PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA HOUDT VAST AAN ZETELFORMULE 7-7-1 Uitbreiding personeelsbestand Zeeuwse rp te water is in toekomst te verwachten minikrant Beperking groei van overheidsuitgaven PROBLEMEN INSCHRIJVING VAN ZESLING IN LEIDEN Van Agt: anders liever door een glazen deur" Opstand in gevangenis vandaag Kinderen maken het uitstekend Brandweer tergeet spuit pagina 2 2200 jaargang no. 215 Dinsdag 20 september 1977 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. DUISENBERG IN BRUSSEL OVER DE BEGROTING: BRUSSEL - In de begroting die nister Duisenberg (financiën) daag aan het parlement aanbied worden belastingmaatregelen gekondigd die gericht zijn op bevor dering van arbeidscheppende inves teringen. Dit valt af te leiden uit het commentaar dat de Belgische be windsman van financiën, Gaston Geens. desgevraagd gaf nadat mi nister Duisenberg zijn collega's uit de EEG-landen maandag had ver teld wat de Nederlandse begroting inhoudt. Minister Geens noemde het „zeer po sitief' dat de regering in Den Haag de groei van de overheidsuitgaven wil beperken en de economische groei wil aanzwengelen, vooral met het oog op de grote werkloosheid. De Belgi sche bewindsman, die als voorzitter aftrad van de EEG-raad van minis ters van financiën, zei dat het Neder landse begrotingsbeleid veel over eenstemming vertoont met hetgeen andere landen doen. Met belastingmaatregelen die inves teringen moeten vergemakkelijken, die op hun beurt weer arbeidsplaat sen moeten opleveren, volgt de rege ring in Den Haag een zelfde lijn als de regering in Brussel, aldus minister Geens Hij noemde in dit verband de afschaffing van btw op arbeidschep pende investeringen als een van de belangrijkste Belgische maatrege- De ministers van financiën van de Negen kwamen overigens niet toe aan een discussie over de economi sche situatie in de Europese Ge meenschap en het te voeren beleid Nederland. België en Duitsland zijn nog niet klaar met hun financieel- economische plannen op korte ter mijn. Het wachten is vooral op Duitsland, dat een meer expensio- nistisch beleid gaat voeren. Half ok tober hopen we allemaal beslagen ten ijs te komen, aldus minister Dui senberg. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - CDA-leider Van Agt is niet bereid om in de gesprekken over de zetelverdeling binnen bet nieuwe kabinet enige concessie te doen. Het CDA houdt onverminderd vast aan de eis dat het kabinet moet bestaan uit zeven PvdA-ministers, zeven CDA-ministers en één van D'66. Van Agt zei maandag daarover nog grote problemen in de rest van de kabinetsformatie te verwachten. OPORTO (RTR/UPD- Politie-cenheden met pantserwagens hebben maandag in Portugal de Custoias-gevangenis van Oporto omsingeld waar 12 in op stand gekomen gewapende gevange nen 30 mensen in gijzeling houden. Volgens de politie is bij de opstand een gevangene gedood en zijn zes mensen, waaronder de gevangenisdirecteur en een aantal bewakers, gewond. Df PvdA geeft rit voorkeur aan een ze- •/lierdeling van acht socialisten, zeven duisten-democraten en één lid van DS6, de zogenaamde acht-zeven-één- fetmule. In beide gevallen wordt Den Uyl wel premier Voor Van Agt is het morstel van de progressieven onaan raakbaar. „Ik vertik het om met zo'n voorstel naar mijn fractie terug te gaan. Dattal niet gebeuren. Ik loop nog liever dooreen glazen deur", zo zei hij maan- di{ Deaetelverdeling kan volgende week al an de orde komen indien de informa- verbazingwekkend Horeci-ondememers Temeuzen vinden kritiek Belgen verbazingwekkend' We htbben geen os aan het spit beloofd embargo Actiegroep embargo. PAGINA 7 lekkerbekken Hubrtek 'Hoort-Ztet-SchriJft': Lekker- bekken te gast in Vee re PAGINA 9 hoger wereld eronrwaardigd tr.ffland is verontwaardigd ove sluiting van Manchester United