Zeeuwse munten in Brabantse grond ENERGIEKE BEHEERDER c.v.-monteurs J PZC/s ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 Witfl Zeeuws-Vitanderun streek yfS^den'wordèn'gecombineEro" Zeeuwse schat gevonden ROOSENDAAL - Landbouwer B< [mard Moertugs uit. het Brabantse ISpmndel hrejl onder de fundamen ten van een oude bakoven die werd \aebroken ruim 200 zilveren mun- gevonden. De schatbestond uit teuwse dukaten waarvan de on/" ^ÏQOjaar geleden ix geslag m de aeiqndar Bericht uit de PZC. fen. Dus compleet met groene aanslag, veroorzaakt door de inwerking van de tijd. 'Dat vinden de mensen leuk' zegt de heer Loon. 'Als je ze schoon gaat maken haal je het karakter van die munt'. Behalve de muntenvondst in Sprun- del brengt het muntenhuis Coin In vestment ook nog een andere mun tenvondst in veiling: het gaat hierom 82 zilveren Nederlandse, Duitse en Franse Munten, die in 1972 werden gevonden in het Limburgse Wij- nandsrade, munten uit de veertiende en vijftiende eeuw Daarnaast komt er ook veel Zeeuws muntenmateriaal, onder mee- afkomstig uit erfenissen- onder de hamer. Daar zitten ook Gou- denRijers tussen. De heer Loon verwacht, dat de drie dagen durende veiling van twee en een half duizend nummers een omzet zul len betekenen van dne miljoen gulden. Vooral de Nederlandse munten zijn volgens de directeur van het Haagse muntenhuis erg in bij verzamelaars. En zegt hij, bij wijze van lekketma- kertje, de munten kennen een waar destijging van vijftig procent per jaar- De se Serooskerkse goudschat bracht destijds in 1965 zes en een halve ton op. Als de munten vandaag waren geveild zouden ze drie miljoen gulden hebben opgebracht! Misschien is het dus toch nietzo gek om in plaats van die zo hard nodige electrische grasmaaier zo'n schattenzoeker aan te schaffen. Naar ik van de heer Loon heb begrepe n is men vooral in Engeland nogal in de weer met dat soort minstrumenten. Maar ook in Nederland loont het aar dig de moeite als je zo hoort was er soms aan waardevol spul wordt opge diept, zelfs zonder gebruikmaking van die instrumenten. "Volgens mij moeter nog heel wat m de grond zitten' meent de heer Loon. Serooskerke twaalf jaar geleden. Sprundel een paar weken terug. Het zijn muntenvondsten die in de publici teit kwamen. Maar hoeveel van die geldstukken -vondsten zouden er al niet zijn doodgezwegen. Uit vrees dat men de vondst weer zou moeten afge ven? Deskundige dr H. Enno van Gelder heeft het aleerder duidelijk ge steld per jaar wordt er in ons land ge- midddeld twintig keer een grote of een kleine muntschat gevonden. Muntwerkplaats omstreeks vijftienhonderd. In Middelburg zaten verschil lende bekende muntmeesters. In het Serooskerkse geval ging de helft van de opbrengst naar de gemeente als eigenaar van de grond. De Sprundelse familie Moerings is ook eigenaar van de grond waarop de munten werden aangetroffen. Toch moeten zij delen met een ander. Want het veilinghuis slooft zich niet voor niks uit. De vij fentwintigduizend gulden, die de fami lie inmiddels is aangereikt door het Haagse Muntenhuis, is slechts een voorschot. Straks krijgen ze ook nog de helft van de opbrengst van de mun- ten.die een catalogusprijs hebben, die per munt varieert van f150 tot f200. Over de tottaalopbrengst valt volgens de heer Loon nog geen zinnig woord te zeggen. Hij herinnert, er aan dat des tijds bij de veiling van de Serooskerkse munten mensen die geen verstand van het materiaal hadden, voor munten die maar driehonderd gulden waard waren toch grif duizend gulden gaven omdat per se een munt uit die goud vondst wilden hebben. De sentimen tele waarde die men aan bepaalde munten hecht kan dus veel groter zijn door de waarde die de catalogus aan geeft. Die opbrengst kan dus nog aardig op lopen De familie Moerings wordt an ders bij deze gewaarschuwd: geld maakt niet altijd