Bejaardentehuis 'Rustenburg' in Middelburg officieel geopend Themabijeenkomst Vredesweek 22 september in De Hoogte, Goes [PZC Beslissing raad Middelburg gevraagd over aanleg tunnel „Behoud zelfstandigheid is voor Stichting Zeeland het beste" B EN W MIDDELBURG WILLEN UITBREIDING VAN CREMATORIUM directie gaat 'lekken hij' Stichting Zeeland onderzoeken Veel schade bij schuurbrand Stekkie9 voor gehandicapte vissers in Nollebos Vlissingen MIDDELBURG - Directie en bestuur van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland zijn verontrust over'lekken* bij de stichting, die er de oorzaak van zouden zijn dal drie "og vertrouwelijke rapporten voortijdig in de publiciteit zijn ge komen. De directeur van bet op bouworgaan, drs. A. J. H. M. Mut- saerssloot tijdens de vrijdagmiddag gehouden vergadering van bel be- stuur van de stichting Zeeland al lerminst uit, dat Het Lek bier bij ons jnhuisziL" Hij zegde toe. een nauw keurig onderzoek onder de mede werkers te zullen houden, al meende bij aan de andere kant dat dit niet ï.CeJ zou opleveren. Gedeputeerde J Stenveri. die de vergadering voorzat, was het met de "eer Mutsaers eens dat het alle machtig vervelend zou zijn als de lekken bij de stichting zelf zouden voorkomen' De medewerker van de 'lichting Zeeland, de heer Broek huis. beklaagde zich tijdens de ver- gadering over het voortijdig in de Pers komen van rapporten, die door 'stichting nog als vertrouwelijk worden beschouwd In één geval wa- ren hierom moeilijkheden omstaan ,'et ^opdrachtgever. Ook hij sloot een lek hier in huis' nietuit. Besloten erd, de direc opdracht te geven lol een intern onderzoek Meer raadszetels in Middelburg MIDDELBURG - Vooruitlopendop de uitbreiding van het aantal raads leden, moet het aantal zetels in de raadszaal van het stadhuis in Mid delburg worden uitgebreid. Burge meester en wethouders vragen de gemeenteraad hiervoor 20.000 gul den beschikbaar te stellen. Door de stijging van het aantal in woners van Middelburg boven de 35.000 heeft de gemeente recht op 25 raadsleden Momenteel bestaat de raad uit 23 raadsleden. Bij de verkie zingen van volgend jaar zullen er echter 25 worden gekozen. Tegelijk komt voor Middelburg de grens voor nog meer raadsleden in zicht Bij een inwonertal van meer dan 40 000 heeft een gemeente recht op 27 raadsleden. De gemeente telt momenteel al meer dan 37 500 inwo ners Tegen deze achtergrond willen b en w het aantal raadszetels nu al metvier uitbreiden. Actie voor spastisch meisje bracht 32 mille op KLOETINGE- De actie, die het per soneel van machinefabriek Van der Linden in Goes op touw heeft gezet om de operatie te bekostigen die dc dochter van een van de personeels leden van het bedrijf in Italié heef! ondergaan, is vrijdagavond afgeslo ten. De actie heeft hel totaalbedrag van 32.000 gulden opgebracht. Dat geld is bijeengebracht door onder meer gratis overwerken van hel personeel van Van der Linden, gif ten en een voetbalwedstrijd tussen een artiestenelftal en hel personeel- sclftal van Van der Linden. Voor de operatie en de nazorg van het spastische meisje Anneke van Iwaarden was een bedrag van 20.000 gulden nodig De hervormde diaco nie van Krabbendijke had zich vooi dat bedrag garant gesteld De orga nisatoren van de actie hebben de diaconie inmiddels betaald. De rest van de opbrengst van de actie is vrij dagavond verdeeld ondereen aantal tehuizen, waar geestelijk of lichame lijk gehandicapte kinderen worden verpleegd Tijdens de feestavond die de personeelsvereniging in Amicitia In Kloetinge hield, ontvingen verte genwoordigers van de tehuizen hun cadeaus. Zonneveld in Oostkapelle kreeg een televisietoestel, de Kar- nemelksehoeve-te Goes een stereo- installatie en een filmcamera. Den Berg een bedrag voor een vakantie project, de Schans een televisiespel en een tafeltenmsspel, de Zonneguus geld voor een vakantie en de Ranck muziekinstrumenten. