PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUWE GIJZELINGSPLAN MOLUKKERS GEVONDEN Nieuwe eisen in zaak-Schleyer Kruisinga: kabinet moet abortusontwerp maken Bij General Electric Plastic Bergen op Zoom opnieuw hoeveelheid gas ontsnapt de krant van zeeland Israëlisch kabinet aanvaardt vredesplan Wapen oogst Assen en Smilde viel tegen 220e jaargang no. 208 Maandag 12 september 1977 ASSEN-BOVENSMILDE - De oogst van de massale zoekacties naar wapens onder de Zuidmoluk- kers in Assen en Bovensmilde is veel minder omvangrijk gebleken dan politie en justitie hadden gehoopt. In Assen en in Bovensmilde werden in totaal twee machinegeweren, twee vuurbuksen. zeven pistolen, een revolver, een kist molotov-cocktails. 250 stuks munitie en een groot aantal slag- en steekwapens - zoals messen en klewangs - in beslag genomen. Ook wist men de hand te leggen op een compleet plan voor een nieuwe gijzeling. Op welke personen of welk object deze overval betrekking had. wil de justitie niet meedelen. Het plan werd aangetroffen in een woning in de Zuidmolukse gemeenschap in Assen. De opsteller van dit plan werd gearresteerd, maar later op vrije voeten gesteld. e bestormen marechaussees de huizen in de In Assen werden zaterdag in totaal 32 arrestaties vemcht, in Bovensmilde twee. Vier Zuidmo!ukkers zijn opgeslo ten; twee wegens wapenbezit en verzet tegen de politie, en twee wegens bedrei ging van de politie. Verder werden zes tien processen-verbaal opgemaakt we gens het in bezit hebben van slag- of steekwapens In Bovensmilde werden slechts twee arrestaties verricht. Officier van justitie mr. J Muntendam in Assen heeft zaterdagavond verklaard dat zaterdag tot actie was overgegaan, omdat duidelijk was dat er in de Zuid molukse wijk wapens aanwezig waren. ..Dat vermoeden werd direct al waar heid. want er werd prompt uit de wijk geschoten Dat schieten is er ook de oor zaak van geweest dat de zoekacties in Assen wat vertraging opliepen aldus Muntendam. In Assen en in Bovensmilde is niet ge lijktijdig naar wapens gezocht. omdat er in Nederland niet voldoende technisch en deskundig personeel voorhanden is om dergelijke omvangrijke operaties in één keer uit te voeren. Volgens justitie moesten er in Assen 240 woningen door zocht worden en in Bovensmilde 96 De justitie heeft niet de indruk dat alle wapens nu gevonden zijn.Er zijn in een woning altijd wel gaatjes te vinden waarin je iets kunt verbergen Wil je al les vinden, dan moet je de huizen afbre ken". aldus Muntendam. Hij zei ook dal niet verwacht mag worden dat in Assen' zwaargewond Pattlmura is gericht op de politie ge schoten. Dat kan niet worden getole reerd. De justitie heeft dan de plicht om op te treden". Bij de ongeregeldheden eerder vorige week werd een politieman f;ccU^'"y,ARSt:H Ft)R 1 KOlner MORDAf-1 of in Bovensmilde binnenkort weer zoe kacties zullen volgen. ..We laten het eerst bij deze acties Misschien dat m de Molukse woonwijken elders in Neder land nog wél gezocht gaat worden' Politie en justitie weigeren iets te zeg gen over de voorbereiding en de plan ning van de acties Wel kan ik zeggen dat de rellen in Bovensmilde en de brandstichting en de beschietingen in Assen de zaak hebben versneld Je zou kunnen zeggen dat die bepalend zijn geweest voor het tijdstip' aldus Mun tendam Minister De Gaay Fortman van binnen landse zaken en justitie noemde de actie 'verantwoord'. .Bij een eerdere actie van de politie tegen het jeugdcentrum De minister stelde verder dat de