gelukkig. Boer Piet Christiaanse, na de goudvondst paar- dehandelaar en manegehouder in Se rooskerke heeft het tenminste zo erva ren Diverse dorpelingen konden het niet goed pruimen, geluk hem zo toe- lachte.Er waren ook collega landbou wers. die hem ineens links lieten lig gen. Kortom. Christiaanse kreeg door die gebeurtenissen een heel andere kijk op de mensen. Geld maakt niet altijd gelukkig. Het is een bekend gezegde. Maar wat plegen we er dan ook altijd weer achter aan te zeggen? Oh ja dit: het is wel makkelijk als je het hebt-Op 23 november zal de Sprundelse familie weten hoe makke lijk ze het zullen hebben Ergens in Den Haag zetelt een firma, die regelmatig advertenties plaatst waarin een zoge naamde schattenzoeker wordt aangeprezen. Het is een ingenieus instrument dat ongeveer werkt als een mijndetector. Via een koptelefoon krijgt degene, die de zoeker hanteert, signalen door als het apparaat in de onderliggende grond iets heeft opgespoord dat wellicht enige waarde heeft: tinnen, koperen en oudheidkundige metalen, sieraden, verborgen munten. Het appa raat is zo gevoelig, dat het tot anderhalve meter diepte kan speuren. De aanschafkosten bedragen enkele honderden guldens. Een fikse uitgaaf, maar als je hoort dat er met een interessante regelmaat munten uit de grond worden opgediept zou je geneigd zijn om onmiddellijk zo'n intrument aan te schaffen. ER kwam overigens geen schatten zoeker aan te pas om de Sprundelse muntenschat op te sporen. Het geld werd ,min of meer bij toeval ontdekt. Dat gebeurde destijds ook met de goudvondst in Serooskerke. De mun tenvondst in Sprundel werd evenals die in Serooskerke gedaan na afbraak van een stuk g bebouwing. In Seroos kerke waren dat een paar huisjes, in Sprundel een oude bakoven. Demuntenoogst in Sprundel bleef be duidend in de schaduw bij die van va- en zoon Christiaanse en knecht Adrie van den Broecke op het prei- veldje in die Walcherse plattelands gemeente. De ontdekking van 724 gouden munten van uiteenlopende soort en herkomst m dat volkstuintje aan de Dorpsstraat van het voor die volslagen onbekende Seroosker ke, blijft nog altijd geboekstaafd als 'de vondst van de eeuw'. Niettemin is het nog altijd mooi meegenomen als je-watdeSprundelse familie Moerings overkwam- op een rustige zaterdag morgen een aardewerken pot opschar- slt, waarin 209 zilveren munten blij- i=n te zitten Hetgaathierom zilveren viaten, Zeeuwse rijksdaalders om psies te zijn, geslagen in Middelburg. Valt hieruit af te leiden dat de oor spronkelijke eigenaar, die deze Zeeuwse munten, bij gebrek aan een brandkast uit veiligheidsoverwegin gen in de grond stopte of ergens weg- metselde, binding met Zeeland had? Een vraagje voor de heer J.C.A. Loon, algemeen directeur van het toonaan gevende muntenhuis Com Investment BV in den Haag, dat de Sprundelse muntenschat in november gaat veilen De heer Loon: hetgaathierom een van de meest voorkomende pasmunten in het Brabant, Zeeland en Limburg van die tijd. Voor iemand die in Brabant woonde was het dus logisch om dit soort munten te verstoppen ais er ge vaar dreigde. Dat er gevaar om de hoek loerde meent de heer Loon te kunnen afleiden uit het feit, dat het laatste jaartal dat voorkomt op de in Sprundel gevonden munten 1794 was. In dat jaar trokken de Fransen Neder land binnen. Waarschijnlijk heeft de oorspronkelijke eigenaar uit angst voor overvallen zijn spaarcenten in de grond gestopLMaar dat is slechts een veronderstelling. De juiste feiten zul len wel nooit aan het licht komen. In zijn boekje de Nederlandse mun ten' schrijft deskundige bij uitstek, dr. H. Enno van Gelder, directeur van het koninklijk munten- en penningenka binet in Den Haag als toelichting bij het woordje zilveren dukaat' onder meer: munt. van republiek, geslagen in de penode 1659-1808, wegens de waarde van f 2,50 gewoonlijk