PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HERVERDELING VAN ARBEID IS NODIG 71 1 EUROPA MEUBEL Kapers en kind willen vrouwen niet laten gaan Rijkswaterstaat heeft twee tracé's voor aanleg Oesterdam Oosterschelde V71 Adviezen aan de regering om massale werkloosheid na 1980 tegen te gaan PVDA WIL SOEPELER HOUDING CDA OVER ZETELVERDELING 8 Terlouw komt met voorstel: 7-7-2 Storingspark... pagina 9 220e jaargang no. 223 Donderdag 29 september 1977 PASJHXfTSTHAAT H Ttl 01>»4-ei2«0 UXNOEVKU Omdat u niet elke dag meubelen koopt (Van onze redactie economie) DEN HA AG-Er zijn bijzondere maatregelen nodig om, vooral na 1980, massale werkloosheid tegen te gaan. Het aantal niet-actieven dreigt de komende jaren nog steeds groter te worden. Daarom moeten extra arbeidsplaatsen worden geschapen in de niet-commerciële dienstverlenende sector en moet er een herverdeling van arbeid komen. Om het arbeidsaanbod te beperken is nodig: leerplichtverlenging, vervroegde pensionering en arbeidstijdverkorting. Met extra verlof zou het ziekteverzuim kunnen worden bestreden. Aldus enkele aanbevelingen uit het rapport 'Maken wij er werk van'', ver kenningen over de verhouding tussen actieven en niet-actieven, dat de Weten schappelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) woensdag aan de regering uitbracht Een steeds grotere groep werknemers blijft verstoken van arbeid, terwijl zij wel graag wil werken. Met name de 'zwakke groepen' worden van deze ont wikkeling de dupe De toekomstver wachtingen zijn somber De vraag naar arbeid zal aanzienlijk achterblijven bij het aanbod van werkwilligen Maar ook de toeneming in kwalitatieve verschil len vraagt de aandacht Omdat steeds meer mensen niet meer kunnen werken moeten de wei werkenden een steeds groter deel van faun inkomen besteden voor de uitke ringen aan de niet-actieven. De vraag is of er grenzen zijn aan de bereidheid tot deze inkomensoverdracht. Van belang is ook welke economische gevolgen een toenemende collectieve lastendruk met zich brengt voorstellen zoekactie sloop Het provinciaal bestuur wil geheel Hansweert-oost slopen bij de verbete ringvan hetkanaaldoorZuid-Beveland offerte De CVI komt met een lagere offerte v< verwerking van huisvuil dan Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten. donors nieuwe donors zijn van levensbelang voor vele nierpatiènten. jeugd Ijverig zwoegende Jeugd zorgde voor het gevaar van Ajax advies ji tie de uitzendingen vanOpsporing ver- I" zocht'testaken. Radio-en televisiepro gramma's: Strip. PAGINA 23 dumpen Nederland mag geen goedkoop textiel f dumpen in België. Beurs financiën l. economie De WRR heeft als uitgangspunt geko zen dat het steeds stijgen van het aantal niet-actieven niet mag worden aanv aard. Maar de traditionele middelen zijn ontoereikend om dit ernstige probleem te bestrijden. Mogelijk biedt een wijzi ging van het financieringsstelsel in de sociale verzekeringen perspectief voor de werkgelegenheid Het rapport geeft daarvoor geen oplossing: alternatieven moeten In studie worden genomen Ziekteverzuim Er is een betere registratie nodig van de gegevens over de sociale verzekering om op dit punt verder te kunnen ko men. Duidelijk is verder dat de arbeid somstandigheden een belangrijke ver klarende factor vormen voor de stij ging van het ziekteverzuim. Daarom moet worden gestreefd naar doorzich tige arbeidsverhoudingen, waarin de eigen verantwoordelijkheid beter tot uiting kan komen. Ter verheldering van zowel de verzuim- als de wao-problematiek is het wense lijk te streven naar verfijning van de re gistratie van het ziekteverzuim naar duur. Om het 'vermijdbaar' ziekteverzuim te rug te dringen moeten proefnemingen worden genomen. De WRR beveelt in dit verband twee maatregelen aan: uit breiding van het gewone verlof met on geveer vijf dagen, maar tegelijk het af boeken van elke eerste ziektedag als verlofdag, met een maximum van vijf dagen Ruimere toekenning van bui tengewoon verlof bij een sociale indica tie van 'overbelasting', om onnodige tussenkomst van artsen te voorkomen Meer arbeidsplaatsen