoord door een man die uit met een revol ver zwaaide en eiste dat liet toestel naai Parijs zou terugke ren De stewardess, trachtte de man te kalmeren, maar werd in de arm geschoten Nadat de man in de cockpit was doorgedrongen, besloot de gezagvoerder de eisen van de man op de volgen. Via een geheim signaal verwittigde de piloot zijn thuishaven. De kaper bleek ook nog in het bezit te zijn van een granaat. Toen het toestel kort na de middag op Orly terugkeerde, stond de politiemacht tot de tanden gewapend gereed, met twee poli tie-experts voor vliegtuigkapingen aan het hoofd. De kaper vroeg om tien minuten zendtijd op twee regionale zenders, waaronder radio Monte Carlo, waarin hij een politie- keboodschap wilde uitzenden De lezingen van water tijdens de ontzettingsoperatie is voor gevallen, lopen uiteen De politie maakte bekend dat zij haar actie begon toen Robert een handgranaat had gegooid. En kele passagiers spreken dat t ppen Volgens een 53-jarige pas sagier werd Robert zo bang toen de politie binnendrong, dat hij de granaat die hij bij zich had, liet vallen. DIT SEIZOEN 74401 TEGEN 70719 IN 1976 Jimtlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1