PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRIJD OM ZWARE MINISTERSPOSTEN Honderden bij crematie van neergeschoten agent Voortbestaan van het vliegveld Midden- Zeeland voor volgend jaar verzekerd adria Portefeuilles in sociaal-economische driehoek9 Regering grijpt in DRUKKE ZOEKACTIE TERRORISTEN Vliegramp Maleisië: 17 doden als het: om auto's gaat Bord pap pagina 13 220e jaargang no. 222 Woensdag 28 september 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100 20440 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De strijd om de zware ministersposten in het nieuwe kabinet-Den Uyl in de zoge naamde „sociaal- economische driehoek" (sociale zaken, economische zaken en financiën) zal woensdag in volle hevigheid in de formatiebesprekingen ontbranden. De belangstelling voor deze posten van PvdA, CDA en D'66 is bijzonder groot. De twee kabinetsinformateurs Den Uyl en Veringa zullen trachten via de sociaal-economische driehoek de problemen rond de zetelverdeling op te lossen. Dinsdag vond de eerste bespreking over dit onderwerp plaats tussen de beide kabinetsin formateurs en de fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). ling in een open sfeer te laten starten, zo heeft zijn woordvoerder na afloop van het gesprek meegedeeld. Van Thijn doelt hiermee op uitlatingen ln ultmatleve zin van CDA- frac tie voorzit ter Van Agt en van mr Aantjes Het CDA-standpunt komt erop neer dat er In het nieuwe kabinet ten minste evenveel CDA-ministers moeten zitten als PvdA-ministers Voorafgaand aan hun overleg met de fractieleiders brachten de beide infor mateurs dinsdagochtemd op het Paleis Huis ten Bosch in Den Haag verslag van hun werkzaamheden uit aan koningin Juliana Het CDA heeft formeel nog weinig los gelaten over de wensen omtrent de sociaal-economische driehoek. De christen-democraten zijn daarin nu met twee man vertegenwoordigd: Boersma op sociale zaken en Lubbers op economische zaken. De PvdA heeft in het eerste kabinet-Den Uyl financiën (Duisenberg). maar wil er nog een zetel bijDe vraag isechterofde PvdA bereid zal zijn de eis van 8- 7-1-verdeling ivoor respectievelijk PvdA. CDA en D'66) te laten vallen en genoegen te nemen met 7-7-1 (de CDA- suggestïe) als de socialisten sociale za ken of economische zaken erbij krijgen. Waarschijnlijk zal Van Thijn ook nog proberen justitie voor de PvdA op te ei sen. een departement dat tot voor kort werd beheerd door Van Agt D'66 De derde gegadigde in het gedrang op de sociaal-economische posten is D'66. woedend De vakbonden rijn woedend over de overname van de scheepswerf in Hans- weert. boter vrees Het Zeeuwse Landschap' vrrest een veerslechtermg van Zeeuwse Land schap' vreest een verslechtering van het Oosterscheldewater door de kanaal plannen in Zuid-Beveland PAGINA 13 milder Een CBS-onderaoek toont aan. dat, de Nederlandse Justitie de afgelopen tien jaar milder Is geworden PAGINA 14 gelijk experiment PAGINA 17 centrum vast De VFRO-televisie is blij met de v Jan Terlouw heeft de kabinetsinforma teurs dinsdag laten weten dat zijn par tij twee ministerzetels in het nieuwe kabinet wil. Als dit niet haalbaar is (hij sprak zelf al van een oververtegen woordiging van een kleine partij) zal D'66 genoegen nemen met slechts eën post. maar die moet dan wel in de bo vengenoemde driehoek vallen. Een woordvoerder van het CDA zei hier over „Dit ligt niet voor de hand, maar we sluiten het niet helemaal uit". Uit breiding van het aantal ministerzetels - nu 16 - is erg onwaarschijnlijk gewor den nu de drie partijen zich daartegen hebben uitgesproken. Het aantal zal waarschijnlijk alleen worden uitge breid als dit een uiterste redmiddel is om een anders onoverbrugbare