PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STIMULERINGSPAKKET MOET ER HALF OKTOBER ZIJN 1 Ongebruikelijk optreden van Wiegel in kamer Kabinet neemt dit jaar beslissing over vaste oeververbinding over Westerschelde adria Begrotingstekort 12,5 miljard als het om auto's gaat: Boersma: lonen vier jaar op de nullijn Echtpaar Cruijff aan aanslag ontkomen Bezorgdheid in troonrede over formatieduur en Molukkers De muur des aanstoots pagina 7 220e jaargang no. 216 Woensdag 21 september 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100 -20440 10* DEN HAAG - V oor de tweede helft van oktober zal een pakket economische stimuleringsmaatrege len bekend moeten zijn. De demissionaire minister-president Den Uyl heeft dit dinsdag gezegd op rijn persconferentie bij de aanbieding van de miljoenennota. Wanneer half oktober nog geen nieuw kabinet is gevormd, dan zal het demissionaire kabinet deze taak moeten uitvoeren. De partners in het sociaal overleg hebben er recht op te weten waar ze aan toe zijn, zei Den Uyl. Sprekende voor 'eigen rekening en risico' becijferde premier Den Uyl de uitgaven voor het stimule ringsprogramma op circa 2,5 miljard. Het beleidsvoornemen om het aantal werklozen in 1980 tot 150.000 terug te dringen is volgens Den Uyl door de economische terugval in 1977 een 'gigantische opgaaf geworden. De miljoennota staat geheel in het teken van de economische tegenvallers. Het Centraal Plan Bureau rekent op een stijging van het aantal werklozen in 1978 tot 255.000. Werkgevers en werkne mers hebben kritisch gereageerd op de begroting, die een tekort laat zien van 12,5 miljard met een uitgavenpost van 96,2 miljard en 83,7 miljard aan inkomsten. De werkgevers vragen een verdere latenverlaging voor het bedrijfsleven; de werknemers wensen handhaving van de koopkracht tot en met de modale werknemer. De politieke partijen hebben overwegend terughoudend gereageerd op het begrotingspakket. procent geschat, zodat er weinig of geen ruimte is voor loonsverbetering Het aantal werklozen zal in 1978 naar verwachting tot 250 000 a 255.000 stij gen. Voornaamste oorzaak is de stagnerende export Voor volgend jaar wordt over igens gehoopt op een stijging van de ex port met 7.5 procent. gemiddelde werknemer die wel een in cidentele verhoging ontvangt, gaat er een half procent op achteruit De rege ring wil dit echter voorkomen door maatregelen in de belasting- en pre miesfeer. Minister Boersma meent dat de lonen Slot zie pagina 3 kolom 6) Belangrijke punten uit de miljoenen nota zijn: I Aardgas wordt 1 januari 3 cent per kubieke meter duurder I Sigaretten gaan 50 cent in prijs om hoog, een pakje shag een dubbeltje. IDe aangekondigde verhoging van loon- en inkomstenbelasting gaat met door l Binnen enkele weken volgt afkondi gingvan een verlaging van belasting op premiedruk ter grootte van rond 1 mil jard. Hierdoor kan voorkomen worden datde modale werknemer er in 1978 op achteruit gaat l De produküviteitsüjging wordt op 3 PAGINA 3 code PAGINA 4 niet fataal Opinie: VN-1 Rhodesiê PAGINA 7 centraal kernwapens niet rijp DEN HAAG - Johan cn Danny Cruijfl zijn in de nacht van maandag op dins dag aan een aanslag ontkomen, 's- Avon'ds om half tien meldde zich een naar nu pas bekend is, veertigjarige Nederlander bij de flat van de familie Cruijff in de Calle los Caballeros in Barcelona. In vloeiend Spaans vroeg hij aan dc huisbewaarder, die erop toe ziet dat geen vreemde personen de lift instappen, of hij een pakje bij het echt paar Cruijff mocht afleveren. De huisbewaarder die het niet ver- trouwdebelde Danny Cruijff. die de man even later via de huistelefoon te woord stond Toen deze ln vloeiend Neder lands Danny Cruijff ervan overtuigde dat hij iets belangrijks had af te geven, gaf zij de man toestemming naar boven te komen Met een pistool in de hand dreef hij Danny Cruijff de huiskamer in. waar Johan naar dc tv zat te kijken Hij sommeerde beiden op de grond te gaan liggen en vroeg om een touw Daarmee wilde hij Johan vast binden. Cruijff die erg rustig bleef probeerde een gesprek