PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POLITIE ZOEKT NAAR DRIEI VROUWELIJKE RAF-LEDEN Twee doden bij rellen na begrafenis yan Biko Aan verkiezingen Zeeuwse waterschappen kunnen 80.000 stembevoegden deelnemen de krant van zeeland r PZC/s, Voorwaarden Israel deelname Palestijnen conferentie Geneve D'66 vraagt debat over ordehandhaving Salarisverlaging pagina 3 220e jaargang no. 220 Maandag 26 september 1977 •Meinhofgroep behartigde Croissant identificeerde zich meer en meer met zijn cliënten Uiteindelijk moest hij de wijk nemen naar Frankrijk tVan onze verslaggeversi DEN HAAG - De politie in ons land is koortsachtig op zoek naar drie Westduitse vrouwen die lid zijn van de Rote Armee Fraktion (RAF). Naast Brigitte Mohnhaupt (28), die bij het fatale vuurge vecht in Utrecht betrokken was, is de politie thans ook op zoek naar Sigrid Sternebeck (28) en Angelina Speitel (25). De politiekorpsen in ons land zijn extra paraat. Grenzen en luchthavens worden scherp in de gaten gehouden. mee geen waarborg gegeven kan wor den teneinde acties als die in Utrecht te voorkomen „Je mag niet zeggen dat we ermee moeten leren leven", zo zei Den Uyl ..De vraag is hoe we de bronnen, waaruit deze moordpogingen voortko men. kunnen bestrijden Er is sprake van een escalatie van geweld in de sa menleving. die vaak wordt gezien als een ondoordringbare vesting waar men geen deel aan heeft' Volgens de premier kan de Nederlandse samenleving zich niet onttrekken aan de plicht om de rechtsregels te handha ven. maar daarbij moet ervoor gewaakt worden dat er geen politiestaat ont staat „We mogen niet de rechtsregels verbreken om dit gevaar te bestrijden" Ondanks de vele kritiek op de Bondsre- Alle opsporingsactiviteiten worden sinds zaterdagochtend centraal geleid vanuit, het ministerie van justitie in Den Haag Ook alle voorlichting over de RAF-leden komt van dit ministerie Over Sigrid Sternebeck en Angelina JjPll Uyl! SPPTl begrip Knpitfil «HM.MM, .Itom MM»H.tMl Mln|st„^ Den Uyl ii «.Ier- Speitel wilde justitie alleen kwijt, dat zij 'betrokken kunnen zijn geweest' bij de schietpartij van vorige week maandag in Den Haag. waarbij een agent werd gewond, en die van donderdag in Utrecht, waarbij één agent gedood en eén zwaargewond werd Het besluit om de opsporingen centraal te laten verlopen, is genomen door mi nister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken en justitie). Het Landelijk Bij standsteam Terreurbestrijding is daar toe uitgebreid met rijkspolitie en ge meentelijke politieautoriteiten. In het belang van het onderzoek zal 'grote te rughoudendheid' worden betracht. Over Sigrid Sternebeck is alleen be kendgemaakt dat zij geboren is in Bad Piermont Volgens Westduitse week bladen zou zij betrokken zijn geweest bij de moord op de bankier Pon to Angelina Speitel werd geboren in Stuttgart. Zij zou. aldus Duitse persbronnen, assis tente zijn geweest van de advocaat Klaus Croissant, ook uit Stuttgart, die de belangen van de leden van de PAGINA 2 kwestie compromis De PvdA komt met. een compromis- moüe over de zetelverdeling in het ka binet. dagavond voor de NCRV-televisie 'nul komma nul procent begrip' te kunnen opbrengen voorde idealen van de leden van de Rote Armee Fraktion. „Een ideaal kan nooit ontkoppeld worden aan de methoden die men gebruikt om dal ideaal te bereiken. Wie iemand neerknalt, heeft een verkeerd ideaal", aldus de premier. Den Uyl zei dat een betere beveiliging van de politie nodig is. maar dat daar- publiek houdt men zich daar. aldus Den Uyl aan die rechtsregels Speciaal debat Inmiddels hebben enkele tweede- kamerleden van D'66 laten weten dat