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 BEJAARDENCOMPLEX MAAKT DA UWENDAELE VOLLEDIG provincie geling Zeeuwse dag- /avondscholengemeenschap Deze ge meenschappelijke regeling omvat, de gemeenten waar vestigingen van deze scholengemeenschap zijn De raad wordt verder instemming ge vraagd met het uitgeven van invali- denparkeerkaarten. Met deze kaarten kunnen invaliden op bepaaldevoor an deren verbodenparkeerplaatsen met ontheffing hun auto neerzetten. Het gaat hier om een landelijke regeling, die echter door de gemeenten moet worden uitgevoerd. 108 BEDDEN EN 24 TWEE- PERSOONSFLATS MIDDELBURG - Onder grote belang stelling werd vrijdagmiddag bet be jaardencomplex „Rustenburg" in de Middelburgse wijk Dauwendacle offi cieel geopend. Burgemeester drs. P.A. Woliers, een van de vele sprekers,'die hel bestuur van de stichting centrum voor bejaardenzorg der hervormde gemeente met dit nieuwe gebouw feli citeerde, noemde de opening een ge beurtenis die de wijk „geheel volledig maakt" Naast alle andere faciliteiten in de wijk, hebben we nu ook dit bejaardencen trum, zei de burgemeester Hu vertelde tevens dat de gemeente er naar streeft ..om helleven in de wijk zoveel mogelijk zowel voor de jongeren als voor de oude ren naar de zin te maken De voorzitter van de stichting, mr J Hooy. zei in zijn openingswoord, deze dag als een feestelijke dag te beschou wen. maar toch ook een dag. waar een schaduwover was gevallen, omdat de architect van het gebouw, lr P J 't Hooft, wegens ziekte verhinderd was bij Foto's expositie in Sas van Gent straks ook te zien in Gent GENT- De sociale dienst voor het per soneel van de stad Gent wil in november een tentoonstelling inrichten, waarvoor men ook de foto's wil gebruiken die door amateurfotografen zijn gemaakt voor deexpositie die in Sas van Gent, is ge- houden in het kader van de kanaalfees- len. Vla het gemeentebestuur van Sas van Gent heeft mevrouw Tackaert- Fokel, schepen van Gent. de deelne mers aan deze tentoonstelling verzocht, hun foto's ter beschikking te stellen. meerderheid college VAN B. EN tv. IS TEGEN MIDDELBURG- B en w van Middel burg stellen voor de raadsvergadering van 19 september de gemeenteraad voor tc beslissen over de aanleg van een tunnel onder de Nieuwe Vlissingseweg ter hoogte van de Braakmanstraal. Zoals eerder gemeld wijst een meer derheid van het college dit vanwege de hoge financiële consequenties af. In het raadsvoorstel rekenen b en w de raad voordathet tunneltje de gemeente 630 000 gulden zal kosten. Het zou mo gelijk voor een belangrijk deel gefinan- cieerd kunnen worden uit het gemeen te- lijkverkeersfonds Hiermee zou dit finds echter wel voor andere zaken uitgeput B en w zijn wel voorstander van de aan leg van een nieuwe afslag van de Nieuwe Vlissingseweg achterlangs de Stro- menwijk als oplossing voor het verdwij nen van de afslag Oosterscheldestraal. Met deze oplossing is voor de gemeente een investering van anderhalve ton ge moeid B en w komen overigens pas in een later stadium met een krediet aanvraag voor deze zaak bij de raad Ben wvragen de raad verder akkoord te gaan met verhoging van de marktgel- den, Het gaat om een verhoging van on geveer 5 procent. B en w rechtvaardigen deze verhoging met te wijzen op de stij gende kosten die de gemeente voor de marktgebruik heeft. i Zand 5(1 college wil dc buurtvereniging 