PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UTRECHTSE POLITIETOP: AGENTEN NIET PARAAT jakobsen Waarschuwing voor acties Amsterdam en Heemstede 1 Nederland bevriest cultureel akkoord met Zuid-Afrika Bouw hoogspanningsleiding kan nodig zijn voor aanleg zenderpark Duitse arrestant en ontkomen vrouw leden terroristische Rote Armee Fraktion vandaag Duitser in Heerlen aangehouden DRS. VERHEUGD, DIRECTEUR RADIO NEDERLAND, EN J. W. REINOLD, DIRECTEUR OMROEP EN TV VAN PTT: 220e jaargang no. 219 Zaterdag 24 september 1977 TILBURY MANNENMODE EKSKLUSIEF OP WALCHEREN BU: Kanaalstraat 55 Oost-Souburg UTRECHT - De twee Utrechtse agenten die donderdagmiddag door de Westduitse terrorist van de Baader-Meinhofgroep Knut Folkerts zijn neergeschoten - een dood. de ander zwaar gewond - hebben zich niet aan de instructies gehouden die ze hadden meegekregen. Dat verklaren zowel burgemeester H. J. L. Vonhoff als hoofdcommissaris C. S. Van Doesburg. Volgens Van Doesburg ..waren zy met. in staat van paraatheid toen Folkerts het autoverhuurbedrijf Stam aan de Croe- selaan binnenkwam Dat had niet ge mogen" Volgens burgemeester Vonhoff is by de reconstructie gebleken dat de beide re chercheurs ..op dat moment in de recep tie waren en dus ernstig in het nadeel Zij konden hun wapen niet meer trek ken Zij liepen om de balie heen en trachtten de man van opzij te overmees teren" De burgemeester, die ..een uitermate zorgvuldig onderzoek" naar de precieze toedracht heeft gelast, zal in de raads vergadering van donderdag een verkla ring over de gebeurtenissen afleggen Hij verklaarde gisteravond al bij voor baat. zich verantwoordelijk te stellen voor het gevoerde beleid voor zover dat de openbare orde en het personeelsbe leid van de Utrechtse politie betreft Daarmee doelt Vonhoff op het ontbre- stadhuis Pleidooi voor herbouw van het voorma lige Vlissingse stadhuis aan de Vissers haven of de Zellmarkt- terroristen De huidige groep terroristen In West- Duits-land Is de tweede generatie PAGINA 4 crisis De EEG-staalcrlsls kost tienduizenden overspannen paragraaf QDA-onderwijsspecialist Hermens stemde tegen de onderwijs-paragraaf in het regeerakkoord vorm Raas liet in Temeuzen zien dat de vorm bang impasse De vullverwet passe tot Imp; PAGINA 19 links Links' heeft het medium televisie waarloosd. aldus VPRO-socloloog Ad Koovman m een proefschrift Letter kundige Kroniek PAGINA 21 stenen sferen De muziek van Yes en de harmonie de: I sferen. Denksporten ken van kogelvrije vesten voor de beide rechercheurs Ook hoofdcommissaris Van Doesburg zegt niet de indruk te wil len wekken de eigen handen te Willen schoonwassen „Ik aanvaard, behoor te aanvaarden, de verantwoordelijkheid voor de fouten van myn medewerkers" Van Doesburg verdedigt echter de deugdelijkheid van het totale plan dat was opgesteld om Folkerts en de terro- riste Brigitte Mohnhaupt te grijpen op het moment dat zij volgens verw achting een huurauto bij Stam kwamen terug brengen Folkerts werd na de schietpartij gear resteerd. Mohnhaupt ontkwam Nog steeds wordt er in het hele land naar haar gezocht De gewonde J C Pieterse maakt het thans redelijk Het stoffelijk overschot van brigadier Kranenburg zal dinsdag met beperkte korpseer worden gecre meerd Advocaat De Utrechtse advocaat mr H P Bakker Schut heeft vrijdagavond tijdens een bezoek aan Folkerts besloten op te tre den als zijn raadsman Na het bezoek aan de Duitser zei de advocaat dat Fol kerts in de loop van de nacht van don derdag op vrijdag verschillende keren om rechtsbijstand had gevraagd, maar dat dit verzoek niet werd ingewilligd De raadsman zei ook in de loop van vrijdag niet door de politie te zijn ingelicht Volgens Bakker Schut zou Folkerts na zijn arrestatie in „flagrante strijd met de bepaling van het wetboek van straf recht zijn behandeld" Zo mocht Fol kerts de