zij om een speciaal kamerdebat zullen vragen over het hele probleem van de handhaving van de openbare orde. Dat debat moet. aldus mr. L. Brinkhorst, op korte termijn plaatsvinden. Samen met zijn collega mevrouw Wessrl- Tuinslra zal hij vandaag schriftelijke vragen stellen aan minister De Ga at Fortman van binnenlandse zaken en justitie over de beveiliging van poli tiemensen. De D'Bö-parlementariërs zeggen het vreemd te vinden dat de al enige tijd geleden gevormde anti terreureenheden van de justitie niet Zijn ingeschakeld bij de geplande arrestatie van de RAF-leden in Utrecht Ook wil len zij opheldering over het feit dat de betrokken politiemensen geen kogel vrije vesten droegen, de omgeving van het pand waar de schietpartij plaats vond niet was afgezet, en er geen ade quate medische hulp achter de hand was gehouden Brinkhorst en Wessel- Tuinstra vragen welke maatregelen ge nomen zullen worden om de politie in dit soort situaties voortaan veiliger te kunnen laten optreden Ontvoering Claus De Nederlandse justitie heeft zondag de bewering van het Westduitse weekblad Bild am Sonntag. dat Knut Folkerts prins Claus u ilde ontvoeren, als 'onzin' bestempeld. Volgens het ministerie van justitie zijn noch in Utrecht, nog in Den Haag gegevens gevonden waaruit dit plan zou moeten blijken. Het ver haal van het blad bestaat vrijwel ge heel uit verzinsels, zo werd gezegd. Bild am Sonntag meldde dat hei plan voor de ontvoering van prins Claus zou zijn gebleken uit papieren die op Fol kerts werden aangetroffen Daaronder zou zich een landkaart bevinden waarop het kasteel Drakensteln was aange kruist. en een brief met. het kenteken nummer van de auto van prins Claus Ook zijn er volgens het blad notities ge- t AMSTERDAM Angelina Speitel tboveni geboren 12 2-1952 te Stuttgart en Sigrid Sternebeck t recht-st geboren 19-6-49 m Bad Piermont Beiden worden momen teel in ons land gezocht in verband met de recente schietpartijen op politiea genten In Den Haag en Utrecht Volgens justitlewoordvoerder van Leeuwen be horen beide vrouwen tot de harde kern van de Rote Armee Fraktion. jazz-rock Fluitist ChnsHinze raakte ln de ban van de jazz-rock. Radio- en televisiepro gramma's. Strip klassiek PAGINA 10 tweespan Mosselman uit Kruiningen werd kam pioen van Nederland t zijn hackney tweespan. spitsen complex PAGINA 13 verspeeld WHS verspeelde tegen AS WH een zege in de blessuretijd PAGINA 14 alleen Een onrustig, maar hard werkend Ar nemuiden staat nu alleen aan de leiding MANIFESTATIE VAN WESTERSE SOLIDARITEIT advocaat vroeg zich af hoe dit te rijmen valt met het wetsartikel dat bepaalt dat „in verzekering gestelde personen aan geen andere beperkingen mogen worden onderworpen dan die voor het doel van hun opsluiting of in het belang van de orde volstrekt noodzakelijk zijn. De voeten van Folkerts zijn ook 's nachts nog steeds geboeid", aldus Bak ker Schut. Sedert Bakker Schut de verdediging van Folkerts op zich nam. wordt h(j door landgenoten bedreigd. „Steeds weer ging de telefoon en dan siste iemand rooie rothond' en 'ik krijg je wel', aldus de advocaat „Het is vervelend, maar niet direct verontrustend", vindt h(j. Vandaag komen in Eindhoven veron truste vrouwen van politiemannen bij een naar aanleiding van de gebeurte nissen. waarbij politiemannen zijn neergeschoten. Als er voldoende be langstelling is. zal een actiegroep 'poli tievrouwen' worden opgericht. Dit in itiatief komt van de 22-jarige Thea de Heus. werkzaam bij de gemeentepolitie in Helmond en voorheen politieagente. Zij is met een politieman getrouwd. In de bijeenkomst zal worden bekeken welke doelstellingen de eventueel