RQVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOOGOVENS WIL 2500 MAN KWIJT FORMA TIE VERTRAA GD J Bondsregering vreest nieuwe ontvoeringen Stuurgroep stelde zich achter plannen dijkwerken Tholen en bij Bruinisse de krant van zeeland Besluit voor vakbonden onaanvaardbaar Koningin: vriendschap met Suriname blijft Stembusuitslag blijft onzeker in Noorwegen Kernenergie struikelblok NOTA MET MILIEUADVIEZEN BESPROKEN Socialistische Internationale wil actie tegen Zuid-Afrika 220e jaargang no. 211 ponderdag 15 september 1977 [JMUIDEN - In verband met de aanhoudende slechte gang van zaken bij Hoogovens zullen er bij dit bedrijf vóór eind 1979 2500 werknemers moeten worden ontslagen. Voor 1000 werknemers zal dit ontslag op korte termijn dienen te worden gerealiseerd. De overige 1500 zouden moeten afvloeien riaeen regeling waarvan men zich nog geen duidelijke voorstelling heeft gemaakt. Dit heeft de directie va n Hoogovens wtnsdagmorgen ter kennis gebracht nsdeoverlegorganen. Met het bekend jorden van deze voorgenomen maat- igtl is een einde gekomen aan tal van [HWhtea en speculaties over ontsla- bij Hoogovens die de laatste tijd de ronde deden. De directie van het bedrijf ieeft rich de laatste weken gedistan- uterdvan elk commentaar op de juist- yid van die geruchten. Vanochtend »(ri meegedeeld dat men er de voor- tnraan gaf het personeel als eerste op khoogte te stellen. Overigens hebben de vakbonden ai la ren weten het gedwongen ontslag van .(00 werknemers als onaanvaardbaar rade hand te wijzen. Men verlangt van directie een voorstel dat gedwongen Btdagen onnodig maakt en denkt met ar* nog steeds aan een vijfploegen dienst Woensdagmiddag werd de on dernemingsraad van de voorgenomen jaatregel op de hoogte gebracht Verlies De directie van Hoogovens heeft de vakbonden uitgelegd dat deze maatre den nodig zijn om het hoofd te bieden au de structurele verliezen die het be- frijf leidt. Per jaar zou Hoogovens sals]J75 200 miljoen verlies lijden. Osgmtr 100 miljoen daarvan zou kunnen worden weggewerkt door maatregelen in de personeelssector. De rest zal moeten worden gevonden in technische maatregelen en efficiency- verbe tering. Waarde ontslagen precaes zullen vallen in het bedrijf is nog niet bekend. Eind decemb er 1977 hoopt de directie een blauwdruk te kunnen presenteren waarin de functies en arbeidsplaatsen zullen staan vermeld welke moeten ver dwijnen in de overheadsector. Op 23 september praten de Industrie bonden weer met de Hoogovendirectie Al het circa 24.000 man tellende perso neel van Hoogovens zal vandaag een brief van de directie ontvangen waarin de moeilijkheden worden meegedeeld De directie van Hoogovens IJmuiden, ir. F. E. M. Mathijsen Gerst en ir. G. Wilmink, heeft dinsdag een informeel gesprek gehad met minister Boersma (sociale zaken) en minister Lubbers leconomische zaken) over de structu rele problemen bij Hoogovens. De vereniging van Hoger Hoogoven- spersoneel (VHHP) stelt in een verkla ring dat het aantal arbeidsplaatsen niet mag worden verminderd, tenzij denood- zaak daartoe afdoende bewezen is. Alle voorstellen die hoogovens doet dienen op korte termijn te leiden tot gezond making van de werkgelegenheid Het bestuur van de VHHP meent verder dat «fenbaar heffing Denonstrerende boeren e Haag afcehafling oelkhcfllng hejbaar Wijnsplaat wor maakt PAGINA 7 berging t. beter leefbaar H« bergen van de AtUcan Unity' kan Mg enige weken duren complex !LÜ?er,land komt cpn mlUtelr- ™ustncel complex nauwelijks aan PAGINA 16 voorsprong VïHingen gaf een 2-0 voorsprong bij «Menburg uit handen PAGINA 17 thuis AZ bewees Red Boys hoort niet thuis in «t Europees bekervoetbal PAGINA 19 verspreid Ik zendtijd van de NOB-televisie wordt '•«spreid over de hele week Radio- en levisicprogramma s. Stnp winst winststijging bij Bols. Beurs- "Matn economie AMSTERDAM (ANP) - .Met een zekere trots mag door onze beide landen in de annalen der geschiedenis worden geschre ven hoe wij in vriendschap en harmonie onafhankelijk wer den van elkaar. Daar alles ver liep in voortgezette weder zijdse genegenheid is onze be langstelling voor uw land sindsdien eerder vergroot en verdiept dan verminderd". Zo begon koningin Juliana woensdag haar toespraak tijdens het galadiner in het paleis op de Dam ter gelegenheid van het staatsbezoek van de president van de republiek Suriname, de heer Fer- rier, en zijn vrouw. Om kwart voor elf woensdagochtend was de trein met de Surinaamse presi dent en zijn gezelschap op het Centraal Station in Amsterdam aangekomen, waar koningin Juliana en prins Be- rnhard ter begroeting aanwezig waren. In open caleches reed het gezelschap naar het koninklijk paleis op de Dam. Langs de korte route had het Amster- i Van onze correspondent) OSLO - Bij het natel len van de per post uitgebrachte stemmen in Noorwegen zijn woensdag in het kiesdistrict Norr- land vijftig op een socialistische kan didaat uitgebrachte stembiljetten ge vonden. Dank zij deze 'ontdekking' verandert de uitslag van de Noorse verkiezingen voor de tweede keer in twee dagen. De conservatieven verliezen nu één ze tel. en dat betekent uiteindelijk toch een overwinning voor de sociaal democraten, die met een meerderheid van éen stem m het parlement verder kunnen regeren De Noorse sociaal-democraten hebben nu 78 zetels in het 155 zetels tellende parlement, tegen 77 voor het 'burgerlij ke blok Een nieuwe coahUe van dat blok wordt daarmee voorlopig uitgeslo ten geacht dams publiek zich enkele rijen dik op gesteld. Enkele opgenblikken nadat het gezel schap het paleis hadden betreden ver schenen de koningin en de Surinaamse president samen op het balkon, waar zij gejuich in ontvangst namen van het toegestroomde publiek Tien minuten later begaven president Femer en zijn echtgenote zich naar het Nationaal Mo nument op de Dam. waar zij een krans legden 's Middags werd de Surinaamse presidentsamen metzijn echtgenote en prinses Beatrix ontvangen door burge meester Polak in diens ambtswoning Na bezoeken tc hebben gebracht aan het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst en het Amster dams Historisch Museum, begaf het ge zelschap zich omstreeks zes uur naar het paleis op de Dam waar koningin Juliana en prins Bernhard het presi dentiële paar een gala-diner aanboden. het op dit moment, nog te vroeg is om de plannen van Hoogovens van derder commentaar te voorzien Men wil de door Hoogovens verstrekte informatie eerst grondig bestuderen erklaring Ook de ondernemingsraad van Hoogovcns-IJmuiden wijst iedere su- geslie in de richting van ontslag voor 1000 man af. zolang hij er niet van o\ er- tuigd is dat de Hoogovens-directie alle middelen heeft aangewend om dit ont slag te voorkomen. Dit zegt de raad in een woensdagmiddag uitgegeven ver klaring. Gezien de huidige situatie m de Eu- roepse staalindustrie zal er geen uit breiding van de staalcapaciteit bij Hoogovens plaatsvinden in de toe komst De plannen om de prod uk tie van ruwstaal ij IJmuiden te verhogen van de huidige vijf miljoen ton per jaar totclrca elf miljoen ton tegen 1980 'worden niet verscheurd, maar blijven in de la' Dit zei irO H A. van Royen. lid van de raad van bestuur van Estel en Hoog ovens (speciaal belast met de divisie staal) op een persconferentie, waar woensdagmiddag een toelichtng werd gegeven op de huidige slechte situatie bij Hoogoven, de Nederlandse werk maatschappij van het Nederlands- Westduitse Staalconcern Estel nv iHoesch-Hoogovensi Bij Estel gaat het slecht. Dit is veroor- zakt door onder meer stagnerende af zetten. hoge kosten, lage opbrengstpnj- zen en de algemenen economische ont- w ikkehngen De nu opgestelde maatregelen waaron der onder meer ontslag en verlies