gebeur- STUTTGART- Vertegenwoordigers van de Westduitse regering en rond 6000 inwo- tenissen in Assen en vensnulde doel- 71573 van Stuttgart hebben zaterdag een stille tocht door de stad gehouden. De treffend moeten worden bestreden, betoging was bedoeld als protest tegen de ontvoering van Hans Martin Schley er en waarbij de overheid er niet aan ontkomt doden van vier mensen, vorige week maandag daartegen met machtsmiddelen op te - treden ..Als dat dan gebeurt, en van Mo lukse zijde wordt vervolgens gezegd dat de overheid een gesprek onmogelijk maakt, dan is dat iets wat mijn begrip in ieder geval te boven gaat", aldus de be windsman Woedend De Zuidmolukse woordvoerders heb ben geen goed woord over voor de wa penzoekacties. Vooral de jongeren zijn t Slot zie pagina 4 kolom 1 UITWISSELING BOODSCHAPPEN DAJAN GAAT NAAR VS lips FAGINA 3 niet tevreden Beüco Croes niet geheel tevreden. PAGINA 11 Ie kijk vechtlust blessure Wana van Gelderen raakte in VUssin gen geblesseerd PAGINA 15 teleurstellend Amexmuden moeiteloos langs teleur stellend NSW: 3-0. talent luniorüenkamp talent Johan Lanser L'000 punten halen JERUZALEM (UPI/DPA/RTR) - Het Is raëlische kabinet heeft zondag zijn goedkeuring gehecht aan de tekst van een voorgesteld verdrag met de Ara bieren en heeft de minister van buiten landse zaken. Mosje Dajan, gemachtigd eventueel andere denkbeelden te be spreken dan die welke vervat zijn in het ont werp en in een geheime begelei dende brief. Dit hebben functionaris sen in Jeruzalem meegedeeld. De brief is gericht aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Cy rus Vance. Premie Begin onthulde vorige week op een persconferentie bijzonderheden van het ontwerp. Hij zei dat gepleit werd voor een beëindiging van de staat van oorlog tussen Israël en de Arabische staten maar dat het ontwerp geen kaar ten inhield. Israel zou graag diplomatieke en han- delsdbetrekkingen met zijn buurlanden hebben alsmede open grenzen en rege ling van het vraagstuk van Joodse en Arabische vluchtelingen. Ofschoon het ontwerp geen melding maakt van terugtrekkingen uit in 1967 bezette gebieden, zou Begin president Carter hebben meegedeeld dat Israël bereid is delen van de hoogte van Golan en Sinai op te geven als onderdeel van een algemene vredesregeling. Israëlische functionarissen zeiden dat de regering een programma voor sa menwerking op lange termijn wil metde 800.000 Arabieren op de bezette weste lijke Jordaan-oever die Begin aanduidt als 'bevrijd Israël'. In Beiroet heeft de leider van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Yasser Arafat, 'een Amerikaans plan voor vestiging van een ongewapende Palestijnse entiteit' verworpen. Voorts zei hij dat hij zijn mannen niet uit Zuid-Libanon zou terugtrekken. Dit heeft een functionaris het Palestijnse persbureau Wafa meegedeeld. Arafat zei dit in een toespraak op een bijeenkomst in het vluchtelingenkamp van Jalil bij Baalbek. 90 km ten noord oosten van Beiroet. Hij zei dat minister Vance 'bepaalde suggesties inzake het Palestijnse volk' had gedaan toen hij vorige maand het Midden-Oosten had bezocht voor besprekingen met Arabi sche en Israëlische leiders Daartoe be hoorde de vestiging van een 'ongewa pende Palestijnse entiteit', die onder toezicht van drie landen zou staan Dajan gelooft dat de enige manier om het probleem van de Palestijnse vluch telingen op te lossen is ze te vestigen in de gebieden waar ze nu wonen. Tijdens een bijeenkomst van politieke aanhan gers van hem uit verschillende