rijksdaalder ge noemd- In Zeeland geslagen exempla ren hadden sinds 1672 (hoewel gelijk van gewicht en gehalte) een Koers van 52 stuivers Het was ook in die tijd dat de munstmeester gemachtigd werd ook munten terwaarde van een/vierde en een/achtste zilveren dukaat te ver vaardigen. Door deze maatregel bleef de munt in Middelburg de enige die in hoofdzaak voor de binnenlandse markt kon werken. Numismaat Loon noemt het een stom toeval dat het jongste jaartal dat voorkomt in die hoeveelheid van 209 in Sprundel ge vonden munten dat van 1694 is en het laatste jaartal 1794 aangeeft,Tussen deze jaartallen zit dus precies een eeuw. Totaal is er sprake van zesen veertig verschillende jaartallen. Deze vondst geeft dus bijna een compleet tijdsbeeld, zo zegt de heer Loon De afbeeldingen op de munten geven aan dat het hier gaat om geld, dat in Middelburg is geslagen. In Middelburg hebben vermaarde muntmeesters ge zeten. zo meldt de heer Loon En hij noem tonder meerde namen van Adolf de Groene. Martinus Holtzhy en zijn gelijknamige zoon. alsmede die van muntmeesteres Petronella Slob, we duwe van Martinus Holtzhy. Zij sloeg ook eigen munten in Middelburg. De liefhebbers die op 21, 22,en 23 no vember in het congresgebouw in Den Haag de veiling meemaken, krijgen de munten actisc practisch in dezelfde staat aangeboden als waarin ze in de aardewerken pot werden aangetrof- Piet Christiaansegeld maakt niet altijd gelukkig. HDDET ZIET! JACQUES CATS MC. HERMANS lflfUIU PAK HUIS JAC. HERMANS Binnenkort opent Jac. Hermans weer een nieuw Wijn pakhuis in één van de belangrijkste toeristencentra van Zeeuwsch-Viaanderen. In deze zaak wordt op een nieuwe, eigentijdse manier het gehele assortiment gedistilleerd, cognac en likeuren, even- sis wijnen, bier en frisdranken tegen groothandelsprijzen verkocht aan particulieren. Voor deze nieuw te openen dranken-super is er plaats voor een die in het bezit is van het vereiste slijtersdiploma en die na een korte inwerkperiode de zeldstandige functie van be heerder kan gaan vervuilen. leeftijd ca. 25-35 jaar vanzelfsprekend wordt een goed salaris geboden Jac. Hermans heeft een eigen pensioenfonds, terwijl het pensioen ingaat op 60-jarige leeftijd. Indian men belangstelling heeft voor deze functie, ontvan gen wij gaarne een met de hand geschreven brief, met pasfo to, waarin een korte opsomming wordt gegeven van erva- nn9. opleiding, leeftijd enz. Brieven te zenden aan: JAC.HERMANS WIJNPAKHUIS B.V., LAANSTRAAT 2, POSTBUS "3 TE SOEST Wie nadere inlichtingen wenst, kan telefonisch contact opnemen onder nummer 02155-10404, toestel 146. Zl E20. IK HEB WEER.) 3048 kRANTBV sezdcgd. weer wea? wAr ee/Nt£ T£-KOOP I Adrie van Wijck MODE - COIFFURES TERNEUZEN ZUIDL ANDSTRA AT 30 TELEFOON 12533 VAN KERCXHOVEN'S BOUWBEDRIJF B.V. PIET HEINSTRAAT TE KLOOSTERZANDE het uitbreidingsplan KLOOSTERZANDE-NOORD rd grenzend aan groenstrook gaan wij een nieuwe serie WONINGEN bouwen van het type 2 WONINGEN ONDER 1 KAP met garage en tuin aapril3 Ldl rre' open hardhouten trap, zit-eetgedeelte met 4e si 'e verd' 3 slaapkamers en badkamer; 2e verd. waimd en ruime overloop, het geheel centraal ver- o en hardhouten kozijnen en deuren Koopsom: f 26.000 vn) op naam Subsidie: plm. f 11.000. fin^ Verdere in,ich"ngen en eventueel advies voor een juiste KIiuvm kunl u °P afspraak terecht op ons kantoor in sterzande (ook in de avonduren) -É aawgn '"1: 01148-1920 b-9 g. 01147-383 Algemene koop/aannemingsovereenkomsten volgens model van consumentenbonden en vereniging eigen huis BOUWADVIES EN PROJEKTONTWIKKELING Op woensdag 14 september 1977 hopen on liefde ouders en grootouders ;i;j; j. sonnevijlle en 5; s. c. sonnevijlle-bouwens hun 55-jarig huwelijk te herdenken. Groede J Sonnevijlle J SonnevijUe-Vanhulle Breskcns: J Sonnevijlle M w SonnevijUe-v. d Luyster Jan Jenny en Theo Piet Rob Groede. Jhr. de Braustraat 2> met spoed gevraagd vakbekwame a MAELSTEDEWEG SS gemeente OOSTBURG RAADSVERGADERING De burgemeester van Oostburg maakt bekend, dat op donderdag 15 september 1977 om 19.30 uur in het gemeentehuis een openbare vergadering van de raad dezer gemeente zal worden gehouden. Oostburg. 