op te richten actiegroep kan nastreven. KING WILLIAMSTOWN - Na afloop van de begrafenis van de zwarte stu dentenleider Steve Biko zijn ongere geldheden uitgebroken. Twee zwarte politiemensen zijn volgens de Zuidaf- rikaanse autoriteiten door de menigte gestenigd en gedood. De begrafenis van Biko verliep zelf zonder incidenten. De plechtigheid in King Williamstown in de oostelijke Kaapprovincie werd een van dc machtigste demonstraties van de zwarte bewustzijnsbeweging en te gelijk van westerse solidariteit. Het blanke stadje, dat feitelijk op de grens van een der thuislanden, de Transkei. ligt. leek reeds in de vroege ochtenduren volkomen verlaten Voor het eerst in de geschiedenis van dit land hadden de autoriteiten toestemming gegeven om het midden in de stad gele gen blanke sportstadion voor dc plech tigheid te gebruiken Niemand van de blanke bevolking was in de ochtendu ren op straat Slechts politie-eenheden. die onder bevel stonden van politie- generaal David Kriel, hadden op strategisch-belangrijke punten positie gekozen Vanaf het prille ochtendgloren stroom den duizenden leden van de zwarte be wustzijnsbeweging het stadion binnen Omstreeks negen uur was het normaal 4000 mensen vattende stadion reeds tot de laatste plaats bezet Op dat moment leidde bisschop Tuti van de anglicaanse kerk in Lesotho een rouwdienst voor de naaste familie van Biko in hel huis van de overledene De 30-jarige Biko lag er in een door een blanke beeldhouwer uit hout gesneden doodskist, die de symbolen van de zwarte bewustzijnsbeweging toonden, opgebaard Kort voordat de rouwstoet het huis verliet, arriveerden de Amerikaanse diplomaat Don McHenrv. leider van de westerse diplomatieke delegatie, die in Pretoria over de onafhankelijkheid van Namibië onderhandelt. De Ameri kaanse vlag op zijn auto hing halfstok. Dc Amerikaanse diplomaten brachten een grote krans en condoleerden de weduwe van Biko. haar vier kinderen en de moeder van de overledene. Leden van de BPC (Black Peoples Con vention) droegen daarna dc doodskist, op een gereedstaande kar die door twee ossen werd getrokken De stoet trok door Williamstown naar het stadion waar eerst een mis werd opgedragen In de daarop volgende uren spraken tal rijke vertegenwoordigers van de zwarte organisaties m Zuid-Afrika over hun strijd tegen het. apartheidsregime, het leven van Steve Biko en het uiteinde lijke doel van Biko's strijd een vrij Aza- nia (de Bantoe-naam voor Zuid-Afrikai Dr N Motlana. die namens de raad van tien uit Soweto was gekomen, beschul digde het Vorster-regime van 'naakte brutaliteit' bij de vervolging van zwarte militanten Volgens Motlana heeft de Zuidafrikaanse politie tijdens de laatste acties in Sowet^ meisjes verkracht De meest fanatieke rede werd door de vertegenwoordiger van de Namibischc bevrijdingsbeweging Swapo gehouden Hij vergeleek het regime-Vorster met de oorlogsmisdadigere van het Derde Rijk. die de dood van zes miljoen joden op hun geweten hebben Hij waarschuwde het blanke Zuid-Afrika dal op deze nazi-oorlogsmisdadigere nog steeds wordt gejaagd: ook de Zuidafrikaanse beulen zullen eens voor hun rechters staan Bisschop Desmond Tuti deed tenslotte een hartstochtelijk beroep op blank en zwart om Zuid-Afrika te red den voor het te laat is Naar schatting waren er zeker 18.000 tot 20 000 mensen in het volgepropte sta dion aanwezig Namens de Nederlandse ambassade legde ambassaderaad mr E de Jonge een krans Naast de interna tionale pers en televisie waren van blanke kant mevrouw Helen Suzman van de Progressieve Hervormingspartij, drs Beyers-Naudë van het Christelijk Instituut. Donald Woods van het dag blad