Slapen op niveau Bezig zijn in vrije tijd PLAFONDS WORDEN VUIL, MAAR OOK SNEL SCHOON WEGKLAPBARE HONDEMAND Noviteiten voor de elektrische boormachine Kinderfeest in een flat \uc U Glasafval voor betere bodem AFDRUK VAN DIA'S Schuiven met kinderbedjes ZATERDAG 10 SEP I EMBER 1977 Goede houtverbindingen maken is niet makkelijk. De meeste doe-het- zelvers kiezen voor de eenvoudigste maar zeker niet mooiste en beste methode: spijker de zaak vast en verstevig de zaak desnoods met een hoekijzertje. Deuvelen en zwaluw staarten zijn technieken waar men liefst maar niet over praat- Wolf- craft brengt echter hulpstukken op de markt die ook moeilijkere hout technieken binnen bereik van de amateur brengen. Daar is er nu een zwaluwstaart-frceshulpstuk bij ge komen. De moeilijkheid van deze vernuftige houtverbinding is. datje precies tot op de millimeter moet uitrekenen waar de nok in het gat en andersom moet komen. HetWolfcraftihulpstuk lost dat probleem op. De ruimten tussen de tanden worden weg ge freesd, niet meer, niet minder Na tuurlijk is het van belang, de in het Nederlands gestelde gebruiksaan wijzing goed te volgen. Verstandig is het ook. eerst even te oefenen met een paar oude plankjes. Planken van elke lengte en breedte kunnen van zwaluwstaartverbindin- gen worden voorzien De dikte heeft een beperking niet. meerdan 25 mm. Bij het hulpstuk wordt een zwaluw- staartffees geleverd Rechte houU verbindingen kan men uiteraard met ri gewone frees uitvoereil Boren slijpen Boren kunnen een tijd mee gaan. maar - zeker als er veel gebruik van wordt gemaakt - er komt een mo ment dat de snee eruit is. Dan is de keus: nieuwe kopen, laten slijpen oi zelf slijpen Dat laatste is onder an dere mogelijk met een vrij simpel hulpstuk. Het bestaat uit drie delen. waarvan er een wordt vastgezet aan de slijpmachine De andere delen zorgen ervoor dat de boor precies on der de juiste hoek wordt geslepen. Zoals metafditsoort apparaten lees de gebruiksaanwijzing goed De bo- renslijper is gemaakt voor spiraalbo- ren van 3 tot en met 10 millimeter Kantensnijden Om uitstekende randen van fineer, kunststof en dergelijke te verwijde ren. is er nu een speciale kanlensnij- der. Daarmee kan langs de zijkanten het opgebrachte fineer of ander ma teriaal keurig glad afgesneden wor den. zonder dat het oppervlak wordt beschadigd. Gatenzagen zijn er in vele soorten. Wolfcraft heeft een nieuwe sene ga tcnzagen waarbij de opnamezeskant idie dus in de boorkop gaati in het metalen huis is gegoten, zodat die niet meer kan afbreken. De 66 mm- centerboor is dubbel geborgd en niet meer meteen schroef vastgezet Ga- tenzagen zijn er bij dit merk in twee uitvoeringen De nummer 5 is ge schikt voor hout, gips. kunststoffen en bouwplaten ide vijf bijbehorende zagen hebben een diameter van res pectievelijk 28. 35. 50. 68 en 75 mmi, de nummer 6 heeft wolfram/aagbla- den en is voor non-ferro metalen (zes zaagbladen m de diameters 46.53.60, 67. 74 en 81 mmi. Pomphulpstuk Voorts is er een pomphulpstuk voor de boormachine Men zet dit hulp stuk vast op de boorkop, en vla twee stukken slang, een op de in- en een op de uitlaat kunnen vloeistoffen over gepompt worden. Erg gemakkelijk voor het overhevelen uit regenton, aquarium, olievat, enz. enz Als de kinderen naar de middelbare school gaan, ontstaat nogal eens de behoefte aan een kamer met een ruim bureau en (linke bergruimtes, waar niet alleen huiswerk wordt gemaakt, maar waar ook ruimte is om hobby's te bedrijven. Vaak echter is de ruimte niet aanwezig om aan al die functies een plaats te geven. Er zal met een oppervlak van 6 a 8 m2 geschipperd moeten worden, en dat valt niet altijd mee. Een goede oplossing kan dan gevon den worden door in de hoogte te gaan bouwen Een vereiste is natuurlijk wel datdie hoogte aanwezig is. Bij een pla- fondhoogte van circa 2.80 m kunnen tc serieus het plan opvatten om de belangnjkste functie van de slaapka mer, hetslapen. naar een hoger niveau leverplaatsen. Het 'zwevende bed' is u waarschijnlijk al langer bekend, maar zag u al eerder het geheel aangevuld dooreen leeshoekje met 'zweetstoel'? idefigl). Wanneer men eenmaal aan het. passen ra meten gaat, zal men tot de ontdek- eng komen dat er veel meer van zo'n tan kamertje gemaakt kan worden smen op het eerste gezicht ver redde. Zo is het mogelijk om op een leertje van 2 bij 3 meter een bureau :-::een bladoppervlak van 80 bij 200 c-een bed van 200 bij 140 cm, een r*ie leesstoel en Hink wat be- .