hele nacht niet slapen en moest hij met geboeide voeten rechtop zitten „Van zijn kleding mocht hij alleen een trui en een onderbroek aanhouden" Uitlevering Voor zover nu bekend zal Folkerts niet aan de Westduitse autoriteiten worden uitgeleverd. Bij de Nederlandse justi tie is daartoe nog geen verzoek van Duitse zijde ontvangen en men ver wacht ook niet dat dat zal gebeuren. Folkerts zal zodoende in Nederland te recht moeten staan. Hij kan een gevan genisstraf krijgen van maximaal 15 jaar wegens doodslag, dan wel leven slang (e.q. 20 jaar) omdat die doodslag werd gepleegd teneinde andere straf bare feiten te verbergen. De Duitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft vrijdagmorgen bijna éen uur lang telefonisch met premier Den Uvl gesproken. Schmidt betuigde Den Uyl zijn leedwezen met de dood van de Utrechtse politieman en stelde hem vervolgens op de hoogte van de maatre gelen die de Bondsrepubliek neemt om de terroristen van de Rote Armee Frak tion op te sporen Volgens Den Uyl wordt intensief overleg gepleegd met het Westduitse opspo ringsapparaat Duitse politiemannen zyn daartoe in Nederland aangekomen De premier zei vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie ..dat er reden is tot grote waakzaamheid Volgens Den Uyl wordt van Nederlandse kant het uiter ste gedaan om terroristische acties te voorkomen en degenen die zich daaraan schuldig maken te vervolgen (Van onze correspondent AKEN-HEERLEN - De 27-jarige Duit ser Hans-Josef Garschke, die- in West- Duitsland onder meer vooreen banko verval in Gelsenkirchen wordt ge zocht. is bij een routine-drugscontrole in Heerlen gearresteerd. De man had een gaspistool met patronen op zak en bleek over een hele reeks paspoorten met allemaal verschillende namen te beschikken. Zijn arrestatie leidde tot wilde geruch ten dat in Heerlen twee leden van de Rote Ai-mee Fraktton na een vuurge vecht waren aangehouden Garschke heeft echter met de RAF niets van doen zo werd door de Heerlense politie ge zegd r r m £l 11 jHBnl De Duitse Brigitte Mohnhauptdie ge zocht wordt in verband niet de schiet partij in Utrecht, donderdagavond De premier zei dat- er momenteel geen aanwijzingen zijn dat de gebeurtenissen in Den Haag en Utrecht te maken heb ben met de zaak-Schlever Hij zei dat er ook nog geen antwoord te geven valt op de vraag waarom deze leden van de Rote Armee Fraktion naar Nederland zijn gekomen Bij het Utrechts Nieuwsblad belde gis terochtend een onbekende, goed Neder lands sprekende man op met de mede deling Namens de Bewegung der Zweite Juni en de Rote Armee Fraktion deel Ik mee. dat er binnenkort acties worden ondernomen in Amsterdam en Heemstede Ons doel is de vrijlating van Ronald Augustin Er zijn a'i meerdere leden van de RAF in Nederland De Haagse en Utrechtse politie hebben gisterochtend meer licht gebracht in de .luiste toedracht van de schietpartijen waarbij Knut Folkerts en Brigitte Mohnhaupt betrokken waren. In Utrecht werd het treffen gerecon strueerd. Verrassend is. dat de Haagse recherche aan w ijzingen heeft dat hij de schietpartij van maandagavond ten minste vier mensen een rol speelden. DU vuurgevecht begon nadat Brigitte om negen uur 's avonds een auto wilde huren bij de Trompgarage. Toen haar papleren vals bleken, riep de garage houder de hulp van de politie in Een man in de deuropening van de garage schreeuwde naar de vrouw, toen hij een politieauto zag naderen Vergezeld van een tweede man rende zij weg Het was deze man. die de twee ko gels op agent Siersema afvuurde. Op het Piet Heinplein stapte het tweetal in een gele auto Volgens ooggetuigen reed deze auto achter een andere auto aan Op een teken van het vluchtende twee tal reden beide auto's snel weg Het wapen waarmee op Siersema werd geschoten, was van het kaliber 45 De >eels verschrikkelijke uit werking heeft Zij