si PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRACTIELEIDERS ZIJN HET EENS OVER REGEERPROGRAM Bert Lance treedt af Oud-oesterkwekers uit Yerseke willen hun beroep weer opvatten Tl VVD wil klaarheid over stimulering EUROPA MEUBEL Beslissing fracties moet vandaag vallen vandaag Studenten in Utrecht staken NU OOSTERSCHELDE GEDEELTELIJK OPENBLIJFT Zenderpark klinkt door 220e jaargang no. 217 Donderdag 22 september 1977 PASFOOKTSTmAT IS I? 70 2. LAWGCVtU M TEl 01IM4I2M TtL Cn»?«6«> Omdat u niet elke dag meubelen koopt (Man onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De drie fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) hebben woensdagnacht met de kabinetsinformateurs Den Uyl en Veringa overeenstemming bereikt over de programmapunten van het regeerakkoord. Hoe dat akkoord er precies zal uitzien, wordt van middag bekendgemaakt, als de definitieve voorstellen aan de fracties worden aangeboden. Van Agt. stuurde zijn collega Van Thijn een brief waarin hij stelt te betreuren dat de PvdA een andere uitleg aan het akkoord geeft dan het CDA. Hij vraagt begrip voor het feit dat het CDA stelt niet akkoord te kunnen gaan met een abortuswet waarin niet voldoende met de CDA-opvattingen is rekening ge houden. Vorige week stelde Van Agt in zijn brief aan de informateur dat het CDA zich het recht voorbehoudt het contra-seign aan een intiatiefwet te onthouden indien aan die wet. geen se rieuze poging van PvdA en D'66 vooraf is gegaan om in het kabinet tot een op lossing te komen, zoals het CDA uit drukkelijk wil. PvdA-fractieleider Van Thijn reageerde vorige week afwijzend op Van Agts op vattingen die door de socialisten wor den uitgelegd als een poging om de in het abortusakkoord opgenomen verze kering van het CDA dat het een nieuwe abortuswet niet zal tegenhouden af te zwakken Ook dinsdag liet Van Thijn weten zeer geprikkeld te zijn door de opstelling van Van Agt. Hij heeft inmiddels de in formateurs Den Uyl en Veringa ge vraagd het CDA nu eens duidelijk te maken waar het op staat. Zij zouden in hun eindverslag over de informatie precies moeten omschrijven wat het abortusakkoord inhoudt. En dat is vol gens Van Thijn dat in het nieuwe kabi net door alle partijen een serieuze po ging zal worden gedaan om tot een ab ortuswet te komen. Mocht dat niet luk ken, dan mag er een initiatiefwet uit de Tweede Kamer komen. Het CDA mag dan niet langer het van kracht worden van zo'n wet - die steunt op een meer derheidsbesluit van het parlement - blokkeren. De fractievoorzitters zullen uiterlijk om tien uur vanavond de heren Den Uyl en Veringa laten weten of de fracties al dan niet akkoord gaan met de definitieve tekst. In politiek-Den Haag wacht men met spanning af of de fracties de infor- matiepoging van Den Uyl en Veringa op deze voorstellen zullen laten stranden. Politieke waarnemers menen dat er voor elke fractie onderdelen in het pak ket voorstellen zijn die zeer moeilijk zul len liggen. De fractieleiders wilden na afloop van faet beraad niet meer zeggen dan dat zij de definitieve tekst in hun fracties zul len verdedigen. Dat is een heel winst punt voor de informateurs, want zowel de progressieven als de christen democraten hadden op diverse van de acht punten - waaronder kernenergie, defensie en onderwijs - wel bezwaren Het was woensdagavond de laatste mo gelijkheid voor de fractievoorzitters om wijzigingen aan te brengen in de voor stellen van de informateurs De fracties, die zich vanmiddag over de definitieve tekst zullen buigen, mogen niets meer aan de voorstellen veranderen. Het is een kwestie van slikken of stikken Zetelverdeling Als de voorstellen worden aangenomen doorde drie fracties rest de formateurs nog het gesprek over de zetelverdeling geen toelating TOp hervormd e synode magZuid-Afrika met in. PAGINA 3 hoorzittingen actie PAGINA 7 voorhaven Nieuwe voorhaven Zeebmgge moeleind 1980 klaar zijn PAGINA 9 meemaken Rubriek 'Hoort-ZieirSchrtjft Over grootmoeder van de zesllng; dat ik dit nog mag meemaken. PAGINA 