van arbeidsplaatsen moeten leiden tot een kostenvermlnder van 200 miljoen gul den Of dit bedrag ook op lange termijn voldoende garantie zal zijn voor dege gezondheid van Hoogovens in IJmui den. is nu met te zeggen, aldus ir F. E. Mathijsen Gerst, voorzitter van de di rectie Hoogovens IJmuiden De uitvoering van het nu. volgens ir. Mathijsen Gerst onontkoombare, op gestelde programma voor het gezond maken van Hoogovens, zal eind 1978 voor het merendeel voltooid moeten zijn. NOG NIETS BEKEND OVER LOT SCHLEYER BONN - Aangenomen moet worden dat de Bondsrege ring bevreesd is voor een tweede ontvoering. Overal in West-Duitsland zijn de veiligheidsmaatregelen ver scherpt In hel regeringskwartier in Bonn patrouilleren met verhoogde regelmaat agenten en leden van de Bun- desgrenzschutz. Pantservoertuigen rijden af en aan. De huizen van bijzonder gevaar lopende personen zijn nog meer beveiligd dan zij al waren. Grote prikkeldraadrol- len en met het geweer in de aanslag staande politieagen ten bepalen daar het beeld. Ministers en staatssecreta rissen worden met verhoogde snelheid in hun auto's ver voerd. Over het lot van de vorige week maandag ontvoerde Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns-Martln Schleyer (62) is nog altijd niets bekend. In Bonn heerst on veranderd een 'Informatiestop' Regeringswoordvoerder Klaus Bol ling zei woensdagmiddag op een persconferentie dat hij 'überhaupt' met op de zaak-Schleyer wil ingaan Iemand had gevraagd of er tenminste aanwijzingen zijn dat Schleyer nog in leven is. De als contactpersoon tussen de ontvoerders van Schleyer en de Bondsregering funge rende Zwitserse advocaat. Denis Payot. liet woensdag we ten dat hfj 'redenen heeft om aan de voortzetting van zijn missie' te geloven Hij wilde evenwel niet meedelen of hij nog contact heeft met de terroristen In regeringskringen is irritatie ontstaan over een inter view in het woensdag verschenen nummer van het geil- lustreerde weekblad Stern. Een medewerker van de Bundesgrenzschutz (hij is geen beambte en niet in vaste dienstl. de psycholoog Bernhardt Zeiler, zegt dat de rege ring niet meer af kan wachten. Volgens hem zullen de ontvoerders Schleyer na 10 dagen (dat moment is nu aangebroken i doden en op zijn laatst na vier weken opnieuw iemand kidnappen. Daarvoor zijn. aldus Zeiler, zekere aanknopingspunten. Bij de tweede ontvoering zou het niet meer gaan om een prominente persoon, maar om een gewone burger. Want. zo zegt Zeiler, in de tweede fase willen de terroristen de maatschappij als geheel treffen. De psycholoog spreekt zich uit voor het opofferen van een mensenleven als het op die manier lukt de kern van de ontvoerdersgroep te grijpen. Zeiler beschouwt de nieuwe generatie van terroristen als gedisciplineerd, logisch den kend en vrij van zenuwen, terwijl hij de gevangenen in Stammheim als bijvoorbeeld Andreas Baader. Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe nog slechts een positie toemeet zoals eens Elvis Presley die had in de rock-scene. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - In de kabinetsformatie dreigt opnieuw vertraging te ontstaan door onenigheid tussen PvdA, CDA en D'66 over het punt van de kernenergie. De informateurs Den Uy! en Veringa stellen voor de uraniumfabriek in Almelo onder bepaalde voor waarden wél uit te breiden, maar af te zien van de bouw van nieuwe kerncentrales. PvdA en D*66 wijzen uitbreiding van Al melo van de hand, terwijl het CDA nog geen definitieve streep wil halen door het principe-besluit tot bouw van drie nieuwe kern centrales. Koningin Juliana en president Ferrier tijdens hun rijtoer Vanmiddag zullen de fractievoorzitters van de drie partijen hun standpunt over de kemenergieparagraaf aan de infor mateurs meedelen In Den Haag wordt de kans echter klein geacht dat Den Uyl en Veringa de drie partijen