PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER KEURT ACTIE OP STATIONS SCHERP AF Schmidt doet beroep op de ontvoerders LUBBERS WIL VOORTGANG BOUW KERNCENTRALES Voortdurende en waterdichte bewaking Zeeuwse kustwateren is onuitvoerbaar 71 Actie pijnlijk 1 EUROPA MEUBEL 1 Veroordeling van politieoptreden na tip over nieuwe treinkaping BEEINDIG DEZE WAANZIN Formatieoverleg vandaag verder TREINEN DUURDER lorgzame dieven 220e jaargang no. 212 Vrijdag 16 september 1977 OOST SOUBUWJ TEL 01164-61260 »El 01I80 2664J Omdat u niet elke dag meubelen koopt tVan onze parlementaire redactie i OEN HAAG - „Wat gebeurd is mag in Nederland niet voorkomen". Met deze woorden keurde minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken en justitie het politieoptreden van maandag in Amersfoort en Zwolle, tegenover een aantal treinreizigers, scherp af. Op grond van een tip over een ophanden zijnde treinkaping door Zuidmolukkers haalden politiemannen toen alle donkerge kleurde reizigers uit enkele treinen. Zij moesten daarop op de grond gaan liggen en werden jefouilleerd. terwijl agenten hen met karabijnen onder schot hielden. Deminister zei donderdag te betreuren moeten worden, omdat deze immers generaal van het betrokken district op verantwoordelijk is voor het opsporen van strafbare feiten. De Gaay Fortman wildcgeen antwoord geven op de vraag of door hem maatregelen zullen wor den genomen tegen de verantwoorde lijke functionarissen in Amersfoort en Zwolle. Hl] was er overigens wel van op de hoogte dat enige actie zou plaatsvinden Volgens de minister had men zondag ..naar onze mening niet te verwaarlozen aanwijzingen gekregen, dat er een trein tussen Amersfoort en het Noorden zou worden gekaapt. Het zou onverant- woord zijn geweest te doen alsof er niets aan de hand was De minister heeft daarop de procureur dat deze gebeurtenissen zich hebben voorgedaan. Hij deed die uitspraak na aüoop van een mondeling overleg met de tweede-kamercommissies voor bin nenlandse zaken, justitie en Molukse zaken over de politieacties van eind vo ege week in Assen en Bovensmilde De kamerleden haddden vooral kritiek op het feit dat mensen alleen op grond van bun huidskleur werden verdacht en daarom uit een trein werden gehaald Volgens De Gaay Fortman zijn onmid dellijk na het gebeurde in Amersfoorten Zwolle op het ministerie van justitie maatregelen genomen om ervoor te zor gen dat Iets dergelijks in de toekomst met meer kan gebeuren. Een grote fout roemde de bewindsman hetdat nóch de burgemeesters van de betrokken ge- rsnten. nóch de hoofdofficieren van justitie van de politieacties op de hoogte varen gesteld. Het optreden tegen de treinreizigers, dat veel kritiek heeft ver- oorzaakt. blijkt dus een eigen actie van de politie te ziin geweest Volgens de minister had zeker de hoofdofficier van justitie ingelicht rampenplan Twee kamerleden bepleiten een inter nationaal rampenplan naar aanleiding tan de brand op de Attlcan Unity omroep vulkaan Blank Rhodesie danst op een vulkaan compensatie De Raad MHP wil een deel van de auto matische prijscompensatie laten vallen appel InTemeuzen is een expositie v; Appel geopend pagina 19 echt pagina 21 top De top var de Internationale auto- ^aandere"8 1401111 naar Zeeuwsch" pagina 22 spectaculair ^apectacinalrejazz-musicu.s Fritz Ka- JW maakte een boeiende elpee, Radio- le|evtsleprogramma's. Strip pagina 23 Inflatie hepr?anl!. °i England' rekent ope een e Inflatie Beurs-finanaciCn- Konomie 55 55 ASSEN (ANP) - Burgemeester J. A. Masman van Assen, is er van over tuigd. dat de Zuidmolukse bevol kingsgroep in de Drentse hoofdstad de ruimte geboden moet worden haar politieke