15 betrokken Meervrouwen voelen ach betrokken bij politiek. PAGINA 17 geen loon Hennle Kiuper kreeg geen loon naar 'erken m Parijs-Brussel, zege voor Ludo Peeters PAGINA 19 zendtijd KRO-dlrecteur R Schoonhoven nieuwe ideeën krijgen geen kans door ?ebrek aan tv-zendUJd; radio- en televi sieprogramma's stnp PAGINA 21 niet slecht f-and- en tuinbouworganisaties, ons •and is nog zo slecht met. bcurs- arandên-cronomie tussen de drie partijen etj daarna nog de „invulling" van die zetels door kandidaat-ministers. Dit laatste wordt niet gezien als het grootst mogelijke struikelpunt. Veeleer worden moei lijkheden verwacht rond de zetelverde ling, nu van CDA-zijde de afgelopen dagen weer onverzettelijk is gewezen op het feit dat men geen genoegen zal nemen met een verhouding waarin de PvdA meer ministers krijgt dan de christen-democraten. Van belang blijft ook de eis van de PvdA dat D'66 geen „wippositie" mag inne men in het nieuwe kabinet En dat lijkt onvermijdelijk als PvdA en CDA even veel ministers krijgen. De D'66'er Brinkhorst, tot twee weken geleden staatssecretaris van buiten landse zaken in het thans demissionaire kabinet, blijft vrijwel zeker de komende kabinetsperiode lid van de Tweede Kamer Brinkhorst is woensdag geko zen tot lid van het presidium van de Tweede Kamer Aanvankelijk stond zijn partijgenoot Engwirda kandidaat voor deze functie, maar hij heeft op het laatste moment plaats gemaakt voor Brinkhorst.. Hieruit valt af te leiden dat Brinkhorst waarschijnlijk geen zitting zal nemen in het nieuwe kabinet en wel licht fractieleider van D'66 wordt, als Jan Terlouw een ministerspost in het nieuwe kabinet krygt aangeboden Abortus Tussen CDA en PvdA blijken nog steeds ernstige meningsverschillen te bestaan over de uitleg van het in de formatie ge sloten akkoord over de abortus. Dat leidde eind vorige week al tot een brief wisseling tussen informateur Veringa en de fractieleiders Van Agt en Van Thijn. Dinsdag werden aan die corresponden tie weer brieven toegevoegd door beide fractieleiders. DEN HAAG - De koningin heefl dr Vondeling opnieuw benoemd tol voor zitter van de tweede kamer. Hier is Von deling gefotografeerd, terwijl de eerste plaatsvervangend griffier Kerkhofs de benoeming voorleest De tweede kamer heefl woensdagmid dag het presidium opnieuw samenges teld Naast de door de Kroon benoemde voorzitter Vondeling PvdA) maken van het presidium deel uit de kamerleden Kleislerlee 'CDA/. Portheine tVVDi. Dolman tPvdAi. Schakel tCDAi en Brinkhorst lD'66) De tweede kamer heefl voorts de vakan tieperioden in het nieuwe parlemen taire jaar vastgesteld De kerstvakantie van de tweede kamer is van vrijdag 23 december tot en met maandag 16 januari 1978. de paasva kantie van vrijdag 17 maart tot en met maandag 3 april, en de zomervakantie begint op vrijdag 30 juni VAKBEWEGING: 'UITSPRAAK BOERSMA PREMATUUR' Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - De VVD wil dat de rege ring op korte term ijn de Tweede Kamer op de hoogte brengt van het stimule ringsprogramma van 2,5 miljard, dat premier Den Uyl en minister Duïsen- oerg op Prinsjesdag hebben aangekon digd. In de Miljoenennota zelf staat over de injectie in de economie weinig concreets vermeld. De WD wil daarom dat Den Uyl en Duisenberg hun mede- ATOOMCLUB EENS OVER RICHTLIJN KERNEXPORT LONDEN (DPA/RTR) - De zogenaamde club van 15 kerncxportlanden inbegre pen de VS en de Sowjet-Unie hebben woensdag in Londen overeenstemming bereikt over een stel richtlijnen ter voorkoming van de verspreiding van kernwapens bij de uitvoer van kern technologie en -installaties. De voorbe reidingen daarvoor, ook in het diepste geheim, hadden twee jaar geduurd. Het betrokken document, waarop de regeringen van de 15 landen hun ker- nexportbeleid zullen baseren, zal vol gens een kort communiqué worden voorgelegd aan directeur-generaal Sig- vard Eklund van het Internationale Bu reau voor Atoomenergie IAEA in We nen Bijzonderheden werden met gege ven De voornaamste zorg van de club geldt