't 2ad een bijdrage van 12.000 gulden wstrekken voor de uitbreiding van kt buurtcentrum 'De Vergulde Baars'. IZand heeft plannen om dit centrum - dal men zelf van de grond heeft ge bracht - met eigen krachten uit te brei- doi. Hiermee is in totaal een uitgave van 31.000 gulden gemoeid. Ais voortvloeisel van een dagschool voor volwassenen - de zogenaamde moedermavo - is Middelburg door de gemeente Vlissingen gevraagd toe te lieden tot, een gemeenschappelijke re- deze opening aanwezig te zijn. Hij noemde de architect een innemend man die zijn hele persoonlijkheid in het ge bouw heeft gelegd Hij omschreef het nieuwe bejaardencomplex als ..eenvou dig. doelmatig en vriendelijk, precies zoals de karaktereigenschappen van de heer 't Hooft" Ook de aannemer, de firma van der Poel uit Terneuzen en verder ledereen die aan de totstandkoming btngedragen noemde de heer Hooy. mensen die met liefde aan dit gebouw hebben gewerkt De woordvoerder van de centrale dia conie. de heer Geelhoed, roemde ook de zorg. die de bouwers aan dit project hebben besteed „Iets wat tegenwoordig een uitzondering mag heten," aldus dc heer Geelhoed Vervolgens spraken enkele vertegen woordigsters van onder meer de her vormde vrouwengroepen -stad het Wel fare Werk. afdeling Middelburg en de NCV-'t Zand Namens de centrale ker kraad sprak ds FC M. Roodenburg. die met name de vele vrijwilligers bedank te „Het is aan hen te danken, door hun geweldige inzet, dat de realisering van dit project mogelijk geworden aldus ds. Roodenburg Andere sprekers die nog het woord voerden, waren de heren Poley. namens architect 't Hooft, de he ren Geldof en De Vos en ds W C Luu- ring r82Beeld In zijn dankwoord zei voorzitter Hooy nog dal beeldhouwer Peter de Jonge de opdracht had aanvaard om het bejaar dencomplex nog te verrijken met een beeldhouwwerk, dat, zo zei de heer Hooy, „alsherkenningspunt voorde be jaarden zal dienen." Tenslotte sprak hij nog de wens uit dat „Rustenburg." ge noemd naar het uit l!!70-daterende bui tenhuis. dat eens op de gronden van het huidige complex heeft gestaan, „de stilheid en de rust" mag genieten, zoals Smallcgange het had uitgedrukt in zijn omschrijving van het voormalige bui tenhuis. Het bestuur besloot verder de opdracht te aanvaarden tot een onderzoek naar de verblijfsvoorzieningen voor gehandi capten De opdracht komt van het Pro vinciaal Overleg Zwakzinnigenzorg, die aanvullende informa tie nodig heeft voor een zogenaamde 'functionele planning' van verblijfsvoorzieningen voor geeste lijk gehandicapten Hiermee wordt be doeld een zodanige onderlinge afstem ming van die verblijfsvoorzieningen. dat iedere pupil de voor hem of haar beste plaats kan worden gegeven. Dit kan bij voorbeeld zijn een internaat, een ge zinsvervangend tehuis, een dagverblijf of een begeleide Kamerbewoning. Wil men tot een dergelijke afstemming ko men. dan is meer duidelijkheid nodig omtrent de doelstelleingen. selectiecri teria. de samenstelling van de 'popula tie' en de samenwerking tussen de ver blijfsvoorzieningen in Zeeland. De bouw van „Rustenburg" kon worden gerealiseerd, nadat gebleken was dat „Huize de Griffioente klein werd Eind 1970 werd toestemming verleend om een nieuw tehuis te bouwen en viel de keuze tenslotte op het huidige terrein ln Dauwendaele Het nieuwe complex be vat een capaciteit van 108 bedden en 24 twee-persoonsflals voor zelfstandig wo nende bejaarden. De totale kosten be droegen rond F7 miljoen. Daarbij kwam nog de afzonderlijke bouw van een klein kerkcentrum de ..Thomaskapel" dat uitstekend past in het geheel. Eerste lading pootaardappelen verscheept vanuit