idealen te hebben en te beieven. „Maar", zo zei hij don derdagavond in een verklaring voor de gemeenteraad, „die ruimte mag alleen geboden worden binnen dc bestaande rechtsorde. Het steeds overtreden daarvan, zo danig dat anderen zich in hun dage lijks leven in Assen bedreigd voelen, kan niet getolereerd worden" Tevoren was burgemeester Masman ingegaan op de gebeurtenissen in de afgelopen weken Op de tweede dag van het proces tegen de treinkapers en de bezetters van de school werden vrij onverwacht en op last van de burgemeester van Assen de scholen gesloten evenals in Smilde. Volgens de burgemeester had hem die och tend het serieuze bericht bereikt dat er plannen zouden bestaan om een actie teondememen tegeneen lagere of kleuterschool in Assen of Smilde Bij alle narigheid waren er die och tend naar zijn gevoel toch noch lichtpuntjes geweest. Met de leiding gevende Zuidmolukkers, kon de af spraak worden gemaakt, dat. zij in Zuidmolukse kring publiekelijk van hun bezorgdheid over de situatie zouden blijk geven. Een 'communicatiestoring tussen de Zuidmolukse leiders en de burge meester is er de oorzaak van geweest, dat de gemeente pas later hoorde dat de Zuidmolukkers zich aan de af spraak hadden gehouden Maar toen lag er al een mededeling van justitie dat die een zoekactie in Pattimura wilde ondernemen en de zaterdag daarop een zoekactie in Assen en in Bovensmilde. De bur gemeester betitelde deze gang van zaken, waarbij twee naar een oplos sing strevende groepen langs elkaar heen hebben gewerkt als een 'pijn lijk incident' omdat hij niet dc mo gelijkheid had in te grijpen en de voorgenomen actie af te gelasten. de hoogte gesteld en hen blijk gegeven van de wijze waarop hij dit probleem graag zag aangepakt „Maar men heeft dat op een andere wijze gedaan dan ik wilde", aldus minister De Gaay Fort- De september in functie getreden com missaris van politie in Amersfoort, Wolt- jer. die thans nog bij het politiekorps in Arnhem werkt, zegt dat de maandag op het Amersfoortse NS-station uitge voerde politieactie verlopen is overeen komstig de afspraken die zondagavond In overleg met 'verschillende instanties' gemaakt zijn Bij die instanties was niet de hoofdofficier of een officier van justi tie Woltjer zegt na afloop van het overleg wel de burgemeester van Amersfoort, drs. Anne Vermeer, van de voorgeno men actie ln kennis te hebben gesteld Volgens de nieuwe politiecommissaris is de actie op het Amersfoortse station nadrukkelijk ondernomen op grond van allerlei berichten 'die niet verwaarloosd konden worden l 'eiligheid Bij de evaluatie van die berichten is na het overwegen van andere mogelijkhe den en met het 00e ook op de veiligheid van het eigen politiepersoneel met be trekking tot de actie voor de nu ge volgde wijze van uitvoering gekozen, aldus de lieer Woltjer die verder geen commentaar op dc uitlatingen van mi nister De Gaay Fortman over deze zaak wilde geven. De minister kreeg in het overleg met de commissies - dat op zijn uitdrukkelijk verzoek een vertrouwelijk karakter droeg - ook nogal wa t kri tiek te horen op de massale wapenzoekacties die vorige week zaterdag door de politie in Assen en Bovensmilde zijn uitgevoerd Welis waar hadden de kamerleden begrip voor het feit dat justitie moest optreden tegen ongeoorloofd wapenbezit (er was immers geschoten vanuit de wijk maar er werden nogal wat vraagtekens gezet achter de uitvoering. De socialist Molleman vroeg zich af hoe justitie het intrappen van deuren en het met pantserwagens binnenrijden van turnen rechtvaardigt Ook van de frac- Mtnisler De Gaay Fortman in gesprek met commissievoorzitter Rietkerk tijdens de