vandaag al tot elkaar kunnen brengen. Waarschijn lijk Allien de fracties vrijdag in een extra vergadering bijeen moeten komen om zich over een definitieve oplossing te buigen Ook tijdens de eerste onder- STAVENISSE DIT STORMSEIZOEN BEVEILIGD VEIS SIN GEN-De stuurgroep partiele dijkversterkingen Oosterschelde heeft zich in de jongste vergadering achter twee plannen voor dijkverzwaringen gesteld op Tholen en bij Bruinisse. Op Tholen is er nu een plan voor de verbe tering van de zeewering van de polders Scherpenisse. Poortvliet en Klaas van Steeland, een totale lengte van onge veer zes kilometer aan de zuidkant van Tholen. Bij Bruinisse gaat het om de dijkversterkingen- voor hel dorp. waarhij met name de werf Duivendijk aan de orde kwam. Uit opmerkingen van het hoofd van het bureau dijkversterkingen, ir P H van der Weele bleek, dat het werk bij de dijkversterkingen westelijk van Schelphoek op Schouwen-Duiveland ..zeer vlot' verlopen Hij liet weten, dat in de haven van Slavenisse medio sep tember in het kunstwerk de deur ter be scherming tegen stormvloeden wordt ingchangen .Stavemsse zal dan in hei komende stormseizoen naar menselijke maatstaven beveiligd zijn." zo werd ge zegd Tot nu toe kon op een uitzonder ing na - zij het vaak met pijn de nodige grond rond de Oosterschelde worden gekocht. De dijkvakken in het Thoolse plan - gro tendeels vrij gunstig gelegen ten op zichte van heersende windrichtingen - grenzen in het algemeen aan diep water en zijn in verband daarmee voorzien van diep aangelegde glooiingswerken en zware kreukelbermbestortingen Ach ter de dijk liggen lage weilanden en kar- revelden met enkele hoger gelegen per celen bouwland Op het te versterken trajekl komen twee gemalen voor met bemalingsboezems en uitwateringsslui zen. het gemaal 'Poortvliet' in de Klaas van Steelandpolder en het gemaal Scherpenisse in de Scherpenissepol- der Deze zullen in bednjf moeten blij ven. omdat vervanging ervan waar schijnlijk niet parallel zal kunnen lopen met de dijkverzwaringwerkzaamheden. Bij Gorishoek komen verder inct tracé een pension en een cafe restaurant voor niet. grenzend aan de dijk. een camping. De plannen voorzien grotendeels in een binnendijkse verzwaring Aan de bui tenzijde van de zeedijken zullen in het algemeen geen werken worden uitge voerd. met uitzondering van enkele dijkvakjes. die op het westen zijn ge richt en waarvan de buitenberm wat zal worden verhoogd. Bij Gonshoek zal bij binnenwaartse verzwaring een deel van de camping in beslag worden genomen. De mogelijkheid van compensatie wordt onderzocht Het café-restaurant kan buitendijks blijven staan, maar het pension zal moeten worden afgebroken. Bij het gemaal 'Poortvliet' zaL op ver- Slot zie pagina 5 kolom 2i handeüngsronde waren van i rujn. Van Agt en Terlouw het over de kernenergie al niet eens geworden. Naast kernenergie zorgt ook de defen- sieparagraaf uit de voorstellen van Den Uyl en Veringa voor problemen. CDA- leider Van Agt was aanvankelijk met het voorstel van Den Uyl en Veringa ak koord gegaan, maar de CDA-fracQe be sliste woensdagdat er toch een bepaling moet worden opgenomen dat de ko- Slot zie pagina 3 kolom 2) LONDEN' (REUTER! - De Socialisti sche Internationale heeft woensdag een ontwerp-programma gepubliceerd voor aktic tegen het Zuid-Afrikaanse apartheidsbewind. Het programma telt zeven punten, onder meer een ver bod op de export van wapens, nucleaire splijtstof en reactor-technologie. Het aktieprogramma werd toegelicht door de Zweed Bemt Carlsson. secretaris-generaal van de Internatio nale waarbij 60 socialisten en sociaal democratische partijen zijn aangeslo ten. ook de Nederlandse PvdA. Het ontwerp-programma zal worden besproken In he politburo van de Inter- nauonale dat op 15 dn 16 oktober in Madrid vergadert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1