de Daily Dispatch en persoonlijke vriend van Steve Biko. aartsbisschop Hurley van de r-k kerk in Zuid-Afrika aanwezig Het stoffelijk overschot van Steve Biko werd later op een kerkhof in Ginsburg in het bijzijn van dc naaste familie be graven. Op het graf lagen kransen van de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young en de Amerikaanse top- tennisser Arthur Ashe. vonden over de Westduitse en Franse ambassades in Den Haag. Bezwaren advocaat Tegen het feit dat Duitse politieambte naren Folkerts verhoren heeft de advo caat van het RAF-lid. mr P H Bakker Schut, dit weekeinde bezwaren geuit Folkerts zou met name worden ver hoord over de kwestie van de ontvoerde Westduitse werkgeversvoorzitter Schleyer. Mr. Bakker Schut heeft de of ficier van justitie mr T van Dijk zater dagavond gevraagd op welke rechts grond dit gebeurt Volgens de advocaat heeft mr Van Dijk op die vraag niet willen antwoorden Ook wilde hij niet ingaan op Bakker Schuts verzoek om zondag in kort ge ding voor de president van de recht bank ln Utrecht, te verschijnen, die dan een uitspraak zou moeten doen over de rechtmatigheid van de ondervraging van Folkerts door Duitse politiefunc tionarissen Bakker Schut heeft ook bezwaar tegen de manier waarop Folkerts wordt ge controleerd als hij hem heeft bezocht („tot in zijn bilspleet", aldus de raads man i. Op die manier is ook in Nederland „de Duitse methode van criminalisering van verdedigers ingevoerd" /-> De afgelopen 24 uur zijn 23 nieuwe Geen boeken gevallen van Cholera in Syné geregi- Volgens Bakker Schat mocht hijenkele streerd. zo is zondag officieel in Dama- kranten cn boeken van dc volkenrecht- scus meegedeeld geleerde Lelio Basso en van de eco- Er lijden nu 2.514 mensen aan deze noom F.rnest Mandell. die hij had mee- ziekte in Syrië Daarvan zijn er 73 over genomen. niet aan Folkerts geven. De leden AKKOORD AMERIKAANS PLAN: PRETORIA - Onderzeer grote belangstelling en in aanwezigheid van diplomatieke vertegenwoordigers van alle EEG-landen en van Zweden. Finland. Brazilië, de VS. Canada en Australië heeft zondag m King Williamstown in Zuid-Afrika de begrafe nis plaatsgehad van de zwarte Zuidafrikaanse studentenleider Steve Biko die onlangs in gevangenschap overleed Van onze correspondent JERUZALEM - Dc Israëlische regering is zondag akkoord gegaan met het Amerikaanse voorstel tot het bijeen roepen van de Geneefse vredesconfe rentie waarbij de Arabische staten en de Palestijnen een zogenaamde pan- Arabische delegatie zullen vormen Is raël heeft als duidelijke voorwaarde gesteld dat de pan-Arabische delegatie na de openingsceremonie opgesplitst moet worden waarna Israel met de Arabische staten afzonderlijk de on derhandelingen u il beginnen. De Palestijnen zullen in de Israëlische zienswijze deel moeten uitmaken van de Jordaanse delegatie en afkomstig moe ten zijn uit het gebied dat vroeger Pales tina heette (het huidige Israel er. de be zette westelijke Jordaanoeveri Zij mo gen geen bekende PLO-figuren zijn maar Israël zal geen bezwaar hebben tegen de eventuele deelname van PLO- sympathlsanten Overigens stelt Israël dat koning Hoessein van Jordanië ver antwoordelijk is voor de keuze van de Palestijnse vertegenwoordigers Bo vendien eist Israel dat er geen enkele verandering van resolutie 242 van dc Veiligheidsraad zal plaatsvinden Het Amerikaanse voorstel tot de vorming van een gezamenlijke Arabische delega tie was bedoeld het probleem van de Pa lestijnse vertegenwoordiging te omzei len IN 7 VAN DE 9 WATERSCHAPPEN STEMMINGEN NODIG; VOORAL KANDIDA TEN HOOFDINGELANDEN- WA TERKWALITEIT VEEL WERK VOOR DE WATERSCHAPPEN GOES - Half