bespreking van het politie-optreden in de Molukse kwestie' ties van D'66 en PSP kwam scherpe kri tiek Dezerichttezichondermeerophet feit dat gebleken is dat juist in die hui zen die door de politie zwaar beschoten werden geen wapens of schutters wer den gevonden Bovendien had de politie - indien zij vanuit bepaalde woningen werd beschoten - juist alles moeten doen om die schutters uit die huizen te halen. Dat is. zo zegt de PSP'er Van der Lek. met gebeurd Pvd A-woord voerder Molleman stelde in de commissies dat politie en justitie in het verleden te weinig hebben opgetre den tegen het bekende 1 ongeoorloofd wapenbezit bij de Molukkers Minister De Gaav Fortman werd ook ondervraagd over de mislukte inval van vorige week donderdag in het Mo lukse wijkcentrum Pattimura in Assen. Politiemannen vielen daar binnen om dat men vermoedde wapens te zullen aantretTen en Molukkers die acties zouden voorbereiden. Er werd echter niets en niemand aangetroffen. De Assense burgemeester Masman liet eerder deze week weten dat de actie was uitgevoerd op grond van foutieve infor matie van de zijde van justitie. De Gaay Fortman heeft woensdag over deze zaa k een rapport van Masman gekregen. Maar over de inhoud van de antwoor den van de minister op alle kritische vragen werd donderdag in Den Haag een angstvallig stilzwijgen bewaard Minister De Gaay Fortman had vooraf gaand aan het overleg gesteld slechts opening van zaken te willen geven in dien de kamerleden niets van de in houd daarvan zouden laten uitlekken. „Ditomdathet proces in Assen tegen dc treinkapersen schoolbezetters nog niet is afgelopen", aldus de minister na af loop. „We willen elke schijn van beïn vloeding van de rechter vermijden en zullen daarom geen mededelingen doen over dc precieze gang van zaken". Diverse commissieleden waren hetdaar niet mee eens. Zij betwijfelen ten zeerste of de rechter wel beïnvloed zai worden door die gegevens Maar zij hebben zich uiteindelijk toch bij de geheimhouding neergelegd teneinde de informatie van de minister boven tafel te kunnen krij gen. Overigens zal het schriftelijke ver slag van het commissieoverleg wel openbaar worden gemaakt nadat de rechter in Assen uitspraak in hetproces heeft gedaan Die uitspraak zal vol gende week donderdag plaatsvinden De Wcstduitse bondskanselier Helmut Schmidt trich Genscher 'i en zijn vice-kanselier Hans Die- 1 Van onze correspondent! BONN - Bondskanselier Schmidt heeft donderdag in het West- duitse parlement een korte regeringsverklaring over de ontvoe ring van Schleyer voorgelezen. Hij deed een beroep op de terro risten 'hun waanzinnige onderneming te beëindigen' en voegde daaraan toe dat 'de staat zich niet door deze waanzin zal laten aansteken'. Schmidt richtte zich direct tot de ontvoerders met de woorden: „U denkt ais kleine elitaire groep de massa te moeten bevrijden. U vergist zich. de massa heeft zich tegen u gekeerd". Oppositieleider Helmut Kohl verwees rorisme moeten worden genomen' Dat in zijn rede naar het ongeduld binnen de betekent: verscherping van de wetge- CDU-CSU. Hij riep op tot het 'stellen ving van daden De oppositiechef is van me- in de ontvoeringszaak-Schleyer schijnt ning dat er'noodzakelijke en al bekende sinds donderdag enige beweging te zit- maatregelen ter bestrijding van het ter- iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister Lubbers van economische zaken heeft in een brief aan de informateurs Den Uyl en Veringa kritiek geuit op hun voorstellen inzake kerne nergie. Lubbers vindt het onverantwoord als de beslissing tot de bouw van drie nieuwe kerncentrales voorlopig wordt uitgesteld. Volgens de KVP-bewindsman zou Nederland