teurs Den Uyl en Verin ga en de fractie leiders Van Thijn. Van Agt en Terlouw er in slagen deze week een akkoord over het regeerprogramma voor dat nieuwe kabinet te bereiken. Volgens de plannen van de informateurs moet dat akkoord vrijdag tot stand komen Maandag rondden de gesprekspartners hun besprekingen over de punten uit dat regeerakkoord af Daarbij werden door de drie fractieleiders tal van wijzi gingsvoorstellen op de voorlopige con clusies die de informateurs vorige week opstelden, ingediend Vooral CDA- leider Van Agt is daarbij met een groot NEDERLAND WIL AANDEEL IMF VERGROTEN Van onze correspondent) BRUSSEL - Nederland is bereid zijn aandeel in het Internationale Mone taire Fonds (IMF) extra op te voeren. Dit zei minister Duisenberg (financin) maandag na een ontmoeting met zijn collega's uit de andere EEG-landen. De Negen werden het niet eens over een gezamenlijk standpunt met het oog op de jaarvergadering van het IMF die volgende week in Washington plaats vindt. De Negen willen hun quota's in het Fonds „in passende omvang en aard" verhogen Achter deze formule gaan meningsverschillen schuil. Zo willen Engeland en Italië (die veel geld van het IMF hebben geleend) een quota verhoging van 50 procent, terwijl andere landen 25 procent genoeg vinden. De Negen werden het. evenmin eens over de vraag of sommige landen (zoals Ne derland en de olielanden) hun aandeel in het IMF extra mogen opvoeren Als dat zou gebeuren moeten andere landen een stapje terug doen. aantal tekstwijzigingen gekomen, waarmee hij de irritatie van PvdA- fractieleider Van Thijn opwekte Omstreden Zaken PvdA en ook D'66 waren immers al in grote lijnen met de meeste door de in formateurs voorgestelde punten ak koord gegaan. Omstreden zaken zijn nog steeds het kernenergiebeleid, volkshuisvesting, onderwijs en defen sie. Van Agt voegde daar maandag nog wat punten aan toe. „Onderwijs ligt nog steeds controversieel, maar dat geldt ook voor bijvoorbeeld stakings recht en het emancipatiebeleid", zo zei hij. Maar breekpunten zouden er echter niet meer in voorkomen De partijen kunnen het na drie maanden formeren niet meer maken om af te haken, zo stelde Van Agt. In Den Haag verwacht men dan ook dat de informateurs erin zullen slagen de drie partijen op één lijn te krijgen Zij zullen de vandaag en woensdag gebruiken om hun voorstel len - aan de hand van de ingediende wij zigingen - opnieuw, en nu definitief, te formuleren Woensdagavond ontvangen de informa teurs op het Catshuis de drie fractielei ders opnieuw Deze krijgen dan de defi nitieve eindconclusies van het informa tieduo voorgelegd Zij zullen daarmee donderdag naar hun fracties moeten De fracties kunnen dan alleen nog maar ja" of „nee" tegen de voorstellen zeg gen en daarmee beslissen over het suc ces van de informatiepoging van Den Uyl en Veringa. Mocht die beslissing positief uitvallen, dan zullen de informateurs mogelijk vrijdag al verslag uitbrengen aan de koningin. Deze zal dan zo kort mogelijk daarna moeten beslissen of zij het zelfde tweetal de opdracht zal geven om ook de rest van de kabinetsformatie (zetelverdeling en het zoeken van de ministers) af te ronden, of Den Uyl daar alleen voor zal aanwijzen. Nadat informateur Den Uyl maandagmiddag tussentijds verslag had uitgebracht aan de koningin, zijn dc informatiebesprekingen hervatFoto: links Van Agt en Van Thijn. rechts informateurs Veringa en Den Uyl Het medische team dat tijdens de bevalling van de zesling aanwezig was maandagmiddag tijdens een persconferentie Tweede van links zit Cor Coster, die de financiële belangen van de ouders van de zesling zal gaan behartigen. LEIDEN - Er dreigt een fikse ruzie te ontstaan bij het inschrijven bij de burgerlijke stand vam de Leidse zes ling. Cor Coster, de schoonvader van Johan Cruijff en manager