Meer arbeidsplaatsen moeten worden geschapen nu de perspectieven voorde werkgelegenheid in de landbouw, de industrie en de bouwnijverheid ongun stig zijn. In de dienstensector doen zich tal van problemen voor, zodat daar niet al te groot vertrouwen op aanwas kan bestaan. Inmiddels zal het aanbod van arbeidskrachten fors stijgen, terwijl ook een wijziging in het aanbod zich voltrekt door grotere deelneming van getrouwde vrouwen. Als uitzichthjedende sector voor de uit breiding van arbeidsplaatsen in de toe komst wijst het rapport op de 'quartaire sector', waarmee de niet-commerciële dienstverlening wordt bedoeld, zoals bejaardenzorg en onderwijs voor vol wassenen Uitgangspunt is daarbij dat er onvervulde behoeften in de samenle ving bestaan, die door middel van ar beidsintensieve voorzieningen kunnen worden bevredigd Maar ook voor deze werkgelegenheid dienen middelen te worden opgebracht Vooral door gebrek aan zekerheid dat omscholing leidt tot een nieuwe betrek king is nu de feitelijke deelneming aan omscholing vrij gering De WRR vindt dat naar grotere zekerheid moet worden gestreefd Te denken valt aan een ver dere uitbreiding van de omscholings subsidies aan bedrijven als zij bereid Verboden wapens, vlaggen en Nazi- emblemen. alsmede oude SS- uniformen. zijn door de Belgische politie in beslag genomen na huiszoekingen in neo-nazistische en rexistische kringen, op last van de Luikse rechter van in structie zijn daarvoor in aanmerking komende werklozen in dienst te nemen Stimulering van investeringen vanuit een werkgelegcnheidsvisie verdient niet altijd aanbeveling. Dat zou meer moeten geschieden in het kader van een produktiviteitspolitiek zonder dat daarbij de arbeidsplaatsengrondslag moet worden gehandhaafd. Wat leerplicht verlenging betreft, het rapport stelt dat die niet in de eerste plaats vanuit arbeidsmarktoverwegin gen zou moeten worden ingevoerd Be ter zou zijn een beleid dat vrijwillig tot meer deelneming aan het onderwijs leidt, waardoor ook vermindering van de werkloosheid ontstaat. Het arbeids bestel is onvoldoende ingericht op de overgang van oudere werknemers van werken naar pensionering Meer proe ven met vervroegde pensionering zijn noodzakelijk Het instrument van de arbeidstijdver korting verdient alle aandacht, maar de invoering mag niet met stijging van de arbeidskosten gepaard gaan Ar beidstijdverkorting zou moeten wor den ingevoerd als alternatief voor loonstijging. Getracht zou moeten worden een verantwoorde startpositie voor algemene arbeidstijdverkorting te vinden. Werk dat vrijwel alleen aan trekkelijk is voor gastarbeiders zou aantrekkelijker moeten worden ge maakt om de noodzaak tot het aantrek ken van buitenlanders te verminderen DES HAAG'ANP) - Indianen uit Canadade Verenigde Staten en Suriname hebben woensdag in gesprekken met Nederlandse kamerleden morele steun gevraagd voor hun streven naar erkenning, eigen gebieden en bescherming van hun eigen identieit. Een groep indianen grengl op het ogenblik een bezoek aan Nederland na afloop van de internationale conferentie in Geneve over de discriminatie van de inheemse volkeren in Amerika De onttoverde wereld §De in 1970 overleden ND- meegse cultuurfilosoof Han Fortmann gaf eens een klein boek de titel mee: .Wat is er met de mens gebeurd?' Een variatie daarop zou kunnen zijn: .Wat is er met de kerk gebeurd?' De katholieke bisschoppen van Nederland hebben dezer dagen een nota het licht doen zien, waarin een aantal cijfers zijn verwerkt die aantonen dat de RK-kerk van Nederland zich in een crisis bevindt. Een enkel voorbeeld slechts één derde van de katholieken vervult nog zijn zondagsplicht, een opvallende achter uitgang vergeleken bij 1966. toen nog bijna tweederde op zondag naar de kerk ging. Ruim vijfendertig procent van de katholieken gaat een gemengd huwelijk aan en er worden minder kinderen ge doopt dan vroeger: thans negentig pro cents ruim tien jaar geleden was dat bijna achtennegentig procent Geen wonder dat de bisschoppen het woord 'crisis' in de mond nemen. Zij wijzen er overigens op dat alle christelijke