versplinteren zich in het lichaam en richten daar een niet meer te herstellen schade aan De dood treedt dan meestal binnen de minuut in Siersema. die in lies en arm werd ge raakt. maakt het overigens redelijk goed Signalement Na de schietpartij in Den Haag was een signalement van de huurauto over het land verspreid. Al gauw bleek dat de auto was gehuurd bij het Utrechtse au toverhuurbedrijf Stam. Het huurcon tract moest donderdag of vrijdag aflo pen. Toen dit was vastgesteld, pos- leerde de Utrechtse politie twaalf man bij het bedrijf Twee man zaten binnen, tien in een ring eromheen Knut Folkerts stapte het autoverhuur- Bar f GEEN TOEGANG UTRECHI - Een met een ka rabijtt bewapende politieman op nacht m het Utrechtse hoofdbureau van politie Het gehele hoofdbureau werd na de schietpartij donder dag afgegrendeld en onder zu are bewaking gesteld De omgekomen brigadier A Kranen burg van de Utrechtse politie. FRONTLIJNSTATEN ZIEN BASIS VOOR ONDERHANDELEN MAPUTO (RTR) - I»e leiders van de zwarte Afrikaanse frontlijnstaten be schouwen de jongste Brits- Amerikaanse voorstellen ter beëindi ging van de crisis rond Rhodesië als 'een basis voor verdere onderhandelin gen". De Tanzaniaanse president Julius Nye- rere vindt datde voorstellen echter 'veel negatieve aspecten bevatten' Nyerere maakte vrijdag het standpunt van de frontlijnstaten bekend na een bijeen komst in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo Premier Smith van Rhodesië heeft zijn eigen plan vooreen zogenaamde interne regeling met de gematigde zwarte lei ders in zijn land voorlopig op een zacht pitje gezet om af te wachten welke uit werkingen het recent Brits- Amerikaanse plan zou kunnen hebben Het donderdag vastgelopen overleg tussen Zuid-Afrika en de vijf westelijke leden-landen van de Veiligheidsraad werd vrijdag ln de Zuldafrikaanse hoofdstad moeizaam hervat. Na een uur werd geschorst. Kernvraagstuk is wanneer de Zuldafri kaanse troepen uit het thans nog Zuldwest-Afrlka hetende gebied moe ten worden teruggetrokken PAUS STEUNT BRITS BELEID IN ULSTER EN RHODESIE VATICAANSTAD (RTR) - Paus Paulus heeft vrijdag steun betuigd aan de Britse politiek in Noord-lerland en Rhodesië. in een particuliere audiëntie met de Britse premier James Callag- han. zo is uit welingelichte bron ver- De paus liet Callaghan weten dat hij achter de Brits-Amerikaanse voorstel len voor de machtsoverdracht aan de Afrikaanse meerderheid in Rhodesië staat. Hij sprak ook zijn bewondering uit voor Engelands 'gematigde en even wichtige verzoeningspolitiek' in Noord-lerland. De 25-jarige Duitser Knut Folkerts die donderdag is aangehouden na de schietpartij tn Utrecht NA VISUMWEIGERING DEN HA AG-De Nederlandse regering heeft beslo ten het cultureel akkoord met Zuid-Afrika te be vriezen. Demissionair premier Den Uyl deelde dit vrijdag mee op zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraadvergadering Aanleiding tot dit besluit is de weigering van de Zuldafrikaanse regering om drie leden van het mo- deramen van de Nederlandse Hervormde Kerk een inreisvisum te verstrekken De reizen van een aan tal groepen naar Zuid-Afrika, o.a een groep journa listen. zullen voorlopig niet doorgaan, aldus Den Uyl De regering zal zich nader beraden op de vraag wat er verder met het cultureel akkoord moet gebeuren De regering heeft vrijdag de Zuldafrikaanse am bassadeur De Villiers Booysen op de hoogte gestold van het besluit De ambassadeur heeft het besluit overgebracht aan de Zuidafrikaanse regering Hy w ilde vooralsnog geen commentaar daarop geven Het AR-oartilbestuur heeft met teleurstelling en verontwaardiging kennis genomen van de weige ring van de Zuidafrikaanse regering Wanneer de regering van Zuid-Afrika voortgaat de dialoog on mogelijk te maken, zelfs tussen de kerken, brengt zij zichzelf ln een absoluut, isolement en