van de ou ders van de zes. wil de kinderen in het academisch ziekenhuis laten in schrijven. maar de gemeente prak- kizeert er niet over. „Cor Coster kan ons nog meer vertel len, maar de vader zal zijn kinderen hier in het gemeentehuis moeten la ten inschrijven. Hij moet dat voor woensdag doen, anders kan hij moei lijkheden krijgen met de justitie", al dus een woordvoerder van het Leidse gemeentehuis. „Er zal een zeer drin gende reden moeten zijn om een ambtenaar naar het ziekenhuis te sturen En voorzover wij kunnen na gaan. is die reden er niet. Wij willen ons niet voor tiet karretje van Coster laten spannen". In het Leidse gemeentehuis is alles al in gereedheid gebracht om de vader van de zesling-Nijssen feestelijk te ontvangen „Het is ook een unicum als er een zesling in je gemeente wordt geboren. Dat willen we niet zonder meer voorbij laten gaan", al dus de gemeente woordvoerder Zondagmorgen werd dc zesling met de keizersnede ter wereld gebracht. Het zestal maakt het volgens het medische team dat bij de bevalling was, uitstekend. „Als alles goed gaat. hopen we dat de zes over drie maanden thuis in Heemskerk kun nen zijn", aldus een van de dokters maandagmiddag. De vier meisjes en de twee jongens variëren in gewicht van 1000 tot 1500 gram. De 28-jarige moeder heeft, voordat zij in ver wachting raakte, een hormonenbe handeling ondergaan. Direct na de geboorte van de zesling heeft het academisch ziekenhuis contact opgenomen met Cor Coster. „Wij vonden het de meest uitgelezen man om de financiële en economi sche belangen van de familie Nijssen te behartigen", zegt een woordvoer der van het ziekenhuis. Direct nadat Coster die opdracht had aanvaard, werd al het nieuws rond de zesling afgeschermd en zyn er onderhande lingen begonnen met onder andere dames- en weekbladen over de publi- citeitsrechten Cor Coster zei maandagmiddag dat hij nog geen contact met de vader had gehad. „De man wil liever bij zijn vrouw zijn Wij nemen echter geen stappen zonder dat de vader met ons overleg heeft gepleegd", aldus Cos- ter Coster liet weten dat zijn compagnon in het voetbalmakelaarsbureau Inter Football, oud-joumalist Maarten de Vos. zijn taak als directeur van Inter Football zal overnemen zodat hij zich meer met de zesling kan gaan bezighouden Na de geboorte heeft het medische team met de vader gesproken. De man wilde graag begeleiding „Wij hebben er constant met de vader over gesproken, het moet geen han del worden Ons uitgangspunt was dat er steeds meer handelaren op al zouden komen en dat willen we niet Dit soort zaken moet goed worden begeleid", aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Cor Coster„Het moet toch mogelijk zijn om op een zakelijke manier fi nanciële armslag voor deze mensen te vinden" Het ziekenhuis zorgt voor de psychische en sociale begeleiding. Ook worden door het ziekenhuis po gingen ondernomen om betere huis vesting voor het gezin te krijgen. Niet makkelijk De zwangerschapsperiode is volgens het medische team niet altijd even makkelijk geweest. ..Er moest ver schillende malen medisch worden ingegrepen en eenmaal operatief Totdat de kinderen in de baarmoe der niet meer bleken te groeien: toen moesten wij ingrijpen Er werden fo to's gemaakt en die wezen uit dat wij met een zesling te maken hadden" „Wij hebben toen beslist dat het be ter was om de kinderen te laten ko men Het beste was naar ons idee de keizersnee We hebben een draai boek opgesteld, dat wij zondagmor gen met een groot aantal medici hebben uitgevoerd. Binnen zes mi nuten was de hele operatie achter de rug Een van de problemen tijdens de operatie was de narcose. Deze moest zo snel mogelijk worden uitgevoerd en onmiddellijk daarna moest de operatie worden verricht", aldus het team De snelle operatie was nodig om te zorgen dat de narcotica