in dat geval een niet meer te overbruggen achterstand oplopen op het gebied van dc kernenergie. De bezwaren van Lubbers richtten zich vooral op de passage uit de voorstellen, dat de beslissing over de bouw van kerncentrales pas zal worden genomen als het probleem van het radioactief afval op verantwoorde wijze is opgelost Volgens Lubbers neemt het onderzoek naar de opslag van het afval 1 bijvoorbeeld in de zoutlagen in Drente en Groningeni zoveel tijd in beslag dat de beslissing de ko mende kabinetsperiode niet meer aan bod kan komen ..Een ieder moet weten welke verantwoordelijkheid hij daarmee op zich laadt", aldus Lubbers Zoals gemeld is de kans zeer groot dat het principebesluit tot bouw van drie nieuwe kerncentrales voorlopig de ijskast ingaat PvdA. D'66 h een meerderheid van het CDA onderschrijven de voorstellen an Den Uyl en Vennga op dit punt Het overleg over dc laatste inhoudelijke punten van de kabinetsformatie is don derdag op verzoek van het CDA met 24 uur uitgesteld tot vrijdagmiddag 11.00 uur. CDA-fractieleider Van Agt zag geen kans de voorstellen van Den Uyl en Veringa binnen de gestelde tijd met zijn fractie te bespreken. Na woensdag geruime tijd vergaderd te hebben, kwam het CDA ook donderdagmorgen bijeen, maar toen het overleg met Den Uyl en Veringa zou beginnen, moesten belangrijke onderdelen als kernenergie en defensie nog worden afgewerkt. Naast deze twee onderwerpen bestaan bij het CDA vooral grote bezwaren tegen de onderwijsparagraaf. De CDA-onderwijsspecialisten vinden de paragraaf, die een onderdeel vormt van het hoofdstuk Democratisering, veel te summier Ook doet de mhoud te weinig reent aan de plaats en de eigen rechlen van het bijzonder onder wijs. zo menen zij. Zo vuidt het CDA dat het nieuwe wetsontwerp op het basison derwijs te veel bevoegdheid geeft aan de overheid om de schoolbesturen samen te stellen, de gebouwen in eigendom te nemen en de stichtingsnormen vast te stellen. Gezien de geschilpunten die er nog liggen tussen PvdA, D'66 en CDA ziet het er niet naar uit dat liet formatieoverleg nog voor het weekeinde of zelfs voor Prinsjesdag wordt afgerond. Waarschijnlijk zullen de fracties maandag voor een tweede ge spreksronde hijeen moeten komen, waarna waarschijnlijk woensdag een defini tief akkoord kan worden gesloten. Daarna kunnen Den Uyl en Veringa een begin maken met de zetelverdeling, waarna Den Uyl alleen de ministers en staatssecre tarissen voor de diverse posten gaat uitzoeken. ten. In de namiddag kwam m Bonn. na dat een vijfde ultimatum van de kid nappers van de Westduitse werkgever svoorzitter was verlopen, opnieuw de zgn. grote crisisstaf van de bondsrege ring bijeen. De Zwitserse advocaat De- nis Payot. die als contactman fungeert lussen de ontvoerders en de Westduitse regering, had eerder verklaard 'dat in de loop van de dag bepaalde dingen kun nen gebeuren'. In Bonn heerst zo langzamerhand een spookachtige stemming. Dc al in gang gezette verscherpte veiligheidsmaat regelen gaan door. De huizen van de be treffende ministers en belangrijke po litici zijn veranderd in een soort ves tingen. Voordat Franz Josef Strauss bijvoorbeeld uit zijn au to stapt, is eerst de straat afgezet door met het machi negeweer in de aanslag staande agen ten. Bij de bondskanselarij is gisteren een wal van zandzakken gebouwd. Daarachter het inmiddels in de West duitse hoofdstad vertrouwde beeld: machinegeweren. CONTROLERENDE INSTANTIES- TE WEINIG MANKRACHT EN MATERIEEL „HUIDIG SYSTEEM PATROUILLEREN NIET ALTIJD AFDOENDE" VLISSINGEN - Een voortdurende en waterdichte bewaking van dc kustwa teren in Zeeland is onmogelijk. De con trolerende instanties hebben