5 september 1977 De burgemeester voor noemd, A. Schipper. VERKOPING BIJ INSCHRIJVING Notans mr. W. Loof te Tholen (tel :1660-2254) is voorne mens ten verzoeke van het Waterschap Tholen te Sint' Maartensdijk, bij inschrijving te verkopen: het woonhuis met schuur, erf en tuin, Comman dostraat 10 te Anna-Jacobapolder, nabij de Veerhaven (gem. SL Philipsland), sectie E num mer 1315, groot 5.55 are. Te aanvaarden in eigen gebruik na betaling der koop- Te bezichtigen: zaterdag 17 en maandag 19 september, van 10 tot 12 uur. Inschrijvmgsbiljetten in te leveren ten kantore van ge noemdenotaris. uiterlijk dinsdag 20 september 1977. des voormiddags 11 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde notaris. Leer paardrijden in manege Absdale Woensdag- en zaterdagmiddag, spe ciaal voor kinderen. Voor inlichtingen en adviezen staan wij graag tot uw beschikking. Eind. september start er weer een cursus voor beginners en een voor gevorder den. MANEGE ABSDALE Plaatstr. 2, Absdale Tel. 01140-4519 GEMEENTE AARDENBURG Burgemeester en wethouders van Aar denburg maken bekend dat zij voorne mens zijn aan de heer J. W. J. Trapman, wonende te Retranchement. vergun ning te verlenen voor de bouw van een woning op het perceel kadastraal be kend gemeente Aardenburg sectie D nr. 920 en 921. gelegen ten noorden van het pand Peurssensstraat 66. Genoemd bouwplan is in strijd met het geldende bestemmingsplan. De stukken welke op dit bouwplan be trekking hebben, liggen vanaf 15 sep tember 1977 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende genoemde termijn kunnen door een ieder bij ons schrifte lijk bezwaren tegen dit bouwplan wor den ingediend. Aardenburg, 6 september 1977. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, drs. W. Locke- feer De secretaris, J. Paridaen GEMEENTE HULST Bouwvergunning voor een woning aan de St-Janstraat. Burgemeester en wethouders van de gemeente Hulst brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn. in afwijking van het ter plaatse geldende bestemmingsplan 'Lande lijke bebouwingsconcentraties' met toepas- sine van artikel 19 van de wet od de ruimtelijke ordening, bouwvergunning te verlenen voor de bouw van een bungalow aan de St-Janstraat, op het perceel kadastraal bekend St-Jansteen, sectie C no 3527 De grond ter plaatse heeft een agrarische be stemming waarop niet gebouwd mag worden. Het bouwplan ligt met ingang van 12 september 1977 gedurende veertien dagen op de afdeling algemene zaken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Een ieder die t burgemeester en wethouders. Hulst, 10 september 1977. Burgemeester en wethouders van Hulst. De burgemeester. P Molthoff. De secretaris. J. F. van Denderen. VEILING Notaris I R. van Dam te Hulst zal op dinsdag 13 september 1977 's middags om 3 uur in hotel Van Leuven te Kloos- terzande, Hof te Zandeplein 11, namens het Waterschap Hulster Ambacht PUBLIEK VERKOPEN een perceel bouwland gelegen nabij de Zeedijk te Ossemsse kadastraal ge meente Hontenisse sectie V, de num mers 898 ged., 899 ged., 844 ged., 787 ged. en 783 te zamen groot ongeveer 7.65.00 ha. Vrij te aanvaarden in eigen gebruik uiterlijk roven oogst 1977. Betaling onkosten binnen 6 dagen. Be taling koopsom uiterlijk binnen één maand na de veiling. Lasten voor rekening van de koper vanaf 1 januari 1978. Bezichtiging in overleg met genoemde notaris. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde notaris, Grote Markt 3, (tel. 01140- 2821).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 45