de vei breid mg van kennis op het gebied van drie belangrijke technologieën die door nietrkernlanden zouden kunnen worden gebruikt voor het maken van kernwapens. Dit zijn het opwerken van kernafval, het verrijken van uranium en de produktie van zwaar water UTRECHT (ANP) - De studenten aan het instituut voor geschiedenis van de rijksuniversiteit in Utrecht hebben woensdag besloten tc gaan staken. Dit uit protest tegen de grote ruimtenood waarmee het geschiedcnisinstituul al jaren te kampen heeft. CARTER: 'VERTROUWEN NIET GESCHOKT' WASHINGTON (DPA, RTR, AFP) - Di recteur Bert Lan-e (43) van het Ameri kaanse regeringsbureau voor de begro ting. een van de grootste vrienden van de Amerikaanse president, is woens dag afgetreden na deze post acht maanden te hebben bekleed. President Carter, die dit bekendmaak te. zei het ontslag van zijn begrotingsdi recteur met diep gevoel van spij t te heb ben aanvaard Lance trok door af te treden de conse quentie uiteen hele serie beschuldigin gen dat hij indertijd zijn positie als di- WASHINGTON - Bert Lance. vertrouweling van de Amerikaanse president Jimmy Carter, heefl woensdag zijn ontslag ingediend als directeur van dc begroting Foto grafen en journalisten omringden Lancetoen hij bij zijn huis arriveerde in George town. recteur van een bank in de Amerikaanse staat Georgia onder andere misbruikte om aan persoonlijke leningen te komen Vorige week nog beet Lance fel van zich af door tegenover een commissie van de Amerikaanse senaat te verklaren dat zijn geweten zuiver was en dat hij het slachtoffer was van een campagne van vijandig gezmde politici en een op schandalen beluste pers. Daarmee sloeg hij bij het Amerikaanse publiek wel een golf van sympathie los. maar in de afgelopen dagen was niet in de laatste plaats als gevolg van nieuwe beschuldigingen wel duidelijk gewor den dat Lance voor president Carter niet langer houdbaar was. Carter maakte het aftreden bekend door aan het begin van een persconfe rentie die via de televisie werd uitge zonden een brief van Lance voor te le- zen. Lance, die als begrotingsdirecteur een van de belangrijkste posten in de regering-Carter vervulde, was een ver trouweling van de president m de ware zin van het woord, onderhield voor hem min of meer de contacten met Witte Huis en sproot voort uit de groep die Carter jarenlang het nogal eens wan trouwige bedrijfsleven steunde in zijn eenzame strijd om door te dringen tot de top van de Amerikaanse politiek. Carter zei „Hij is een goed mens", en voegde eraan toe dat „niets wat ik heb gehoord of gelezen mijn geloof in Berts bekwaamheden of zijn integriteit heeft geschokt" delingen, compleet met de nieuwste cijfers over de economische vooruit zichten, ook aan het parlement sturen. De financiële specialist van de WDdrs. Van Aardenne. drong er woensdag ln de Tweede Kamer op aan dat de regering ook de uiterste datum noemt waarop de maatregelen bekend moeten zijn. willen zij op 1 januari kunnen Ingaan. Zoals gemeld vindt het huidige demissionaire kabinet dat ongeveer over vier weken de beslissing moet vallen over een pakket maatregelen, Inhoudende verlaging van belastingen en sociale premies teneinde de koopkracht van de modale werkne mer op peil te houden, alsmede een tij delijke opvoering van de bestedingen om de vraag aan te wakkeren. Is er tegen die tijd nog geen nieuw kabi net gevormd, dan moet het demissio naire kabinet de beslissing maar voor zijn verantwoording nemen, zo deelderr Den Uyl en Duisenberg dinsdag mee Kraamkamer- theater \JJJJ In de verhalen rond de aee- ling zorgt Cor Coster voor de rS^Rgj ironische trek Hij zal - zo is [ggygj gemeld - het gezin 'gaan bege- SskSJ Ieiden 660 uitdrukking die als we ons niet vergissen uit het maatschappelijk werk stamt. In dit geval wordt de indruk gewekt dat de na tionale voetbalmakelaar zich gaat be zighouden met enig pastoraal werk. een nobele maar ongewone bezigheid voor deze nijvere figuur. Vermoedelijk zal de begeleiding zich vooral met de fin ancien