kloof tussen PvdA en CDA te dichten. Het CDA staat uiterst sceptisch tegen over een door PvdA-k ringen geopperde mogelijkheid om een ministerie van emancipatiezaken op te richten. ..Een wat goedkoop gebaar", noemde de CDA-woordvoerder het punt Volgens AANVULLENDE MAATREGELEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Half oktober zal van regeringswege een pakket aanvullende maatre gelen worden bekendge maakt dat tot doel heeft om de kosten voor het bedrijfs leven te verminderen, de koopkracht van de modale werknemers te handhaven en de situatie op de arbeids markt te verbeteren. Minister Boersma. de demissionaire minister van sociale zaken, maakte dit dinsdagavond bekend in het NOS-joumaal Ai op derde dinsdag rond de Troonrede waren er in rege ringskringen geluiden te horen dat een dergelijk pakket op stapel lag Minister Boersma zei dat hij het het beste zou vinden als de maatregelen zouden worden genomen door een nieuw kabinet Maar omdat het nog niet zeker is dat er medio-oktober al een nieuw kabi net is. zo verklaarde de minister, is het niet uit te sluiten dat het demis sionaire kabinet zich met deze zaak nog zat bezighouden Volgens de be windsman is dit wel mogelijk omdat demissionaire kabinetten zaken in het landsbelang moeten behartigen. ..En deze zaak is zeker in het belang van het land", aldus Boersma Hij verwachtte dat het handhaven van de koopkracht voor de modale werk nemer mogelijk zal zijn zonder dat de uitgaven voor de collectieve voorzie ningen verder worden aangetast Noodzakelijk daarvoor is wel een goed overleg met de sociale partners, aldus de minister de christen-democraten is de emancipa tie ermee niet gediend Opvallend in de stoelendans rond de zetels is de rol die het departement van defensie speelt Die post zal door PvdA (die nu Stemer- dink er op heeft zitten i aan het CDA worden aangeboden Maar het CDA liet dinsdag al weten nauwelijks belangstel ling te hebben Men verwees daar naar het standpunt dat het beleid het beste gecontinueerd kan worden en dat der halve Stemerdlnk het beste op zijn zetel kan blijven zitten Achtergrond van deze tegenstellingen rond defensie is vermoedelijk dat de defensiepost in de zogenaamde ..buitenland-driehoek" valt. samen met buitenlandse zaken en ontwikkelingshulp De partij die defen sie krijgt kan minder aanspraak maken op buitenlandse zaken of ontwikke lingshulp. beide zeer geliefde posten. PvdA-fractieleider Ed van Thijn vindt dat het mes. dat het CDA wat betreft de zetelverdeling in het nieuwe kabinet op tafel heeft gelegd, moet verdwijnen alsvorens er echt onderhandeld gaat worden. Tijdens een gesprek met de in formateurs Den Uyl en Veringa heeft Van Thijn dezen dringend verzocht de onderhandelingen over de zetelverde- SEVESO NOG GEVAARLIJK ROME (DPA)- De giftige ontploffing in Seveso bij Milaan, li maanden ge leden, werkt nog steeds na. Duizen den kinderen in Seveso en omgeving kunnen het nieuwe schooljaar niet beginnen, doordat 50 van de 127 scholen nog met dioxine besmet blijken te zijn. Bijzonder zorgwek kend is hel, dat de besmettingsgraad de afgelopen weken nog is toegeno- Met een automatisch wapen in de hand houdt een agent in een politiewagen de wacht tijdens de crematieplechtigheid vandaag op Daelwijck in Utrecht. UTRECHT (ANP) - Enkele honderden belangstellenden Verslagen collega's van de vonge week in Utrecht door het Westduitse RAF lid Knut Folkerts neergeschoten brigadier A. Kranenburg lopen mee in de stoet hebben dinsdagmiddag de Utrechtse brigadier A. Kra nenburg begeleid op zijn laat ste gang naar bet Utrechtse crematorium Daelwijck. Poli tieman Kranenburg werd vo rige week donderdag neerge schoten bij een poging de West