•pimte te plaatsen zonder het idee te rijgen dat de kamer overvol is (tig 1) He: bed gaat fungeren als verlaagd plafond, waaronder de studie- Hobbyhoek een bepaalde beslotenheid hijgt Om terug te komen tot het 'zwevende bed'.schrikt het idee van zo'n stellage misschien qua constructie af Toch behoeft het voor een beetje doe-het- Klver nauwelijks problemen op te le uren. De constructie die hier gegeven TOidt. is eenvoudig zelf te bouwen en brengt weinig kosten met zich mee We gaan uit van een kamertje van on geveer 2 bij 3 meter. Het bed zal nu tussen de twee zijwanden ingehangen moeten worden. Bij het kiezen van de ophanghoogte moet men erop letten dat de ruimte tussen bed en plafond minimaal 85 cm bedraagt. Dit geeft voldoende ruimte om rechtop op het bed te zitten (fig 3>. De constructie hoogte zat varièren tussen de 10 en 15 cm. Dit houdt in dat. bij een plafond hoogte van 2.80 m, men een passeer- hoogte van ongeveer 185 cm onder het bed heeft Komen we nu bij de feitelijke con structie. dan is het eerste probleem de oplegging van het bed. Deze oplegging is te verkrijgen door het bevestigen van een balk of een hoekijzer tegen de zijwand met behulp van keilbouten (fig 2) Een hoekijzer is in dit geval minder in het oog vallend en verdient daarom de voorkeur. Zorg ervoor dat de balk of het hoekijzer waterpas wordt bevestigd Eenmaal zover gekomen, levert de te- kening (fig 2i voldoende aanwijzing voor de verdere constructie De hoe kijzers aan de binnenzijde van de hoofdbalken hebben een tweezijdige functie. In de eerste plaats dragen ze bij tot het draagvermogen, en verder fungeren ze als oplegging voor de dwarsbalkjes. De maten van de hoofd balken zijn 15 bij 4 cm. onderlinge af stand 140 cm. die van de dwarsbalken 7 bij 4 cm. onderlinge afstand ongeveer 30 cm. Het is erg belangrijk dat de onderkant van het matras goed geventileerd wordt. Men zal daarom de vezelplaten die op de dwarsbalken komen te liggen van gaten moeten voorzien. Doet men dat niet dan wordt het matras gega randeerd na verloop van tijd vochtig Met letters en lettertypen wordt over het algemeen niet zo gespeeld. Ms hel maar duidelijk is en strak Vroeger ide middeleeuwse monni ken ut de getijdenboekenwas dat nel anders. Een leuke manier om voorwerpen van tekst te voorzien, njn de zogeheten Pickup-letters, luisterend naar de naam Popiets. Hel zijn kleurige, grappig gete kende letters, waar je op je gemak "aar kunt kijken, waarbij elk let tertjeeen eigen verhaaltje te vertel len heeft. Feestvieren in een fiat of een ander bovenhuis hoeft voor kinderen geen belemmering te zijn. Wanneer reke ning wordt gehouden met omwonen den. kan gerust een gevarieerde kin derparty georganiseerd worden, die voor verschillende leeftijdsgroepen geschikt is. Uiteraard wordt de kamer versierd niet slingers, pluimen, pla ten en andere zelfgemaakte attribu ten. Ook het menu krijgt een feestelijk tintje en de jarige zoon of dochter vindt het vast plezierig te mogen hel pen bij het gereed-zetten van de trac- taties. Wie bezwaar heeft legen al te veel zoetigheid, kan een sinaasappel, een komkommer of een banaan ver sieren met stukjes kaas, rozijnen, stukjes fruit, en dergelijke. Bewaar die belangrijkste tractaties tot aan het eind van het feest en deel ze uit met het idee dat dit het echte slot van de party is. Dan treuzelen de vriend jes en vriendinnetjes ook niet al te lang met weggaan. Bewaar weken tevoren allerlei oud materiaal: luciferdoosjes, knijpers, golfkarton, etalagekarton, paperclips, touw. papier, kranten, blokjes, enz. En leg ook oude kleren en