bezighouden, waarbij het in het bijzon der zal gaan om de verkoop van de pu- bliciteitsrechten. De onderhandelingen met de media zijn al begonnen en de bedragen die daarbij worden genoemd, zijn allerminst aan te duiden als een eenvoudig zakcentje- Aan één kant is het begrijpelijk dat de ouders van de kinderen proberen enig geld binnen te krijgen: zij staan uiteraard voor hoge kosten, nu en straks, zodat enig extra inkomen bijzonder welkom zal zijn Aan de andere kant echter maakt deze puur-professionele benadering van de mogelijke publiciteitswaarde een bizar re, om niet te zeggen onsympathieke in druk. Ze doet denken aan een exploita tie, zoals die eertijds op kermissen voor kwam. Vroeger werden ongewone en afwijkende mensentypen in een tent ge zet en tegen betaling den volke getoond. Dat gaat dan nu wat gladder en ge- stroomlijnder via de media, maar het principe is niet veel anders: het onge wone wordt geëxploiteerd .D Ij deze zesling is dat al begonnen bij de bevalling. Vrijwel heel Nederland heeft via de televisie zowat in de kraam kamer kunnen toekijken Na afloop werd een persconferentie gehouden, waar een team van medici inlichtingen verstrekte, een bijeenkomst waarbij Cor Costernietontbrak. Blijkbaar beginnen de ethische nonnen van het medische beroep in Neder land te veranderen. Een jaar of vijf gele den was het in dit land hoogst onge bruikelijk om infor maties op deze n I fiant/ijn naar buiten te brengen. In de Verenigde Staten had men daar minder moeite mee: over on gesteldheden van Eisenhower en over een operatie van Johnson - om enkele voorbeelden te noemen - werden via de media uiterst, gedetailleerde medede lingen gedaan Kennelijk komt dat nu ook in Nederland op gang. In dit geval kreeg de voorlichting een bijzonder ac cent doordat de moeder van de zesling een hormoonbehandeling had onder gaan ter bevordering van de vrucht baarheid. Het kunstmatig karakter van zowel zwangerschap als van bevalling - gevolg van modem medisch handelen - vormde derhalve een belangrijk ele ment van de voorlichting De Vakbeweging Zowel vice-voorzitter Wim Spit van de FNV als voorzitter Jan Lanser van het CNV achten de opmerkingen van mi nister Bocrsma van sociale zaken dat de lonen de eerstkomende vier jaar op de nullijn moeten blijven prematuur. Boersma zei dinsdag op de tv dat het noodzakelijk zou zijn vier jaar op die nullijn te blijven om uit de sociaal- economische problemen te kunnen ko men, terwijl Den Uyl er blijkens het sociaal-economisch akkoord tussen de toekomstige regeringspartners tot nu toe van uit ging dat die nuUijn slechts twee jaar nodig zou zijn Ook zei Boersma dat er momenteel op sociale zaken al voorbereidingen worden ge troffen voor het scheppen van een wette lijk kader voor een loonmaatregel, mochten werkgevers en werknemers er tijdens de komende loononderhande lingen niet uitkomen. De FNV stelde zich op het standpunt dat van jaar tot jaar moet worden be keken of die nullijn moet worden ge handhaafd en men wilde zich niet vast leggen op afspraken over twee jaar. „Aan dat standpunt van ons verandert natuurlijk helemaal niets," zo zei Spit. „Wij gaan er van uit dat een nieuw ka binet - met of zonder Boersma - zich gebonden acht aan hel sociaal- economisch akkoord. En daarin wordt niet gesproken over vier jaar nullijn maar ever twee jaar." 'e Leidse hoogleraar en psychiater Van den Berg heeft een tiental Jaren ge leden in een boekje over 'medische macht en medische ethiek' gewezen op drie tijdvakken in de geschiedenis van de geneeskunst. Het eerste tijdvak, dat van de 'medische onmacht', omvatte talloze eeuwen en eindigde omstreeks 1870. Daarop volgde het tweede tijdvak, de overgang van de technische onmacht naar de 'technische macht'. Deze pe riode liep nog niet zo heel lang geleden af om plaats te maken voor het tijdvak van de 'medisch-technische macht". Van den Berg wijst in zij n geschrift op de gevaren van deze macht, zonder over igens de goede kanten ervan te verzwij gen. Zijn bezwaren richten zich echter