niet via het bloed van de moeder terecht zou ko men in de kinderen. Als dat gebeurt loop je de kans dat er iets met de ademhaling fout gaat en kan er een hartstilstand optreden. Het medische team is vooralsnog tevreden. „F,r is sprake van een sta biele, nogal geruststellende situa tie". (zie ook pagina 3) COMMANDEUR DE RUITER STELDE TWEE VAARTUIGEN RP TE WATER IN DIENST Tondeur beluisterde al 45 000 elpees •oor Tombola; radio- en televisiepro- strip afhankelijk gMMuMer I, aB beurs- financiën NIEUWE BOTEN VOOR POSTEN TERNEUZEN EN REIMERSWAAL <Va?i onzer verslaggeveri WILLEMSTAD - Een verdere uitbrei ding van het personeelsbestand van de rijkspolitie te water is in dc toekomst noodzakelijk. De toename van het aan tal taken, dc verdere intensivering van het scheepvaartverkeer en bijvoor beeld het streven om het groepsbureau in Vlissingen straks 24 uur per dag 'be zet' te houden zijn enkele oorzaken voor deze uitbreiding. Deze verwach ting heeft de commandant van dc rijkspolitic te water in Nederland, commandeur J. de Ruiter. Dc comman deur stelde gisteren, maandag, in Wil lemstad twee nieuwe patrouilleboten voor de rijkspolitie te water in Zeeland officieel in gebruik. Na een nroefvaart en de officiële overdracht konden d« bemanningen van de RP 59 en dc RP 64 beide vaartuigen overnemen. Commandeur De Ruiter wees in zijn toespraak op de ingrijpende maatrege len, die de laatste jaren het vlootbes- tand van de rijkspolitie te water een to tale vernieuwing hebben gegeven Vooral Zeeland kreeg daarvan zijn deel veel nieuwe polltievaartulgen doen thans in de Zeeuwse wateren dienst De twee nieuwe vaartuigen komen resDec- Uevelljk in dienst op het Schelde- Rtjnkanaal (de RP 64. post eimerswaal) en op het kanaal Gent-Temeuzen «de RP 59. post Temeuzen i De 'zustersche pen' zijn gebouwd door de scheepswwerf Schottel in Warmond- De officiële overdracht werd bijge woond door ondermeer de kabinetschef van de commissaris der koningin in Zee land. mr H. F. M. van der Heijden, de waarnemend commandant van het dis- trict Dordrecht van de rijkspolitie te water, overste J. den Breejen. burge- Leden der staten-generaal is het de derde yS'O'-y. dinsdag in september en nog steeds is er geen kabinet Een droeve, maar helaas voor Ne- derland geen unieke situatie In 1956 was het precies zo toen duurde het tot de dertiende okto ber voordat er een kabinet was We heb ben de troonrede van de achttiende sep tember 1956 er nog eens op nageslagen en daaruit bleek dat het kabinet weinig nieuws had te melden: „Onder deze om standigheden kunnen u geen plannen betreffende het in de toekomst te voeren beleid worden voorgelegd." Men mag aannemen dat de troonrede van van middag eenzelfde sfeer zal ademen. In het stuk van 1956 evenwel komt een zinsnede voor. die duidelijk maakt dat er toen sprake was van een totaal an dere sfeer Deze zin namelijk: „Het Ne derlandse volk heeft zich de laatste ja ren mogen verheugen in een over het algemeen genomen gunstige economi sche ontwikkeling. Ook thans blijft de toestand gekenmerkt door een hoge graad van bedrijvigheid Er werd nog aan toegevoegd, dat „ondanks alle in spanningen" niet kon worden voldaan aan de toenemende vraag naar arbeids krachten. Dat is vandaag wel anders. Precies het omgekeerde is het geval, ondanks alle inspanningen neemt de werkeloosheid toe. Bovendien is de ver houding tussen werkgevers en werkne mers ronduit slecht. De afgelopen we ken is gebleken dat zij op alle essentiële punten van mening verschillen, terwijl in het belang van het land juist een grote mate van overeenstemming hard nodig is. Kernvraag in een dergelijke situatie wat gaat de regering doen? Het ant- woord is simpel: niets Het kabinet ta demissionair en moet deze zaak aan zijn opvolger overlaten. Z_io gezien is de toestand aanzienlijk