Hansweert HANSWEERT - De firma De Meijer bv te Kruiningen verlaadde vrijdag vanal Hansweert de eerste coaster met poot- aardappelen van dit seizoen.De lading is bestemd voorSoedan. De hoeveelheid pootaardappelen bedraagt400.000 kilo gram van het ras Alpha. Verder ver voerde hetschip. de Deen 'Bente Frem'. van verschillende in het eigen bedrijf of door haar vertegenwoordigende kwe kers geteelde nieuwe aardappelrassen VOORLOPIG STANDPUNT BESTUUR: IN NOVEMBER DEFINITIEVE STANDPUNT BEPALING MIDDELBURG - Het bestuur van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland is voorshands au mening, dat dit orgaan in dc toekomst als zelfstan dige stichting moet blijven voortbe staan. Het bestuur sprak zich vrijdag middag in die zin uit bij een eerste, korte oriënterende discussie over de nota 'Provinciaal bestuur en welzijn'. Besloten werd, in de vergadering die in november wordt gehouden uitgebreid terug te komen. De nota is een door het bureau van de stichting opgesteld pre advies met betrekking tot de positie bepaling van de stichting in het kader van de decentralisatie van het wel zijnsbeleid en de welzijnswetgeving. Gedeputeerde J. Stenvert. die de ver gadering voorzat, meende in eerste in stantie de conclusieuit de nota. waarin wordt gepleit voor dc handhaving van de bestaande situatie, te kunnen over- De nota zal nu in eerste instantie be sproken worden in de vier raden die hun vertegenwoordigers in hel Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland heb ben. Als hun commentaar binnen is kan mede aan de hand van het commentaar een definitieve positiebepaling worden vastgesteld. De leden van het bestuur beperkten zich maandagmiddag tot het maken van opmerkingen ln meer alge mene zin over de nota 'We stellen ons eigen bestaan ter discussie' meende be stuurslid mr J J van der Weel bijvoor beeld De bestuursleden gingen er - op voorste! van de heer Stenvert - tenslotte mee akkoord dat de nota in de novern- bervergadering uitgebreid zal worden behandeld Met het. vaststellen van het ontwerp- rechtspositiereglement voor het perso neel m dienst van de stichting besloot men nog even te wachten De beheers commissie van de stichting zal. aange vuld met drs. J. C Griffioen, nog een aantal bijzonderheden, ondermeer met betrokkenen, doorspreken Ruim 2 ton extra MIDDELBURG - Het gemeentebestuur van Middelburg wil het crematorium dat op de algemene begraafplaats in aanbouw is alsnog uitbreiden met een tweede oven. Met deze voorziening-die aanvankelijk niet nodig werd geacht - is een investering van ruim twee ion gemoeid. Voor de raadsvergadering van maandag 19 september vragen burgemeester en wethouders de gemeenteraad voor deze zaak een aanvullend krediet van 208.200 gulden beschikbaar stellen. Voor de bouw van het crematorium werd eerder al een kleine anderhalf mil joen gulden beschikbaar gesteld De tweede oven is nodig om uitvallen en storing van de ene oven. waarvan men aanvankelijk uitging, op te vangen. Daarnaast heeft men de verwachting dat er door de stijging van het aantal crematies periodes kunnen zijn dat er eenvoudig twee ovens nodig zijn. In hun voorstel aan de raad lichten b en w toe dat aanvankelijk de gedachte be stond. dat met één oven kon worden vol- Vervroegd emeritaat voor ds. G. Blok RILLAND-BATH - Aan ds G. Blok. die van 1962 tot 1967 als predikant van de hervormde gemeente in Rilland-Bath stond, is met ingang van 1 juni om ge zondheidsredenen vervroegd emeritaat verleend Tijdens zijn verblijf in Zeeland was ds Blok Visitator-provinciaal en voorzitter van de diaconale commissie voor de gezinszorg te Rilland-Bath, Krabbendijke