duitser Knut Folkerts te arres teren. Op verzoek van de familie had de rouwplchtigheid een sober karakter, die werd bepaald door een beperkte korp seer Dat betekent, dat de rouwstoet van ht woonhuis van de familie Kra nenburg naar hel crematorium werd geëscorteerd door motorrijders van het Utrechtse politiekorps. Onder de slip- pendragers bevonden zich twee geüni formeerde politiefunctionarissen. Behalve de familie waren op de rouw- plechtigheid ondermeer aanwezig mi nister De Gaay Fortman van justitie en binnenlandse zaken, hoofdcommissa ris C. S. van Doesburg van de Utrechtse politie, burgemeester H. J. Vonhoff van Utrecht, de commissaris der koningin in Utrecht mr. P. J. Verdam en de West duitse ambassadeur in Nederland, dr. H. Dreher. Hoofdcommissaris Van Doesburg zei tijdens de plechtigheid in het cremato rium, dat de brigadier door een brute, gewetenloze gangster om het leven is gebracht Hij herinnerde eraan, dat het de eerste keer was in de geschgldenis van het Utrechtse politiekorps dat een politieman te maken kreeg met de uit erste consequentie van zijn werk. Vol gens Van Doesburg roept het neerschie ten van Kranenburg ook emoties op, die worden gewekt door vragen over de ver antwoordelijkheden. hethoeen waarom van de gebeurtenissen. De hoofdcom missaris herhaalde, dat dezer dagen een antwoord wordt gegeven op vele vragen. DEN HAAG (ANP/UPI/RTRl - Ook dinsdag is de politie in het hele land druk doende geweest met het aanhou den en controleren van mensen, dit mogelijk ietshebbcn uit testaan met d< schietpartijen vorige week in Den Haag en Utrecht. Twee leden van de in Duitsland verboden Rote Armee Frak tion (RAFI schoten toen een politieman dood en verwondden er twee, van wie een ernstig. Eén man, Knut (Folkertsi is gearresteerd, zijn medeplichtige, Bri gitte Mohnhaupt en twee mogelijke helpsters zijn voortvluchtig. De politie zoekt nog steeds naar een schip, dat Duitsers ln Lemmer hebben gehuurd, maar niet op tijd hebben te ruggebracht. Dat heetl mr. Van Leeu wen in Den Haag dinsdagavond desge vraagd gezegd Hij is woordvoerder van hei rechercheteam, dat de minister van Justitie speciaal heeft ingesteld en waarin de verschillende politieappara ten onder leiding van een officier van jutitie de zaak onderzoeken Wie die of ficier van Justitie is. wilde mr Van Leeuwen niet zeggen De politie onder zoek talie tips en verdachte bewegingen en trekt ze na. ln Den Haag is daarom dinsdag in een stadbuseen vrouw aangehouden en ge controleerd. Ze bleek niets met de schietpartijen te maken te hebben en kon na controle haar weg weer vervol gen. Vooral ook in en om het IJsselmeer is de politie waakzaam. Mr Van Leeuwen: ..Het is natuurlijk wel spectaculair als de politie achter auto's aanzit, maar het grootste werk is toch het puzzeiwerk van de recherche" Hoe veel mensen in het hele land sinds de schietpartij donderdag in Utrecht zijn gecontroleerd, wist hij niet. staf van topambtenaren, ministers en veiligheidsagenten over de kwestie. De Oostenrijkse politie heeft, dinsdag berichten ontkend dat Brigitte Mobn- t Slot zie pagina 3 kolom 2) Schlever De contactpersoon tussen de ontvoer ders van de Westduitse werkgever svoorzitter Hans Martin Schlever en de autoriteiten in Bonn, de Zwitserse ad vocaat Denis Payot, heeft in een inter view met het Franse blad'Le Quotidien de Paris' gewaarschuwd voor 'onover zienbare gevolgen' indien de West duitse autoriteiten zijn mandaat in trekken. Onder leiding van de minister van bin nenlandse zaken Wemer Maihofer ver- gaderde dinsdagmorgen in Bonn een STICHTINGSVOORZITTER MR. F. G. A. HUBER: VOOR 1979 NOG ONDUIDELIJK MIDDELBl'RG-Het \oortbestaan van het vliegveld MiddenZeeland is voor