partijen, zei Dajan zaterdag in Tel Aviv. ..Jorda nië is al bereid de 500.000 vluchtelingen op zijn grondgebied te integreren en Koeweit zou hetzelfde kunnen doen met de 120.000 Palestijnen die daar nu goede salarissen verdienen Israël is bereid de 350.000 Palestijnen in de Gaza-strook op te nemen die daar nu zonder staatsbur gerschap verblijven. Ze kunnen dan kie zen welke nationaleiteit ze willen heb ben. de Israëlische of de Jordaanse." al dus de bewindsman. „Zodra deze vluchtelingen zijn opge nomen in dc samenleving van de Arabi sche landen zal Israël kunnen onder handelen met de 700.000 Palestijnen op de westelijkeJordaanoever. van wie de meesten geen vluchtelingen zijn. te neinde een modus van samenleven te vinden Premier Begin van Israël heeft zijn ver trouweling uit de tijd toen zijn onder grondse beweging 'Ezel' nog tegen de Britten streed. Amichai Faglin (55). be last met de terreur-bestrijding. Dit is zondag bekendgemaakt door een rege ringswoordvoerder in Jeruzalem. van onze corresponaenti BONN - Tussen de bondsregeringen de ontvoerders van de Westduitse werk geversvoorzitter Hanns-Martin kunnen zijn een bemanning voor ao'n vliegtuig te vinden Tenslotte, aldus Payot. vraagt de Duitse Justitie bijzonderheden over de Schleyer (62) is kennelijk weer contact, wijze waarop de ontvoerders van plan De door de regering aangewezen con- zouden zijn Schleyer vrij te laten. Deze tactpersoon Denis Payot. een advocaat modeliteiten moeten 'realiseerbaar en uit Zwitserland, verklaarde zondag dat redelijk' zijn. hij zaterdagavond tegen 12 uur nachts een mededeling van de ontvoer ders had ontvangen. De terroristen hebben nieuwe eisen en nieuwe ultima tums vastgesteld. Over de inhoud hier van zijn geen mededelingen gedaan. De Duitse justitie heeft zondagavond, via Het laatste teken leven Ineen metde hand géschreven brief, d zaterdag openbaar werd gemaakt, groette hij zijn familie en deelde mee dat 'het hem onder omstandigheden goed gaat'. Het laatste ultimatum van de ter- het eerste televisienet, laten weten dat roristen liep vrijdag om 12 uur 's mid- i Payot een boodschap heeft ge zonden voor de ontvoerders van Schleyer. In haar booschap eist ze 'een contro leerbaar bewijs dat Schleyer m leven is Duitse tijd af. De ontvoerders had den geëist dat elf gevangen zittende po litieke extremisten op dat tijdstip met een vliegtuig naar het land van hun keuze moesten worden vervoerd. De re gering diende een bedrag van 1.1 mil- zo heeft de Zwitserse bemiddelaar De- joen mark ter beschikking te stellen. De ASSEN - Militairen in dekking achter een geparkeerde auto in de Zuidmolukse woonwijk in Assen zaterdagmiddag tijdens de grote speuractie naar illegale wa pens. De bewoners u erden gesommeerd hun huizen te verlaten en zich met de armen boven het hoofd op te stellen. De actie in Assen nam bijna 12 uur in beslag. Payot in Genève zondagavond meegedeeld. De Duitse justitie vraagt voorts van de ontvoerders de bestemming kenbaar te maken van het vliegtuig waarmee de eventueel vrij te laten politieke gevan genen het land zouden verlaten. Zij voegt eraan toe dat het moeilijk zou ANDERS GROTE MOEILIJKHEDEN 'Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Dr. Kruisinga. tweede vice-voorzitter van de CDA-fractie. verwacht grote moeilijkheden als het nieuwe kabinet niet in staat blijkt zelf met een wetsontwerp over abortus te komen. Kruisinga zei dit zaterdag voor de VARA-radio. „Primair mort de rege ring trachten zelf met een wetsontwerp