november '77 worden in 7 van de 9 Zeeuwse waterschappen ver kiezingen gehouden voor nieuwe Itooldingelandcn. In 6 van dc 7 water schappen gaat het om vacatures voor hoofdingelanden waterkwaliteit (dc vertegenwoordigers van de vervui lers). Alleen bij het waterschap Axelcr Ambacht moet gestemd worden over vacatures van hoofdingelanden- ongebouwd (de vertegenwoordigers van eigenaren/perhters van grondem Bij de waterschappen Verenigde Braakmanpoldcrs en bet Vrije t.in Sluis hoeft helemaal niet gestemd te worden. De verkiezingen zullen in de meeste wa terschappen op 16 november 1977 wor den gehouden In Tholen wordt de stemming in verband met Dankdag éen dag verzet, naar 15 of 17 november In totaal moeten de waterschappen onge veer 80 000 stemgerechtigden oproepen Bij dc 7 waterschappen zijn 41 "opgaver. van kandidaten ingediend, waarover gestemd moet worden Op de opgaven staan 95 gegadigden vooreen plaats als hoofdingeland. 37 opgaven met 73 kan didaten hebben beirekking op de wa terkwaliteit, 4 opgaven van 22 kandida ten zijn ingediend voor het ongebouwd De rechtstreekse verkeizingen voor de hoofdingelanden-waterkwaliteit in Zee land zijn landelijk gezien uniek Alge meen directeur drs J H. M Ktenhuis van de unie van waterschappen, ver telde dal er bij de andere waterschap pen ln Nederland, die mede belast zijn met de uitvoering van de wet veron treiniging oppervlaktewateren, sprake is van zogenaamde 'getrapte verkeizin gen' Instanties als gemeenten, kamers van koophandel en landbouwschap t Slot zie pagina 5 kolom 5i Israel heeft tot nog toe geweigerd te on derhandelen met een aparte Palestijnse delegatie De Arabische staten daaren tegen zijn niet bereid naar Genève te gaan zonder de deelname van een af zonderlijke Palestijnse delegatie Da van De "Israëlische minister van buiten landse zaken Moshe Dayan heeft zon dag in een interview met het Ameri kaanse televisiestation 'CBS' verklaard dat Israël 'onder geen voorwaarden zal praten met de PLO' Hü zei dat Palestijnse afgevaardigden wel betrokken moeten worden ir. be sprekingen met Jordanië omdat Israël met de Palestijnse Arabieren moet pra ten over hoe zij samen moeten leven, .maar we praten niet over een Pales tijnse staat" De Israëlische minister van buitenlandse zaken meende dat. Is- raës met de Palestijnen moet praten over 'hoe zij zich thuis voelen en wat hun rechten op de westelijke Jordaanoever zijn" Davan zag wel iels in heropening van een Geneefse vredesconferentie, maar volgens hem was deze alleen niet vol doende Hij dacht aan een 'pendeldi plomatie'. op welk niveau dan ook'. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn na twee dagen van besprekingen op hoog niveau in Washington dichter bij elkaar gekomen in benadering van de kwestie van het Midden-Oosten Dit hoeft het state department zaterdag meegedeeld, na het bezoek van de Rus sische minister van buitenlandse zaken Gromyko Libanon Voor het eerst sinds tien dagen vonden er zondag geen gevechten plaats in Zuid-Libanon Wel werden de Israëli sche steden Safed en Naharija getroffen door enkele Katjoesha-raketten, die vanaf Libanees grondgebied werden af gevuurd In de afgelopen tien dagen zijn het vooral de christelijke eenheden, die met Israëlische hulp hun posities verbeterd hebben. De Verenigde Staten hebben het afge lopen weekeinde emst lge druk op de be trokken partijen uit geoefend om een staakt-het-vuren te bewerkstelligen. Is raël weigert echter daar aan toe te ge ven Desondanks waren diplomatische waarnemers zondag optimistisch ge stemd over het bereiken van een staakt-het-vuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1