stukken gor dijnstof gereed. Want voor jongens en meisjes is niets zo fijn als een echte verkleedpartij. Bij meisjes kan er dan een modeshow aan verbonden worden en ze kunnen hun creaties met bloe men van zilverpapier of andere mate rialen nog verfraaien. Heel leuk is hetook om hethele feestin één thema te houden, zoals bijvoor beeld een ruimtereis. De kinderen moeten eerst zelf een ruimtepak ma ken. en krijgen speciaal (in alumi- niumioue verpaku voedsel uitgedeeld. Ze maken een spannende reis naar de maan of naar een van de sterren of pla neten In zo'n sfeer passen vanzelf sprekend ook zwevende ballonnen, het vloerkleed wordt opeens een vlie gend tapijt en langs de Melkweg krijg je limonade uitgedeeld. U ziet' moge lijkheden genoeg om een groep kinde ren urenlang geboeid bezig te houden. Een ander thema kan de kermis zijn: daarbij horen uiteraard muziek, een optocht wedstrijderi- met prijzen en een draaimolen. Bij het laatste onder deel wordt de 'stoelendans gehouden, met het verhaal dat in de draaimolen voor één kind een paard ontbreekt De vierjaargetijden kunnen ook voor de nodige ideeèn zorgen In de herfst stormt het: wie kan het hardste bla zen? In de winter moet snel een sneeuwpop worden gemaakt - welk kind heeft het vlugst die opdracht voor elkaar? Bij de iente horen eieren: kan iemand goochelen met eieren - in wer kelijkheid pingpongballetjes? In de zomer maak je aan het strand een zandkasteel, dat kan thuis natuurlijk ook van boctseerklei Genoeg suggesties voor een middag kinderplezier. waarover nog weken wordt nagepraat 8f 1|C c" (il Op een kamertje van 2 bij 3 meter is meer mogelijk dan U op het eerste gezicht vermoedt De trap naar het bed en de stoel bevindt zich lussen bed en stoel in. De tekening geeft een doorsnede in ware verhouding bij een plafond- hoogte van 2.80 meter. Vindt men het een bezwaar om tegen de Van gaten voorziene vezelplaat aan te kijken, dan kan men op enige af stand daaronder nog een afwerkplaat bevestigen. Deze moet aan de einden vrijblijven. zodanig dat ventilatie mo gelijk blijft Een bed op zo'n 2 meter hoogte levert natuurlijk problemen op bij het opmaken. Het is dan ook raad zaam om een donzen dekbed te ge bruiken, in combinatie met hoesla kens. HOEKI»ïZ.;H# Het hoekijzer aan de binnenzijde van de hoofdbalken wordt met houtdraadbou- ten bevestigd. De vezelplaat wordt voorzien van ventilatiegalen Afvalglas kan gebruikt worden als middel tot bodemverbetering. Dat is gebleken uit een experiment in Ame rika. In een kas werden, onder gelijke omstandigheden wat betreft tempe ratuur en ochtgehalte. mais, sojabo nen en rijst geplant. Aan de grond werden glaskorrels toegevoegd, af komstig van gebruikte flessen en gla zen potten. Bijeen hoeveelheid van 30 procent glas werd een duidelijke ver betering in de groei van de planten geconstateerd. Dit percentage bleek ideaal om vocht en zuurstof in de ge legenheid te stellen door te dringen tot de wortels. Een van de conclusies van het onderzoek luidde dat glas voor sommige grondsoorten inder daad bruikbaar is als bodemverbete- rend middel. Het zou in de landbouw kunnen worden toegepast om de drainage van de grond te verbeteren. Andere toepassingsmogelijkheden voor afvalglas zijn: de verwerking in 'glasfalt'. dat is asfalt waarin fijngema len glas is verwerkt Proeven die hier mee in Amerika en Canada zijn geno men. hebben uitgewezen dat 'glasfalt' geen nadelige invloed heeft op de slij tage van autobanden Ook wordt fijn gemalen glas in wegenverf verwerkt Gebleken is dat de slijtvastheid en zichtbaarheid van de verf hierdoor wordt verhoogd Ook verwerkt men glaskorrels in vloertegels en bouwstenen. In feite zijn er zoveel toepassingsmogelijkheden voor afvalglas. dat er niet voldoende glas aanwezig is om al deze mogelijk heden te benutten Dat liet mogelijk is om tegen een zeer redelijke prijs een afdruk in kleur te laten maken van een dia. is niet ai- gemeen bekend Vroeger was daar een vrij kostbare omweg voor nodig, om dat eerst een negatief moest worden