ge meenschappen zich in een dergelijke si tuatie bevinden, maar menen dat de RK-kerk door allerlei geestelijke en maatschappelijke veranderingen het meest is getekend. Wat is er met de kerk gebeurd' Mis i Van onze redactie buitenland) DACCA - De vermoedelijk twee kapers van een DC-8 van de Japanse lucht vaartmaatschappij JAL weigerden woensdagavond nog steeds de zes vrouwen en een kind onder de 142 pas sagiers en veertien bemanningsleden van het toestel vrij te laten. In de zin derende hitte van de luchthaven van Dacca, de hoofdstad van Bangladesj. verstreek woensdagavond een ultima tum van de kapers, leden van het ex- Hef gekaapte toestel tijdens het tanken in Dacca tremistische Japanse Rode Leger, zon der dat hun dreigement - opblazen van het vliegtuig - werd uitgevoerd. De kapers eisen de vrijlating van negen leden van het Rode Leger die in Japan gevangenisstraffen uitzitten, en een los geld van 6 miljoen dollar De kapers die erop staan Hidaka- eommando-eenheid te worden ge noemd. naar een lid van het Rode Leger dat zelfmoord pleegde na zijn arrestatie, willen dat de regering van Bangladesj rechtstreeks met hen onderhandelt. Achtennegentig passagiers hebben de Japanse nationaliteit Volgens een woordvoerder van het JAL-kantoor in Amsterdam zijn er geen Nederlanders aan boord Tot de gevangen leden van het Rode Leger behoort onder meer de 28-jarige Juzo Okudaira. die een aandeel zou hebben gehad ln gijzelingsaffaires in Den Haag (Franse ambassade. 1974). Koeala Loempoer (Amerikaanse am- In de Verenigde Staten is het aantal ernstige misdrijven in 1976 met vier pro cent gedaald. Het aantal diefstallen is zelfs met tien procent verminderd, zo blijkt uit dinsdag gepubliceerde statis tieken van de FBI. de Amerikaanse Fe derale Rcherche. De algehele criminali teit (misdrijven en overtredingeni is slechts met één procent toegenomen. 19751 en de kaping van een J AL-toestel in Libië De Japanse regering heeft woensdag la ten weten dat. zij bereid is het losgeld te betalen Nederlandse vragen naar verblijfplaats medewerker Biko tVan onze correspondent) JOHANNESBURG - Staatssecretaris Kooymans van buitenlandse zaken heeft woensdag het PvdA-tweedc- kamerlid Relus ter Beek meegedeeld dat de Nederlandse ambassade in Pre toria doende is met een onderzoek naar de naar de verblijfplaats van de 28- jarige Peter Jones, een medewerker van de zondag begraven studentenlei der Steve Biko. Navraag bij de ambassade in Pretoria ■eerde evenwel dat men daar nog niet op de hoogte was van het Nederlandse ver zoek. dat volgens Kooymans enkele da gen geleden bij het ministerie de deur zou zijn uitgegaan Volgens goed geïnformeerde kringen ln Oost-Londen verblijft Peter Jones ver moedelijk in de gevangenis van Port Elizabeth, waar hij na zijn arrestatie samen met Biko werd opgesloten frontlijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-De PvdA is niet bereid om te gaan onderhandelen over de zetel verdeling van het nieuwe kabinet zo lang het CDA het 'slikken of stikken' hanteert van de 7-7-1 (respectievelijk ministersposten voor PvdA. CDA en D'66)-formuic. De PvdA vindt onder handelen alleen zinvol als de partijen bereid zijn hun standpunten Ier discus sie te stellen en zich niet van tevoren in te graven. De drie fractieleiders Van Thljn ipvdai. Van Agt icdai en Terlouw (d'66i komen vanmiddag, donderdag voor een geza menlijk gesprek met de twee kabinet sinformateurs Den Uyl en Verlnga bij een. Woensdag hebben Den Uyl en Ver- inga de drie fractievoorzitters ln afzon derlijke gesprekken op de hoogte ge bracht. van de standpunten van hun col lega's, zoals die dinsdag naar voren zijn gekomen in de eerste gespreksronde De PvdA heeft zich gestoten aan de harde wijze waarop Van Agt vasthoudt aan zijn eis van een 7-7-I-verdeling. nog voor de werkelijke onderhandelingen zijn begonnen. Reeds op 15 juni. in de allerprilste fase van de formatie-Den Uyl, kondigde Van Agt aan dat het CDA in geen stadium van de formatie genoe gen zou nemen met minder zetels in het nieuwe kabinet dan de PvdA. Den Uyl noemde dat toen al een 'ultimatum', maar