dwingt zij anderen het apartheidsbeleid met andere dan vreedzame middelen te bestrijden" aldus de ver klaring van het partijbestuur Het doet een beroep op de Zuidafrikaanse regenng de geweigerde visa alsnog te verlenen. OP INFORMATIE AVOND VAN SOOS OOSTBURG OOSTBURG - Uil mededelingen van drs Verheugd, directeur van Radio Ne derland Wereldomroep, en van de heer J. W. Reinold, direeleur omroep en televisie van de PTT. vrijdagavond tij denseen informatieavond in Oostburg, is het mogelijk, dat de bouw van een zenderpark in West/eeuwsch- Vlaan deren de aanleg van een lioogspa nmgsleiding noodzakelijk kan maken Dit houdt verband met de grote capaci teit van het eventueel te houwen zen derpark: vier zenders van 500 kilowatt met een totale stroomafnamc van ier megawatt. Tijdens de informatieavond, die de Soos Oostburg had belegd en door zeer velen werd bijgewoond, vertelden de heren Reinold en Verheugd, dat voor een zen derpark niet 1500 meter in hel vierkant nodig is, maar slechts 1000 by duizend meter Hel werd duidelijk, dat het nog geen uitgemaakte zaak is. dat er een nieuwe lokatie voor de zenders van Wereldom roep moet worden gevonden Boven dien is het niet zeker, dat als dat wel zo zou zijn. het inderdaad Zeeuwsch- Vlaaaderen moet worden De voorkeur van de PTT gaat wel uit naarZeeuwsch- Vlaanderen. /.o deelde de heer Reinold mee. in verband met de bijzondere ge schiktheid van dit gebied. Er zijn geen hoge obstakels m de buurt, het is het zuidelijkst gelegen deel van het land. waar nog een zender kan komen, erzyn in de onmiddellijke nabijheid geen be langrijke vliegroutesen er ïsnog ruimte. Vervanging van de zenders in het zen derpark te Lopik-Usselstein door ster kere zenders is nog niet van de baan. zo werd duidelijk. Er wordt zelfs nog met de gemeente IJsselstein overleg ge pleegd De heer Reinold zei.dat bij een keuze voor IJsselstein de uitzendkwall- teit maar zestig procent ls van wat er met zenders m Zeeuwsch-Vlaanderen zou kunnen worden bereikt Wat de gevaren betreft, die zouden vol gens de heren Reinold en Verheugd, worden overschat. Scheeps radio- en radarverkeerzou niet gestoord w orden en storing op tv- en radio-apparaten in particuliere woningen die verder dan vijf kilometer van de zender zijn gele gen zou niet noemenswaardig zijn. Als dergelijke storing toch ontstaat, dan is PTT, aldus de heer Reinold, verplicht deze op te heffen. „Ik ben er meer dan ooit van overtuigd. t Slot zie pagina a Kutum 2) Guerilla zonder grenzen VjjAl/ De terreur van de west- Iff i-'icl dmtse Rote Armee Frakaon heeft zich nu'ook op Neder- lands grondgebied voorge- I "J daan: schietpartijen in Den Haag en Utrecht, waarvan po litiemensen het slachtoffer werden. Be schikten deze terroristen over contac ten in dit land? Dat lijkt welhaast on vermijdelijk: hoe zouden zij zich hier schuil kunnen houden zonder hulp van Nederlanders of van hier wonende bui tenlanders? Dat is één van de proble men in WestrDultsland zelf. namelijk het onmiskenbare feit dat er daar men sen zijn die de terroristen hand- en spandiensten verlenen. Zij hebben hun eigen 'kieskring', schreef deze week het Britse blad The Economist, een welis waar niet grote groep sympathisanten, maar toch groot genoeg om de terroris ten van dienst te kunnen zijn. Zy ver strekken hun kennelijk geld of werken er aan mee dat, ze uit handen van de politie blijven. Men mag aannemen dat bij het Nederlandse onderzoek grondig zal worden nagegaan of ook hier sprake is van dergelijke actieve 'sympathisan ten Zij zijn immers medeplichtig en dienen als zodanig te worden behan deld Tot. voor kort was er in de open bare discussie in West-Duitsland nogal eens een onderstroom merkbaar van stille sympathie, maar langzamerhand begint die te verdwijnen De daden van deze terreurgroep beginnen vrijwel ie dereen te verontrusten