ernstiger dan in 1956 Toen was er wel vaart. nu diepe ma laise met bovendien verslechterende vooruitzichten. We hebben overigens de indruk dat in 1956 de verontrusting over de gang van zaken bij de kabinetsformatie groter waai dan nu: er waren duidelijke tekenen van onbehagen. Begin oktober richtten vij fentwintig Leidse hoogleraren zich met een verklaring tot de fractievoorzitters van de tweede kamer om hun bezorgd heid uit te spreken Een citaat uit hun brief: er is sprake van 'onmachtigberaad dat by de burgers slechts wrevel en af keer wekt.' Ook werd gesproken over ■gebrek aan verantwoordelijkheidsbe sef bij de politieke partijen. Tot nu toe zijn er echter weinig of geen reacties in deze geest geweest. Er bestaat blijkbaar weinig verontrusting over de huidige gang van zaken. Alles gaat immers ge woon door, het land wordt bestuurd, de zitting van de staten-generaal wordt met een troonrede geopend, de gouden koets rijdt als vanouds: waarom zou men zich druk maken? De emst van de huidige situatie wordt blijkbaar niet al gemeen geaccepteerd. I antlijn V« oor de troonrede die vandaag wordt uitgesproken, draagt de (demissionaire) minister-president de verantwoorde lijkheid. Hij is op dit ogenblik nauw be trokken bij de pogingen om een nieuw kabinet samen te stellen en kan dus moeilijk de koningin voorstellen een aantal berispende woorden uit te spre ken: dat zou een vorm van zelfkastijding zijn. In 1956 werd er evenmin in kritische zin in dc troonrede gesproken over de kabinetsformatie Er werd slechts ge constateerd dat het „niet mogelijk is gebleken te komen tot de vorming van een nieuw kabinet." Vandaag zal het wel niet veel anders zijn Maar eigenlijk zou het staatshoofd de leden der staten- generaal als volgt dienen toe te spreken „Gij zijt nu bijna vier maanden bezig om te proberen een regenng te vormen, maar ge slaagt daarin met. Dat is be treurenswaardig, sterker nog. het is een lichtvaardig omspringen met de belan gen van land en volk. Wat moet er ge beuren om u tot rede te brengen? Een nieuwe oliecrisis? Een golf van stakin gen? Het Nederlandse volk dat u heeft gekozen, heeft in mei zijn uitspraak ge daan. maar gij hebt dat ruet weten te vertalen m een regeerkrachtig kabinet Ik kan u vandaag geen nieuwe voorstel len aankondigen, want er is geen kabi net Met andere woorden wij voeren hier met elkaar eén groot toneelspel op. het theater van de democratie. Gij hebt verzuimd, ja gefaald om enige inhoud aan deze opening te geven. Leden der staten-generaal, het zij u gezegd." Na tuurlijk kan dat niet. een dergelijke troonrede zou alle perken te buiten gaan. Maar soms wordt de waarheid makkerlijker buiten de «parlementaire) perken gezegd dan er binnen In ieder geval wordt hetwel tijd dat hier en daar m de Nederlandse samenleving de Haagse heren tot spoed worden ge maand. De toestand van dit land is na melijk slecht. Een andere aanduiding zou misplaatst zijn. En daarom is een nieuwe regering op korte termijn drin gend nodig meester H. Boer van Reimerswaal en korpschef J Hindrtks van de Temeu- zense gemeentepolitie. Met beide vaartuigen werd een proef vaart gemaakt, tydens welke een aantal technische vaardigheden werd gede monstreerd De nieuwe patrouilleboten meten 15 meter, zijn zeer snel ongeveer 30 km per uuri en zUn tevens zeer wend baar Ze bieden in principe plaats aan en driekoppige bemanning en hebben re- i Slot zie pagina 7 kolom 1 De piloten van Portugals nationale luchtvaartmaatschappij TAP hebben een staking afgelast die het luchtver voer in de afgelopen vier dagen vrywel tot stilstand had gebracht waardoor duizenden toeristen gestrand waren De TAP zei te hopen dat het gehele luchtverkeer, zowel nationaal als inter nationaal. spoedig weer normaal zal ziin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1