noch de mankracht, noch dc financiële midde len om 24 uur per dag patrouilles uit te voeren. Alleen op bepaalde uren van de dag kan men vanaf schepen in de kust wateren volgen wat er aan scheevaart- verkeer in- en uitgaat. De Koninklijke Marine, de douane, de rijkspolitie te wateren de Koninklijke Marechaussee voeren in de kustw ateren wel regelma tig patrouilles uit. maar kunnen dat niet in continudienst doen. terw ijl die patrouilles ook geheel los van elkaar worden uitgevoerd Bij een aantal instanties wordt het hui dige patrouillesysteem dan ook duide lijk als onvoldoende ervaren Er wordt gepleit voor meer samenwerking en meer coördinatie om bijvoorbeeld een grotere greep te krijgen op smokkelac- tivlteiten De mening van de Alkmaarse hoofdofficier van justitie mr Josephus Jitta. dat de Nederlandse kustbew aking vele galen vertoont, wordt veelal grif onderschreven Ook het recente plei dooi van de Vereniging van Marine Offi cieren (VMO) voor een betere kustbe waking naar het model van de Ameri kaanse kustwacht vindt bij een aantal ln Zeeland werkzame Instanties wel weerklank Wat kan er. in een etmaal, in de Zeeuwse kustwateren aan mankracht en mate rieel worden ingezet' Hoeveel kansen heeft een bijvoorbeeld een 'niet ge- tlpt'getipt hasj-schip om zijn lading er gens aan de kust te lossen? De Konin klijke Marine heeft gedurende 24 uur een schip van de wacht, dat patrouil leert in de Nederlandse kustwateren Het schip hoeft op een nacht niet nood zakelijkerwijs in de Zeeuwse wateren te liggen De rijkspolitie te water in Zee land heeft een patrouilleboot beschik baar voor de dienst in - alle - Zeeuwse wateren Koninklijke Marechaussee en douane patrouilleren incidenteel. Van permanent toezicht ln de nachtelijke uren kan dan ook geen sprake zijn Wachtschip Een van de taken van de Koninklijke Marine is het beveiligen van de Neder landse kustwateren. Daartoe iséen van de in Den Helder gestationeerde mari neschepen een week lang op patrouille, gedurende uur patrouille-activiteiten hoeft dit schip niet uitte voeren. Luitenant ter zee eer ste klasse van dc Marine Voorlich tingsdienst Meijer: 'Dat schip vaart echt niet van zuid naar noord en terug. Het is oproepbaar, ook voor activitei ten die een paar mijl uit de kust liggen. Het heefl een politionele taak. maar ook - bijvoorbeeld - een reddende taak. als er ergens een schip in nood is. Het schip van de wacht is het enige schip dat 24 uur in de kustwateren patrouil leert. Als het nodig is. kunnen er meer Gerichte 'Slot zie pagina 9 kolom 51 UTRECHT - De treintarieven gaan 1 oktober gemiddeld 5 procent om hoog. Het moet de spoorwegen on geveer 28 miljoen gulden per jaar meer gaan opleveren. Kaartjes voor reizen tot een afstand van 16 kiloroe- ter worden niet duurder. Maandtraject-abonncmenten gaan met 3,25 procent omhoog, scholie- renkaarten met 3 procent. Voor het eerst Is er deze keer verschil in prijsverhoging tussen enkele rei zen en retours Retours worden met 6 procent duurder, enkele reizen 4.5 procent. Doel van deze maatregel is niet het teruggaan naar huls minder aan trekkelijk te maken, maar NS wil stapsgewijs komen tot tarieven die in de buurt van het stads- en streekver voer liggen. De reductie op retours is bij NS groter dan bij het streekver voer Minder grote retourreductie ziet NS bovendien als een stap op de weg naar de invoering van meerrit- tenkaarten De vijf- en zevendaagse trajectkaar- ten worden aanmerkelijk duurder. De maand kaart gaat daardoor rela tief voordeliger worden. De toeslag op het avondretour gaat van 1 naar 3 kwartjes boven de enkele-reisprüs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1