te komen", aldus Kruisinga. De CDA'er gelooft er eigenlijk niet in' dat abortus voor het parlement een 'vrije kwestie' kan worden. ..Het lijkt me logisch om een gezaghebbende ministe riële werkgroep van twee PvdA- en twee CDA-ministers in te stellen die een wet sontwerp gaat voorbereiden' aldus Kruisinga. Van de twee CDA-minisrers zou er wellicht één katholiek eneèn pro testant moeten zijn. zei Kruisinga. De commissie moet gezag hebben, omdat een wetsvoorstel 'een zeer reële kans moet hebben om door het kabinet geac cepteerd te worden'. Gezien de verkiezingsuitslag en de grote sociaal-economische en geestelijke problemen waarvoor ons land staat, is volgens Kruisinga een coaütie van PvdA en CDA noodzakelijk. Kruisinga wees daarbij op de grote werkloosheid, de geldontwaarding, de abortus, het toenemende geweld en de groeiende misdadigheid. De conclusie kan alleen maar zijn. aldus de CDA'er. dat een re gering een zo breed mogelijke basis moet hebben. ..Het zou mooi zijn als het komende ka binet de brugfunctie zou vervullen waartoe het kabinet-Den Uyl niet Is ge komen. Als het zijn werk goed doet en de brede steun blijft behouden, zou het voor de hand liggen dat die brugfunctie zich ook richt op de periode van vier jaar die op de komende kabinetsperiode volgt". aldus Kruisinga. die de afgelo pen vier jaar als fractieleider van de CHU oppositie voerde tegen het kabinet-Den Uyl. Op de vraag of PvdA-minister Duisen- berg weer minister van financiën kan worden, nu hij zich verzet heeft tegen het sociaal-econumisch akkoord, zei Slot zie pagina 4 kolom 3> 1500 KILO METHYLEENCHLORIDE IN BUITENLUCHT vrijgelaten gevangenen moesten wor den vergezeld door dominee Martin Niemoller en de Zwitserse advocaat Payot uit Genève De echtgenote van Schleyer heeft zon dag een beroep op de regering gedaan toe te geven aan de eisen van de ont voerders van haar man. Haar verklaring wordt vandaag afgedrukt in 'Bild Zei- tung' Begrafenis In Stuttgart hebben zaterdag drie bij dt aanslag op Schleyer vermoorde poli tieagenten een staatsbegrafenis gekre gen. Minister-president Filbinger van de deelstaat Baden-Wurttemberg zei onder meer „Het tijdstip is gekomen waarop een einde moet worden ge maakt aan het oeverloos de gang laten gaan van terroristen, zonder daar daadwerkelijk iets tegen te doen. Recht en vrijheid moeten door een solidaire gemeenschap worden beschermd". Na de rouwdienst formeerde zich een begra fenisstoet van circa 5000 personen. De schrijver Heinrich Boll en de dne Evangelische theologen Heinrich Al- bertz. KurtScharfen Helmut Gollwitzer hebben een verklaring uitgegeven, waarin staat ..Het is duidelijk dat ver der doden vernietigend is voor wat u (bedoeld zijn de terroristen) wilt berei ken en onafzienbare gevolgen heeft voor ons hele land. ook voor uw vrienden in de gevangenissen" Zij doen een beroep op de ontvoerders om van hun 'moord dadige ruilhandel tussen mensenlevens' af te zien Voorzitter Willy Brandt van de SPD verklaarde op een bijeenkomst in Kas sei dat de terroristische moordenaars op één lijn staan met degenen die destijds de Weimar-republiek hebben vernie tigd. „Het fascisme dat zij zeggen te wil len bestrijden, wordt door hen letterlijk omhoog geschoten". Brandt sprak zich uit tegen het invoeren van de doodstraf. Doodstraf STORING DIRECT GEMELD BIJ AUTORITEITEN t Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM - Als gevolg van een storing in een toevoerleiding is za terdag rond het middaguur ongeveer 1500 kilo