vooral tegen een niet zinvol gebruik, waardoor bijvoorbeeld het leven van een patiënt kunstmatig wordt verlengd zonder dat daarin enige zin is te herken nen. Naar ons gevoel heeft deze zesling ook iets met de medisch-technische macht van deze tijd te maken: men kan het leven niet alleen verlengen via aller lei kunstmatige ingrepen, maar men kan het ook opwekken op een manier waaraan vroeger niet viel te denken. Kennelijk wordt deze methode mediseh-ethisch verantwoord geacht Toch lijkt er ons aanleiding voor twijfel over de ethiek van me: name de gang van zaken na de bevalling. Er is nu de indruk gewekt dat er in Leiden een aca demisch stuntteam aan het werk is ge weest met als resultaat een zesling: "Kom-datrzien'. Daardoor ontstond een situatie, die tamelijk ongebnitkelijk is voor een kraamkamer. In Leider, heeft men van deze kraamkamer een kermis- theater gemaakt met Cor Coster aan de YERSEKE - Verscheidene ex- oesterkwekers uit Yerseke willen, nu het zeker is dat de Oosterschelde ge deeltelijk openblijft, hun oude beroep weer gaan uitoefenen. Het probleem is echter dat ze geen oesterpercelen kun nen huren, omdat de dienst domeinen geen percelen aan nieuwe huurders uit geeft. Dit op grond van een wet die is vastgesteld toen er nog vanuit werd gegaan dat er een eind zou komen aan de oeslercultuur in verhand met de af sluiting van dc Oosterschelde. In de praktijk betekent deze wet dat de per celen die worden ingegeven, opnieuw worden verhuurd aan een van de oes terhandelaars die al veel percelen in handen hebben. Op die manier wilde de dienst domeinen het aantal oesterkwe kers met het oog op de afsluiting van de Oosterschelde beperken. Momenteel zijn aan 23 oesterkwekers en hande laars percelen verhuurd. Van die 23 hebben er 10 een flink aantal percelen: sommigen meer dan 30, De ex-kwekers die weer in de oester branche willen werken, en enkele Jonge Yersekenaren. die interesse hebben voor de oesterkweek en -handel vmden dal die regel moet worden ingetrokken nu de Oosterschelde niet volledig wordt afgesloten en nu uit proefnemingen van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek is gebleken dat het na de strenge winter van 1962; 1963 geheel ver loren gewaande Zeeuwse oesterras weer tèmggekweekt kan worden Wij hebben dest Hds de regering geloofd toen gezegd werd dat de oestercultuur ten dode op geschreven zou zijn door de toekom stige afsluiting van de Oosterschelde', aldus de heer B Zuljdweg, die thans in de mosselbranche werkt en die zijn oude beroep van oesterkweker graag weer zou wallen opnemen. 'Nu worden we ge straft voor ons vertrouwen ln de rege ring. want we kunnen geen percelen meer krijgen. We hebben inderdaad In het kader van de Deltaschadewet een uitkering Maar dat hebben de hande laars. die r.v. over zoveel percelen be schikken. ook Ze hebben hun bedrijven er groot mee gemaakt. Degenen, die na de rampwinter zijn doorgegaan, moch ten dat doen op eigen risico Welnu, wij willen niet meer dan de gelegenheid om ook op eigen risico weer met de oester- kweek te kunnen beginnen' Volgens mr J Thielen, hoofdinspecteur der domeinen in zuidwest-Nederland is het pas zinvol om oesterpercelen aan nieuwe huurders uit te geven zodra meer zekerheid bestaat dat de oester- Slot zie pagina 4 kolom 51 EEG GAAT MET COMECON ONDERHANDELEN BRUSSEL (ANP) - De Europese Ge meenschap en de Comecon (de econo mische organisatie van de «ostblo- klandem gaan onderhandelen. De on derhandelingen zullen in de eerste helft van volgend jaar (ook het woord 'lente' is genoemd) beginnen en ze zullen hoogstwaarschijnlijk in Brussel wor den gevoerd. Dit Is woensdagmiddag ln Brussel be sloten tijdens een gesprek dat de Roe meense vice-premier. Mihai Marinescu. voerde met Wilhelm Haferkamp, de man die binnen de Europese commissie („dagelijks bestuur" van de EG) belast is met de buitenlandse betrekkingen Marinescu is momenteel fungerend voorzitter van het uitvoerend romite van de Comecon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1