met de vreemdeling aan te knopen en toen dat lukte, kon zijn vrouw de huis kamer uitrennen en om hulp roepen. Buren van de familie CruijfT en de huis bewaarder konden de man toen over meesteren Achteraf bleek dat het pis tool niet geladen was. Over de motieven van deze aanslag wenste de Spaanse po litie geen mededelingen te doen. Wel verklaarde zij dat de veertigjarige Ne derlander geestelijk gestoord was. Het echtpaar Cruijff heeft geen enkel letsel overgehouden aan aanslag In over leg met de politie heeft Barcelona beslo ten tot een strenge bewaking van huize-Cruljff over te gaan. Het is de eer ste keer sinds Cruijff in Barcelona ver blijft dat er een poging is gedaan hem te molesteren. Minister Duisenberg wil het indienen van T-biljetten ikort werkende scholie ren bijv.) beperken en van 600 000 te rugbrengen tot 400.000. Hierdoor wordt het moeilijker loonbelasting en aow- p re mie terug te vragen Bedragen kleiner dan 150.- worden niet meer te rugbetaald De inflatiecorrectie gaat voor 80 pro cent door. Voor het bedrijfsleven is 1100 miljoen gereserveerd, vooruitlopend op de studie-Hofstra «gevolgen inflatie op winstontwikkeling) Volgend jaar wil de regering het nieuwe systeem van kinderbijslag en aftrek invoeren. De PTT-tarieven gaan in 1978 niet omhoog. De bouw van rijkswegen wordt be perkt Plannen worden ontwikkeld voor de bescherming van nietrokers tegen ro kers. Nullijn Duidelijk is dat de werknemers er in 1978 niet in inkomsten op vooruit zul len gaan. Zonder verdere maatregelen zal dc modale werknemer zonder inci dentele (jaarlijkse) loonsverhoging er zelfs 1,5 procent op achteruitgaan. Een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Dc Koningin heeft dins dagmiddag in de Troonrede bezorgd heid uitgesproken over de lange di van de kabinetsformatie. „Na een ver kiezingsuitslag die toch door velen als duidelijk is ervaren, wekt de lange duur van de formatie onder de huidige omstandigheden begrijpelijke be zorgdheid". zo opende de Koningin de Troonrede, die wegens het demissio naire karakter van het kabinet ditmaal zeer bescheiden van omvang was. „In afwachting van de totstandkoming van een nieuw kabinet is het niet moge lijk u nieuwe plannen voor te leggen be treffende het in de komende jaren te voeren beleid Wel past een uiteenzet ting van hetgeen het demissionaire ka binet in het belang van het koninkrijk thans noodzakelijk acht", aldus de Ko ningin in de Troonrede, die zoals bekend wordt opgesteld onder verantwoorde lijkheid van het zittende kabinet. Wat betreft het probleem van de Zuid- molukkers kondigde de Koningin op korte termijn een nota aan waarin het beleid op langere termijn ten aanzien van deze bevolkingsgroep wordt uit eengezet. De Koningin zei dat de rege ring „bezorgd" is over bepaalde ontwik kelingen binnen de Zuidmolukse bevol kingsgroep en rond de positie van de Zuidmolukkers in de samenleving „Laat er wederzijdse verdraagzaamheid zijn en respect voor de beginselen van de rechtsstaat", zo besloot de Koningin de passage over de Zuidmolukkers Wiegel (li in discussie met fractievoorzitter Van Agt (CDA) over het aanble- dtngsspeechje van Duisenberg. Rechts Van Aardenne. PROTEST TEGEN ZINSNEDE TOESPRAAK DUISENBERG De solorit van Den Uyl fDe troonrede Is tn elk op- zicht een solorit van premier Den Uyl. Die rit begint al in de eerste zin, de ver wijzing naar de lange duur van de kabinetsformatie. Aan die verwijzing is namelijk heel opvallend een hennnenng aan de verkiezingsuitr slag gekoppeld, een koppeling waarin de kiene politicus Den Uyl ten voeten uit herkenbaar is. Indien er in die eerste zin alleen zou zijn gedoeld op de lange duur van de formatie, dan ware een al gemene uitleg mogelijk geweest: het staatshoofd vermaant onder verant woordelijkheid van de premier de poli tici. inclusief de premier zelf. Maar nee. voor een dergelijke manoeuvre is Den Uyl veel te slim: hij zondert zichzelf (en zijn partij) handig uit door toevoeging van de woorden 'na een verkiezingsuit slag die toch door velen als duidelijk is ervaren.' De afgelopen