Er, fidntiijn ten voorbeeld van deze verandering lijkt ons de auteur Helnrich Böll, een man die het vijfjaar geleden nog had over de 'vertwijfelden wier theorieen over het algemeen aanzienlijk geweld dadiger zijn dan hun praktijk.' Hij heeft sindsdien kunnen vaststellen dat de praktijken van deze terroristen Juist pijnlijk nauwkeurig overeenstemmen - zoals bij alle extreem-radikalen - met hun theorie Van daar dat zijn reactie nu scherper is: m Die Zeit stelde hij on langs vast dat moord en ontvoe ring geen middelen in de politieke strijd kunnen zijn. In hetzelfde blad vertelde de schrijver Günther Grass dat hij vorig jaar. kort na de zelfmoord van Ulrike Meinhoff. in Amsterdam was en daar in een gebouw van de universiteit haar foto zag methetonderschrift. 'Gevallen in de strijd tegen he' fascisme.' Grass. ..Dat is een belediging van alle mensen die werkelijk in de strijd tegen het fa scisme zijn gevallen." HU heeft gelijk. Deze terroristen hebben dezelfde gere duceerde. fanatlek-verminkte gedach- tengang als destijds de nazi's en ze ge bruiken dezelfde revolver-methoden Niet alleen in eigen land. maar - zoals nu is gebleken - ook elders. Waren het niet de nazi's die destyds zongen over 'van daag Duitsland, morgen de hele we reld'? De stadsguerilla van de Rote Ar mee kent blijkbaar evenmin grenzen An de Westduitse discussie over deze terreur sluipt een voortdurend grotei wordende verlegenheid binnen men weet het niet meer. Technisch gespro ken gaat het hier om een eigenaardige situatie de Bondsrepubliek is vermoe delijk het modernste land ter wereld. Is overzichtelijk, beschikt over een voort reffelijk communicatienet, de politie is van de best-mogelijke apparatuur voor zien. maar desondanks lukt het niet om de daden van deze groep ra dik alen bin nen de perken re houden. Gevolg ls dat groot machtsvertoon nodig wordt geacht. Zo worden de huizen van de be langrijke politici in Bonn len elders) dag en nacht bewaakt 'de staat betrekt zijn stellingen", schreef Der Spiegel deze week bij een foto van een barricade bij het huls van Franz Josef Strauss. Ge volg is ook dat hier en daar McCarthy- achtige heksenjachten worden ontke tend en er wordt geroepen om herin voering van de doodstraf en om allerlei vrijheidsbeperkende maatre gelen. En juist deze reacties veroorza ken in het buitenland schrik en be zorgdheid: men kan hel Duitse verleden maar moeilijk vergeten Daarvan ismen zich in de Bondsrepubliek scherp be wust. het draagt daar bij tot de alge mene verlegenheid in politieke kring A egen deze achtergrond is wellicht ook de Duitse reactie verklaarbaar naar aanleiding van de Utrechtse arrestatie van Knut Folkerts uitlevering zal niet worden gevraagd, ondanks het feit dat hij wordt verdacht van onder meer de moord op de procureur-generaal Bu- back. Waarom zou men' Hy heeft een Nederlands politieman doodgeschoten en moet nu maar in Nederland worden berecht, zo redeneen men in Bonn ken nelijk met begrijpelijke opluchting. West-Duitsland heeft voorlopig geen last meer van deze man. geen moeilijk heden met een rechtszitting, geen hon gerstaking, mets. Dergelijke onaange naamheden staan Nederland met Fol kerts wel re wachten. Alsof we hier met gijzelingen, kapingen en bijbehorende berechtingen nog geen moeilijkheden genoeg hebben. Èr is echter geen reden om zich door dit alles van de wijs te laten brengen: de Nederlandse rechter zal te zijner t.yd over deze verdachte en over dit misdrijf een oordeel uitspreken zoals dat hier gebruikelijk is De Jongste troonrede nep op tot 'respect voor de beginselen van de rechtsstaat' Die be ginselen dienen ook ren aanzien van deze zaak hoog re worden gehouden. De Verenigde Staten en de Sowjct- Unie hervatten maandag de besprekin gen over wapenbeperkin g in de Indische Oceaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1