gemaakt Volgens de nieuwe methode wordt hel dia rechtstreeks afgedrukt, op zogenaamd omkeerpapier. Het. is zelfs mogelijk om dia's die een be paalde kleurafwijking vertonen, op deze wijze te corrigeren. Uw fotohan delaar weet er alles van Moeten twee kinderen met één slaapkamer doen. probeer dan eens of het mogelijk is twee bedjes met de lange zijden tegen elkaar te zetten, maar dan met een flink schot van plaathout ertussen. Dat geeft meer rust en privacy. Zo'n separatie kan aan beide kanten als prikbord wor den gebruikt. Een andere mogelijk heid is om twee bedjes haaks op el kaar te zetten en ook dan kan er een schotje worden gezet. Bij het gebruik van stapelbedden kunnen deze ook vaak haaks ten opzichte van elkaar worden gezet De 'onderslaper' is dan minder opgesloten en het opmaken van de hedden gaat gemakkelijker. Bedjes die ook als zitmeubel worden gebruikt, moeten liefst niet breder zijn dan 80 cm. Als erdan een paar kussens tegen de wand worden gezet ontstaat een goed zitmeubel. Trouwens, een stapel speelse kussens hoort er echt bij. Er zijn ook eenvoudige zitslaapbank- jes met. bergruimte voor dekens en kussens in de handel Een nadeel is dat dan elke avond het bed moet worden opgemaakt. Als laatste mogelijkheid op dit gebied is er de bedkast. Men opent de deur en dan blijkt dat de on derkant van het netjes opgemaakte bed te zijn Maar men mist overdag de zitgelegenheid. Zo'n inrichting voor kinderen kan uit gevoerd worden volgens een meerja renplan Men begint met een handig bankbedje en koopt er verder elk jaar of om de paar jaar iets bij Heel belang rijk is dat kinderen een rol mogen spe len bo het inrichten van hun eigen kamer. Wat maakt het nu uit of de lap gordijnstof op het bed rood. groen of paars is? £r2jjn al doe-het-zelvers die zelf allerlei 'woonproblemen' oplossen Neem nu die wgklapbare hondemand die een ijverige doe-het-zelver in Amsterdam knutselde mhouden kijken overdag niet om naar huil mand, en zo'n mand vormt vooral in P '"lls een sta in de weg De heer des huizes loste dit probleem handig op tor voor de boxer een mand te maken die onder de keukenaanrecht kan weg kappen Een nuttig idee. waar- zo blijkt wel - hond. baas en bazin tevreden over tuinen zijn Ms basismateriaal werden twee stukken 18 mm-spaanderplaat gebruikt. Het ene Mrd niet hetzelfde fineer afgewerkt, als de rest van de keuken. Het andere stuk P'oqI bleef naturel. Beide stukken werden onderling en met het onderstel van de «wghdoorpianoscharnieren verbonden. In uitgeklapte toestand i9Scm breedi d bed'werd van polyethyleenschuim gemaakt en overtrokken met kunstleer. a is misschien de vraag of dit voor iedere hond geschikt is. De dieren willen -oneen maar op een kleedje of een deken liggen Maar in elk geval is skai een waconderlaag die eenvoudig schoon te maken is. Al met al een geslaagde vondst uc moeite icaard is na te volgen Plafonds worden altijd weer vuil. Dat gaat heel geleidelijk, maar het ge beurt. Opeens kijkt u omhoog en ont dekt dat de hemel in uw eigen huis betrokken is. Want de zoldering is groezelig geworden en vooral in de directe omgeving van gasconvecto- ren merkt u dat het duidelijkst. Al gaat het dan om een toestand een paar meter boven de vloer, niettemin is het een voortdurende steen des aan stoots. Daar wilt u dus iets aan doen. En dat kan. Plafonds zijn geschilderd met latex teen waterafdunbare verft of soms met witkalk of veegvast De beide laatste soorten lossen op ln water Dat is makkelijk te controleren door eens met een schilfertje de proef op de som te nemen Is er veegvast of kalk ge bruikt. dan zal het oppervlak grondig gereinigd moeten worden Bladders en blaren moeten met een plamuurmes verwijderd worden Woont men in een huurhuis, eigendom van een woning bouwvereniging. informeer dan eerst naar de voorschriften Er zijn coöpera ties die nog steeds vasthouden aan de ouderwetse kalk of de veegvast verven. Ook gemeentelijke huurbazen willen dat. nog wel eens doen. Oude latexla- gen moeten eveneens gereinigd en ontvet