maanden heeft de minister-president er immers geen misverstanden over laten bestaan hoe hij de verkiezingsuitslag ziet name lijk als een duidelijke en niet mis te ver stane aanwijzing dat er snel een tweede kabinet-Den Uyl moet komea Met an dere woorden deze eerste zin is duide lijk bedoeld als een verwijt aan het CDA dat (althans naar het oordeel van de premier) de verkiezingsuitslag niet op de juiste wijze opvolgt Gisteren regi streerden de tv-camera's tijdens het uit spreken van deze verwijtende zin een glimlachende Den Uyl. Hij had reden tot glimlachen. Hij had immers kans gezien een persoonlijk en partij-politiek standpunt te laten voorlezen door het staatshoofd. En daarmee kreeg het de glans en het waarmerk van echtheid. Om het wat deftiger te zeggen: een sub jectieve opvatting werd via de troon rede geobjectiveerd Zo begon Den Uyls solorit. Ee, fiantlijn DEN HAAG - Prinsjesdag 1977 is dinsdag bij het koninklijk palels tn Den Haag enthousiast besloten Koningin Juliana en haar familieleden namen op hei balcon een ocvatie in ontvangst van duizenden mensen, die uitbundig stonden te juichen.te zioaaien en te zicaaien met vlaggetjes Het was het besluit van een ceremonieel gebeuren, waarvoor de belangstelling niet onderdeed voor die van vorig jaar ln elk geval veel meer dan een aantal jaren geleden, aldus de Haagse politic Zij had een gezellige drukte te venverken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - WD-fractieleider Hans Wiegel heeft dinsdagmiddag in de Tweede Kamer voor een hoogst onge bruikelijk incidentje gezorgd. Dat ge beurde nadat minister Duisenberg van financiën officieel de Miljoenennota in het parlement had aangeboden. In zijn begeleidende speech constateerde Dui senberg met spijt „dat wij politici er nog niet in geslaagd zijn een nieuw, daadkrachtig kabinet te vormen". Die uitspraak schoot Wiegel echter in het verkeerde keelgat. Het generalise rende woordje „wij" was volgens hem met terecht Hij beklom het spreekges toelte om daar zijn ontevredenheid over uit te drager. Zeer ongebruikelijk, zoals kamervoorzitter Vondelingstelde. want de Miljoenennota wordt altijd zonder verder commentaar in de Kamer in ont vangst genomen. Volgens Wiegel had minister Duisenberg echter moeten zeggen dat „sommigen onzer, beho rende tot de fracties van PvdA. CDA en D'66. er niet in geslaagd zijn bij te dra gen tot de vorming van een nieuw kabi net" Wiegel stelde dat „daar de schuld ligt en niet in de algemeenheid van ons politici". Minister Duisenberg zei dat voor alles een beleid noodzakelijk is waaraan in brede kring daadwerkelijk vertrouwen kan en zal worden gegeven Het uitblij ven van het nieuwe kabinet noemde hij bijzonder teleurstellend en in het licht van de sombere economische perspec tieven nauwelijks verantwoord Het bereiken van een aanvaardbaar werkloosheidsniveau zal vermoedelijk niet alleen meer tijd vergen dan eerder werd verwacht, maar ook een aanzien lijk grotere krachtsinspanning van re gering en sociale partners. Indien niet snel een antwoord wordt gegeven op deze problemen, zullen het niveau van de collectieve voorzieningen en de mo gelijkheden voor handhaving van de particuliere welvaart in gevaar worden gebracht, aldus Duisenberg Voorzitter Na het aanbieden van de Miljoenennota koos de Tweede Kamer dr. Anne Vonde ling opnieuw tot voorzitter voor het pieuwe parlementaire jaar Tweede voorzitter bleef het CDA-lid Cor Kleis- terlee. terwijl de liberaal Portheine de derde „plaats" kreeg Bij de stemming om die derde voorzittersplaats kreeg het andere WD-kamerlid mevrouw KappeUne van de Copello een opvallend groot aantal stemmen Het gerucht ging dat vooral door de PvdA-fractie veel stemmen op haar zijn uitgebracht om enig tegenwicht te bieden tegen de rech tervleugel van de WD waarvan Por theine als vertegenwoordiger wordt ge zien De PSP-er Van der Lek maakte zich di rect na afloop van dc vergadering ver dienstelijk door het koffertje met de Miljoenennota van Duisenberg even goed na te kijken. Hij kwam tot de ont dekking dat vier