en Waarde. Diefstal mistlamp VLISSINGEN - Vrijdagmiddag tussen 13 30 en 15.15 uur werd van de auto van B H H. uit Vlissingen een mistlamp ter waarde van ongeveer 35 gestolen De auto stond geparkeerd op het parkeer terrein bij de Zeevaartschool aan de Kenau Hasselaarslraat in Vlissingen. staan. Nadere bestudering van deze zaak bracht echter zoals b en w het noemen - nieuwe 'gezichtspunten - naar voren omtrent de noodzaak van een tweede oven. Het college wijst de raad op het elemen t dat men bij één oven soms onvoldoende capaciteit zal hebben en men zo ge noodzaakt zou zijn crematies te verwij zen naar Rotterdam of Breda. B en w achten dit voor de nabestaanden met aanvaardbaar SCHARENDUKE- In de nieuwe schuur van de heer E. den Engelsman aan de Hogeweg op Middenschouwen is vrij dagmorgen omstreeks tien voor twaalf brand uitgebroken. De in de schuur aanwezige varkens met biggen konden er op tijd uitgehaaldworden. Het stro en de hooi die in de schuur waren opge slagen en een groot deel van de winter voorraad van de heer Engelsman De oorzaak van de brand is nog niet be kend. De schade gingen verloren. loopt in de duizenden guldens. Het vuur werd snel ontdekt door de rook die uit de schuur kwam. Alle schuurdeu ren werden daarna gesloten, waardoor er geen zuurstof meer in het gebouw kon komen Drie brandweerwagens uit Scharendijke. Haamstede en Ker- kwerve waren snel ter plekke Om het bluswerk en het leeghalen van de schuur te verge -makkelijken werd de Hogeweg enige tijd voor alle verkeer af gesloten. Tot in de avond was men bezig alle smeulende resten uit het gebouw te verwijderen Burgemeester E. Baerends van Middenschouwen heeft zich per soonlijk op de hoogte gesteld van de si tuatie De heer Den Engelsman is verze kerd. INLEIDERS DRS. TER VEER EN GENERAAL B.D. J. VAN DER SLIKKE 'PROBLEMATIEK KERNWAPENS ONS HUISWERK VOOR KOMENDE JAREN' MIDDELBURG - De Provinciale Inter kerkelijke Werkgroep Vredeswerk houdt donderdagavond 22 september een bijeenkomst in 'De Hoogte' in Goes in het kader van de landelijke Vredes week. Centraal tijdens die bijeenkomst staal het thema, dat het Interkerkelijk Vredesberaad dit jaar aan de Vredes week heeft meegegeven: 'Help de kernwapens de wereld uit. om te be ginnen uit Nederland'. De nieuwe voor zitter van het Interkerkelijk Vredesbe raad. drs. B. J. Th. ter Veer uit Gronin gen en luitenant-generaal b. d. J. E, van der Slikke uit Verre zullen inleidingen houden De uit vertegenwoordigers van allerlei kerkelijke jeugd- en andere organisat hestaande Zeeuwse werk groep heeft besloten, dat de Vredes- weck dit jaar een andere opzet krijgt. 'We willen de Vredesweek niet langer een week laten duren en hebben mede daarom onze naam veranderd van werkgroep Vredesweek in werkgroep Vredeswerk', aldus voorzitter D. E. Hienseh vrijdagmiddag. Nog voor de Viedesweek officieel van start is gegaan, hebben de organisato ren al reacties gekregen over het dit jaar gekozen thema Niet al die reacties wa ren gunstig, maar dit was. volgens de heer Hienseh. wel een beetje te voorzien 'Het Interkerkelijk Vredesberaad wil ons mei haar actie wakker schudden en ons afhelpen van het gevaar van de ge wenning' meent de heer Hienseh. 