worden. Met wateren ammonia zal dal best lukken, maar het kost wel moeite en vooral ook tijd. Nieuw zijn de verfreiningsapparaten. die men in Nederland bij de Karwei- bouwmarkten (Rentalafdelingi kan huren Dat kost voor een enkele dag f25.85 en voor een volgende dag f 12.95 Huurtuzo'n apparaat vooreen week. dan komt dat op f 64.65 Het ap paraat lijkt op een behangafstomer. De werking berust op een met de hand bediend druktankje. waarmee chemi caliën via een metalen pad - waarom heen een poreus stuk textiel gewik keld is - op het verfoppervlak worden gebracht. Met een tweede pad. die al leen maar lucht via hetzelfde druk tankje produceert, wordt het opper vlak direct na de behandeling ge droogd Geen gerommel meer met wa ter en spatten in de kamer Latex-verf is probleemloos op te bren gen met de Roll-Roeket. een ideaal af gesloten verftankje voorzien van een zachte verfroller Het wijst de weg van zelf en zonder morsen en druppen is het plafondkarwei in een lange ach ternamiddag geklaard- De roller is te koop voor f 29.50. Geen barsten meer Plafonds met scheuren en barsten zijn nu goed tc repareren met Plafond- plast. een Alabastinc produkt dat niet al le grote scheuren en barsten inder daad blijvend opvult. Bij al te grote gaten of scheuren wel de zaak eerst voorbehandelen met een plastisch vulmiddel. Bij een zorgvuldige be handeling ishet resultaat verrassend; men ontdekt inderdaad geen barst meer! Plafondplasl wordt het beste opgebracht met de kwast fblokwit- ter). Het iseen enigszins lijvige pasta. Dooreen beetje voorzichtig te werk tc gaan. krijgt men er nauwelijks rom mel (spettersi van. Na droging heeft de verf een wal gestructureerd op pervlak, dal doel denken aan het ef fect van het veel duurdere 'ge schuurd' plafond". Per vierkante me ter komt dit produkt op ongeveer f4.25. Tegels Het bekleden van een plafond met po lystyreen (piepschuim! tegels is zeer geliefd Het gaat gemakkelijk grote stappen gauw thuis' Het plafond moet wel vlak - geen blaren of bladderend - en vetvrij zijn. De meeste DHZ- winkels hebben een sortering vlakke of geprofileerde tegels Ze zijn gemak kelijk op maat le snijden met een even verwarmd oud-broodmes of met een scherp Stanleymes De tegels worden tegen het. plafond gezet met een spe ciale lijm Normale contactlijm is hier voor ongeschikt. Een klodder lijm m het midden van de tegel en op de vier hoeken verschaft, voldoende kleef- kracht, Behangsltje? In hel buitenland is het behangen van plafonds zeer populain in ons land ziet men het nog niet zoveel. Bij de keuze van het behangdessin moet re kening worden gehouden met het ruimtelijke effect van een plafond. Drukke, kleurrijke dessins maken een kamer kleiner. Gebruik bij voorkeur zwaar duplex-papier. dat beslist af- wasbaar moet zijn. Behangselpapier tegen het plafond wordt tenslotte ook vuil. Het plakken van behangbanen boven het hoofd is een vermoeiend en moei lijk karwei Het is niet alleen te doen. Er bestaan hulpmiddelen maar men kan zich behelpen door de baan met een bezem omhoog te houden Een goede oplossing is om de behangsel- baan in tegels te knippen. Leterwelop dat het patroon haaks wordt afge knipt De rollen zijn door de fabrikant soms niet geheel haaks afgesneden. Het is gemakkelijk te controleren door de baan dubbel te vouwen Men kan dan zien hoe het patroon uitkomt. Na het knippen worden de tegels genum merd Door het plafond eerst in vak ken op een stuk papier te tekenen, kunnen de behangtegels in volgorde van de baan geplakt worden. Stotend behangen en de naad stevig met een roller aandrukken Door zorgvuldig te werken (zwaar duplex-papier geeft al tijd een beetje mee) verkrijgt men het effec t van een strak behangen plafond. Natuurlijk kunt u zich al die moeite besparen door de vakman voor het be- hangwerk in te schakelen. Maarmocht de doe-het-zelver in u daartegen in op stand komen: als u de instructies op volgt. zult u ook in het behangen van het plafond geen hard hoofd hoeven te hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 21