volgend jaar verzekerd. De subsidies, die provincie, gemeenten, havenschap Vlissingen en het bedrijfsleven hebben toegezegd, bieden voldoende uitzicht op de mogelijkheid het veld in 1978 te blijven exploiteren. Of dat in 1979 ook het geval zal zijn is naar de mening van stichtingsvoorzitter mr F.G.A. Huber nu nog onzeker- dan zijn er nieuwe ge meenteraden en het is niet duidelijk hoe die tegenover subsidiering van het Middenzeeuwse vliegveld zullen staan De komende periode wil de stichting pogingen ondernemen om het niveau van de voorzieningen op het veld le verhogen. In de kring van het stichtingsbestuur heeft men zich aldus mr Huber - intus sen beraden over de vraag welke rich ting men op moet met het beleid rond het vliegveld Daarbij is gekozen voor een opzet waarbij wordt gepoogd het vliegveld stapje voor stapje meer voor zieningen te bieden De mogelijkheid om nachtverlichting aan te brengen en zo het veld ook in de avonduren in be drijf te houden, is voorlopig terzijde ge schoven Mr Huber ..We werken nu met een tekort van zeventigduizend gulden, dat is viasubsidies te dekken Als je met nachtverlichting gaat werken betekent dat meer personeel en dat zijn nogal wat meerkosten. We zijn er nog niet aan toe die kant op te roeien Uitgangspunt van de stichting blijft, dat -Zeeland een vliegveld gewoon niet kan missen, het vliegverkeer is een essen tieel onderdeel van de vervoersproble- maiiek In die gedachtengang vindt het stichtingsbestuur zich gestaafd door de vliegcijfers. die een stijgende lijn vertonen, met name wordt er van het veld steeds meer gebruik gemaakt door Belgen, aldus mr Huber Naar zijn me ning worden de mogelijkheden van het Middenzeeuwse veld nog niet helemaal onderkend, vooral waar het gaat om charter- of zakenvluchten De bedoeling is nu. dat men zal proberen het vliegveld ln bredere kring bekendheid te geven, zowel wat betreft de mogelijkheden voor zakenvluchten als voor recreatie- er. sportdoeleinden en lesvluchten Met het oog op de financiële positie van de stichting wil men met toe naar grotere vliegtuigen, men wil de belangstelling vooral wekken waar het gaat om vluch ten met kleine groepjes mensen. Opzet in dit geheel is ook na te gaan of het niveau van de voorzieningen kan worden verbeterd. Of er mogelijkheden zijn voor een tweede hangar, voor bij voorbeeld een motel, voor een rapara- ticwerkplaats. vestiging van een be drijf voor luchtfotografie. Mr Huber onderstreept in dit opzicht de beteke nis van het vliegveld voor de recreatie, actief via het zweefvliegen, passief met i Slot zie pagina 9 kolom 5> Licht, zwaar en de driehoek §W„ is een 'zware' minister spost en wat een 'lichte'? We bedoelen dat niet in de zin van een 'moeilijk te beheren' of een 'uitgebreid' departement, maar op de manier zoals tegenwoordig de politici dat bij de for matie doen. 'Zwaar' is bijvoorbeeld - zo kan men uit hun verklaringen afleiden - de 'sociaal-economische driehoek'. Een eigenaardige uitdrukking, waarmee de departementen van financiën, econo mische en sociale zaken worden be doeld In alle partijen wordt verlangend uitgekeken naar die ministeries, want ais men die in handen heeft kan men nchting geven aan het sociaal- economisch bestel. Zeker, het zijn be langrijke departementen, vooral in een tijdsbestek als het. huidige, waarin het steeds slechter gaat Maar moeten nu daarom de andere ministeries naar het tweede plan worden geschoven? Wordt niet teveel en te eenzijdig het accent op het sociaal-economisch beleid gelegd? Naar ons gevoel is het. merendeel van de departementen als "zwaar" aan te dui den. V/ultuur. recreatie en maatschappe lijk werk bijvoorbeeld Het gaat hier om een departement dat in de