methvleenchloride ontsnapt hij General Electric Plastics BV in Be rgen op Zoom. Hel bedrijf heeft onmid dellijk na de constatering van de lek kage dc opstartprocedure stilgelegd en de afdeling milieu van de provinciale waterstaat van de uitstoot in kennis gesteld. Na het aanbrengen van een nieuwe breekpiaat is in overleg met de betreffende provinciale instantie de opstartprocedure weer hervat. Vandaag, maandag zullen ambtenaren van de provinciale en de gemeentelijke milieudienst op het bedrijf een nader onderzoek instellen De gasontsnap- ping is volgens de bedrijfsleiding ver oorzaakt door een plotseling drukstoot. waardoor automatisch het veiligheids systeem in werking trad door het breken van een speciaal daarvoor aange brachte breekpiaat in het leidingsielsel. Zo kon 1500 kilo methvleenchloride rechtstreeks in de buitenlucht terecht komen Tegenover de afdeling milieu van de provincie heeft een woordvoerder van General Electric Plastics verklaard dat die plotselinge drukstoot vermoedelijk te wijlen is aan een bedieningsfoul waardoor een meer dan normale hoe veelheid methyleenchloride Ln het lei dingenstelsel is gepompt Uit diverse metingen met apparatuur die op het bedrijfsterrein staat opge steld. is gebleken dat er. mede dankzij de vrij sterke wind die er stond eeen sprake is sewees'. van gevaat voor de volksgezondheid Genera! Fiectncheeft de easontsnappmv zaterdagmiddag ook via de brandweer gemeld aan de ^jKe autoriteiten. De Bergse brandweer bracht vervolgens de com mandant van de brandweer in Halste ren op de hoogte. Op initiatief van burgemeester drs. L. van de Laar heeft nog zaterdagmiddag spoedberaad plaatsgevonden tussen bestuurlijke en ambtelijke instanties van de gemeente. Aan dit overleg werd deelgenomen door de burgemeester, wethouder ir. R. Arnoys van milieuza ken, brandweercommandant ir. M. Be- lonje. adjunct-directeur ir A Sperling van de dienst gemeentewerken, ir. W Dïrks hoofd van de afdeling hinderwet en milieu van de gemeente politie commissaris A. van Bergen- Henegou wen en P. van Dijk. hoofd van het bu reau voorlichting. Direct is van gemeentewege telefonisch contact opgenomen met de afdeling mi lieu van de provinciale waterstaat Van die zijde wordt bevestigd dat het bedrijf had meegedeeld dat onmiddellijk na constatering van het lek de opstartpro cedure was stopgezet. Volgens de vor- schriften is General Electric dat ver plicht, Het lek is ontstaan in de kuns- tharsfnbnek. waaruit de afgelopen maanden zo'n 400 ton methyleenchlo ride ontsnapte en die als gevolg daarvan enkele weken heeft stilgelegen om de nodige verbeteringen aan te brengen. Ongeveer 67 procent van de Westduitse bevolking is voor invoering van de doodstraf tegen terroristen. Meer dan 60 procent is tegen de vrijlating van poli tieke extremisten in ruil voor het leven van de ontvoerde werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. Bijna 80 pro cent van de burgers van de Bondsrepu bliek gelooft dat de regering het gevaar van terroristen tot nu toe heeft onder schat. Deze opzienbarende resultaten vormen de uitkomst van een enquête die twee dagen na de ontvoering van Schleyer. waarbij vier mensen werden vermoord, in opdracht van het blad Welt am Sonn- tag door een Bielefelder instituut is uit gevoerd. Politici van alle politieke partijen in de Bondsdag worden geconfronteerd met een steeds toenemende druk uit de be volking om hardere maatregelen tegen terroristen te nemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1