begrotingshoofdstuk ken aan het dikke pakket ontbraken, namelijk die van CRM, defensie, justi tie en de Nederlandse Antillen. Het kamerarchief zal de ontbrekende stuk ken nog krijgen nagezonden. len tweede voorbeeld van dit solo- werk: in de troonrede waren de beleids voornemens van de afzonderlijke minis ters weggelaten: demissionaire be windslieden worden geacht geen voor nemens te hebben. Daardoor ontstond een uitzonderlijke troonrede, want als regel krijgt elk departement één of meer zinnen. Nu echter bevatte het stuk slechts twee thema's, namelijk de sociaal-economische situatie en de bui tenlandse politiek. De sociaal- economische uiteenzettingen waren het langst en hadden duidelijk de kenmer ken meegekregen van het akkoord dat tijdens de kabinetsformatie tot stand is gekomen. Een akkoord dat, zoals men weet. het stempel draagt van Den Uyls opvattingen In de troonrede kreeg dat nog weer een extra-accent, omdat min of meer met het beleid wordt vooruitge lopen op de uitvoering van het akkoord. En watde buitenlandse politiek betreft: in een toelichting op de troonrede zei de minister-president dat over dit deel van het beleid overhetalgemeen weinig ver schil van mening bestaat Bovendien weet bij buitenlandse conferenties ei genlijk niemand of een deelnemer al of niet demissionair is. En ironisch voegde de premier er aan toe: „De eigen situatie van onze partners is meestal zo dat ze daar liever niet aan herinnerd willen worden Conclusie- de ministers zwe gen (met uitzondering van Van der Stoeh in deze troonrede, maar juist daardoor kreeg de premier alle gelegen heid om zijn eigen visies te ventileren. E„ NIEUWE TRACE TEN WESTEN VAN KUITAART len derde voorbeeld van ditsolowerk. In de troonrede komt een passage voor over de noodzakelijk geachte verande ringen indemaatschappelijkestructuur. een variatie op het thema, door Den Uyl voor het eerst aangeheven in zijn rede naar aanleiding van de oliecrisis; „De wereld wordt nooit meer als voorheen." Een thema dat de premier de afgelopen jaren bij herhaling ln het openbaar heeft aangesneden als dé zaak. die voor hem de kem uitmaakt van de huidige we reldproblematiek Hij schreef er nu een uitgebreide alinea over. waarvan hij zelf verklaarde dat het de belangrijkste pas sage van de troonrede was Het slot van de rede accentueerde datnogweereens: er is een belangrijk wetgevend pro gramma nodig om aan alle moeilijkhe den het hoofd te bieden, een programma van 'grote en verantwoordelijke taken die ons wachten.' Zo werd de troonrede 1977 van de eerste tot de laatste letter een stuk van Den Uyl alleen, voorgedra gen door de koningin. In de parlemen taire geschiedenis van Nederland is vermoedelijk geen troonrede te vinden die zo sterk het karakter van één man weerspiegelt als dit stuk E„ Cor Smulders. We zijn nog niet rijp voor een trainer als de Rus Asarjan PAGINA 12 concours Weinig verrassingen op 29ste concours om de Prix Italia; radio- en televisie programma's, strip. PAGINA 23 koophuizen Stijging van de koophulzen zet door «ws. financiën ei miljoenennota Htl demissionaire kabinet Den Uyl Presenteerde dinsdag de miljoenen ook <m begroting ipngtna s 13 14 15. ia 19 en 21. BEGROTING 1978 RIJKSWEGENFONDS i Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De regering is er nog steeds van overtuigd dat in 1977 een beslissing zal worden genomen over dc vaste oeververbinding Westerschelde. De uitbreiding van de veerhavens van Vlissingen en Breskens is inmiddels opgenomen in het uitvoeringspro gramma rijkswegen voor de periode 1978-1982. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat schrijft dat in dc toelichting op de begroting 1978 van het rijkswegenfonds. Letterlijk wordt dit keer in het hoofd stuk 'Vaste Oeververbinding Zeeuwsch-Vlaanderen' meegedeeld Zoals vermeld in de memorie van toe lichting op de begroting voor 1977. on derken*. de regering het belangen de be tekenis van de totstandkoming van de vaste oeververbinding Zeeuwsch- V.aanderen. in het bijzonder ter over brugging van de feitelijke en psycholo gische scheiding die door de bestaande verbindingen niet afdoende kan worden opgeheven De regering is er nog steeds van overtuigd dat in 1977 een beslissing zal worden genomen over de vaste oe ververbinding Zeeuwsch-Vlaanderen De aanleg zal geschieden door de zorg van een op te richten, rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam In het kader van de voorbereiding van de werken voorde VOZVheb lk het tracé voor deze verbinding met aansluitende wegvale- ken op Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen vastgesteld, overeenkom stig het advies van de raad van de wa terstaat" „Het vastgestelde tracé voor de VOZV met aansluitende wegvakken sluit op Zuid-Beveland ten oosten van Kruir.ln gen op weg 58 iA58> aan er. op Zeeuwsch-Vlaanderen ten noordoosten van Kloosterzande op weg 60 «A60i. Voor weg 60 tussen Kloosterzande en Terhole heb ik gelijktijdig een nieuwe trace vastgesteld, dat ten westen van Kuitaart loopt" Herhaling man van verkeer en waterstaat wat hij begin dit jaar in de eerste kamer heeft verklaard, toen daar de vaststelling van zijn begroting 1977 aan dc orde was. Onder meer door het bericht dat minister Duisenberg nog steeds weinig zou voelen voor het beroep dat voor de vaste oeververbinding tussen Kruin- ingen cn Perkpoldcr op de kapitaal markt moet worden gedaan, is het ge loof in de bewering van minister Wes terterp in Zeeland afgenomen sdljk en naar aanleiding van veron truste brieven en telegrammen van on der meer de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen en 'net provin ciaal bestuur van Zeeland, heeft de heer Westerterp ln de loop van 1977 bij herha ling gezegd dat de overtuiging van de regering nog steeds luidt, dat dit jaar .nog wordt beslist. De bewindsman ging er daarbij zelfs van uit dat. in 1977 ook nog zou kunnen worden begonnen met de werkzaamheden. Ondertussen is komen vast te staan dat de demissionaire bewindsman de Tweede-Kamerfractie van het CDA moeiteloos bereid heeft gevonden om het project met fractieleider Van Agt mee te geven als onderhandelingspunt ln de besprekingen die moeten leiden tot de formatie van een nieuw kabinet De heer Van Agt zou het onderwerp ter sprake brengen ln het kader van de on derhandelingen over het te voeren be leid door de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, omdat verkeer en waterstaat niet als afzonder lijk onderhandelingspunt aan de orde komt of is gekomen Uit de formatiegesprekken is nog niet naar voren gekomen dat overeen stemming op dit punt al is bereikt. In de CDA-fractie, die zich in het verleden verscheidene keren sterk heeft ge maakt voor de toekomstige brug- tunnel tussen Zuid-Bcvcland en Zeeuwsch-Vlaanderen, is men echter zeer optimistisch overeen spoedige be slissing. Men neemt niet aan dat de overeenstemming al zal blijken voor dat een nieuwe ministersploeg is sa mengesteld. Men koestert echter de verwachting dat cr om de regerings verklaring over zal worden gerept of anders kort daarna, na afloop van een vergadering van de nieuwe minister raad. len troonrede met een dubbele bood schap. Boodschap één op korte termijn is een nieuw kabinet dringend nodig wil Nederland niet de vernieling ingaan. Boodschap twee: dit nieuwe kabinet krijgt een uiterst zware taak. zowel op de korte als op de lange termijn. Wat de korte termijn betreft is de opstelling van een stimuleringsprogramma het be langrijkste. want als dat er niet komt, loopt de zaak uit de hand. Op basis van een dergelijk programma kunnen werknemers en werkgevers nader met elkaar overleggen, zij het dat him mar ges uiterst smal zullen zijn. Den Uyl heeft bovendien tJjdens een persconfe rentie de termijn aangegeven, waarbin nen een nieuw kabinet tot stand moet komen: vóór half oktober In dat geval kan er nog met vrucht worden gewerkt aan een stimuleringsprogram, dat van invloed kan zijn op cao onderhandelingen. De komende weken zal blijken of deze dubbele boodschap van de troonrede wordt verstaan en geaccepteerd. Laten we het hopen het is de hoogste tijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1