ioop derj aren steeds sterker - "zwaarder" zo men wil - is geworden Aanvankelijk was er alleen sprake van 'maatschappelijk werk', maar de minister die dit departement voor het eerst beheerde - Van Thiel - liet al direct weten dat heinaar zijn mening om een veel te klein ministerie ging. In 1965 kreeg het bij de formatie-Cals zijn huidige vorm met Vrolijk als bewinds man. Sindsdien is het er alleen maar be langrijker op geworden, al wordt er nog wel eens schouderophalend over ge daan. Het begon met. de indiening van de omroepwet, eerst onder Vrolijk, later overgenomen door mevrouw Klompé. Sindsdien zijn omroepzaken een be langrijk beleidsele- ment van dit minis terie gebleven, waarna onder Van Doom via de media nota de raakvlakken met de pers nader werden aangegeven. In de toekomst krijgt dit departement met belangrijke ontwikkelingen te ma ken: moderne communicatiesystemen bijvoorbeeld, waarbij een koppeling tot stand komt van telefoon en televisietoe stel Van de toekomstige minister zal afhangen of de persvrijheid op deze nieuwe media onverkort van toepassing zal zijn. Er zijn wat dat betreft sombere geluiden ln Den Haag te horen- CRM is bezig te ontwikkelen tot een soort Toe ziend Supervoogd. En dat zou geen zwaar ministerie wezen? fiantlijn Minister De Gaay Fortman en burgemeester Vonhoff van Utrecht verlaten, gevolgd door de Westduitse ambassadeur In ons land Herbert Dreher het crematorium Deelwtjck le Utrecht Zjo zijn er meer departementen te noemen, waarover in de politiek 'licht" wordt gepraat, maar die nochtans voor de toekomst van het grootste belang zijn. Volksgezondheid en milieuhygiëne bijvoorbeeld, of een 'technisch' depar tement als verkeer en waterstaat, het ministene waarmee Zeeland zeer fre quent heeft te maken. Voorts binnen landse zaken, waaronder de bestuurs- hervorming ressorteert, en niet te verge ten onderwijs en justitie. Strikt geno men zijn de meeste departementen voor de Nederlandse samenleving van het grootste belang, want zij bepalen het be leid op de vele levensterreinen waarmee de burger direct heeft te maken. De sociaal-economische driehoek - om die term nog maar weer eens te gebruiken - raakt weliswaar de welvaart en de ver deling (of is het misschien de verdwij ning?) daarvan, maar het beleid in deze sec tor beperk t zich niet tot deze drie de partementen alleen: het komt voor re kening van het hele kabinet In de afge lopen periode is bij herhaling duidelijk geworden dat verschillen in 'dnehoek' neerkwamen op verschillen in het kabi net als geheel. En in zo'n geval kwamen onmiddellijk de regeringsfracties in de t weede kamer op het tapijt. Het gepraat over 'zwaar' en 'licht' en over de 'drie hoek' is overdreven en onjuist: de meeste departementen zijn belangrijk en bovendien gaat het om het beleid van het totale kabinet Een kabinet dat vooi de komende tijd moet zoeken - om in meetkundige figuren te blijven - naar de kwadratuur van de cirkeL Dat zal niet meevallen. KOEALA LOEMPOER (AP) - Bij een vliegtuigongeluk met een Japanse DC 8 ten noorden van de Maleisische hoofd stad Koeala Loempoer zijn dinsdag ze ker 17 van de 79 inzittenden om het le ven gekomen, zo heeft een woordvoer der van de Japanse luchtvaartmaat schappij JAL meegedeeld. Blijkens de eerste berichten zijn zeker 46 personen ernstig gewond geraakt. Het lot van de overigen is nog onbekend, zo voegde hij eraan toe. Het toestel, stortte tijdens een hevige onweersbui neer. brak op de grond in tweeën en vloog m Brand. De DC 8 kwam tereent in een rubberplan tage ten noorden van de luchthaven van Koeaia Loempoer. waar zij op weg naar Singa- een tussenlanding had moeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1