stelde dat dit conflict pas na het opstellen van een regeerakkoord aan de orde zou komen. CDA-woordvoerder Van Tellingen rea geerde woensdagavond op de els van de PvdA met de woorden ..Van Thijn mag van ons best de gelegenheid hebben om het tegendeel te bewjjzen. maar we ge ven hem weinig kans Ons standpunt ten aanzien van de zetelverdeling is al tijd duidelijk geweest Dat wy akkoord zouden gaan met een verdeling van 8-7-1 (de wens van de PvdA) is vrijwel uitge sloten De kwestie ls wel bespreekbaar, maar louter theoretisch" Woensdag liet het CDA weten dat PvdA en CDA niet bij voorbaat eikaars be windslieden moeten gaan uitsluiten in de laatste ronde van de kabinetsforma tie. ..Als het gaat om de keuze van de bewindslieden moeten wij wederkerig op dezelfde wijze met elkaar omgaan", zei de CDA-woordvoerder Hij doelde hierbij op berichten dat PvdA en D'tifi Van Agt niet aanvaardbaar zouden vinden voor de portefuille van justitie ..Wij zeggen toch ook niet dat Van Kc- menade of Pronk voor ons bij voorbaat onaanvaardbaar zouden zijn", aldus de woordvoerder van he CDA. D'66-fract ie voorzit ter Terlouw gaat vandaag proberen een zetelverdeling van 7-7-2 tot stand te brengen Terlouw is het niet eens met de 8-7-1 -formule van de PvdA noch met- dc 7-7-1 van het CDA. Ais de PvdA evenveei zetels krijgt als het CDA. zou de Partij van de Arbeid enige compensatie moeten krijgen in de zwaarte van de portefeuilles zo meent Terlouw Een absolute meerderheid spositie voor het CDA vindt hy echter niet gerechtvaardigd gezien de onder linge krachtsverhoudingen Het pre mierschap voor Den Uyl ls immers van een niet weg te cyferen politiek gewicht, aldus Terlouw MEDIO 1978 MOET 'ROUTE' DAM ZIJN VASTGESTELD OOK OMKADING MARKIEZAAT OPGENOMEN BERGEN OP ZOOM-Rijkswaterstaat heeft twee alternatieven in kaart ge bracht voor een trace, dat gevolgd zou kunnen worden bij de aanleg van de Oesterdam achterin de Oosterschelde tussen Tholen en de ..staart" van Zuid-Beveland. De komende maanden zullen die routes naar de minister van verkeer en waterstaat gaan. die de raad voor de waterstaat om advies zal vra gen. Het is waarschijnlijk, dat van die kant het volgend voorjaar de inspraak in de streek wordt georganiseerd. Om het werkschema niet in de war te gooien-Oesterdam in 1985 klaar zal het trace halverwege volgend jaar defini tief moeien worden Er zyn twee mogelykheden uitgewerkt het eerste trace ligt het meest ooste lijk zo dicht mogelijk tegen de Schelde-Rynverblndmg aan een af stand van ongeveereen halve kilometer Met die oplossing is een zo groot moge- lijk getydegebied te handhaven Wel moet dan - ren oosten van de Schelde- Rijnverbinding het Markiezaat van Be rgen op Zoom worden ..omkaad" Het hoofd van de eompartimenteringswer- ken in de Oosterschelde, ir T G van der Meer .Tegen de tijd dat de Oesterdam gesloten moet worden komt alle water van eb en vloed door het sluitgat Dan krijg je zulke grote stroomsnelheden. dat de Schelde-Rijnverbinding als in ternationale vaarweg vrijwel onbruik baar zou worden tijdens bepaalde pe rioden van de dag Rykswaterstaat vindt dat niet acceptabel Je kunt die problemen voorkomen door achter de Schelde-Rynverbinding een dam te maken waarmee je het Markiezaat om- kaadt De stroomsnelheden worden dan minder, het water wordt gekeerd Kos ten- rond 180 miljoen •de andere mogelijkheid om de Oester dam te situeren ligt zover van de Schelde-Rynverbinding vandaan, dat de stroomsnelheden van het water door hef sluitgat geen invloed van betekenis meer zouden uitoefenen op de vaarweg Dan zou het niet nodig zyn het Markie zaat te omkaden Rykswaterstaat heeft dit tweede trace ook becyferd. waarby wel een omkading van het Markiezaat ts toegepast Het voordeel daarvan ls vol gens u- Van der Meer. dat er een minder kostbare sluiting van de dam nodig is. omdat de hoeveelheid water, die in en uitsyroomt. geringer is. Het Markiezaat heeft een oppervlakte van ongeveer 2000 hectares De kosten van deze op lossing komen zonder omkading op on geveer 150 miljoen gulden: met een om- iSlot zie pagina 11 kolom 2\ Lisschien moet de vraag breder wor den geformuleerd: wat is er met de we reld gebeurd? Ook in dit opzicht willen we de titel van een klein boek noemen, namelijk van de vrijzinnig-protestantse godsdienstsocioloog Smits: De ontto verde wereld' Het betreft een geschrift over de toenemende onkerkelijkheid en daarin gaat de auteur onder meer in op de vermaarde studie van de zeventiende eeuwse predikant Balthasar Dekker De betoverde wereld' Dekker bond in zijn dagen de strijd aan tegen het toenma lige duivelsgeloof zoals dat met name tot uiting kwam in de bestrijding van heksen. Herinne rend aan een uitr drukking van Max Weber dat het pro testantisme de we reld heelt .ontto verd'. kwam Smits op de titel van zijn boekje. Hij betoogt, dat het protestan tisme in vergelijking met het katholi cisme een geweldige Inkrimping heeft bewerkstelligd van het .heilige', van het sacrale De denk- en leefwereld van de mens is meer en meer op de wereld ge richt. mede waardoor allerlei .onver klaarbare' zaken een rationele verkla ring kregen De eigen verantwoorde lijkheid van de mens is aldus sterker geaccentueerd. Zo heeft een Brite histo ricus eens nagegaan hoe in Engeland: is gereageerd op een aantal scheepsram pen. zowel in de negentiende als in deze eeuw Voor de keuze van de laatste ca tegorie lag 1912 voorde hand mdatjaar speelde zich de ramp met de .Titanic' af Het bleek dat er duidelijke verschillen waren in rapportage over en reacties op dit ongeval in vergelijking met. die van de vorige eeuw. In 1912 hield men God niet langer verantwoordelijk voormen selijke fouten, in tegenstelling tot de opvattingen in de eeuw daarvoor. Voor de gang van zaken rond de .Titanic' werd de mens zelf verantwoordelijk ge steld. Dat lseen vorm van verwereldlij king, van secularisatie ook. Xn de RK-kerk is er - als we het goed zien - sprake van een extra-element in dit proces. De kerk was niet alleen de behoedster van het heilige, maar voerde tegelijkertijd een gedetailleerde admi nistratie over de verhouding van de mens tot dit heilige. Dat kwam tot uitr ing in vérgaande voorschriften met be trekking totschuld en boete, verdienste en genade, waardoor een levensstijl ont stond die wel is aangeduid als het .rijke roomse leven'. Een oud-collega vertelde ons eens hoe een zijner goed-kalholieke vrienden in het begin van de jaren der tig. studerend in Nijmegen, gewetens conflicten had over het lezen van een boek, dat in het bisdom Den Bosch (waaronder Nijmegen ressorteerde) was verboden De oplossing voor een zuiver geweten hij nam de pont naar Lent, aan de noordelijke oever van de Waal, kwam aldus in het bisdom Utrecht, waar het boek met was verboden. En d aar werd er kennis van genomen. Van deze merk waardige levensstijl is gelukkig weinig of niets meer of over. Maar het heeft dc RK-kerk wel een extra-schok gegeven: men is er niet alleen anders gaan denken over het sacrale, maar tegelijkertijd heeft men het Juridlsch-admlnlstraüeve beoordelingssysteem van hel menselijk handelen over boord gezet. De RK-kerk is - de bisschoppen zeggen het terecht - inderdaad het meest getekend' Het isonduidefijk waartoe dit alles zal leiden. In Rome zetelt een vermoeide, tachtigjarige paus, in meer dan één op zicht het symbool van zijn geloofsge meenschap. Hy is door leeft ijd en ach tergrond gebonden aan een traditioneel bepaald verleden, maar tevens staat hy voor uitdagingen, die vrijwel niemand kan omvatten. Aan de andere kant: de RK-kerk heeft al zo vaak grote spannin gen en crises meegemaakt., maar is niet temin een kracht (en vaak ook een macht) in deze wereld gebleven. .Qui pensamo in secoli' zegt men m het Vau- caan. wy denken in eeuwen. Misschien moet dat wel de enige .crisis-maatstaf zyn in een instituut als de kerk. Willy Brandt, voorzitter van de West- duitse SPD. heeft secretaris generaal Kurt Waldheim van de V N en de presiden t van de wereldbankRobert Mcnamara. laten weten dat by het voor zitterschap op zich zal nemen pan een onafhankelijke commissie voor ontwik ketingsvraagstukken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1