'Dal gevaar van de gewenning, dat is het punt. We moeten niet vergeten dat de synode van de hervormde kerk al in 1962 een radicaal nee tegen de kernbewape ning heeft gezegd Het IKV vindt dat er nu zolanezamerhand genoeg over ts ge sproken en dat er nu eens iets gedaan moet worden om aan deze krankzinnige, bijna fatale omwikkeling een halt toe te roepen Uitgangspunt is dat de kerken hier moeten spreken en beslist niet meer mogen zwijgen Naast de bijeenkomst op 22 september en een aantal andere activiteiten met name op de scholen zal de Vredesweek m Zeeland latereen vervolg krijgen 'We willen met deze actie vooral een scho keffect bereiken We zuilen kerkleden en met-kerkeleden moeten vragen het ma nifest te ondertekenen, dat de Neder landse regering vraagt de la ons land aanwezige atoomwapens te laten ver wijderen Maar wie het manifest tekent, verplicht zich daarmee tot meer We wil len groepsjes vormen, die zich de ko mende tijd voortdurend gaan bezig houden met problemen rond kernbe wapening en kernenergie en die paro chieraden. kerkeraden en geestelijken en andere leden van de kerkelijke ge meente voortdurend benaderen en hen met die problematiek confronteren Het wordt, met andere woorden, hét huis werk voorde komende jaren en we ko men daar met meer onder uit. Daar is het hele probleem te belangrijk voor geworden Ook op de scholen zal aandacht worden besteed aan dc Vredesweek. Zo zijn er suggesties ontworpen om op de lagere scholen de Vredesweek aan de orde te stellen, onder meer door een "gesprek over ruzie', een rollenspel en het maken van werkstukken, die tijdens de pro vinciale bijeenkomst op 22 september zullen worden tentoongesteld. Daar naast wordt ook een literatuuropgave, betrekking hebben op de Vredesweek. verstrekt. Daarnaast is er ook een bro chure voor jeugdorganisaties samen gesteld en voor het voortgezet ondcr- w ijs samengesteld. Tijdens de bijeenkomst ln De Hoogte zal veel materiaal aanwezig zijn dat werd beschikbaar gesteld door het Neder lands Instituut voor Vredesvraagstuk ken en door Pax Chnsli De bijeen komst in De Hoogte begint om acht uur De voorzitter van de provinciale Raad van Kerken ln Zeeland, deken dr A. Blommerde. zal een slotwoord spreken. De bijeenkomst is voor iedereen toe gankelijk. Personeelsproblemen openbare werken van Terneuzen afrondend besproken TERNEUZEN- Leden van b en w van Terneuzen, vakbondsvertegenwoordi- gers en directie en personeel van de Terncuzense dienst voor openbare werken hebben vrijdagmiddag een af rondend gesprek gehad over de perso neelsproblemen bij openbare werken. Op de bijeenkomst.die werd bijgewoond doorslechts twee van de zes betrokken bondsbestuurders. is vastgesteld dat 'incidenten aanleiding zijn geweest tot krantenartikelen die niet in verhouding staan tot de feiten, zodat geen waarde kan worden toegekend aan een opge drongen beeld'. Tijdens het overleg van vrijdag is een aantal werkafspraken gemaakt dat de verwachting wekt dat er in de toekomst constructief kan worden samenge werkt Zoals bekend ontstonden bij openbare werken wrijvingen over het personeel sbeleid van directeur J.J. Huigh, dat door een deel van de mede werkers als 'te strak' werd ervaren. VLISSINGEN - Via enkele eenvou dige ingrepen heeft de gemeente Vlissingen aan de visvijver in hel Nollebos een „stekkie" gemaakt voor vissers, die gehandicapt zijn, maar toch graag hun hobby beoefenen Op verzoek van de georganiseerde hen gelsport heeft, men bekeken of het mogelijk was de brokkelige oever bij de vijver over een kleine lengte ge schikt te maken voor gehandicapten. Dat heeft er m geresulteerd, dat over een lengte van ongeveer acht meter de oever is geëgaliseerd en dat er een hekje voor is geplaatst: zo kan wor den voorkomen, dat een gehandi capte visser te water raakt. Er is ruimte voor drie hengelaarsDit .Mekkie" is speciaal bestemd voor gehandicapte vissers. iAdvertentie) a .iifarara.-, Met tweede oven t-j tel. (01180) 1900. b.g.g. 1965 Reserveringen: I diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 39